Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Basszus csapda és diffúzor

Avatar
Farkinca71
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 746
Csatlakozott: 2016.07.27., szer. 23:15
Értékelés: 274
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Farkinca71 »

Sziasztok !

Még nem volt időm elolvasni ezt a terjedelmes topikot, de szeretném megosztani a tapasztalataimat a sajátgyártású basszuscsapdáimmal kapcsolatban. A mellékelt képen látható szobába készitettem csapdákat próba gyanánt . Vettem egy bála Rockwool Airrock HD közetgyapotot. Ez 5 db basszuscsapdára elegendő 10 cm vastagsággal. Fakeretre lazaszövésű vásznat feszitettem, majd 10 cm gyapot, majd szövettel burkoltam.Lásd a képet. Majd a képen látható módon 4db-ot elhelyeztem 2 saroban a frontok mögött és a maradék 1 db-ot a az ellentétes oldalon egy sarokban ideiglenesen. A szoba nincs akusztikailag kezelve.

A felszerelésem:

Ampifier : Pioner VSX-923 7.2
Projector: Optoma HD33
Screen: 100" EliteScreen
Speakers: 5.1 Klipsch
Sub: R-12SW
LR: R-28
C: R-25C
Surround: R-14S

Elötte a basszusom brummogot, gerjedt nem volt az igazi. Utána sokkal jobb lett ugyanazon filmekkel ! :D
Nem mértem müszerrel ez csak a fülem utáni személyes vélemény ! Az biztos, hogy most fogom elkezdeni épiteni a házimozi szobámat a pincében és én rakni fogok belőle ahova tudok ! Nem akartam a vitákat újrainditani, ez csak az én személyes tapasztalatom első próbálkozásra ! :D

Zoltán
IMG_4732.JPG
IMG_4732.JPG (1.64 MiB) Megtekintve 3388 alkalommal
A IMG_4733.JPG csatolmány már nem érhető el.
A IMG_4732.JPG csatolmány már nem érhető el.
Anthem AVM60 7.2.4
DP dVision 35 WQXGA
146” Screenline, Microperforated
Speakers: K.C.S.
LCR: 3*S-2000(C-115-PLF) Crown CDi 4/300
Surround: 6*SR-12-N, Dsi1000, IMG Stageline 400D
Atmos: 4*SR-12-N, 2*IMG Stageline 400D
Sub:2*C-218-A, 2*Marty Cube, HoverBoss-Behringer NX3000D,Crown Xls1002,1502

Avatar
ctrlaltdel
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2016.12.19., hétf. 12:43
Értékelés: 1

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: ctrlaltdel »


Sziasztok.
Cegléd közelében van valakinél otthon Kr.akusztikai panel, és lenne is olyan kedves szemrevételezés céljából beengedni szentélyében.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Semmi gond. Ezek szerint eltérő a tudásunk és tapasztalatunk ezen a téren. Nem is állítom azt, hogy többet tudok mint Te. Nem vagyok szaki, de szívesen tanulok másoktól akik szakik ebben és ha valamit nem jól értelmezek nem sértődök meg senkire, ha emiatt helyreigazít. De hidd el, pár cm különbség is okozhat, nagy eltéréseket. Azzal, hogy felraktad a falra az említett elemeket, megváltozott a helyiséged hossza/szélessége. Már itt is lehetnek eltérések a mérésben az eredetivel szemben. Azt, hogy egy 16cm-es hangsugárzó nem sugározhat le 40Hz-et vagy alatta, emlékeim szerint senki sem állította. Lehetséges, de nem mindegy, hogy 0dB-en vagy -10dB-en teszi ezt. Itt senki sem akarja bucsmálni vagy lemondani amit készítettél, csak ha ezt egy kezdő elolvassa arra a következtetésre jut, hogy ezekkel az elemekkel egyszerűen megoldhatóak az alsó frekvenciák kezelése.
Legyen Neked igazad!
További kellemes napot és örömteli zenélést kívánok!

