Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Aktív hangsugárzó építés

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Terveztem egy váltót a nagyjábóli váltási frekikkel (ez még csak terv, nem biztos, hogy pontosan ide fognak esni a váltások).
Ezt a fokozatot hajtja meg a bemeneti fokozat.


Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Bár nem monitordobozhoz építem az aktívváltót, de ha az erősítőt inverrtálóként alkalmazom akkor lehet változatlan az aktívváltó vagy modosítani kellene rajta?


Ha a végfokok invertálnak két dolgot tehetsz.
 
1. Ha ugyanígy építed meg, az nem baj, csak akkor az abszolút fázis nem fog stimmelni, de mivel mind a magas mind a közép és a mély útjában invertáló végfok lesz, ezért az össz fázis rendben lesz, csupán a bemenet és az össz kimenet között lesz 180 fok.
 
2. Teszel egy invertáló line drivert a crossover és az erősítő panelek közé (mindegyik közé) és így a bemenő fázissal azonos lesz az összes kimenő fázisod.
 
Magyarul a kérdésedre a válasz: nem kell módosítani a kapcsoláson. Inkább a váltó alkatrészeinek értékein, hogy a váltások a hangszóróidnak megfelelő helyre essenek.
 
 
 

Avatar
memme
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2007.06.25., hétf. 18:53
Értékelés: 59

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: memme »

Bár nem monitordobozhoz építem az aktívváltót, de ha az erősítőt inverrtálóként alkalmazom akkor lehet változatlan az aktívváltó vagy modosítani kellene rajta?

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Az első műv erősítő szerintem "kivon", nem öszead.. Az összegző a lenti képen.. Ilyet építettem anno a keverőmbe..


 
Igaz, elírtam! Köszi a javítást!
 

...én az elsőt használnám, később még jól jöhet a nagyobb erősítés..


 
 
Én is erre gondoltam, illetve ebből indultam ki.

Vendég

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »



A kérdés csak annyi, melyiket érdemesebb használni? Mindkettő ugyanúgy alkalmas a szűrő fokozat meghajtására? Bemeneti és kimeneti impedanciák viszonyára gondolok.
 


 
Az első műv erősítő szerintem "kivon", nem öszead.. Az összegző a lenti képen.. Ilyet építettem anno a keverőmbe..
 
Szűrő fokozat meghajtására szerintem mindkettő alkalmas (bár már qrva régen tanultam ilyet ), de én az elsőt használnám, később még jól jöhet a nagyobb erősítés..


Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Elkezdtem az áramkör tervezését. Két verzióban készítettem el a bemeneti fokozatot.
 
A bemeneti aljzat egy szimmetrikus 3 pólusú XLR szabványos aljzat. Ebből az első műveleti erősítő összegez, és a kimenetén történik meg a DC leválasztás, egyetlen jó minőségű MKP kondenzátorral. A jel ezután egy hangerőszabályzó potméterre kerül, ami után mindkét verzióban egy vonalmeghajtóra kerül a jel. Az első verzió maximálisan kétszeres erősítést biztosít, a másik verzió pedig egyszerest. Ez után következnének a szűrő fokozatok. A kérdés csak annyi, melyiket érdemesebb használni? Mindkettő ugyanúgy alkalmas a szűrő fokozat meghajtására? Bemeneti és kimeneti impedanciák viszonyára gondolok.
 
Várom az észrevételeket!
 

 
 

 

Avatar
memme
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2007.06.25., hétf. 18:53
Értékelés: 59

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: memme »



Hali, ha tényleg nem kell, egyszer Érdre menet elhoznám tőled, egy próbát megér. Előre is köszi!


 
Redben tudod hol találsz.
Nem túl vastag gumi szerű feleületet ad amikor megfújsz egy felületet én csak 1 rétegben próbáltam.

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »



Szia Kalmi!
 
Nekem van tapasztalatom a gumis festékkel, mert vettem egy fekete festékszoró sprayt amivel a ferdére vágott dobozt lefújtam. Sajnos nekem pont nem a gumis felületre volt szükségem, és még eltávolítani sem lehetett, ezért ki kellett dobnom az az ominozus dobozt !36_7_11.gif
 
Ha gondolod elküldöm póstán, és arra fújod amire akarod, nekem nem kell.


