Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2023.10.02., hétf. 22:45
Aztán bár nem annyira ide tartozik, de pl nekem a tavalyi Hifi Show-n kiállított nagy Danley monitorok hangja kifejezetten nem tetszett (lehet, hogy nem a hangsugárzók hibája volt, passz), pedig méréspárti vagyok, de hiába a szép átvitel stb, ha egész egyszerűen nincs a hangban semmi ami megfogjon, akkor megette a fene az egészet szvsz.
A Danley hangdobozokat azért választottuk, mert képesek voltak megmutatni azt a dinamika átfogást, ami a felvételeink jellemzője volt. HiFi hangdobozokkal abban a teremben nem sokra mentünk volna.

Én nem akarom, hogy zenehallgatás közben egy készülék fogjon meg, ezt inkább a zenétől várom el, a készülék maradjon észrevétlen!

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Amúgy nekem tetszett süti hangsugárzójának megszólalása (méréseket akkor még nem láttam róla, szóval nem volt az esetleges mérésből eredeztethető előítéletem), ami nyilván nem tökéletes, de szerintem olyan jelenleg nem létezik akármennyi pénzért sem (legalábbis abszolút értelemben véve), de ha létezne is, nem garantált, hogy tetszene rajta az éppen lejátszott felvétel, mert ugye a felvételek sem tökéletesek (vagy tökéletes rögzítései az eredeti hangnak).

Aztán bár nem annyira ide tartozik, de pl nekem a tavalyi Hifi Show-n kiállított nagy Danley monitorok hangja kifejezetten nem tetszett (lehet, hogy nem a hangsugárzók hibája volt, passz), pedig méréspárti vagyok, de hiába a szép átvitel stb, ha egész egyszerűen nincs a hangban semmi ami megfogjon, akkor megette a fene az egészet szvsz.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2023.10.02., hétf. 21:45
denesdr írta:
2023.10.02., hétf. 21:37
De, ki lehet zárni akár teljesen is, kérdés, hogy milyen rövidre vesszük az időkapuzást és milyen távol vannak a helyiségben a reflexiós pontok a mérési távolsághoz képest. Minél rövidebbre vesszük az időkaput, annál közelebb lehetnek a környezeti reflexiós pontok, viszont annál magasabbra kerül az értékelhető alsó frekvencia. A korábbi kommentben látható mérések azt hiszem 3 ms (de lehet, hogy 5, már nem emlékszem pontosan) kapuzási idővel készültek. Az impulzusválaszon szépen látszott, hogy a hangsugárzó már "lenyugodott" és ezután mikor lépett be az első szobai reflexió (ami ugye már az időkapun kívülre esett).
Igen, csak hát a basszus- és középsávban a hullámfront megszületése után 3ms elteltével még bőven mocorog a membrán, meg a dobozban a levegő, meg a belső visszaverődések igyekeznek kifelé a membránon át. Ha meg nagyobbra veszed az időablakot, befutnak az első teremreflexiók. Ezért nem oldja meg minden szobai problémánkat a kapuzott mérés.
Nem mondtam, hogy minden problémát megold az időkapus mérés. Aki nem tud mérni süketszobában vagy mondjuk egy csendes udvaron egy létra tetején, annak nem marad más mint a rövid időkapus szobai mérés, ami szerintem, meg mások szerint is jól használható, az ismert korlátaival együtt.
De ahogy mondtam, a feltöltött mérések impulzusválaszain látszott, hogy a hangszórók már nem nagyon mocorognak és tisztán kivehető volt, hogy mikor lép be az első teremreflexió.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fapaci írta:
2023.10.02., hétf. 21:19
sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 20:29
Nem véletlenül mondtam, hogy simítatlan vagy alacsony simítású méréseket senki sem tesz közzé...
Mondhatni mást sem teszek már vagy 2 évtizede.
És hol teszed közzé?
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2023.10.02., hétf. 21:37
De, ki lehet zárni akár teljesen is, kérdés, hogy milyen rövidre vesszük az időkapuzást és milyen távol vannak a helyiségben a reflexiós pontok a mérési távolsághoz képest. Minél rövidebbre vesszük az időkaput, annál közelebb lehetnek a környezeti reflexiós pontok, viszont annál magasabbra kerül az értékelhető alsó frekvencia. A korábbi kommentben látható mérések azt hiszem 3 ms (de lehet, hogy 5, már nem emlékszem pontosan) kapuzási idővel készültek. Az impulzusválaszon szépen látszott, hogy a hangsugárzó már "lenyugodott" és ezután mikor lépett be az első szobai reflexió (ami ugye már az időkapun kívülre esett).
Igen, csak hát a basszus- és középsávban a hullámfront megszületése után 3ms elteltével még bőven mocorog a membrán, meg a dobozban a levegő, meg a belső visszaverődések igyekeznek kifelé a membránon át. Ha meg nagyobbra veszed az időablakot, befutnak az első teremreflexiók. Ezért nem oldja meg minden szobai problémánkat a kapuzott mérés.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Vinkler írta:
2023.10.02., hétf. 21:37
sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 20:29
Vinkler írta:
2023.10.02., hétf. 19:52
@sutemenyx!

