Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

istvan01 írta:
2020.05.04., hétf. 12:56
dys-cus írta:
2020.04.26., vas. 12:02
Mint írtam, most tanulgatom a mérőrendszer progijait. Mindenesetre felvettem ennek a kis SE erősítőnek a THD vs Freki görbéjét. Felhívnám a figyelmet a görbe jellegére. Jól látható, hogy a mélytaertományban egészen magas a torzítás. Erre mondják azt, hogy nem baj, mivel az ember füle arra nem érzékeny. Mindenesetre ez összefüggésben van a kimenő légrésével, ami az SE erősítők rákfenéje. Ez a triódás EL84-es erősítő 0,2Watton produkálja. Ha valaki azt hiszi, hogy egy 300B jobb ennél, az téved. Csak annak 1Watton ekkora a torzítása. Egyébként ez a kis teljesítmény a fülesen már nagy hangerőnek számít, majd' meg süketül tőle a polgár.
Zen AAS THD N F.JPG
Ottó vélhetően szépek ezek a mérések, de ebből ezeken a képeken adat le nem olvasható, még akkor sem ha nem a teljes képernyőt vágod be, hanem csak a megnyitott ablakot. Admint kéne hívni, állítson a topichoz jóval nagyobb pixel maxot, vagy adjál linket valami képtár-szerverre.
Jobklikk a képen, majd "Megnyitás új fülön/ablakban" nem segít? Az az eredeti méretben jeleníti meg őket...
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

dys-cus írta:
2020.04.26., vas. 12:02
Mint írtam, most tanulgatom a mérőrendszer progijait. Mindenesetre felvettem ennek a kis SE erősítőnek a THD vs Freki görbéjét. Felhívnám a figyelmet a görbe jellegére. Jól látható, hogy a mélytaertományban egészen magas a torzítás. Erre mondják azt, hogy nem baj, mivel az ember füle arra nem érzékeny. Mindenesetre ez összefüggésben van a kimenő légrésével, ami az SE erősítők rákfenéje. Ez a triódás EL84-es erősítő 0,2Watton produkálja. Ha valaki azt hiszi, hogy egy 300B jobb ennél, az téved. Csak annak 1Watton ekkora a torzítása. Egyébként ez a kis teljesítmény a fülesen már nagy hangerőnek számít, majd' meg süketül tőle a polgár.
Zen AAS THD N F.JPG
Ottó vélhetően szépek ezek a mérések, de ebből ezeken a képeken adat le nem olvasható, még akkor sem ha nem a teljes képernyőt vágod be, hanem csak a megnyitott ablakot. Admint kéne hívni, állítson a topichoz jóval nagyobb pixel maxot, vagy adjál linket valami képtár-szerverre.

Avatar
violin
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3622
Csatlakozott: 2008.10.10., pén. 19:03
Értékelés: 1044

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: violin »

HeZ írta:
2020.04.26., vas. 14:00
"S bár tudjuk azt, hogy egy jó mérési eredményekkel nem biztos, hogy jól szól az erősítő, de azt még jobban tudjuk, hogy egy jól szóló erősítő mérései mindig jók."

Bárcsak ezt mindenki tudná! Én már annak is örülnék, ha csak sejtenék!
Ez inkább úgy szól....hogy ha a mérés jó,de a hang rossz az baj. Viszont ha a hang jó, de a mérés rossz....akkor valamit rosszul mértél... :D
Lyngdorf+osztrák Tesla+svájci lemezvakaró+japó drótok+háelté 3.....zene és bona.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

HeZ írta:
2020.04.26., vas. 14:00
"S bár tudjuk azt, hogy egy jó mérési eredményekkel nem biztos, hogy jól szól az erősítő, de azt még jobban tudjuk, hogy egy jól szóló erősítő mérései mindig jók."

Bárcsak ezt mindenki tudná! Én már annak is örülnék, ha csak sejtenék!
Tudja azt mindenki, csak nem vallja be. Egyrészt. Főleg ha épít valami szörnyűséget, ráköti a szkópot, aztán meglátja, elhallgatja, s megteremti hozzá a filozófiát, amely szerint az igazság az, hogy egy bizonyos szint felett (főleg pénzügyi szint) nem a paraméterek fontosak, hanem a hangzás. Csak hogy 3% torzítással, meg rottyant négyszögjelekkel annak a bizonyos elektronikának semmi köze a természethű hangátvitelhez. De ez a tény a "hifistákat" abszolulte hidegen hagyja. De az a cucc nagyon drága vót :smile51: , meg olyan szép kerekített hangja vót. :smile51: (csövesről beszélek) :D
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
HeZ
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2013.10.03., csüt. 12:31
Értékelés: 10

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: HeZ »

"S bár tudjuk azt, hogy egy jó mérési eredményekkel nem biztos, hogy jól szól az erősítő, de azt még jobban tudjuk, hogy egy jól szóló erősítő mérései mindig jók."

