Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Basszus csapda és diffúzor

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Barátaim!
 
Utazásaim során ma egy ilyenbe botlottam. Készítői valószínűleg az akusztika elvárásait teljes mértékben szem elől tévesztve készítették, bizonyára vizuális, vagy még aljasabb örömszerzés céljából.
 
Mindez nem akadályoz meg abban, hogy a szakértő véleményeteket kikérjem: Szerintetek diffúzornak lehetne használni egy ilyet? Mint látjátok, elkészíteni leginkább türelem kérdése mint pénzé. A kérdés, hogy nem fog-e veszettül rezonálni és ciceregni bizonyos frekvencián? Csábító, hogy háttérvilágítást, festést, egyebeket is elbír, sőt, tervezhető és méretezhető módon kiönthető akármilyen tömegnövelő anyaggal (gipsz, purhab, ésatöbbi), akár nemcsak egyenes síkban, hanem "hullámos síkban" is elhelyezhető, stb.
 

 
Válaszotokat várom, itt a jövő flower-power-diffúzora .

Avatar
Promethus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 370
Csatlakozott: 2011.12.27., kedd 07:42
Értékelés: 66

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Promethus »


Extrudált polisztirol


Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: AVX »



Szép, szép.Az árak is....


 
Én még 1987-ben vettem.
Akkor is egy vagyon volt.Összesen 16000 USD volt.

Avatar
Nexus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2010.11.01., hétf. 09:33
Értékelés: 45

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Nexus »

Szép, szép.Az árak is....

"És az elsőre dögös "látványvadászat" után egyre többeknek jut eszébe, hogy nem olyan rendszert kellene összeállítani, ami szétszedi a zenét, hanem olyat ami egyben tartja."
 
Nexus=ex Specialized001

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: AVX »



Így sem jó, az volt a kérés hogy diffuzorra
Más!Esetleg valakinek van tapasztalata a kókusz panelről mint csillapító anyag?
Laurum itt lehet kapni, sajnos kép nincs róla a weboldalon.
Voltam bent, személyesen megnéztem-tapogattam, elég jónak tűnik.Állítólag ajánlják ugyan úgy csillapításra mint a parafát.
Nem utolsó sorban akár szép is lehet


 
Nálunk gyári ASC-k vannak a bemutatóban.

Avatar
Nexus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2010.11.01., hétf. 09:33
Értékelés: 45

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Nexus »



Nincs azzal semmi baj


 
Így sem jó, az volt a kérés hogy diffuzorra
Más!Esetleg valakinek van tapasztalata a kókusz panelről mint csillapító anyag?
Laurum itt lehet kapni, sajnos kép nincs róla a weboldalon.
Voltam bent, személyesen megnéztem-tapogattam, elég jónak tűnik.Állítólag ajánlják ugyan úgy csillapításra mint a parafát.
Nem utolsó sorban akár szép is lehet

"És az elsőre dögös "látványvadászat" után egyre többeknek jut eszébe, hogy nem olyan rendszert kellene összeállítani, ami szétszedi a zenét, hanem olyat ami egyben tartja."
 
Nexus=ex Specialized001

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: AVX »



Nem lehet a topik címét kijavítani diffuzorra?
"Bánsa" a szememet a heje sírás


 
Nincs azzal semmi baj

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Nem lehet a topik címét kijavítani diffuzorra?
"Bánsa" a szememet a heje sírás

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »


A kinézet az szubjektív, a henger hatása meg objektív, nem véletlenül kezdtünk bele anno a hengerek készítésébe, zengőteres mérést végeztünk, amiből sok mindenre lehetett következtetni, valamint egy csomó helyen kipróbáltuk hatásosságukat. Sajnos a jelenleg kis hazánkban elérhető alapanyagokkal már nem lehet megfelelő minőségű (ami ugyanolyan jó, mint az ASC-é)hengert készíteni, ezért nem foglalkozunk vele.
Azonos menyiségű elnyelőanyag, valamint sarok tér beépítés nem olyan jó, mint a henger, de természetesen ha ágyúval lövünk verébre, talán eltaláljuk...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



