Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Pc alapú audio lejátszás

Avatar
kakaox
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 424
Csatlakozott: 2010.05.05., szer. 12:45
Értékelés: 355
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: kakaox »

tottyi írta:
2019.01.17., csüt. 13:51
Olyat meg lehet valositani, hogy a chrome bongeszobol a Youtube JPlay-en keresztul menjen vagy akar a Spotify windowsos alkalmazasabol? Persze mindezt Windows Server 2016 alol. gondolkodik.gif
Ahol az alapértelmezett hanglejátszó eszközt tudod beállítani (ez az óra melletti hangszóró ikon / jobb klikk)
"Lejátszás" fülön található-e Jplay, mint lejátszó eszköz?
Ha igen, akkor azt alapértelmezettre rakod, majd elindítod a böngészőt....
(futó program alatt hiába állítod, először be kell zárni a böngészőt!)
Ha ilyen nincs, akkor én passzolom...

Ez amiatt van, mert a windows-on futó zenelejátszó programokban kiválaszthatod hogy mi legyen a hangkimenet,
viszont vannak olyan programok, amik képesek hangot lejátszani, de azt csak az alapértelmezett eszközön keresztül
küldi ki a jelet.
Remélem tudtam segíteni!
Eleje: Passzív hűtésű HTPC (Sotm LAN, USB, központi Clock, Switch)+külső 400w HDPLEX PSU+Audiobyte Hydra Z, Audio-GD Master 7 DAC
Közepe: Krell KSA 100 poweramp, Krell KRC-3 preamp  Vége:Sonus Faber Guarneri Memento  Kábelek:Stealth Táp: Lab12 Gordian  Szoba:Panel
 

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: mgus »

diagnet írta:
2019.01.17., csüt. 12:14
mgus írta:
2019.01.17., csüt. 08:22
A jelenséget én is tapasztaltam amikor összehasonlítást végeztem, de mivel lényeges minőségbeli különbséget nem hallottam
így nem is tulajdonítottam neki jelentőséget.A hangerővel korrigálni lehet és ugyan az szól.
Minőségbeli különbség is van. Egyébként egy percet sem szánnék rá. (eltérés alatt nem elfogultságot, félrehallást,mítoszimádatot értek. 500-5000 EUR ársávban különféle eszközökön teszteltem)
Én csak egy dac-nál hallgattam és feltűnt hogy alacsonyabb a jelszínt, valószínű hogy az usb chipen áthaladó veszteség a jelszínt különbség oka, és hogy utána nincs jelerősítés, de ezt a mérnök urak biztos jobban tudják.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3280
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 710
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: tottyi »

Olyat meg lehet valositani, hogy a chrome bongeszobol a Youtube JPlay-en keresztul menjen vagy akar a Spotify windowsos alkalmazasabol? Persze mindezt Windows Server 2016 alol. gondolkodik.gif
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 508
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 567

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: diagnet »

mgus írta:
2019.01.17., csüt. 08:22
A jelenséget én is tapasztaltam amikor összehasonlítást végeztem, de mivel lényeges minőségbeli különbséget nem hallottam
így nem is tulajdonítottam neki jelentőséget.A hangerővel korrigálni lehet és ugyan az szól.
Minőségbeli különbség is van. Egyébként egy percet sem szánnék rá. (eltérés alatt nem elfogultságot, félrehallást,mítoszimádatot értek. 500-5000 EUR ársávban különféle eszközökön teszteltem)

Avatar
Hores
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018.10.18., csüt. 18:38
Értékelés: 62

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Hores »

És az nem lehet, hogy a zaj az nem a jelkábelről megy keresztül a rendszeren, hanem a tápvonalon?
És itt rögtön helyre is kerülne a digitális/zájmentes átvitel, és a kábelek által generált különböző mértékű zaj.
ZolaBA írta:
2019.01.17., csüt. 08:04
Ez nem illik a full kocka logikába. Mi a magyarázata?:) Egyetlen kocka logikába illő magyarázatot tudok, hogy a hosszabb/rosszabb kábel több zajt fog be, ami analóg módon keresztül megy az usb portról az analóg kimenetre, függetlenül attól, hogy a dac a digitális jelet lekeveri feldolgozza majd analóg jelként hozzáadja a kimenethez (amin ott a keresztül vezetett zaj is).