Én is neked. Amúgy az én 16centis hangszóróm -3 dB-n sugározza a 40 hz-t. A méret meg arra vonatkozik, hogy valamelyik jóképességű azt írta itten, hogy a falpenel mérete miatt sem hatásod a korábban említett sávban. A kezdő nagyon helyes következtetésre jut, ha így gondolja, mint írtad: nem vesz meg 1/4 négyzetméteres hatásosnak mondott hangfeljavító falfeltétet aranyárban.
Köszi a hozzászólásod.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
timcs
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 493
Csatlakozott: 2010.03.06., szomb. 12:37
Értékelés: 310

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: timcs »



Te már csak értesz hozzá, mivel ilyenből van a kerítésed is. Lovagolsz ezen a 10 cm-en. Az sem saját gondolat. Igaz az  összes "jóképességű" profi mester ezen lovagol. Pedig csak feltételesen írtam a 10 cm-t. Most ebbe kapaszkodtok. Azért ostobaság amit írtok, mert a 10 cm nem összeegyeztethető a 20 méteres hullámhosszal. Magas frekvencián 10k felett okoz változást a 10 cm, de ott sem energia leszívást, hanem csúcsok, teknők kismértékű eltolódását.  Viszont egy teljes szobafal akusztikai tulajdonságainak megváltoztatása igenis jelentősen befolyásolja a hangzást. A diagrammomon egyértelmúen látszódik a basszus csúcs leszívása.  Az állításotok szerint a 16cm-es hangszóró nem sugározhatna 40 Hz-n. Pedig sugároz. Meg totál elfelejtitek az üregekben lévő nem kevés levegő hatását is. Viszont a témához írók szerint egy 80X40, vagy 60X8 centiméteres fakeret, ami megvan töltve valamilyen szálas anyaggal, az bizony hatásos, hisz árulják. Nevetséges. Talán ki kellene próbálni, és megmérni a valós hatást,mint ahogy én tettem, és utánna levonni a következtetéseket. Hozzá teszem azt is, hogy nekem semmi érdekem nem fűződik ahhoz, hogy ki, vagy kik mennyi 3D elemet vásárolnak. Ha senki sem fogja használni, engem az sem érdekel. Viszont becsapásnak tartom azt,mikor a kereskedők egy félméteres kábelt, vagy egy fakeretet, amiknek hatása alig detektálható, a 3D falelem árának többszöröséért sózzák rá a vevőkre. Másrészt ez egy DIY topic. Én nem okoskodom itt, csak leírtam mit hallok, és mérek. 
Ui: A hullámhosszokat nem számítottam, csak a nagyságrend a lényeg. Nehogy most egy hétig azt olvassuk a jóképességúektől, hogy Dyscus még azt sem tudja kiszámolni, meg hogy hülye a fizikához. Mert képesek vagytok rá.

Semmi gond. Ezek szerint eltérő a tudásunk és tapasztalatunk ezen a téren. Nem is állítom azt, hogy többet tudok mint Te. Nem vagyok szaki, de szívesen tanulok másoktól akik szakik ebben és ha valamit nem jól értelmezek nem sértődök meg senkire, ha emiatt helyreigazít. De hidd el, pár cm különbség is okozhat, nagy eltéréseket. Azzal, hogy felraktad a falra az említett elemeket, megváltozott a helyiséged hossza/szélessége. Már itt is lehetnek eltérések a mérésben az eredetivel szemben. Azt, hogy egy 16cm-es hangsugárzó nem sugározhat le 40Hz-et vagy alatta, emlékeim szerint senki sem állította. Lehetséges, de nem mindegy, hogy 0dB-en vagy -10dB-en teszi ezt. Itt senki sem akarja bucsmálni vagy lemondani amit készítettél, csak ha ezt egy kezdő elolvassa arra a következtetésre jut, hogy ezekkel az elemekkel egyszerűen megoldhatóak az alsó frekvenciák kezelése.
Legyen Neked igazad!
További kellemes napot és örömteli zenélést kívánok!

CD : Ayon CD1 
Amp : Pathos Classic One + Soundcare
Speak : Sonus Faber Olympica I
Cable : Audio Note AN-V, HarmonicTech Pro 11 plus
Power : PS Audio PPP, HarmonicTech Fantasy AC 10, Lessloss DFPC Original & Signature
Akusztikailag kezelt zeneszoba

