Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Hangsugárzó építés

krizsi_l
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 16

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: krizsi_l »

Igaz, az SB mellett szól az is, hogy ha ebben a dobozban nem jön be, még lehet valamit kezdeni vele :).

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 245

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Kriss írta:
2021.01.08., pén. 16:49
Nézzük a Wega-t:
frekvencia átvitel: 40 - 25'000 Hz
keresztezési frekvencia: 750 Hz, 5'500 Hz

Ha pl az SB-ét raknám bele ami estleg képes lemenni (leírásában nem találtam az átvitelét) 20Hz-ig, akkor ezek a hangok nem lennének hallhatóak mert a hangváltó már nem engedi át?
Ahogy asebestyen is írja, ennek a doboznak a váltója nem vágja alul a mélyeket, mint ahogy a legtöbb passzív váltójú dobozé sem.
Viszont a 750Hz-es váltási pont jó eséllyel elmászna, bár az is előfordulhat, hogy épp nem, de az elmászásra azért nagyobb az esély. Aztán még az is lehet, hogy egy esetleges elmászással együtt is jól szólna... Ezeket nem lehet előre megmondani, bármilyen hangszórót is vennél bele.
PC, Pioneer BDP-LX58 --》NAD C510 --》DIY aktív sugárzók (Hypex Fusionamp, Eminence, 18 Sound, Faital Pro)

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 3135

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Kriss írta:
2021.01.08., pén. 16:49
Egy kicsi felvilágosításra lenne szükségem a hangváltóval (crossover) kapcsolatban. Leírnám én, hogy gondolom.

Nézzük a Wega-t:
A mély: 40-750Hz, a közép 750-5500Hz, a magas: 5500-25Khz között szólalnak meg. Vagyis a váltó nem csak a köztes frekiket vágja / választja el, hanem az alsó és felső (max) frekvenciákat is.

Ha pl az SB-ét raknám bele ami estleg képes lemenni (leírásában nem találtam az átvitelét) 20Hz-ig, akkor ezek a hangok nem lennének hallhatóak mert a hangváltó már nem engedi át?
De, átereszti. A mély átvitel azonban nagyban függ attól, hogy adott hangszóró az adott dobozban hogy viselkedik.
Alces 6 | Audio-PC - Elementary OS - DeaDBeef - Roon | Core Audio Karuna Reference MK1 USB-SPdif konverter | Audio-gd Reference 10.32 dac/előfok | APS Aeon aktív monitorok | Supra kábelezés

Kriss
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Értékelés: 1

Hozzászólás Szerző: Kriss »

Egy kicsi felvilágosításra lenne szükségem a hangváltóval (crossover) kapcsolatban. Leírnám én, hogy gondolom.

Nézzük a Wega-t:
A mély: 40-750Hz, a közép 750-5500Hz, a magas: 5500-25Khz között szólalnak meg. Vagyis a váltó nem csak a köztes frekiket vágja / választja el, hanem az alsó és felső (max) frekvenciákat is.

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó

Kriss írta:
2021.01.07., csüt. 20:25
Ha rászánok 12-15eFt/db-ra, akkor volna olyan ami zárt ládába való - hasonló minőség mint az SB?
Független teszt alapján az SB driver EBP értéke 80, és így mind zárt, mind reflex doboz használata is ajánlott lehet, az EBP nem szentírás egyébként, bőven találni kivételeket valós alkalmazásokban. Mondjuk nem egy vintage hangja lenne szerintem.

Egyébként ez még mindig csak a dobozfajta kérdése, a keresztváltási téma még továbbra is ismeretlen és ez csak akkor fog kiderülni, ha be lesz építve a hangszóró a helyére, addig csak találgatás van, mivel nem ismerjük az eredeti hangszóró átvitelét (pontos impedancia- és hangnyomásgörbe).
PC, Pioneer BDP-LX58 --》NAD C510 --》DIY aktív sugárzók (Hypex Fusionamp, Eminence, 18 Sound, Faital Pro)

krizsi_l
Nincs visszaút
Nincs visszaút

"To be used preferably in closed or transmission line cabinets"

Máshol olcsóbban is megtalálod.