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6925
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4656
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Az usb izolátor csipek (ADuM4160 és társai) sajnos elég nagy jittert adnak a rendszerhez (1ns=1000ps), audiora ez nem elégséges, másképp kell megoldani a földhurok és zaj problémákat.

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: mgus »

diagnet írta:
2019.01.17., csüt. 00:49
Bocs, hogy újra-újra visszatérek a témához (ígérem válasz nélkül utoljára)
Ez egy külső DAC "hangja" 400 Hz 10dB "bitperfekt" szinuszjellel hajtva USB és Spdif bemeneten.
USB-n 480mV-al alacsonyabb a jelszint, ami nem kevés. Több eszköznél is mértem és egyértelműen hallani is.
Volna rá valami evilági műszaki magyarázat?
A jelenséget én is tapasztaltam amikor összehasonlítást végeztem, de mivel lényeges minőségbeli különbséget nem hallottam
így nem is tulajdonítottam neki jelentőséget.A hangerővel korrigálni lehet és ugyan az szól.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Jester »

ZolaBA írta:
2019.01.17., csüt. 08:04


Nem értettél :)
Azt "mondjuk" kocka fejjel, hogy az usb kábelen 1-esek és nullák mennek... ez a gyakorlatban alacsony és magas feszültségi szintekkel van kódolva és nincs semmi gond a mellette lévő, vagy felszedett zajjal, mindaddig, amíg a dac felismeri az alacsony és magas jelszintet és újra egyeseket és nullákat csinál. Mert ha a dac ugyanazokat az egyeseket és nullákat érti akkor mindegy, hogy mekkora és milyen zaj volt a jel mellett a hasznos adat ugyan az, ergo mindegy milyen a kábel.

Node. Itt egy mérés az analóg kimeneten, ahol megint hangsúlyozom _felismerhető különbségek_ vannak két kábel között!! tehát nem szórás, hanem látható különbség a zaj mennyiségében. A mértékétől megint tekintsünk el. Tehát hiába csinált a dac egyeseket meg nullákat elméletben, és elméletben kezdte újra kvázi tiszta lappal a konvertálást, ez valamiért még sincs így, mert azt mutatja a mérés, hogy habár elvileg mindkét kábelnél ugyan azt a forrást értette a dac, mégis a kimenet eltér. Ez nem illik a full kocka logikába. Mi a magyarázata?:) Egyetlen kocka logikába illő magyarázatot tudok, hogy a hosszabb/rosszabb kábel több zajt fog be, ami analóg módon keresztül megy az usb portról az analóg kimenetre, függetlenül attól, hogy a dac a digitális jelet lekeveri feldolgozza majd analóg jelként hozzáadja a kimenethez (amin ott a keresztül vezetett zaj is).

Még nem néztem meg a mérésnél használt dac-ok paramétereit, de érdekelne ez mennyire számít olyan dac-nál, ami az usb-t galvanikusan is leválasztja, pl ami nekem van teac ud-503.
Most már értem mi a gondod. Azért ennyire nem egyszerű a szitu. A tápzajon kívül keletkezik kvantálási zaj is például D/A konverziónál illetve fáziszaj a jitter miatt. Ezeket látod az analóg kimeneten. Ezeket maga a DAC chip és az órajelgenerátor okozza. Sajnos ennél jobban nem értek az elektronikai részhez én sem. De lényeg az, hogy ezek áramköri zajok, amiknek nincs köze a digit átvitel pontosságához. Az nem szerepel ugyan a mérésben, de ugyanazzal az USB kábellel kétszer lemérve, ugyanúgy mást mérnél az analóg kimeneten. Analóg kimeneten soha nem tudsz két ugyanolyat mérni.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1649
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Jester írta:
2019.01.17., csüt. 07:32
A kérdés mindig az, hogy a jitter és a torzítás milyen mérhető hatással van az analóg kimeneten. Hát ilyennel, minél rövidebb a kábel, annál jobb.
Nem értettél :)
Azt "mondjuk" kocka fejjel, hogy az usb kábelen 1-esek és nullák mennek... ez a gyakorlatban alacsony és magas feszültségi szintekkel van kódolva és nincs semmi gond a mellette lévő, vagy felszedett zajjal, mindaddig, amíg a dac felismeri az alacsony és magas jelszintet és újra egyeseket és nullákat csinál. Mert ha a dac ugyanazokat az egyeseket és nullákat érti akkor mindegy, hogy mekkora és milyen zaj volt a jel mellett a hasznos adat ugyan az, ergo mindegy milyen a kábel.

