Sziasztok!
Folytatom a történetet, amelyben szeretném megmutatni, hogyan készítem én a Lenco L75 DIY-t.
Ott hagytam abba, hogy kész lett a keret kialakítása és össze lett ragasztva.
A festés előtt még egy utolsó próba. Tulajdonképpen teljesen össze szereltem a lemezjátszót, hogy lepróbáljak mindent működés közben. Erre azért van szükség, mert ha már le van festve, akkor sokkal nehezebb alakítani, fúrni faragni, hogy ne sérüljön a festés. A lemezjátszó minden mechanikus elemét szétszereltem és megtisztítva, új olajjal, szilikon zsírral, vagy amivel szükséges összeraktam. A próba jól sikerült, minden működött a fordulatszámot is sikerült elsőre beállítani, így jöhet a szétszerelés és a festés.
Közben, amíg azon agyaltam, hogy hogyan lesz lefestve, volt egy kis dolgom az Üllői út végén, és betértem a Zatik faáruházba. Itt találtam rá arra az anyagra, amelyből később az Ortofon kar, állványa készült el. Egy fél méteres darab Ovangkol, trópusi fa. Ezt a faanyagot nem régen fedezték fel az asztalos szakmában és ott is a hangszerkészítők. Gitár testet készítenek belőle. Szerelmese lettem ennek a fának.

- 4265xovangkol80mm.jpg (26.74 KiB) Megtekintve 1082 alkalommal
Gyönyörű cucc. Azt gondoltam, hogy keresek egy asztalost aki megadja a végleges méreteket az anyagnak. Sok utánajárás után (nagyon nehéz jó szakembert találni) meg is találtam, egy konyhabútor gyártó vállalkozó személyében. Összeismerkedésünk után derült ki, hogy saját maga festi a konyhabútorokat. Heuréka! Ő az én emberem. Kaptam egy RAL színskálát amelyből kiválasztottam a RAL5008-as színt.

- 40a184e6a3014787f2f8ace705fcb383.jpg (7.52 KiB) Megtekintve 1082 alkalommal
Így kezdődhetett a festés és a karbak elkészítése. Kb. 3 hét múlva jelentkezett az asztalos, hogy minden kész. Nagyon izgatottan mentem érte. Kicsit féltem, hogy nem minden úgy sikerült ahogy vártam. Szerencsére minden ok lett, vagyis gyönyörű. A fa is, és a lemezjátszó test is. Még aznap össze is szereltem, és próba. A kar tartó bakból kétfélét készített. Egy szögleteset és egy hengereset. Először az utóbbival szereltem össze.

- _DSC6283-2.jpg (1.09 MiB) Megtekintve 1082 alkalommal
Sajnos a próbák alatt kiderült, hogy nem elég nehéz, és ebből kifolyólag nem elég stabil. Így a szögletes lesz a végleges verzión. A festés alatt megjött az Audio-Technika shell is. Ezt azért kellett megvennem, mert a gyári Ortofon shell túl könnyű volt. 10g. Miért könnyű? Mert az ortofon kar egy 31g-os SPU hangszedőhöz van kalibrálva. Azaz innen indul a súly beállítása. 21g-os hangszedő pedig nincs . Ezért rendeletem a 18g-os AT shellt. (egyébként 19.5g) + a 8g-os Denon DL301, ami kb 10g, és kerül bele még egy 6g-os súly. Így már klasszul beállítható a tűnyomás.
Eme kis kitérő után, még szeretném megmutatni, amit a legelső részben írtam, hogy miként lett megoldva a csúnya Lenco ki-be kapcsoló gomb kiiktatása
Előre bocsátom, hogy ezt a megoldást nem én találtam ki, de szerintem jobb lett mint az eredeti. Láttam egy oldalon, hogy felszereltek egy mikrokapcsolót a sebességváltó kis karjához, ami 16-os állásnál kikapcsolja a motort, 33, 45 és 78 as állásban pedig bekapcsol. Én annyit tökéletesítettem rajta, hogy nem tetszett az, amikor 16-os állásba húzom a kart, akkor az idler kerék gumija megakad a tengelyen lévő lépcsőben. Nem akartam, hogy idő előtt tönkremenjen, ezért elkezdtem agyalni. Valahogy meg kellene oldani, hogy a kerék elemelkedjen a megfelelő pillanatban a kikapcsolás közben a tengelytől és ne akadjon meg. A régi bekapcsoló kar alsó kis karja oldotta meg a problémát. Így néz ki most.

