Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Mivel a Triangle szóban forgó magassugárzója egy tölcséres megoldás, igy alapvetően másképp szól mint egy csupasz dóm. Egyébként szerintem nincs abban semmi különös, hogy egy fém dóm fémesen, keményen szól, persze vannak, amik nem így szólnak vagy nem annyira venni ezt észre rajtuk. Meg aztán ahogy már említve volt, a hangoláson és a rendszerbe való integráláson is elég sok tud múlni.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2023.10.10., kedd 07:08
istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 09:29
A beépítésem után tengelyen mérve (UMIK-2 USB mik, 24b/192kHz) 20kHz-től 10dB-t esett 35kHz-ig a gyári 3dB-hez képest.
Az UMIK mikrofonokokba épített kapszula viselkedése 20 kHz felett nem mérvadó, a gyártó sem próbálja meg korrigálni.
UMIK2-hőz kalibráló görbe 24kHz-ig van megadva, amiről tudható, nem egyedi kalibrálás. Na és? 1-2dB mozgás egy hangsugárzó mérésben nem tényező. Ahogy írtam, 20kHz feletti SPL esés részben annak is tudható, hogy a mikrofon kapszula nem lehet lineáris 24kHz felett. Ezzel csak kicsit mond ellent, hogy UMIK2 kalibráló görbe nélkül az mért SPL görbéim észlelhetően nem változtak. Tehát 30-35kHz-ig nincs dráma a kapszulával. De egyetlen szóban sem említettem, hogy a hangzás probléma, kemény felső közép hangzás a 20kHz feletti tartomány gyengülése okán lehet.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 09:29
A beépítésem után tengelyen mérve (UMIK-2 USB mik, 24b/192kHz) 20kHz-től 10dB-t esett 35kHz-ig a gyári 3dB-hez képest.
Az UMIK mikrofonokokba épített kapszula viselkedése 20 kHz felett nem mérvadó, a gyártó sem próbálja meg korrigálni.

istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 16:11
SPL görbék hangnyomás kalibrálás nélküliek.
A két görbe igencsak eltérő megszólalási karaktert mutat. Amíg ezt a különbséget nem szünteted meg, szerintem nem a magassugárzók közötti valódi különbséget fogod hallani, hanem az eltérő hangolásokat.

istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 09:29
De soha nem mérési görbéket hallgatunk.
Valóban, de a görbéken sokszor ott van, amit hallunk.

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 59
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 14:04
asebestyen írta:
2023.10.09., hétf. 12:47
istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 11:04

Még mielőtt valaki hangváltó alkatrészekre gyanakodna a T25B-6 nem megfelelő kiszolgálásán, egy kép a magas-közép váltó alkatrészeiről (basszus váltó az egy másik panelen van)
A T25B Jantzen amber és superior Z-Cap kondi párossal van csatolva (Érték és méretek miatt így fért.) A közép Mundorf fólia induktivitással (kondik alatt) és megint csak több PP kondival képzett zobellel csatolt.
Ha ez ilyen egyszerű lenne, sorra születnének a jobbnál jobb DIY hangsugárzók, de nem születnek.
Egy ilyen minőségű magassugárzó, feltételezve hogy a középsugárzó is ilyen és alkalmas is a kettő az együttműködésre, sokkal-sokkal percízebb váltótervezést és finomhangolást igényel, hogy megmutassa, mit is tud. Sok drága alkatrész egy dobozban nem garancia semmire, sőt, általában köti a tulajdonos kezét, pont az értéke miatt.
Az én véleményem és ízlésem szerint a magasra elférne minimum 3dB csillapítás, túl sok a középhez képest.
Látatlan/hallatlanban egyszerű ám így szakérteni, hogy egy minőséginek gondolt, hájpolt dómsugárzó az csak erősen specializált, extra szűk műszaki paraméterű környezetben képes megmutatni a tudását.

Ebben az a baj, hogy ami helyett beépítettem, annak nem csak a gyári 2,83V 1m-re konvertált SPL görbe hullámosabb, 3kHz és 18kHz között működik érdemben, Le induktivitása, mozgó tömege sokkal nagyobb, légrés energia Bl kisebb, egyedül a lengőtekercs lineáris kitérése p-p 1mm-el nagyobb. A T25B gyári impedancia görbéje 1kHz közelében 30%-al alacsonyabb, kb kétszer szélesebb lineáris SPL görbe és a hihetetlen alacsony 0,008mH tekercs induktivitás a TZ2200 3,5mH-vel szemben pontosan a könnyebb illeszthetőséget kéne eredményezni. De nem.

