Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

fapaci írta:
2023.11.25., szomb. 14:10
tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 13:25
A pop zenei felvételek nagyon silányok, a klasszikus zenei produkciók javarészt nagyon jók.
Komolyzenei kiadványt viszonylag kevesen készítenek a konyhaasztalon, popzenét viszont rengetegen. Egy hegedű megszólaltatásához szükséges némi szaktudás, a zenegyártó szoftverek nyomogatásához nem. A piac mindenről eldönti, kell(endő)-e...
Madonnát említve, mint egyetemes popdívát, nagyon kedvelem és becsülöm
Egy kva felvételt nem hallottam tőle, ami jó szólt
Had ne bolygassam mik történhettek a stúdióban a feka csávóival, de felvenni azt nem tudtak
Na befejezem a könnyű zene ekézését hifi oldalról. Kinek milyen pozitiv példái vannak
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

SoundMania írta:
2023.11.25., szomb. 14:51
Te most burkoltan leszóltad Azariah-t? :)
Miért tettem volna és miért pont őt? Nem használtam negatív jelzőket sem rá, sem másra. Nagyon távol áll tőlem a Te fekete/fehér világképed.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

fapaci írta:
2023.11.25., szomb. 14:10
tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 13:25
A pop zenei felvételek nagyon silányok, a klasszikus zenei produkciók javarészt nagyon jók.
Komolyzenei kiadványt viszonylag kevesen készítenek a konyhaasztalon, popzenét viszont rengetegen. Egy hegedű megszólaltatásához szükséges némi szaktudás, a zenegyártó szoftverek nyomogatásához nem. A piac mindenről eldönti, kell(endő)-e...
Te most burkoltan leszóltad Azariah-t? :)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 13:25
A pop zenei felvételek nagyon silányok, a klasszikus zenei produkciók javarészt nagyon jók.
Komolyzenei kiadványt viszonylag kevesen készítenek a konyhaasztalon, popzenét viszont rengetegen. Egy hegedű megszólaltatásához szükséges némi szaktudás, a zenegyártó szoftverek nyomogatásához nem. A piac mindenről eldönti, kell(endő)-e...

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

denesdr írta:
2023.11.25., szomb. 13:38
A Gyökér Gedeon felvétele valószínűleg sokaknak úgy tetszik ahogy van, nekik pont így a jó és a klasszikus zenei felvételre meg húznák a szájukat. Most akkor melyik a jó és melyik a rossz felvétel? Kapizs?
Amelyik lapos, komprimált, kontrasztszegény
Aki előttem vezette a céges kocsit és maxra felvitte a mélyet úgy hallgat bármilyen zenét, aki odaáll a kv automatához és maxra felviszi a cukor szintet - annak nehéz lesz elmondani mi a jó balansz, de a véleménye nem is lehet mérvadó
Vannak emberek akiknek nincs érzékelési tartományuk, egyszerűen ilyennek születtek. Lehetnek kitűnő ácsok, gépészmérnökök, akkor is búgva fognak zenét hallgatni
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: denesdr »

tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 13:25
fapaci írta:
2023.11.25., szomb. 13:01
tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 12:54
Na, akkor kezdhetjük is a leges leges legelején :rolleyes:
Egy díjazott hangmérnöknek mi a jó hang? Tényleg lehet, hogy vakvágányon vagyunk és keressük a 20 Hz-et úgy, hogy nincs is benne. Meg a 3D teret úgy, hogy van egy kis surround doboz a hátoldalán ...
A szakmai beszélgetések egyik sajátossága, hogy ritkán hangzik el bennük a JÓ/ROSSZ jelző, de szerintem nem ebben a topikban kellene ezt megtárgyalnunk.
Vidd át magadhoz, ha gondolod, aztán akit érdekel bekapcsolódik
Én pl. tudok rosszat csinálni - akkor más is :rolleyes:
A pop zenei felvételek nagyon silányok, a klasszikus zenei produkciók javarészt nagyon jók.
Gyökér Gedeon rapper árenbi maszter bevonul és olyat vesz fel, hogy arról koldulunk (azt hiszi, hogy ért hozzá és nem akar hangmérnökkel stúdiót bérelni)
Komolyzenei CD-t ritkán hallok rosszul szólni
Akkor mégis csak van jó/rossz felvétel
A Gyökér Gedeon felvétele valószínűleg sokaknak úgy tetszik ahogy van, nekik pont így a jó és a klasszikus zenei felvételre meg húznák a szájukat. Most akkor melyik a jó és melyik a rossz felvétel? Kapizs?