 
Hali, ha tényleg nem kell, egyszer Érdre menet elhoznám tőled, egy próbát megér. Előre is köszi!
potatomelon.wordpress.com

Avatar
NJ_
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1515
Csatlakozott: 2009.09.13., vas. 20:13
Értékelés: 507

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: NJ_ »



Csak, hogy mindenki értse, Tomival egy bizonyos végső bevonatot keresünk a készülő dobozoknak. Nekem mindig is tetszett az a fajta fekete matt felület, ami kicsit enyhén gumis hatású, és azt keresgéljük, mivel lehetilyen bevonatot készíteni. Akinek van tippje, vagy konkrét tudomása ilyen professzionális anyagról, ami szórópisztolyal szórható, kérem ne fogja vissza magát.
 
Tomi:
 
Tetszik amiit linkeltél, bár szerintem ez túl vastag és túl puha bevonatot ad, ahogy a videón is látszik. Mondjuk kb háromszor jobban bíznék a termékben, ha a videón nem egy ilyen f@szfej prezentálna.
 
http://www.youtube.com/PlastiDipIntl#p/u/5/_4jduRrfSUM


HA ilyenre gondoltok, kérdezzétek meg a gyártótól mit és hogyan használnak;
 
support@highemotionaudio.com
 
Láttam őket, hallottam őket. A LET tweeter miatt, hasonlóan a régi Linaeum-hoz, a formaviláguk ízlés kérdése, de a kidolgozottságuk kritikán felüli.
>
Basis, graham, ortofon, ikeda, fidelity research, koetsu, moon, klyne, lamm, m9500, levinson, CEC, lavry, weiss, sansui, nakamichi, furman, analysis plus silver

„Audio is filled with dangerous amateurs”
Tim de Paravicini & David Smith

Avatar
Klang
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 393
Csatlakozott: 2007.10.28., vas. 14:53
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Klang »



Csak, hogy mindenki értse, Tomival egy bizonyos végső bevonatot keresünk a készülő dobozoknak. Nekem mindig is tetszett az a fajta fekete matt felület, ami kicsit enyhén gumis hatású, és azt keresgéljük, mivel lehetilyen bevonatot készíteni. Akinek van tippje, vagy konkrét tudomása ilyen professzionális anyagról, ami szórópisztolyal szórható, kérem ne fogja vissza magát.
 
Tomi:
 
Tetszik amiit linkeltél, bár szerintem ez túl vastag és túl puha bevonatot ad, ahogy a videón is látszik. Mondjuk kb háromszor jobban bíznék a termékben, ha a videón nem egy ilyen f@szfej prezentálna.
 
http://www.youtube.com/PlastiDipIntl#p/u/5/_4jduRrfSUM


 
Hallole!
Szerintem Ti ezt keresitek:
 
http://www.spraycenter.de/DekorationCre ... ::621.html
 
Ennek a felülete száradás közben zsugorodik, műbőr hatású. Korábban a Shuler.KFT is foragalamzott ilyet de beszüntette. Én nem találtam sajnos ennek a MultiColornak sem magyaroszági forgalmazóját,de lehet hogy valamelyik barkácsáruház forgalmazza.
Mindenesetre itt megrendelhető.
 
Üdv

Avatar
memme
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2007.06.25., hétf. 18:53
Értékelés: 59

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: memme »


Szia Kalmi!
 
Nekem van tapasztalatom a gumis festékkel, mert vettem egy fekete festékszoró sprayt amivel a ferdére vágott dobozt lefújtam. Sajnos nekem pont nem a gumis felületre volt szükségem, és még eltávolítani sem lehetett, ezért ki kellett dobnom az az ominozus dobozt !36_7_11.gif
 
Ha gondolod elküldöm póstán, és arra fújod amire akarod, nekem nem kell.

Avatar
dandesz
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2009.05.16., szomb. 16:08
Értékelés: 4

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: dandesz »

Érdemes ki próbálni, de azért az árát is el kérik ahogy néztem ....
2.0: Erősítő :Dual CV 1460 Hangfal: DIY Forrás: Gép

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Érdemes lenne azért kipróbálni:
 
Itt a magyar forgalmazó! http://www.plastidip.de/hu/index.php

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Szóval ennél valami ragaszkodóbb anyagra gondoltam:
 
http://www.youtube.com/watch?v=HLsu6TQP ... re=related
 

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Csak, hogy mindenki értse, Tomival egy bizonyos végső bevonatot keresünk a készülő dobozoknak. Nekem mindig is tetszett az a fajta fekete matt felület, ami kicsit enyhén gumis hatású, és azt keresgéljük, mivel lehetilyen bevonatot készíteni. Akinek van tippje, vagy konkrét tudomása ilyen professzionális anyagról, ami szórópisztolyal szórható, kérem ne fogja vissza magát.
 