3dB?? ebben nem a probléma megoldása, nagyon nem. Sajnos a méréseim egyik jellemzőjét sem láttam még csak feltételezhető okának sem annak, miért hallom kellemetlen, kemény hangzásúnak ezt a berillium sugárzót. Még akkor is, amikor kevés hangváltó tologatással mintha javulni hallatszott. Természetesen Bliesma originál példányt kaptam a hét megjelölt hivatalos kereskedője egyikétől.

A/B-zni dómsugárzó be-ki forrasztással nem praktikus. Viszont ma komótosan vissza raktam a TZ2200-t és minden kellemetlen hangzás elmúlt, élénk, informatív és tiszta, nyugodt lett a felsőközéptől a hang. A TB25 kapcsán volt olyan hangzás probléma is, hogy a TB25 teljes kitakarásával a középsugárzó is produkálta a saját sávjában, közel a hangváltási tartományában a hallható keménységet. A hangszórók a passzív hangváltón keresztül egymásra is hatnak. Na ez is megszűnt a TZ2200 visszakötésével.
Szia,
Mint szintén BlieSMa T25B tulajnak én is brutálisan sok féle váltót csináltam hozzá és így a 20-25ödik verziónál már kezd látszódna a fény az alagút végén! Brutál jól szól, részletes és hosszan hallgatható. az elején hasonlóan szomorú voltam mint te, és nekem sem tetszett a fémes hangzás és olcsó dom hatását keltve. De ha megtalálja az ember hogy hol tudja jól illeszteni a középpel akkor bizton állítom hogy az általam hallott dómok közül a világ egyik legjobbja! (Superior kondim van)
Ha megkeresel privátban vagy telefonon akkor tudok segíteni esetleg az eredmények elérésében. Nem biztos, hogy neked jó ugyan ez a passzív kör mint ami nekem van, de megprőbállhatod. én hagytam egy 2dB beszakadást 3KHz-es range-ben mert sokkal kellemesebb az én fülemnek úgy. Viszont nem dóm hanem egy TeXtreme Satori hangszóróval párosítottam.
20KHz felé hasonló roll-off-ot mutat nekem is a magas, csak Umik1-el nem tudom feljebb mérni így azon nem tudok nyilatkozni.

Dominik
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

asebestyen írta:
2023.10.09., hétf. 14:53

Hogy Te keménynek hallod, azt aztán pláne nem tudom és még annál kevésbé akarom megszakérteni. Ettől függetlenül, ha az energiák egyensúlyát nézzük az oktávokban, bőven sok a magas, ha nem kemény, akkor is.
Ha kemény, akkor általában torzít. Nagyon ritkán elég a 6dB/oktávos szűrés a modern magassugárzóknak, de van rá példa, az tény.
Ahogy említettem, 3dB fel vagy lefele SPL görbén csekély, vagy semmi összefüggése azzal amit hallok problémát T25B-vel. Torzítás? Éppen hogy a T25B-nek kéne határozottan kevesebbet torzítani, amivel egyébként jellemzik az összes berilliumos hangszórót. Ezt a függetlennek mondható HifiCompass mérései abban is megerősíti, hogy az általa mért dómsugárzók közül ennek volt a legkisebb torzítása a saját sávjában, 3kHz felett, amit én beépítve nem tapasztaltam. De ahogy említettem, közel azonos torzításokat mértem a TZ2200 és TB25B-vel. Eltérés ami volt az inkább mérési szórás és mikrofon elhelyezés vagy mérési feszültség pontatlanság.

3dB-ről még annyit, hogy a T25B 10kHz felett enyhe lejtést mutat 20kHz és tovább is. Ezzel szemben a TZ2200 10kHz felett nem lejt, ha egymásra fektetem a két dómsugárzóval görbéket, akkor 10kHz felett 18kHz-nél kezd beesni, majd 25kHz-nél lesz még egy esése. Tehát a TZ-vel 10kHz felett emelkedés éppen hogy nem okoz "többlet energiát" és főleg nem felkeményedést. SPL görbék hangnyomás kalibrálás nélküliek.
Csatolmányok
1m TZ2200 T25B.jpg
1m TZ2200 T25B.jpg (55.85 KiB) Megtekintve 1696 alkalommal
hallgató poz TZ2200 T25B.jpg
hallgató poz TZ2200 T25B.jpg (56.46 KiB) Megtekintve 1696 alkalommal

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5904
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7237
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 14:04

Látatlan/hallatlanban egyszerű ám így szakérteni, hogy egy minőséginek gondolt, hájpolt dómsugárzó az csak erősen specializált, extra szűk műszaki paraméterű környezetben képes megmutatni a tudását.

