Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Zsoci75
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2024.01.01., hétf. 15:13
Értékelés: 6
Tartózkodási hely: Győr

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Zsoci75 »

Bódottá :D :D :D
 
 
  
 
 
 
 
Csatolmányok
20240214_222825 (1).jpg

Zsoci75
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2024.01.01., hétf. 15:13
Értékelés: 6
Tartózkodási hely: Győr

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Zsoci75 »

Na,közben találtam is egy helyet itthon.Ez jó minőségű lehet?
https://mkaudio.hu/termekek/thunder-af- ... -bemutato/

Zsoci75
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2024.01.01., hétf. 15:13
Értékelés: 6
Tartózkodási hely: Győr

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Zsoci75 »

Sziasztok!
Vintage stílusú szövetet keresek újonnan épülő hangfalaim előlapjára.Olyasmire gondolok,mint pl. ami a gyári Klipsch Heritage sorozatokon van,vagy esetleg Fender,Marshall gitárerősítőkön.Tegnap láttam régi Orion hangfalon is hasonlót.Jó lenne valami "korhű".A végleges megjelenése a doboznak olajozott dió lesz a terv szerint.Az előlap színére még nincs fix elképzelés.
60x98 cm az előlap mérete + a visszahajtások és 2 db kellene belőle.Van esetleg valakinek elfekvőben vagy ötlete,hogy honnan tudnám legkönnyebben beszerezni?Amerikai oldalakon láttam elég sokfajtát pl. MELLOTONE márkanév alatt.Levehető lesz egyébként az előlap,mert tudom,hogy valamennyit ront a hangzáson ha fent van.
Válaszaitokat előre is köszönöm!

https://www.mojotone.com/Fender-Style-B ... Cloth-57-W

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

sutemenyx írta:
2024.01.28., vas. 09:42
Úgyhogy ehhez hozzájött némi szállítási díj is. Mindent egybevetve úgy 360-370e körül lehetett. Mondjuk nem is szól rosszul.

Ja meg pénzbe került a 2db L-PAD is, de ez most ki lett szerelve belőle.
Hát akkor ilyenem se lesz :D
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

tamagaba írta:
2024.01.28., vas. 08:03
sutemenyx írta:
2024.01.27., szomb. 23:05
A 416-8B + Altec 808-8A hangszórókhoz készített váltó átalakításon esett át. A korábban beépített L-Pad helyett Duelund grafitellenállások lettek betéve, így mostmár azok állítják be a tölcséres magasközép sugárzó szintjét. Használatban van az összeállításhoz egy Coral supertweeter is, ennek a szűrőjét is beépítettem. Itt Godina rézfóliás kondenzátor és Allen Bradley szénkompozit ellenállások teszik a dolgukat:
IMG_0510.jpegIMG_0513.jpegIMG_0514.jpeg
Hű de jól nézki :tutiok:
Alkatrészek voltak Sono-ba vagy Angliából?
Publikus, hogy ezekkel az alkatrészekkel mennyi lett a vége?
kb 356.000Ft-ért kellett hozzá rendelni alkatrészeket (ha a mostani árat nézem):

2x 2.2mH 12AWG Cross Coil -76e
2x 2.2mH 16AWG Wax Coil -40.5e
2x 10uF Jantzen Alumen -77.6e
2x 8.2uF Jantzen Alumen -65.1e
2x 18uF Jantzen Standard Z-Cap -10.5e
2x 7.5R 10W Duelund Cast Graphite Silver-32e
2x 2.0R 10W Duelund Graphite Silver -16.5e
2x 1uF 600V Godina rézfóliás kondi
2x 12R 2W Allen Bradley - 1.7e
2x 33R 2W Allen Bradley - 1.7e
2x 62R 2W Allen Bradley - 1.7e
1x 110R 0.5W Allen Bradley - 0.2e
1x 220R 0.5W Allen Bradley - 0.2e
2x CMC 858-L-Ag binding post pair -16.2e
18méter Van Den Hul CW-10 vezeték - 16.2e

Ha jól emlékszem, a Jantzen cuccok a sonopartból jöttek, a többi a hificollective-ről. A vezeték a Zebraudio-tól van.
A tölcsérhez Kondo QSSC ezüstvezeték megy, de az volt korábbról.