Node. Itt egy mérés az analóg kimeneten, ahol megint hangsúlyozom _felismerhető különbségek_ vannak két kábel között!! tehát nem szórás, hanem látható különbség a zaj mennyiségében. A mértékétől megint tekintsünk el. Tehát hiába csinált a dac egyeseket meg nullákat elméletben, és elméletben kezdte újra kvázi tiszta lappal a konvertálást, ez valamiért még sincs így, mert azt mutatja a mérés, hogy habár elvileg mindkét kábelnél ugyan azt a forrást értette a dac, mégis a kimenet eltér. Ez nem illik a full kocka logikába. Mi a magyarázata?:) Egyetlen kocka logikába illő magyarázatot tudok, hogy a hosszabb/rosszabb kábel több zajt fog be, ami analóg módon keresztül megy az usb portról az analóg kimenetre, függetlenül attól, hogy a dac a digitális jelet lekeveri feldolgozza majd analóg jelként hozzáadja a kimenethez (amin ott a keresztül vezetett zaj is).

Még nem néztem meg a mérésnél használt dac-ok paramétereit, de érdekelne ez mennyire számít olyan dac-nál, ami az usb-t galvanikusan is leválasztja, pl ami nekem van teac ud-503.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Jester »

Hores írta:
2019.01.17., csüt. 07:27
Csak a bitekről beszéltek, de mint tudjuk, az USB kábelek tápkábelként is funkcionálnak, és ha a tápkábeleknek más a hangjuk, akkor mint tápkábelnek, e miatt is lehet más hangja az USB kábeleknek, nem véletlen megy a küzdés az analóg tápok beépítésén az USB-ra. Ha ez megvan, nincs zavar az 5V-ban, utána jöhet még itt is a kábel hangja, ahogy mindenhol máshol is.

... elméletileg, szerintem ...
Nem csak a bitekről beszélünk, ezt tegnap írtam 21:44kor:
Jester írta:Bármikor tudom demózni, korábban fel is vettem és betettem ide a fórumba a sima nyomtatókábel és a ferritgyűrűs kábel közti különbséget, ami zajban jelenik meg és ezt legjobban (mondhati kizárólag) akkor hallod ha nem szól a zene. A ferrit gyűrűs sokkal jobban szűri a tápzajt. Ez egy jobb minőségű DAC esetén ki van küszöbölve a DAC-ban.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Jester »

ZolaBA írta:
2019.01.17., csüt. 05:39
Amennyire egyeseket ez megnyugtat engem annyira elgondolkodtat...
Tegyük félre a mérési kétségeket, induljunk ki abból ami látszik... Ha jól értem, ez egyetlen 12khz-es hang az analóg vonali kimeneten mérve. Mit akar bizonyítani, hogy nincs különbség? miközben egyértelműen minden grafikonon egyértelmű eltérés van a kábeltől függően? Értem én, hogy -140dB, de soha nem az eltérés nagyságrendjéről, mértékéről folyik a vita, csak az elvéről. Kocka mód magyarázva az usb átvitelt, bithibát, csúszást, korrigálást várunk, feltételezünk ami a normál jelhez képést 1-1 eltérésként, 1-1 kiugró tüskekén kell látszódjon ha hiba van. És akkor itt egy mérés amin nem 1-1 eltérés van vagy nincs, hanem folyamatos és egyértelmű eltérés van a két kábel között. Na ez hogy jön össze digitális logikával?
Ő az analóg kimenetet méri. Pár hozzászólással korábban írtam, hogy pl. a jitter analóg zajként jelenik meg a kimeneten, amit ditheringgel nyomnak el. Ő is ezt írja:
"What do you know! We have the world exclusive, first and only objective "proof" that USB cables make a difference in the analog output of the DAC!!!

With long cable (in yellow) we have all of those jitter/distortion spikes around our main and only tone at 12 Khz. None should be there.