Ebben az a baj, hogy ami helyett beépítettem, annak nem csak a gyári 2,83V 1m-re konvertált SPL görbe hullámosabb, 3kHz és 18kHz között működik érdemben, Le induktivitása, mozgó tömege sokkal nagyobb, légrés energia Bl kisebb, egyedül a lengőtekercs lineáris kitérése p-p 1mm-el nagyobb. A T25B gyári impedancia görbéje 1kHz közelében 30%-al alacsonyabb, kb kétszer szélesebb lineáris SPL görbe és a hihetetlen alacsony 0,008mH tekercs induktivitás a TZ2200 3,5mH-vel szemben pontosan a könnyebb illeszthetőséget kéne eredményezni. De nem.

3dB?? ebben nem a probléma megoldása, nagyon nem. Sajnos a méréseim egyik jellemzőjét sem láttam még csak feltételezhető okának sem annak, miért hallom kellemetlen, kemény hangzásúnak ezt a berillium sugárzót. Még akkor is, amikor kevés hangváltó tologatással mintha javulni hallatszott. Természetesen Bliesma originál példányt kaptam a hét megjelölt hivatalos kereskedője egyikétől.

A/B-zni dómsugárzó be-ki forrasztással nem praktikus. Viszont ma komótosan vissza raktam a TZ2200-t és minden kellemetlen hangzás elmúlt, élénk, informatív és tiszta, nyugodt lett a felsőközéptől a hang. A TB25 kapcsán volt olyan hangzás probléma is, hogy a TB25 teljes kitakarásával a középsugárzó is produkálta a saját sávjában, közel a hangváltási tartományában a hallható keménységet. A hangszórók a passzív hangváltón keresztül egymásra is hatnak. Na ez is megszűnt a TZ2200 visszakötésével.
Véletlenül sem szakértettem, hisz csak általánosságban írtam, gyakorlatilag a dobozodtól függetlenül, de minden hangsugárzó építésre igaz megállapítást.
Hogy Te keménynek hallod, azt aztán pláne nem tudom és még annál kevésbé akarom megszakérteni. Ettől függetlenül, ha az energiák egyensúlyát nézzük az oktávokban, bőven sok a magas, ha nem kemény, akkor is.
Ha kemény, akkor általában torzít. Nagyon ritkán elég a 6dB/oktávos szűrés a modern magassugárzóknak, de van rá példa, az tény.
Nehezen hiszem, hogy a magassugárzó elektromos visszahatása a hangváltón keresztül keményíti fel a középsugárzó hangját.
Minden esetre, ha úgy jó, ahogy volt, akkor kár hozzányúlni. Betenni egy másik magassugárzót a régi helyére csak úgy... esélytelen hogy jó legyen.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

asebestyen írta:
2023.10.09., hétf. 12:47
istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 11:04
istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 09:29

Sajna nem mind arany ami fénylik,
Még mielőtt valaki hangváltó alkatrészekre gyanakodna a T25B-6 nem megfelelő kiszolgálásán, egy kép a magas-közép váltó alkatrészeiről (basszus váltó az egy másik panelen van)
A T25B Jantzen amber és superior Z-Cap kondi párossal van csatolva (Érték és méretek miatt így fért.) A közép Mundorf fólia induktivitással (kondik alatt) és megint csak több PP kondival képzett zobellel csatolt.
Ha ez ilyen egyszerű lenne, sorra születnének a jobbnál jobb DIY hangsugárzók, de nem születnek.
Egy ilyen minőségű magassugárzó, feltételezve hogy a középsugárzó is ilyen és alkalmas is a kettő az együttműködésre, sokkal-sokkal percízebb váltótervezést és finomhangolást igényel, hogy megmutassa, mit is tud. Sok drága alkatrész egy dobozban nem garancia semmire, sőt, általában köti a tulajdonos kezét, pont az értéke miatt.
Az én véleményem és ízlésem szerint a magasra elférne minimum 3dB csillapítás, túl sok a középhez képest.
Látatlan/hallatlanban egyszerű ám így szakérteni, hogy egy minőséginek gondolt, hájpolt dómsugárzó az csak erősen specializált, extra szűk műszaki paraméterű környezetben képes megmutatni a tudását.

