Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Itt sok dolog kavarodik egyébként....A JBL nem azért jó mert azt pont úgy csinálták, h a legjobb legyen...Ezeket is sorozatgyártásra készitették, és nem az volt akkor sem a cél, h a dobozból a lehető legjobbat hozzák ki, ez üzlet, és egy cégnek sem érdeke azonnal a legjobbat csinálni...Ezekből lesznek aztán az Mk2, meg SE dobozok amiket a gyártó ahogy azt Kalmi is tette elkezd tuningolgatni, amitől jobb lesz, és ezzel plusz pénzeket kaszálhat a gyártó a vásárlóktól..A hangsugárzó piac is mint minden más egy hatalmas üzlet...Én örülök,h van vannak ilyen lelkes és hozzáértő DIY specifikus emberek mint Kalmi is, és ezt a tuningot tisztességesen elvégzik, a gyártói ár töredékéért...

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Készséggel elfgadom, de akkor mi a fenének gyártanak annyi félét és azok miért szólnak olyan különbözően? Így csak néhány modellre lenne szükség annak függvényében, hogy mekkora szobában akarjuk használni, nem?


 
Ne keverd már a különböző ízléseket, igényeket a mágiával!

Avatar
KoZo
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 223
Csatlakozott: 2006.09.08., pén. 13:40
Értékelés: 15

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: KoZo »



... mert ez csak hifis, berogzult hulyeseg. Egy hangsugarzo tisztan muszaki alkotas, fizikai torvenyszerusegek alapjan mukodik... :fly:


 
Készséggel elfgadom, de akkor mi a fenének gyártanak annyi félét és azok miért szólnak olyan különbözően? Így csak néhány modellre lenne szükség annak függvényében, hogy mekkora szobában akarjuk használni, nem?

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Bár tényleg felesleges is volt megjegyeznem az elején az észrevételemet.
Arra lennek en kivancsi, hogy megis milyen alapon mondasz velemenyt egy olyan modifikalt hansugarzorol amit nem is hallottal meg szolni? Az olyan "magyarazatokat" hagyjuk most, hogy lelkivilaga van egy 30 eves hangsugarzonak mert ez csak hifis, berogzult hulyeseg. Egy hangsugarzo tisztan muszaki alkotas, fizikai torvenyszerusegek alapjan mukodik, ezt nyilvan Te is tudod. Ha pedig igy van akkor teljesen felesleges a hifis maszlagokat belekeverni az egeszbe. Egyreszt az lett volna szerintem a korrekt, ha a sajat rendszeredbe meghallgattad volna ezeket a modifikalt hangsugarzokat es utana mondasz velemenyt, masreszt miert baj az, ha a tulajdonosnak jobban tetszik a modifikalt hangsugarzo mint a gyari allapotu? :fly:

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5798
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2796

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: earforce »



Nem arról van szó, hogy süket vagy. Ezek tényleg komoly dobozok. Hiába egy széria azért köszönő viszonyban sincs azokkal amik nálad voltak kis JBL-ek. Nem is tudnám elképzelni mit lehetne rajta javitani, talán a potmétertől szabadulnék meg. Bár fene tudja.


 
tudod Jano én még nem hallottam olyan dobozt, amihez ha Gergő hozzányúlt volna, romlott volna a hang.
persze mindenki magából indul ki és a saját maga igazát (dobozát ) védi, de az a megközelítés miszerint egy majd' 30éves dobozba nem érdemes belenyúlni, meglehetősen paradox kijelentésnek tűnik.
bár ha már JBL, szvsz a cég visszafelé fejlődik, a régi hangsugárzói magasan verik az újakat.
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
Jano.3
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2008.12.25., csüt. 12:23
Értékelés: 5

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Jano.3 »



De hát ez egy tök jó hír! Komolyan mondom, hogy én tiszta szívből örülök, hogy elégedett vagy vele!


 
Azért nem teljesen, van mit faragni a rendszeren

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Nem arról van szó, hogy süket vagy. Ezek tényleg komoly dobozok. Hiába egy széria azért köszönő viszonyban sincs azokkal amik nálad voltak kis JBL-ek. Nem is tudnám elképzelni mit lehetne rajta javitani, talán a potmétertől szabadulnék meg. Bár fene tudja.


 
De hát ez egy tök jó hír! Komolyan mondom, hogy én tiszta szívből örülök, hogy elégedett vagy vele!
 