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

fapaci írta:
2023.11.25., szomb. 13:01
tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 12:54
Na, akkor kezdhetjük is a leges leges legelején :rolleyes:
Egy díjazott hangmérnöknek mi a jó hang? Tényleg lehet, hogy vakvágányon vagyunk és keressük a 20 Hz-et úgy, hogy nincs is benne. Meg a 3D teret úgy, hogy van egy kis surround doboz a hátoldalán ...
A szakmai beszélgetések egyik sajátossága, hogy ritkán hangzik el bennük a JÓ/ROSSZ jelző, de szerintem nem ebben a topikban kellene ezt megtárgyalnunk.
Vidd át magadhoz, ha gondolod, aztán akit érdekel bekapcsolódik
Én pl. tudok rosszat csinálni - akkor más is :rolleyes:
A pop zenei felvételek nagyon silányok, a klasszikus zenei produkciók javarészt nagyon jók.
Gyökér Gedeon rapper árenbi maszter bevonul és olyat vesz fel, hogy arról koldulunk (azt hiszi, hogy ért hozzá és nem akar hangmérnökkel stúdiót bérelni)
Komolyzenei CD-t ritkán hallok rosszul szólni
Akkor mégis csak van jó/rossz felvétel
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 12:54
Na, akkor kezdhetjük is a leges leges legelején :rolleyes:
Egy díjazott hangmérnöknek mi a jó hang? Tényleg lehet, hogy vakvágányon vagyunk és keressük a 20 Hz-et úgy, hogy nincs is benne. Meg a 3D teret úgy, hogy van egy kis surround doboz a hátoldalán ...
A szakmai beszélgetések egyik sajátossága, hogy ritkán hangzik el bennük a JÓ/ROSSZ jelző, de szerintem nem ebben a topikban kellene ezt megtárgyalnunk.

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

fapaci írta:
2023.11.25., szomb. 12:42
Ez esetben ajánlom figyelmedbe a hangtechnikai szakmai díjakat, de előre szólok, kb semmi átfedés nincs a hifisták között forgó slágerlistákkal.
Na, akkor kezdhetjük is a leges leges legelején :rolleyes:
Egy díjazott hangmérnöknek mi a jó hang? Tényleg lehet, hogy vakvágányon vagyunk és keressük a 20 Hz-et úgy, hogy nincs is benne. Meg a 3D teret úgy, hogy van egy kis surround doboz a hátoldalán ...
Csatolmányok
funny-hifi-show_orig.jpeg
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 12:08
Tudnánk mondani szigorúan max. 5 felvételt, ami a legjobban reprezentálja a felvételtechnika képességét a mai szinten?
Biztos, hogy a hangfelvételi technika képességeit akarod demonstrálni? Ez esetben ajánlom figyelmedbe a hangtechnikai szakmai díjakat, de előre szólok, kb semmi átfedés nincs a hifisták között forgó slágerlistákkal.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Luxor Audio 2023.11.25., szomb. 12:58-kor.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 12:08
fapaci írta:
2023.11.25., szomb. 11:06
tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 10:58
Azért lenne jó valamelyik hifi són egy rendszer által megszólaltatott hangot egy adott zenén jellemeznünk...
Én ezt már sok esetben megszerveztem, lefolytattam (a legutóbbi kiállításon is elkövettem párszor) és mivel a visszajelzések között igen nagy volt a szórás, sőt néha egymással ellentétesek is előfordultak, magamban elkönyveltem reménytelennek a JÓ/ROSSZ történetet. Aki nem tudja egzakt jelzőkkel leírni a hallottakat, azzal nem tudok beszélgetni, hogy neki jó, vagy rossz, az meg nem tartozik rám.
Tudnánk mondani szigorúan max. 5 felvételt, ami a legjobban reprezentálja a felvételtechnika képességét a mai szinten?
Itt a fórumon ki tudnánk tárgyalni és a következő són demózhatná minden kiállító. Talán így lenne egységes nézőpont.
Az illetőt is jellemezné (meg a rendszerét), akinek van ilyen listája. Pl. nekem nincs :D össze-vissza hallgatok mindent
Van rá egy évünk, hogy legyen, de tényleg a legjobban hangzó - szubszonika, prezensz, térhatás, csilingelés
Rengeteg felvétel van amivel megítélhető a rendszerek hangja. Csakhogy amíg nem hallottad a legjobban megszólalni, addig nem tudod értékrendbe sem állítani a többit.
A hifi showk meg nem hiszem hogy arról szólnak, hogy ott meghalld mi a legjobb hangú. Legalábbis a bécsi ezzel a csalódással ért véget számomra. Otthon sokkal jobb hangot lehet csinálni lényegesen olcsóbban. És az árkülönbségből adódó minőségeltérés is lényegesen nagyobb. Ami konklúzió még volt számomra, hogy csak olyan rendszerek hangjától nem lett rosszul az ember amiben csöves erősítő és lemezjátszó volt. Ha ez számít itt valamit.....