Ebben az a baj, hogy ami helyett beépítettem, annak nem csak a gyári 2,83V 1m-re konvertált SPL görbe hullámosabb, 3kHz és 18kHz között működik érdemben, Le induktivitása, mozgó tömege sokkal nagyobb, légrés energia Bl kisebb, egyedül a lengőtekercs lineáris kitérése p-p 1mm-el nagyobb. A T25B gyári impedancia görbéje 1kHz közelében 30%-al alacsonyabb, kb kétszer szélesebb lineáris SPL görbe és a hihetetlen alacsony 0,008mH tekercs induktivitás a TZ2200 3,5mH-vel szemben pontosan a könnyebb illeszthetőséget kéne eredményezni. De nem.

3dB?? ebben nem a probléma megoldása, nagyon nem. Sajnos a méréseim egyik jellemzőjét sem láttam még csak feltételezhető okának sem annak, miért hallom kellemetlen, kemény hangzásúnak ezt a berillium sugárzót. Még akkor is, amikor kevés hangváltó tologatással mintha javulni hallatszott. Természetesen Bliesma originál példányt kaptam a hét megjelölt hivatalos kereskedője egyikétől.

A/B-zni dómsugárzó be-ki forrasztással nem praktikus. Viszont ma komótosan vissza raktam a TZ2200-t és minden kellemetlen hangzás elmúlt, élénk, informatív és tiszta, nyugodt lett a felsőközéptől a hang. A TB25 kapcsán volt olyan hangzás probléma is, hogy a TB25 teljes kitakarásával a középsugárzó is produkálta a saját sávjában, közel a hangváltási tartományában a hallható keménységet. A hangszórók a passzív hangváltón keresztül egymásra is hatnak. Na ez is megszűnt a TZ2200 visszakötésével.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5904
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7237
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 11:04
istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 09:29

Sajna nem mind arany ami fénylik,
Még mielőtt valaki hangváltó alkatrészekre gyanakodna a T25B-6 nem megfelelő kiszolgálásán, egy kép a magas-közép váltó alkatrészeiről (basszus váltó az egy másik panelen van)
A T25B Jantzen amber és superior Z-Cap kondi párossal van csatolva (Érték és méretek miatt így fért.) A közép Mundorf fólia induktivitással (kondik alatt) és megint csak több PP kondival képzett zobellel csatolt.
Ha ez ilyen egyszerű lenne, sorra születnének a jobbnál jobb DIY hangsugárzók, de nem születnek.
Egy ilyen minőségű magassugárzó, feltételezve hogy a középsugárzó is ilyen és alkalmas is a kettő az együttműködésre, sokkal-sokkal percízebb váltótervezést és finomhangolást igényel, hogy megmutassa, mit is tud. Sok drága alkatrész egy dobozban nem garancia semmire, sőt, általában köti a tulajdonos kezét, pont az értéke miatt.
Az én véleményem és ízlésem szerint a magasra elférne minimum 3dB csillapítás, túl sok a középhez képest.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

istvan01 írta:
2023.10.09., hétf. 09:29

Sajna nem mind arany ami fénylik,
Még mielőtt valaki hangváltó alkatrészekre gyanakodna a T25B-6 nem megfelelő kiszolgálásán, egy kép a magas-közép váltó alkatrészeiről (basszus váltó az egy másik panelen van)
A T25B Jantzen amber és superior Z-Cap kondi párossal van csatolva (Érték és méretek miatt így fért.) A közép Mundorf fólia induktivitással (kondik alatt) és megint csak több PP kondival képzett zobellel csatolt.
Csatolmányok
közép magas váltó.jpg

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fülelek írta:
2023.02.04., szomb. 21:11
Itt vannak a frekvencia átviteli görbék
Sajna nem mind arany ami fénylik, vagy kiváló mérésű. A nem olcsó berillium T25b-6 sem garantál mindig szép átvitelt, esetemben jó-jobb hangzást. Elkövettem ezt a bátor lépést, hogy cseréltem a jól megszokott Triangle TZ2200 titán dómot evvel a sokkal lineárisabb és mérések szerint berilliumok között is alacsony torzítású T25B-6-ra. A dómot csak párban árusítják, ennek okát is megértettem. A párokat azért (is) válogatják, mert az átvitelűek 20kHz felett gyártási szórású. Ez még rendben is lehet. A beépítésem után tengelyen mérve (UMIK-2 USB mik, 24b/192kHz) 20kHz-től 10dB-t esett 35kHz-ig a gyári 3dB-hez képest. HifiCompass még ennél is szebbet mért. Közel és távolból mérve nekem a felső tartományt mind hasonlónak mértem.