 
 

Avatar
Jano.3
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2008.12.25., csüt. 12:23
Értékelés: 5

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Jano.3 »

Nem arról van szó, hogy süket vagy. Ezek tényleg komoly dobozok. Hiába egy széria azért köszönő viszonyban sincs azokkal amik nálad voltak kis JBL-ek. Nem is tudnám elképzelni mit lehetne rajta javitani, talán a potmétertől szabadulnék meg. Bár fene tudja.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Bár tényleg felesleges is volt megjegyeznem az elején az észrevételemet. Egyrészt egyből csak a vitát látod, nem az eszmecserét ami a forum lényege, másrészt nem engedsz véletlen se. Számok mérések ide-oda. Nem tudom mi oly nehéz meghallgatni, elfogadni egy JBL-el elég régóta együtt élő, szórakozó, foglalkozó, legfőképpen régieket hallgató ember véleményét.
 
Tipikus mentalitás. Bemérted 2-3 napig aztán jólvan? Aki meg ennek ellenére évek óta él együtt azzal a rossz hanggal, épit vele rendszert az le vagyon sz@rva, mert ő biztos nem ismeri azoknak a dobozoknak a lelkivilágát.
 
Hallgathatatlan dobozok, azt meg nem kommentálom, mert izlések dolga, de azért nem hallgathatatlan. Esetleg eljöhetsz hozzám, akkor talán fogsz egyszer az életben hallani, egy jó hangfalat, többet ugyse.


 
Sajnálom, ha ez jött le. Te nem is ismersz engem, viszont én azt gondolom pont az az ember vagyok, aki nem szarja le az ügyfeleit. Bárki bármit kért tőlem az átalakítás után finomhangolást, stb.. mindig megcsináltam. Mondtam az elején hogy nem érdemes vitázni... neked úgy a jó, ahogy a gyárban kitalálták... te épp úgy nem tudod elfogadni az átalakítás létjogosultságát mint én azt a felfogást miszerint 30 évvel ezelőtti elavult konstrukciókhoz kell ragaszkodni. Ettől szép a világ. Nem vagyunk egyformák.
 
Lehet hogy igazad van, és tényleg fingom sincs a jó hangról.... ....biztos mindenki süket akinek eddig csináltam dolgokat.
Van az az autópályás vicc... tudod!
 
Én nem haragszom rád, de mostmár tényleg hagyjuk abba.
 
 
 

Avatar
Jano.3
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2008.12.25., csüt. 12:23
Értékelés: 5

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Jano.3 »


Bár tényleg felesleges is volt megjegyeznem az elején az észrevételemet. Egyrészt egyből csak a vitát látod, nem az eszmecserét ami a forum lényege, másrészt nem engedsz véletlen se. Számok mérések ide-oda. Nem tudom mi oly nehéz meghallgatni, elfogadni egy JBL-el elég régóta együtt élő, szórakozó, foglalkozó, legfőképpen régieket hallgató ember véleményét.
 
Tipikus mentalitás. Bemérted 2-3 napig aztán jólvan? Aki meg ennek ellenére évek óta él együtt azzal a rossz hanggal, épit vele rendszert az le vagyon sz@rva, mert ő biztos nem ismeri azoknak a dobozoknak a lelkivilágát.
 
Hallgathatatlan dobozok, azt meg nem kommentálom, mert izlések dolga, de azért nem hallgathatatlan. Esetleg eljöhetsz hozzám, akkor talán fogsz egyszer az életben hallani, egy jó hangfalat, többet ugyse.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



....csak Snoop Dog-al ilyesztegetem a szomszédokat. Néha AC/DC-vel.


 
 
Ilyen zenékkel biztos kiváló!
 
 

Avatar
Jano.3
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2008.12.25., csüt. 12:23
Értékelés: 5

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Jano.3 »


"Mert most már alkalmasak mindennapi nyugodt zenehallgatásra, ami egyikről se volt elmondható azelőtt. "
 
Na ehhez nem tudok hozzászólni keveset éltem velük Meg csak Snoop Dog-al ilyesztegetem a szomszédokat. Néha AC/DC-vel.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Ne aggódj, most mán fog...
Egyébként gratulálok, tényleg szép és jó munka, különösen a monoblokkok.


 
Köszönöm! Azokért az erősítőkért a mai napig vérzik a szívem! Neki kell állnom másikakat csinálni... alkatrészek megvannak....csak az időm ami kevés....

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Lehet hogy a lent írt zenékkel éppen jobb volt... kimber rengeteg ilyen muzsikát hallgat!


Ne aggódj, most mán fog...
Egyébként gratulálok, tényleg szép és jó munka, különösen a monoblokkok.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Na azokat a szivacsokat úgy kaptuk ki belőle a zúzósabb zenéknél (Rammstein, Metallica), mint a huzat.
Jobban is nyomta nélkülük...