Bárcsak ezt mindenki tudná! Én már annak is örülnék, ha csak sejtenék!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

A torzítást, mert tehetem :D megmértem a kimenő teljesítmény függvényében is.
Ebben az a tanulságos, hogy jól látszik, hogy 0,9Wattól amio az össz teljesítmény kb 55%-a (papír forma szerint) a torzítás hirtelen felszökik. Ugyan ezt a jelenséget pár éve egy másik audio méterrel más ember is detektálta. 300B SE erősítő torzítása 3% volt 4 Watton. Volt ámulás de nagyon. :D Nem csoda, hogy azt tapasztalom, hogy az SE erősítők építési láza lecsengőben van...
A zöld egyenes az erősítő bemenőfeszültségét ábrázolja. A fesz növekedést maga a program generálja a beépített hanggenerátor használatával. Érdekességként jegyzem meg, hogy ez a progi tud olyat is, hogy anti RIAA korrekciót képes használni az átvitel mérésénél. RIAA korrektort nagyon pontosan lehet vele mérni, mivel a görbe kialakítása nem egy RC hálózat segedelmével történik, hanem halálpontosan egy progi végzi ezt a feladatot. Hamarosan ezt a részt is ki fogom próbálni.
Zen AAS THD N P.JPG
Zen AAS THD N P.JPG (249.43 KiB) Megtekintve 3415 alkalommal
Mostmár mindenki láthatta, hogy mekkora lehetőségek vannak ebben az AD2. kütyüben. Például egy erősítőt mikor beüzemelek, a végletekig fel tudom "spécizni" a leg jobb mért paraméterekre. S bár tudjuk azt, hogy egy jó mérési eredményekkel nem biztos, hogy jól szól az erősítő, de azt még jobban tudjuk, hogy egy jól szóló erősítő mérései mindig jók.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Mint írtam, most tanulgatom a mérőrendszer progijait. Mindenesetre felvettem ennek a kis SE erősítőnek a THD vs Freki görbéjét. Felhívnám a figyelmet a görbe jellegére. Jól látható, hogy a mélytaertományban egészen magas a torzítás. Erre mondják azt, hogy nem baj, mivel az ember füle arra nem érzékeny. Mindenesetre ez összefüggésben van a kimenő légrésével, ami az SE erősítők rákfenéje. Ez a triódás EL84-es erősítő 0,2Watton produkálja. Ha valaki azt hiszi, hogy egy 300B jobb ennél, az téved. Csak annak 1Watton ekkora a torzítása. Egyébként ez a kis teljesítmény a fülesen már nagy hangerőnek számít, majd' meg süketül tőle a polgár.
Zen AAS THD N F.JPG
Zen AAS THD N F.JPG (282.09 KiB) Megtekintve 3421 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Mint említettem az AD2 tartalmaz egy szkópot is, ami 30MHz sávszélességű. Ennek igen sok funkciója lehet, egy hagyományos digitális tárolós szkóp is elbújhat mellette. Egyrészt a Measurements mezőben beállíthatunk legalább 40 fajta mérést, amit a csatornákon megjelenő jeleken végezhetünk. Másrészt az Add Channel menűben legalább négy új csatornát nyithatunk, amelyek kimenőjele a programmal megadott matematikai képletek szerinti ábrázolásokat vizsgálhatunk, illetve akár mi is írhatunk be képleteket. A lehetőségek száma végtelen. A fotókon a kék színű jel az AD2 hangenerátorának kimenő jele. Természetesen külső generátorról is dolgozhatunk. Viszont a szkóp rendkívül érzékeny, és finom rajzolatú. Ezért az általa rögzített válaszjelek kicsit csúnyábbak egy analóg szkóp ugyanezen jeleinél. Azon is ott van minden, de az nem rajzolja fel ilyen finom grafikával az apró részleteket. Ezt kérem vegyétek figyelembe. Három mérést végeztem az erősítőn, minhárom mérést itt láthatjátok:
Zsoci Taboo 100Hz.jpeg
Zsoci Taboo 100Hz.jpeg (115.61 KiB) Megtekintve 3563 alkalommal
Zsoci Taboo 1kHz.jpeg
Zsoci Taboo 1kHz.jpeg (62.52 KiB) Megtekintve 3563 alkalommal
Zsoci Taboo 10kHz.jpeg
Zsoci Taboo 10kHz.jpeg (115.76 KiB) Megtekintve 3563 alkalommal