A téma nekem teljesen új és eddig úgy azt hittem, hogy a basszus csapda lényege, hogy ne menjen a sarokba a mély.
Fejben tervezgetek egy mozi szobát és én azt úgy oldottam volna meg, hogy a sarkokat gipszkartonnal 45 fokban lezárom.
Most hogy látom, hogy ez a basszus csapda amit belinkeltetek sokkal profibb dolog annál amit én gondoltam, mert látom ez valami több rétegű cucc.
 
Kérdés az, hogy én ötletem ezek szerint akkor semmit nem ér akusztika ügyileg?
Hozzatok ki a sötétségből
Thx


 
A sarok lezárása nem rossz ötlet, csak nem mindegy, mekkora méretben és milyen anyagokkal teszed. A külső felület kivitelével és anyagával lehet variálni a közép és magas hangok elnyeletését/visszaverését, a mögötte lévő elnyelő anyaggal pedig a basszusokat lehet csökkenteni (ez amúgy is a sarkokban a leghatékonyabb, mivel ott gyűlnek össze). Ez a módszer szerintem sokkal hatékonyabb és jobban is néz ki, mint a sokak által használt basszuscsapda hengerek.

Avatar
Eqx
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 548
Csatlakozott: 2008.11.21., pén. 22:48
Értékelés: 5

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Eqx »



Az ASC oldalon külső vagy belső átmérőről beszélünk?
Valószínüleg az anyag a gond ahogy Fülelek már leírta. Túl sűrű a közetgyapot és 50mm vastag. Üveggyapot kellene és 40mm vastag.


 
Szerintem belső átmérőről van szó, tehát a csövön belül lévő levegőoszlop átmérőjéről.
A sűrűséggel/vastagsággal elvesztettem a fonalat. Ha a falra szerelt 10cm vastag csillapítás 250Hz alatt nemigen hatékony, akkor miért probléma a 65Hz esetében, hogy 4cm, vagy 5cm vastag a csillapító anyag?
Van valami adatod az általad használt kőzetgyapot cső sűrűségére? Kg/m3 adat például?
Ezek szerint az anyagok sűrűsége befolyásolja, hogy milyen tartomány megy még át rajta és mi az, amit már inkább visszaver? Ebben az esetben jó lenne egy útmutató ezekkel az értékekkel.

 


Rediscover music

Online
Avatar
vlaca
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 860
Csatlakozott: 2008.02.19., kedd 16:57
Értékelés: 315
Tartózkodási hely: Kaposvár
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: vlaca »



Értem. Akkor nekem nincs ötletem miért nem működött neki a henger.
 


 
Az ASC oldalon külső vagy belső átmérőről beszélünk?
Valószínüleg az anyag a gond ahogy Fülelek már leírta. Túl sűrű a közetgyapot és 50mm vastag. Üveggyapot kellene és 40mm vastag.
Linn Majik DS/Mimik/Pekin>Linn Majik Kontrol>
-Stax SRM1MK2PRO>SR-404
-Hypex UCD180HG>Magneplanar SMGb

Micromega WM-10>Theta Progeny>Linn Classik Music>Akg K340

"I see the sound waves" Planar Speaker Asylum
http://vlaca.blogspot.com

Avatar
Eqx
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 548
Csatlakozott: 2008.11.21., pén. 22:48
Értékelés: 5

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Eqx »



Ez nem egészen igaz. A 11 collos csövek 90 hz-ig teljes elnyelést produkálnak a sarokban, attól lefelé meg 6dB/oktávval kevesebbet, azaz 45Hz-en 9dB-lel kevesebb az elnyelésük, de ez nem jelent azt, hogy ott már egyáltalán nem működnek. Az akusztikában mindenféle hatásoknak olyan határai vannak, amik meghatározott meredekséggel működnek, ill. nem működnek.
A kioltások ellen semmilyen akusztikai elem nem véd kellően, csak a hangsugárzó és a hallgatási hely megfelelő elhelyezkedési arányai.


