Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Basszus csapda és diffúzor

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Tctronic »


Elképzelhető hogy a hangra jótékony hatással van, de a párkapcsolatra biztosan nem.

"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
szasza74
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 206
Csatlakozott: 2013.04.16., kedd 21:10
Értékelés: 117

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: szasza74 »



  Pedig ma már nagyon környezetbarát a lépésálló hidd el és kell egy jó szabó és készitetsz neki ruhát és fillérekből meguszod a basszus csapdát,
méretre is tudod vágni stb....    

Nem engem kell meggyőzni...

Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: nemtomm »



Én ezt használom:
 
https://www.klangfarbe.com/artikel.php? ... ApAW8P8HAQ
 
Drága, de az asszony nem engedte, hogy kőzetgyapottal kísérletezzek. Fél a kiporzástól.

 
  Pedig ma már nagyon környezetbarát a lépésálló hidd el és kell egy jó szabó és készitetsz neki ruhát és fillérekből meguszod a basszus csapdát,
méretre is tudod vágni stb....    
"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
szasza74
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 206
Csatlakozott: 2013.04.16., kedd 21:10
Értékelés: 117

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: szasza74 »


Én ezt használom:
 
https://www.klangfarbe.com/artikel.php? ... ApAW8P8HAQ
 
Drága, de az asszony nem engedte, hogy kőzetgyapottal kísérletezzek. Fél a kiporzástól.

Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: nemtomm »



Nemtomm!
Ezt használod??
http://www.tablazat.hu/images/upload/pr ... chrock.pdf
(160kg/m3)
 
 
Fapaci!
Én is inkább ezt használjam?? Jobb lenne, mint az Airrock XD 90kg/m3 sűrűségű anyag??

Igen ezt használom ha jól emlékszem és sokkal jobb mint a 90 , 100 120-as le van tesztelve
nálam 2 bála ment a szobába és meglepődtem a kapott végeredményen. A mélyből nagyon sok
torzítást elvisz, ezáltal sokkal tisztább és részletgazdagabb lesz a hang, a mély minősége
pedig nagyon jó lett. -
"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Fapaci!
Én is inkább ezt használjam?? Jobb lenne, mint az Airrock XD 90kg/m3 sűrűségű anyag??

Nem, ez nem jó Neked.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »


Nemtomm!
Ezt használod??
http://www.tablazat.hu/images/upload/pr ... chrock.pdf
(160kg/m3)
 
 
Fapaci!
Én is inkább ezt használjam?? Jobb lenne, mint az Airrock XD 90kg/m3 sűrűségű anyag??
 
 
 

Avatar
Vukkeinstein
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 712
Csatlakozott: 2011.12.06., kedd 17:12
Értékelés: 677

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Vukkeinstein »


Mondhatjuk a frízre, hogy 100%-osan szigetel kőzetgyapot por ellen, vagy kell számolni némi kiporzásra? 
Mondhatjuk de azért én 1%-ot visszatartanék a biztonság kedvéért.
A szálakat biztosan jól megfogja de azokat a finom apró részecskéket,amik a raktározás,pakolás és szállítás során keletkeznek,amíg a felhasználóhoz kerül. A méretre vágás során keletkező pár százezer apró részecskéről már nem is beszélve,amik a légtérben a legkissebb légáram hatására is úgy lebegnek,mintha nem hatna rájuk a grav.
Egy réteg anyaggal nehezen képzelhető el legalábbis számomra,hogy teljes biztonsággal 100%-ig képes visszatartani a kiporzást.
Kivétel ez alól pl egy réteg agrofólia,ami nem alkalmas hangelnyelő és egyéb panelekhez.
Ezért a véleményem a 100%-ról:
Ahogyan a Fast Five című filmben a hídon lezajlott akciójelenet végén  Vén Dízel szinkronhangja mondta a szintén nem fiatal szikla kemény  johnsonnak a kijelentésére mi szerint toretto még találkozunk    "nem hinném"
 
Persze ahogyan "kedvesünk piros pozsgás Gyulai Pali bátyám" szokott fogalmazni ha esetleg hülyeségeket írok,majd valaki hozzáértő megcáfolja és kijavítja és egyben felhomályosít az ellenkezőjéről.com

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »

