Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

Indy írta:
2023.11.09., csüt. 11:50
Véleményt szeretnék kérni erről a hangváltóról, érdemes vele foglalkozni, ha javítani szeretnék rajta? Ha igen, mit lenne érdemes cserélni? Köszönöm.
co.jpg
2 utasba minek ennyi cucc
A tekercsek elég vacakul néznek ki
Még ha a konyhámba lenne akkor is átalakítanám
Kombiműszer kell hozzá induktivitás és ellenállás mérővel, meg mérő miki, meg REW, meg pcb tervező progi gerber export-tal és hajrá :D
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cooler-mg írta:
2023.11.10., pén. 06:35
SZVSZ nem az a legfontosabb kérdés, hogy érdemes e alkatrészeket cserélni, hanem az, hogy ez a kapcsolás, topológia mennyire képes a dobozban, hangszórókban rejlő lehetőségeket kiaknázni. Ha megbizonyosodsz arról, hogy megfelelő a váltó, akkor talán a kondenzátorok és az ellenállások cseréjét meghállálhatja a doboz, de ez lehet anyagi zsákutca is. Én legtöbször egy új váltót tervezek (igazítva hangszórók, doboz, akusztikai környezet, ízlés és pénztárca adta lehetőségekhez) és az eredeti megy a fiókba....
Szimpatikus hozzáállás. Nem minden váltót érdemes csinosítgatni, pláne nem ránézés alapján. A szokásos autós hasonlattal élve a hengerfejtömítés cseréjétől nem feltétlenül kapunk nagyobb fékhatást.

Avatar
cooler-mg
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2014.11.20., csüt. 14:02
Értékelés: 30

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: cooler-mg »

SZVSZ nem az a legfontosabb kérdés, hogy érdemes e alkatrészeket cserélni, hanem az, hogy ez a kapcsolás, topológia mennyire képes a dobozban, hangszórókban rejlő lehetőségeket kiaknázni. Ha megbizonyosodsz arról, hogy megfelelő a váltó, akkor talán a kondenzátorok és az ellenállások cseréjét meghállálhatja a doboz, de ez lehet anyagi zsákutca is. Én legtöbször egy új váltót tervezek (igazítva hangszórók, doboz, akusztikai környezet, ízlés és pénztárca adta lehetőségekhez) és az eredeti megy a fiókba....
Indy írta:
2023.11.09., csüt. 11:50
Véleményt szeretnék kérni erről a hangváltóról, érdemes vele foglalkozni, ha javítani szeretnék rajta? Ha igen, mit lenne érdemes cserélni? Köszönöm.
co.jpg
https://www.avx.hu/forum/viewtopic.php? ... 5#p2807625

Megjelenítő: Lapos, Hangsugárzó: DIY, Kábel:DIY (Neotech, pure silver, Furutech), Erölködő: Luxman, DAC: Musical Fidelity, Lejátszó: Philips 620 MOD CD, Raspberry (Volumio)

