Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Aktív hangsugárzó építés

Avatar
szamóca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2096
Csatlakozott: 2008.02.25., hétf. 22:21
Értékelés: 4094

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: szamóca »


Nem a mosógépen kell tartani a hangfalat és nincs baj. :lol!:
Hangfalat (hacsak nem középsávtól felfelé) elég nehéz lenne rátenni egy mosogatógépre.
Az való igaz hogy a mechanikai rezgések hatása, elsősorban a mechano elektronikus átalakítóknál, és a csöves struktúráknál számottevő.
Ennek ellenére látható számos félvezetős technikánál is az erre irányuló védettség kialakítása. Epoxi kiöntés, speciális nyák felfüggesztés, robusztus készülékház, stb.
Nem beszélve az igen összetett készülék állványokról, szigetelő lapoktól, amiket félvezetős elektronikákhoz is ajánlanak.
Egy hangdoboz belsejében pedig ezek a hatások szerintem igencsak erősebbek, mint ezeknél a hallgató helyiségbe helyezett készülékeknél.
Valahol olvastam hogy a NAD pl. igencsak nagy összegeket költött ilyen jellegű kutatásokra.


Ne keverjük!

A hangszóró, az elektromos hangfrekvenciás jelből mechanikus rezgést előállító alapeleme egy hangsugárzónak.

Hangsugárzó alatt értjük azt a komplexumot , ami tartalmazza a hangszórót, és a hangsugárzás javító foglalatot, ill. adott esettől függően más kiegészítő elemeket is. (váltó, belső huzalozás, csatlakozók, stb) A hangsugárzást javító foglalat lehet többek közt un. hangfal, ami "valamekkora tetszőleges geometriájú lap" hangdoboz, vagy méretéből adódóan hangláda, illetve egyéb formájú test.

Az esetek többségében nagyon helytelenül, egyesek hangfalnak hívnak minden hangsugárzót, ha nem olyan kialakítású akkor is.

Senki nem hívja a kanalat villának, vagy késnek, evőpálcikának, pedig ezek is evőeszközök. Akkor miért is hangfal a basszusreflex, zárt, TL, stb. rendszerű hangsugárzó?

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »

Nem a mosógépen kell tartani a hangfalat és nincs baj.
potatomelon.wordpress.com

Vendég

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Azért kerdezzük meg erről egy gyengébb fóliakondi véleményét is. pl.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Mindig felmerül bennem a microfónia kérdése az aktív dobozok láttán. Ha túlspilázzott ezt a kérdést és nem jelentős a hatása, akkor miért árulnak méregdrága állványokat, tüskéket, stb? Átverés?

Felvezetos elektronikak eseteben a mikrofonia hatasa elenyeszo gyakorlatilag nem szoktak figyelembe venni. Sokkal fontosabb, hogy az aktiv elektronikaval egybeepitett hangsugarzoknal a mechanikai rezgesek ne "lazitsak" meg a koteseket, forrasztasokat hosszabb ido eltelte utan sem.
 
Csoves keszulekeknel viszont fokozottabban ervenyes a mikrofonia hatasa, nem beszelve azokrol a musorforrasokrol amelyek elektromechanikus atalakitot tartalmaznak (lemezjatszok). Azokban az idokben - amikor ezeket elterjedten hasznaltak (mert nem volt alternativa) - alakultak ki a kulonbozo rezgescsillapito elemek, allvanyok tuskek, stb. amiknek a mai napig van jelentoseguk (letjogosultsaguk) de feltehetoen kevesebb mint anno. Az akusztikara regen is es most is ugyanazok a torvenyek ervenyesek
 
Egyebkent egyetertek fapacival: "Semmi sem átverés, amit a vásárló megelégedéssel használ." Hozzatennem kedvenc mondasom: mindennek van egy esszeru hatara. Sztem az a jo, ha az ember megtalalja az egeszseges egyensulyt es nem szelsosegekben v. szelsosegesen gondolkodik.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Mindig felmerül bennem a microfónia kérdése az aktív dobozok láttán. Ha túlspilázzott ezt a kérdést és nem jelentős a hatása, akkor miért árulnak méregdrága állványokat, tüskéket, stb? Átverés?