Mondhatjuk a frízre, hogy 100%-osan szigetel kőzetgyapot por ellen, vagy kell számolni némi kiporzásra? 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Értem. Tehát többet árthatok ezzel ha csak teleaggatom a szobát szivacsokkal.
Van rá esély.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: greenbio »


A visszhang (utózengés) minden frekvencián más értéket vehet fel egy szobában, ezt szépen megmutatja egy helyszíni akusztikai mérés. A szűk sávban hatékony anyagokkal (így a szivaccsal is) klasszul el lehet hangolni a szobát, ha olyan tartományt csillapítunk velük, amit amúgy nem is kellene, ezért nagyon ritkán javasoljuk ezek használatát.
Értem. Tehát többet árthatok ezzel ha csak teleaggatom a szobát szivacsokkal.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nem akarok paneleket csinálni egyelőre. A helyzet az, hogy túl sok a csupasz falfelület, ezért visszhangosabb a szoba a kelleténél szerintem. Erre kellenének a szivacsok.
A visszhang (utózengés) minden frekvencián más értéket vehet fel egy szobában, ezt szépen megmutatja egy helyszíni akusztikai mérés. A szűk sávban hatékony anyagokkal (így a szivaccsal is) klasszul el lehet hangolni a szobát, ha olyan tartományt csillapítunk velük, amit amúgy nem is kellene, ezért nagyon ritkán javasoljuk ezek használatát.

Vendég

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nem akarok paneleket csinálni egyelőre. A helyzet az, hogy túl sok a csupasz falfelület, ezért visszhangosabb a szoba a kelleténél szerintem. Erre kellenének a szivacsok.
Pedig ahogy elnézem az aláírásodban a motyódat, megérdemelné. Ezt egyszer kell rendberakni, de akkor érdemes rendesen, nem tologatni csak a problémát jobbról balra.
Utána még mindig lehet diffúzorokkal is játszani, ami bár mostanság nem népszerű, merthogy vannak nagyobb bajok, de azért érdemes foglalkozni vele. Én úgy saccolom, hogy amikor majd az utózengések java le lesz kezelve, akkor fog szépen megeredni a diffúzor is.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: greenbio »


Itt adódik a kérdés, hogy milyen frekvenciatartományban és mennyit? Ezt meg kell mérni. Ha van cuccod hozzá és szakértelmed, akkor nem kell szakembert hívnod és lehet DIY mérés. Aztán ha ez megvan és azt is tudod, hogy miként kell a feltárt problémákat kezelni, akkor lehet DIY paneleket csinálni. De tartok tőle, ha szépet akarsz csinálni, ami működik is, semmivel sem lesz olcsóbb, mintha a szokásos forgatókönyv szerint, hívsz szakembert megmérni, és a javaslata alapján megveszed Krisztiántól a paneleket. Persze ha a cél az, hogy sajátkezűleg csináld mindenképp, akkor hajrá! 
Nem akarok paneleket csinálni egyelőre. A helyzet az, hogy túl sok a csupasz falfelület, ezért visszhangosabb a szoba a kelleténél szerintem. Erre kellenének a szivacsok.

Vendég

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Csillapítani szeretném a szobát, mert elég sok a csupasz falfelület, van egy nagy ablak is, alatta radiátor.
Itt adódik a kérdés, hogy milyen frekvenciatartományban és mennyit? Ezt meg kell mérni. Ha van cuccod hozzá és szakértelmed, akkor nem kell szakembert hívnod és lehet DIY mérés. Aztán ha ez megvan és azt is tudod, hogy miként kell a feltárt problémákat kezelni, akkor lehet DIY paneleket csinálni. De tartok tőle, ha szépet akarsz csinálni, ami működik is, semmivel sem lesz olcsóbb, mintha a szokásos forgatókönyv szerint, hívsz szakembert megmérni, és a javaslata alapján megveszed Krisztiántól a paneleket. Persze ha a cél az, hogy sajátkezűleg csináld mindenképp, akkor hajrá! 

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: greenbio »


Milyen minőségre gondolsz? Ha tudod, mire szeretnéd használni, meg lehet válaszolni, hogy arra a feladatra alkalmas-e. Ez nem minőség kérdése.
Csillapítani szeretném a szobát, mert elég sok a csupasz falfelület, van egy nagy ablak is, alatta radiátor.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



 
A baszuscsapdáról ezt írtam a hosszú hozzászólás elején "Ez a gyakorlatban a legtöbbször egy üreg, a szájában valamilyen szálas anyaggal". 