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Indy írta:
2023.11.09., csüt. 11:50
Véleményt szeretnék kérni erről a hangváltóról, érdemes vele foglalkozni, ha javítani szeretnék rajta? Ha igen, mit lenne érdemes cserélni? Köszönöm.
co.jpg
Ha bütykölhetnéked van, akkor a soros elemeket cseréld ki jobbakra. A kondenzátorokkal, és ellenállásokkal kezd, esetleg majd később a tekercseket is. Tapasztalatom szerint, az első kettőnek jobban hallható hatása van.
Aztán, hogy mire cseréled, azt csak a pénztárca és a józan ítélőképesség dönti el. Lehet kicsinyenként cserélgetni az alkatreszéket, akkor egyszerre nem fáj annyira.
Viszont ahogy a többiek is írták, jó volna tudni milyen hangsugárzók ezek, milyen tartalékokat rejthetnek a hangszórók.
Van olyan hangszórókészlet, ami meghálalja az eféle törődést, de van olyan is, amibe rakhatsz bármit, jobb sosem lesz, talán csak más.
Én jártam már így is, úgy is.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Indy írta:
2023.11.09., csüt. 11:50
Véleményt szeretnék kérni erről a hangváltóról, érdemes vele foglalkozni, ha javítani szeretnék rajta? Ha igen, mit lenne érdemes cserélni? Köszönöm.
.....
Nehéz kiragadni a hangváltó alkatrészekből bármit is. A jobb alkatrészek jobb hangot eredményezhetnek általában. Jó lenne tudni a kapcsolását a hangváltónak és a hangfal "milyenségég", hogy alapban mit is tud. Mennyit érdemes, érdemes-e egyáltalán rá költeni? Fontos a rendszer többi eleme is, mert hiába építed meg pl. duelund alkatrészekből 2M Ft-ért újra a teljes hangváltót ha ebből nem , vagy csak minimálisat fogsz érzékelni.
Továbbá érdemes elgondolkozni ha amennyit rá szánsz összeg , azt esetleg másba fektetve nem érnél-e el esetleg kedvezőbb eredményt. És ami fontos a tuning ára nagyon sok esetben eladáskor nem fog megtérülni. Olyan is lehet, hogy még kevesebbet fog érni, mintha hozzá se nyúltál volna. Elcsépelt dolog, de minden lánc olyan erős mint a leggyengébb láncszeme.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

asebestyen írta:
2023.11.09., csüt. 20:44
SoundMania írta:
2023.11.09., csüt. 20:00
Indy írta:
2023.11.09., csüt. 11:50
Véleményt szeretnék kérni erről a hangváltóról, érdemes vele foglalkozni, ha javítani szeretnék rajta? Ha igen, mit lenne érdemes cserélni? Köszönöm.
co.jpg
Szeeintem ezattól függ miben van. Ha valami komoly dologban, akkor kb mindent cserélni kellene.
Szerintem meg komoly dologban nem kell mindent cserélni, mert ha mindent cserélni kell, akkor az a dolog nem komoly. :rolleyes:
Nem tudom neked mi a komoly, de 20-22 éve JMLabokban 1M forint körül talán még ilyen alkartészek sem voltak. Spendor Sp1-ben igen. De hagban az sem volt egy világbajnok. Szóval ez nem hiszem hogy 1-2 százezres dobozban lenne.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5856
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7189
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

SoundMania írta:
2023.11.09., csüt. 20:00
Indy írta:
2023.11.09., csüt. 11:50
Véleményt szeretnék kérni erről a hangváltóról, érdemes vele foglalkozni, ha javítani szeretnék rajta? Ha igen, mit lenne érdemes cserélni? Köszönöm.
co.jpg
Szeeintem ezattól függ miben van. Ha valami komoly dologban, akkor kb mindent cserélni kellene.
Szerintem meg komoly dologban nem kell mindent cserélni, mert ha mindent cserélni kell, akkor az a dolog nem komoly. :rolleyes:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Indy írta:
2023.11.09., csüt. 11:50
Véleményt szeretnék kérni erről a hangváltóról, érdemes vele foglalkozni, ha javítani szeretnék rajta? Ha igen, mit lenne érdemes cserélni? Köszönöm.
co.jpg
Szeeintem ezattól függ miben van. Ha valami komoly dologban, akkor kb mindent cserélni kellene.

Avatar
Indy
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3054
Csatlakozott: 2011.08.30., kedd 11:06
Értékelés: 1597
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Indy »

Véleményt szeretnék kérni erről a hangváltóról, érdemes vele foglalkozni, ha javítani szeretnék rajta? Ha igen, mit lenne érdemes cserélni? Köszönöm.
co.jpg
Indulj el egy úton, én is egy másikon...