With much shorter USB cable, their levels is much diminished leaving just a couple of notable spikes."
Analóg oldalon sosem fogsz tudni két ugyanolyan mérést csinálni, a D/A konverziónál fellépő mintavételezési hibák miatt sem.
Felmerülhet a kérdés, hogy akkor miért az analóg kimenetet méri, miért nem konkrétan az USB kábelt? Azért mert ha magában az adatátvitelben lenne hiba, akkor az véletlenszerű és akár maximum amplitúdójú zajként jelenne meg az analóg kimeneten. Ilyet csak rossz kábel okoz, manapság már senki sem kérdőjelezi meg, hogy bitpontosan érkezik-e meg a PCM jelfolyam a DAC-ba. Erről írtam én is egy blogbejegyzést itt: https://logout.hu/cikk/zenehallgatasrol ... ibak.html
Archimago blogján pedig konkrétan egy hibás USB kábel van tesztelve ami bithibás átvitelt eredményez, itt: http://archimago.blogspot.com/2014/01/d ... sb-or.html

A kérdés mindig az, hogy a jitter és a torzítás milyen mérhető hatással van az analóg kimeneten. Hát ilyennel, minél rövidebb a kábel, annál jobb.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Jester 2019.01.17., csüt. 07:35-kor.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
Hores
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018.10.18., csüt. 18:38
Értékelés: 62

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Hores »

Csak a bitekről beszéltek, de mint tudjuk, az USB kábelek tápkábelként is funkcionálnak, és ha a tápkábeleknek más a hangjuk, akkor mint tápkábelnek, e miatt is lehet más hangja az USB kábeleknek, nem véletlen megy a küzdés az analóg tápok beépítésén az USB-ra. Ha ez megvan, nincs zavar az 5V-ban, utána jöhet még itt is a kábel hangja, ahogy mindenhol máshol is.

... elméletileg, szerintem ...

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1649
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

fülelek írta:
2019.01.16., szer. 23:36
Esetleg az Urakok megtekintenék ezt az írást gondolkodik.gif
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ence.1887/
Amennyire egyeseket ez megnyugtat engem annyira elgondolkodtat...
Tegyük félre a mérési kétségeket, induljunk ki abból ami látszik... Ha jól értem, ez egyetlen 12khz-es hang az analóg vonali kimeneten mérve. Mit akar bizonyítani, hogy nincs különbség? miközben egyértelműen minden grafikonon egyértelmű eltérés van a kábeltől függően? Értem én, hogy -140dB, de soha nem az eltérés nagyságrendjéről, mértékéről folyik a vita, csak az elvéről. Kocka mód magyarázva az usb átvitelt, bithibát, csúszást, korrigálást várunk, feltételezünk ami a normál jelhez képést 1-1 eltérésként, 1-1 kiugró tüskekén kell látszódjon ha hiba van. És akkor itt egy mérés amin nem 1-1 eltérés van vagy nincs, hanem folyamatos és egyértelmű eltérés van a két kábel között. Na ez hogy jön össze digitális logikával?

Amit én amatőrként még nem értek a mérésen és skálázásán, hogy "dBV" skálán ami ha jól tudom 1 volt max kimenetet feltételez mér/ábrázol egy 2V RMS kimenetet.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 508
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 567

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: diagnet »

Bocs, hogy újra-újra visszatérek a témához (ígérem válasz nélkül utoljára)
Ez egy külső DAC "hangja" 400 Hz 10dB "bitperfekt" szinuszjellel hajtva USB és Spdif bemeneten.
USB-n 480mV-al alacsonyabb a jelszint, ami nem kevés. Több eszköznél is mértem és egyértelműen hallani is.
Volna rá valami evilági műszaki magyarázat?
USB.jpg
USB.jpg (39.23 KiB) Megtekintve 2250 alkalommal
SPDIF.jpg
SPDIF.jpg (39.88 KiB) Megtekintve 2250 alkalommal

Avatar
rajmond87
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2011.04.25., hétf. 18:39
Értékelés: 2
Tartózkodási hely: Kaposvár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: rajmond87 »

Kedves fórumozók !

Segítségemre lenne valaki , aki eléggé tisztában van a számítógép és DAC témában ?

Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 970
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 578

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

wittao írta:
2019.01.16., szer. 23:43
Mivel mért?
DAC egyik portján mért?
Mivel mért, mivel mért, hát ezzel!
upload_2017-9-4_12-11-48.png
upload_2017-9-4_12-11-48.png (288.63 KiB) Megtekintve 2125 alkalommal
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6925
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4656
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Esetleg az Urakok megtekintenék ezt az írást gondolkodik.gif
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ence.1887/
Személyes tapasztalatom alapján az usb +/- adat +föld továbbítás esetén (azaz az 5V tápot egyáltalán nem továbbítjuk) nincs statisztikailag értékelhető különbség. Ha mégis van, akkor az általában a nem megfelelő impedancia, avagy a csatlakozók nem megfelelő állapota (koszos, nem megfelelően érintkezik) miatt van.