Az SB ár/érték arányával sajnos senki nem tud versenyezni

krizsi_l
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Van egy hangszóró paraméter, az EBP. Ennek értéke utal arra, hogy milyen dobozban alkalmazható.
Az EBP kiszámítása Fs/Qes. Ezt a két értéket minden hangszóróra megadják (ahol ezeket nem adják meg kerüld ki). Ha ez az érték 50 környéki, vagy az alatti akkor alkalmas zárt dobozban való használatra. A mai gyártásúak közül nem egyszerű ilyet találni.
Ilyeneket próbálj keresgélni, lehetőleg 70 alatt.
Pl https://sonopart.hu/spm-205-8
A Monacor is kínai, én magam ebből eggyel dolgoztam, egy 17-es papírmembránossal, reflexben, egy SB magassal, az elég jó lett. Igaz ez nem jeleneti azt, hogy a linkelt típus is jó, vagy jól illeszkedik a dobozodhoz, váltódhoz.

Kriss
Újonc fórumos
Újonc fórumos

"Így igazából egyt tudok érteni a "tegyünk bele valamit, hogy szóljon, csak ne legyen drága" megközelítéssel."

Pont ezt szeretném elkerülni amennyire lehet. De ha mégsem válna be, akkor meg nem szeretnék annyi pénzt bukni.
Salynos nem volt lehetőségem hallani eredeti állapotában, így nem tudom, hogy egyátalán mire számíthatok.

"Azért az az SB driver bár nyilván nem a csúcskategória, de simán vállalható"
"Az SB-k nagyon jók, az olcsók is. Azok sem zárt dobozba valók"

Ha rászánok 12-15eFt/db-ra, akkor volna olyan ami zárt ládába való - hasonló minőség mint az SB?

krizsi_l
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Két dolog:
1, a 2db/10eFt-al te lőttél be egy kategóriát
2, a mostani legfőbb hibája nem az olcsó kategória, hanem az, hogy autó hangszóró. Legkevésbé sem alkalmas zárt dobozba.
Az SB-k nagyon jók, az olcsók is. Azok sem zárt dobozba valók, de mégis közelebb vannak mint az autó hangszórók.

Méretlen, ismeretlen körülmények közé nem lehet jó ajánlást adni. Szinte biztos, hogy korrekt eredmény eléréséhez hozzá kellene nyúlni a dobozhoz, hangváltóhoz egyaránt. Nem egyszerű és nem olcsó dolog. Különösen egy három utasnál.
Így igazából egyt tudok érteni a "tegyünk bele valamit, hogy szóljon, csak ne legyen drága" megközelítéssel.

Szóval SAL, H2000

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó

Kriss írta:
2021.01.06., szer. 21:02
Szóval új olcsó hangszórókkal ne várjak javulást, de a drágábbal sem garantálható?
Azért az az SB driver bár nyilván nem a csúcskategória, de simán vállalható, az árát bőven megéri szerintem és azért csak egy új hangszóróról beszélünk (nem lesz széthajtva, sztéthullva stb), ráadásul nem is olyan régi fejlesztése az SB-nek. 2 utasba nem annyira illik talán, de 3 utas mélyének szerintem jó.

Kriss
Újonc fórumos
Újonc fórumos

krizsi_l írta:
2021.01.06., szer. 19:16
Ebben az árfekvésben vagy SAL vagy H2000. Inkább az utóbbi. ......
Így került hozzám (CAD M120-al), sajnos a gyári nincs meg.
Nem akarom bántani a SAL-t és a hozzá hasonló márkákat de úgy gondolom, hogy ami most is benne van az ugyan az a kategória. Persze árban jóval barátibb.

De így, hogy most látom mennyibe kerülnek ezek már értem az SB Acoustics árát, hozzáteszem nem tudom milyen kategóriát képvisel.

Szóval új olcsó hangszórókkal ne várjak javulást, de a drágábbal sem garantálható?