Nagyobb aktív dobozoknál (pl. az általam korábban bemásoltnál is) az elektronika általában külön mechanikai elemet képez. Néha a hátlapra van csavarozva, néha meg teljesen külön van.
 
Semmi sem átverés, amit a vásárló megelégedéssel használ.

Avatar
szamóca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2096
Csatlakozott: 2008.02.25., hétf. 22:21
Értékelés: 4094

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: szamóca »


Bíztam benne, hogy egy aktív monitornál könnyebben kiválasztható az erősítő ami  illeszkedik a hangszóróhoz és térfogathoz, mint külön erősítő és hangfal esetében...
Az kivalasztott erositonek inkabb a hangszorohoz kell "illeszkednie" mintsem a doboz terfogatahoz. A dobozt ugy kell megtervezni, hogy a benne levo erosito terfogatat is bele kell kalkulalni a szukseges dobozterfogatba. Egyebkent nem lennek meglepve ha a nagy gyartok D osztalyu erositoket epitenenek az aktiv studio monitorokba, hisz azok meret/teljesitmeny/minoseg aránya manapsag kivalo igy az elerheto hangminoseg is az lehet ha egyebkent a teljes hangsugarzo tervezese megfelelo es a felhasznalt alaktreszek is jo minoseguek es optimalisak az adott feladathoz. Ezen alkatreszek kivalasztasa, a tervezes es a sok-sok meres/beallitas, stb. a sarkalatos pont az egeszben, a kivitelezes ezutan mar majdhogynem gyerekjatek Bar ez gyakorlatilag minden rendszernel igy van...

Mindig felmerül bennem a microfónia kérdése az aktív dobozok láttán.
Ha túlspilázzott ezt a kérdést és nem jelentős a hatása, akkor miért árulnak méregdrága állványokat, tüskéket, stb? Átverés?

Ne keverjük!

A hangszóró, az elektromos hangfrekvenciás jelből mechanikus rezgést előállító alapeleme egy hangsugárzónak.

Hangsugárzó alatt értjük azt a komplexumot , ami tartalmazza a hangszórót, és a hangsugárzás javító foglalatot, ill. adott esettől függően más kiegészítő elemeket is. (váltó, belső huzalozás, csatlakozók, stb) A hangsugárzást javító foglalat lehet többek közt un. hangfal, ami "valamekkora tetszőleges geometriájú lap" hangdoboz, vagy méretéből adódóan hangláda, illetve egyéb formájú test.

Az esetek többségében nagyon helytelenül, egyesek hangfalnak hívnak minden hangsugárzót, ha nem olyan kialakítású akkor is.

Senki nem hívja a kanalat villának, vagy késnek, evőpálcikának, pedig ezek is evőeszközök. Akkor miért is hangfal a basszusreflex, zárt, TL, stb. rendszerű hangsugárzó?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Ráhibáztál, az LD systems például keményen használja az ICEpower modulokat. "D" osztály ebbe az ajtóba is betette már a lábát.
A PA és a broadcast világban igen régóta jelen vannak a D osztályú erősítők, emlékeim szerint már a 90-es évek közepén voltak ilyen cuccok.

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »


Bíztam benne, hogy egy aktív monitornál könnyebben kiválasztható az erősítő ami  illeszkedik a hangszóróhoz és térfogathoz, mint külön erősítő és hangfal esetében...
Az kivalasztott erositonek inkabb a hangszorohoz kell "illeszkednie" mintsem a doboz terfogatahoz. A dobozt ugy kell megtervezni, hogy a benne levo erosito terfogatat is bele kell kalkulalni a szukseges dobozterfogatba. Egyebkent nem lennek meglepve ha a nagy gyartok D osztalyu erositoket epitenenek az aktiv studio monitorokba, hisz azok meret/teljesitmeny/minoseg aránya manapsag kivalo igy az elerheto hangminoseg is az lehet ha egyebkent a teljes hangsugarzo tervezese megfelelo es a felhasznalt alaktreszek is jo minoseguek es optimalisak az adott feladathoz. Ezen alkatreszek kivalasztasa, a tervezes es a sok-sok meres/beallitas, stb. a sarkalatos pont az egeszben, a kivitelezes ezutan mar majdhogynem gyerekjatek Bar ez gyakorlatilag minden rendszernel igy van...