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6944
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Te már csak értesz hozzá, mivel ilyenből van a kerítésed is. Lovagolsz ezen a 10 cm-en. Az sem saját gondolat. Igaz az  összes "jóképességű" profi mester ezen lovagol. Pedig csak feltételesen írtam a 10 cm-t. Most ebbe kapaszkodtok. Azért ostobaság amit írtok, mert a 10 cm nem összeegyeztethető a 20 méteres hullámhosszal. Magas frekvencián 10k felett okoz változást a 10 cm, de ott sem energia leszívást, hanem csúcsok, teknők kismértékű eltolódását.  Viszont egy teljes szobafal akusztikai tulajdonságainak megváltoztatása igenis jelentősen befolyásolja a hangzást. A diagrammomon egyértelmúen látszódik a basszus csúcs leszívása.  Az állításotok szerint a 16cm-es hangszóró nem sugározhatna 40 Hz-n. Pedig sugároz. Meg totál elfelejtitek az üregekben lévő nem kevés levegő hatását is. Viszont a témához írók szerint egy 80X40, vagy 60X8 centiméteres fakeret, ami megvan töltve valamilyen szálas anyaggal, az bizony hatásos, hisz árulják. Nevetséges. Talán ki kellene próbálni, és megmérni a valós hatást,mint ahogy én tettem, és utánna levonni a következtetéseket. Hozzá teszem azt is, hogy nekem semmi érdekem nem fűződik ahhoz, hogy ki, vagy kik mennyi 3D elemet vásárolnak. Ha senki sem fogja használni, engem az sem érdekel. Viszont becsapásnak tartom azt,mikor a kereskedők egy félméteres kábelt, vagy egy fakeretet, amiknek hatása alig detektálható, a 3D falelem árának többszöröséért sózzák rá a vevőkre. Másrészt ez egy DIY topic. Én nem okoskodom itt, csak leírtam mit hallok, és mérek. 
Ui: A hullámhosszokat nem számítottam, csak a nagyságrend a lényeg. Nehogy most egy hétig azt olvassuk a jóképességúektől, hogy Dyscus még azt sem tudja kiszámolni, meg hogy hülye a fizikához. Mert képesek vagytok rá.

A DIY-be belefér, ha valaki nem ért hozzá, de közreadja alkotását de ne csodálkozzon, ha  nem tolerálják a dicsekvését és ajánlatait, személyre szóló fröcsögéseit, soha nem említett mondatok cáfolását, a témához egyáltalán nem tartozó negatív kijelentéseit, de leginkább a szakmai sötétség reflektorfénybe állítása, a tévedési lehetőség kizárása a legkellemetlenebb. És mindezt rendkívüli arroganciával, ami elég szomorú.
Ha maga Békésy György professzor mondana ellent, akkor se hinné el tévedéseit. Legközelebb rózsafüzért fog ajánlani az akusztikai bajokra, mint az energiaügyi államtitkár :D

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 526
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: shany »



Senkit nem tisztem védeni, de most azt gondolom dys-cus-nak igaza lehet ebben a kérdésben, mert ez a szerkezet, amit megépített, nem klasszikus elnyelő, csillapító megoldás, hanem egy nagy membrán, ami igenis csillapítja a basszus anomáliákat is, nem csak diffúz hatása van.
 
...

 
A membrán az merev, ez viszont relatíve kisméretű és lágy darabokból áll, ráadásul: "Fontos, hogy a fallal érintkező felületek mindenütt kapjonak elégséges ragasztót, nehogy rezonáljon a panel."
 
Ha viszont megnézné a fülelek által is ajánlott REW-ban a szoba hatását a mélytartományban, a hangsugárzók és a hallgatási pozíció rendkívüli fontosságát, akkor egyértelmű lenne, hogy cm-ek számítanak az elhelyezésben.
( Meg, hogy hogyan is kellene elképzelni ezt a hatást... )

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: avl2 »

(össze-vissza) leng egy nagy membrán plusszban ?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Senkit nem tisztem védeni, de most azt gondolom dys-cus-nak igaza lehet ebben a kérdésben, mert ez a szerkezet, amit megépített, nem klasszikus elnyelő, csillapító megoldás, hanem egy nagy membrán, ami igenis csillapítja a basszus anomáliákat is, nem csak diffúz hatása van.
A felhasznált anyagról nem kaptunk leírást, még méreteket sem, de tételezzük fel, hogy úgy van, ahogy írod! Ez esetben mivel magyarázzuk, hogy a basszus sávban érzékelhető hangnyomás csúcsok némelyike (pl. 32 Hz-en) erősebb lett a beavatkozás után, illetve 100 Hz-nél, ahol korábban kiemelés volt, mitől jött létre egy beszakadás? Ezek tipikusan lokalizációs problémák, ezért gyanakszunk erre itt is. A membrános elnyelőknek is kell egy bizonyos mélység a membrán mögött ahhoz, hogy hatékonyak legyenek. Pár mm vastagságban én nem tudok falfelületre szerelhető eredményes megoldást a szub tartomány elnyelésére, ami 5-7 dB SPL eltéréseket eredményez 100 Hz alatt. Jóval komolyabb méretekkel (100-200mm) sem tudunk általában ilyen különbségeket létrehozni, főleg ha csak a szoba egyik falát kezeljük. Ha most egy jó megoldás születésének vagyunk tanúi, annak én nagyon örülök. (Nem gyártok és nem árulok akusztikai eszközöket.)
 