Tomi:
 
Tetszik amiit linkeltél, bár szerintem ez túl vastag és túl puha bevonatot ad, ahogy a videón is látszik. Mondjuk kb háromszor jobban bíznék a termékben, ha a videón nem egy ilyen f@szfej prezentálna.
 
http://www.youtube.com/PlastiDipIntl#p/u/5/_4jduRrfSUM

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »


Kalmi,
Szerintem ettől lesz olyan gumis, matt fekete színű külseje a hangfalnak:
 
Plasti Dip spray
 
http://www.plastidip.com/home_solutions/Plasti_Dip
 

potatomelon.wordpress.com

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »


Egyik hifi fórumon ajánlották ezt a szert csillapításra. Valamiféle gumiszerű anyag, lehet, hogy külső kezelésre is jó?
 
 
http://www.autobodytoolmart.com/3m-body ... 11270.aspx
 

potatomelon.wordpress.com

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



Tehát? Mit javasolsz?
 
 
 


Nem akarom terhelni vele a csatit. Magánban küldöm a rajzot.
Megtisztelnél vele, ha leírnád a véleményed.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Tehát véleményem szerint, nem lehet a késletetés ideje konstans. Azt változtatni szükséges, a frekvencia függvényében.


 
Tehát? Mit javasolsz?
 
 
 

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



A hang átlagos szobában 340 métert tesz meg 1 másodperc alatt. 34 cm-t tesz meg 1ms alatt. Ha nem sikerül a hangszórók egységes akusztikai síkját biztosítani, akkor mondjuk számoljunk az egyszerűség kedvéért 3,4 cm-el, tételezzük fel, hogy ennyi a különbség a mélysugárzó és a közép sugárzó síkja közti különbség. Ezt a 3,4 cm-t a hang 0,1 ms alatt teszi meg. Én a korábbi dobozaimnál próbálgattam a DSP-s DCX-ben ilyen értékeket beállítgatni. Kiméregettem, melyik drivert mennyivel kell késleltetni a többihez képest. Se mért frekvenciaválaszban nem látszódott semmi, sem pedig fülre nem tudtam semmi különbséget megállapítani a nem késleltetett verzióhoz képest.


Úgy gondolom, most nem jó úton jársz. :-) Sokkal szimpatikusabb volt az a meglátásod, amikor a compaud elrendezéssel kapcsolatban fejtetted ki a véleményedet (egy másik fórumon). Azt nagyon is el tudtam fogadni, sőt...
Itt a következők felett siklasz el:
- "Akusztikai síkról" beszélni nem érdemes, amíg a hangszórók felülete nem sík. A mélyhangszóró membránjának a mélysége közel ennyi, tehát már ott eltérő "síkról" válik le a hang. De, ha sík lenne (lásd Technics méhsejt szerkezetű membrán ala '80-as évek...) akkor sincs értelme, foglakozni vele a hullámhossz miatt.
- A 3,4cm az valóban 0,1ms, ez eddig OK. De... ez 100Hz-nél mindössze 3 fokot jelent, míg például 3kHz-nél már kb. 112 fokot. Tehát véleményem szerint, nem lehet a késletetés ideje konstans. Azt változtatni szükséges, a frekvencia függvényében.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


A hang átlagos szobában 340 métert tesz meg 1 másodperc alatt. 34 cm-t tesz meg 1ms alatt. Ha nem sikerül a hangszórók egységes akusztikai síkját biztosítani, akkor mondjuk számoljunk az egyszerűség kedvéért 3,4 cm-el, tételezzük fel, hogy ennyi a különbség a mélysugárzó és a közép sugárzó síkja közti különbség. Ezt a 3,4 cm-t a hang 0,1 ms alatt teszi meg. Én a korábbi dobozaimnál próbálgattam a DSP-s DCX-ben ilyen értékeket beállítgatni. Kiméregettem, melyik drivert mennyivel kell késleltetni a többihez képest. Se mért frekvenciaválaszban nem látszódott semmi, sem pedig fülre nem tudtam semmi különbséget megállapítani a nem késleltetett verzióhoz képest.
 