Tipikus SE erősítő válaszjelek, mármint a jobb minőségűek közül.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Az új "mérő cájg-al" megmértem az erősítő átvitelét is. A bemenetre a program az AD2 segítségével 1 Voltos váltakozó frekvenciájú jelet ad, s a kimeneten kirajzolja a frekvencia átviteli diagrammot. Nos az meg ilyen. Ez a progi lehetne egy kicsit profibb is, de igazából ez már annyira nem is izgat, mivel a másik programmal profibb módon lehet mérni, de azt még tanultam, mikor ezeket a méréseket készítettem. Egyébként a program fejléc menűjében láthatjuk, hogy miket lehet mérni vele.
Zsoci Taboo Bode.JPG
Zsoci Taboo Bode.JPG (161.25 KiB) Megtekintve 3614 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Egyet elfelejtettem hozzátenni az alábbi mérésekhez. Az ARC M60 HD mérését csak úgy tudom elvégezni, hogy a szimmetrikus szekunder tekercs egyik oldalát tudom csak mérni, mivel a tekercs közepe a földre van kötve. Ha a mérőszonda + és - végét a műterhelésre kötném, akkor a fél szekunder tekercs leégne. Igazából az erősítő torzítása ez miatt a valóságban sokkal jobb, mivel a terhelésen a szekunderen jelenlévő közösmódusú torzítások kioltják egymást. Igazából laptoppal lehetne az ilyen CFB-t tartalmazó erősítőket mérni, mert az földfüggetlen aksi üzemmódban.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Mindjárt kezdjük a zaj vizsgálatával.
Az első fotón 1 Hz-50kHz-ig láthatjuk az erősítő zaj és torzítási komponenseit oly módon, hogy a bemenetre 1kHz-s mérőjelet adtam. Jól látható, hogy torzítási, valamint zajkompenensek gyakorlatilag csak 5kHz alatt találhatók:
Taboo Spec 1Hz to 50k.jpg
Taboo Spec 1Hz to 50k.jpg (108.11 KiB) Megtekintve 3673 alkalommal
A következő fotón (ami nem is fotó, hanem a mérőprogi elmenti a mérés fotóját) a fenti mérés kinagyítva látható. Ez azért már szemléletesebb.
Taboo Spec 1 to 5kHz.jpg
Taboo Spec 1 to 5kHz.jpg (115.5 KiB) Megtekintve 3673 alkalommal
Először is jól látható az SE triódás erősítőkre jellemző páros számú torzítások 2, illetve 4 kHz-n. NFB nélkül ezek azért látszanak rendesen. Illetve azért csak van NFB, de képzeljük el, ha nem lenne. Az is látszik, hogy a 3. harmonikus szintje a bemenőjelhez viszonyítva cca. -78dB a triódának megfelelően. Erre majd még visszatérek a pentóda kapcsán. Persze jól látható a zaj is. 100Hz-n -65dB-es szinten. Ez egy magnónál, vagy egy LP játszónál elfogadható, de egy füles erősítőnél nem. Ezért kell a nagyobb doboz. Szóval jó kis mérőke ez a mérőke.
Utaltam a pentódára. Megmértem az M60-om is. 20 watton, ha jól emléxem. a spektrumát az alábbi fotón láthatjuk.
M60 HD Spectrum.jpeg
M60 HD Spectrum.jpeg (102.22 KiB) Megtekintve 3673 alkalommal
20 Wattnál az ARC második harmonikusa kb. -50dB-vel van a bemenőjel alatt. Ugyanez 1Wattnál az SE rendszerű erősítőn kb. -45dB. Viszont az ARC esetében további páros komponens nem látható. A harmadik felharmonikus -65,9dB-s szinten van jelen, majd 9, és 15kHz-n is megjelenik. 20 Watton! Azt bátran kijelenthetjük, hogy egy pentódás végfok is termel bőven párosszámú felharmonikust. Viszont a triódás is termel páratlant. A közeljövőben építésre kerül majd egy 0 NFB-s 300B PP erősítő. Ha az kész lesz, tervezek egy azonos körülmények közt történő méréssorozatot a triódás 0 NFB, a szupertriódás TC erősítő, és a pentódás ARC között. Talán okosabbak leszünk tőle. :D A füles többi mérését majd a fojtatásban. :napsut:
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Mindezek közben beszereztem egy kütyüt. Egy méricske cuccot, ami azért vált szükségessé, mert vele lett egy rakás új műszerem, a régieket elvileg kidobhatom, de legalábbis eladom. Mivel barátom erősítője is megérkezett közben, így azt már ezzel az Analóg Discovery 2. számítógépes mérőrendszerrel mértem. Annyit kell róla tudni, hogy programozható +- táptól kezdve 6 csatornás logikai analizátoron keresztül sztereo hanggenerátoron át minden van benne. Képes Niquist diagrammot rajzolni, Bode diagrammot felvenni, nem mellesleg 30MHz-s oszcilloszkóp van beleépítve, s egy kétcsatornás 20MHz-s spektrumanalizátor is. Használatát most tanulom, de az már biztos, hogy nagyon pontosan mér, és rajzol a képernyőre. A régebbi szkóp ábráim kicsit pozitív irányban csalnak ehhez képest. Ezt a készüléket egyetemi elektrolaborokban használják igen jó eredménnyel. Amin megleoődtem az az, hogy megmértem az M60 HD erősítőmet is vele. 50 Wattig nem volt gond a méréssel. Fejembe is vettem, hogy ezután csak fél teljesítményen mérem az erősítőket 100 Wattig. Így reálisabb képet kapok egy erősítőről. A mérőkábelek precíziós osztóját használva még nagyobb lehetőségek állnak a rendelkezésemre. A rendszerhez két program tartozik, amivel audio méréseket lehet végezni, de igazából az AD2 saját programja a pontos mérőprogi, a másikkal csak tájékoztató jellegű méréseket lehet készíteni. A fotón a barátom erősítője látható az AD2-vel való vizsgálódás közepette:
Mesuring in situ.jpg
Mesuring in situ.jpg (256.06 KiB) Megtekintve 3680 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Miután készen lettek a kimenők, össze is szereltem az erősítőket. Egész pontosan kettőt. Egy barátom megkért, hogy a finomhangolást végezzem el az övén. Kész lett, füles bedug, s megszólal. Nem voltam igazán megelégedve a hangjával. Egy régi öreg AKG55-öst használtam. Nem volt sztereója. Fülesnek. Közben mások is megépítették ezen erősítőt, s mindenki panaszkodott, hogy az övé búh, az enyém meg nem búgott. Aztán egyszer csak búgott, aztán megint nem. Nos jól becsaptam magam. Az enyém azért nem búgott, mert forrasztási hibám volt, a földelés hol érintkezett a csatlakozóval, hol nem. Újra forrasztás, érintkező hajlítás, s máris búgott az én erősítőm is. S ekkor jöttem rá, azért nem volt sztereo az erősítőm, mert mikor nem érintkezett a föld, akkor pont úgy működött mint egy PP erősítő, de fázíshasogatás helyett sztereo jellel vezérelve. Ilyenkor a közösmódusú elnyomás dolgozott, ezért volt csönd. :smile51: Aztán próbáltam a búgást kivenni a szűrés növelésével. Az alábbit sikerült elérnem:
Zen Taboo búgás2.JPG
Zen Taboo búgás2.JPG (97.35 KiB) Megtekintve 3666 alkalommal
A fotón a 70-400 Hz-s sáv van kinagyítva. Jól látható, hogy a puffer kondenzátor, valamint a soros R tag növelésével a 100 Hz-s búgás gyakorlatilag megszűnik, kb 1dB-vel emelkedik ki a csendből. Viszont megmaradt az 50 Hz-s búgás halkan, de hallhatóan. Sajnos ezen már csak a hálózati trafók elforgatása segített, de az sem teljesen. Kiderült, ha 25-30mm-el arréb viszem a trafót a kimenőktől, akkor teljesen csendes lesz az erősítő. Ez egyébként igen érdekes, mivel a hálózatit elforgattuk a kimenőhöz képest 90 fokkal. Kiderült, így a legnagyobb a szórás. Pedig a szakkönyvek nem ezt írják. A végső megoldás az az lesz, hogy 5 centivel nagyobb dobozba kell tenni a cuccot. :goodmorning: Félreértés ne essék, nem a táp, vagy az erősítő búg, nem rossz a földelés, vagy a PCB, egyszerűen a mágneses erővonalak gerjesztik az SE kimenőt, ami egy halk 50 Hz-s búgásként jelentkezik. Viszont hallani, mert a fülessel nincs háttérzaj.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
kistilli1980
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2014.07.01., kedd 17:51
Értékelés: 14
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: kistilli1980 »