Kriss
Újonc fórumos
Újonc fórumos

denesdr írta:
2021.01.06., szer. 18:42
Na ilyesmire gondoltam, hogy nehéz lesz találni 5 ezer Ft/db áron jó hangszórókat. Sajnos nem ismerjük az eredeti hangszóró freki és impedanciaátvitelét sem, enélkül igazából vakon lövöldözés az egész. Az is lehet, hogy csak egy kis váltóigazítás kellene, hogy a borzalmasból hallgatható doboz váljon azzal az autós méllyel. Mondjuk autós mély eleve nem dobozba való, hacsak nem szub, de akkor meg nem 3 utasba való 750Hz váltással...
Nem mondom, hogy a Wega, Dual, ... a 70"/80"/90"-es évek elismert márkái voltak, na de "ez":
Magic Board CAD M120 mélysugárzó (90"- 2000"-es években gyárthatták). Kevés infó van róla:
Ezért is gondoltam, hogy a Wega D.1 korából próbálok keresni valami hasonlót, ennél már csak jobb lehet.

krizsi_l
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Ebben az árfekvésben vagy SAL vagy H2000. Inkább az utóbbi.
Zárt doboz, ebbe az autó hangszóró felejtős, lágy szélű való bele. Pontosan az általad kívánt méretben nem fogsz kapni, de esélyes, hogy a H2000 valamelyik hangszóróját be tudod szerelni. Bár ahogy néztem inkább reflexbe gyártanak. Az sem elképzelhetetlen, hogy beszélsz velük és csinálnak valamit extra neked, a meglevő alkatrészeikből.
https://hangszoro.net/
Ha megvan az eredeti hangszóró javítható, de a javítás többe kerül mint a SAL vagy H2000 hangszóró.
Aki kevesebbért vállalja ahhoz ne vidd.
Megnézheted a hangszóbolt választékát is: http://www.hangszorobolt.hu/webshop/index.php

Használt, öreg, ellenőrizetlen javításból származó lágy szélű hangszórót ne vegyél. Esélyesen nem lesz jobb az autóhangszórónál, vagy éppen gyorsan bomlik a perem.

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó

Kriss írta:
2021.01.06., szer. 18:28
Jelenleg egy noname 20cm-es "autós" mély van benne - na ez borzalom. sad.gif
Akkor még kersgélek.
Köszönöm a segítséget, tanácsot! :smile29:
Na ilyesmire gondoltam, hogy nehéz lesz találni 5 ezer Ft/db áron jó hangszórókat. Sajnos nem ismerjük az eredeti hangszóró freki és impedanciaátvitelét sem, enélkül igazából vakon lövöldözés az egész. Az is lehet, hogy csak egy kis váltóigazítás kellene, hogy a borzalmasból hallgatható doboz váljon azzal az autós méllyel. Mondjuk autós mély eleve nem dobozba való, hacsak nem szub, de akkor meg nem 3 utasba való 750Hz váltással...

Kriss
Újonc fórumos
Újonc fórumos

denesdr írta:
2021.01.06., szer. 18:05
Az a helyzet, hogy akusztikai meg elektromos mérés nélkül nem lehet megmondani, hogy pontosan melyik mély lenne a legjobb bele. Vagyis, ha meg is találnád a leginkább passzolót, a váltón még lehet, hogy így is módosítani kellene.
Szóval szerintem ha nem akarsz a mérésekbe, váltókészítésbe elmélyülni, akkor annyit tehetsz, hogy nézel egy megfelelő méretű, impedanciájú és árú 8 colos hangszórót bele.
Jelenleg egy noname 20cm-es "autós" mély van benne - na ez borzalom. sad.gif
Akkor még kersgélek.
Köszönöm a segítséget, tanácsot! :smile29:

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó

Kriss írta:
2021.01.06., szer. 17:50
Nézegettem bontott mélyeket (hasonló korú - Heco, Canton, Wega), ezek kb 8eFt/pár-tól kezdődnek, de nem tudom pontosan milyen paraméterekkel kell, hogy rendelkezzenek: inpedancia 4 Ohm (ez tiszta), érzékenység, teljesítmény (40-50W), .... .
Az a helyzet, hogy akusztikai meg elektromos mérés nélkül nem lehet megmondani, hogy pontosan melyik mély lenne a legjobb bele. Vagyis, ha meg is találnád a leginkább passzolót, a váltón még lehet, hogy így is módosítani kellene.
Szóval szerintem ha nem akarsz a mérésekbe, váltókészítésbe elmélyülni, akkor annyit tehetsz, hogy nézel egy megfelelő méretű, impedanciájú és árú 8 colos hangszórót bele.

Kriss
Újonc fórumos
Újonc fórumos

denesdr írta:
2021.01.06., szer. 08:15

Szia!

Az említett áron nem lesz egyszerű elfogadható minőségű hangszórót találni bele ......
Szia!

Ahogy nézem a két mélysugárzó ugyanazon paraméterekkel rendelkezik, csak az egyik kerek szélű (SB20PFCR30-4).

a furat kb 18.4cm - 18.7cm a hangszórók beéptsi átmérője, 3mm-t méhg ki kellene marni,
az előlap szélessége 22cm - hsz kerek: 21.8cm / szőgletes: 20,2cm
a beépítési mélység 8cm - hsz 8,24cm
a hangváltó pont a mély alatt helyezkedik el + a csillapító gyapot (amivel majdnem teljesen ki van tömve), ezért marad csak 8cm - de a hangváltót átrakhatom a magas/közép alá

Hááát az ár, az sajnos a duplája mint amit rászánnék, illetve amit úgy gondolok, hogy még érdemes lenne rákölteni.

Számítógéphez gondoltam, most egy Denon SC-F07B-t használok erre a célra. Amivel nem is lenne nagy gondom, csak rá kell tóljam a falra, hogy a mélyeket normálisan halljam (még így is hátrébb/távolabb kellene ülnöm kb 40-50cm-el, hogy a mélyek megfelelőek legyenek), de így meg lezárom a hátsó reflex nyílást.
Ezért gondoltam hogy rendberaknám a Wega-t, mert az zárt és fele olyan mély. Persze lehet, hogy annál is távolabb kellene űlnöm.

Nézegettem bontott mélyeket (hasonló korú - Heco, Canton, Wega), ezek kb 8eFt/pár-tól kezdődnek, de nem tudom pontosan milyen paraméterekkel kell, hogy rendelkezzenek: inpedancia 4 Ohm (ez tiszta), érzékenység, teljesítmény (40-50W), .... .

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó

Kriss írta:
2021.01.05., kedd 20:32
Sziasztok!

Nem találtam a kérdésemnek megfelelő fórumot, ezért itt kérdezném.
Van egy Wega Direct 1 hangsugárzóm (pár), amiből hiányzik a gyári mély és ezt szeretném pótolni.
Mivel eredetit már nem kapni és bontva sem találok, így tudnátok ajánlani hozzá illőt (max:10eFt-ig/pár)?!
Használt is lehet.

Adatok: http://www.hifi-archiv.info/Wega/direct-1/
https://www.hifi-wiki.de/index.php/Wega_Direct_1
https://www.radiomuseum.org/r/wega_direct_1.html
Szia!

Az említett áron nem lesz egyszerű elfogadható minőségű hangszórót találni bele, de ha kicsit többet rászánnál, akkor az alábbi driver talán jó lehet. 8" névleges átmérő, 4 Ohm, kerek káva, de ha a gyári hangszóróhely be van süllyesztve az előlapba, akkor érdemes lemérni, hogy beférne-e az új hangszóró, persze át is lehet alakítani hozzá a dobozt, ha kell.

