Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Szól is ez a horror? Ezek rádióadó csövek gondolom.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
Jozef76
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2012.12.19., szer. 09:33
Értékelés: 234
Tartózkodási hely: Kecskemét

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Jozef76 »

ÚRISTEN!!!Miféle csövek ezek?

Avatar
szamóca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2096
Csatlakozott: 2008.02.25., hétf. 22:21
Értékelés: 4094

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: szamóca »

Bocs 2x1200W-os.

Ne keverjük!

A hangszóró, az elektromos hangfrekvenciás jelből mechanikus rezgést előállító alapeleme egy hangsugárzónak.

Hangsugárzó alatt értjük azt a komplexumot , ami tartalmazza a hangszórót, és a hangsugárzás javító foglalatot, ill. adott esettől függően más kiegészítő elemeket is. (váltó, belső huzalozás, csatlakozók, stb) A hangsugárzást javító foglalat lehet többek közt un. hangfal, ami "valamekkora tetszőleges geometriájú lap" hangdoboz, vagy méretéből adódóan hangláda, illetve egyéb formájú test.

Az esetek többségében nagyon helytelenül, egyesek hangfalnak hívnak minden hangsugárzót, ha nem olyan kialakítású akkor is.

Senki nem hívja a kanalat villának, vagy késnek, evőpálcikának, pedig ezek is evőeszközök. Akkor miért is hangfal a basszusreflex, zárt, TL, stb. rendszerű hangsugárzó?

Avatar
szamóca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2096
Csatlakozott: 2008.02.25., hétf. 22:21
Értékelés: 4094

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: szamóca »


Csöveske, 500W teljesítménnyel, egy ismerősömtől..
 
 

 

 

 

 

Ne keverjük!

A hangszóró, az elektromos hangfrekvenciás jelből mechanikus rezgést előállító alapeleme egy hangsugárzónak.

Hangsugárzó alatt értjük azt a komplexumot , ami tartalmazza a hangszórót, és a hangsugárzás javító foglalatot, ill. adott esettől függően más kiegészítő elemeket is. (váltó, belső huzalozás, csatlakozók, stb) A hangsugárzást javító foglalat lehet többek közt un. hangfal, ami "valamekkora tetszőleges geometriájú lap" hangdoboz, vagy méretéből adódóan hangláda, illetve egyéb formájú test.

Az esetek többségében nagyon helytelenül, egyesek hangfalnak hívnak minden hangsugárzót, ha nem olyan kialakítású akkor is.

Senki nem hívja a kanalat villának, vagy késnek, evőpálcikának, pedig ezek is evőeszközök. Akkor miért is hangfal a basszusreflex, zárt, TL, stb. rendszerű hangsugárzó?

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: muvimi »


Sziasztok, szertnék egy belépő szintű csöves erősítőt. Forrasztani tudok, műszerem alig van és erre a projektre szánható pénzem is kevés. Tudtok ajánlani valamit? Léci ne vegyétek el a kedvem, építő jellegű javaslatokért különösen hálás lennék. Köszönöm Gergő
Ha ezt a topikot visszafelé olvasod, máris találsz egy jó tippet. 

Avatar
Hanger
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2016.03.18., pén. 07:39
Értékelés: 0

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Hanger »

Sziasztok, szertnék egy belépő szintű csöves erősítőt. Forrasztani tudok, műszerem alig van és erre a projektre szánható pénzem is kevés. Tudtok ajánlani valamit? Léci ne vegyétek el a kedvem, építő jellegű javaslatokért különösen hálás lennék. Köszönöm Gergő