 
A szivacs több okból kellhet a reflexcsőbe. Az egyik, hogy az évek alatt annyit gyengült a mélysugárzó mágnese, hogy a paraméterei alapján a mélysugárzó már sokkal inkább zárt dobozos felhasználásra alkalmas. Romlottak a paraméterei. Ez nagyon szépen észrevehető a legtöbb zenén, hogy a bedugott verzióban nincs igazán mélyveszteség a nyitotthoz képest, viszont bedugott csővel sokkal egyenletesebb a mélyhangátvitel, javul az impulzusválasz, és a csöves erősítő számára sokkal tetszőbb lesz a doboz impedanciamenete. Lehet hogy a lent írt zenékkel éppen jobb volt... kimber rengeteg ilyen muzsikát hallgat!

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Jano!
 
Tényleg nem fogom neked bizonygatni az igazamat, de ha van egy háromutas konstrukció amiben a 25 centis mélysugárzó elmegy 2,5 kHz-ig szemből mérve lineárisan (mert valóban elmegy) és van ugyanebben a dobozban egy 13 centis középsugárzó ami viszont 500 Hz től lineáris, akkor most éppen 3 okot tudok neked ami miatt érdemesebb a középsugárzót használni alacsonyabb frekiken váltva:
 
1. A mélysugárzó nagy mechanikus kilengése doppler torzítást okoz, ami igen rossz hatással van a közepes és magasabb frekvenciákra. A középsugárzó ezzel szemben mivel nem sugároz alacsony frekin, nagyon minimális lesz a mechanikus kitérése, és ezáltal tisztábban, kisebb torzításokkal sugározza a legfontosabb frekvenciákat. Azokat a frekvenciákat, amik a zene lényegét adják!
 
2. A mélysugárzó bár szemből mérve elmegy 2,5 kHz-ig, 15, 30, 45 fokból mérve ez már nem igaz rá. Egyszerűen túl nagy a membrán, irányítottá válik a hangzás, sokkal szűkebb lesz a sweet spot. A kisebb középsugárzó oldalról mérve sokkal lineárisabb mint a nagymembrános társa. Gondolom te sem teljesen szemből hallgatod a dobozaidat.
 
3. Az emberi fül pont a 1-3 kHz-es tartományban a legérzékenyebb. Pont abban a tartományban ahol a JBL 30 évvel ezelőtti tudásszinten álló mérnökei isten tudja miért a váltási frekit rakták. Tényleg pont oda tennéd a váltást, ahol a legtöbb hibát hallja meg a füled ahelyett, hogy letolnád a váltási frekit egy olyan tartományba ahol kevésbé érzékeny a fül és az agy párosa? Merthogy a konstrukció engedi a másik lehetőséget!
 
Hirtelen ennyi jutott eszembe. Gondolom semmi újat nem mondtam, hisz ezeket már mind tudtad!
 
Azon kívül hogy " a JBL mérnökei tudják a dolgukat" és hogy az "üveggyapot a legkiválóbb anyag hangdoboz belső csillapítására" érdemes figyelembe venni a fent általam leírtakat.
 
Switch és Kimber dobozai kategóriákat ugrottak felfelé a minőségi létrán. hogy miért? Mert most már alkalmasak mindennapi nyugodt zenehallgatásra, ami egyikről se volt elmondható azelőtt. Gondolhatod, nem a felesleges pénzköltés miatt fordultak hozzám.
 
Részemről lezártam a témát!
 
Üdv: Gergő

Vendég

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Na azokat a szivacsokat úgy kaptuk ki belőle a zúzósabb zenéknél (Rammstein, Metallica), mint a huzat.
Jobban is nyomta nélkülük...

Avatar
Jano.3
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2008.12.25., csüt. 12:23
Értékelés: 5

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Jano.3 »


Bár nem az apróbb módositásokkal van bajom, mert nálam is lett csatlakozó, meg kisebb dolgok cserélve. Kábel csere elmegy kategória. Hanem furcsállom a keresztezési frekvencia ilyen jellegű módositását, meg hogy eleve mi miatt is kellett ebből zártat csinálni. Vagy félig zártat. Szivaccsal van lezárva ha jól értem? Minek?
 
