Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Online
Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2397
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1929
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tunerman »

A rövid véleményem az, hogy a '80-as évek eleje óta a hifi gyártók feladták "miénk a legjobb" filozófiát, és áttértek a "minél kevesebből az adott árkategóriába" célírányba. sad.gif
Szerintem a tudások java abból áll - maradva a hangfalaknál -, hogy olcsóbb alkatrészekből/vezetékekből higend hangzást varázsoljanak (ez lenne a szinergia)....amit itt korábban többen meg is említettek. :smile53:
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

asebestyen írta:
2020.11.26., csüt. 10:28

....A tervezéssel nem az a cél, hogy az egyes hangszórók maximumát hozzák ki, hanem az elérhető legjobb együttműködést és ez ég és föld különbség....
Szerintem kb ugyanarra gondolunk, másképpen megfogalmazva. ;)
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

firka0511 írta:
2020.11.26., csüt. 09:52

Osztom a véleményedet.:) A saját példámból kiindulva, nem azért cseréltem benne a két kondit, hogy a tervezők által megálmodott hangon változtassak, hanem pont azért, hogy az elöregedett kondik helyére az eredeti állapotnak megfelelő értékűeket tegyek. Mivel ezek a kondik már nem beszerezhetőek, ezért voltam kénytelen más gyártók termékével cserélni a régieket. De sajnos nem jött be és győzött a régi. :)
Nincs itt semmi gond. A régi neked jobban tetszik, vissza kell rakni és kész. De ugyanez fordítva is elképzelhető. Lehet egy másik kondi meg jobban tetszene. Így kerek a világ.

Viszont érdekes hogy pl amit találtam neten Canton LE600 hangváltókat elég sokféle van...
Ez pl hasonlít a Tiédre de ebben is más a két említett kondi gondolkodik.gif

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 3-172-8958
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5899
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7231
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Tctronic írta:
2020.11.26., csüt. 09:37
Szerintem egy hangfal hangját alapjában a hangszórók minősége, milyensége határozza meg. Akármilyen tervezéssel sem lehet jó hangot kicsiholni egy gyenge hangszóróból.
A tervezés, tudás, tapasztalat ahhoz kell hogy minden hangszóróból elő lehessen csalogatni a saját maximumát. De az alapvető hang karakterén, a maximálisan elérhető minőségét ez sem tudja megnövelni.
Egy SAL hangszóróból senki nem fog verseny Hifit faragni.... El lehet jutni valameddig vele, de egy másik hangszóró lehet alap alkatrészekkel, "gyengébb"tervezéssel is jobban fog szólni.
A minőségi alkatrészek pl a hangváltóban, jobb csatlakozók , kábelek mindig pluszt jelentenek. Itt is (mint máshol) a kérdés a befektetett pénz/elért eredmény az érdekes.
Természetes, hogy lényeges a hangszórók minősége. Viszont az egyik legnagyobb hibaforrás, mikor azt hiszi bárki, veszek egy valamilyen marha jó magssugárzót meg egy valamilyen marha jó mélyközépsugárzót, és ebből majd de marha jó 2 utas hangsugárzó lesz, ha majd kalkulátorból kivett értékű minőségi alkatrészekből csinálok egy váltót hozzá. A büdös életbe nem lesz jó. Egy jó hangsugárzó nem jó minőségű alkatrészek kupaca. A tervezéssel nem az a cél, hogy az egyes hangszórók maximumát hozzák ki, hanem az elérhető legjobb együttműködést és ez ég és föld különbség. De persze igaz, rossz hangszórókból nem lesz jó hangsugárzó.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2013.10.25., pén. 14:49
Értékelés: 46