Úgyhogy ehhez hozzájött némi szállítási díj is. Mindent egybevetve úgy 360-370e körül lehetett. Mondjuk nem is szól rosszul.

Ja meg pénzbe került a 2db L-PAD is, de ez most ki lett szerelve belőle.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

sutemenyx írta:
2024.01.27., szomb. 23:05
A 416-8B + Altec 808-8A hangszórókhoz készített váltó átalakításon esett át. A korábban beépített L-Pad helyett Duelund grafitellenállások lettek betéve, így mostmár azok állítják be a tölcséres magasközép sugárzó szintjét. Használatban van az összeállításhoz egy Coral supertweeter is, ennek a szűrőjét is beépítettem. Itt Godina rézfóliás kondenzátor és Allen Bradley szénkompozit ellenállások teszik a dolgukat:
IMG_0510.jpegIMG_0513.jpegIMG_0514.jpeg
Hű de jól nézki :tutiok:
Alkatrészek voltak Sono-ba vagy Angliából?
Publikus, hogy ezekkel az alkatrészekkel mennyi lett a vége?
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

A 416-8B + Altec 808-8A hangszórókhoz készített váltó átalakításon esett át. A korábban beépített L-Pad helyett Duelund grafitellenállások lettek betéve, így mostmár azok állítják be a tölcséres magasközép sugárzó szintjét. Használatban van az összeállításhoz egy Coral supertweeter is, ennek a szűrőjét is beépítettem. Itt Godina rézfóliás kondenzátor és Allen Bradley szénkompozit ellenállások teszik a dolgukat:
IMG_0510.jpeg
IMG_0513.jpeg
IMG_0514.jpeg
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Zsoci75
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2024.01.01., hétf. 15:13
Értékelés: 6
Tartózkodási hely: Győr

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Zsoci75 »

Szia!
Köszönöm szépen a gyors válaszodat.Ez egyébként egy Visaton WS 40 volna.Én is arra gondoltam,hogy elég nagy lutri még ha "vadi űj" is.Akár még hátrány is lehet ha nem volt használva?!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Zsoci75 írta:
2024.01.17., szer. 07:30
Szisztok!
Nagyon úgy tűnik,hogy bele fogok vágni egy nagyobb méretű 3 utas "vintage" stílusú hangsugárzó építésébe.Találtam is egy nagyobb méretű hangszorót a mélysugárzónak,teljesen új,gyári csomagolásában,száraz helyyen tárolták,viszont 40 éves.Az volna a kérdésem,hogy mennyire tudnak ezek állásukban tönkremenni?
Köszönöm a gyors válaszokat!
Ha tudnál TS paramétereket mérni, mellé SPL görbét, és persze megvan az eredeti adatlap hozzá, akkor látnád a jelentősebb változásokat. De ezt a TS mérést is csak egy alapos bejáratás után érdemes elkövetni. Egy dolgot nem tudsz kimérni. Mégpedig az új és a mostani állapot torzítás eltérését, főleg azért, mert ezt a gyári adatlapok soha nem mutatják.
A 40év, akár dobozban, akár normális használatban, bizony tud változásokat okozni a hangszóró minden mozgó, de nem mozgó anyagában is. A változás mit eredményez? Ezt nem lehet táv megítélni.

Zsoci75
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2024.01.01., hétf. 15:13
Értékelés: 6
Tartózkodási hely: Győr

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Zsoci75 »

Szisztok!
Nagyon úgy tűnik,hogy bele fogok vágni egy nagyobb méretű 3 utas "vintage" stílusú hangsugárzó építésébe.Találtam is egy nagyobb méretű hangszorót a mélysugárzónak,teljesen új,gyári csomagolásában,száraz helyyen tárolták,viszont 40 éves.Az volna a kérdésem,hogy mennyire tudnak ezek állásukban tönkremenni?
Köszönöm a gyors válaszokat!