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

fapaci írta:
2023.10.22., vas. 11:55
A torzítás görbe alatti értékek mindig arra a frekvenciára érvényesek, amire kattintottál. Az All SPL ábrán nincs torzítás érték, csak hangnyomás adatok.
Ja tényleg, de mindig továbblépteti frekiben, ahogy fent ide-oda kapcsolgatok
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2023.10.22., vas. 11:08
Az miért van, hogy REW-be ahogy klikkelek All SPL és Distorsion között mindig más THD értéket mutat lent?
A torzítás görbe alatti értékek mindig arra a frekvenciára érvényesek, amire kattintottál. Az All SPL ábrán nincs torzítás érték, csak hangnyomás adatok.
Szereljek át mindent az új panelra, hogy kiderüljön milyen bibi van még, az újragyártás előtt
Én próbából mindig megépítem és tesztelem a keresztváltót, mielőtt beültetem a végleges helyére az alkatrészeket.

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

Az miért van, hogy REW-be ahogy klikkelek All SPL és Distorsion között mindig más THD értéket mutat lent?
Feljebb vittem 7 kHz-re a felső váltást, mert összegubancolódtak 4-5 kHz környékén
Nemrég vettem észre, hogy a közepem 5 kHz-nél még javában kiemelve trombitál
Csináltam új pcb-t, mert az eredeti elég viseletes, de sajnos ezt is át kell dolgoznom, mert a nagy CrossCap kondik nem férnek el rajta rendesen.
A magasat eléggé csillapítanom kellene
Szereljek át mindent az új panelra, hogy kiderüljön milyen bibi van még, az újragyártás előtt
Csatolmányok
Hifisound_LautsprecherJahrbuch_1986_PSL120Alu_Sm.jpg
Hifisound_LautsprecherJahrbuch_1986_PSL120Alu_Sm.jpg (59.32 KiB) Megtekintve 1023 alkalommal
Clipboard01.jpg
IMG_20231010_144451 (1).jpg
IMG_20231022_103501.jpg
IMG_20231022_103451.jpg
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5856
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7189
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

istvan01 írta:
2023.10.11., szer. 19:03
shany írta:
2023.10.11., szer. 09:35

Két dolgot jegyeznék meg, azon kívül, ..
Ha még mindig érdemes az SPL görbéimmel példálózni és nagy elvi hibákat mutogatni rajta, csak egy dologról, leírtam, biztos átsiklottál felette véletlen/szándékosan, hogy a dómsugárzót közelmérésben nem magában egyedül mértem, hanem alatta pár cm-rel ott szólt a közép és még lejjebb a mélysugárzó is. A T25B egyetlen 2,5uF kondival illesztett, már pedig az 6dB/oktávot képez számára.
Részemről befejeztem ezt az elemző beszélgetést.
Magad tetted fel a mérésedet, senki sem kényszerített. Nem bántott senki. Személyedtől teljesen független műszaki szempontú megállapításokat tettünk segítő szándékkal. Shany is ugyanazokat látja és írta le kb, mint én. Nem akarunk Neked rosszat, én biztosan nem, de minden bizonnyal Shany se. Próbáltuk felhívni a figyelmed olyan anomáliákra, amik biztosan jelen vannak. Meghallgatás után továbbiak is derülhetnek még ki persze, illetve a publikált mérések nem elég informatívak komolyabb megállapításokhoz, de az a néhány, amit említettünk, ezekből is egyértelmű.
Ragaszkodhatsz a 2.5uF-os első rendű váltáshoz, de akkor ezt a magassugárzót felejtsd el és ne írd róla azokat, amivel kezdted. Ha rosszul illeszted (márpedig az 100% ilyen módon), akkor persze, hogy nem jó a kapott eredmény.
Bevallom, számomra csalódás Tőled ez a hozzáállás, egyéb topicokban nem ezt szoktam meg Tőled, sem műszaki értelemben, sem a sértődöttség okán.
Sajnálom. sad.gif
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: shany »

istvan01 írta:
2023.10.11., szer. 19:03
.. A T25B egyetlen 2,5uF kondival illesztett, már pedig az 6dB/oktávot képez számára...
Nos, nem, de mindegy. ( impedanciagörbe+frekvenciaválasz határozza meg )

Nem akartam írni ide is, mivel a másik fórumon egyértelmű volt, hogy a saját elgondolásod alapján csinálod úgy is.
Viszont ez a mondatod valahogy csak beakadt: "Sajna nem mind arany ami fénylik, vagy kiváló mérésű."