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

asebestyen írta:
2020.11.25., szer. 23:15
Én még azt a maradi elgondolást osztom, hogy a műszaki paraméterek összessége - tehát nem 1 -1 kiragadott - és a megszólalás minősége között elég szoros összefüggés van. Sokáig próbáltak meggyőzni mások az ellenkezőjéről, aztán próbáltam magamat is, de a szög mindig kibújt a zsákból végül. Én azt gondolom, hogy egy hangsugárzó hangja sokkal inkább az alkalmazott hozzáértés függvénye, mint az ezoterikus alkatrészeké.
Osztom a véleményedet.:) A saját példámból kiindulva, nem azért cseréltem benne a két kondit, hogy a tervezők által megálmodott hangon változtassak, hanem pont azért, hogy az elöregedett kondik helyére az eredeti állapotnak megfelelő értékűeket tegyek. Mivel ezek a kondik már nem beszerezhetőek, ezért voltam kénytelen más gyártók termékével cserélni a régieket. De sajnos nem jött be és győzött a régi. :)

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Szerintem egy hangfal hangját alapjában a hangszórók minősége, milyensége határozza meg. Akármilyen tervezéssel sem lehet jó hangot kicsiholni egy gyenge hangszóróból.
A tervezés, tudás, tapasztalat ahhoz kell hogy minden hangszóróból elő lehessen csalogatni a saját maximumát. De az alapvető hang karakterén, a maximálisan elérhető minőségét ez sem tudja megnövelni.
Egy SAL hangszóróból senki nem fog verseny Hifit faragni.... El lehet jutni valameddig vele, de egy másik hangszóró lehet alap alkatrészekkel, "gyengébb"tervezéssel is jobban fog szólni.
A minőségi alkatrészek pl a hangváltóban, jobb csatlakozók , kábelek mindig pluszt jelentenek. Itt is (mint máshol) a kérdés a befektetett pénz/elért eredmény az érdekes.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Robici írta:
2020.11.26., csüt. 09:20
asebestyen írta:
2020.11.25., szer. 23:15
Én még azt a maradi elgondolást osztom,
Lehet hogy maradi de néha én hifista körökben azt érzem hogy ez inkább forradalmi. :-)
... vagy inkább ellenforradalmi.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Robici »

asebestyen írta:
2020.11.25., szer. 23:15
Én még azt a maradi elgondolást osztom,
Lehet hogy maradi de néha én hifista körökben azt érzem hogy ez inkább forradalmi. :-)

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5899
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7231
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Én még azt a maradi elgondolást osztom, hogy a műszaki paraméterek összessége - tehát nem 1 -1 kiragadott - és a megszólalás minősége között elég szoros összefüggés van. Sokáig próbáltak meggyőzni mások az ellenkezőjéről, aztán próbáltam magamat is, de a szög mindig kibújt a zsákból végül. Én azt gondolom, hogy egy hangsugárzó hangja sokkal inkább az alkalmazott hozzáértés függvénye, mint az ezoterikus alkatrészeké.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Ja.. megaztan van az a rész, hogy ha alapbol tetszik egy hangsugarzo, abbol biztosan lehet jobbat csinalni némi tuninggal.
Ha viszont alapbol béna hangú, nem tetsző a hangfal akkor abbol 90+% eséllyel nem lesz normalis hang soha, akármennyire is szénnèméred. Azzal csak tonális egyensúlyt, fázishelyességet és a meghajtóerősítő számára érhető el nèmi jobb impedanciamenet, de ezek műszaki paraméterek. Hogy hogyan szól, mennyire zenei hangú -akár a müszaki hianyossagai ellenére- egy hangszóró, azt soha semmivel meg nem változtatod.

Tehát ha tetszik alapbol egy hangszórópárosítás, azzal megéri dolgozni.

