Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


13 nem volt sehol. Léva írt 19,6-ot, meg 25-öt, én 20-21-et, mer a 25 sok. Tömni meg semennyire nem kell(ene). Ez nem zárt doboz.
Oxa. Benéztem, Doki írta Lévának, hogy 12 körüli legyen a doboz, de ez Lévájéra vonatkozott

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »

13 nem volt sehol. Léva írt 19,6-ot, meg 25-öt, én 20-21-et, mer a 25 sok. Tömni meg semennyire nem kell(ene). Ez nem zárt doboz.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nekem jöhet!
 
Leva, Tusinak ezek szerint reflex doboz készül?

Azt szeretnénk összehozni, de most megkavarodtam a literekkel. Mi 25 lityire számoltok a dobozt, itt meg kijött már 13 is
 
Most akkor mennyi legyen sztetek, és mennyir etömjem meg az arcát ?

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Végülis lehet,hogy neked semmire...
Miwaaa? Érdekes egy nap volt ez a mai is...

Avatar
topeti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 600
Csatlakozott: 2003.04.02., szer. 06:49
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: topeti »


Az én webcimemen meg lehet találni, nem nézegetitek az url-jeit a felhasználóknak. Ejnye!
Klinger - Hangdobozépítés (könyv)
DJVU Browser
Erősítő: Korsun KS99, CD-játszó: Rotel RCD-965BX, Hangfal: saját Vifa építés

Avatar
_Zozo_
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2006.04.01., szomb. 17:53
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: _Zozo_ »


Tehát akkor a Beymához ez a láda halott ügy ?!
De én ezt nem is értem most már. Azt mondtad, hogy a TL ládánál a cső bemeneti keresztmetszete, ami a hangszóró, annak kell lennie 1,5xSd-nek.
Na most ha azt nézzük hogy egy 30-as mélynek a beépítési mérete is minimum 280mm akkor a bemenő keresztmetszet az minimum 0,28x0,28x1,5=0,0784x1,5=1,1176. Létezik milyen hangszóró, aminek 0,0784 az Sd-je? mert én minden hol csak ilyen 0,5 körüli értékeket látok. Tehát 30-as nyomóból nem lehet TL dobozt építeni? Vagy hogy is van ez?

Nem kötelező az 1,5 ös szorzó.Lehet konstans(táguló) is a csőkeresztemszet,csak akkor hosszabb cső kell,mint a szűkülőknek.A gerjesztési pont sem mindegy hol van...Ha csak szubnak lesz,és mozira akkor szvsz. felesleges tl-ekkel vesződni,sokkal nehezebb jó tl-t fabrikolni,mint a jól bevált zárt,illetve reflexdobozt.Persze,ha sikerál,akkor megéri.

Ha már megépítem nem csak házimozira használnám, mert nem hiszem hogy lesz kedvem állandóan letiltani meg engedélyezni a mélyládát, ha éppen zenét hallgatok, vagy dvd-t nézek. Vagy lehet hogy a mostani dobozaim normálisan lennének méretezve, akkor nem is nagyon lenne értelme házimozin kívül másra használni a ládát?! Na mind1, azért szeretném megépíteni, de még mindig nem nagyon jutottam előrébb benne Pl. még mindig nem tudom, hogy ha nem 1,5xSd-ről indítom a csövet, hanem mondjuk fix 0,32x0,32=0,1024, akkor milyen hosszú cső kellene, és mennyinek kellene lennie a kilépő keresztmetszetnek, meg azt sem tudom, hogy mi is igazából az a gerjesztési pont, de gondolom a hangszóró helye, ezt mi alapján kellene meghatározni?
Erősítő: Pioneer VSX-808RDS, CD lejátszó: Pioneer PD-4700, Kazettás lejátszó: Pioneer CT-W205R, DVD lejátszó: Yamada 5220, Front A: Házi építésű (Isophon T440 Replika), Front B: Magnat Motion 880, Rear: Magnat Motion 220, Center: Magnat Motion Center 210 Sub: Magnat Motion Sub 130A