Szerk.: Ha nincs besüllyesztve, akkor könnyen előfordulhat, hogy jó bele a nem kerek kávájú változat is, link legalul.

https://sbacoustics.com/product/8-sb20pfcr30-4-paper/

Náluk rákérdezhetsz, hogy be tudnák-e szerezni:

https://sonopart.hu/

https://sonopart.hu/sb20pfc30-4-8-melyasugarzo-6728

Kriss
Újonc fórumos
Újonc fórumos

Sziasztok!

Nem találtam a kérdésemnek megfelelő fórumot, ezért itt kérdezném.
Van egy Wega Direct 1 hangsugárzóm (pár), amiből hiányzik a gyári mély és ezt szeretném pótolni.
Mivel eredetit már nem kapni és bontva sem találok, így tudnátok ajánlani hozzá illőt (max:10eFt-ig/pár)?!
Használt is lehet.

Adatok: http://www.hifi-archiv.info/Wega/direct-1/
https://www.hifi-wiki.de/index.php/Wega_Direct_1
https://www.radiomuseum.org/r/wega_direct_1.html

Robici
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 588
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Robici »

kasumi írta:
2021.01.03., vas. 18:14
Még az jutott eszembe, hogy egy ilyen projektnél, ahol adott a hangszóró és a dobozterv, vannak-e, illetve ha igen, milyen lehetőségek utólagos hangolásra? Vagy ennek így kell jónak lennie?!
Én mint nem hozzáértő azt mondanám, hogy egy ilyen projekt szerintem már eleve "utólagosan hangolt" lesz mert ahány építés annyi végeredmény. Vagy nem pont olyan lesz mint a terven (asztalostól nagyban függ mint itt már írták), vagy nem pont ugyanolyan lesz a faanyag, stb. Sajnos terveket nem láttam az oldalon (azt adják hozzá?) de az én néhai Sonido szélessávúmnál lehetett utólagosan hangolni azzal, hogy a nyomókamrában a hozzá kapott gyapjút hogyan rendeztem el, illetve én a hátsó kilépő nyíláshoz is tettem csillapítást, az is változtatott a hangon. Illetve én eleve eltértem a "gyári" tervrajztól (vastagabb oldalfalat kértem, stb.) Szóval szerintem lehet vele játszani, csak a Voxativnál már magának a hangszórónak az ára sem a játék kategória. (Persze lehet hogy valakinek az.) Én semmiképpen nem vágnék bele ilyen áron egy nagyon kétes kimenetelű dologba, pláne hogy ha nem is hallottam előtte. De ha mégis megpróbálod, sok sikert kívánok hozzá!

kasumi
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 306

Hozzászólás Szerző: kasumi »

asebestyen írta:
2021.01.03., vas. 16:59
kasumi írta:
2021.01.03., vas. 15:33

Oké. Csak ne felejtsd el, hogy itt egy laikus kérdezett...
Ha túl jó, hogy igaz legyen, megértem, csak inkább arra lennék kíváncsi, mi a túl jó és az miért nem lehetséges.
Pont azért hoztam ilyen hasonlatot. :rolleyes:
Az én véleményem szerint a legfontosabb az, hogy azt pontosan tudd, mi a konkrét cél, amit el szeretnél érni. Ha ez nincs pontosan meghatározva, kár belekezdeni bármibe, csak elviszi a pénzt, de sose lesz jó és sose készül el és fillérekért se kell majd senkinek mikor már szabadulnál tőle.
Először a biztos pontokat kéne összeszedni, azaz mekkora és milyen helyiségben kéne megszólalniuk milyen elhelyezésben és milyen erősítéssel. Ugyanis ez lenne a DIY lényege és főleg az előnye, hogy egyéni körülményekre/helyzetekre szabható.

Korrekt 20Hz - 20kHz átvitelt nem sok hangsugárzó tud, a linkelt meg biztosan nem. Inkább az a kérdés, van-e olyan tartomány, ahol korrekt az átvitele, mert általában minél nagyobbat hazudnak, annál távolabb van a valóság a vetített képtől.