/Az eltérést betudtam a gyári szórásnak és valami kevés mikrofon esésnek 24kHz felett, mert a kalibráló görbéje eddig tart. viszont kalibráló görbe nélkül sem változott nekem a T25B-6 SPL görbe./

Torzítás? Mértem azt is. Ellenben semmi érdemi javulást a TZ2200-hoz képest nem mértem, 0,5-1% mozgás egyik, néha a másik javára. A méréseim nem magában dómsugárzóra, hanem a 6dB meredekségű átlapolású hangváltóval a középsugárzóval történtek.

A két dómsugárzó egymással nem garantáltan csereszabatos, ezért mókoltam a hangváltóval is persze maradva az első rendű váltásnál.

De soha nem mérési görbéket hallgatunk. Zene? Sajna mind a mai napig (3 hete mókolom az új T25B-t) nem sikerült megszeretnem, nem hallgatható sokáig vele a zene. Nem passzol sem a hangváltómhoz, sem az alatta lévő középsugárzóhoz. A váltás 6kHz, (később 5kHz-re módosult) a dóm hatása kb 3-4kHz-től van jelen.
Csatolmányok
SPL 2,5 utas 1m 5,5V T25B-6.jpg
SPL 2,5 utas 1m 5,5V T25B-6.jpg (79.68 KiB) Megtekintve 1495 alkalommal

Avatar
lacy
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2012.09.28., pén. 17:43
Értékelés: 696

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: lacy »

fererencz írta:
2023.10.02., hétf. 19:49
Most, hogy már több zenét is hallgattam, nem csak a grafikonokat figyeltem, azt mondom, hogy megérte a kondikat cserélni, talán tényleg "nyugodtabbak" lettek a magasak, nagyobb hangerőnél főleg kijön.
Az utolsó (előtti tulképp) hangfal uppgrade-m úgy történt, hogy mikor már nagyjából minden összeállt, a hangszórók új kábelt kaptak, és a hangváltó is papíron meg volt, akkor nem volt hozzá a magas szekcióhoz való kondim itthon. Másnap pont útközben be tudtam ugrani egy bóótba ahol vettem bipolris elkókat a megfelelő értékeket.
hamar össze is raktam és fülelés következett.,
Az előző verzióhoz képest sokkal de sokkal jobb lett minden (az a hangváltó amit lecseréltem az kb nyelte a hangokat ) de valami erősen szúrós torz hang időnként fellépett a magas szekció alján
elég zavaró volt. Akkortájt meg éppen a Kácsának dolgoztunk a biztonságán, és így láttam, hogy már vannak Bennic kondik. Na mindjárt kunyeráltam is (pénzért persze, még nem volt hivatalosan kitéve a boltba ezért a kunyerálás) szóval beforrasztottam, éééés ég és föld ismét a különbség, és az a szőrözés torzítás teljesen eltünt...
egy vacak mondhatni fos alkatrész.. ennyire elvitte a hangot sőt hozzátett amit nem is kellett volna.
megéri a minőségi alkatrész persze hogy meg.

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1317
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 794
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Most, hogy már több zenét is hallgattam, nem csak a grafikonokat figyeltem, azt mondom, hogy megérte a kondikat cserélni, talán tényleg "nyugodtabbak" lettek a magasak, nagyobb hangerőnél főleg kijön.

Máshol téma volt a fázis, azt is kiszedtem, hátha valakinek érdekes, vagy tud benne segíteni, hogyan értelmezzem. Még nem jöttem rá a logikájára, ezen a téren nagyon vegyes eredményeket kapok.

Az utóbbi méréseimből, a kondicsere előtti állapot:
régi fázis.jpg
Kb ugyan onnan mérve, de újrakondizás után:
új fázis.jpg
Ezt meg régebben készítettem (tehát a régi kondikkal, csak más helyzetből mérve):
máskori fázis.jpg
Szóval, jobb lett, vagy nem? :D
Nem szotkam hibázni.

zeltam
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2023.10.02., hétf. 16:28
Értékelés: 0

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: zeltam »

fapaci írta:
2023.09.17., vas. 21:13
tamagaba írta:
2023.09.16., szomb. 18:57
85 illetve 96 dB-n szokták mérni. Nem tudom pontosan milyen szinten mérek - azt irja ki a REW, hogy level OK
De mennyi is az?
Ezért fontos a mérőkör kalibrálása, hogy a skálákon valós hangnyomás értékeket láss.

