Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Avatar
habazutty
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2008.12.25., csüt. 19:24
Értékelés: 13

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: habazutty »


Sziasztok!
 
Esetleg lenne valaki, aki tudna nekem miskolc környékén bemérni egy pár kompakt hangfalat (nem hi-fi kategória). Saját készítés, de nem vagyok vele elégedett. Valami gubanc van. Sajna a hangszóró készletet vagy 10 éve vettük és már a gyártó sincs meg nemhogy adatlap...
 
Előre is köszi!

Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »


Akkor ezentúl a magasak elé beteszek 1-1 fenyőágat majd
 
Kicsit megdiffúzálja a magas frekvenciákat. Sok a nagy sík visszaverő felület, ezen sokat segít a fenyőfa. 

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Ma volt időm picit jobban belemélyedni a zenehallgatásba, és megerősítést nyert az előző hozzászólásom. A tér picit szétesik, de a közép teteje, és a magas egyértelműen sokkal jobb most. Kb erről van szó:
 
K_IMG_4879.jpg

Kicsit megdiffúzálja a magas frekvenciákat. Sok a nagy sík visszaverő felület, ezen sokat segít a fenyőfa. 

Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »


Ma volt időm picit jobban belemélyedni a zenehallgatásba, és megerősítést nyert az előző hozzászólásom. A tér picit szétesik, de a közép teteje, és a magas egyértelműen sokkal jobb most. Kb erről van szó:

Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »

Az ünnepek alatt valami olyasmi történt amire nem is gondoltam korábban... két nappal karácsony előtt jól lebetegedtem, így a párom ment el beszerezni a fát. A fa szép nagy lett, olyannyira, hogy el is takarja a jobb oldali sugárzót, sőt még a TV-be is belelóg picit Neki nem szóltam, de magamban azért duzzogtam egy sort. Hifizni nem fogok tudni, de ami még rosszabb, a fél éve tervezgetett állványaimat sem tudom kipróbálni Ez van... így telnek majd el az ünnepek. Aztán 26-án nem bírtam tovább, beizzítottam a rendszert. Egyből feltűnt, hogy a magas sokkal több... aztán megkerestem a lehetőségekhez képest optimális hallgatási pontot. Nem akartam elhinni, de a közép teteje, és a magas tartomány a karácsonyfán keresztül sokkal értelmezhetőbb, közvetlenebb, részletesebb mint anélkül. Még nem tudom mit takar ki a fa ami ilyen durva akusztikai problémát okozott, de ha végre leszárad mindenképp nekilátok megkeresni. Az üveg dohányzóasztalt mindig beborítom pokróccal, párnákkal. Jobb oldalt van egy üveges vitrin, arra gyanakszom, de nem gondoltam, hogy annak ilyen durva hatása lehet. Szóval egyelőre jegelem a sugárzó csere projektet.             

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Egyébként a 29-est milyen szempontból találod jobbnak?
Nem mindegy, melyik 29-es, az se. Nagyon egyenes az átvitele, szinte bármihez lehet illeszteni, mert elég alacsonyan lehet váltani és ezt a kis faceplate-est közel lehet tenni fizikailag a középhez.
De hogy Zoli miért, biztos elmondja majd Ő. Tiédbe bármelyik jó, elég magasan lehet váltani, Dragonweed amit mond, a nyakad is rá teheted. A Tiédet én is rátenném. Viccet félre téve, a sajátom is. Zoli bemutatóján is lesz 2 pár SB magas ( nem 1 dobozba, nyugi ), menj el, hallgasd meg, ha teheted.  

Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »


Egyébként a 29-est milyen szempontból találod jobbnak?
 
YES

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Tehát Zoli, akkor ezt a 19-est jó szívvel beletennéd a Shogunokba? Ha igen, akkor most még megvárom az állványokat, ha nem leszek úgy sem elégedett a magasakkal, akkor ezek mehetnek bele.
YES

Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »


Tehát Zoli, akkor ezt a 19-est jó szívvel beletennéd a Shogunokba? Ha igen, akkor most még megvárom az állványokat, ha nem leszek úgy sem elégedett a magasakkal, akkor ezek mehetnek bele.
 

dragonweed elég jól átlátja a helyzetet. Az SB magasak nagyon jók, nekem a SB29RDNC-C000-4 tetszik a legjobban, és bármilyen középpel jól váltható.
Ha fontos a 10kHz feletti iránykarakterisztika, akkor meg a 19mm-es az abszolút nyerő.


Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Tényleg nem akarlak lebeszélni semmiről, de szerintem az Illuminator magasak jelentősen túlárazott kultusztermékek, sok nagyon jó minőségű magassugárzót be lehet szerezni az áruk töredékéért. A döntés természetesen a Te kezedben van...
dragonweed elég jól átlátja a helyzetet. Az SB magasak nagyon jók, nekem a SB29RDNC-C000-4 tetszik a legjobban, és bármilyen középpel jól váltható.
Ha fontos a 10kHz feletti iránykarakterisztika, akkor meg a 19mm-es az abszolút nyerő.

Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »


 
Köszönöm a sok hasznos információt. Az ábrákat eddig nem ismertem, de sikerült értelmezni. Teljesen logikus amit írsz az átmérővel kapcsolatban. Amúgy egy illuminator gondolatával pont kacérkodtam. Zolitól még megkérdezem mi a véleménye, elvégre valószínű az ő kezébe kerül majd.
 

Amint írtam, az ajánlott magasak teljesen megfelelnek erre a célra, egyáltalán nem biztos, hogy 3-4-szeres árért jobbat kapsz. Szubjektív megítélésem szerint az egyik legtisztább, legsimább magashangátvitelű dóm, talán még a -már nem gyártott- Vifa DX 19-es produkált ennyire kiterjedt selymes finom felső oktávokat.
Itt az is lényeges, hogy a dóm mozgó tömege minél kisebb legyen, a nagyobb -25mm-es- dómok mozgó tömege majdnem 2x ekkora.
 
Nem tudom mennyit mond neked az ábra,(ez a DX19-é, de az SB-é is nagyon hasonló) de én ilyen lecsengési diagramot nem nagyon láttam, még sokkal-sokkal drágább magassugárzóktól sem: 0.5 milliszekundumon túl szinte csak az alsó tartományokban van válaszjel, felül 4-5 kHz felett szinte semmi. Ez pedig mindig a hangzás tisztaságát, színezetlenségét jelzi.
 
Az alsó kép egy nagynevű dómsugárzó  (ScanSpeak Illuminator D3004/6600) -190 USD árú- ugyanezen ábrája, hát itt még 1 milliszek-en túl is van csengés-bongás.


Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »


A gyári váltó 4k nal váltja a magasat.
http://www.hifi-wiki.de/index.php/Quadral_Shogun_Mk_III
A sugárzók árát egyáltalán nem sokallom. Inkább az lett volna a kérdés, hogy nem érdemes e komolyabbat beletenni.
 

Bár nem találtam pontos adatot a Shogun 3 keresztfrekvenciáiról, de szerintem a magasat kb. 4-5 kHz körül váltják, így az ajánlott SB19 tökéletesen megfelel erre a célra. A váltót viszont szinte biztos, hogy módosítani kell.
A mellékelt képen is látható, hogy szépen dolgozik 30 kHz-ig, nagyon szép egyenletes frekvenciagörbével. Még 30 fokos szögből hallgatva is 20 fölé megy...
A pár 11 ezerbe kerül, egy átlagos kétszemélyes éttermi ebéd árát úgy gondolom  megéri.


Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »


Egy próbát megérhet Esetleg ismered ennek a gyártónak a nagyobb magasait is? Ennél az összegnél szívesen szánnék többet is erre a projektre ha van értelme.
 

Ha találsz valakit aki valamelyest is ért hozzá a környékeden, ezeket ajánlom (próbáltam őket), az árukhoz mérten eszméletlen jó magassugárzók. Szerintem több 10-15 ezer+ forintosnál jobbak, 30 kHz+ - ig visznek át, és ha megnézed a frekvenciagörbéit, látható, hogy még 30 foknyira a sugárzási tengelytől is majdnem nyílegyenesek 20 kHz-ig, tengelyen megy 30 fölé mennek.
Amúgy a Shogun-okban is planárok vannak, nem valódi ribbonok.....
 
http://www.hangtechnikakft.hu/regi-kate ... garzo-5970
 
Persze a váltón, meg a dobozon (beépítési méret) biztos "faragni"  kell, egy az egyben valószínűleg nem lesznek jók, de ezeknél nem lesz magashiányod, abban biztos vagyok. Megcsinálnám neked szívesen, de látom nem Debrecen környékén laksz......


Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »

Mondjuk tvzni viszont kb 5m-ről szoktunk, és kb pont szembe ülök a sugárzóval. Pontos sztereoról úgysem beszélhetünk. Ehh jó kérdés.

Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »

A baj az, hogy alap esetben nálam a korábban linkelt képeken látható helyzet uralkodik. Tehát a sugárzók be vannak tolva a tv mellé, és előre néznek. Ünnepnapokon kihúzom, és a megfelelő pozícióba állítom őket. Mondjuk havonta 2-3 délután. A fennmaradó napokon vagy nincs 1 óránál több időm zenét hallgatni, vagy csak a tv megy rajta. A 15 fok nagyon kevés lenne így

Avatar
PLászló
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 500
Csatlakozott: 2013.03.13., szer. 16:59
Értékelés: 36

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: PLászló »

Vízszintesen terít, függőlegesen nyalábol...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



mihez kepest ? hangszorotengely a hallgatohelyre beforgatva, durvan szamolva hallgatasi tavolsag * 2 * tangens (7.5°), ami 2m-röl hallgatva 52cm, 3m-röl hallgatva 78cm szeles.  5 ember egy kanapen nem fer bele, de egyeni hallgatozashoz böven, 2 szemelyhez is rendben van szerintem
 