Sziasztok!
Van olyasvalaki Pesten aki vállal mostanában csöves erölködő építést?
Ha igen akkor dobjon már légyszi egy privit (azt hamarabb észreveszem). Köszönöm és szép napot mindenkinek.

Üdv Zoli
Üdv. Zoli

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Ma meghallgattam, nem okozott csalódást. Néhány mérést is készítettem, már ezek is biztatóak voltak.
Csöves fokozat fázishelyes, alacsony impedanciás kimenetet biztosít, erősítése 1,5xös
Csatolmányok
20kHz
20kHz
20kHz.jpg (549.74 KiB) Megtekintve 3774 alkalommal
20Hz
20Hz
20Hz.jpg (767.21 KiB) Megtekintve 3774 alkalommal
próba
próba
IR ELŐFOK PRÓBA 1.jpg (421.94 KiB) Megtekintve 3774 alkalommal

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

A kimenőtrafóval azért voltak gondok, nem sikerült elsőre. Az alábbi mérésen látszik az első próbálkozás, valamint a végleges trafk közötti különbség. (az 50Hz-n látható búgást a mérőrendszerem produkálja, de már nem sokáig) A diagrammon látható két kimenő transzformátor között csak a trafó belső elrendezésében van különbség. A vas, menetszám, szigetelés minden egyforma. Mégis a zöld görbével bemutatott illesztő egység az audio világában használhatatlan. Ha valaki csak rendelkezik egy elképzeléssel egy kimenőről, fogja a csévét huzalt, vasat, s teker egy kimenőt, az könnyen olyan trafót teker, mint ami a képen látható. Mindenesetre pár próbálkozás után a transzformátor átvitelét a sárga görbe szerintire javítottam. Ez már beépítésre kerülhetett a Taboo fejhallgató erősítőbe.
SE EL84 OPT Fejleszt Taboo.JPG
SE EL84 OPT Fejleszt Taboo.JPG (167.65 KiB) Megtekintve 3850 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

A tervezést az építés követte. A fotón az erősítőm beültetett NYÁK-ja látható:
20200301_175240.jpg
20200301_175240.jpg (261.16 KiB) Megtekintve 3878 alkalommal
Az alkatrészek minőségéről nem beszélnék, a több elkészült erősítő közül ez a szerényebbik.
Viszont mindegyik készülék lelke, a kimenőtrafó az ugyanaz.
A fényképen a primer tekercs felhelyezése látszik a csévére.
20191214_091917.jpg
20191214_091917.jpg (232.89 KiB) Megtekintve 3878 alkalommal
A következő fényképen a hálózati trafó minőségi ellenőrzése látható.
20200117_092940.jpg
20200117_092940.jpg (267.16 KiB) Megtekintve 3878 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Félre értettél. De megkaptam a választ. Tudom, hogy nem a tied. Úgy értettem, hogy a Te modelled. Azt nem tudtam, hogy működik-e, elkészült-e.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

dys-cus írta:
2020.04.10., pén. 18:53
Szuper modellek. :smile53: A mi modellünk szól is. A tieid elkészültek Hollandiában?
Hopsz, ez most dupla képzavar. Az előbbi poszton látható műalkotás 15 évvel ezelőtt történt. Nem, az nem az én erősítőm, Kees Soeters saját magának bütykölte. Egyébként SE és ráadásul full silver kimenő trafós.