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Tegnap túltettük magunkat a Kaporka féle találkozón. Elvittem a Huye Baby-t,  Többen többfélét hallgattunk, volt ott FET-es-Tranyós irányvonal, illetve csöves. Az előzőt KD képviselte, mint konstruktőr, a másodikat jó magam, szintén mint tervező. A HB kivételével minden erősítőt más épített meg. Azt kell, hogy mondjam, az SE erősítők, meg a hasonló tévutak az utóbbi 3 évben egyre kevesebben képviseltették magukat, és tegnapra elfogytak. Eltűntek a megváltó, és vagy megszállott kinézetű emberek, akik két Wattos "csodákkal" fonnyasztották füleinket.
Ami szomorű az a kis "választék" volt. Hogy a modern, vagy a régi technika-e a jobb hangminőségű, az eldőlt most is. A tranzisztor pártiak a tranzisztorra esküdtek, a csőhívők a csőre. Az én véleményem sokadszorra is az, hogy a félvezetős erősítők túl tökéletesek. Mármint az emberek füléhez képest. Ezért számomra gépzenét csinálnak, hiányzik a lélek, vagy annak tükre belőlük. A csöves tökéletlen, de emberibb hangot nyújt, mert hozzá vagyunk szokva a nem tökéletes világunkhoz. Gondolok itt pl az entrópiára.
Egy közepes termet sikerült lefoglalnunk, már mint annak a magnak, akik gondoskodtak  a "szórakozásról". Aműsort javarészt az én Rapberry Pi-m szolgáltatta egy miniatűr routerrel, és egy 1Terás Western Digital merevlemezzel megtámogatva. A másik forrás szintén Raspi volt. Egy másik szobában egy barátunk CDrom-ról cédézett. Ilyen sem volt még, hogy a CD hátrányba kerüljön. Ennek nyilvánvaló oka az, hogy a Raspi egy igen olcsó, de hihetetlenül jó hangú masina, millás CD játékosokkal veszi fel a versenyt. Persze azok gazdái erre felkapják fejüket, de teljesen feleslegesen, meggyőzni nem fognak bennünket.
Az AD átalakítást vagy a Raspi-hez kifejlesztett (pontosan nem tudom a típusát) DAC, vagy a saját AN DAC4 klónom végezte csöves kimenettel. Ez utóbbit a tranyóhívők is dícsérték. 
Térjünk vissza a Huye Baby-re, hiszen az miatt fogtam neki ezen írásnak. El kell mondjam, a 12Wattos HB tette a dolgát, behangosította a kb 6X6 méteres termet még akkor is, amikor minden szék foglalt volt. Így meghajtva még nem volt, legalábbis ennyi ideig egyfolytában. Az akadályt vette, és csak zenélt, zenélt. A hangja nemkeményedett fel, mert a teljesítmény sávszélessége a kakó növelésével nem változik, a torzítása számottevően nem nől. A DAC-al túlvezérelni nem tudtuk. Ennek a kis erősítőnek nagyon nagy tartalékai vannak. Pedig az alkalmazott táp ellátás egyszerű, igaz a hálózati éppen megfelelően nagy, de viszont nem óriási, igaz kicsi sem. A termet megtöltötte, nem tűnt kicsi erősítőnek. Pedig a hangfal egy mini Tannoy volt ha jól tudom 88dB érzékenységgel. És ez mit sem számított a csinos "kisasszonynak", aki Sumo bajnokká tudott válni,mikor azt kívántuk.
Jó sztereo teret varázsolt, bár a hallgató helyiség csillapítatlan volt. Hangszer hangjai természetesek voltak, nem az a minden indok nélküli csöves mázzal leöntött bűbáj, amely eltűnteti a hangszerek tökéletlenségét. Valószínűleg ezen tulajdonsága miatt tranyós barátaim nem pfujjoltak a hangjára, sőt inkább dícsérték, ami azért nagy szó. van egy dobos felvételem. Tranzisztoros erősítőn lejátszva tudomásul vettem, hogy a lábdob műanyag hangú. A HB esetében meglepődtem, és bosszankodtam, hogy a fene egye meg, miért nincs már bőrdob. Én is meglepődtem ezen kis gép képességein. Mi lenne, ha valami kékvérű csőkészlet lenne benne?
Olvastam valahol a NET-en, hogy a Baby Huey egy óriás ölő. Azt kell mondjam, a Huye Baby egy óriás bálna ölő, amennyiben az óriás bálna kilövési engedélye 2000 Dollár alatt van. 
 