 
15°sketch.png

Szép lenne ez így, de a legtöbben nem süketszobában és nem szabadtéren hallgatnak zenét. A reflexióktól hemzsegő térben pedig nagyon nem mindegy a hangsugárzó diszperziója.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: avl2 »


... A 15° borzasztó kevés...
 
mihez kepest ? hangszorotengely a hallgatohelyre beforgatva, durvan szamolva hallgatasi tavolsag * 2 * tangens (7.5°), ami 2m-röl hallgatva 52cm, 3m-röl hallgatva 78cm szeles.  5 ember egy kanapen nem fer bele, de egyeni hallgatozashoz böven, 2 szemelyhez is rendben van szerintem
 
 


Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Az a tapasztalatom, hogy azok a dobozaim amik 25-30kHz fölé mentek jobban tetszettek. De lehet ez más miatt volt. Nem értek a sugárzó tervezéshez, ezért is kérek segítséget. De meghallgatok mindent ami szerintetek jó ebbe a dobozba.
Szerintem bízd egy olyan szakemberre, akiben megbízol. Ő az aki jó eséllyel meg tudja valósítani, amit szeretnél. Mert ötletelni lehet, aztán próbálkozni és a végén ugyanúgy megcsináltatni egy hozzáértővel, csak már addigra elköltesz egy csomó pénzt és lehet a megvásárolt cuccok miatti kötöttség miatt nem lesz olyan jó, mint lehetett volna, ha egyből megbízol valakit.

Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »


Az a tapasztalatom, hogy azok a dobozaim amik 25-30kHz fölé mentek jobban tetszettek. De lehet ez más miatt volt. Nem értek a sugárzó tervezéshez, ezért is kérek segítséget. De meghallgatok mindent ami szerintetek jó ebbe a dobozba.
 
Mér nem az a szempont inkább, hogy jól lehessen váltani a középpel, mert itt fog eldőlni a dolgok java, esetleg minél kisebb legyen a torzítása, minél egyenesebb az átvitele? Mit akarsz azzal a 30kHz-cel egyáltalán?

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Nagyon köszönöm én is az igen részletes kielemzést A 15° borzasztó kevés. Lehet ez is rátesz a mostani hiányérzetemre.
 
Bővítsük akkor a látókört. Mit javasolnátok a Quadral Shogun ribbon magasa helyett? Szeretem a részletes magas tartományt, de semmi esetre sem a kemény hangzást. Örülnék ha 30kHz-ig azért szólna.
 
Árban nem akarok olcsóskodni, de az ésszerűség keretein belül maradnék. Azért ez nem egy highend sugárzó.

Mér nem az a szempont inkább, hogy jól lehessen váltani a középpel, mert itt fog eldőlni a dolgok java, esetleg minél kisebb legyen a torzítása, minél egyenesebb az átvitele? Mit akarsz azzal a 30kHz-cel egyáltalán?

Avatar
Az-X
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 792
Csatlakozott: 2008.09.12., pén. 12:14
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Kerepes

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Az-X »


Nagyon köszönöm én is az igen részletes kielemzést A 15° borzasztó kevés. Lehet ez is rátesz a mostani hiányérzetemre.
 
Bővítsük akkor a látókört. Mit javasolnátok a Quadral Shogun ribbon magasa helyett? Szeretem a részletes magas tartományt, de semmi esetre sem a kemény hangzást. Örülnék ha 30kHz-ig azért szólna.

Árban nem akarok olcsóskodni, de az ésszerűség keretein belül maradnék. Azért ez nem egy highend sugárzó.

Avatar
cooler-mg
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2014.11.20., csüt. 14:02
Értékelés: 30

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: cooler-mg »


dragonweed Uram!
 
Köszönöm a kimerítő választ
 
 

Még annyit, hogy a planár -sík sugárzók, ribbonok, elektrosztatikusok, általánosságban nagyon szűk horizontális sugárzási "ablakkal" rendelkeznek, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a sugárzás tengelyén kívül már 10-15 fokkal a legfelső tartomány erősen csillapított, szemben a dómsugárzókéval, amelyeknél ez az ablak akár 45 fok is lehet.
Érthetőbben fogalmazva, "egyhallgatós" hangszórók, ha nem pontosan a tengelyben (azok metszéspontjában) ülsz, nem lesz -vagy legalábbis erősen csillapított lesz- a magashangtartomány.

https://www.avx.hu/forum/viewtopic.php? ... 5#p2807625

Megjelenítő: Lapos, Hangsugárzó: DIY, Kábel:DIY (Neotech, pure silver, Furutech), Erölködő: Luxman, DAC: Musical Fidelity, Lejátszó: Philips 620 MOD CD, Raspberry (Volumio)

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Méret, THD, pontosság, max. SPL.
Ennél tömörebben már nem lehet megfogalmazni. 

Avatar
PLászló
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 500
Csatlakozott: 2013.03.13., szer. 16:59
Értékelés: 36

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: PLászló »

Méret, THD, pontosság, max. SPL.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”