Így már érthetőbb és a megközelítés is elgondolkodtató.
Még az jutott eszembe, hogy egy ilyen projektnél, ahol adott a hangszóró és a dobozterv, vannak-e, illetve ha igen, milyen lehetőségek utólagos hangolásra? Vagy ennek így kell jónak lennie?!
Újratervezés

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 3135

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

kasumi írta:
2021.01.03., vas. 15:33

Ha túl jó, hogy igaz legyen, megértem, csak inkább arra lennék kíváncsi, mi a túl jó és az miért nem lehetséges.
Pont azért hoztam ilyen hasonlatot. :rolleyes:
Az én véleményem szerint a legfontosabb az, hogy azt pontosan tudd, mi a konkrét cél, amit el szeretnél érni. Ha ez nincs pontosan meghatározva, kár belekezdeni bármibe, csak elviszi a pénzt, de sose lesz jó és sose készül el és fillérekért se kell majd senkinek mikor már szabadulnál tőle.
Először a biztos pontokat kéne összeszedni, azaz mekkora és milyen helyiségben kéne megszólalniuk milyen elhelyezésben és milyen erősítéssel. Ugyanis ez lenne a DIY lényege és főleg az előnye, hogy egyéni körülményekre/helyzetekre szabható.

Korrekt 20Hz - 20kHz átvitelt nem sok hangsugárzó tud, a linkelt meg biztosan nem. Inkább az a kérdés, van-e olyan tartomány, ahol korrekt az átvitele, mert általában minél nagyobbat hazudnak, annál távolabb van a valóság a vetített képtől.
Alces 6 | Audio-PC - Elementary OS - DeaDBeef - Roon | Core Audio Karuna Reference MK1 USB-SPdif konverter | Audio-gd Reference 10.32 dac/előfok | APS Aeon aktív monitorok | Supra kábelezés

kasumi
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 306

Hozzászólás Szerző: kasumi »

asebestyen írta:
2021.01.03., vas. 14:46
kasumi írta:
2021.01.03., vas. 14:40
asebestyen írta:
2021.01.03., vas. 13:18

Teljesen egyedi hangsugárzót szeretnél építeni erre a hangszóróra vagy kitből építkeznél vagy konkrétan a linkelt dolgot építenéd után?

1 szavukat se hiszem el. :ohnoohnoohno: ;peace;
Nincs egyedi elképzelésem. A kérdés a linkelt hangszórókra és arra a gyári tervre vonatkozott, amit adnak hozzá.
Miért nem hiszed egy szavukat sem?
Van-e olyan terepjáró, ami F1 versenyautókat hagy le pályán, egy családi kombi áráért van és 3L-t eszik?
Újratervezés

Tctronic
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1006

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

kasumi írta:
2021.01.03., vas. 12:55
Üdvözletem!

Nálam tapasztaltabb Fórumtársak véleménye és tapasztalata érdekel egy DIY hangsugárzó készítésével kapcsolatban, már ami a projekt egészét illeti (a részletek egyelőre másodlagosak - valószínűleg felét úgy sem érteném, másrészt még nem tartunk "ott").
Hogyan lehet nekivágni, hogyan néz ki a folyamat, milyen nehézségek adódnak, milyen szakértőket kell bevonni, milyen költségek adódnak, mennyire lehet megjósolni a kimenetelt, stb.?

