Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Kimber L36-os háromutas JBL-jét alakítottuk kicsit.
Mikor elhoztam tőle, egyenletesen magasbahúzó hangja volt, ami elsőre látványos, 10 perc után idegesítő. Szétszedtem az egész dobozt, bemértem a hangszórókat. A mély és középsugárzók hibátlan állapotban voltak, a magassugárzóból az egyik javítva volt, és így kicsit érzéketlenebb volt. A doboz eredeti váltója eléggé érdekes volt. A mélysugárzót 2 kHz fölött váltotta el, viszont a közepet már jóval hamarabb elengedte. A magas is hamarabb lépett be mint ahogy a közép "végzett" volna. Szóval nagyon egymásba csúsztak a sávok, és a váltási frekik sem voltak ideális helyen. Az új váltó 800-1000 Hz között már elvágta a mélyet. Onnan indult a középsugárzó, és felment 5 kHz fölé. A magasdómok a legtetejét egészítik ki 5 kHz fölött. A két dobozban lévő váltó magas szekciója nem teljesen egyforma, mert ugye a két magas sem egyforma. A gyengébbik (javított) magasat nem fogtam vissza L-paddal, a hibátlan magasat viszont pont odáig vettem vissza, hogy egyforma hangnyomást produkáljon a másik magassal. Így lett végül a két doboz egyforma. A mélysugárzó paraméterei és a doboz kialakítása lehetővé tette, hogy a dobozt "zártá" alakítsuk. Mélyveszteség nem jelentős, viszont sokkal feszesebb és pontosabb lettek az alacsonyfrekis hangok, ráadásul a simább impedanciamenet miatt a csövesekhez még jobban illeszkednek a dobozok. A gyári rugós csatit csavarós-bedugós banánaljzatok váltották le, a doboz belső csillapítása is ki lett cserélve.
 
A keresztváltó Claritycap SA kondikat és légmagos tekercseket kapott a közép és a magas jelutaknál. A mély útban fazékmagos tekercs lett betéve WIMA fóliakondival. Az egész vezetékelés kicserélődött.
 
A végleges váltókialakítás előtt Kimbernél a helyszínen az egész rendszerhez és az ő izléséhez lett lőve a hangzás.
 
Nagyon elégedett vagyok az eredménnyel, tényleg precíz, kiegyenlített a hang, de nem múlt el belőle a vintage JBL sound!
 
Kimbernek köszönöm a bizalmat!
 
 
 
Egy pár kép még a szerelés és az installálás környékén (itt még nem volt meg az állvány, de ami a képeken nem látható, hogy a hangzás végső beállítása ugyanolyan magasságú fémállványokon történt, hogy a legkevésbé tolódjon el a hangkép az új állványokkal)
 

 

 

 

 

 

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »

egy equvalizerrel egyszerűbben megoldottad volna ez a kukori - kotkoda fellinget.

Avatar
szocsa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2009.09.12., szomb. 11:24
Értékelés: 12

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: szocsa »

Csak állítottam az L-padon. Ez a megoldás nagyon jó. Nem tudom van-e más, aki ilyet alkalmaz ..
r2r 11 - Hypex UcD180HG - ASE Gleden

Online
Avatar
suminator968
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2762
Csatlakozott: 2009.11.12., csüt. 17:44
Értékelés: 1071
Tartózkodási hely: Szeged

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: suminator968 »



Bakker, emberek, ma meghallgattam Kalminál a 2.1et. És azóta is a hatása alatt állok.
 
Ezek a magassugik besz@rások. Még talán a 330as Esotarnak is tarthatnának bakot .
A mélyközép is nagy süti, Dyno-klónnak tűnik, és VESZETT jól szól!
A doboz meg, ahogy meg van csinálva, amilyen vastag, amilyen SZÉÉÉÉP, amilyen nehéz... Szóval egyszerűen le a kalap!!!
 
Nagyon szép eredeit és nagyon szép MOD.
 
ÉS NAGYON SZÉP HANG!!!
Gratula a Hercegnek! :taps: :taps:


 
Én csak most jutottam a közelébe ennek a "csodának" ! Ettől rosszabb hangsugárzóm sose legyen, és akkor boldogan.... Döbbenet!!!
Nem térek magamhoz, és ez nem nyalizós duma!! Hát persze, hogy hallottam már ilyen hangot, de nem ennyiért ,kéremszépen!
Gratula!!!
Audio Pc---Roon---Eversolo DMP A8—-Mz/x SS Illuminator Activ Speaker—2xDynavoice Challenger sub
Táp:Viablue X-60 Silver, Viablue EP-7 Ethernet, Neotech 1002 XLR
Úton: IPhone 13Pro Max-Tidal—-Apple Airpods Max

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Hozza a KEF dobozokat.