96 dB-en inkább ne mérj torzítást, mert lehet, hogy az lesz a hangszóró utolsó megmozdulása evilágon.

Ha kimozdulunk a - lassan már az űrből érkező háttérsugárzás mérése is kényszeresen használt - REW kereteiből, találkozhatunk olyan mérési eljárásokkal, szoftverekkel, amik pl. a hangnyomás függvényében vizsgálják és ábrázolják a harmonikus torzítást. Hangsugárzók esetében kimondottan tanulságos adat, én gyakran mérem.
Szia!
Mutatnál egy ilyen szoftvert? Szivesen megnézném hogyan működik ez. Magam is az egyszerű méseimet a REW el készítem,mert viszonylag könnyen kezelhető. Az persze más kérdés hogy a beállítások miatt a mért értékek nem biztos hogy jók is.A REW nagy előnye még hogy ingyenes ,de ha fizetős és megfizethető egy szoftver akkor az sem nagy baj.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

lacy írta:
2023.10.01., vas. 19:52
SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 11:51


Amit javasolnék kapacitásmérő, az állítható frekvenciákon mér, állítható feszültségszinteken. Már elég lehet, ha 100-120Hz körül és 1-2 KHz körül meg tudod mérni a kapacitásokat. Ez a kondi állapotáról már sokat elárul. Persze mutatja emellett a veszteségi/jósági tényezőket is.... Az esr mérők szerintem korlátozottabban használhatóak. Szervízeknek arra jó, hogy cserélni kell-e a mért kondit, vagy még nem. Ráadásul mindezt még áramkörben....
Kondit precízen csak magában, áramkörből kivéve tudunk jól mérni.
1. saját magadnak is ellent mondasz :)
"Az esr mérők szerintem korlátozottabban használhatóak. Szervízeknek arra jó, hogy cserélni kell-e a mért kondit, vagy még nem. Ráadásul mindezt még áramkörben....
Kondit precízen csak magában, áramkörből kivéve tudunk jól mérni.
"
Ennek alapján ha az ESR mérés szerint rossz egy kondi (az nagyon nagy valószínűséggel az is lesz) akkor úgyis kiforrasztás és csere lesz a vége, ezek után igen felesleges mérés lenne a második az önmagában, áramkörből kivéve mód.


2. hol van otthoni vs háztartási méretben és árban olyan freki és feszültség szabályozható kapacitásmérő, amiről írsz?
Az átlagos (és elérhető árú) műszerek nemigazán így működnek.
Ha meg valaki nem napi szinten gyakorolja ezt a mérésfajtát, annak nem nagyon buli 100e feletti műszereket vásárolni.
Akkor már olcsóbb minden kondit cserélni
Esr "csak" a kondi jóságát méri. Áramkörben is. A kapacitását nem. Ahol annak az értéke a fontos ott nem tudod máshogy mérni csak ha kiveszed. Szervízekben leginkább tápokban mérve oda elég az esr mérő. Mindegy, hogy a 100mikro vagy 70 vagy 150. A táp mindegyikkel jól megy még.... Ha pl korrektort, hangváltót építesz és válogatnod kell a kondikat pontosságra, nem lesz elég az esr mérő.
Nem kell feltétlenül laborműszer. Vannak digit rlc mérők változtatható frekvencia lehetőséggel, néhány diszkrét értékre. És nem 100e ft. Egy jó kondi viszont lehet annyi! Ismered egy részüket gondolom.. .

Avatar
lacy
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2012.09.28., pén. 17:43
Értékelés: 696

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: lacy »

SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 11:51


Amit javasolnék kapacitásmérő, az állítható frekvenciákon mér, állítható feszültségszinteken. Már elég lehet, ha 100-120Hz körül és 1-2 KHz körül meg tudod mérni a kapacitásokat. Ez a kondi állapotáról már sokat elárul. Persze mutatja emellett a veszteségi/jósági tényezőket is.... Az esr mérők szerintem korlátozottabban használhatóak. Szervízeknek arra jó, hogy cserélni kell-e a mért kondit, vagy még nem. Ráadásul mindezt még áramkörben....
Kondit precízen csak magában, áramkörből kivéve tudunk jól mérni.
1. saját magadnak is ellent mondasz :)
"Az esr mérők szerintem korlátozottabban használhatóak. Szervízeknek arra jó, hogy cserélni kell-e a mért kondit, vagy még nem. Ráadásul mindezt még áramkörben....
Kondit precízen csak magában, áramkörből kivéve tudunk jól mérni.
"
Ennek alapján ha az ESR mérés szerint rossz egy kondi (az nagyon nagy valószínűséggel az is lesz) akkor úgyis kiforrasztás és csere lesz a vége, ezek után igen felesleges mérés lenne a második az önmagában, áramkörből kivéve mód.


