Megkérünk mindenkit, hogy a topikokkal kapcsolatos kéréseiteket, mint hirdetés újbóli megnyitása, cím javítás, stb... NE privát üzenet formájában jelezzétek, hanem a jelentés gomb használatával!
Köszi!

(A jelenetéseket minden moderátor és adminisztrátor látja, így a kéréseitek hamarabb teljesítésre kerülnek)

Hangsugárzó építés

denesdr
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 41

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr » 2019.11.30., szomb. 20:47

Valójában az a jó ha Qms minél magasabb, persze csak abban az esetben ha a Qes megfelelő. Minél magasabb a Qms annál alacsonyabb a hangszóró mechanikus ellenállása/csilapítása (Rms) és így jobban érvényesül a Qes, ami általában jobban meghatározza a Qts-t a jó minőségű mélysugárzók esetében. Általánosságban elmondható hogy, az alacsonyabb mechanikus ellenállású hangszórók mélye "gyorsabb", részletesebb és hangyányival érzékenyebbek is.

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Értékelés: 2397

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.30., szomb. 18:02

Tudom ez ellentmondásosan hangozhat , de így van. Az alacsonyabb érték mind Qes-nél, mind Qms-nél valójában jobb elektromos és mechanikai jellemzőket jelent, vagyis jobban csillapított a hangszóró, kisebbek az impedanciacsúcsok. Ez pedig zárt és reflexdoboznál egyaránt az Fc (és az alsó határfrekvencia) növekedését (magasabbra kerülését) okozza. Vagyis megfogottabb, de mennyiségileg kevesebb basszust.
Itt meg lehet próbálni a paraméterek változtatását, és a vele járó eredményt:

https://www.lautsprechershop.de/tools/t ... ges_en.htm
"Szeressétek azt aki keresi az igazságot, de óvakodjatok attól aki azt állítja megtalálta azt..."

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.30., szomb. 17:53

Ha a dobozod optimálisan méretezett, a segédmágnes csökkenteni fogja kicsit a Qts-t is, (erősebb mágneskör= alacsonyabb Qes) ami azt jelenti hogy a mélyátvitel valójában kicsit gyengébb lesz ( az impulzusátvitele jobb, a kiterjedése viszont lefelé csökkenni fog) Próbáltam... Az érzékenységen csak minimális mértékben javít, olvass utána több helyen írnak róla. Ingyen ebéd itt sincs.... sad.gif
"Szeressétek azt aki keresi az igazságot, de óvakodjatok attól aki azt állítja megtalálta azt..."

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 149

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.11.30., szomb. 17:44

Bár az ötlet nem rossz! Vannak neodimium korongjaim. Ki fogom próbálni. Jelenleg azért meglehetősen mélyre lemegy a hangszóróm. Van egy kis tartalékom. :napsut:

Dys-cus, a DysCus kimenők, s a TauCeti erősítők konstruktőre.

Minőségi OPT-k

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.11.30., szomb. 17:41

cooler-mg írta:
2019.11.30., szomb. 17:37
Segédmagnes?
Határozottan növeli az érzékenyseget....
Igen, de az alsó határfrekit meg csökkenti. Már látom, talán másik hangszóróban kell gondolkodnom.