Ráhibáztál, az LD systems például keményen használja az ICEpower modulokat. "D" osztály ebbe az ajtóba is betette már a lábát.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Bíztam benne, hogy egy aktív monitornál könnyebben kiválasztható az erősítő ami  illeszkedik a hangszóróhoz és térfogathoz, mint külön erősítő és hangfal esetében...
Az kivalasztott erositonek inkabb a hangszorohoz kell "illeszkednie" mintsem a doboz terfogatahoz. A dobozt ugy kell megtervezni, hogy a benne levo erosito terfogatat is bele kell kalkulalni a szukseges dobozterfogatba. Egyebkent nem lennek meglepve ha a nagy gyartok D osztalyu erositoket epitenenek az aktiv studio monitorokba, hisz azok meret/teljesitmeny/minoseg aránya manapsag kivalo igy az elerheto hangminoseg is az lehet ha egyebkent a teljes hangsugarzo tervezese megfelelo es a felhasznalt alaktreszek is jo minoseguek es optimalisak az adott feladathoz. Ezen alkatreszek kivalasztasa, a tervezes es a sok-sok meres/beallitas, stb. a sarkalatos pont az egeszben, a kivitelezes ezutan mar majdhogynem gyerekjatek Bar ez gyakorlatilag minden rendszernel igy van...

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Engem konkrétan meg pont a színezett hang zavar, szóval stúdiómonitor rulez!  
Az is érdekes, hogy bárkivel mentem stúdióba, mind el volt ájulva a zene hangzásának tisztaságától. Ha meg valamelyik felvételnél ez zavaró hosszú távon, ott nem a rendszerrel van a hiba, hanem a nyersanyaggal.

Nem olyan egyértelmű ez sem. A stúdiós monitoroknál sem a színezetlen hang a fő szempont minden márkánál. Egy Genelechez képest pl. a Tannoy egyes dobozai teljesen más, kevésbé racionális világot képviselnek (amit én ki nem állhatok).
 
Sok hifista úgy emlegeti a stúdiós hangzást (persze anélkül, hogy egy komoly monitort is hallottak volna), mint valami lakhatatlan holdbéli tájat, aztán mikor betévednek egy vezérlőbe, elámulnak, hogy zene szólhat ilyen könnyedséggel, semlegességgel, tisztasággal, dinamikával.

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »


Engem konkrétan meg pont a színezett hang zavar, szóval stúdiómonitor rulez!
 
Az is érdekes, hogy bárkivel mentem stúdióba, mind el volt ájulva a zene hangzásának tisztaságától. Ha meg valamelyik felvételnél ez zavaró hosszú távon, ott nem a rendszerrel van a hiba, hanem a nyersanyaggal.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: AVX »


 
Genelec 1038B Tri-amplified Monitoring System


ez már nem játékszer.

Avatar
gregreg
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.03.05., pén. 23:08
Értékelés: 0

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: gregreg »


Akkor ahogy kivettem a szavaitokból, még a "profik" sem szívesen állnak neki egy aktív közeltéri monitor hangfalpár építésének?
Azt az igazi "száraz" hangzást, gondoltam, hogy nem egyszerű megtalálni!
 
Bíztam benne, hogy egy aktív monitornál könnyebben kiválasztható az erősítő ami illeszkedik a hangszóróhoz és térfogathoz, mint külön erősítő és hangfal esetében...

Avatar
gregreg
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.03.05., pén. 23:08
Értékelés: 0

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: gregreg »


Nem tudom, Gregreg esetében ez hogy van, mivel a belinkelt doboz speciel nem stúdió monitor.
Tiszta sor, én csak hasonló "megoldást" kerestem... ( DIY kit )

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »

Én is kacérkodtam a gondolattal, hogy a Mackie HR-824-et lemásoljam. Szét is volt szedve egy eredeti, megszereztem a kapcsolásokat és a többi. Hát, legyen annyi elég, hogy inkább nem másolok, hanem kitalálok valami újat. Nem olyan lesz, de jó mókának ígérkezik. Az eredeti másolásánál ugyanis a következő a probléma: ugyanolyan anyagokat beszerezni szinte a lehetetlenség, az áramkör olyan szinten durva, hogy csak golyózik bele az ember szeme.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Üdv.! 
Érdeklődnék van -e valakinek tapasztalata sztereo stúdió monitorok építésében?
...
Érdemes belevágni?
 