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Tegnapi napon megtörtént a három különböző elven műkődő field coil tápegység szubjektív meghallgatása/összehasonlítása. A résztvevők:
- féltucat elvetemült érdeklődő
- szabályozható, stabilizált tápegység (Conrad Electronic)
- DIY passzív CLC field coil tápegység
- DIY V-FET CCS field coil tápegység
- Philips CD100 trial run lejátszó
- 7242 PSE elektroncsöves erősítő
- DIY 9 inch átmérőjű field coil hangszórók, TFK open baffle hangfalban
- számtalan doboz Budweiser sör
A meghallgatás házigazdája egész napos programot szervezett, ebből a sokírányú történésfolyamból csak a lényeges infókat említeném meg.
Monó CD lemezekkel és csak a jobb oldalon álló hangfallal dolgoztunk, a hàromféle field coil tápegységet többször oda-vissza cserélgettük. A különbségek elég nyilvànvalóak voltak, a résztvevők más-más szavakkal, de lényegében hasonló véleményt fogalmaztak meg.
1. Szabályozható stabilizált tápegység:
Eléggé hangulattalan, egysíkú hangzás, sok részlet elveszik, néha a hangosabb részeknél mintha torzitana is
2. DIY passzív CLC tápegység:
Simább, harmonikusabb hangzás, lépés a természetesebb hangzás ìrányában. Talán lehetne lendületesebb, több részlettel megáldva
3. DIY V-FET CCS tápegység:
Hát ez más kategória, megjelent mindaz, amit hiányolhattunk az előző kettőből. A hangszerek és az énekhang tisztasága, minden apró részlet a zenei történésből jól hallható. A hangzás még a monó, egy hangfal használata esetén is kiterjedt, nem szorult bele a hangszóróba.
Konklúzió?
Van potenciál a field coil hangszórók világában, de mint minden ismeretlen terület - még ez is alapos körbejárásra vár :smile53:
TJ.
Csatolmányok
Field coil power supply test.jpg
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Folytatásként méréseket végeztem a V-FET CCS field coil supply deszkamodellen, arra voltam kiváncsi, hogy milyen mértékben csillapítja az esetleges visszahatásokat.
Egy állandó mágnessel rendelkező hangszóró mágnesköre eléggé "passzív", hogy ne nagyon reagáljon a lengőcséve mozgása közben előálló hatásokra. A field coil (elektromágneses gerjesztésű) DC mágneskör már védtelenebb ezekre a visszahatásokra, a tekercsében keletkezhet indukált feszültség.
Ez a visszaindukált jel (back EMF) ronthat a field coil hangszóró hangzási minőségén.
Tehát az a cél, hogy minél jobb legyen a "dynamic damping dactor" értéke a tápegység kimenetére vonatkoztatva. A mérési összeállításról teszek fel egy sematikus ábrát, ahol egy külső teljesítményerősítő + 8 ohm prezentàlja a visszahatási energiát.
TJ.
Csatolmányok
V-FET CCS field coil supply dynamic damping factor.jpg
V-FET CCS field coil supply dynamic damping factor.jpg (49.45 KiB) Megtekintve 1671 alkalommal
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Aladdin25 írta:
2024.01.11., csüt. 07:20
Szia. Segítséget szeretnék kérni tőled költöztem és sajnos a régi doboz nem fér el az új helyen ahova mentem. Szeretnélek erről a dobozról kérdezni téged mi a véleményed róla? A belső méreteit még nem tudom remélem megkapom hozzá. Tudom nem 200liter de az se férne el most sehol. Köszönöm szépen előre is.
Üdv!
Ez egy 80-90literes doboz lehet a külső méretei alapján. Ebben szerintem csak kopogni fog egy RFT olyan 60-100Hz közti kiemeléssel attól függően, hogy hova van hangolva a doboz, de elég nagynak tűnik a reflex kivágás. Lehet, hogy nincs igazam, ha 20-30ezer forintért hozzájutsz, akkor talán megér egy próbát, de többet nemhiszem, mert elég valószínű, hogy nem lesz jó.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Aladdin25
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2020.06.05., pén. 10:43
Értékelés: 5
Tartózkodási hely: 2111