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Igen. A repertoárom: ARC D50F modernesített változatban (stab cső helyett Zener sor van benne, és nevével ellentétben kb 40-45Watt, mert 6L6-os csővel megy, de lehet turbósítani. , A TauCeti-t, és a Huye Baby-t is. Ezeken kívül szinte bármit, de akkor azt meg kell tervezni, dobozt kell kitalálni hozzá, stb. 
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
skorpio-
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 226
Csatlakozott: 2016.02.09., kedd 16:54
Értékelés: 59

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: skorpio- »

Kedves Ottó! Érdeklődnék,hogy a Tau-Cetin kívűl építesz-e más fajta csöves erősítőt is? Üdv : János.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Nos barátaim elérkezett az utolsó kapcsolási rajz közzététele. Ezen szerepel az, hogy egy kicsit csökkentettem az NFB-t.Ezzel a ténykedéssel árnyalatnyit simább lett a hangkép, olyan "csöves" hangja lett, amit manapság annyian szeretnek. A mélyátvitel, jó, mostmár a -3dB-s pont felkúszott szépen 15Hz-ra. Erre azt hiszem azért volt szükség, mert azért ez egy kis erősítő, kis OPT-vel, amelynek átvitelét nem szabad a torzítások miatt olyan mélyre leengedni, mint egy nagy erősítőjét. Ez nem az 50 Wattos ARC, holott ez is kihajtja az Aldebarant teljes szobahangerőre, és csak ritkán érezni, hogy egy pici még hiányzik. Tehát a minimálisan ajánlatos hangfal érzékenység 90dB/1W. Az NFB csökkentése valószínűleg azért kellett, mert az eredetihez képest ugye itt belépett az a bizonyos CFB is.A hanggal megvagyok elégedve, annak színe a TauCeti-re hajaz, azt meg ugye nem egy rossz erősítőnek mondják. Jó a dinamika visszadás, az átvitelben sávhatárolást nem érezni, és nagyot tud rúgni ha kell. Ajánlom techno, rave, hard rock, metall zenére is. Viszont nagy házibulit nem lehet vele tartani. Az is biztos, hogy jól kiszolgálja a 92dB-s érzékenységű szélessávú hangszórókat, mivel meglepő basszust fog kicsikarni belőlük. Az erősítőt meg lehet hallgatni, akinek kell a doksia annak szívesen odaadom, és tanácsokkal segítem az építést. A kimenő méretezését feltettem, Menet számok megvannak, A hálózati trafó szintén. A szükséges alkatrészeket a Hifi Collektive nevű megbízható cégnél meg léehet rendelni. Aki véletlenül nem akar a trafókkal kínlódni, annak tudok szerezni mindkét fajtát. Ne felejtsétek, hogy a Hulye Baby kimenője bármely EL84-es erősítőhöz kiváló, de ez a szimmetria miatt fordítva nem áll fenn.Úgy gondolom, az építés leírásával, a tervek közzétételével és a költségek alacsonyan tartásával elértem célomat, hogy egy bárki által megépíthető csöves erősítőt konstruáljak, ami újszerű, de egy mindenki által elismert kapcsolásra támaszkodik. Mindenesetre az utánépítést olyanoknak ajánlom, aki már tett egy kis jártasságot a forrasztás világában, és nem kell mindennap arra figyelmeztetni, hogy az erősítő 300V-al működik, ami igen megrázó élményt tud okozni annak, aki meg akar győződni arról, hogy tényleg igaz e az, miszerint az áram, és az a nélküli vezeték között tényleg csak a fogásukban van különbség.  Íme a végleges kapcsolási rajz.