Minőségi OPT-k

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.11.30., szomb. 17:38

denesdr írta:
2019.11.30., szomb. 16:23
dys-cus írta:
2019.11.30., szomb. 11:03
Engem a compaund nem érdekel. Pont az a gondom, hogy a reflexnél keresek jobb megoldást oly módon, hogy minimum 1 dB-vel növekedjen a hangnyomás, és az impulzus átvitel jobb legyen mint a reflex esetében. Ekkor van értelme az egész átépítésnek. Ezért gondoltam az Isobaric elrendezésre. De ezek szerint az érzékenység nem nől. Nagy kár. sad.gif Most jutott eszembe: mi van akkor, ha a két hangszóró mögött egyforma nagyságú a térfogat? vagy ez nem számít?
Magasabb érzékenység és jobb impulzusválasz nem jár együtt sehogy sem egy adott hangszóró esetén (lásd horn sugárzók). Valamit valamiért. Ha nem a legalján akarod növelni a hangnyomást akkor egyszerűen építsd kisebb reflex dobozba. Valaki talán itt a fórumon jól megfogalmazta a mélyhangolást, ide-oda lehet tologatni a dolgot, hogy mit szeretnénk elérni, mindent nem lehet egyszerre.
Amúgy meg hajrá aktív vagy multi amp ha nem szeretnél hangszórót cserélni magasabb érzékenységűre.
Az isobaric-nak a lényege hogy ugyan olyan mélyátvitelhez fele akkora doboz kell, itt az érzékenységet áldozzuk be a mélyátvitelért.
Már látom, hogy nehéz, és kemény fában gondolkodom. Viszont multiamp rendszert nagyon nem akarok. Csöves párti vagyok, s mivel egy jó csövest megépíteni nem olcsó mulatság, így azt hanyagolnám, pedig az áram már elég olcsó. :D Hallottam már "penta" amlifikációt. Kiábrándító volt, igaz valamilyen félvezetőkkel működtették. Igazából csak azt akarom elérni, hogy meglegyen a min. 30 Hz-s átvitel, de az ütős, "gyors" legyen. Most is olyan, de még lehetne egy picit javítani rajta. Azt viszont tudom, hogy az isobariknak jó az impulzus átvitele. Véleményem szerint egy rendszer hangminőségénenek a minősége 80%-ban a hangsugárzótól függ. Ezért erőlködök ennyire. :D

Minőségi OPT-k

cooler-mg
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 12

Hozzászólás Szerző: cooler-mg » 2019.11.30., szomb. 17:37

Segédmagnes?
Határozottan növeli az érzékenyseget....

dys-cus írta:
2019.11.30., szomb. 17:28
" Azt csak az elő(vagy bármelyik más)lapra szerelt, két azonos- párhuzamosan vagy sorosan kötött - hangszóróval lehet elérni (+3 dB, szerintem a +6 dB amit ott írnak nem teljesen igaz...)"
Nos ez az! Az elmélet mindig ígéretesebb mint a valóság. Most is jó a hangfalam, csak szerettem volna javítani rajta. Lehet két dB-vel érzékenyebb mélysugárzót kell választanom, s azt kell isobaric megoldással alkalmaznom. Tudsz esetleg valami erre alkalmas hangszórót ajánlani? Mondjuk úgy 80 Euro környékén. Vagy olcsóbban. Nekem fontos a jó basszus. A másik topicba feltettem a mostani verzió szabadtéri mérését. Azon szeretnék javítani.

Megjelenítő: Lapos, Hangsugárzó: DIY, Kábel:DIY (Neotech, pure silver, AQ), Erölködő: ROTEL, Lejátszó: Marantz CD, PANA BD - Raspberry (Volumio)

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.11.30., szomb. 17:28

" Azt csak az elő(vagy bármelyik más)lapra szerelt, két azonos- párhuzamosan vagy sorosan kötött - hangszóróval lehet elérni (+3 dB, szerintem a +6 dB amit ott írnak nem teljesen igaz...)"
Nos ez az! Az elmélet mindig ígéretesebb mint a valóság. Most is jó a hangfalam, csak szerettem volna javítani rajta. Lehet két dB-vel érzékenyebb mélysugárzót kell választanom, s azt kell isobaric megoldással alkalmaznom. Tudsz esetleg valami erre alkalmas hangszórót ajánlani? Mondjuk úgy 80 Euro környékén. Vagy olcsóbban. Nekem fontos a jó basszus. A másik topicba feltettem a mostani verzió szabadtéri mérését. Azon szeretnék javítani.