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Tehát akkor a Beymához ez a láda halott ügy ?!
De én ezt nem is értem most már. Azt mondtad, hogy a TL ládánál a cső bemeneti keresztmetszete, ami a hangszóró, annak kell lennie 1,5xSd-nek.
Na most ha azt nézzük hogy egy 30-as mélynek a beépítési mérete is minimum 280mm akkor a bemenő keresztmetszet az minimum 0,28x0,28x1,5=0,0784x1,5=1,1176. Létezik milyen hangszóró, aminek 0,0784 az Sd-je? mert én minden hol csak ilyen 0,5 körüli értékeket látok. Tehát 30-as nyomóból nem lehet TL dobozt építeni? Vagy hogy is van ez?

Nem kötelező az 1,5 ös szorzó.Lehet konstans(táguló) is a csőkeresztemszet,csak akkor hosszabb cső kell,mint a szűkülőknek.A gerjesztési pont sem mindegy hol van...Ha csak szubnak lesz,és mozira akkor szvsz. felesleges tl-ekkel vesződni,sokkal nehezebb jó tl-t fabrikolni,mint a jól bevált zárt,illetve reflexdobozt.Persze,ha sikerál,akkor megéri.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Erről jut eszembe.Megvan neked Őshifis excelje?
Ittvan, de mire is kell?
http://www.freeweb.hu/tube/Speaker_impedance.xls

Végülis lehet,hogy neked semmire,de akit esetleg érdekelnek,hogy miket és hogyan kalkulálnak,annak jó időtöltés böngészgetni a cellák tartalmát,má hogy mit,hogyan számol.Persze akinek annak nem szóttam.

Avatar
_Zozo_
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2006.04.01., szomb. 17:53
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: _Zozo_ »


Jah jut eszembe, ha valakinek kell a Klinger féle könyv, akkor nekem meg van pdf-be Elvetemült módon beszkenneltem nemrégen
Nekem jöhet!
 
Leva, Tusinak ezek szerint reflex doboz készül?

18,2 mega, kezdjél gondolkodni, milyen úton jusson el hozzád
Erősítő: Pioneer VSX-808RDS, CD lejátszó: Pioneer PD-4700, Kazettás lejátszó: Pioneer CT-W205R, DVD lejátszó: Yamada 5220, Front A: Házi építésű (Isophon T440 Replika), Front B: Magnat Motion 880, Rear: Magnat Motion 220, Center: Magnat Motion Center 210 Sub: Magnat Motion Sub 130A

Avatar
andix
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1071
Csatlakozott: 2006.01.05., csüt. 16:04
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: andix »


Jah jut eszembe, ha valakinek kell a Klinger féle könyv, akkor nekem meg van pdf-be Elvetemült módon beszkenneltem nemrégen
Nekem jöhet!
 
Leva, Tusinak ezek szerint reflex doboz készül?

Avatar
topeti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 600
Csatlakozott: 2003.04.02., szer. 06:49
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: topeti »


Há mire vazzeg, dobozt és reflexcsövit méretezni
Jóétvágyat Shala
Erősítő: Korsun KS99, CD-játszó: Rotel RCD-965BX, Hangfal: saját Vifa építés

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Erről jut eszembe.Megvan neked Őshifis excelje?
Ittvan, de mire is kell?
http://www.freeweb.hu/tube/Speaker_impedance.xls

Avatar
_Zozo_
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2006.04.01., szomb. 17:53
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: _Zozo_ »

Vagy félreértettem valamit, és úgy is lehet számolni a cső kezdeti keresztmetszetét, hogy a hangszóró az nem a cső végében, hanem a cső oldalában helyezkedik el?
Erősítő: Pioneer VSX-808RDS, CD lejátszó: Pioneer PD-4700, Kazettás lejátszó: Pioneer CT-W205R, DVD lejátszó: Yamada 5220, Front A: Házi építésű (Isophon T440 Replika), Front B: Magnat Motion 880, Rear: Magnat Motion 220, Center: Magnat Motion Center 210 Sub: Magnat Motion Sub 130A

Avatar
_Zozo_
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2006.04.01., szomb. 17:53
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: _Zozo_ »