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Egy erősítő faragásának sosincs vége?Hallgattam egy kis ELP-et megemlékezve a művészről, aztán még mindenféle zenét. Észrevettem, hogy bizonyos zenéken, vagy lemezeken a subbasszusomból oda nem illő burnyogás jön nagyon mélyről. Kontrolként visszakötöttem az ARC-t, azon viszont nyoma sem volt ilyennek. Vagy legalábbis feltűnően nem jött elő. Vissza emlékezve a két erősítő átvitelére, azokat összehasonlítva rájöttem valamire. Az ARC-nek 5Hz-körül van -3 dB-s pontja, de ha nem ott, akkor 4-nél. A Huye Baby-nek nincs, ugye írtam, hogy 10Hz után csak a jel torzul el. Gondoltam ez lessz a burnyogás oka. Ugye a kimenőt -drótot nem sajnálva- nagyon mély átvitellel tekerem, hogy az a bizonyos fázis görbe jó legyen a mainstream sávban. De ha túlhajtom, és ebben az erősítőben ez sikerült, akkor 10Hz alatt elkezd torzítani. Enyhe fejtörés után úgy találtam, úgy lehet a bajon segíteni, hogy nem szabad az erősítő végére extrém alacsony frekiket ráengedni. Ezért azt ötlöttem ki, hogy lecserélem az 1uF csatolót 100nF-ra. Sajna TF kondim ilyen nincs, de még nem rendelek, addig Mallory kondikat tettem be.Ezután leellenőriztem a freki átvitelt HG-és CSVM segítségével. A helyzet javult, mivel mostmár van -3dB-s pont, és ez 7Hz-re esik. Itt jegyzem meg, hogy a TauCeti-nél ez 8Hz. Remélem a burnyogás megszűnik, de hallgatás csak később lessz.Mindenesetre a kapcsolási rajzon a módosítást elvégeztem, sőt a beállítások során elvégzett változtatásokat elvégeztem, amik az NFB-CFB-t érintik. A meghallgatás visszaigazolását délután, a KR5-ös kapcsrajzot most teszem fel. Ezen már csak egyszer lessz változás: mégpedig ha Sajti küldi a megrendelt FET-eket. Íme az új kapcsrajz:

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Most pedig a szeretett négyszögjeleink, ami ugye nem lehet túl rossz, hiszen már ismerjük az átvitelt, a fázis görbét, no meg ecseteltem a hangot, ami ecsetelés azért nagyon szubjektív dolog, lássuk be. Ez miatt senki ne is akarjon ennek az erősítőnek nekiugrani, hogy majd baljkézből megépíti. Először halgassa meg, figyelje a reflexiókat, mérje fel lehetőségeit, és természetesen igényeit. Az ár széles határok között változhat. A kialakított belső felépítés lehetőséget ad mindenféle tuningra. Ha valakinek kevesebb általános csereeszköze van induláskor, az akár ellenállás páronként feljavíthatja. Azt viszont senki ne tegye, hogy Tantál ellenállókal megépíti az egészet. Nem fog jól szólni. A kütyüről még fogok írni, mert remélem lessz utóélete.  A NYÁK-ot még senki ne faragja, van benne nem is egy hiba, hanem egy inkább kényelmetlenség. (mindent az utánépítőkért) Át fogom reszelni talán még holnap a véglegesre.Íme a négyszög jelek, a magyarázat a fotók címében.



Még ide teszem a 2k-s válaszjelet analóg módban, nehogy valaki azt mondja, hogy a digitális tárolás javítja néccögeket. Még valami: a fenti fotó címében az ANAL szó nem azt jelenti, amire egyes kéjencek gerjednének. Analóg szkóp

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Beszámolómnak most jön a java. A mérések. Először nézzük meg a Bode görbét, amit a szokásos módon számítógéppel vettem fel. Nincs rajta sok látnivaló, egy egyenes és kész. Az mindenesetre látszik, hogy rendkívül jó a mélyben, és nagyon jó a magasban is. Ha valaki összehasonlítja a korábban ide feltett kimenő hasonló mérésével, akkor megláthatja, mit okoznak a visszacsatolások. Mindenesetre hanggenyával, és csővolt mérővel jobb mérési eredmény jött ki, és nem azért mert csaltam. Egyébként az erősítő nem tudom írtam-e már, 1,1 V bemeneti feszelyre adja ki a maximális teljesítményét.