Minőségi OPT-k

denesdr
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 41

Hozzászólás Szerző: denesdr » 2019.11.30., szomb. 16:23

dys-cus írta:
2019.11.30., szomb. 11:03
Engem a compaund nem érdekel. Pont az a gondom, hogy a reflexnél keresek jobb megoldást oly módon, hogy minimum 1 dB-vel növekedjen a hangnyomás, és az impulzus átvitel jobb legyen mint a reflex esetében. Ekkor van értelme az egész átépítésnek. Ezért gondoltam az Isobaric elrendezésre. De ezek szerint az érzékenység nem nől. Nagy kár. sad.gif Most jutott eszembe: mi van akkor, ha a két hangszóró mögött egyforma nagyságú a térfogat? vagy ez nem számít?
Magasabb érzékenység és jobb impulzusválasz nem jár együtt sehogy sem egy adott hangszóró esetén (lásd horn sugárzók). Valamit valamiért. Ha nem a legalján akarod növelni a hangnyomást akkor egyszerűen építsd kisebb reflex dobozba. Valaki talán itt a fórumon jól megfogalmazta a mélyhangolást, ide-oda lehet tologatni a dolgot, hogy mit szeretnénk elérni, mindent nem lehet egyszerre.
Amúgy meg hajrá aktív vagy multi amp ha nem szeretnél hangszórót cserélni magasabb érzékenységűre.
Az isobaric-nak a lényege hogy ugyan olyan mélyátvitelhez fele akkora doboz kell, itt az érzékenységet áldozzuk be a mélyátvitelért.

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.30., szomb. 12:19

Itt lehet olvasni kicsit részletesebben a történetről:
http://audiojudgement.com/isobaric-subw ... ox-design/
A kompound az az isobaric egy más elnevezése, egymás után (vagy egymással szembe ) szerelt, a kettő közötti légmentesen zárt üregben mindig állandó légnyomást fenntartó (constant pressure = isobaric), szinkronban mozgó membránú hangszórókat jelent. A push - pull az az alváltozata, ahol a hangszórók vagy a mágnesükkel, vagy a membránnal szembefordítva üzemelnek, természetesen ez esetben ellenkező fázisú bekötésük szükséges, de így a torzításuk akár egy nagyságrenddel kevesebb lehet.
Ha a tranziens átvitel kritikus szempont, akkor zárt kivitelben is elkészíthető ez a konfiguráció, de sajnos az érzékenység akkor sem lesz magasabb.... sad.gif. Azt csak az elő(vagy bármelyik más)lapra szerelt, két azonos- párhuzamosan vagy sorosan kötött - hangszóróval lehet elérni (+3 dB, szerintem a +6 dB amit ott írnak nem teljesen igaz...)

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.11.30., szomb. 11:03

Minőségi OPT-k

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.29., pén. 22:22

Gógyimogyi írta:
2019.11.29., pén. 22:04
Aki tud angolul és érdekli az elmélet annak ajánlom figyelmébe a coursera ingyenes oktatóanyagát:

https://www.coursera.org/learn/audio-engineering

A fenti oldalon a syllabus alatt megnézhetitek a témákat. Elvileg aki megcsinálja végig, képes lesz egyedül hangfalat tervezni és építeni. Azt nem írják, hogy mennyire fog jól szólni ;-)
Jó is ez... :rolleyes: Valószínűleg az agysebészetet is meg lehet tanulni (elméletben) pár hét alatt videókról, aztán hogy az első páciens életben marad-e az más kérdés. :smile53: Némi (pár év) gyakorlat és tapasztalat nem árt az elmélet mellé.

Gógyimogyi
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Értékelés: 6

Hozzászólás Szerző: Gógyimogyi » 2019.11.29., pén. 22:04

Aki tud angolul és érdekli az elmélet annak ajánlom figyelmébe a coursera ingyenes oktatóanyagát:

https://www.coursera.org/learn/audio-engineering

A fenti oldalon a syllabus alatt megnézhetitek a témákat. Elvileg aki megcsinálja végig, képes lesz egyedül hangfalat tervezni és építeni. Azt nem írják, hogy mennyire fog jól szólni ;-)

Tctronic
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 493

Hozzászólás Szerző: Tctronic » 2019.11.29., pén. 20:13

A Technics-nek volt valamilyen kis hangfala ahol ilyesmi furfangos megoldás volt. De ott a külső hangszóró passzív volt.

Technics SB-CA-1060
Technics.jpg
Technics.jpg (9.98 KiB) Megtekintve 446 alkalommal
„A zenéről írni olyan, mint táncolni az építészetre.”