Olyan ez tudod mint a veteránautók..
Egy régi komoly gépet megéri felujitani, szintre hozni.
Egy uj suzuki swift viszont mindenkepp a pizzafutároknal vagy a tanyán aztan a bontoban vegzi, mert senkit sem érdekel. :D
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5899
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7231
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

firka0511 írta:
2020.11.25., szer. 07:57
Én is ezt a rajzot néztem. Azt akkor továbbra sem értem, hogy egy Mundorf kondi, azonos értékkel, hogyan ronthatja le ennyire a hangot, ha párhuzamosan van kötve. Rendelek egy pár Jantzen premium elkót és kipróbálom azokat is, mert kiváncsi vagyok, hogy azzal mit produkál. (aztán megy vissza a 45 éves Wego) :fekverohog:
Ezekben a régebbi dobozokban lévő bipoláris elektrolit kondik újonnan is +-20% tűréssel készültek általában.
Sajnos az, hogy bizonyos kondenzárorok, amikre azt mondják, hogy jobb minőségűek (és bizonyos szempontból azok is), azok tényleg jobbak-e oda, az sajnos egyáltalán nem biztos, pont annyi esélye van hogy igen, mint hogy nem. Tök mindegy, hogy Jantzen vagy Mundorf vagy AN. Ezek mind hit meg ízlés kérdése.
Ami viszont biztosan előre visz, az a műszaki értelemben való fejlesztés, ehez viszont elengedhetetlen a mérés és a hozzáértés. Amennyiben ezek bármelyike hiányzik, jobban jársz, ha marad a gyári. Amikor valaki elkezd belemenni ebbe a próba-szerencse típusú alkatrészcserélgetős erdőbe, annak hangsugárzó csere lesz a vége, és a jelenlegi "feltuningolt" hangsugárzó a kutyának nem fog kelleni. Ha telerakod AN vagy Mundorf vagy vármilyen kondikkal, akkor se.
Én biztos hogy szívesebben hallgatok "kínai szemétből" hozzáértéssel megépített hangsugárzót, mint koncepció nélkül, mérés nélkül, "vaktában"ezoterikus alkatrészekkel teletömött dobozokat. De persze mindenki a hite szerint...
Végülis csak oda akartam kilyukadni, hogy felesleges még bármennyi pénzt elkölteni kondikra, ha alapból tetszik, minek változtatni és ezektől a kondiktól se lesz nagyságrenddel jobb, ha bejön se, csak más, de mint a példa mutatja, akár szubjektíve rosszabb is lehet.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

firka0511 írta:
2020.11.25., szer. 07:57
foki írta:
2020.11.25., szer. 01:28
Nálam az LE500,600,900 váltójában csak kis különbségek vannak. Szerintem a két kérdéses kondi a mély és közép párhuzamos ágában van (C1,C2).
canton-le900-fw-schaltbild-77-75_700229.jpg
Én is ezt a rajzot néztem. Azt akkor továbbra sem értem, hogy egy Mundorf kondi, azonos értékkel, hogyan ronthatja le ennyire a hangot, ha párhuzamosan van kötve. Rendelek egy pár Jantzen premium elkót és kipróbálom azokat is, mert kiváncsi vagyok, hogy azzal mit produkál. (aztán megy vissza a 45 éves Wego) :fekverohog:
Inkább vegyél Kaisei nonpolart, aztan dobsz egy hátast, hogy hogy tud megszólalni az a vintage hangfal. Sajnos valamiért nem hajlandoak sokan manapsag elfogadni azt, hogy béna minőségű, szemétből gyártott alktrészekből soha nem lesz jó hang. Lehet akármennyire szuper mérése egy uj panasonic osconnak, teapo low esr elkónak vagy akár egy fóliakondinak, ha kinai szemétből importálják hozzá az anyagot, akkor kár legyártani is az alkatrészt, akár egyből, a beletett munka nélkül is ki lehet dobni a szeméttelepre.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2013.10.25., pén. 14:49
Értékelés: 46