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Aladdin25 »

sutemenyx írta:
2023.10.03., kedd 11:21
Szóval picit visszatérnék ahhoz a gondolathoz, hogy a szélessávú RFT-nek egyesek szerint nem lesz soha olyan dinamikája, energiája, ütése, precizitása, mint mondjuk egy ATC-nek.
Tekintve, hogy ezt kivétel nélkül mindig olyan állítja, aki nem találkozott vele személyesen, így gondoltam leírom a technikai hátteret, hátha akkor egy kicsit átmegy valami.

Tehát, nem szabad figyelmen kívül azt a tényt, hogy ez eredetileg egy kifejezetten hangszer és mozigép hangosítására kitalált eszköz volt, ráadásul csöves technikához, ahol nem nagyon volt rendes damping factora a meghajtó elektronikának, ki kellett hát valamit találni. Mondjuk könnyebb helyzetben voltak, mert fel sem merült, hogy többszáz wattos/kilowattos erősítőhöz is lehetne tervezni, olyan akkor még nem volt. Három fontos dolgot is elkövettek annak érdekében, hogy mégis jól működjön, és relatíve nagy hangnyomást képes legyen előállítani.
-Az első, hogy ugye a nagy membrán problémás, hiszen anyagában képesek hullámok kialakulni és deformálódni. Ezt megelőzendő, elővették az építészetben akkorra már régóta ismert dolgot, a membrán nem egyenesen tart a mágneskörből a kosár felé, hanem exponenciális tölcsér szerűen. Ettől aztán lényegesen jobban tűri a terhelést, mintha egyenes oldalfalú lenne.
-A második dolog, hogy kategóriáján belül borzasztó könnyű a membrán, mindössze 22-25grammot ír mozgó tömegnek egy DATS mérés.
-És végül, hogy ne legyen csillapítatlanságból eredő összevissza lengés, brummogás, őrületes késleltetések, utóremegések, a membránszél is saját anyagából van préselve, de ami ennél fontosabb, hogy a pille is rohadtul merev. Szóval nem egy könnyen ki-be lengő membránról beszélünk, hanem ez magától betonstabilan áll és a keményített papír merev, mint az állat.

Az érzékenysége 98dB, az eredő maximális hangnyomása egy hangszórónak kb 110dB/1m.
Általában 2db-ot tettek egy ládába, így 113dB hangnyomást képes volt előállítani mindössze 30W teljesítményből. Ezt még simán megoldották csövekből is, ráadásul a könnyű membrán és a merev felfüggesztés miatt nem akartak saját életet élni a hangszórók, nem volt probléma, hogy a csöves technika alacsony damping factorral rendelkezik.

Ha megnézünk egy mostani, nem is olcsó SB 12” sugárzót, akkor azt látjuk, hogy annak érzékenysége csak 91dB, terhelhetősége 200W, de a mozgó tömege is majdnem annyi, mint 10deka párizsié. Végül az eredő maximális hangnyomása nem több neki sem 113dB-nél, a különbség annyi, hogy nagyonsokkal nehezebb meghajtani mind teljesítménnyel, a jóval nagyobb mozgó tömeg miatt pedig sokkal nagyobb damping factorra is szükség van.
https://sonopart.hu/sb34nrxl75-8-12-melysugarzo-5964
Lehet, hogy van jobb is, most hasraütés szerűen ezt találtam.