 
Értem. Akkor nekem nincs ötletem miért nem működött neki a henger.
Eddig úgy gondoltam a kioltást az okozza, hogy pont a hallgatási helyen
találkozik a direkt sugárzott és a visszaverődött hang ami ott épp kioltást
okoz - okozhatna kiemelést is. Ebből kiindulva gondoltam logikusnak, ha megszüntetjük
a visszaverődő hangot, akkor kioltás sem lesz. A sarok pedig a visszaverődések melegágya.
Az elrendezés alapja az ötödölős szabály volt. Aztán volt a doboz tolva előrébb és hátrébb is, illetve kanapé került hátrébb picit és így is volt fülelve a doboz több helyen, érdemleges változás nélkül. És nem csak egy dobozt próbáltam ki, többféle doboz, azonos eredmény. Valahogy muszáj elérnem, hogy azok a hullámok ne pont ott találkozzanak.
Az is felmerült, hogy zenehallgatás közben a kanapé mögé teszek egy nagyobb falapot, vagy valami táblát, hogy máshogy legyenek a visszaverődések. Nem tudom ez segítene-e egyáltalán.

 


Rediscover music

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Ezek szerint a tiéd 11" átmérőjű, ezért nem működik. Nézd meg a táblázatot, ez csak 90Hz-ig produkál érezhető javulást. Nálam 60Hz környékén nem kiemelés van, hanem kioltás. Mintha ezek a hangok nem is léteznének, legalábbis csak nagyon halkan.
Neked legalább egy 16"-osra lenne szükséged.


Ez nem egészen igaz. A 11 collos csövek 90 hz-ig teljes elnyelést produkálnak a sarokban, attól lefelé meg 6dB/oktávval kevesebbet, azaz 45Hz-en 9dB-lel kevesebb az elnyelésük, de ez nem jelent azt, hogy ott már egyáltalán nem működnek. Az akusztikában mindenféle hatásoknak olyan határai vannak, amik meghatározott meredekséggel működnek, ill. nem működnek.
A kioltások ellen semmilyen akusztikai elem nem véd kellően, csak a hangsugárzó és a hallgatási hely megfelelő elhelyezkedési arányai.

Avatar
Eqx
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 548
Csatlakozott: 2008.11.21., pén. 22:48
Értékelés: 5

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Eqx »



273mm (273/50 50 a falvastagság)
Nálam is 65hz-nél van kiemelés(5x4-es szoba 2,7 magas.)
 
 
Itt vannak az eredeti ASc hengerek:
(átmérő-freki!!!)
 
 
http://acousticsciences.com/pricing-factory-direct.htm


 
Ezek szerint a tiéd 11" átmérőjű, ezért nem működik. Nézd meg a táblázatot, ez csak 90Hz-ig produkál érezhető javulást. Nálam 60Hz környékén nem kiemelés van, hanem kioltás. Mintha ezek a hangok nem is léteznének, legalábbis csak nagyon halkan.
Neked legalább egy 16"-osra lenne szükséged.

 


Rediscover music

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: AVX »


Úgy látom,hogy Ballatex kolléga belevágott ebbe a bizniszbe is.
Ő ilyenek tudna behozni:
www.acousticaapplicata.com
Kérjetek tőle is infót.


Online
Avatar
vlaca
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 860
Csatlakozott: 2008.02.19., kedd 16:57
Értékelés: 315
Tartózkodási hely: Kaposvár
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: vlaca »



Mekkora a belső átmérője a hengernek?


 
273mm (273/50 50 a falvastagság)
Nálam is 65hz-nél van kiemelés(5x4-es szoba 2,7 magas.)
 