Az orionban egyébként természetes hogy kell egy-két kompenzálás, de ez pont azért van, mert nem hagyományos doboz. A baffle step hatáson én is gondolkodtam már. Ez gond lehet, mivel nincs beépített induktivitás a mélysugárzó előtt, ezért is javasoltam Tominak, hogy a doboz előlapja ne legyen túl kis felületű, vagy ne legyen nagyon keskeny. Az én dobozom viszonylag széles és magas lesz vagyis az előlap felülete a mélyhangszóróhoz képest nagy lesz, a doboz mélysége viszont kicsi lesz.

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



Az aktív megoldásnál nagy előny a mindentáteresztő késleltető szűrő fokozat lehetősége, amivel a hangszórók forrás síkjának mechanikai eltolását lehet helyettesíteni, ezáltal akusztikai fázis átvitel szempontból könnyebb optimalizálni a hangsugárzókat.


Ha megengeded, csatlakoznék a beszégetésetekhez.
A tau korrektor jelentősége aktív váltó esetén, ennél több és egyben kevesebb is annál, hogy egyszerűen az "akusztikus eltolást" helyettesítse. Ez az "akusztikus eltolás" a '80-as években élte fénykorát, de hamar megbukott (gondolom okkal).
Sok éves halasztgatás után most készítek egy aktív váltós rendszert. A NYÁK terv már készen van, terveim szerint a hétvégén készre szerelem. Viszont csak kétutas lesz (nem taglalom, hogy miért, nem ide tartozik).
Megfelelő kapcsolástechnikával elérhető, hogy a hangszórók a teljes hangfrekvenciás sávban teljesen fázisban maradjanak (látszólag) akár egy háromutas rendszer esetén is. Ez borzasztó jól nézki, amikor az ember szkóppal nézi! Különesen ahhoz viszonyítva, amit a fázistoló nélküli aktív (vagy passzív) szűrők produkálnak. A "hagyományos" váltók fázisviszonyai egyszerűen siralmasak. Varázslással és nagyon sok próbálgatással el lehet ugyan érni, hogy "hangra jó" váltót készíts, de az biztos, hogy az csak a véletlen műve lehet, és a fül szerencsés módon való becsapása árán teljesülhet.
Mint írtam, a hangszórók fázis szempontjából történő együttfutása sajnos csak látszólagos. :-( Valójában csak 2,5-3 periódus után "szinkronizálódik" egymáshoz a hangszórók mozgása. Ez burst jellel mérve remekül látszik. ...és minthogy a zene nem monoton színusz rezgés :-) , (folyamatosan változik a jel) ezért a következmények beláthatalanok! Legalábbis én nagyon kíváncsi leszek az eredményre. Egy haszna viszont mindenképpen lesz : a tapasztalat. :-)

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »



Nem is feltetlen a hangszorok minosege miatt szuksegesek kompenzaciok, de mi van a hangszorok akusztikus sikjaval, mi a helyzet az esetleges baffle step hatassal?
Ha jol emlekszem az Orion hangfal (ami neked is van) aktiv valtoja tele van - talan nem veletlenul - kompenzacios aramkorokkel. Mas hangszorokkal ezek szerint abban sem kellettek volna plusz komepnzacios aramkorok. Nem gondolom, hogy ez az allitas megallna a helyet ... de errol Linkwitz bátyót kellene megkerdezni


 
 
Az akusztikus síkra így elsőre nagy ívben...
A baffle step a hangszórók elhelyezésével, a doboz kerekítésével és a doboz alakjával javítható. Ha nagyon vacak lesz a helyzet, akkor majd módosítunk.
Az Orionban meglepődnél mennyire kevés kompenzáció van... Egy LR transzformáció, egy all-pass és egy baffle step van, ezek nagy része a nyitott doboz miatt van.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Jelen tudásom szerint semmi kompenzációt nem építünk be, ... Ha jó minőségűek a hangszórók, akkor nem nagyon szükséges kompenzálni.
Nem is feltetlen a hangszorok minosege miatt szuksegesek kompenzaciok, de mi van a hangszorok akusztikus sikjaval, mi a helyzet az esetleges baffle step hatassal?
Ha jol emlekszem az Orion hangfal (ami neked is van) aktiv valtoja tele van - talan nem veletlenul - kompenzacios aramkorokkel. Mas hangszorokkal ezek szerint abban sem kellettek volna plusz komepnzacios aramkorok. Nem gondolom, hogy ez az allitas megallna a helyet ... de errol Linkwitz bátyót kellene megkerdezni

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”