Valójában nem értem ezt a vitát. 2 percbe telne egy utózengési mérést végezni és máris megoldódna a kérdés. Ismeretlen módon készített hangnyomás görbék alapján akusztikát elemezni eléggé ingoványos terület.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: avl2 »


...Csak tudod az a probléma, hogy ha nem is 100, hanem csak 86 km-ről milyen jogon mondják azt, hogy nem úgy van, az, amit leírok...
 
a tudomanynak (itt epp az akusztika tudomanya) van egy allaspontja, szintje, ami a bolygonkon nem csak 86 km-re ervenyes.
2+2-re hany km-röl lehet irni, hogy az 4, es nem 5 ?
 
kerlek ne haborodj fel ennyire, latod (en es szerintem a legtöbb olvaso is igy latja), mennyire korrekt reakciok voltak, abszolut nem szemelyeskedöek ! (nem azt irtak, hogy ugy nem hallhattad, hanem epp ellenkezöleg: ugy hallod. de ennek nem lehet egy nehany cm vastagsagu panel az oka;    
 
sokszor elöfordul ez: igaz mindket allitas, csak nincs közük egymashoz. pl. ma reggel süt a Nap es hetfö van (csak nem ezert süt a Nap)

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: muvimi »


Senkit nem tisztem védeni, de most azt gondolom dys-cus-nak igaza lehet ebben a kérdésben, mert ez a szerkezet, amit megépített, nem klasszikus elnyelő, csillapító megoldás, hanem egy nagy membrán, ami igenis csillapítja a basszus anomáliákat is, nem csak diffúz hatása van.
 
A hangsugárzód középhangszórójának dobozát érdemes lenne más formájúra cserélni, jól látszik a méréseiden a periodikus hangnyomás ingadozás, amit a hangszóró cső végébe építése okoz.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Szerintem amit fapaci, fülelek és teac fórmtársak leírtak azok tények. A fizikát nem lehet át....ni, sajnos. Hogy ezt Te, hogyan hallod az más téma. Sokszor nem azt hallunk amit a mérőműszer mutat. No és a 10 cm eltérés is nagyon sokat csinálhat. Lehet, hogy az első mérésnél pont a mikrofon helyén volt a kiemelés és a következőnél nem vagy máshol voltak elhelyezve a hangsugárzók. Nem tudom meg saccolni a burkolat vastagságát (a termékleírásban 1,5mm szerepel), ez elvileg a mélytartományban nem működhet, főleg nem 50Hz körül. Inkább diffúz a felület. de, hogy milyen mértékben azt is megkérdőjelezném, mivel eléggé picik az eltérések a felületen. Nem akarom az örömödet elvenni, de ez csak egy design burkolat. Szép, de az akusztika javításához nagyon kevés.
Te már csak értesz hozzá, mivel ilyenből van a kerítésed is. Lovagolsz ezen a 10 cm-en. Az sem saját gondolat. Igaz az  összes "jóképességű" profi mester ezen lovagol. Pedig csak feltételesen írtam a 10 cm-t. Most ebbe kapaszkodtok. Azért ostobaság amit írtok, mert a 10 cm nem összeegyeztethető a 20 méteres hullámhosszal. Magas frekvencián 10k felett okoz változást a 10 cm, de ott sem energia leszívást, hanem csúcsok, teknők kismértékű eltolódását.  Viszont egy teljes szobafal akusztikai tulajdonságainak megváltoztatása igenis jelentősen befolyásolja a hangzást. A diagrammomon egyértelmúen látszódik a basszus csúcs leszívása.  Az állításotok szerint a 16cm-es hangszóró nem sugározhatna 40 Hz-n. Pedig sugároz. Meg totál elfelejtitek az üregekben lévő nem kevés levegő hatását is. Viszont a témához írók szerint egy 80X40, vagy 60X8 centiméteres fakeret, ami megvan töltve valamilyen szálas anyaggal, az bizony hatásos, hisz árulják. Nevetséges. Talán ki kellene próbálni, és megmérni a valós hatást,mint ahogy én tettem, és utánna levonni a következtetéseket. Hozzá teszem azt is, hogy nekem semmi érdekem nem fűződik ahhoz, hogy ki, vagy kik mennyi 3D elemet vásárolnak. Ha senki sem fogja használni, engem az sem érdekel. Viszont becsapásnak tartom azt,mikor a kereskedők egy félméteres kábelt, vagy egy fakeretet, amiknek hatása alig detektálható, a 3D falelem árának többszöröséért sózzák rá a vevőkre. Másrészt ez egy DIY topic. Én nem okoskodom itt, csak leírtam mit hallok, és mérek. 
Ui: A hullámhosszokat nem számítottam, csak a nagyságrend a lényeg. Nehogy most egy hétig azt olvassuk a jóképességúektől, hogy Dyscus még azt sem tudja kiszámolni, meg hogy hülye a fizikához. Mert képesek vagytok rá.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
timcs
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 493
Csatlakozott: 2010.03.06., szomb. 12:37
Értékelés: 310