Jah jut eszembe, ha valakinek kell a Klinger féle könyv, akkor nekem meg van pdf-be Elvetemült módon beszkenneltem nemrégen
Erősítő: Pioneer VSX-808RDS, CD lejátszó: Pioneer PD-4700, Kazettás lejátszó: Pioneer CT-W205R, DVD lejátszó: Yamada 5220, Front A: Házi építésű (Isophon T440 Replika), Front B: Magnat Motion 880, Rear: Magnat Motion 220, Center: Magnat Motion Center 210 Sub: Magnat Motion Sub 130A

Avatar
_Zozo_
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2006.04.01., szomb. 17:53
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: _Zozo_ »


Akkor kli tudunk valamit találni a sub ládámra? Maradjon a Beyma, meg a TL doboz, csak méretezzem, ami látszólag nem egyszerű, mert kisebb a kezdeti keresztmetszete a csőnek, mint maga a hangszóró, erre nem kaptam választ, hogy mit csináljak vele. Vagy válasszak másik hangszórót, ha minden képpen ilyen TL-t szeretnék? Vagy felejtsem el a TL-t és tervezzünk valami másik dobozt ehhez a hangszóróhoz? vagy esetleg van itthon két darab felesleges jó állapotú 30-as vidim, ahhoz lehetne jó dobozt tervezni?
A negyedes tl-nél a cső minimum keresztmetszetének végig,a gerjesztő(memrán)felszíne alá menni nyema,mert az már más módusban fog üzemelni.
Vidi ügyben meg legjobb,ha Shalafi szaktárs zaklatásába kezdesz.

Tehát akkor a Beymához ez a láda halott ügy ?!
De én ezt nem is értem most már. Azt mondtad, hogy a TL ládánál a cső bemeneti keresztmetszete, ami a hangszóró, annak kell lennie 1,5xSd-nek.
Na most ha azt nézzük hogy egy 30-as mélynek a beépítési mérete is minimum 280mm akkor a bemenő keresztmetszet az minimum 0,28x0,28x1,5=0,0784x1,5=1,1176. Létezik milyen hangszóró, aminek 0,0784 az Sd-je? mert én minden hol csak ilyen 0,5 körüli értékeket látok. Tehát 30-as nyomóból nem lehet TL dobozt építeni? Vagy hogy is van ez?
Erősítő: Pioneer VSX-808RDS, CD lejátszó: Pioneer PD-4700, Kazettás lejátszó: Pioneer CT-W205R, DVD lejátszó: Yamada 5220, Front A: Házi építésű (Isophon T440 Replika), Front B: Magnat Motion 880, Rear: Magnat Motion 220, Center: Magnat Motion Center 210 Sub: Magnat Motion Sub 130A

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nnna mégegy: Én nagyjából ilyen Ql-ekkel számolok: Bass-reflex dobozban 30liter körül kb. Ql~7, 300liter körül pedig Ql~5.Zárt doboznál, ha kisebb 30liternél, Ql~20, 100liternél, Ql~10, 300-nál, Ql~5.

Erről jut eszembe.Megvan neked Őshifis excelje?

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Akkor kli tudunk valamit találni a sub ládámra? Maradjon a Beyma, meg a TL doboz, csak méretezzem, ami látszólag nem egyszerű, mert kisebb a kezdeti keresztmetszete a csőnek, mint maga a hangszóró, erre nem kaptam választ, hogy mit csináljak vele. Vagy válasszak másik hangszórót, ha minden képpen ilyen TL-t szeretnék? Vagy felejtsem el a TL-t és tervezzünk valami másik dobozt ehhez a hangszóróhoz? vagy esetleg van itthon két darab felesleges jó állapotú 30-as vidim, ahhoz lehetne jó dobozt tervezni?
A negyedes tl-nél a cső minimum keresztmetszetének végig,a gerjesztő(memrán)felszíne alá menni nyema,mert az már más módusban fog üzemelni.
Vidi ügyben meg legjobb,ha Shalafi szaktárs zaklatásába kezdesz.