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

fapaci írta:
2023.11.25., szomb. 11:06
tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 10:58
Azért lenne jó valamelyik hifi són egy rendszer által megszólaltatott hangot egy adott zenén jellemeznünk...
Én ezt már sok esetben megszerveztem, lefolytattam (a legutóbbi kiállításon is elkövettem párszor) és mivel a visszajelzések között igen nagy volt a szórás, sőt néha egymással ellentétesek is előfordultak, magamban elkönyveltem reménytelennek a JÓ/ROSSZ történetet. Aki nem tudja egzakt jelzőkkel leírni a hallottakat, azzal nem tudok beszélgetni, hogy neki jó, vagy rossz, az meg nem tartozik rám.
Tudnánk mondani szigorúan max. 5 felvételt, ami a legjobban reprezentálja a felvételtechnika képességét a mai szinten?
Itt a fórumon ki tudnánk tárgyalni és a következő són demózhatná minden kiállító. Talán így lenne egységes nézőpont.
Az illetőt is jellemezné (meg a rendszerét), akinek van ilyen listája. Pl. nekem nincs :D össze-vissza hallgatok mindent
Van rá egy évünk, hogy legyen, de tényleg a legjobban hangzó - szubszonika, prezensz, térhatás, csilingelés
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 10:58
Azért lenne jó valamelyik hifi són egy rendszer által megszólaltatott hangot egy adott zenén jellemeznünk...
Én ezt már sok esetben megszerveztem, lefolytattam (a legutóbbi kiállításon is elkövettem párszor) és mivel a visszajelzések között igen nagy volt a szórás, sőt néha egymással ellentétesek is előfordultak, magamban elkönyveltem reménytelennek a JÓ/ROSSZ történetet. Aki nem tudja egzakt jelzőkkel leírni a hallottakat, azzal nem tudok beszélgetni, hogy neki jó, vagy rossz, az meg nem tartozik rám.

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

fapaci írta:
2023.11.25., szomb. 10:49
tamagaba írta:
2023.11.24., pén. 22:45
De miért van az, hogy látszólag jobb paramétereket mutató doboz nem szól jobban...
A válaszhoz előbb meg kellene beszélnünk, mit jelent a JOBB, de itt mindig elakadunk.

tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 09:59
Itt tartok most: 150 Hz-nél nem tudom mi lehet...
A 80-160 Hz közötti torzítás tüske tipikusan akusztikai kioltás eredménye szokott lenni olyan helyzetekben, ahol a hangdobozt valamilyen falfelület elé állítják. Persze ez csak egy tipp a részemről a bemutatott infók alapján.
Azért lenne jó valamelyik hifi són egy rendszer által megszólaltatott hangot egy adott zenén jellemeznünk
Ha egyeznek a vélemények, akkor ott lehet egy közös nevező (ha nem annyira tetsző, ha de nagyon)
Az is fura, hogy gyakran teljesen ellentétes leírásokat kapunk hallgatóktól
Lehetne olyan következtetést is levonni, hogy többek elég jónak hallották, de ... onnantól már lehet egyéni ízlés, hogy kinek milyen karakter tetszik jobban
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

istvan01 írta:
2023.11.25., szomb. 10:25
Javaslat. A %-os torzítás görbe mellett mindig érdemes nézni a torzítás dBV görbét is. Akkor kritikus a torzítás, ha mindkettőn kiemelkedik egy adott frekin. Ha csak az egyiken van kiugrás, akkor az nem mindig jelent bajt.
Egyébként az a 1,5% 100-200Hz között nem jelentős. Persze nem mindegy mekkora teljesítményt/feszültséget kap a hangsugárzó.
Köszi, az így néz ki
Közepes hangerőn van az erősítő poti és úgy nyomok Check Levels-et - azt írja OK
Nem tudom pontosan mennyi az annyi :rolleyes:
Csatolmányok
Clipboard02.jpg
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2023.11.24., pén. 22:45
De miért van az, hogy látszólag jobb paramétereket mutató doboz nem szól jobban...
A válaszhoz előbb meg kellene beszélnünk, mit jelent a JOBB, de itt mindig elakadunk.

tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 09:59
Itt tartok most: 150 Hz-nél nem tudom mi lehet...
A 80-160 Hz közötti torzítás tüske tipikusan akusztikai kioltás eredménye szokott lenni olyan helyzetekben, ahol a hangdobozt valamilyen falfelület elé állítják. Persze ez csak egy tipp a részemről a bemutatott infók alapján.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

tamagaba írta:
2023.11.25., szomb. 09:59

Itt tartok most: 150 Hz-nél nem tudom mi lehet, szerintem ennél jobbat ebből a dobozból itt nem fogok kihozni
A magas előtét és sönt ellenállás párjaival még hallgatózas után lehet, hogy változtatni fogok. A transmission járatba raktam gyapjú csillapítást (amit korábban kivettem - hiba volt)
Javaslat. A %-os torzítás görbe mellett mindig érdemes nézni a torzítás dBV görbét is. Akkor kritikus a torzítás, ha mindkettőn kiemelkedik egy adott frekin. Ha csak az egyiken van kiugrás, akkor az nem mindig jelent bajt.
Egyébként az a 1,5% 100-200Hz között nem jelentős. Persze nem mindegy mekkora teljesítményt/feszültséget kap a hangsugárzó.

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

denesdr írta:
2023.11.25., szomb. 05:00
A "jól szóláshoz" egy kis adalék:
https://audiosciencereview.com/forum/in ... st-1735542
Na, ez egy érdekes felvetés
Az, hogy a teljesen lineárisra kivasalt görbe nem biztos, hogy jobban tetszik már túl vagyok, viszont jártam én is úgy, hogy hallgattam a kb 1 1,5%-os torzitással összevesző felső váltási frekin (közép-magas) a dobozt és mintha - de nem akartam elhinni - jobbnak hallottam, mint a 0,5-re lenyomottat. Lehet, hogy ez már halláspszihológia
Itt tartok most: 150 Hz-nél nem tudom mi lehet, szerintem ennél jobbat ebből a dobozból itt nem fogok kihozni
A magas előtét és sönt ellenállás párjaival még hallgatózas után lehet, hogy változtatni fogok. A transmission járatba raktam gyapjú csillapítást (amit korábban kivettem - hiba volt)
Csatolmányok
Clipboard01.jpg
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: denesdr »

tamagaba írta:
2023.11.24., pén. 22:45
denesdr írta:
2023.11.24., pén. 14:10
tamagaba írta:
2023.11.24., pén. 13:16
A freki átvitelt kicsit háttérbe helyezném, viszont hogy mozdulnak időben a membránok fontosabb lehet, mint gondolnánk
Többek között (főleg) pont a(z eredő) frekiátvitel (mint cél) miatt lényeges, hogy hogyan mozdulnak időben a membránok egymáshoz képest. Mert pl ha a váltási frekin épp ellenkező irányba mozdulnak, akkor egy jó nagy kioltás lesz az eredmény a frekiátvitelben. A váltási ponttól távolodva ennek egyre kisebb a jelentősége a tipikus váltási görbék meredekségeinek köszönhetően. Az optimális nyilván az lenne, ha a váltásban résztvevő hangszórók minden frekin és a hallgatási tér minden pontján fázisban lennének egymással, de ez egyrészt a különböző hangszórók frekiátviteli (tengelyirányú és tengelyen kívüli) jellegéből adódóan, másrészt a tipikusan nem koncentrikus elrendezés miatt kevés esetben tud megvalósulni.
Persze, egy rosszul kötött polaritást egyből lehet látni a frekigörbén
De miért van az, hogy látszólag jobb paramétereket mutató doboz nem szól jobban, mint egy sávhatárolt ill. magasabb THD-vel szóló egyéb pl. széles sávú. Lehetnek paraméterek, amiket még nem tudunk számszerüsiteni és mérni - de a fülünk tudja :D
Lehetnek, de még ha nincs is, amit a fülünk vagy inkább a hallásunk (mivel a hallásunk jókora részét képezi az elménk) hall, abban az összes mérhető paraméter egyszerre benne van, a különböző paraméterek egymásra hatásaival együtt. Na ilyet nem tud semmilyen mikrofonos mérés véghezvinni.