A másik érdekes aspektus annak a kérdése, hogy vajon tud-e olyan vehemensen, instant energiával megszólalni valami, mint mondjuk az említett ATC.
Leírtam már, de most akkor elismétlem: ez a jelenség nem másnak köszönhető, mint főleg annak, hogy az erősítő kapcsai és a hangszóró között nincsen semmi. Ezért szólnak sokkal jobban az aktív változatok, és ezért szeretik őket annyira, mert adnak egy olyan érzést, hogy közvetlenül sugározzák az energiát/lüktetést. Nincsenek szívókörök, szűrők, amik nyelik az energiát. Ami kijön az erősítőből, már megy is rá a mozgótekercsre és lesz belőle hangnyomás.
Ezt pedig tudja ez az őshangszóró is, pontosan ugyanannyira, mint az ATC-ben lévő szintén nem szerény méretű mély és középsugárzó.
Ezért van az, hogy nem vagyok hajlandó elé váltót tenni még akkor sem, ha az eredő frekvenciaválaszt segítené. Egyszerűen messze nem fontos annyira, mint az, hogy őrült energiával megbír szólalni.

Viszont az ismert hátrány mellett akad bőséges további előny is. Annyira képes önmagát csillapítani a cucc, hogy még egy 4-es damping factorú Single Ended csöves erősítővel is pont ugyanolyan energikus és precíz tud maradni a hangkép, mint egy félvezetőssel. (Sőt, még az általam épített 0, azaz nulla damping factorú, áramgenerátor üzemű erősítővel is kifogástalan hangot produkál a két mechanikai rezonanciapontján leszámítva - habár még ott sem zavaró)

Ugyanezen okok és irányelvek vezérelhették egyébként akkoriban a Tannoy mérnökeit is. Az akkoriban gyártott Monitor Silver és Monitor Black kísértetiesen hasonló megoldásokkal rendelkezik. Vékony, nagyon könnyű, de merev, tölcsérszerű membrán, kemény felfüggesztés, alacsony terhelhetőség. És ezzel nagyjából el is mondtam, hogy mi még az a hangsugárzó, ami potenciálisan nagyon érdekel. Enyhe hátráltató tényező, hogy egy megőrzött pár hangszóró ára mostanság úgy 4-6millió forint közt mozog. Már amikor van eladó belőle.
Szia. Segítséget szeretnék kérni tőled költöztem és sajnos a régi doboz nem fér el az új helyen ahova mentem. Szeretnélek erről a dobozról kérdezni téged mi a véleményed róla? A belső méreteit még nem tudom remélem megkapom hozzá. Tudom nem 200liter de az se férne el most sehol. Köszönöm szépen előre is.
Csatolmányok
Screenshot_20240111_071018_Chrome.jpg

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Készen van az első működő V-FET CCS field coil supply :smile53:
Azért néhány dolog kiderült közben, és ezért változtatni is kellett az eredeti ötlethez képest.
1. Az a korábbi 1,5 amperes érték a kettő DIY field coil hangszóró gerjesztőárama volt, tehát egynek csak 0,75 amper kell
2. Így a kisebb áramígényhez méreteztem a most beépített alkatrészeket
3. Mindenképpen szükséges a V-FET védelme a különböző szélsőséges helyzetekben - kimarad a hálózat, véletlenül kihúzzák a DIY field coil hangszórót tápláló vezetéket
4. Így bekerült a kapcsolásba egy védődióda, valamint egy, a pufferkondit kisűtő ellenàllás
5. A jelzőlámpa egy 36v/30mA-es izzó, mert ugyan 10v van üzem közben a kimeneten, de ha kihúzzák a gerjesztőtekercs csatlakozóját, akkor 20v fölé megy a kimeneti feszültség (ez a CCS áramkör tulajdonsága).
TJ.
Csatolmányok
V-FET CCS field coil supply schematic.jpg
V-FET CCS field coil supply schematic.jpg (53.84 KiB) Megtekintve 1799 alkalommal
V-FET CCS field coil supply foto.jpg
V-FET CCS field coil supply foto.jpg (123.23 KiB) Megtekintve 1799 alkalommal
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

teddysnow
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2023.12.14., csüt. 12:57
Értékelés: 0

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: teddysnow »