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Jester »

Hát OK. Én elfogadom, ha ennyire nem érdekel senkit a téma, akkor szerintem maradok továbbra is a privát beszélgetésnél azokkal akiket ez érdekel. Furcsa nekem ez, hogy amint beindul valamilyen téma, akkor egyből az a probléma, hogy ez senkit sem érdekel. Amikor pedig nincs téma az a baj, hogy nincs téma.

A személyes hozzáállásod is nekem nagyon fura. Nem tudom mire vélni azt a lenéző stílust amivel írtad a mondandódat. Szerintem egyik hozzászólásomban sem volt semmilyen személyeskedő, vagy számonkérő sem. Aszpirin írását például jó volt olvasni, mert nagyon szépen összeszedett csomó dolgot. Szerintem a mai nap mindketten tanultunk egymástól valamit, ami valós értéket képviselt. Csak az lenne az idevaló téma, hogy X komponenst ki milyennek él meg teljesen szubjektíven, és ezt a jövőben majd inkább mire cserélje le? Valami kis felületkapargató álszakmaisággal nyakonöntve? Tényleg csak erről szólna ez a hobbi? Szerintem nem. Ez nem egy parttalan vita, ez egy beszélgetés egy nyilvános fórumon.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6067
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Jester írta:
2019.01.16., szer. 22:38
De továbbra is: ha a digitális átvitelben mintavételezési hiba van, akkor az bithibaként fog megjelenni a DAC oldali bufferben, ami D/A konverzió után egy esetleges véletlenszerű hibát fog eredményezni, nem pedig azt, hogy "fakó lesz a hegedű hangja" vagy "élettelen az énekhang".

A D/A konverziónál viszont bitpontos átvitel esetén is más és más analóg kimenetet kaphatunk, itt számít az órajel pontossága, amit viszont minden esetben a DAC órája határoz majd meg.
Rendben, akkor ugyanarról beszélünk. De akkor mivel magyarázod a sok ember által egyértelműen érzékelt különbséget USB kábel és USB kábel között, amelyet egyértelműen én is érzékeltem? Tömegesen előforduló pszichózis lenne? gondolkodik.gif
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Jester »

Aszpirin írta:
2019.01.16., szer. 22:14
Az S/PDIF-fel kapcsolatban igazad van, az USB-vel kapcsolatban viszont alighanem tévedsz. Az USB-nek többféle adattovábbítási lehetősége van: bulk, izokrón, ... A DAC-ok az izokrón módot használják. Ennek is három alváltozata van: szinkron, aszinkron, és adaptív. Szinkron és adaptív esetben az órajelet valamelyik oldal fogja meghatározni. Az USB saját órajele csak egy viszonyítási pont a szinkronizálásnál (az 1Khz-es vagy 8kHz-es USB-órajel nehezen "mozgatná" pl a 24/96kHz-es adatátvitelt - és ennél sokkal nagyobb izokrón sebességre is képes az USB). Aszinkron esetben van az, amit Te mondasz, vagyis a két különböző órajel két oldalon. De nem mindegyik DAC használja az izokrón aszinkron módot...

Az USB-s adattárolók ezzel szemben NEM az izokrón módot használják, és ott ellenőrizve van az adatátvitel, hiba esetén ismétlés van, stb. Mindez az izokrón mód(ok)nál nincs...

Szóval az az érzésem, hogy azt hiszed, az USB-n is úgy megy át az adat, mint az etherneten, "postacsomag"-szerűen hogy egyik elküld egy csomagot, a másik oldal megkapja, letárolja, majd játssza, mikor odaér, közben valamikor megjön egy másik nagyobb csomag... stb... de nem ez van az USB izokrón módnál. Az inkább az S/PDIFre hasonlít, az USB-n egy előre lefoglalt sávszélességű csatornát nyit, és azon az adat apró csomagokban érkezik a DAC-hoz, és folyamatosan, folytonos sebességgel a teljes lejátszás alatt (innen is jön az izokrón = egyidejű kommunikáció).