Na de maradva fázis témánál, egy egyutas/szélessávú hangsugárzó is tud mutatni fáziskilengéseket, attól függően, hogy milyen a frekiátvitele. Mivel amíg nem nyúlunk bele pl digitálisan a fázisba, addig a frekvenciaátvitel(ek és azok interakciói, több hangszóró esetén) fogja meghatározni az akusztikus fázist.
Egyébként pl az említett digitális technikával egy többutas, nagymeredekségű váltással rendelkező hangsugárzó fázismenete is linearizálható, impulzusválasza olyanra alakítható, mintha akár egy egyenes frekiátvitelű egyutas hangsugárzónk lenne.

A "jól szóláshoz" egy kis adalék:
https://audiosciencereview.com/forum/in ... st-1735542

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

denesdr írta:
2023.11.24., pén. 14:10
tamagaba írta:
2023.11.24., pén. 13:16
A freki átvitelt kicsit háttérbe helyezném, viszont hogy mozdulnak időben a membránok fontosabb lehet, mint gondolnánk
Többek között (főleg) pont a(z eredő) frekiátvitel (mint cél) miatt lényeges, hogy hogyan mozdulnak időben a membránok egymáshoz képest. Mert pl ha a váltási frekin épp ellenkező irányba mozdulnak, akkor egy jó nagy kioltás lesz az eredmény a frekiátvitelben. A váltási ponttól távolodva ennek egyre kisebb a jelentősége a tipikus váltási görbék meredekségeinek köszönhetően. Az optimális nyilván az lenne, ha a váltásban résztvevő hangszórók minden frekin és a hallgatási tér minden pontján fázisban lennének egymással, de ez egyrészt a különböző hangszórók frekiátviteli (tengelyirányú és tengelyen kívüli) jellegéből adódóan, másrészt a tipikusan nem koncentrikus elrendezés miatt kevés esetben tud megvalósulni.
Persze, egy rosszul kötött polaritást egyből lehet látni a frekigörbén
De miért van az, hogy látszólag jobb paramétereket mutató doboz nem szól jobban, mint egy sávhatárolt ill. magasabb THD-vel szóló egyéb pl. széles sávú. Lehetnek paraméterek, amiket még nem tudunk számszerüsiteni és mérni - de a fülünk tudja :D
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: denesdr »

tamagaba írta:
2023.11.24., pén. 13:16
A freki átvitelt kicsit háttérbe helyezném, viszont hogy mozdulnak időben a membránok fontosabb lehet, mint gondolnánk
Többek között (főleg) pont a(z eredő) frekiátvitel (mint cél) miatt lényeges, hogy hogyan mozdulnak időben a membránok egymáshoz képest. Mert pl ha a váltási frekin épp ellenkező irányba mozdulnak, akkor egy jó nagy kioltás lesz az eredmény a frekiátvitelben. A váltási ponttól távolodva ennek egyre kisebb a jelentősége a tipikus váltási görbék meredekségeinek köszönhetően. Az optimális nyilván az lenne, ha a váltásban résztvevő hangszórók minden frekin és a hallgatási tér minden pontján fázisban lennének egymással, de ez egyrészt a különböző hangszórók frekiátviteli (tengelyirányú és tengelyen kívüli) jellegéből adódóan, másrészt a tipikusan nem koncentrikus elrendezés miatt kevés esetben tud megvalósulni.

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

A REW úgy méri a fázist, amikor kiadja a szinuszt azt az idő pillanatot tekinti 0 foknak?
És ez a sweep mérésnél hogy időzül pontosan? Merthogy kéne tudni a különböző frekiknél mikor volt a 0 fok
Egyre jobban érdekel a fázis kérdés, de nehezen emésztem a dolgot
A freki átvitelt kicsit háttérbe helyezném, viszont hogy mozdulnak időben a membránok fontosabb lehet, mint gondolnánk
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

Indy írta:
2023.11.10., pén. 07:33
Köszönöm mindenkinek, kaptam elég inputot. :D
Megölted a bulit, nem szép dolog :rolleyes:
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2398
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1930
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tunerman »

tamagaba írta:
2023.11.10., pén. 07:25
Indy írta:
2023.11.09., csüt. 11:50
Véleményt szeretnék kérni erről a hangváltóról, érdemes vele foglalkozni, ha javítani szeretnék rajta? Ha igen, mit lenne érdemes cserélni? Köszönöm.
co.jpg
2 utasba minek ennyi cucc.....
Hááát - oka van annak :smile29: , szerintem a tuningolt váltó jobb lesz mint a hangszórók. :smile53:
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
Indy
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3056
Csatlakozott: 2011.08.30., kedd 11:06
Értékelés: 1600
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Indy »

Köszönöm mindenkinek, kaptam elég inputot. :D
Indulj el egy úton, én is egy másikon...

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”