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

avl2 írta:
2020.11.25., szer. 08:20
firka0511 írta:
2020.11.25., szer. 07:57
...kondi, azonos értékkel, hogyan ronthatja le ennyire a hangot...
bennem ilyen kerdesek merülnek fel:
- milye azonos ? (mindene ? ..vagy csak 1-2-3-nehany szokasos parametere ..és nem szokásosan hasznalt parametere más)
- hogyan azonos ? a peldanyoké megmérve (több körülmeny között) vagy névlegesen, "elvileg" ?
Ezek a kérdések bennem is felmerülnek. :)
Sajnos mérni nem tudok, így max. arra lenne lehetőségem, hogy megméressem a régi kondi értékeit. Abból meg csak az derülne ki, hogy jelenleg mit mutatnak a műszerek. Az eredeti értékekből, max. a kapacitás tudható, mivel a Wego honlapján is csak ennyit találtam. Marad a próba, ami szerintem egy ilyen kapacitású elkónál, nem egy nagy összeg.
Német oldalakon foglalkoznak ezekkel a Canton dobozokkal és mérik is a régi kondikat. A tapasztalat az, hogy a két nagy kapacitású elkónak elmásznak az értékei. Ennél a wego-nál pl. 47uF-ről kb 55uF-re ugrott a mérések szerit. A többi kondi ITT mkp, ezeknek nem változik az értéke a korral és nem is érdemes cserélni.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: avl2 »

firka0511 írta:
2020.11.25., szer. 07:57
...kondi, azonos értékkel, hogyan ronthatja le ennyire a hangot...
bennem ilyen kerdesek merülnek fel:
- milye azonos ? (mindene ? ..vagy csak 1-2-3-nehany szokasos parametere ..és nem szokásosan hasznalt parametere más)
- hogyan azonos ? a peldanyoké megmérve (több körülmeny között) vagy névlegesen, "elvileg" ?

Avatar
firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2013.10.25., pén. 14:49
Értékelés: 46

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

foki írta:
2020.11.25., szer. 01:28
Nálam az LE500,600,900 váltójában csak kis különbségek vannak. Szerintem a két kérdéses kondi a mély és közép párhuzamos ágában van (C1,C2).
canton-le900-fw-schaltbild-77-75_700229.jpg
Én is ezt a rajzot néztem. Azt akkor továbbra sem értem, hogy egy Mundorf kondi, azonos értékkel, hogyan ronthatja le ennyire a hangot, ha párhuzamosan van kötve. Rendelek egy pár Jantzen premium elkót és kipróbálom azokat is, mert kiváncsi vagyok, hogy azzal mit produkál. (aztán megy vissza a 45 éves Wego) :fekverohog:

Avatar
foki
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 223
Csatlakozott: 2016.09.09., pén. 08:33
Értékelés: 21

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: foki »

Nálam az LE500,600,900 váltójában csak kis különbségek vannak. Szerintem a két kérdéses kondi a mély és közép párhuzamos ágában van (C1,C2).
canton-le900-fw-schaltbild-77-75_700229.jpg
canton-le900-fw-schaltbild-77-75_700229.jpg (827.2 KiB) Megtekintve 2170 alkalommal

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5899
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7231
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

denesdr írta:
2020.11.24., kedd 16:34
Jobban megnézve, úgy tűnik, hogy mégiscsak párhuzamos ágban van a 47-es kondi, így viszont a középsugárzó aluláteresztő szekciójában van ami elég furcsa mert a felüláteresztő szűrő kondija meg 18uF értékű.
Ha 47 helyett 4,7 lenne azt mondom oké, de 47et low-passnak 3 utasban még nem láttam, főleg, hogy a high pass 18uF. Javítson ki valaki nyugodtan ha tévedek.
Ha jól rajzolta le a kolléga, hogy mi hova van kötve, akkor az Mórickára konvertálva kb így néz ki ( sorry a rajzért :D ).
közép.jpg
közép.jpg (59.55 KiB) Megtekintve 2225 alkalommal
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3392
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4354
Tartózkodási hely: Eger