Te ezzel a hangsugárzóval fejlesztesz, tesztelsz audio eszközöket?
Meg mégegy ugyanilyennel. De ne izgulj, az SCM150-en is van pogó, csak az agyonsimított görbén kevésbé látszik. Nyugodtan megszorozhatod 2-vel a keskeny ugrálások amplitudóját:
IMG_7818.jpeg

Nem véletlenül mondtam, hogy simítatlan vagy alacsony simítású méréseket senki sem tesz közzé, mert az bizony szarul néz ki.

És akkor ez még a legkevésbé problémás (nem problémás) dobozok egyike. Majd keresek mást is, ami gyári.
Szerintem sokan örülnének, lehet te is, ha a saját hangsugárzójuk, csak nyomokban tartalmazná ezt a görbét.
Valóban, és valóban örülnék is. Csupán csak arra akartam rávilágítani, hogy a tiéd átvitele sem egy egyenes vonal, és főleg nem, ha még simítva sem lenne. Ezzel együtt persze nyilván jobb, mint az enyém, vagy mint sok más egyéb -akár drága- gyári hangsugárzóé.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2023.10.02., hétf. 21:25
denesdr írta:
2023.10.02., hétf. 21:07
A neve time-gating vagyis időkapus mérés, amivel ki lehet szűrni a szobai visszaverődéseket, így megtudhatjuk a hangsugárzónk saját, szobától független átvitelét, hátránya a technikának, hogy a mérés alsó határfrekvenciája korlátolt.
Hogy érted ezt a korlátot? Nyilván nem REW-vel, de elég sok kapuzott mérést követtem már el a basszus sávban. Sajnos a reflexiókat nem lehet vele teljesen kizárni.
De, ki lehet zárni akár teljesen is, kérdés, hogy milyen rövidre vesszük az időkaput és milyen távol vannak a helyiségben a reflexiós pontok a mérési távolsághoz képest. Minél rövidebbre vesszük az időkaput, annál közelebb lehetnek a környezeti reflexiós pontok, viszont annál magasabbra kerül az értékelhető alsó frekvencia. A korábbi kommentben látható mérések azt hiszem 3 ms (de lehet, hogy 5, már nem emlékszem pontosan) kapuzási idővel készültek és látható, hogy a használható alsó frekvencia 350 Hz körül lett. Az impulzusválaszon szépen látszott, hogy a hangsugárzó már "lenyugodott" és ezután mikor lépett be az első szobai reflexió, ami ugye már az időkapun kívülre esett, így ez utóbbi hatását a hangnyomásgörbe nem tartalmazza.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára denesdr 2023.10.02., hétf. 21:44-kor.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12681
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7369
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 20:29
Vinkler írta:
2023.10.02., hétf. 19:52
@sutemenyx!

Te ezzel a hangsugárzóval fejlesztesz, tesztelsz audio eszközöket?
Meg mégegy ugyanilyennel. De ne izgulj, az SCM150-en is van pogó, csak az agyonsimított görbén kevésbé látszik. Nyugodtan megszorozhatod 2-vel a keskeny ugrálások amplitudóját:
IMG_7818.jpeg

Nem véletlenül mondtam, hogy simítatlan vagy alacsony simítású méréseket senki sem tesz közzé, mert az bizony szarul néz ki.