Csak hát ez nem igaz. Nem célszerű keverni a basszuscsapdákat a rezonáns üregekkel. A basszuscsapdákban mindig van valamilyen elnyelő anyag. A levegő nem az. Rezonáns üregekkel is lehet hanghullámokat csillapítani, de egyáltalán nem nevezném ezt manapság elterjedt megoldásnak a házimozik, HiFi szobák világában. Leginkább azért, mert pontos hangolást és telepítést igényelnek, míg a szivacslapokat, elnyelő paneleket simán be lehet szórni a szobába.
 
Ha a dobogót basszuscsapdaként akarod használni, azt is bélelni kell valamivel, különben csak egy zengő teret hozol létre a maga rezonanciáival, állóhullámaival.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Sziasztok!
 
Nem basszucs csapda és nem diffuzor, de nem találtam neki jobb helyet. Van valakinek tapasztalata Conrad-os szivacsokkal?
 
Pl:
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... pid=342823
 
Mennyire jó minőségűek ezek? Mert az ára viszonylag kedvező... Köszi!

Milyen minőségre gondolsz? Ha tudod, mire szeretnéd használni, meg lehet válaszolni, hogy arra a feladatra alkalmas-e. Ez nem minőség kérdése.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Szerintem csak légrés kevés a hang elnyelésére,mindenképp kellene valami üveggyapot/filc,hogy megfelelően működjön a dolog.
Szerintem az ülések magasítására használt emelvény alkalmatlan erre  a célra,mivel elég merev és erős kialakítás kell az ülőhelyek biztonságos rögzítésére.

 
Bocsi, agyilag zokni vagyok. Egyszerűen nem ismertem fel, hogy az én hozzászólásomra válaszoltál. Vagy lehet hogy nem is arra válaszoltál és most beszélek baromságot? MIndegy, a lényegre térek:
 
A baszuscsapdáról ezt írtam a hosszú hozzászólás elején "Ez a gyakorlatban a legtöbbször egy üreg, a szájában valamilyen szálas anyaggal". Ez alapján természetes, hogy VAN valami hasonló anyag a székek alatti dobogó "szájában" is (jelenleg puha szivacs, de majd veszek rendes kőzetgyapotot, még nem jártam arra). 
 
Mivel ez a dobogó mindig hátrafelé emelkedik, ezért az üreg nyílása mindig lehet a hátsó fallal párhuzamosan. Szerintem csak az a kérdés, hogy mennyire van a dobogó vége a hátsó faltól? Ha közel van (mint nálunk) akkor minden OK és hatékony basszuscsapda lesz (feltéve HA szükség van basszuscsapdára egyáltalán és persze ha a hátsó fal határol zavaró állóhullámot). Ha messze van, akkor kevésbé van szerencsénk ... de akinek van annyi hely a mozijában, hogy a dobogó mögött 4-5m helyet kihagyjon, az úgyis gazdag ember, az már csak nem sajnálja a pénzt rendes basszuscsapdákra, ugye? :-)
 
A mechanikai megépítés nem volt gond, sokat dolgoztam már fával, 30-40 centinként vízszintes (és függőleges) merevítőket tettem bele az OSB alá, mindegyik úgy fordítva, hogy csak minimálisan akadályozza a levegő szabad áramlását. Hulladék anyagokból készült az egész, de ésszel megtervezve. Vannak keresztmerevítők is beépítve, ezek háromszögeket alkotnak, merev az egész mint a "disznó". Nem mondom, hogy szép munka, de működik, amatőrhöz képest elmegy. És persze a szőnyegpadló a felületén, meg a LED világítás az oldalán egész elfogadható megjelenést ad neki, a szőnyegpadló rajta azonos a padlón levővel, harmonikusan néz ki, szépen illeszkedik a környezetbe. Hátulról bele tudok fényképezni ha esetleg valakit érdekel a merevítő szerkezet. 
 
Swordfish76:
> A kérdés inkább az, hogy azon a ponton van-e rá szükség.
 