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: timcs »



Szóval utoljára:
Mivel füllel is érzékelhető a hatás mind a basszusban, mind a többi tartományban, valamint mérve is, ezért a panelek hatása látezik, sőt pregnáns. Érdekes módon nem csak ezt az egy hangszórót mértem életemben, hanem sokat, és mindet sokszor. Különböző helyzetekben. Eltérés volt, de max 1-2 dB. Viszont az is igaz, hogy akárhány barkács, vagy jónevű hangfalat megmértem a szobámban, a basszusban mindnek ott volt a kiemelése az alsó tartományban. Már csak azért is,mert egy 51 Hz-es állóhullámom is volt. Ez most nincs. S ezt az esetleges, és max 10cm-es mikrofon pozíció eltérés okozta, vagy szüntette meg. A felső tartomány egyenes átvitelét sem ez az eltérés okozza. A több csak smonca, mivel a tények ezek. És nem tudok mást írni, csak azt, mint máshova:
 Vakhitű buzgalmárokkal értelmetlen vitatkozni. Nekem meg elég, ha a helybeli hifista barátaim is észlelik a különbséget, s észlelik.
Dyscus ásít, lapoz, legyint, és jobbra el.

Szerintem amit fapaci, fülelek és teac fórmtársak leírtak azok tények. A fizikát nem lehet át....ni, sajnos. Hogy ezt Te, hogyan hallod az más téma. Sokszor nem azt hallunk amit a mérőműszer mutat. No és a 10 cm eltérés is nagyon sokat csinálhat. Lehet, hogy az első mérésnél pont a mikrofon helyén volt a kiemelés és a következőnél nem vagy máshol voltak elhelyezve a hangsugárzók. Nem tudom meg saccolni a burkolat vastagságát (a termékleírásban 1,5mm szerepel), ez elvileg a mélytartományban nem működhet, főleg nem 50Hz körül. Inkább diffúz a felület. de, hogy milyen mértékben azt is megkérdőjelezném, mivel eléggé picik az eltérések a felületen. Nem akarom az örömödet elvenni, de ez csak egy design burkolat. Szép, de az akusztika javításához nagyon kevés.

CD : Ayon CD1 
Amp : Pathos Classic One + Soundcare
Speak : Sonus Faber Olympica I
Cable : Audio Note AN-V, HarmonicTech Pro 11 plus
Power : PS Audio PPP, HarmonicTech Fantasy AC 10, Lessloss DFPC Original & Signature
Akusztikailag kezelt zeneszoba