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: pärt »

vazze írta:
2020.11.24., kedd 16:30
Tudom elsőre meredeken hangzik , de ti mernétek innen kész dobozt rendelni?
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 56404hVRht
Ha szeretsz reszelni, még jó is lehet. ;)
Ebben a formában agyrém; a mélysugárzó hátrafelé, egy cső belső falára sugároz a front tekintélyes anyagvastagsága miatt. A vicc, hogy ezt simán kiküszöbölhették volna, ha befelé haladva, rétegenként nőne a kivágások átmérője, így konikus lenne, nem pedig párhuzamos.
A leírásban még a méreteket, térfogatokat sem képesek normálisan megadni-több elírás is szerepel. Front-hátfal eszement vastag, az oldalfalak a tömegtermék tucatdobozok vastagságát kapták, merevítés nélkül.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 972

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Jobban megnézve, úgy tűnik, hogy mégiscsak párhuzamos ágban van a 47-es kondi, így viszont a középsugárzó aluláteresztő szekciójában van ami elég furcsa mert a felüláteresztő szűrő kondija meg 18uF értékű.
Ha 47 helyett 4,7 lenne azt mondom oké, de 47et low-passnak 3 utasban még nem láttam, főleg, hogy a high pass 18uF. Javítson ki valaki nyugodtan ha tévedek.

Online
Avatar
vazze
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1672
Csatlakozott: 2013.08.01., csüt. 20:57
Értékelés: 1287

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: vazze »

Tudom elsőre meredeken hangzik , de ti mernétek innen kész dobozt rendelni?
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 56404hVRht
 Munkaidőben vagyok, ráérek :-]

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 972

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

firka0511 írta:
2020.11.24., kedd 15:18
Két észrevételem lenne: nem bipolár, ha jól látom, csak sima elko a két kondi.
Megnéztem a hangszórók bekötését is és mindkettő, ill. mindhárom, azonos polaritással van bekötve, tehát a rajzon jelzett pozitív kivezetések a hangszórók pozitív pólusához csatlakoznak.
Azok bizony bipolárok, különben meg sem nyikkannának a hangszórók.
A polarításfordítás ennel a doboznál úgy néz ki nem a kivezetéseknél van, hanem a közös bemenetnél, ott a középhangszóró + a bemeneti - ra van kötve, így van megfordítva.

Avatar
firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2013.10.25., pén. 14:49
Értékelés: 46

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

shany írta:
2020.11.24., kedd 13:57
firka0511 írta:
2020.11.23., hétf. 15:38
...Három hete hallgatom és ma jutottam odáig, hogy a 47uF-ből ment vissza a régi. Helyre állt a béke és megint zene szól a dobozokból. Viszont, nem tudom, hol a hiba? Annyival másabb a Mundorf esr értéke vagy annyival silányabb a minősége? ...
A képről úgy tűnik, az eredtetiek bipoláris elektrolit kondenzátorok. Ezeknek több száz mOhm de akár 1Ohm is lehet az ESR-je. A Mundorfnak meg 5-10mOhm....
Egy ilyen cserével már módosulhat a mért frekvenciaválasz is, nem csoda, ha jól hallható lehet a hatás a kondenzátor ezotéria nélkül is. Ilyen cserénél illene ESR-t mérni, és az új kondenzátorokkal sorba kötni egy-egy ellenállást, hogy visszaáljanak az eredeti paraméterek. Annak idején is belekalkulálták az ESR-t, meg ma is alapvető tervezési paraméter.


Ezt a sz@r a Mundorf dolgot el kellene árulni a Magico-tól kezdve a B&W-ig sok mindenkinek...
Nem értek hozzá, azért kérdezek és köszönöm a tanácsokat és minden segítséget.
Két észrevételem lenne: nem bipolár, ha jól látom, csak sima elko a két kondi.
Megnéztem a hangszórók bekötését is és mindkettő, ill. mindhárom, azonos polaritással van bekötve, tehát a rajzon jelzett pozitív kivezetések a hangszórók pozitív pólusához csatlakoznak.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 972