Tctronic
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: Tctronic » 2019.11.29., pén. 20:06

dragonweed írta:
2019.11.29., pén. 20:04
Tctronic írta:
2019.11.29., pén. 19:57
dragonweed írta:
2019.11.29., pén. 19:43
Igazából az említett dobozok nem szigorúan véve isobaric rendszerűek, inkább "push-pull coupled cavity" típusúak (ahogy a Jamo-s képen látható is) bár a kategorizálás itt nem teljesen egyértelmű, mert az akusztikailag szorosan csatolt mélysugárzók miatt akár isobaric-nak is tekinthetők... gondolkodik.gif
A Vas "felezős" elv valószínűleg erre a konfigurációra is vonatkozik, bár nem esküdnék meg rá.
A Tiédnél azonos fázisban kell bekötni a hangszórókat. Ezeknél ellenkező fázisban. (Amikor az egyik befelé mozdul akkor a másik kifelé)
Hát az érdekes lenne.... (azonos fázisban bekötni) jaj.gif Átgondoltad? Nézd meg még egyszer.... Azonos fázisban a
"cone-to magnet" szerelésnél kell kapcsolni, "magnet-to magnet" esetében viszont ellentétesben. :smile53:
Igaz. Bocsi. Azt hittem egymás után vannak a hangszórók a Tiédben, nem egymásnak háttal. :smile32: (Azt hittem cone to magnet, nem magnet to magnet)

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.29., pén. 20:04

Tctronic írta:
2019.11.29., pén. 19:57
dragonweed írta:
Igazából az említett dobozok nem szigorúan véve isobaric rendszerűek, inkább "push-pull coupled cavity" típusúak (ahogy a Jamo-s képen látható is) bár a kategorizálás itt nem teljesen egyértelmű, mert az akusztikailag szorosan csatolt mélysugárzók miatt akár isobaric-nak is tekinthetők... gondolkodik.gif
A Vas "felezős" elv valószínűleg erre a konfigurációra is vonatkozik, bár nem esküdnék meg rá.
A Tiédnél azonos fázisban kell bekötni a hangszórókat. Ezeknél ellenkező fázisban. (Amikor az egyik befelé mozdul akkor a másik kifelé)
Hát az érdekes lenne.... (azonos fázisban bekötni) jaj.gif Átgondoltad? Nézd meg még egyszer.... Azonos fázisban a
"cone-to magnet" szerelésnél kell kapcsolni, "magnet-to magnet" vagy "cone-to cone" esetében viszont ellentétesben. Nem véletlen a push-pull elnevezés...:smile53:
Csatolmányok
index.jpg
index.jpg (6.07 KiB) Megtekintve 457 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dragonweed 2019.11.29., pén. 20:07-kor.

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.29., pén. 19:59

A valódi "magnet-to magnet" kivitelű isobaric dobozoknál (pl. Mani-2) egy dologra nagyon kell ügyelni.... A kisméretű teljesen zárt konstans nyomású kamra miatt a hangszórók -lengőtekercsek- hűtése érthető ok miatt tragikusan rossz. Így tartós nagyteljesítményű üzemnél a légkamra melegedése miatt először a hangszórók paraméterei "másznak el" akár 20-30%-kal a hőmérsékletnövekedés miatt, (Vas nő, Qts nő, Fs csökken, Rdc nő, stb.) aztán ha nincs esélye tartósan lehűlni, akár le is éghet a lengőtekercs.... gondolkodik.gif . Sajna pár esetben meg is történt. sad.gif

Tctronic
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: Tctronic » 2019.11.29., pén. 19:57

dragonweed írta:

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.29., pén. 19:43

Tctronic
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: Tctronic » 2019.11.29., pén. 19:26