Köszönöm előre is: gregreg

Udv,
 
A kerdes nagyon egyszeru a valasz viszont annal nehezebb. Vegsosoron neked kell eldonteni erdemes-e belevagni vagy sem viszont nagyon sokmindent kell (erdemes) merlegelni.
 
Passziv valtos monitorhoz jo esetben nem szukseges olyan elektronikai tapasztalat amilyen aktiv elemeket tartalmazo elektronikahoz kell (persze nem art). Viszont hangsugarzo epitesbol 5-osnek kell lenned
 
Ha nincs tapasztalatod erosito es hangsugarzo epitesben, meresben akkor nem javaslom, hogy egybol belevagd a fejszed egy ilyen monitor hangsugarzo keszitesebe. Ha egybol egy jo minosegu/jo hangu monitorra lenne szukseged akkor inkabb vasarolj egy gyarit.
 
Ha viszont van idod, kedved, hogy magad keszits egy ilyen hangsugarzot akkor is van tobb ut amin jarhatsz. Ha csak dobozt szeretnel epiteni, meg nehany valtoalkatreszt osszeforrasztani megfeleloen akkor egy olyan DIY monitort erdemes utanepiteni amit mar hallottal (es tetszik) termeszetesen pontosan ugyanugy ahogy a keszitoje epitette.
 
A legnehezebb, legtobb idot, tudast es penzt igenylo ut pedig ha (majdnem) mindent magad tervezel es keszitesz egy aktiv valtos studio monitor eseteben. Sajat tervezesu hangsugarzo, sajat valtoval, erositokkel ... ezek mind-mind sok tanulast, gyakorlatot, tapasztalatot kivannak. Erdemes konyítani az aktiv elektronikai aramkorokhoz, hangsugarzo tervezeshez es mindezek meresehez is, hibajavitashoz, stb. stb. Leirva ez is egyszeru a gyakorlatban mar nem annyira
 
De azert sok szerencset!

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


paci, a speciális igények között sem mindegyik pozitív a mi szemszögünkből, és általában nem a hangszórókon gondolkodnak legtöbbet. Amit az előbb mutattál, az sem a hangszórói miatt lesz különleges.
Nem is mondtam, hogy a hangszóró miatt különlegesek, de talán azt a legnehezebb beszerezni az utánépítéshez. A stúdiókban valóban speciális elvárások vannak, amik otthoni használatnál akár hátrányt is jelenthetnek, no de aki aktív monitort akar építeni, feltételezhetően tisztában van ezekkel. Nem tudom, Gregreg esetében ez hogy van, mivel a belinkelt doboz speciel nem stúdió monitor.

Vendég

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Ennek ellenére igen kevés gyártónak akar ez sikerülni.
Pontosan erre próbáltam figyelmeztetni az előbb... de látszik, mi lett a vége.
 
paci, a speciális igények között sem mindegyik pozitív a mi szemszögünkből, és általában nem a hangszórókon gondolkodnak legtöbbet. Amit az előbb mutattál, az sem a hangszórói miatt lesz különleges.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Pont erre voltam kíváncsi! 


Közben már leírtad, milyen kategóriában gondolkozol. Szerintem 100e Ft környékén nem érdemes házilagos építésben gondolkozni. Az alkatrészek beszerzése, a doboz megépítése, a hangolás, beállítás többe kerül és kétségesebb eredményt ad, mint boltban megvenni a gyári cuccot. Ajánlom figyelmedbe a kisebb Geneleceket (bár nekem ez az új tojáscsalád nem annyira jön be), illetve tehetsz egy próbát az Alesis M1, M-Audio BX-5, Behringer B2030 egyikével is. Ezek mind 100e Ft alatt kaphatóak, a Genelecek kicsit drágábbak.