Én úgy gondolom, ahhoz hogy egy - jelen esetben - valóban csúcsminőségű termékről "ítéletet" mondjunk, biztosítani kell a számára szükséges műszaki-, és ideális feltételeket, a méltó "kiszolgálást" is. Itt erről még véletlenül sincs szó. ( és diszkréten nem írtam, hogy én miként tennék jelen esetben... )

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: shany »

Tctronic írta:
2023.10.11., szer. 18:39
...+1. Nem írtam olyat, hogy elcseszett berillium. Nekem kifejezetten a kedvencem, ha nem így lenne nem használnám ;)
Valóban, ezt az "elcseszettet" én írtam, mivel szerintem sokan olyasmit olvasnak ki a hozzászólásodból ( jó szándékodtól függetlenül ), hogy a berillium membrános hangszórók problémásak, vigyázni kell velük, könnyen szívás lehet, stb...holott a példáidban szintén nem a berillium a kulcs, bármi egyéb is lehetne.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

shany írta:
2023.10.11., szer. 09:35

Két dolgot jegyeznék meg, azon kívül, ..
Ha még mindig érdemes az SPL görbéimmel példálózni és nagy elvi hibákat mutogatni rajta, csak egy dologról, leírtam, biztos átsiklottál felette véletlen/szándékosan, hogy a dómsugárzót közelmérésben nem magában egyedül mértem, hanem alatta pár cm-rel ott szólt a közép és még lejjebb a mélysugárzó is. A T25B egyetlen 2,5uF kondival illesztett, már pedig az 6dB/oktávot képez számára.
Részemről befejeztem ezt az elemző beszélgetést.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

shany írta:
2023.10.11., szer. 09:35
Tctronic írta:
2023.10.10., kedd 13:27
Amit én tapasztaltam a berilliummal kapcsolatban....Szóval aki berilliumra adja a fejét...
És már kész is az újabb hifista urban legend ezúttal az elcseszett berilliummal...
........
:ohnoohnoohno: Én csak egy saját véleményt írtam le -ami természetesen tapasztalaton alapul- amihez ezúton is tartom magam. Nem kell elfogadni, irányelvnek tekinteni, tényként kezelni, de talán érdemes meghallgatni. Jó szánékkal írtam! A hangváltó milyenségéről és abból származó hibákból eredő problémákba nem mentem bele, mert:
  • Elfogadom, hogy vannak tőlem tapasztaltabbak a témában
  • Visszahallgatás nélkül szerintem nem lehet erről érdemben nyilatkozni
+1. Nem írtam olyat, hogy elcseszett berillium. Nekem kifejezetten a kedvencem, ha nem így lenne nem használnám ;)
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: shany »

Tctronic írta:
2023.10.10., kedd 13:27
Amit én tapasztaltam a berilliummal kapcsolatban....Szóval aki berilliumra adja a fejét...
És már kész is az újabb hifista urban legend ezúttal az elcseszett berilliummal...

Két dolgot jegyeznék meg, azon kívül, hogy ennek a István féle magashangszórós vesszőfutásnak semmi köze a berilliumhoz.

1. volt egy ilyen megjegyzés a másik fórumon: "...Tettem hallgató próbát úgy, T25B teljes takarásban Focal mélysugárzó nélkül a T160 magában is ideges kemény hangot adott, amit régebben, TZ2200 párosításban nem tapasztaltam...." ( https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?p=96114#p96114 )