Ennyire má' ne nézzük le az egyik leghiresebb cég mérnökeit Max itt a te izlésed, és az erősítödhöz való hozzáhangolás ad okot, meg a kor hülye divatja (hallgassunk minihangfalat, testesség nélkül, jó szinezett hanggal). Nem a doboz elavultsága, és hallgathatatlansága a probléma
 
800hz-s keresztezés nálam van a 38-as mélynél. Azok a kis mélyközepek emlékeim szerinte elég sokáig csicseregnek, még mértem is azt régebben az L26-ban. L16-ban nincs is előtte semmi, sem a 30-as mélyközepű 4312-ben (ja tudom pocsék dobozok ). csak a magas előtt kondik.
Akik olyan hangfalat össze tudtak hozni mint az L200, és társai a 43xx sorozat, szerintem tudtak már akkor egy kicsivel többet a hangfalépitésről, mint mi földi halandók errefele.
 
Nemrégiben hallott csilli-villi hatszámjegyű-árcédulás hangfal is max addig kellene amig ünnepélyes keretek között meggyújtanám a kert végében. Bár megmuttatta x meg y, hogy mennyire nem tudják mégcsak leutánozni sem, nemhogy túlszárnyalni (bár ők azt mondják igen) neves "koklerek" munkáját. Akik esetlegesen dollármilliókat költenek fejlesztésekre. Na persze ezzel nem x meg y szakmai hozzáértését vonom kétségbe, mert a munkájuk összességében megüt egy elég szép szintet, de nem azt amit az árcédula tükröz, (jaj de mennyi van kishazánkban ilyen), hanem én sem gyártok ferrarit a hátsó pajtába, mert ha elméletileg értek is hozzá, nincs meg a megfelelő technikai hátterem, ismereteim is hiányosabbak. egy krovakészlettel meg hegesztővel nehéz lenne.
 
Bár engem nem nagyon izgat ki mit hallgat, mert nyilván nehéz hirtelen átszokni a JBL hangra. Nekem is az volt. Első körben a kábeltól a hangváltóig mindent kicseréltem az L26-ban. Nagyon büszke is voltam magamra milyen baba hangú dobozt varázsoltam. Idő folyamán szépe kerültek vissza a gyári dolgok, hogy sikerüljön kiűzni a beletett szinezettséget, mert az a hegedű nem akart úgy szólni mint a valóságba.
 
Értem a célzást az eladással kapcsolatban, bár nem csak azért csinálom. Tény, hogy köttettek már jó üzletek, aminek kifejezetten örülök, mert különben nem jutottam volna eddig. Ha nem is tartom meg, de legalább volt :L Én aztmondom az elejétől fogva vettem volna az L36-ba másik magasat, ha rossz tényleg. Belöttem volna az érzékenységeket a szobához. Egy egyébként nagyon értékes és ritka doboz lett igy, (nem mondom, hogy elrontva), hanem áthangolva. Adtad volna el nekem

Avatar
Jano.3
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2008.12.25., csüt. 12:23
Értékelés: 5

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Jano.3 »

Most mé'? Milyen sz@r már egészségesen meghalni.

Avatar
csövi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3876
Csatlakozott: 2005.01.11., kedd 17:10
Értékelés: 949

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: csövi »

Azért a 30éves üveggyapotot nem szerencsés kifujtatni a reflexnyíláson.
Michell Engineering, SOtM sMS Neo, Devialet D200, és MartinLogan CLS+ 2db Rytmik Audio, canare cable

Avatar
Jano.3
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2008.12.25., csüt. 12:23
Értékelés: 5

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Jano.3 »


Ezt én mondom 4-ből 3 doboznál más (csak régi JBL), vagy én végeztem kisebb nagyobb, valamikor teljes módositást, volt teljesen gyári is. Mérés, vagy meghallgatás után. Nincs velük semmi baj, maximum annyi, hogy elektronika terén válgatós, szeretik a cégen belül hozzá tervezett dolgokat, mert különben nagyon rosszak tudnak lenni. Tény, hogy rengeteget lehet befolyásolni a hangjukat. Eddig nekem mindig negativ mint pozitiv irányba. Elsőre tetsző dolgok hoszabb távon rosszabbnak bizonyultak, és visszakivánták a régit. Nem vitatkozásképp irtam, hanem beszélgetünk. Ezeknek a dobozoknak már lelkük van, amit egy esetleges restaurálás során nem árt figyelembevenni, hogy a legjobb eredményt kaphassuk. Legfőképp sem elavultak, csak mások mint mai piac dobozai. Szerencsére. Legnagyobbak már a több miliós gépeket is meg tudják szégyeniteni, eredeti közvetlen megszolalásukkal. Most én si küzdök egy dobozzal, de én a gyári állapot visszaállitásával. Nagyon el volt már szinezve hangilag.


Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Ezeknek a dobozoknak pont az a lényegük, meg az izolit a belsejében De az az állvány nagyon állat lett.