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Szóval utoljára:
Mivel füllel is érzékelhető a hatás mind a basszusban, mind a többi tartományban, valamint mérve is, ezért a panelek hatása látezik, sőt pregnáns. Érdekes módon nem csak ezt az egy hangszórót mértem életemben, hanem sokat, és mindet sokszor. Különböző helyzetekben. Eltérés volt, de max 1-2 dB. Viszont az is igaz, hogy akárhány barkács, vagy jónevű hangfalat megmértem a szobámban, a basszusban mindnek ott volt a kiemelése az alsó tartományban. Már csak azért is,mert egy 51 Hz-es állóhullámom is volt. Ez most nincs. S ezt az esetleges, és max 10cm-es mikrofon pozíció eltérés okozta, vagy szüntette meg. A felső tartomány egyenes átvitelét sem ez az eltérés okozza. A több csak smonca, mivel a tények ezek. És nem tudok mást írni, csak azt, mint máshova:
 Vakhitű buzgalmárokkal értelmetlen vitatkozni. Nekem meg elég, ha a helybeli hifista barátaim is észlelik a különbséget, s észlelik.
Dyscus ásít, lapoz, legyint, és jobbra el.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Te nyilván a kevesek közé tartozol, aki viszont 86kilométerről is meghallja a változást. Leírtam, mi változott. Talán hazudok? Vagy egy váza cseréje nagyobb változást okoz szerinted mint egy teljes fal diffúzorral, és hangelnyelővel való beborítása? Egyszerűen nevetségesek vagytok az erőlködésetekkel. Nem bírjátok elviselni, hogy tévedtek. Mocsokul kiröhögtetitek magatokat. Legalább is ezt írják nekem.
A Krakatau vulkán robbanásának hangját 5000 km távolságból is észlelni lehetett.
 
Dehogy hazudsz, ezzel itt senki nem vádolt, csak ne tartsuk azonosnak a szubjektív benyomást és a konkrét fizikai tényeket! Ha már kinevették magukat az olvasók, megtekintésre javaslom az alábbi ábrát. Ezen több hangnyomás görbe látható, amiket pár perc eltéréssel rögzítettem ugyanabban a lakószobában, rendszerrel, mikrofonnal. Csak annyit változtattam közben, hogy a hangsugárzót tologattam a padlóra rajzolt 30x30 cm-es négyzeten belül, tehát maximum 2 arasznyi elmozdulás történt.
 

 
Azt hiszem, egyértelműen látszik, milyen szerepe van a hangforrás helyének. Pont ilyen változások jönnek létre azáltal is, ha a mikrofont mozgatjuk.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6944
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Aha. Tíz centit már bevallottál, -lesz az még több is
Egy ötlet a kétkedőknek: töltsd le a REW V 5.18 akusztikai programot innen https://www.roomeqwizard.com/ (ingyenes), telepítés után a kezdőlapon nyisd meg a "Room Sim" menüpontot, ahol a szobaméretek és a módusok összefüggését lehet tanulmányozni a szoba felületei elnyelésének függvényében.  (Mozi kedvelők szubláda elhelyezésében is sokat segít a program)
Az elnyelési tényezők változtatásával a kiemelések és beszakadások jócskán változnak, de a frekvenciák nem, azok csak akkor, ha akár a hangsugárzók helyét, akár a hallgatási helyet bármely dimenzióban megváltoztatjuk. 
 
 
off/
A kiakadásod meg a csepeli rezsifenomén szintjén van. Miután leírtam, hogy nem kételkedtem a hallásodban, csakazértis emlegeted a hazugság vádját. Én azt gondolom, egyszerűen máshova tetted a hangsugárzót időközben, mert zavart a túlzott basszus, és elfelejtetted, hogy nyáron tök másutt állt, amikor a mérést végezted. A fal panelek a csupasz falhoz képest javítanak annyit a hangzáson, amitől az egész zenét tisztábbnak hallod. De a mélyeket nem nyeli el, mert ez a vastagsági méretei miatt fizikai képtelenség. Lehet ajánlani a panelt a puszta fal helyett, de NEM mélyátvitel javítására, mert az nem fog senkinél sem bekövetkezni.
on/ 

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Tisztelt Fapaci !
 
Nagyon egyetértek az írottakkal, (sőt !), tizenpár éve küzdöttem "zenehallgató helység" címen, hasonló dolgokkal. Ezek a diffúzorok, vagy nevezzük aminek akarjuk, mindenbe beleszólnak, leszámítva a basszust, abba kicsit sem. Lehet velük, kínkeservesen befolyásolni főleg a közép hangok csörgését, de komoly haszna gyakorlatilag nulla. Kipróbáltam teljes felületen, mennyezeten, oldalfalon, nagyon kevés a hozadéka, hangsúlyozom, basszusban semmi.  A dizájn legfeljebb pszihésen hat, akusztikailag konvergál a nullához. A berendezési tárgyak nagyságrenddel vannak nagyobb hatással a hangra, mint a "fal" ! A "berendezési tárgy" a szobában tartózkodókat is jelenti.
Nem gondolom, hogy írtam bármi újat, csak megerősítettem a véleményét, mint tapasztalatot.
 