Megmértem a fázisátvitelt is. Abban sem csalódtam. 30Hz és 10k között +-11 fokon belül van, azaz a "mainstream" frekik sávjának kicsi a fázistorzítása. Ez azt jelenti, hogy a hangszerek jól felismerhetőek lesznek. Íme nézzétek:

A fénykép címe önmagáért beszél, különös magyarázat nem igen kell hozzá. Nézzük az elsőt, amely a két csatornát ábrázolja 11 Watton, hajszál híján a jel behatárolása előtt, kevéssel 77Hz-vel 2k felett. Ezt csak azért írtam, mert van olyan, hogy valaki szóváteszi: nem is 2k-s a jel frekije. Sokat nem mutat, de legalább láthatunk szép sinus görbét.

 
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Nem soká lesznek mérések is, csak most nincs időm feltenni.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Ígyvan. Ezt tanúsíthatom!
Már egy páran hallhatták nálam, eddig csak pozitív dolgokat mondott mindenki, volt aki szuperlatívuszokban nyilatkozott egy bő 2 órás fülelés után. Sőt ma volt egy olyan ismerősöm aki meg sem tudott szólalni, csak vigyorgott miközben végighallgattuk Beethoven V-öt tulipántos DG lemezről (Berlini Filharmonikusok Karajan vezényletével, DG 138804, 1965)
Kolléga, mennyit is bírnak azok a végcsövek? 3000 órát?

Melyik csövek? A JJ-k, vagy a svetlanak? Ha a 4 JJ kibírja az első évet, akkor utána örök élet. Kérdezd meg DHT-t (Zsoltit) a triódás talin, mennyit mentek a csövei, mielőtt tavaj összeaprította.
 
Egyszóval bevált a kütyü, és másnak is tetszik? Azok mihez hasonlították, milyen rencerük van otthon?
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

percy
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2006.10.18., szer. 00:44
Értékelés: 3

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: percy »


...A TauCeti amp éppen 35 vattos, és csúcs készülék.
Ígyvan. Ezt tanúsíthatom!
Már egy páran hallhatták nálam, eddig csak pozitív dolgokat mondott mindenki, volt aki szuperlatívuszokban nyilatkozott egy bő 2 órás fülelés után. Sőt ma volt egy olyan ismerősöm aki meg sem tudott szólalni, csak vigyorgott miközben végighallgattuk Beethoven V-öt tulipántos DG lemezről (Berlini Filharmonikusok Karajan vezényletével, DG 138804, 1965)
Kolléga, mennyit is bírnak azok a végcsövek? 3000 órát?

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Szia!
 
Nagyon tetszett az erősítő beszámolója ahogy készült.
Esetleg véletlenül netalántán, nem tervezed egy 30W-40W körüli PP erősítő készítését?
"Sajnos " 87 dB érzékenységű hangfalaim vannak aminek szerintem nagyon karcsú lenne a Kb10W
Tudom a csöves 10W az nem is 10W hanem annál több..... (ezt nem a dys-cus nak írtam :-) )
 
Köszönöm Gábor

Nem tervezek ilyet fejleszteni,mert már kifejlesztettem. Talán a győri talira összehozok egy ilyen TauCeti nevű erősítőt bemutatásra szánva. Ha itt visszanézel, láthatod. Ha küldesz emailt, akkor küldök ismertetőt, de szerintem az is itt van már. Szóval keress magánban. A TauCeti amp éppen 35 vattos, és csúcs készülék.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
memme
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2007.06.25., hétf. 18:53
Értékelés: 59

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: memme »


Szia!
 