2. a T25B-6 magashangszóró is természetesen ugyanúgy kezelendő, mint bármely egyéb magashangszóró, és ugyanúgy is viselkedik a váltás során. Történetesen vannak elég jól használható mérések hozzá ( https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t25b-6 ) amely alapján tervezhető nagy vonalakban a műszakilag szükséges váltás. István mérése alapján, az ő hangváltója gyakorlatilag néhány dB-es csillapítást produkál itt-ott, pl. 1kHz-n mindössze 6dB-t vág.
A mérését alapul véve berajzoltam a mélyközép gyári váltását: zöld vonal, kb. 15dB/oktáv. Szódával 18dB/oktáv.
Piros vonal: egy lehetséges, működő karakterisztika a magashangszóró számára a zárótartományban. Ezt kellene elérni a hangváltó fizikai kialakításával. Ehhez nem az kell, hogy Jantzen legyen a kondenzátorokra írva, hanem, hogy megfelelő legyen a váltó felépítése, megfelelő alkatrész értékekkel.
( persze a magashangszóró normál működési tartományát is kicsit lejjebb kellene húzni )
cor2.jpg
cor2.jpg (71.14 KiB) Megtekintve 1574 alkalommal
A Bliesma T25-6 torzítása meredeken nő 3kHz-től lefelé haladva, tehát alapvető fontosságú ennek az alsó-, zárótartománynak a váltás-meredeksége, az ebben elérendő csillapítás mértéke/módja.
T25B-6_HD.jpg
T25B-6_HD.jpg (78.03 KiB) Megtekintve 1568 alkalommal

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2023.10.10., kedd 11:09
denesdr írta:
2023.10.10., kedd 09:04
Egyébként szerintem nincs abban semmi különös, hogy egy fém dóm fémesen, keményen szól, persze vannak, amik nem így szólnak vagy nem annyira venni ezt észre rajtuk.
Nem ütögetjük, hanem mozgatjuk a membránt rugalmas felfüggesztéssel. Nincs összefüggés a hangzás "keménysége" a fémmembrán között. Ilyen logikával a selyemdómok hangja túl lágy lenne, nem tudnák megszólaltani a fémből készült cintányérok, triangulum hangját. Én nem tapasztaltam ilyen különlegességet.
Ezzel egyáltalán nem értek egyet. A szövet dóm hangja csak hasonlít a trianguluméhoz, teljesen el nem fogja tudni érni azt, mivel esetenként már néhány kHz magasságában elkezd breakup üzzemódban működni az ilyen membrán, de ezt általában olyan alacsony Q értéken teszi, hogy nem tűnik rezonanciának, ám hosszútávon elő tud bújni a turpisság.
Optimális esetben egy fém dóm nem rezonál es tökéletes dugattyúként működik a hallható tartományban, de ez nyilván nem mindig van így a valóságban. Egy Bliesma T34B nagy valószínűséggel nem csak a mérete miatt kerül több mint másfélszer annyiba, mint a T25B.
Egyébként ha ugyanúgy szólna egy szövet dóm, mint egy fém dóm, akkor elég lenne egyféle anyagú magassugárzó is. Ellenben általában egész más a hangja egy szövet dómnak, mint egy fém dómnak, még akkor is, ha az átvitelük teljesen ugyanaz. Aztán, ha tényleg eltér a hangzásuk, akkor valamelyik nem tudja teljes mértékben reprodukálni pl a triangulum hangját, de valószínűleg egyik sem tudja, mivel tökéletes hangszóró jelenleg nem létezik, legyen akármi is a membrán anyaga.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Amit én tapasztaltam a berilliummal kapcsolatban ( Yamaha NS 1000) esetében nagyon nem mindegy milyen elektronika volt elé kötve. Tranyós vasak nagyon rosszul tudtak szólni, csövessel viszont nem tudtam kipróbálni hamarabb el is adtam.

Jelenleg berillium membrános TAD 4002 van. Elmondhatom, hogy nagyon háklis, nagyon nem mindegy mi van elő kötve, én is sokat szenvedtem vele. Pl. Ezüst RCA kábelekből talán két féle volt ami tetszett neki, az összes többivel rettenetesen torzan szólt. Nagyon sok apróságnak kell stimmelnie hogy jól szóljon. De akkor valóban jól is szól.
Nekem 800Hz től dolgozik, 6db/okt-val van vágva, ebben a sávban ez nem okoz gondot. Magasabb frekiken szinte biztos, hogy jobban kell figyelni a váltásra, ott jobban érzékeny a fülünk. És igen szerintem is az se mindegy milyen hangszórók mellé kerül.