                       Üdvözlettel,: TEAC

Te a legjobban azzal értenél egyet, ha engem vízbefojtanának. Vagy legalábbis valami ilyesmivel, mint ahogy a csöves topicban írtad korábban. Nos arra várhatsz még. Amúgy meg kár itt a megnem történt kísérletek senki által nem bizonyított eredményeire hívatkozni, mert még nevetségesebb léeszel. Egy jó tanács: ne lódíts azért, hogy nekem rosszat okozz.  
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


A szobába téve minden anyagnak, tárgynak van hatása az akusztikára, csak az a kérdés, ez a hatás milyen mértékű és milyen módon, tartományban jelentkezik. Nincs rossz anyag, csak tudni kell használni. Ehhez ismernünk kell a szoba viselkedését és a felhasználandó anyagok paramétereit. Ezek birtokában elég jól modellezhető az akusztika, nem kell találgatni, kísérletezni. Az emberi fül igen könnyen becsapható, hallás után nagyon kevesen képesek felmérni az akusztika konkrét jellemzőit. A csupasz falnál minden jobb, érezni fogjuk a javulást, de ha valódi minőségre vágyunk, ott már mérni és számolni kell. Én nagyon kevés olyan eszközről, panelről, anyagról tudok, amit egyaránt kitűnően hat minden oktávban, az 1-2 cm vastagságú panelek biztosan nem tartoznak ezek közé. Ilyen tökéletes eszközök hiányában általában több megoldást kell kombinálni, ésszel, tudatosan.
Te nyilván a kevesek közé tartozol, aki viszont 86kilométerről is meghallja a változást. Leírtam, mi változott. Talán hazudok? Vagy egy váza cseréje nagyobb változást okoz szerinted mint egy teljes fal diffúzorral, és hangelnyelővel való beborítása? Egyszerűen nevetségesek vagytok az erőlködésetekkel. Nem bírjátok elviselni, hogy tévedtek. Mocsokul kiröhögtetitek magatokat. Legalább is ezt írják nekem.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



A nagyított méréseket vizsgálva egyértelművé vált, hogy a mérések összehasonlítása nem korrekt, mert nem ugyanabban a hangsugárzó/mérőmikrofon pozícióban történt. Elég, ha az egyik nem ott volt 
Egyetértek Fapacival, hogy kizárt, hogy a két mérés ugyanabban a pozícióban történt, ezt bárki  a szakmából ugyanígy véleményezné. Szinte biztos, hogy előrébb lett téve második esetben a hangsugárzó, ezt alátámasztja a magasátvitel széles sávban való magasabb szintje is.
Abban nem kételkedtem, hogy te mit hallottál, csak azt írtam, nem a falra ragasztott vékony dekor lapoknak köszönhető a változás, mert sehol a világon nem készítenek olyan vékony akusztikai burkolatot, ami ilyen mértékű mélyhang átvitel változást idézne elő. 

Ide is leírom, hátha megérted:
Sajnos nem így van. A két mérés között max 10cm eltérés lehet, viszont időben meg több hónap, ami alatt járódott a hangfal. Nehogy hasba akassz már azzal, hogy a cm-es téebeli eltérés 10dB-vel csökkenti a basszus szintjét. Ráadásul hallani is lehet. Pregnánsan. Vagy feltételezed, hogy süket, és hülye vagyok? Ha egyenesen leírod, az becsületesebb, mint ez a sehova nem vezető ellenkezés. Úgy, hogy nagy hülyeség, hogy vitatkozol, vagy mindenáron azt akarod bebizonyítani, hogy hazudok, vagy Fapaci haveroddal együtt azt hiszitek, hogy üzletet rontok.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A szobába téve minden anyagnak, tárgynak van hatása az akusztikára, csak az a kérdés, ez a hatás milyen mértékű és milyen módon, tartományban jelentkezik. Nincs rossz anyag, csak tudni kell használni. Ehhez ismernünk kell a szoba viselkedését és a felhasználandó anyagok paramétereit. Ezek birtokában elég jól modellezhető az akusztika, nem kell találgatni, kísérletezni. Az emberi fül igen könnyen becsapható, hallás után nagyon kevesen képesek felmérni az akusztika konkrét jellemzőit. A csupasz falnál minden jobb, érezni fogjuk a javulást, de ha valódi minőségre vágyunk, ott már mérni és számolni kell. Én nagyon kevés olyan eszközről, panelről, anyagról tudok, amit egyaránt kitűnően hat minden oktávban, az 1-2 cm vastagságú panelek biztosan nem tartoznak ezek közé. Ilyen tökéletes eszközök hiányában általában több megoldást kell kombinálni, ésszel, tudatosan.