Nagyon tetszett az erősítő beszámolója ahogy készült.
Esetleg véletlenül netalántán, nem tervezed egy 30W-40W körüli PP erősítő készítését?
"Sajnos " 87 dB érzékenységű hangfalaim vannak aminek szerintem nagyon karcsú lenne a Kb10W
Tudom a csöves 10W az nem is 10W hanem annál több..... (ezt nem a dys-cus nak írtam :-) )
 
Köszönöm Gábor

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Volt itt egy barátom, meghallgatta, és jónak tartotta. A sztereoképben az előre-hátra irányt keveselte, meg azt kifogásolta, hogy a dob felvételen a dob nem precízen behatárolható a térben. Ő persze nem tudta, hogy az Aldebaran felső regisztere dipólsugárzó. Mikor felvilágosítottam, úgy már helyénvalónak találta a hangképet. Erős szobahangerőn is ugyanazt tudom leírni mint az éjszaka: rendkívül jó basszus, ami kottázható, jó, de nem unalmasan sima középtartomány, tiszta magasak. Az Aldebaran-on képes akkora hangerőt produkálni, hogy kihangosítsa a szobámat. Viszont még mindig reszeltem rajta. Leginkább azt, hogy csökkentettem a visszacsatolást. A kapcsolás nem változik ez miatt, de így most már a hangszóróról külön vezeték hozza a visszacsatoló jelet. Az NFB értéke több mint 3dB-t csökkent. Így az erősítő teljesítménye 10,5 Watt lett 8 Ohmos műterhelésen. Újabb hallgatást, még nem eszközöltem, majdha befejezem itt az irka-firkát, akkor arra is sör kerül. Vagy sor?
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Tudom egy kicsit viharvertnek tűnik, de tudni kell, hogy a próbálgatás során egyszer-háromszor ki-be szerelgettem. Kívülről azért szebb, például a pofija a mahagóni dísz deszkával felvértezve. Hát nézzétek:

Megmutatom Huye Baby-m alfelét is, ahová baby létére pelust nem kap, de ide dugom azt a Mogami kábelt, amit egy kedves barátomtól kaptam. Aki ismeri, az tudja, hogy ilyen Mogami-kat használnak nagyon sok stúdióban a semleges balansza miatt. Olyan, mintha nem is lenne kábel. Olyannyira, hogy a fotón nem is látszik.

A kütyü oldalról ha nem is egy zűrhajóra hasonlít, de egy erősítőre minden bizonnyal. Ráadásul mi mindjájan tudjuk, hogy egy Huye Baby erősítőre. Viszont el kell mondanom, hogy a felírata még nincs felragasztva, de ami késik azonnal pótlódik.

 
 
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Szép kis készülék lett, belül szellős, kívül meg fekete, és mahagóni. A dobozát a megadott rajztól eltérve 5cm-el kisebbre lehet venni, úgy is elfér. Itt látjátok a műtőasztalon a belsejének már végleges kialakítását:

 
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Hallgatom ezt a Huye Baby erősítőt. Kicsit halkabban mint szoktam, de hát este van. A zene jó: Carmen, Jeff Beck, Gary Moor, Colosseum, Egy kiállítás képei. Szóval minden féle. Hogy a végén kezdjem, a hang tetszik. Valahol azt írták egy korrektül kivitelezett Baby Huey erősítőről, hogy óriás ölő. Nos óriást, legalábbis az ARC klónomat nem öli le, de sok mást minden bizonnyal. Persze van hátránya is: a sztereo színpada nincs akkora mint az ARC-nek. Az ARC tranyós hangú csöves. A HB csöves hangú csöves. Amiben nem, az a basszusa. Ezen a hangerőn nagyon mélyre megy (hiába no, a kimenője kellőképpen szélessávú). Ez a mély jól követhető, kottázható, és nagy energiájú.Kíváncsi leszek reggel, hogy a gatya szárat megtudja-e lengetni, illetve nagyobbb kivezérlésnél hogy változik a hangja. A CFB rendszerű erősítőknek 16 körül van a csillapítási faktoruk. Valszeg ez a kis erősítőé is a körül lehet. Többről nem is érdemes beszélni. Kevesebb meg miért lenne. A Habanéra fantázián az üst dob tüdőt aprít, ha nem is az enyémet, de egy macskáét feltétlenül. Apropó macska! Keveset torzíthat ez a kütyü,mivel Rinaldo Rinaldini (alias Bajszi) Őfelsége nyugodtan alszik a hangszóróktól 1 méterre.
A középhangok szinezetlennek tűnnek, kevésbé felharmonikusak mint az ARC-é, de viszont annál természetesebbek. Mannfred Mann Sikelele II.-ben eddig nem tudtam, hogy a kezdésnél elektronyos zongora, vagy gitár szól.Meg van a megoldás: mindkettő. Viszont bizonyos felvételeken az ének kicsit hátúlról szól. Lehet mikrofonozási hiba? Mivel Philippa Gordano meg nem így énekli Bizzet operájának közkedvelt áriáját. Az 1962.es Bach felvétel itt is jó, igaz az mindenütt nagyon jó. Mikor 1:14-nél belép a lábpedál, akkor a vakolat megmozdul. A Colosseum lemezén Chris Farlow éneke autentikus, ugyan akkor Maggye Reilly éneke lehetne kicsit vidámabb. Karen Souza Eperföldjei forever, azaz mindörökké a fülembe csöngenek. Nagy zene, nagy szerzők, nagy erősítő.
A magasak a hejükön vannak, a csőharang játék nem torz, a xilofon megszólalása tökéletes.
Nyilvánvalóan van ennél a budget erősítőnél jobb is, de azért sok pénzt elkérnek, ami megkeseríti felhasználója élvezetét. Bár nagyhangerőn még nem hallottam szólni, ettől függően elmondhatom, hogy ez egy olyan szerkezet, amit érdemes tuningolni. A jelenlegi JJ ECC803 helyett érdemes lenne a csodálatos hangú Telefunken ECC83-at használni (ez cca. 35-40 rugóval emeli az árat), illetve a végcsöveket is lehetne oroszról cserélni.No nem pálinkára, hanem olcsóbban Siemensre, Valvo-ra, esetleg feljebb Telefunkenre, ami megint cca. 100 rugóval dobja meg az árat. De ez már a non plussz ultra. Én nem fogom tuningolni, csak kölcsön csővel bemutatóra. Mindenesetre jelenlegi alkatrész készlettel egy nagyon figyelemre méltó produktum birtokosa lehet az, aki megépíti, és ehhez a családi Mercedes-t semkell eladni.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Sok munkával, mellényúlással, de elkészőlt a Huye Baby. Már tegnap próbálgattam. Erről láttok itt egy fotót.
 
Az erősítő sztereóban 8 Ohmra 12,5Watt teljesítnményű lett. Kéne már 100Wattos 6,2 Ohmos ellenállást szereznem. vajon akkor mit tol?Átvitele10Hz-0,5 dB-48kHz-3dB20kHz-n esik a görbe 0,5dB-tAlul nincs 0,5dBúnél  kissebb szintű frekvencia, csak a jel alakja kezd el 10Hz alatt torzulni.A két csatorna között van 0,5dB eltérés a kivezérlésben. Valószínűleg az egyik bemeneti cső kicsit gyengébb mint a másik.Holnap feltöltöm a fotókészülék aksiajit, és majd készítek képeket, meg elvégzem a szokásos számítógépes méréseket is. Csak azért, hogy hiteles legyen.. Ma mér hallgattam, de csak rövid próba hallgatásokat végeztem, hogy ellenőrizzem, amit csináltam. A hang biztató, az erősítő jól kihajtja az Aldebarant.Az NFB-t kiiktatva az erősítő tulajdonságai romlanak, a jel vágással határolt teljesítmény visszaesik.Az 1k-s néccög jel szinte tökéletes, a 10k-s trapézosodik, a 20Hz-s egy kicsit csúnyult, de nem számottevően. Igaz, egyszerre ment mindkét csatorna. Még a szépítészeti munkák vannak hátra, aztán az erősítő megismételhető, de nem csak az, hanem a hangja is. Holnap jön egy, vagy két barátom, azokkal is meghallgattatom, hiszen azért jönnek, hogy a Huye Baby erősítőt meghallgassák. 