Na itt azért volt egy-két pongyola megfogalmazásom, de a szakik majd javítanak :D

Egyébként a Mac-en az Audio MIDI Settings-ben is kiírja mindegyik audióeszközre, hogy mi szolgáltatja a lejátszáshoz az órajelet - látható, hogy ez az én esetemben a Denon DAC saját órajelgenerátora, de az is, hogy ez nem a DAC belügye, közli a számítógéppel, lásd "Clock Source":
Hú most kicsit fura volt olvasni amit írtál, mert igazából olyan mintha ugyanarról beszélnénk. Tisztában vagyok azzal, hogy nem bulk modeot használ az usb audio, és nincs hibajavítás. Leírtad azt is amit én írtam, hogy a DAC-odnál, mint ahogyan az enyémnél is, a saját belső óráját használja, nem pedig a számítógéptől kapott órajelet. Akkor most nem ugyanarról beszélünk? Szerintem manapság már nem nagyon tudsz olyan DAC-ot vásárolni ami nem izokrón + aszinkron módban működik.

De továbbra is: ha a digitális átvitelben mintavételezési hiba van, akkor az bithibaként fog megjelenni a DAC oldali bufferben, ami D/A konverzió után egy esetleges véletlenszerű hibát fog eredményezni, nem pedig azt, hogy "fakó lesz a hegedű hangja" vagy "élettelen az énekhang".

A D/A konverziónál viszont bitpontos átvitel esetén is más és más analóg kimenetet kaphatunk, itt számít az órajel pontossága, amit viszont minden esetben a DAC órája határoz majd meg.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
Lada
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2004.09.07., kedd 08:21
Értékelés: 8

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Lada »

Én pár hónapja csináltam USB-kábel vaktesztet. Négyen voltunk, én cseréltem a kábeleket. A hallgatók: két haverom és a feleségem (mázlista vagyok, na :D ). Először végighallgattuk a kábeleket, mindenki jegyzetelt közben, a végén elmondták a véleményüket.
A kábelek: házi barkács kábel, AQ Forrest, kácsás Neotech. Szóval nem magas árkategóriás darabok.
Nem volt kérdés, hogy mindegyiknél mást hallottunk, és ezt ők is visszajelezték. Hogy melyik miben volt jobb vagy rosszabb, abban már voltak különbségek, de a legjobbnak tartott kábelre mindhárman ugyanazt mondták/tuk.
Mozi - Megjelenítő: Sony VPL-HW55ES Vászon: Elite Screens Electric125H
Proci: Emotiva UMC-1, Végfok: DIY 5 ch, FHangfalak: B&W CM8 S1+B&W LCR60 S3+B&W DM601 S3+Polk Audio PSW10, Lejátszó: HTPC
Hifi - DIY 2ch erősítő, DIY DAC, hangfalátváltó, Gigabyte Brix mini PC DIY-táppal (Daphile)

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6067
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

suminator968 írta:
2019.01.16., szer. 22:19
Ha valaki tök süket, akkor mit keres egy hifis fórumon? És ezt komolyan kérdezem!
Hihetetlen , hogy ezen még mindig lehet rugózni!
Most komolyan, kapcsoltátok már be csak egyszer is a készülékeiteket, mondjuk hogy zenét hallgassatok, vagy teljesen kielégítenek a diagrammok, az egyenletek, le van írva, hogy hogy kell szólnia, és az úgy is van ! Minek kapcsolnám be, megtanultam a tananyagot, tudom hogyan működik, milyen baromság már, zenét HALLGATNI! Itt rajtatok kívül mindenki totál idióta, ráadásul süket is. Komolyan szégyellem is magam, hogy informatikus képzés nélkül merek zenét hallgatni számító gépen...
Egy AQ Coffy-t nem lehet megkülönböztetni egy nyomtató kábeltől? Annyira nem lehet hitvány egy audio rendszer....
Bocs, de nem értem a többesszámot. gondolkodik.gif
Másrészt az "itt rugózásról" - gyakran látom itt, hogy "szakmai fórum" - akkor miért ne lehetne egyszer végre szakmai alapon eszmét cserélni?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
suminator968
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2757
Csatlakozott: 2009.11.12., csüt. 17:44
Értékelés: 1071
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: suminator968 »