Avatar
gregreg
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.03.05., pén. 23:08
Értékelés: 0

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: gregreg »


Ennek ellenére igen kevés gyártónak akar ez sikerülni.
... én is ettől félek! !36_7_11.gif' />

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Ez igazából egy dolgon múlik, hogy be tudod e szerezni ezt a hangszórókészletet.
Világos. Nem egyszerű ez, mivel kis példányszámban, jellemzően a tervezők speciális igényei szerint gyártatják őket. Én a márkaszervíznél kezdeném a kör futását.
Szerintem nem kell feltétlen egy tipus lemásolásán görcsölni.
Mivel én nem állok elég magas szinten aktív áramkörök tervezésében, számomra csak ez az út járható.
Jó minőségű hangszórók alkalmazásával és aktív váltással és némi szakértelemmel, nagyon jó esély van egy Genenec szintű minőséget létrehozni. 
Ennek ellenére igen kevés gyártónak akar ez sikerülni.

Avatar
gregreg
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.03.05., pén. 23:08
Értékelés: 0

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: gregreg »


Mondjuk azt is tisztázni kell, hogy topiknyitó barátunk otthoni zenehallgatásra akarja használni, vagy melózni akar rajta, mert nagyon nem mindegy.
Természetesen nem zene hallgatásra kellene...

Avatar
gregreg
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.03.05., pén. 23:08
Értékelés: 0

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: gregreg »


Érdemes belevágni?
Jó lenne tudni, milyen nagyságrendben gondolkozol. Azt gondolom, a professzionális monitorok sokkal több gondossággal és alaposabb munkával készülnek, mint a passzív HiFi dobozok, így nehéz őket házilag felülmúlni. Nem véletlen, hogy ezen a piacon nincs évenkénti modellváltás, néhány jól bevált típust 10-20 éven át is árulnak. Ugyanakkor van néhány erősen jutányos árú darab, amit barkácsolással sem lehet olcsóbban kihozni.

Pont erre voltam kíváncsi!
 


Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Idehaza másfél milliós darabáron kapható, amiből bizonyosan lehet faragni sk. barkácsolással, szerintem a harmadából simán kihozható.
Ez igazából egy dolgon múlik, hogy be tudod e szerezni ezt a hangszórókészletet. Szerintem nem kell feltétlen egy tipus lemásolásán görcsölni. Jó minőségű hangszórók alkalmazásával és aktív váltással és némi szakértelemmel, nagyon jó esély van egy Genenec szintű minőséget létrehozni.
Ismerem jól a Genelec-et, doloztam már jónéhánnyal. Igazi érzelem mentes studios hangzás. Mondjuk azt is tisztázni kell, hogy topiknyitó barátunk otthoni zenehallgatásra akarja használni, vagy melózni akar rajta, mert nagyon nem mindegy. Van akit ezzel az egyenes száraz, érzelemmentes hangal ki lehet üldözni a világból. Itthon zenehalgatára én sem szeretném annyira.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Érdemes belevágni?
Jó lenne tudni, milyen nagyságrendben gondolkozol. Azt gondolom, a professzionális monitorok sokkal több gondossággal és alaposabb munkával készülnek, mint a passzív HiFi dobozok, így nehéz őket házilag felülmúlni. Nem véletlen, hogy ezen a piacon nincs évenkénti modellváltás, néhány jól bevált típust 10-20 éven át is árulnak. Ugyanakkor van néhány erősen jutányos árú darab, amit barkácsolással sem lehet olcsóbban kihozni.
 
Magam is kacérkodtam a gondolattal, egyszer talán bele is vágok egy nagyobb aktív doboz építésébe, lehetőleg egy jól ismert modell mintáját követve. Egy ilyen példány utánépítése számomra is csábító:
 
Genelec 1038B Tri-amplified Monitoring System
 

 
Éveken át dolgoztam vele, mai napig etalonnak tekintem a hangsugárzók világában. Idehaza másfél milliós darabáron kapható, amiből bizonyosan lehet faragni sk. barkácsolással, szerintem a harmadából simán kihozható.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”