És akkor ez még a legkevésbé problémás (nem problémás) dobozok egyike. Majd keresek mást is, ami gyári.
Szerintem sokan örülnének, lehet te is, ha a saját hangsugárzójuk, csak nyomokban tartalmazná ezt a görbét.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fererencz írta:
2023.10.02., hétf. 20:57
sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 20:48


Nemtudom, ez teljesen szemből történt
Azt gondoltam, hogy szemből mértél de függőleges irányban ha különböző magasságban mérsz, több utas doboz esetén ilyesmit láthatsz mérve:

YPVGlUC.png

Ami ugye a váltás környékén van.
Holnap, vagy holnapután majd megnézem, hogy milyen különböző magasságokon. Kösz a tippet!
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2023.10.02., hétf. 21:07
A neve time-gating vagyis időkapus mérés, amivel ki lehet szűrni a szobai visszaverődéseket, így megtudhatjuk a hangsugárzónk saját, szobától független átvitelét, hátránya a technikának, hogy a mérés alsó határfrekvenciája korlátolt.
Hogy érted ezt a korlátot? Nyilván nem REW-vel, de elég sok kapuzott mérést követtem már el a basszus sávban. Sajnos a reflexiókat nem lehet vele teljesen kizárni.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

“Süti, a büdös életben nem fogja semmiben megközelíteni az RFT meg a Greencone az ATC-ket, semelyiket. Még 1x, semmiben. Se torzításban, se linearitásban, se energia egyensúlyban, sem a nagyobbakat terhelhetőségben, sem műfajfüggetlenségben.”

De főleg, B-osztályú torzításban nem! A terhelhetőségben igazad van, viszont az nem is cél.

“Az emberiségnek komolyabb gondjai is vannak, amik megoldásra várnak.”

Valamit hagyni kell másoknak is.


“Nem lehet az RFT-ből normális mélyet kivenni, mert ha lesz elég, akkor borzalmas lesz az impulzusválasza, ha viszonylag normális lesz az impulzusválasza, nem lesz mélye.”

Hát eddig nem tűnik úgy. Éppenséggel ez a néhány görbe a szoba közepén lévő sugárzóról készült, ami mélyátvitel szempontjából hálátlan lokáció. A másiknak másmilyen az alja. Az állóhullámokat leszámítva a mélyátvitelben nincs semmilyen reális probléma.

“Nincs magasa, ami van, az torz. A Jó magas hangokhoz könnyű merev membrán kell. “

Éppenséggel könnyű is meg merev is. Na nem annyira, mint egy berillium dóm, de szerencsére fém hangja sincs.

“A Greencone-nal nem lehet elváltani, a váltási frekvencia környéke mindig borzalmas torz és hiányos is lesz, nem ér össze az átvitelük rendesen.”

Hát igen, ez technikailag a legnagyobb probléma. Én a jövőbelátáshoz viszont nem vagyok elég merész, így inkább próbálkoznék még kicsit.


“Nem érdemes belefeccölni 1 perc energiát se. Kell egy jó alap, ha nincs megfelelő mérőparkod, ismereted, gyakorlatod (leginkább évtizedes, hogy jó is legyen), akkor valami olyan kész doboz, ami nagyvonalakban tetszik, aztán azt szét lehet még tekerni csoda kondikkal meg drótokkal.”

Kár volt leírnod, privátban már kifejtettem a véleményem. Megfordult nálam elég sok hangfal, és én is megfordultam jópárnál. Jelen pillanatban 3 olyan hangsugárzót tudok mondani, amiért talán venném a fáradtságot, hogy elcipeljem haza meghallgatni, de azokra sincs igazán egyikre sem esély, hogy meg is vásárolnám. Ott már eleve számomra értelmét veszti a dolog, ha el kell gondolkozni, hogy milyen alkatrészeket kéne kicserélni a váltóban. Én nem elfűteni akarom az erősítőből kijövő energiát, hanem meghallgatni. Az sem érdekel, ha van benne 6-8dB esés valahol, azt én lesz@rom. A torzítás jobban érdekel meg a fázismenet, azokon még lehet dolgozni.

Az aktív ATC SCM150 egy remek hangfal, tényleg, tök szuper. Jó is lenne, de egyetlen hibája van, amiért nekem mégsem felel meg: nem elég jók benne az erősítő modulok
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sutemenyx 2023.10.02., hétf. 21:26-kor.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 20:29
Nem véletlenül mondtam, hogy simítatlan vagy alacsony simítású méréseket senki sem tesz közzé...
Mondhatni mást sem teszek már vagy 2 évtizede.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fererencz írta:
2023.10.02., hétf. 20:57
sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 20:48


Nemtudom, ez teljesen szemből történt
Azt gondoltam, hogy szemből mértél de függőleges irányban ha különböző magasságban mérsz, több utas doboz esetén ilyesmit láthatsz mérve:

YPVGlUC.png

Ami ugye a váltás környékén van.
Amennyiben a hangszórók függőlegesen elrendezésben vannak! :)

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 20:29
Nem véletlenül mondtam, hogy simítatlan vagy alacsony simítású méréseket senki sem tesz közzé, mert az bizony szarul néz ki.
Tulajdonképpen lehet rendesen simítatlanul is mérni/használható görbéket kapni, van rá technika akkor is, ha nem süketszobában mérünk. A neve time-gating vagyis időkapus mérés, amivel ki lehet szűrni a szobai visszaverődéseket, így megtudhatjuk a hangsugárzónk saját, szobától független átvitelét, hátránya a technikának, hogy a mérés alsó határfrekvenciája korlátolt.
Az alábbi két ábrán a saját dobozom simítatlan on-axis átvitele 1 méter távolságból, az első képen normál polaritással az eredő és a váltásban résztvevő hangszórók saját görbéi, a másodikon a fordított polaritású átvitel összevetése a normál polaritásúval (reverse null test), aztán itt van még az on-axis átvitel fázissal és a fordított polaritású átvitel szintén fázissal. Az említett alsó frekvenciakorlát is jól látható a grafikonokon.
mid-high_xo_gated.jpg
mid-high_xo_gated.jpg (58.13 KiB) Megtekintve 867 alkalommal
reverse_null+normal_polarity.jpg
reverse_null+normal_polarity.jpg (60.63 KiB) Megtekintve 867 alkalommal
fr+ph.jpg
fr+ph.jpg (57.91 KiB) Megtekintve 867 alkalommal
reverse_null.jpg
reverse_null.jpg (61.85 KiB) Megtekintve 867 alkalommal

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1317
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 794
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fererencz »

sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 20:48


Nemtudom, ez teljesen szemből történt
Azt gondoltam, hogy szemből mértél de függőleges irányban ha különböző magasságban mérsz, több utas doboz esetén ilyesmit láthatsz mérve:
YPVGlUC.png
Ami ugye a váltás környékén van.
Nem szotkam hibázni.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fererencz írta:
2023.10.02., hétf. 20:13
sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 15:36
Most csináltam egy újabb mérést
Nem lehet, hogy nem a doboznak/hangszóróknak kedvező irányból mérsz? Ahol az a csúnya beszakadás volt, az nekem hasonló arra, mint egyes dobozok "off-axis" átvitele. Szóval én mérnék szemben a dobozokkal, de különböző (5-10cm különbséggel) magasságban.
Nemtudom, ez teljesen szemből történt
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5903
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7235
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 20:29
Vinkler írta:
2023.10.02., hétf. 19:52
@sutemenyx!

Te ezzel a hangsugárzóval fejlesztesz, tesztelsz audio eszközöket?
Meg mégegy ugyanilyennel. De ne izgulj, az SCM150-en is van pogó, csak az agyonsimított görbén kevésbé látszik. Nyugodtan megszorozhatod 2-vel a keskeny ugrálások amplitudóját:
IMG_7818.jpeg

Nem véletlenül mondtam, hogy simítatlan vagy alacsony simítású méréseket senki sem tesz közzé, mert az bizony szarul néz ki.

És akkor ez még a legkevésbé problémás (nem problémás) dobozok egyike. Majd keresek mást is, ami gyári.
Süti, a büdös életben nem fogja semmiben megközelíteni az RFT meg a Greencone az ATC-ket, semelyiket. Még 1x, semmiben. Se torzításban, se linearitásban, se energia egyensúlyban, sem a nagyobbakat terhelhetőségben, sem műfajfüggetlenségben. Csinálhatsz az RFT-vel bármit, hacsak csodát nem tudsz tenni, de akkor a tehetséged ne az RFT-re vesztegesd, kérlek! Az emberiségnek komolyabb gondjai is vannak, amik megoldásra várnak.
A 2 hangszóród nem lehet normálisan elváltani egymással, nem alkalmasak rá. Nem lehet az RFT-ből normális mélyet kivenni, mert ha lesz elég, akkor borzalmas lesz az impulzusválasza, ha viszonylag normális lesz az impulzusválasza, nem lesz mélye. Nincs magasa, ami van, az torz. A Jó magas hangokhoz könnyű merev membrán kell. A közepe meg hullámos.
A Greencone-nal nem lehet elváltani, a váltási frekvencia környéke mindig borzalmas torz és hiányos is lesz, nem ér össze az átvitelük rendesen.
Nem érdemes belefeccölni 1 perc energiát se. Kell egy jó alap, ha nincs megfelelő mérőparkod, ismereted, gyakorlatod (leginkább évtizedes, hogy jó is legyen), akkor valami olyan kész doboz, ami nagyvonalakban tetszik, aztán azt szét lehet még tekerni csoda kondikkal meg drótokkal.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Vinkler írta:
2023.10.02., hétf. 19:52
@sutemenyx!