2. hol van otthoni vs háztartási méretben és árban olyan freki és feszültség szabályozható kapacitásmérő, amiről írsz?
Az átlagos (és elérhető árú) műszerek nemigazán így működnek.
Ha meg valaki nem napi szinten gyakorolja ezt a mérésfajtát, annak nem nagyon buli 100e feletti műszereket vásárolni.
Akkor már olcsóbb minden kondit cserélni

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

fererencz írta:
2023.10.01., vas. 14:36
SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 14:29

Kevésbé frekvenciafüggőek is a fóliásak. De nagyok és drágábbak.... Mielőtt megkérdezed, hogy akkor miért elkókat használtak. :)
Mondjuk igazán jó elkó az nem is lenne ilyen helyekre rossz! De azok meg leginkább valójában nem el-ko-k! :)
Azok stabilak, nem mennek tönkre az öregedéstől, jók a magas frekis értékeik is, kicsi /legalábbis átlag alatti a veszteségük, stb.... Nem véletlenül szeretik/emlegetik a BG-ket, Elnákat, Osconokat....
Hát, most már fólia kondik vannak benne, önmagamat teljesen megnyugtattam ezáltal. Talán jobb is lett, de rosszabb biztos nem. Nem hallható hibák miatt, inkább bogár miatt cseréltem, de úgy gondolom jól tettem. :smile53:
Valószínűleg ha a Jantzen Alumina-Z-t vagy mi a neve? használtad volna mindenhova, most jobban lelkesednél. A Standard csak a szemnek/műszereknek megnyugtatás. Az Alumin a fülnek is. Annyira nem rosszak a
régi Teslák sem, hogy a Standard nagyot dobjon rajtuk.

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1317
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 794
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 14:29

Kevésbé frekvenciafüggőek is a fóliásak. De nagyok és drágábbak.... Mielőtt megkérdezed, hogy akkor miért elkókat használtak. :)
Mondjuk igazán jó elkó az nem is lenne ilyen helyekre rossz! De azok meg leginkább valójában nem el-ko-k! :)
Azok stabilak, nem mennek tönkre az öregedéstől, jók a magas frekis értékeik is, kicsi /legalábbis átlag alatti a veszteségük, stb.... Nem véletlenül szeretik/emlegetik a BG-ket, Elnákat, Osconokat....
Hát, most már fólia kondik vannak benne, önmagamat teljesen megnyugtattam ezáltal. Talán jobb is lett, de rosszabb biztos nem. Nem hallható hibák miatt, inkább bogár miatt cseréltem, de úgy gondolom jól tettem. :smile53:
Nem szotkam hibázni.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

fererencz írta:
2023.10.01., vas. 14:20
SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 14:07


Gondolom azok nem elkók, hanem valami fólia kondik, amik pontosabban gyárthatók. Én 1%-os válogatással rendeltem őket. Bár utólag már nem látnám feltétlen értelmét végletekig ragaszkodni hozzá, de szinte ingyen volt, így azt választottam.
Úgy értettem, ha a készülék nem képes kapacitást mérni, akkor hogy-hogy csak a régi Tesla-k esetében nem? Mert ugye az újakat jóra mérte.
Kevésbé frekvenciafüggőek is a fóliásak. De nagyok és drágábbak.... Mielőtt megkérdezed, hogy akkor miért elkókat használtak. :)
Mondjuk igazán jó elkó az nem is lenne ilyen helyekre rossz! De azok meg leginkább valójában nem el-ko-k! :)
Azok stabilak, nem mennek tönkre az öregedéstől, jók a magas frekis értékeik is, kicsi /legalábbis átlag alatti a veszteségük, stb.... Nem véletlenül szeretik/emlegetik a BG-ket, Elnákat, Osconokat....