dragonweed írta:
2019.11.29., pén. 18:49
dys-cus írta:
2019.11.29., pén. 10:06
Köszi a válaszod. Viszont nagyon nagy gond, hogy az érzékenység csökken. Én pont fordítva gondoltam. Hogy növexik. A meglévő hangszóróimmal 1 dB-s érzékenység növekedés kellene.
Érdekes a történet mert elvileg nem kellene csökkenjen... Párhuzamosan kötött hangszórók esetén még növekednie is kellene valamelyest - elvileg. Ha van is némi növekedés, az csak a legalsó 1-2 oktávban, felette biztosan nincsen. Viszont a mérések szerint szinte alig változik, talán inkább picit csökken, de nagyobb nem nagyon lesz. Fura jószág ez a kompound rendszer, nem pont úgy viselkedik ahogy papíron kéne neki. A -3dB-s pont pl. ugyanakkora kellene maradjon mint dupla térfogatban egy hangszóróval, de a gyakorlatban szinte mindig "lejjebb száll".
A két hangszóró között -megintcsak elvileg- a lehető legszorosabb csatolás -vagyis a lehető legkisebb légtérfogat- kellene, de kiválóan működik 2-3 literes kamrával is. Az viszont nagyon fontos, hogy ennek a térfogatnak tényleg teljesen légmentesen zártnak kell lennie.
Én csináltam subwofert anno a B&W 601 mellé kiegészítésnek ( olyat mint a Jamo SW 600) Tényleg jó volt, még a viszonylag gagyi (SAL, ne dobáljatok meg kővel :D ) hangszórók ellenére is.

Az ilyen dobozokat mindig is kedveltem. (Pl Jamo 507-707 vagy JBL HP 570, 590) Szerintem a mai napig nagyon jó méllyel rendelkeznek.

De kis monitorban még nem láttam. Jó ötlet :smile32:
JAMOSW600.jpg
JAMOSW600.jpg (8.19 KiB) Megtekintve 480 alkalommal
JAmo707.jpg
JAmo707.jpg (39.92 KiB) Megtekintve 480 alkalommal
hp520.jpg
hp520.jpg (68.94 KiB) Megtekintve 480 alkalommal

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.29., pén. 18:49

dys-cus írta:
2019.11.29., pén. 10:06
Köszi a válaszod. Viszont nagyon nagy gond, hogy az érzékenység csökken. Én pont fordítva gondoltam. Hogy növexik. A meglévő hangszóróimmal 1 dB-s érzékenység növekedés kellene.
Érdekes a történet mert elvileg nem kellene csökkenjen... Párhuzamosan kötött hangszórók esetén még növekednie is kellene valamelyest - elvileg. Ha van is némi növekedés, az csak a legalsó 1-2 oktávban, felette biztosan nincsen. Viszont a mérések szerint szinte alig változik, talán inkább picit csökken, de nagyobb nem nagyon lesz. Fura jószág ez a kompound rendszer, nem pont úgy viselkedik ahogy papíron kéne neki. A -3dB-s pont pl. ugyanakkora kellene maradjon mint dupla térfogatban egy hangszóróval, de a gyakorlatban szinte mindig "lejjebb száll".
A két hangszóró között -megintcsak elvileg- a lehető legszorosabb csatolás -vagyis a lehető legkisebb légtérfogat- kellene, de kiválóan működik 2-3 literes kamrával is. Az viszont nagyon fontos, hogy ennek a térfogatnak tényleg teljesen légmentesen zártnak kell lennie.

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.11.29., pén. 10:10

A két hangsuzóró közötti térfogatnak mindegy a mérete?

Minőségi OPT-k

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.11.29., pén. 10:09

A két hangsuzóró közötti térfogatnak mindegy a mérete?

Minőségi OPT-k

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.11.29., pén. 10:06

Minőségi OPT-k

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.28., csüt. 15:27

Persze megvannak a hátrányai is. A doboztérfogat ugyan a működési elv miatt feleződik, (bár nem teljesen, mert hozzájön a zárt kompound szekció térfogata) az érzékenység 3 dB-vel csökken, az impedancia szintén a felére csökken (elvileg meg lehet csinálni sorba kötött 4 ohmosokból is, de az nem igazán nyerő). Meg ehhez tényleg kell egy erőmű, hogy ki tudja futni magát.
A mélytartomány viszont frenetikus, sima egyhangszórós reflexből ezt nem nagyon lehet megcsinálni....
Szub esetében többféleképpen meg lehet oldani, lásd a képen. A Totem-es verzió a harmadik (magnet to magnet) rendszerű volt. Ennek a hatalmas előnye az, hogy effektíve kioltja (legalábbis a töredékére csökkenti) a mélysugárzók torzítását.
Csatolmányok
isobaric-boxes-types-01.jpg
isobaric-boxes-types-01.jpg (41.41 KiB) Megtekintve 612 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”