A kiindulási pont az alábbi:
https://youtu.be/ovXCY8L4nhE?t=83
https://voxativ.berlin/products/ac1a
Üdv.
A legjobb ha már előtte sikerült egy ilyen hangfalat/hangszórót meghallgatni élőben, mert akkor tudod miért is megy a küzdelem és mire adod ki a pénzed. Ha nem, akkor félő, hogy csak sok idő és pénz után derül ki, hogy mégse jött be...
Ha még sem hallottál ilyet, de van már tapasztalatod a szélessávúak területén (legjobb ha saját rendszerben) és mégis megkockáztatod akkor az alábbiakkal kell számolni:
  • Hangszórókat megrendeled, kivárod,kifizeted. Berlini a cég de dollárban van megadva az ár ha jól látom, ezt nem értem gondolkodik.gif
  • A legfontosabb jó asztalos kerítése. Fórumon is vannak, de eléggé elfoglaltak szoktak lenni. Én a terveket elnézve magam nem vágnék bele, mert kicsit bonyolult, eszköz igényes és magam ismerve tuti nem lenne olyan mint egy profi csinálná. A jó asztalosra várni kell, akár hónapokat, de már sajnos a rosszra is. Árakat nem tudok, de ami jól is néz ki (furnéros stb) azért ára is van.
  • Ha ezek megvannak akkor kell belső kábel + csatlakozó, egy-két forrasztás. Ez már szinte semmiség. Nem olvastam el tüzetesen de itt talán nincs semmilyen kompenzációs tag pl. Notch szűrő a hangszóró előtt, ha igen azt is össze kell rakni. De nem ez a jellemző.
  • Ha ajánlanak belső hangfal csillapító anyagot be kell szerezni, mielőtt a doboz össze van rakva
Én nem láttam mérési diagramokat, de lehet csak vak vagyok, igen a közölt értékek nagyon tökéleteseknek tűnnek, ilyenkor gyanús a dolog....
Analóg: Technics 1210MKII, Ortofon Blue, Palotás féle phono
Digitál:   Marantz CD67 futómű, Holo Audio Spring 2 DAC
Erősítés: Mark Levinson 38 + Hibrid By Szabó Tamás.
Hangfal: DIY (Onken doboz, JBL 2226, TAD4002+JBL2343)
Kábelek: Fapaci, AQ, Kimber          

feket663
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 78

Hozzászólás Szerző: feket663 »

kasumi írta:
2021.01.03., vas. 12:55
Üdvözletem!

Nálam tapasztaltabb Fórumtársak véleménye és tapasztalata érdekel egy DIY hangsugárzó készítésével kapcsolatban, már ami a projekt egészét illeti (a részletek egyelőre másodlagosak - valószínűleg felét úgy sem érteném, másrészt még nem tartunk "ott").
Hogyan lehet nekivágni, hogyan néz ki a folyamat, milyen nehézségek adódnak, milyen szakértőket kell bevonni, milyen költségek adódnak, mennyire lehet megjósolni a kimenetelt, stb.?

A kiindulási pont az alábbi:
https://youtu.be/ovXCY8L4nhE?t=83
https://voxativ.berlin/products/ac1a
Életem egy korábbi szakaszában próbálkoztam tölcséres hangsugárzók építésével. Vagy 2300 márkáért (még nem volt euro) beszereztem egy Lowther DX3 hangszórót, ami elég magasan volt a cég palettáján. Előbb egy Mauhorn V tölcsért próbáltam építeni hozzá, az nem sikerült túl jól, mert a lapszabász nem tudta igazán pontosra vágni a belső lapokat. Aztán egy kisebb méretú Mauhorn XII doboz készült hozzá, de igazán jó azzal sem volt. A vége az lett, hogy a hangszóró vagy 8 évre fiókba került, és álltában a membránfelfüggesztés tönkrement, végül hibásan adtam el az Ethosz Audio egyik tagjának, aki rendbehozta, és egy basszreflex dobozt épített hozzá. Az általad linkelt doboz specifikációra bármi is van írva, ekkora tölcsérhossz és szájnyílás felület nem fog normális basszust produkálni bármilyen csoda hangszóróval sem. Persze, lehet, hogy bizonyos típusú zenékre jó lesz, de ez is csak véletlenül jöhet össze. Nagyzenekari felvételek során azóta sem hallottam olyan valósághű visszaadást, mint amit a Mauhorn XII. produkált, de másmilyen zenéket nem igazán preferált.

Ha viszonylag sok pénzt szeretnél elkölteni DIY hangsugárzó gyártásra, én a Pi Speakers nevű gyártó 3Pi vagy 4Pi nevezetű dobozát javasolnám, komplett dokumentációt szívesen küld a tervező, és az eredmény nagyon jó, nekem 4PI volt, egy 2a3 SE erősítővel is lebontotta a házat.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”