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

shany írta:
2020.11.24., kedd 13:57
firka0511 írta:
2020.11.23., hétf. 15:38
...Három hete hallgatom és ma jutottam odáig, hogy a 47uF-ből ment vissza a régi. Helyre állt a béke és megint zene szól a dobozokból. Viszont, nem tudom, hol a hiba? Annyival másabb a Mundorf esr értéke vagy annyival silányabb a minősége? ...
A képről úgy tűnik, az eredtetiek bipoláris elektrolit kondenzátorok. Ezeknek több száz mOhm de akár 1Ohm is lehet az ESR-je. A Mundorfnak meg 5-10mOhm....
Egy ilyen cserével már módosulhat a mért frekvenciaválasz is, nem csoda, ha jól hallható lehet a hatás a kondenzátor ezotéria nélkül is. Ilyen cserénél illene ESR-t mérni, és az új kondenzátorokkal sorba kötni egy-egy ellenállást, hogy visszaáljanak az eredeti paraméterek. Annak idején is belekalkulálták az ESR-t, meg ma is alapvető tervezési paraméter.


Ezt a sz@r a Mundorf dolgot el kellene árulni a Magico-tól kezdve a B&W-ig sok mindenkinek...
Azért kíváncsi lennék arra az ESR értékre, tényleg ilyen alacsony lenne a Mundorf elkó ESR-je a gyárihoz képest? Ez a Mundorf csak egy Rough foil elkó, semmi prémium nincs benne, max annyi, hogy közel áll a névleges értékhez a kapacitása. Szerintem.

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 526
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: shany »

firka0511 írta:
2020.11.23., hétf. 15:38
...Három hete hallgatom és ma jutottam odáig, hogy a 47uF-ből ment vissza a régi. Helyre állt a béke és megint zene szól a dobozokból. Viszont, nem tudom, hol a hiba? Annyival másabb a Mundorf esr értéke vagy annyival silányabb a minősége? ...
A képről úgy tűnik, az eredtetiek bipoláris elektrolit kondenzátorok. Ezeknek több száz mOhm de akár 1Ohm is lehet az ESR-je. A Mundorfnak meg 5-10mOhm....
Egy ilyen cserével már módosulhat a mért frekvenciaválasz is, nem csoda, ha jól hallható lehet a hatás a kondenzátor ezotéria nélkül is. Ilyen cserénél illene ESR-t mérni, és az új kondenzátorokkal sorba kötni egy-egy ellenállást, hogy visszaáljanak az eredeti paraméterek. Annak idején is belekalkulálták az ESR-t, meg ma is alapvető tervezési paraméter.


Ezt a sz@r a Mundorf dolgot el kellene árulni a Magico-tól kezdve a B&W-ig sok mindenkinek...

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 972

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

firka0511 írta:
2020.11.24., kedd 13:47
denesdr írta:
2020.11.24., kedd 12:54
firka0511 írta:
2020.11.24., kedd 10:31
Megpróbáltam lerajzolni a váltót. Ha jól látom, a 47uF kondi sorosan van a középhez?
Igen, a 47uF sorban van a középpel, tehát a jelútban van, nem csoda, hogy hallani rendesen a cserét. Egy párhuzaoms ágban nem valószínű, hogy ezt ki lehetett volna hallani. Amúgy meg igen, egy Jantzent ki lehetne próbálni a Mundorf helyett, pl egy ilyet:
https://sonopart.hu/jantzen-premium-elk ... -51mm-7045
Ha a 47uF sorosan van, akkor a 80uF kondinak is sorosan kell lennie a mélynél. Biztos ez?
Kövesd visszafelé a jelutakat a hangszórópontoktól kiindulva. A 47uF csatlakozási pontjai azért szerepelnek egy - és egy + ágban is, mert a középsugárzó fordított polaritással van bekötve és nem azért mert párhuzamban van mint a 80uF. A 47uF a középsugárzó felüláteresztő szekciójának a kondija, ezért is kell sorba lennie a középpel, a 80uF pedig a mély aluláteresztő kondija, ezért kell párhuzamban lennie a mélysugárzóval.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára denesdr 2020.11.24., kedd 14:08-kor.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”