 
Itt vannak az eredeti ASc hengerek:
(átmérő-freki!!!)
 
 
http://acousticsciences.com/pricing-factory-direct.htm
Linn Majik DS/Mimik/Pekin>Linn Majik Kontrol>
-Stax SRM1MK2PRO>SR-404
-Hypex UCD180HG>Magneplanar SMGb

Micromega WM-10>Theta Progeny>Linn Classik Music>Akg K340

"I see the sound waves" Planar Speaker Asylum
http://vlaca.blogspot.com

Avatar
Eqx
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 548
Csatlakozott: 2008.11.21., pén. 22:48
Értékelés: 5

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Eqx »


A következőket senki ne vegye tényeknek, a neten való mindenféle olvasgatásból én ezeket tudtam összerakni eddig:
Kis szobába inkább csillapítás, a diffúzor nagyobb szobákba való. Egy falra rakott, 10cm vastag csillapító anyagú panel kb 250Hz-ig fog értékelhető eredményt adni, az alatt már nem lesz hatásos. A felső határt nem tudom. Elvileg kiváltható azzal, ha egy 5cm vastag anyagot teszünk 5cm-re a faltól. Én ezt fogom kipróbálni, bár maga a keret 10cm anyagra lett tervezve, ezért össze is tudom majd hasonlítani a kettőt (5cm vastag táblákat veszek).
 
Egy hozzáértő javítson ki, ha tévedtem valamiben!
 
Visszatérnék a sarokhengerhez:
Tegnap teszthangok segítségével ismerkedtem a szoba akusztikájával. Egyszerűen siralmas.
Ami a mély tartományban történik, az horror. Nagyon durva kiemelések és 60Hz környékén
egy masszív kioltás. Nem úszom meg a sarokhengert.
Végigolvasva EZT az oldalt a következőkre jutottam és szeretném, ha most is ki lennék javítva a tévedéseimben:
a belső átmérő növelésével egyre mélyebb frekvencián lesz egyre hatásosabb a csapda, de ez a többi tartomány csillapítását jelentősen nem változtatja. A megfelelő anyag kiválasztásával olyan réteget is tehetünk a sarokhengerre, ami bizonyos frekvencia felett visszaveri a hangot, az alatt pedig átereszti, így elérhetjük, hogy ne legyen "döglött" a közép tartomány. ASC kreatív módon csak a henger felét vonja be ilyen anyaggal, ezért a hengert forgatva hangolhatjuk is azt. Az se mindegy, hogy ezt a réteget a henger külső, vagy belső falára applikáljuk.
Mivel nekem még 60Hz alatt is vannak gondok a 20"-es hengerre lenne szükségem. Ez barátok között szólva is ****** nagy, ezért biztosra akarok menni

 


Rediscover music

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Barátaim!
 
A cső alakú basszuscsapda a sarokba már mindenkinek már álmából fölkeltve is megy.
 
Az én kérdésem, hogy szerintetek falra tegyünk inkább valamit, vagy diffúzort, vagy elnyelőt.
 
EZZEL az anyaggal (szintén Ursa) volt már valakinek valamilyen tapasztalata?
 
"PURE 39 PN SILENTIO és PURE 40 PN TWP
 
Tűzvédelmi besorolás: A1.
 
Hővezetési tényező λD = 0,039 W/mK ill. 0,040 W/mK
 
MSZ EN 13162
 
Szélesség 1250 mm
 
Alkalmazható akusztikai szigetelésként hangelnyelési célokra. Nyomással nem terhelhető, könnyen vágható, egyszerűen beépíthető, kasírozatlan termék."
 
http://www.ursa.hu/887_1171.htm
 
Lehet ez jó keretes, falra szerelhető akusztikai elembe? (Természetesen textilburkolattal.)
Az, hogy milyen frekit nyel el, az kiderül valahonnan, vagy csak mérni lehet utólag, vagy bazi nagy láma vagyok (is)?

Avatar
Eqx
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 548
Csatlakozott: 2008.11.21., pén. 22:48
Értékelés: 5

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Eqx »



Hi!
 