 
Bocsi Béla, már kicsit ég a fejem emiatt a project miatt...
 
Ha túl vagyunk a november eleji kiállításon, csak erre fogok koncentrálni, igérem!
Köszi a türelmet!

Avatar
szocsa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2009.09.12., szomb. 11:24
Értékelés: 12

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: szocsa »


Köszönöm!
-30db
 

Szocsának két frekigörbe!
 
A másodikon ott van a 3 lehetőség a magas szintjének rendszeredbe való belövéséhez. A középső átvitel az eredeti, ahogy nálad járt. Én most a legfelsőre állítottam, ami nyíltabb, részletezőbb. De csináltam egy legalsó még visszafogottabb állást, hogy azt is kipróbálhasd.
 

 
 



r2r 11 - Hypex UcD180HG - ASE Gleden

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: AVX »



Szia Kalmi, te hozol Bélához hangfalat? Nagyon kiváncsi lennék rá


 
Hozza a KEF dobozokat.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Szia Kalmi, te hozol Bélához hangfalat? Nagyon kiváncsi lennék rá


 
Sanos nem. A mini és midi új demódobozai most hétvégén lesznek kész "asztalosilag", még utána jön az összeszerelés váltóbabrálás, bemérés, járatás. Csak a bemutatóra lesznek kész november 5.re. A régi mini demódoboz pedig szét van szedve....
 
sorry...
 
 
 

Avatar
gyuszmo
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2196
Csatlakozott: 2008.09.20., szomb. 20:42
Értékelés: 852

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: gyuszmo »

Szia Kalmi, te hozol Bélához hangfalat? Nagyon kiváncsi lennék rá
"Az orgona egy könnyű hangszer: a megfelelő billentyűt a megfelelő időben kell lenyomni,és a hangszer magától játszik." /Bach/

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Szocsának két frekigörbe!
 
A másodikon ott van a 3 lehetőség a magas szintjének rendszeredbe való belövéséhez. A középső átvitel az eredeti, ahogy nálad járt. Én most a legfelsőre állítottam, ami nyíltabb, részletezőbb. De csináltam egy legalsó még visszafogottabb állást, hogy azt is kipróbálhasd.
 

 
 

 

Avatar
szocsa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2009.09.12., szomb. 11:24
Értékelés: 12

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: szocsa »

Élőben szebb mint képen!
r2r 11 - Hypex UcD180HG - ASE Gleden

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Bízom benne, hogy így van! Sokat olvastam a W15-ös hangszóróról és notch filter nélkül még nem hallottam, hogy bárki is használta volna. 90 db-s hangnyomásnál 60 db-es zizegés lehet hallható.. (Csövessel majdnem biztos, hogy nem lesz hajtva.) Hülye voltam, hogy megkérdeztem most majd direkt erre fogok figyelni, magamat ismerve.


 
Túl sokat bújod a netet! Azért az már bebizonyosodott, hogy Troels Gravesen sok baromságot közöl az oldalán, már ami a váltóit illeti. Lazítsál kicsit, és koncentrálj a zenére...
 
Egyébként meg rengeteg ilyen váltást csináltam már fémmembrános hangszórókkal, notch filterrel és annélkül, totálisan hallhatatlan a változás. Az AS MINI tök ugyanilyen váltással megy csak annak még nagyobb a puklija.... senki nem panaszkodott még rá.
Nézd meg az eredő átvitelt, látsz rajta valamit? 8500 Hz-en egy kb 600 Hz szélességű 7 dB-s kiemelést még a maximális 85 dB-s hangnyomásnál sem hallanál meg, nemhogy 18 dB-vel alata!
 
 
3 kHz vagy a feletti váltásnál megfontolandó egy notch filter vagy egy meredekebb szűrő...
 
 
 
 

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: AVX »



Bízom benne, hogy így van! Sokat olvastam a W15-ös hangszóróról és notch filter nélkül még nem hallottam, hogy bárki is használta volna. 90 db-s hangnyomásnál 60 db-es zizegés lehet hallható.. (Csövessel majdnem biztos, hogy nem lesz hajtva.) Hülye voltam, hogy megkérdeztem most majd direkt erre fogok figyelni, magamat ismerve.


 
Az én dobozom is hasonló a tiedhez,csak ebben Morel magas van.Itthon ezt hallgatom már egy ideje.Baromi jó doboz.Az enyémet Klang csinálta.



Avatar
szocsa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2009.09.12., szomb. 11:24
Értékelés: 12

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: szocsa »





Igen! Jövő héten megkapod!


 
Köszi a képeket! Az első kép notch filterrel, vagy anélkül készült?