- 20200725_113015New.jpg (484.33 KiB) Megtekintve 1082 alkalommal

- 20200725_113021New.jpg (474.85 KiB) Megtekintve 1082 alkalommal

- 20200725_113053New.jpg (487.69 KiB) Megtekintve 1082 alkalommal
Szerintem elég jól sikerült Megbízhatóan működik, és semmi zaja nincs.
(Egyébként a végleges verzióban le van szépen szigetelve minden. Ha valaki megcsinálná ezt a módosítást, vigyázzon a kapcsoló kiválasztásával és a szigeteléssel. 220V van)
Megérkezett a hangszedő is. Alapból egy nehéz karba való hangszedőre volt szükségem. A Denon ebben az árkategóriában verhetetlen. Van jobb, drágább, de ár-érték arányban ez viszi a pálmát. Hihetetlen szép hangja van. Sajnos még egy igazán jó erősítővel nem tudtam kipróbálni, de most még amúgy is tesztelési és bejáratási fázisban vagyunk.
És egy kép a végleges változatról.

- _DSC6347-1.jpg (1.43 MiB) Megtekintve 1082 alkalommal

- _DSC6354-2.jpg (937.45 KiB) Megtekintve 1082 alkalommal

- _DSC6360-3.jpg (722.33 KiB) Megtekintve 1082 alkalommal

- _DSC6364-4.jpg (1.06 MiB) Megtekintve 1082 alkalommal

- _DSC6367-5.jpg (823.75 KiB) Megtekintve 1082 alkalommal
És még a végére egy kis DIY
Amint látjátok kapott egy komplett alaplapot, amin rajta van a lemezjátszó és a szögletes karbak. Ez is az ovangkol fa furnérjával van beborítva. Erre azért volt szükség, mert a kúpos tüskék, amin áll a lemezjátszó, semmilyen rezgéscsillapítást nem adnak. Ezért kellett valamilyen gumis cucc a tartó lap alá. Több eredeti lemezjátszó alátéttel próbálkoztam, de nem sok sikerrel. Ugyanis túl gyenge volt mindegyik, illetve a féloldalas terhelést nem lehetett megoldani. Az egyik oldalon dög nehéz, ahol a lejátszó van, a másik meg tök könnyű, ahol a kar helyezkedik el.
Megoldás:
Olvastam egy oldalon, hogy a Squash labda nagyon jó rezgéscsillapító hifi készülékek alatt, és van több keménységű is. Ezért vásároltam kéket, pirost, fehéret és elkezdtem próbálkozni. A végén a kék és a fehér maradt. Ezek tartották a legjobban az aszimmetrikus terhelést. Igen ám de elmozogtak az asztalon, nem maradtak a helyükön. Erre a feleségem sminkcuccai között találtam megoldást. Aldi Ombia éjszakai arckrém, átlátszó üvegtároló. A szája pont a labda mérete. Csak azt kellet megoldanom még, hogy ne csússzon teljesen bele az üvegbe. Erre egy jó megoldás a dekorhomok. Ja és az alján filc van, hogy ne az Üveg érintkezzen az asztallal.
Szóval a horror drága audio lábak helyett, kb 9e forintból bomba biztos lábakat kreáltam a készüléknek, és a homok mennyiségével és a labda keménységével állítható a magassága és a rugalmassága. Ja és van egy csomó arckréme a feleségemnek. :-)
Akiket megcsípett a hifi bogár most rohanhatnak az Aldiba és a Deckatlonba. :-)
Szóval, kb ennyi a Lenco L75 DIY. Remélem más is kedvet kap egy ilyen projekthez. Nem könnyű. Sok türelem és kitartás kell hozzá, de higgyétek el, egy jó hang megéri. Most hallgathatom az összes lemezem újra.