Én pont most csináltam ilyeneket. 273/50-es kőzetgyapot csőhéj szigetelésből.
CONSIG gyármány kasírozás nélkül kb 3000 ft 1 méter.
Van az URSA-nal is ilyen:
http://www.ursa.hu/887_967.htm
 
A fél csöveket összeragasztottam, a végeit lezártam 6-os osb-vel és az egészet bevontam frízzel.
 
Nos a mélyhang problémát nálam nem oldotta meg. Valszeg nem azon a frekin hatásosak ahol nekem kellene.
 
Fülelek! Küldtem pü-t, olvasd el lécci ha erre jérsz, Köszi!


 
 
Mekkora a belső átmérője a hengernek?

 


Rediscover music

Avatar
vation
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 110
Csatlakozott: 2011.01.28., pén. 13:19
Értékelés: 3

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: vation »



A mozinál a kép mindig is fontosabb volt van és lesz.
Természetesen a moziszobákat is célszerű akusztikailag kezelni, különösen, ha a szoba nem multifunkcionális. A subok elhelyezésével lehet szívni jó mélyeket


 
 
Értem. Ha a zene szám 4:35 perc akkor annak 4:35-ben muszáj jól szólnia.
Filmeknél meg ritkább esetekben van végig effekt, zene stb.
De lehet nem látom jól.
 
Köszi a választ

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Sziasztok,
 
Már sokat olvastam illetve sok videót találtam a DIY akusztika panelekről és azt vettem észre, hogy szinte kivétel nélkül zene szobákba, illetve privát stúdiókba készülnek.
Mozi szobákba nem látom, hogy nagyon erőltetnék ezeket a paneleket. Láttam, de az esetek 80%-ban zene szobákba készülnek ezek.
Meg tudná valaki mondani, hogy miért van ez?
Köszönöm


A mozinál a kép mindig is fontosabb volt van és lesz.
Természetesen a moziszobákat is célszerű akusztikailag kezelni, különösen, ha a szoba nem multifunkcionális. A subok elhelyezésével lehet szívni jó mélyeket

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Csöpi mozi szobáját úgy csinálta meg, hogy a frontok mögötti falat terméskővel rakta ki.
 
http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... e__st__100
 
Kérdésem az, hogy ez vajon jó difúz ötlet megoldás volt?


A sima falnál mindenesetre jobb. És valóban jól néz ki. :taps:

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »



A gyári sokkal vékonyabb falú.Ebben a félkör alakúban max 20 mm lehet és nagyon puha.


A kisebb csövek és félcsövek elnyelő anyaga vékonyabb (25mm), de a 11 collos és attól nagyobbak eredetileg is 40mm vastagok, és vastagságban változó sűrűségűek. Az általunk készített csöveket anno bemértem a KTI zengőszobájában (nemcsak süketszoba van, hanem zengőszoba is, ahol az elnyelő anyagokat szokták mérni), és a mért adatok teljesen megegyeztek a az ASC által publikáltakkal.
Mivel jelenleg nem hozzáférhető ilyen alapanyag Magyarországon, nem készítünk több ilyen elemet.
Egyébként jó elhelyezéssel (hangsugárzó és üléspozíció e g y a r á n t fontos) többre lehet jutni, mint hengerekkel, amelyek -valljuk be -nem igazán esztétikusak egy lakószobában. Az oldalsó falak visszaverődéseire változatlanul ügyelni kell, de ezt már könnyebb megoldani...

Avatar
vation
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 110
Csatlakozott: 2011.01.28., pén. 13:19
Értékelés: 3

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: vation »


Sziasztok,
 
Már sokat olvastam illetve sok videót találtam a DIY akusztika panelekről és azt vettem észre, hogy szinte kivétel nélkül zene szobákba, illetve privát stúdiókba készülnek.
Mozi szobákba nem látom, hogy nagyon erőltetnék ezeket a paneleket. Láttam, de az esetek 80%-ban zene szobákba készülnek ezek.
Meg tudná valaki mondani, hogy miért van ez?
Köszönöm

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”