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Örülök, hogy itt voltatok. Számomra az jött át, hogy feltétlen híve lettem ennek az elektronikának. Máshol sokan kifogásolták, hogy megépítem ezt az ósdi cuccost. Bizony ez az ósdi RIAA sokkal jobb, mint amit mostanában hallottam. Légyen az tranyós, vagy csüves. Az én M7-esemnél sokkal jobb, úgyhogy el kezdtem gyűjteni az alkatrészeket, hogy megépítsem magamnak  . Az is nyilvánvaló, hogy itt nem csak dyscus kezemunkáját kell dícsérni, hanem a Telefunken cég valamikori cső gyártóit, és Peterson barátunk bátorságát is, aki felvállalta azt a kockázatot, hogy egy ilyen ezer éves masina újjonnan megépített reinkarnációját használja otthon, a gondosan összeválogatott rendszerében. Bízom benne, hogy nem bánja meg.
Sajna a Digi rendszer az analógnál gyengébb, még akkor is, ha nagyon analógos hangú csöves DAC-ot használunk. Nekem is a szűkebb dinamika jött át elsőre. Az Aldebaran hangfalam igen jól "hozza" a valós hangszerek nyersességét, néha a brutalitását. Arra gondolok itt, mikor a hegedű vagy a zongora szétugrasztja a kengyel-kalapács-üllő rendszert, s az ember agyát elönti a nyers valóság, amitől viszont libabőrös lessz, függetlenül a műsortól. Nos ezen RIAA ezzel az alkatrész bázissal ezt a faktort nagyon jól lehozza. Annyira jól, hogy Bajszi macskám moccantalanul aludt a hangfaltól 1,75méternyire az egész produkció alatt. Tranyós cuccnál ilyenkor fülét hátracsapja, farkát felvágja,mint akit meglőttek, s habozás nélkül sértődötten elhaggya lakásom, s két nap után is csak egy rövid hallgatásra jön haza, mikor is ellenőrzi, hogy a tranyós cucc már a környéken sincs.  A teszt alatt kiválóan működött a nehéztüzérség, azaz az 50 Wattos ARC D51 klón, amely képes volt tolmácsolni a kifinomult fonoelektronika minden szösszenetét. 
Mégegyszer köszönöm,hogy meglátogattatok.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
peterson
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1101
Csatlakozott: 2010.01.04., hétf. 17:33
Értékelés: 534
Tartózkodási hely: Győr

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: peterson »



Itt van pár kép a Marantz7C-ről, csak nehogy rosszul aludjatok az éjszaka a sírástól, mivel hogy nektek ilyen nincsen. A pizsi mellé tegyetek papizsebit is. 
DSCF0009.JPG
DSCF0010.JPG
DSCF0013.JPG
DSCF0014.JPG

Igen, ez az én phono-m 
S az alábbi írásban szereplő Senna is én vagyok, csak egy másik fórumról, Laci (Majik) barátom így ismer...
Csak megerősíteni tudom az alant írtakat, külön kiemelve DysCus vendégszeretetét, barátságosságát, kedvességét!!! 
Remélem az idei győri összejövetelen találkozunk, lesz idő egy kis "sörtúrára", illetve nálam is meghallgatja a Műveit!

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”