 
Az első képen a mélyhangszóró átvitele látható a másodrendű váltóval. Semmiféle Notch filter nincs benne. A sima egyenes kék vonal egy durván simított verzió, a piros meg a simítás nélküli. Ha a 8 kHz en lévő rezonanciára gondolsz, az ott van, de annyira alcsony értéken, hogy inkább nem trükköztem vele, mert az impedanciamenet látta volna kárát. Semmit nem befolyásol a végleges hangban!


 
Bízom benne, hogy így van! Sokat olvastam a W15-ös hangszóróról és notch filter nélkül még nem hallottam, hogy bárki is használta volna. 90 db-s hangnyomásnál 60 db-es zizegés lehet hallható.. (Csövessel majdnem biztos, hogy nem lesz hajtva.) Hülye voltam, hogy megkérdeztem most majd direkt erre fogok figyelni, magamat ismerve.
r2r 11 - Hypex UcD180HG - ASE Gleden

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »




Igen! Jövő héten megkapod!


 
Köszi a képeket! Az első kép notch filterrel, vagy anélkül készült?


 
Az első képen a mélyhangszóró átvitele látható a másodrendű váltóval. Semmiféle Notch filter nincs benne. A sima egyenes kék vonal egy durván simított verzió, a piros meg a simítás nélküli. Ha a 8 kHz en lévő rezonanciára gondolsz, az ott van, de annyira alcsony értéken, hogy inkább nem trükköztem vele, mert az impedanciamenet látta volna kárát. Semmit nem befolyásol a végleges hangban!

Avatar
szocsa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2009.09.12., szomb. 11:24
Értékelés: 12

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: szocsa »



Igen! Jövő héten megkapod!


 
Köszi a képeket! Az első kép notch filterrel, vagy anélkül készült?
r2r 11 - Hypex UcD180HG - ASE Gleden

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »

Igen! Jövő héten megkapod!

Avatar
szocsa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 547
Csatlakozott: 2009.09.12., szomb. 11:24
Értékelés: 12

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: szocsa »

Ezek szerint elkészült?
r2r 11 - Hypex UcD180HG - ASE Gleden

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Igértem mérési eredményeket Szocsa SEAS dobozáról!
 
Mélyközép másodrendű szűrővel vágva:

 
 
Magas másodrendű szűrővel vágva:

 
 
Együttes végső frekiátvitel:

 
 
Simítottabb:

 
 
A váltási freki 2,5 kHz:

 
 
Az impedanciamenete:

 
 
Enyhén eső, a végtelenségig hallgatható, nyugodt frekiátvitel. Tisztán másodrendű keresztváltó, 2,5 kHz es váltási frekivel. Doboz hangolása 50 Hz.
Nagyon kellemes kis doboz lett!
 

 

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »


SEAS Excel W15CY001 átvitele 10 literes reflexdobozban közelről (3 cm) mérve 20-20000 Hz, váltó nélkül:
 

 
 
SEAS Excel W15CY001 átvitele 10 literes reflexdobozban távolról (130 cm) mérve 200-20000 Hz, váltó nélkül:
 

 
 
SEAS PRESTIGE 27TBFC/G átvitele dobozba szerelve távolról (130 cm) mérve 200-20000 Hz, váltó nélkül:
 

 
 
A 10 literes és a W15CY együttes impedanciamenete váltó nélkül, hangolási freki egyelőre 48 Hz:
 

 

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Csak plusz 2 kiló!

 
Az lehet, de akkor is jól nézne ki..
 
Amúgy messze nincs az 2 kiló..

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »




 
 
Milyen jól mutatna a millenium magassal... (T25CF002)


 
Csak plusz 2 kiló!
 
 
 

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »



 
 
Milyen jól mutatna a millenium magassal... (T25CF002)

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Mivel rengeteg modifikációs munka összejött, és egyébként meg szinte minden energiámat a saját gyártású dobozaink prototipusainak létrehozásába fektetem, ezért előreláthatólag tavaszig, már nem tudok semiféle újabb munkát elvállalni!
A készülő M1-SEAS Excel átalakításról lesznek még képek és mérések, illetve egy komoly volumenű aktív váltásos munkáról is beszámolok majd, de most jegelem egy kicsit magam MOD témában.
Azért a topik nyitva lesz, kérdések jöhetnek, stb!

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Köszi a képeket! Ez a réz gyűrű tényleg nagyon szép lett.
 
Apróság, de látom leesett a Swans logó az előlapról. Nincs véletlen egy AS logótok, amit oda lehetne rakni?(olyan mint ami az AS mini elején is van, az a fekete-ezüst) A sárga ragasztó picit zavaró, bár ezt én is meg tudom oldani vhogy, nem lényeges.


 
 
 
A famunka és a rézgyűrű pisti80 munkája! A logora kitalálok valamit.
 
 

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”