Te ezzel a hangsugárzóval fejlesztesz, tesztelsz audio eszközöket?
Meg mégegy ugyanilyennel. De ne izgulj, az SCM150-en is van pogó, csak az agyonsimított görbén kevésbé látszik. Nyugodtan megszorozhatod 2-vel a keskeny ugrálások amplitudóját:
IMG_7818.jpeg
Nem véletlenül mondtam, hogy simítatlan vagy alacsony simítású méréseket senki sem tesz közzé, mert az bizony szarul néz ki.

És akkor ez még a legkevésbé problémás (nem problémás) dobozok egyike. Majd keresek mást is, ami gyári.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1317
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 794
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fererencz »

sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 15:36
Most csináltam egy újabb mérést
Nem lehet, hogy nem a doboznak/hangszóróknak kedvező irányból mérsz? Ahol az a csúnya beszakadás volt, az nekem hasonló arra, mint egyes dobozok "off-axis" átvitele. Szóval én mérnék szemben a dobozokkal, de különböző (5-10cm különbséggel) magasságban.
Nem szotkam hibázni.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12681
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7369
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

@sutemenyx!

Te ezzel a hangsugárzóval fejlesztesz, tesztelsz audio eszközöket?
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2023.10.02., hétf. 18:22
Viszont néha abból kell főzni ami van és igazából gyakran lehet jó dolgokat így is kihozni. Szinte biztos vagyok benne, hogy süti dobozai átvitelén is lehet javítani bőven, megfelelő beavatkozásokkal.
Hát javítani biztosan lehet és van is mit. :D

Az idejét mindenki azzal tölti, amivel szeretné.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2023.10.02., hétf. 17:26
Amúgy meg nem lehet mindenféle hangszórókat egymáshoz illeszteni. A körültekintő tervezésnek része a megfelelő motorok kiválasztása is.
Viszont néha abból kell főzni ami van és igazából gyakran lehet jó dolgokat így is kihozni. Szinte biztos vagyok benne, hogy süti dobozai átvitelén is lehet javítani bőven, megfelelő beavatkozásokkal.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 13:00
Kíváncsiságból megmértem most az egyik nálam lévő Martin Logan Aeriust. 1/3,1/12 és simítás nélkül ezt mutatja rózsazajjal:
Továbbra is értelmetlen 100-120 dB átfogású ábrákat nézegetned, mutogatnod. Használhatnál már valami normális szoftvert...
sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 13:23
Hát a fordítás nem egészen ugyanaz, mint a hátratolás, mert a fordítás minden frekvencián 180fok különbséget ad, míg a tologatásnak attól függ, hogy milyen fázistolást ad, hogy milyen frekvencián vizsgáljuk.
Bizony, az akusztikai késleltetés és a fázistolás nagyon nem ugyanaz.

Amúgy meg nem lehet mindenféle hangszórókat egymáshoz illeszteni. A körültekintő tervezésnek része a megfelelő motorok kiválasztása is.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Most csináltam egy újabb mérést a jobb oldali, azaz nem sarokban lévő komplett hangfalról. Annyi a különbség, hogy a hallgatási pozicionál előrébb volt a mikrofon ugy egy 80centivel, és mögé és alá is párnák vannak pakolva. Illetve a hangfal mellett áll egy Martin Logan Aerius is. Sweep lett lejátszva, jó hangosan.

No smooth:
IMG_0073.jpeg
1/12 octave smooth:
IMG_0074.jpeg
1/3 octave smooth:
IMG_0075.jpeg
Talán a magassugárzó nem lett megfordítva az előző mérés óta, de már nem vagyok biztos benne.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

-CB- írta:
2023.10.02., hétf. 15:22
sutemenyx írta:
2023.10.02., hétf. 15:16
Ezt csinálja a nagyobbik hangszóró 10centiről, letakart kis hangszóró mellett:

IMG_0070.jpeg


Sweep ment végig, kikapcsolt simítással.
lehet, fejhallgatónak kéne használni :-)
De hová lettek Mélyék?
10centiről nem játszik be sem a doboz, sem a teremakusztika.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”