Szóval aki berilliumra adja a fejét, szerintem az egész rendszerét erre kell felhúzni, e köré kell építeni csak akkor lesz jó eredmény. Ha valahova csak berakjuk, jó eséllyel csak csalódás lesz a vége.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5856
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7189
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

istvan01 írta:
2023.10.10., kedd 10:57
shany írta:
2023.10.10., kedd 09:50

Biztos vagyok benne, hogy a kisebbik Bliesma is hasonló lehet. Ha valaki ezekből kemény, torz hangot tud kikényszeríteni, akkor ott komoly elb@szarintás/gyenge készülékek áll a háttérben.
Már leírtad, neked más volt tapasztalatod a nagyobb Bliesma-val. Azt viszont elutasítom, hogy elbaszott gyenge rendszernek minősítsd látatlan/hallatlanban mellette, mögötte a rendszeremet. Azt talán nem vetted észre, vissza raktam a TZ2200-at és minden kellemetlen, keménynek hallott valami megszűnt, kiegyensúlyozott a hangzás, hosszan hallgatható. Azzal együtt is, hogy amit korábban mutattam SPL görbét, ott az általad radírozni fontos, satírozott magas tartomány területen a TZ2200 a T25B felett van 18kHz-ig. És ezzel messze nincs az a kemény valami, amit kifogásolok. Egyértelmű, hogy sem az SPL görbékből, sem a torzítás stb görbékből nem olvasható ez valami hangzás baj.

Azt el kell fogadnom, a T25B nem szereti ezt a váltó-középsugárzó-erősítő környezetemet. Azt viszont nem értem miért, miért ilyen nagy a T25B-6 eltérése hangzásban nem jó irányban.

Alább Gyula.D fórumtárssal konzultálva pontosan hasonló keménység szerű tapasztalatról beszélt T25B kapcsán. Neki nyugvópontra jutott nagyon sok váltó variáció után és szerinte a bejáródással.

/az azért becsülendő, hogy te mint hozzáértő segíted a hozzá nem értő tudatlanok itt is/
Az a magas energia többlet akkor is úgy van, ha nem attól kemény a hangja.
Ha kemény a hang, szinte biztos hogy torzít, mert olyan működési (frekvencia)tartományba kényszeríted, ami nem neki való, pl a 6dB/oktávos "átlapolással", így aztán nem is várhatod el a kivételesen alacsony torzítást, ami az értelme lenne egy ilyen hangszórónak. Egy sima sweepnél nem fog úgy betorzítani a magasad, mint egy összetett jelnél, ahol az alacsonyabb fekvenciák is folyamatosan jelen vannak a magas hangszórón a lapos szűrés miatt.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2023.10.10., kedd 09:04
Egyébként szerintem nincs abban semmi különös, hogy egy fém dóm fémesen, keményen szól, persze vannak, amik nem így szólnak vagy nem annyira venni ezt észre rajtuk.
Nem ütögetjük, hanem mozgatjuk a membránt rugalmas felfüggesztéssel. Nincs összefüggés a hangzás "keménysége" a fémmembrán között. Ilyen logikával a selyemdómok hangja túl lágy lenne, nem tudnák megszólaltani a fémből készült cintányérok, triangulum hangját. Én nem tapasztaltam ilyen különlegességet.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

shany írta:
2023.10.10., kedd 09:50

Biztos vagyok benne, hogy a kisebbik Bliesma is hasonló lehet. Ha valaki ezekből kemény, torz hangot tud kikényszeríteni, akkor ott komoly elb@szarintás/gyenge készülékek áll a háttérben.
Már leírtad, neked más volt tapasztalatod a nagyobb Bliesma-val. Azt viszont elutasítom, hogy elbaszott gyenge rendszernek minősítsd látatlan/hallatlanban mellette, mögötte a rendszeremet. Azt talán nem vetted észre, vissza raktam a TZ2200-at és minden kellemetlen, keménynek hallott valami megszűnt, kiegyensúlyozott a hangzás, hosszan hallgatható. Azzal együtt is, hogy amit korábban mutattam SPL görbét, ott az általad radírozni fontos, satírozott magas tartomány területen a TZ2200 a T25B felett van 18kHz-ig. És ezzel messze nincs az a kemény valami, amit kifogásolok. Egyértelmű, hogy sem az SPL görbékből, sem a torzítás stb görbékből nem olvasható ez valami hangzás baj.