Köszönöm, szomorúan gondolkodom rajta. Valóban ennyi pénzért van tuti jó.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

teddysnow írta:
2024.01.05., pén. 13:02
Sziasztok,
van valakinek tapasztalata az olcsó, kínai AMT ribbon tweeter-ekkel? Kevés az infó róluk és az sem jó vagy rossz.
Ezekre gondolok pl.: egyik másik
nem érdemes megvenni, komoly esélyed van, hogy nagyon nem lesznek egyformák, sem átvitelben, sem érzékenységben, és az nagyon bosszantó. Kétutas rendszerbe nem való, nem lehet olyan mélyen váltani, mint amit írnak, mert ott már nagyon torzít. Ennyi pénzért elég jó minőségű dómsugárzókat is lehet kapni akár itthon is, vagy európai kereskedőcégtől, akik a garanciális kötelezettséget komolyan veszik.

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Mivel ennek a hétnek a végére szeretnék elkészülni a V-FET-es field coil tápegység egy működő deszkamodelljével - hát belehúztam, fűrészeltem, fúrtam, faragtam és reszeltem :smile29:
Itt van első elrendezési terve a V-FET field coil supply 1.0 -nak.
TJ.
Csatolmányok
V-FET field coil supply 1.0 .jpg
V-FET field coil supply 1.0 .jpg (169.87 KiB) Megtekintve 1998 alkalommal
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

teddysnow
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2023.12.14., csüt. 12:57
Értékelés: 0

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: teddysnow »

Sziasztok,
van valakinek tapasztalata az olcsó, kínai AMT ribbon tweeter-ekkel? Kevés az infó róluk és az sem jó vagy rossz.
Ezekre gondolok pl.: egyik másik

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Korábban építettem 1 darab passzív tápot tesztelésre/meghallgatásra egy Lowther field coil hangszórópárhoz. Most a gazdája unszolására - mikor lesz neki jobb tápja - egy modernebb megoldáson kezdtem el gondolkodni.
Végül nekiálltam az újévi kezdő lendülettel (egy minimál koncepciónak) megfelelő V-FET-es tápegység kifejlesztésének. A V-FET-el igen egyszerű dolgozni, a GS közé berakott ellenállással lehet a munkaponti áramot beállítani (egyszerű CCS). Arra persze figyelni kell, hogy azért maradjon elegendő DS feszütség a műkődéshez.
A kimeneti ponton kb. 1mv PP riple van, ezt még a 96-98dB-s FC hangszórókon sem lehet meghallani.
TJ.
Csatolmányok
VFET field coil supply prototype foto.jpg
VFET field coil supply prototype foto.jpg (205.33 KiB) Megtekintve 2233 alkalommal
V-FET field coil supply 10v 1,5A schematic foto.jpg
V-FET field coil supply 10v 1,5A schematic foto.jpg (45.72 KiB) Megtekintve 2233 alkalommal
V-FET field coil supply riple 1mv-div. foto.jpg
V-FET field coil supply riple 1mv-div. foto.jpg (96.38 KiB) Megtekintve 2233 alkalommal
DIY field coil loudspeaker.jpg
DIY field coil loudspeaker.jpg (126.03 KiB) Megtekintve 2233 alkalommal
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Online
Avatar
BLX
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1201
Csatlakozott: 2017.12.11., hétf. 20:17
Értékelés: 935
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: BLX »

fülelek írta:
2023.11.28., kedd 14:09
Aki eddig megkeresett privátban, azt elláttam mindenféle hasznos tanáccsal, persze ha túl erős a prekoncepció, akkor nincs mit tanácsolni, úgysem fogadják meg. Nincs egyelőre késztetésem videók készítésére, esetleg egy egynapos nyári DIY hangsugárzó építés mérésekkel workshop, amiről felvétel készülne...volt már erről szó, csak anno a kovid balhé közbejött.
Engem a hangsugárzó workshop érdekelne, és ha esetleg a téli szünetben össze lehetne hozni egy nyílt napot, jó zenékkel
és egy kis elméleti fejtágítással, hasonlót mint 2018 év végén, az is érdekes lehetne sokak számára. :drum:

Avatar
darmah
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2018.03.13., kedd 19:33
Értékelés: 18
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: darmah »

Egy ill. ket kerdesem lenne a tisztelt forumuzokhoz...
...megoszlanak a velemenyek tudom,de megis...a melysugarzo vezetekeivel kapcsolatos...vastagabb sodrott vagy vekony egyeres az udvozitobb,valamint lecsupaszitva pamutcsobe huzva annak allitolagos feluleti korrodeaciojat megelozve kezelni valami kimeletes modon ,ami nem szol bele a hangba drasztikusan...tefonszalag vagy szilikonspray...van valakinek ezzel kapcsolatban valami tapasztalata remelem.Minden kabelrol szeretnem eltavoltani a muanyagokat.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Aki eddig megkeresett privátban, azt elláttam mindenféle hasznos tanáccsal, persze ha túl erős a prekoncepció, akkor nincs mit tanácsolni, úgysem fogadják meg. Nincs egyelőre késztetésem videók készítésére, esetleg egy egynapos nyári DIY hangsugárzó építés mérésekkel workshop, amiről felvétel készülne...volt már erről szó, csak anno a kovid balhé közbejött.

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 773
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fererencz »

fülelek írta:
2023.11.28., kedd 09:51
Sajnos nem elegendő ennyi mérés, ez alapján úgy tűnik, hogy szinte mindegy, miből építesz. Azt (is) kellett volna vizsgálni, hogy a....
...
Ráadásul ugyanaz a dobozanyag két különböző gyártótól igencsak eltérő méréseket és hangzást produkál...
Akkor tessék egy hasonló igényességű videót/bármit készíteni arról, hogy nagyon is sokat számít! :rolleyes:
Nem szotkam hibázni.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Sajnos nem elegendő ennyi mérés, ez alapján úgy tűnik, hogy szinte mindegy, miből építesz. Azt (is) kellett volna vizsgálni, hogy a doboz falán keresztül jövő hang hol és mennyire torzít, mert azt halljuk hangzási különbségnek. Egyszerű otthoni kísérlet meglévő hangsugárzóval, miközben szól a zene, a doboz egyik oldalára tapasszuk rá (kissé nyomjuk rá) a fülünket, és hallgassuk meg közepes hangerőnél, mi jön keresztül a dobozon, lesz meglepetés bőven. :smile29: Nemcsak a mennyiség, hanem az átjövő hang jól hallható torzítása, ami mindig hozzáadódik a direkt hanghoz, különféle fázisokban.
Ráadásul ugyanaz a dobozanyag két különböző gyártótól igencsak eltérő méréseket és hangzást produkál, emiatt végképp nehéz tanácsot adni. Viszont van az mdf-nek vízálló változata, amelyik lényegesen sűrűbb, és sokkal jobb mérésre meg hangzásra is, persze az ára sem olyan, mint a hagyományosnak. 30 literig egy rétegben (18mm), afelett inkább két rétegben (2x16mm), sokkal jobb megoldás, mint mondjuk egy 24mm rétegelt lemez. A keresztmerevítések pozitív hatását jól demonstrálta a video, érdemes figyelembe venni. A belső csillapító anyagra hívnám fel a figyelmet, sajnos a gyári dobozokban legtöbbször a legsilányabb poliészter vattát találjuk, ami alig csillapít valamit. Megfelelő csillapítást az alábbi anyagokkal érhetjük el: kőzetgyapot, üveggyapot, gyapjú, pamut és ezek keveréke, habszivacs (csak a nyílt pórusúak!), és ezen anyagok is akkor hatásosak, ha megfelelő sűrűségűek, illetve bizonyos anyagoknál a mennyiséggel lehet pótolni a kis sűrűséget. A sok kis piramis alakú "akusztikus szivacs" tábla sem jó, mert nagyon kicsi a szivacs sűrűsége és az átlag vastagsága, emiatt ott hatásos csak, ahol már a közép/mély hangszóró keveset sugároz hátrafelé a dobozba.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”