Avatar
teac
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2013.02.18., hétf. 20:11
Értékelés: 115

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: teac »



Némi diffúz hatása biztosan van a felső tartományban, meg elnyelést is produkál a középső tartományban, miáltal az utózengés is csökken az emberi fül számára legérzékenyebb oktávokban, de a basszusokra komoly hatással biztosan nincs egy néhány mm vastag panelnek. Nem vitázni akarok, biztosan hallható különbség, de hogy ennek mi a fizikai háttere, egy egyszerű méréssel ki lehetne deríteni. Az viszont kétségtelen, hogy ügyes világítással elég jól tudnak kinézni a 3D panelek.
 
A LEDE egy koncepció a sok elvi megközelítés közül, amik lakótérben és a hétköznapi gyakorlatban általában csak kompromisszumokkal valósíthatóak meg. 

Tisztelt Fapaci !
 
Nagyon egyetértek az írottakkal, (sőt !), tizenpár éve küzdöttem "zenehallgató helység" címen, hasonló dolgokkal. Ezek a diffúzorok, vagy nevezzük aminek akarjuk, mindenbe beleszólnak, leszámítva a basszust, abba kicsit sem. Lehet velük, kínkeservesen befolyásolni főleg a közép hangok csörgését, de komoly haszna gyakorlatilag nulla. Kipróbáltam teljes felületen, mennyezeten, oldalfalon, nagyon kevés a hozadéka, hangsúlyozom, basszusban semmi.  A dizájn legfeljebb pszihésen hat, akusztikailag konvergál a nullához. A berendezési tárgyak nagyságrenddel vannak nagyobb hatással a hangra, mint a "fal" ! A "berendezési tárgy" a szobában tartózkodókat is jelenti.
Nem gondolom, hogy írtam bármi újat, csak megerősítettem a véleményét, mint tapasztalatot.
 
                       Üdvözlettel,: TEAC

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6944
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »


A nagyított méréseket vizsgálva egyértelművé vált, hogy a mérések összehasonlítása nem korrekt, mert nem ugyanabban a hangsugárzó/mérőmikrofon pozícióban történt. Elég, ha az egyik nem ott volt 
Egyetértek Fapacival, hogy kizárt, hogy a két mérés ugyanabban a pozícióban történt, ezt bárki  a szakmából ugyanígy véleményezné. Szinte biztos, hogy előrébb lett téve második esetben a hangsugárzó, ezt alátámasztja a magasátvitel széles sávban való magasabb szintje is.
Abban nem kételkedtem, hogy te mit hallottál, csak azt írtam, nem a falra ragasztott vékony dekor lapoknak köszönhető a változás, mert sehol a világon nem készítenek olyan vékony akusztikai burkolatot, ami ilyen mértékű mélyhang átvitel változást idézne elő. 

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Hát persze.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Köszönöm a beszédesebb ábrát! Ebből már tisztán látszik, hogy a két mérés nem ugyanabban a pozícióban történt, a módusok más stádiumban vannak, a zöld görbét egy szerencsésebb ponton sikerült létrehozni. Ha sikerült volna számottevő csillapítást elérned a basszus sávban, akkor egyik módus által okozott kiemelés mértéke sem nőhetett volna. Ahogy írtam korábban, utózengési adatokat utózengés görbén érdemes elemezni. 

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Na tessék a kívánság:

És részemről vége.
 
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Nem jobban tetszik a hangzás, hanem egyértelműen jobb lett, mivel dB átfogástól függetlenül is lehet látni a különbséget. De majd holnap ha ráérek lecsökkentem az átfogást a vízszintes, és a függőleges tengelyen is. Hál Istennek a progim tárolja a méréseket. Nehogy ez legyen már a kifogás.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”