Azt el kell fogadnom, a T25B nem szereti ezt a váltó-középsugárzó-erősítő környezetemet. Azt viszont nem értem miért, miért ilyen nagy a T25B-6 eltérése hangzásban nem jó irányban.

Alább Gyula.D fórumtárssal konzultálva pontosan hasonló keménység szerű tapasztalatról beszélt T25B kapcsán. Neki nyugvópontra jutott nagyon sok váltó variáció után és szerinte a bejáródással.

/az azért becsülendő, hogy te mint hozzáértő segíted a hozzá nem értő tudatlanok itt is/

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

denesdr írta:
2023.10.10., kedd 09:04
Mivel a Triangle szóban forgó magassugárzója egy tölcséres megoldás, igy alapvetően másképp szól mint egy csupasz dóm. Egyébként szerintem nincs abban semmi különös, hogy egy fém dóm fémesen, keményen szól, persze vannak, amik nem így szólnak vagy nem annyira venni ezt észre rajtuk. Meg aztán ahogy már említve volt, a hangoláson és a rendszerbe való integráláson is elég sok tud múlni.
A szóban forgó TZ2200 magas sugárzó egyáltalán nem a Magellán szériával indult hibrid: tölcsér-kompresszió-dom szerű. A képen látható a TZ2200, ami elé egy waveguide-ot is épített a Triangle. Melette bambusz-MDF anyagú adapter a T25B-hez. Az adapter azonos 120mm átmérő.
Csatolmányok
TZ2200 adatlap 1.jpg
TZ2200 adapter.jpg

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: shany »

denesdr írta:
2023.10.10., kedd 09:04
..Egyébként szerintem nincs abban semmi különös, hogy egy fém dóm fémesen, keményen szól....
Nekem a nagyobbik Bliesma dóm van, a szintén berilliumos membránnal ( T34B-4 ) és nem szól fémesen. De annyira nem, hogy egy hagyományos magas dóm után szinte lágynak tűnik a hangja, és nélkülöz bármilyen rezonáns- vagy torz sajáthangot. Gyakorlatilag egy karakter nélküli sugárzó, lehetetlen megmondani, hogy miből is lehet az a membrán... ( https://vue-audiotechnik.com/beryllium/ ... ansducers/ , https://materion.com/-/media/files/elec ... r-2018.pdf )

Biztos vagyok benne, hogy a kisebbik Bliesma is hasonló lehet. Ha valaki ezekből kemény, torz hangot tud kikényszeríteni, akkor ott komoly elb@szarintás/gyenge készülékek áll a háttérben.
A T25B-t 2,5-3kHz-től fölfelé lehet használni meredek váltással. Praktikusan LR24 akusztikus váltási karakterisztikát alkamazva tökéletesen kell adnia a világszínvonalú hangi kvalitásait is a hangszórónak. (
https://hificompass.com/sites/default/f ... f2-800.png , https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t25b-6 ). Erről jelen esetben szó sincs : https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?p=96082#p96082

Egyébként másik fórumon már esett róla szó, de - úgy tűnik - itt praktikusabb a hozzá nem értést a gyártóra fogni...

Még a teljes frekvenciválaszról:
Nem az öt dB kemelés a gond, hanem hogy két oktávon keresztül öt dB...
A narancssárga görbe jelentené a kiegyenlített hangzást ( ha most eltekintünk a nagyon lényeges off axis átviteltől ).
A bevonalkázott terület a lényeg, a plusz energia/teljesítmény, amely olyan kiegyenlítetlenséget okoz, amelyet bárki rögtön meghall...
cor.jpg
cor.jpg (66.53 KiB) Megtekintve 1599 alkalommal
cor1.jpg
cor1.jpg (52.44 KiB) Megtekintve 1597 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”