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1317
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 794
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 14:07


Gondolom azok nem elkók, hanem valami fólia kondik, amik pontosabban gyárthatók. Én 1%-os válogatással rendeltem őket. Bár utólag már nem látnám feltétlen értelmét végletekig ragaszkodni hozzá, de szinte ingyen volt, így azt választottam.
Úgy értettem, ha a készülék nem képes kapacitást mérni, akkor hogy-hogy csak a régi Tesla-k esetében nem? Mert ugye az újakat jóra mérte.
Nem szotkam hibázni.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

fererencz írta:
2023.10.01., vas. 13:56
SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 13:52


De nem azon a frekvencián mérted mint ami értéket megadtak az adatlapon. Szerintem 100Hz körül szokták a hivatalos elkó méréseket.... A te műszered csak pár Hz-el mér. Emiatt lesz/lehet jelentős az eltérés.
Itt találsz adatlapot, amin látod a mérési paramétereket :https://hu.mouser.com/c/ds/passive-comp ... S41Ny4wLjA.
Köszi, után olvasok.
Az miért lehet, hogy az új kondik jól mérődtek, tehát 5%-on belül?
Gondolom azok nem elkók, hanem valami fólia kondik, amik pontosabban gyárthatók. Én 1%-os válogatással rendeltem őket. Bár utólag már nem látnám feltétlen értelmét végletekig ragaszkodni hozzá, de szinte ingyen volt, így azt választottam.

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1317
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 794
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 13:52


Ja és amikor azokat a Tesla kondikat csinálták, a +50/-20% sem volt ritka megadott toleranciára.
Ha jól értelmezem, +/-10% a gyári tűrés.

https://www.teslakatalog.cz/TF202.html
Nem szotkam hibázni.

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1317
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 794
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 13:52


De nem azon a frekvencián mérted mint ami értéket megadtak az adatlapon. Szerintem 100Hz körül szokták a hivatalos elkó méréseket.... A te műszered csak pár Hz-el mér. Emiatt lesz/lehet jelentős az eltérés.
Itt találsz adatlapot, amin látod a mérési paramétereket :https://hu.mouser.com/c/ds/passive-comp ... S41Ny4wLjA.
Köszi, után olvasok.
Az miért lehet, hogy az új kondik jól mérődtek, tehát 5%-on belül?
Nem szotkam hibázni.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

fererencz írta:
2023.10.01., vas. 13:43
SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 11:55


Nem momdom, hogy kizárt, de gyakorlatban ilyennel még nem találkoztam. De ne keverjük az elkók névlegesnél nagyobbnak mért kapacitásértékét a növekedéssel, amikor valószínűleg csak a toleranciatűrését látod ilyenkor. Az adatlapokat kellene ilyenkor előkeresni, mekkora értékek és eltérések a megengedettek.
20%-ot olvastam, azt hiszem. De biztos, hogy nem 30-50%, mint ahogy "mértem", már kiforrasztva őket.
De nem azon a frekvencián mérted mint ami értéket megadtak az adatlapon. Szerintem 100Hz körül szokták a hivatalos elkó méréseket.... A te műszered csak pár Hz-el mér. Emiatt lesz/lehet jelentős az eltérés.
Itt találsz adatlapot, amin látod a mérési paramétereket :https://hu.mouser.com/c/ds/passive-comp ... S41Ny4wLjA.

Ja és amikor azokat a Tesla kondikat csinálták, a +50/-20% sem volt ritka megadott toleranciára.

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1317
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 794
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

SoundMania írta:
2023.10.01., vas. 11:55


Nem momdom, hogy kizárt, de gyakorlatban ilyennel még nem találkoztam. De ne keverjük az elkók névlegesnél nagyobbnak mért kapacitásértékét a növekedéssel, amikor valószínűleg csak a toleranciatűrését látod ilyenkor. Az adatlapokat kellene ilyenkor előkeresni, mekkora értékek és eltérések a megengedettek.
20%-ot olvastam, azt hiszem. De biztos, hogy nem 30-50%, mint ahogy "mértem", már kiforrasztva őket.
Nem szotkam hibázni.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

fererencz írta:
2023.10.01., vas. 11:40
Nem lehet, hogy simán emelkedhetett a kapacitás, romlás hatására?

If the capacitor is left a long time with no voltage applied, the caustic electrolyte etches the oxide layer - capacitance increases, but you lose voltage rating. Its actually the normal leakage current that maintains the oxide layer.

It is entirely possible that a capacitor that has increased capacitance can no longer withstand the voltage it says on the can. dumping the full rated voltage on it will likely cause a leakage current hot spot. The capacitor could build up a head of steam and chuck its innards at you.
Nem momdom, hogy kizárt, de gyakorlatban ilyennel még nem találkoztam. De ne keverjük az elkók névlegesnél nagyobbnak mért kapacitásértékét a növekedéssel, amikor valószínűleg csak a toleranciatűrését látod ilyenkor. Az adatlapokat kellene ilyenkor előkeresni, mekkora értékek és eltérések a megengedettek.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”