 
Ezt ki mondta?
Akkor ezek szerint pont a lényege veszett el. Az üveggyapot kikerült belőle és a váltás is lecsúszott 1 kHz alá. Ezek felett a konstrukciók felett eljárt az idő ha tetszik ha nem, de mégis elég jó hangszórók ahhoz, hogy egy másik irányba menve varázslatos hangot produkáljanak.
Mindegy, nem akarok vitát gerjeszteni. Én ezt az utat járom. Akinek tetszik az velem dolgoztat. Akinek nem, az hallgatja a gyárit. Nincs is ezzel semmi baj.
 
Azért érdemes meghallgatni.

Avatar
Jano.3
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2008.12.25., csüt. 12:23
Értékelés: 5

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Jano.3 »



A doboz eredeti váltója eléggé érdekes volt. A mélysugárzót 2 kHz fölött váltotta el,


 
Ezeknek a dobozoknak pont az a lényegük, meg az izolit a belsejében De az az állvány nagyon állat lett.

Avatar
switch
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 380
Csatlakozott: 2007.07.01., vas. 16:32
Értékelés: 28

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: switch »



 
 

Már egy hete hallgatom a Kalmi által modifikált JBL L36-os hangfalamat, így azt hiszem már írhatok róla némi véleményt. Amikor anyagi okok miatt kénytelen voltam eladni a Heed Enigmát, valami nagyon olcsó hangfalban gondolkodtam. Buga barátomnál volt szerencsém hallani egy JBL L40-es hangfalat, így körülnéztem a piacon akkoriban elérhető JBL hangfalak között, és az L 36-ost választottam. Elsőre is tetszett a karaktere, de túl hangsúlyos volt a középtartománya felhangosítva már-már kukorékolt.
 
Aztán teljesen szabad kezet adtam Kalminak egy modifikációra, ami magában foglalta a váltó alkatrészeinek a cseréjét, a belső kábelezést, és a tömítőanyag cseréjét is. Én meg türelmetlenül vártam, hogy elkészüljön vele, mert zene nélkül nem lehet élni.
 
A mérések után elkészült egy próba váltó, majd elhoztunk hozzám mindent, és abban a rendszerben, amiben használni fogom a hangfalat -már a mérések, és a váltómegtervezése is ezen a rendszeren történt- megcsináltuk a finomhangolást. Erre azért volt szükség, hogy a szoba akusztikájához, valamint a saját ízlésvilágomhoz tudjuk illeszteni a hangzást, amennyire ez lehetséges.
 
A próbaváltón többféle kapacitású kondik voltak felszerelve, így azonnal érzékelni tudtuk a változásokat, hogy melyik hangszóró milyen hangos legyen a többihez képest, hol lépjen be, stb. A régi váltó alkatrészei közül semmi sem került felhasználásra, magyarul a dobozon és a hangszórókon kívül minden cserélve lett. Amikor sikerült mindent belőni Kalmi visszavitte a próbaváltót, majd két nap múlva beszerelte a hangfalba a végleges verziót.
 
A hangfal sokkal jobb lett mint korábban volt, nagyon egyenletes a hangja, megszűnt a közepek fárasztó kiemelése, máshol vannak a vágások, valamint a korábban reflex dobozt most zártként használom, ami jobban illeszkedik a csöves erősítőm igényeihez, de bőven elég a 25 nm-es szobába még így is.
 
A karaktere ugyanaz a szerethető, sokáig hallgatható öreg JBL hangzás, ami miatt ilyen sok híve van a márkának szerte a világon, mégis jobb lett, mint előtte volt. Nagyon megérte vele foglalkozni, öröm vele zenét hallgatni. Úgy gondolom, hogy ennyi pénzért, amennyit ráfordítottam - sőt, közel a duplájáért sem- nem hiszem, hogy találtam volna olyan hangfalat, amely teljes értékűen bezenéli a nappalimat, és nem lehet zavarba hozni semmilyen zenével sem, legyen az nagyzenekaros komolyzene, finom jazz, elektronikus zene, vagy rockzene.
 
Képeket csinált Kalmi, gondolom be is tesz majd néhányat, én pedig ezen a módon is kifejezésre juttatom az elismerésemet és a hálámat felé a nagyszerű munkájáért.


EA057 alapú Audiosphere EL34 PP monoblokkok by Kalmi, Yamaha CD-X 1060 CD + Audiolab M Dac+ , Triangle Antal ES. Power-R RCA, digit IC és hangfalkábel.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: lehoako »



A sajátomat töröltem ki,hogy ne legyen off.


 
Spongya rá. Csak aztán a SzkverPrinsz halljon is, ne csak lásson .

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”