A 3D-s modellt a PP monoblokkomról is abban az évben rajzoltam és látványban sokkal szerényebb volt. Egyébként sem építek évente új erősítőt, sem új változatot, de te ezt úgy is tudod.
Csatolmányok
91350018_3185075071524666_6686514285956300800_o.jpg
91350018_3185075071524666_6686514285956300800_o.jpg (92.06 KiB) Megtekintve 3516 alkalommal
91488763_3185086964856810_3146083734961258496_o.jpg
91488763_3185086964856810_3146083734961258496_o.jpg (121.18 KiB) Megtekintve 3516 alkalommal

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Szuper modellek. :smile53: A mi modellünk szól is. A tieid elkészültek Hollandiában?
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

dys-cus írta:
2020.04.09., csüt. 16:39
Tanult mérnök kollegánk tervezte a dobozt is. Alapos ember, semmit sem bíz a véletlenre. Lemodellezte, hogy mi hogy fér el a dobozban:
Off
Nem vagyok gépész, pláne nem 3D-CAD-ben jártas. Anno kis erősítőmet én is igyekeztem Solidedge-ben lerajzolni térben is. Mivel akkoriban Plitron és EML témában emilezgettem egy hollandus csőbaráttal, Kees Soeters-el, elküldte a terveit minden alkatrésszel, huzalozással együtt. Ő sem bízta véletlenre az elrendezést. A szépen csillogó, tükröző, átlátszó üveg búrás elektron csövek modellezés a fénypontja az ilyen 3D tervezésnek.
Csatolmányok
Kees-soeters_kész.jpg
Kees-soeters_kész.jpg (220.83 KiB) Megtekintve 3543 alkalommal
Kees-soeters1.JPG
Kees-soeters1.JPG (188.02 KiB) Megtekintve 3543 alkalommal

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Tanult mérnök kollegánk tervezte a dobozt is. Alapos ember, semmit sem bíz a véletlenre. Lemodellezte, hogy mi hogy fér el a dobozban:
GZen_Taboo_3.jpg
GZen_Taboo_3.jpg (80.44 KiB) Megtekintve 3495 alkalommal
Hirtelenjében 4 erősítőt terveztünk készíteni, s azt 3 féle dobozban. Az oka az, hogy mindenki más anyagból akarta a dobozt, illetve más méret fér el a polcon. Az alábbi fotón egyik ilyen doboz 3D terve látható. Formája, megjelenése nem minden napi, a tervezőnk keze munkáját dícséri. Konkrétan ez az én dobozom terve:
GZen_Taboo_4.jpg
GZen_Taboo_4.jpg (29.45 KiB) Megtekintve 3495 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

A Zen Taboo erősítő PCB-jét én terveztem. Egy NYÁK lapon rajta van az összes Táp, valamint mindkét csatorna áramköre. Az áramköri terv itt látható:
Taboo III PCB Beültet.jpg
Taboo III PCB Beültet.jpg (168.27 KiB) Megtekintve 3538 alkalommal
Egy fiatal gyakorló mérnökbarátom, aki szintén megépíti ezen kis erősítőt, leellenőrizte a NYÁK gyártás előtt, hogy minden elfér-e ahogy kell:
GZen_Taboo_1.jpg
GZen_Taboo_1.jpg (77.94 KiB) Megtekintve 3538 alkalommal
GZen_Taboo_2.jpg
GZen_Taboo_2.jpg (56.33 KiB) Megtekintve 3538 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Te Süti! Ez a hozzászólás sorozat a Zen Taboo 1,6Wattos erősítőről szól. Te egy másik erősítőt akarsz építeni, azt veszem ki a szavaidból. Nosza Rajta, hadd lássuk! Legalább rájössz, hogy a Taboo miért nem 3 Wattos. ;)
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

dys-cus írta:
2020.04.08., szer. 12:16
Öreg koromra teljesen megőrülök. SE erősítő tervezésbe, építésbe fogtam bele. :D
Több barátom noszogatott, hogy hozzak már össze egy erősítőt fülhallgatókhoz. Hirtelen egy jutott az eszembe, az pedig egy amerikai készülék, a Zen Taboo erősítő, ami igen drága, ennélfogva egyszerű, de viszont jól szól. Az igazság az, hogy építettem már ilyet másnak pár évvel ezelőtt, ezért tudtam, hogy ez egy kellemes produktum. Az az erősítő ráadásul itt cserélt gazdát az AVX-en. Az eredeti kapcsolástól a tápban tértem el. A D verzió tápja TL783-ra alapul, amint azt a kapcsolási rajzon láthattok is:
Taboo III.JPG
És minek az előfok? 3W-os a fejhallgató? :)
Ha meg már így szénné van stabilizalva a tap meg a futes, igazán beférhetett volna fix rácselőfesz. Elég előnyös, ha a katod direktbe’ el van földelve. Amugy én inkább csinálnám 1db 5687-ből például, abból van viszonylag olcsón jó.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”