Igen. Mértem is, számoltam is, terveztem is, teszteltem is. A szoba (szándékosan) picit trapéz alakú akusztikai okokból (majdnem 6 méter hosszú a helyiség és a vászon oldalán kb. 35cm-rel szélesebb mint hátul) így a keresztirányú állóhullámok minimálisak. Ezek gerjesztését a sub-ok elhelyezése is (szándékosan) csökkenti. Minden felület 12mm-es gipszkarton, mögötte 15 centi kőzetgyapot, ezek elég jól működnek, kivéve a vászon oldala, ami 30cm vastag tégla+beton, mindenféle borítás nélkül tehát itt nincs számottevő elnyelés. És ez pont az a fal ami alatt a sub-ok is vannak, ezért az előre-hátra irányban rendesen kapják az állóhullámok gerjesztést, viszont csillapítást alig. Kivéve persze az új basszuscsapdát a dobogó alatt.
 
A mérések is igazolták az elméletet, pont ott mutattak csúcsokat ahol az elmélet is jósolja. Viszont most nem tudok mérni, mert HTPC-be közben került egy új videókártya amin csak akkor működik a HDMI hangkimenet, ha kikapcsolom az alaplapi hangkártyát amire a mérőmikrofont kötttem azelőtt. Lehet, hiogy nem is működik ez a basszuscsapda, csak placebo hatás az egész ... :-)

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: greenbio »


Sziasztok!
 
Nem basszucs csapda és nem diffuzor, de nem találtam neki jobb helyet. Van valakinek tapasztalata Conrad-os szivacsokkal?
 
Pl:
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... pid=342823
 
Mennyire jó minőségűek ezek? Mert az ára viszonylag kedvező... Köszi!

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Tctronic »



Szobaakusztika DIY . Érdekes a "kispárnás" módszer, de valószínűleg működik.....  (A rendszert elnézve nem hiszem, hogy a spórolás volt a fő szempont)
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1678
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 721

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: phyton71 »


Basszusokat leginkább a sarkokban és a falak mentén tudunk csillapítani. Hogy mennyi, milyen és hova kell, azt csak helyszíni méréssel lehet korrekt módon meghatározni.
Értem,köszönöm! Akkor elsőre egy olyan embert keresek,aki hajlandó méricskélni vidéken.
 
kaboca36
Neked is köszi! 
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
kaboca36
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2009.12.15., kedd 15:32
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: kaboca36 »


Azért ezt a rajzot oda ne add a sogornak, asztalos legyen a talpän aki ezt a 3cmx3cm-es dobozt legyärtja! :-)
 
Esküszöm a fejemben végig 38cm volt
 
Van más is csak hirtelen ezt kopiztam ki, még én sem olvastam el rendesen. Az első sör után már jobban fog az agyam

Revox B750MkII, B225, B77, B795 (Shure V15 Type IV, Type II).
DacEnd2 (AD1865NK,CSF 5687 WA),WaveIO Xmos usb,
KEF Chorale (1970), Infinity Qa (1978).

 

Avatar
QBB
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 107
Csatlakozott: 2011.08.15., hétf. 15:04
Értékelés: 40

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: QBB »

Azért ezt a rajzot oda ne add a sogornak, asztalos legyen a talpän aki ezt a 3cmx3cm-es dobozt legyärtja! :-)

Avatar
kaboca36
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2009.12.15., kedd 15:32
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: kaboca36 »



 
Oldalfalra helyezett basszuscsapda mennyire lehet életképes?

 
Nemrég találtam néhány BBC doksit,ami kompakt méretű hangelnyelőkről szól. Kisebb méretű felvételeknél használták.
Hülyeséget nem akarok mondani de azt hiszem 84Hz-re volt hangolva. ami igen jó érték a méretéhez képest.
 
Mivel több oldal így csak emailben tudom elküldeni, vagy megpróbálom belinkelni ha érdekel. 
Még nem probáltam ki,igazán át sem olvastam még, de mivel sógorom bútorokat gyárt, fa anyagom van bőven

Revox B750MkII, B225, B77, B795 (Shure V15 Type IV, Type II).
DacEnd2 (AD1865NK,CSF 5687 WA),WaveIO Xmos usb,
KEF Chorale (1970), Infinity Qa (1978).

 

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”