Avatar
_Zozo_
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2006.04.01., szomb. 17:53
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: _Zozo_ »

Akkor kli tudunk valamit találni a sub ládámra? Maradjon a Beyma, meg a TL doboz, csak méretezzem, ami látszólag nem egyszerű, mert kisebb a kezdeti keresztmetszete a csőnek, mint maga a hangszóró, erre nem kaptam választ, hogy mit csináljak vele. Vagy válasszak másik hangszórót, ha minden képpen ilyen TL-t szeretnék? Vagy felejtsem el a TL-t és tervezzünk valami másik dobozt ehhez a hangszóróhoz? vagy esetleg van itthon két darab felesleges jó állapotú 30-as vidim, ahhoz lehetne jó dobozt tervezni?
Erősítő: Pioneer VSX-808RDS, CD lejátszó: Pioneer PD-4700, Kazettás lejátszó: Pioneer CT-W205R, DVD lejátszó: Yamada 5220, Front A: Házi építésű (Isophon T440 Replika), Front B: Magnat Motion 880, Rear: Magnat Motion 220, Center: Magnat Motion Center 210 Sub: Magnat Motion Sub 130A

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nnna mégegy: Én nagyjából ilyen Ql-ekkel számolok: Bass-reflex dobozban 30liter körül kb. Ql~7, 300liter körül pedig Ql~5.
Zárt doboznál, ha kisebb 30liternél, Ql~20, 100liternél, Ql~10, 300-nál, Ql~5.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Volt matektanárom mondta,hogy egy új matekkönyv megírása annyi,hogy kicseréljük a jelöléseket,kicsit módosítunk a hablatyon,oszt annyi.

 
Ha már így elsoroltam, végül még ott a Qp is, ami a reflexcső veszteségeit jeleníti meg. Bár ez igazán elhanyagolható már.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


mert én a doboz minőségi tényezőjét
Az Qt.
Ql "Leakage" a doboz mechanikai veszteségeit modellezi (szivárgás pl. a porózus porvédőn keresztül, illetve a merevítetlen oldalfalak miatti veszteség).
Qa "Absorption" a csillapító anyag "elnyelőképességét" mutatja.

Végülis tökmind1 hogyan jelöljük,lényeg hogy má érthető.
 
Volt matektanárom mondta,hogy egy új matekkönyv megírása annyi,hogy kicseréljük a jelöléseket,kicsit módosítunk a hablatyon,oszt annyi.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


 
Változtasd meg a doboz jóságát,ugye ha tömsz meg ilyenek,akkor romlik,20liter alatt 10-es jósággal szoktam számolni,ha ezt eltolod mondjuk 3-asra,akkor mi lesz a rezfreki!?

természetesen, mindent egyebet változatlanul hagysz

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


mert én a doboz minőségi tényezőjét
Az Qt.
Ql "Leakage" a doboz mechanikai veszteségeit modellezi (szivárgás pl. a porózus porvédőn keresztül, illetve a merevítetlen oldalfalak miatti veszteség).
Qa "Absorption" a csillapító anyag "elnyelőképességét" mutatja.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Ha "tömöd",akkor Ql-t is módosítod
Ebben biztos vagy Doki? Inkább Qa módosul... Nem? Egyébként a mérések szerint a BassBox progi példul +-0,5Hz es pontossággal meg tudja hat-ározni az Fb-t. Ha jók a paraméterek.

Akkor mit is neveztek Ql-nek,mert én a doboz minőségi tényezőjét,amit ha tömsz,akkor romlik ez a jóság?Aztán mivel a dobozban lévő levegő hajlékonysági téynezője is módosul,ezért ezzel is elhangolod a rendszert.
 
Változtasd meg a doboz jóságát,ugye ha tömsz meg ilyenek,akkor romlik,20liter alatt 10-es jósággal szoktam számolni,ha ezt eltolod mondjuk 3-asra,akkor mi lesz a rezfreki!?

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Ha "tömöd",akkor Ql-t is módosítod
Ebben biztos vagy Doki? Inkább Qa módosul... Nem? Egyébként a mérések szerint a BassBox progi példul +-0,5Hz es pontossággal meg tudja hat-ározni az Fb-t. Ha jók a paraméterek.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”