Ha valaki tök süket, akkor mit keres egy hifis fórumon? És ezt komolyan kérdezem!
Hihetetlen , hogy ezen még mindig lehet rugózni!
Most komolyan, kapcsoltátok már be csak egyszer is a készülékeiteket, mondjuk hogy zenét hallgassatok, vagy teljesen kielégítenek a diagrammok, az egyenletek, le van írva, hogy hogy kell szólnia, és az úgy is van ! Minek kapcsolnám be, megtanultam a tananyagot, tudom hogyan működik, milyen baromság már, zenét HALLGATNI! Itt rajtatok kívül mindenki totál idióta, ráadásul süket is. Komolyan szégyellem is magam, hogy informatikus képzés nélkül merek zenét hallgatni számító gépen...
Egy AQ Coffy-t nem lehet megkülönböztetni egy nyomtató kábeltől? Annyira nem lehet hitvány egy audio rendszer....
Audio Pc---Roon---Eversolo DMP A8—-Mz/x SS Illuminator Activ Speaker—2xDynavoice Challenger sub
Táp:Viablue X-60 Silver, Viablue EP-7 Ethernet, Neotech 1002 XLR
Úton: IPhone 13Pro Max-Tidal—-Apple Airpods Max

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6067
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Jester írta:
2019.01.16., szer. 17:00
Az alaplapi órajel generátornak tudtommal csak SPDIF csatlakozásnál van jelentősége, mert ott az órajelet SPDIF-en keresztül kapja a másik oldal.
Az S/PDIF-fel kapcsolatban igazad van, az USB-vel kapcsolatban viszont alighanem tévedsz. Az USB-nek többféle adattovábbítási lehetősége van: bulk, izokrón, ... A DAC-ok az izokrón módot használják. Ennek is három alváltozata van: szinkron, aszinkron, és adaptív. Szinkron és adaptív esetben az órajelet valamelyik oldal fogja meghatározni. Az USB saját órajele csak egy viszonyítási pont a szinkronizálásnál (az 1Khz-es vagy 8kHz-es USB-órajel nehezen "mozgatná" pl a 24/96kHz-es adatátvitelt - és ennél sokkal nagyobb izokrón sebességre is képes az USB). Aszinkron esetben van az, amit Te mondasz, vagyis a két különböző órajel két oldalon. De nem mindegyik DAC használja az izokrón aszinkron módot...

Az USB-s adattárolók ezzel szemben NEM az izokrón módot használják, és ott ellenőrizve van az adatátvitel, hiba esetén ismétlés van, stb. Mindez az izokrón mód(ok)nál nincs...

Szóval az az érzésem, hogy azt hiszed, az USB-n is úgy megy át az adat, mint az etherneten, "postacsomag"-szerűen hogy egyik elküld egy csomagot, a másik oldal megkapja, letárolja, majd játssza, mikor odaér, közben valamikor megjön egy másik nagyobb csomag... stb... de nem ez van az USB izokrón módnál. Az inkább az S/PDIFre hasonlít, az USB-n egy előre lefoglalt sávszélességű csatornát nyit, és azon az adat apró csomagokban érkezik a DAC-hoz, és folyamatosan, folytonos sebességgel a teljes lejátszás alatt (innen is jön az izokrón = egyidejű kommunikáció).

Na itt azért volt egy-két pongyola megfogalmazásom, de a szakik majd javítanak :D

Egyébként a Mac-en az Audio MIDI Settings-ben is kiírja mindegyik audióeszközre, hogy mi szolgáltatja a lejátszáshoz az órajelet - látható, hogy ez az én esetemben a Denon DAC saját órajelgenerátora, de az is, hogy ez nem a DAC belügye, közli a számítógéppel, lásd "Clock Source":
Csatolmányok
Screenshot 2019-01-15 at 22.47.52.jpg
Screenshot 2019-01-15 at 22.47.52.jpg (162.76 KiB) Megtekintve 1702 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2019.01.16., szer. 22:21-kor.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Pc alapú audio lejátszás

Hozzászólás Szerző: Jester »

wittao írta:
2019.01.16., szer. 20:57
A nagy elmélkedések helyett sokszor egyszerűbb/gyorsabb/könnyebb/olcsóbb a gyakorlatban megnézni és kipróbálni dolgokat. Ez az USB-kábeles történet szerintem pont ilyen. Néhány "hitvány" "kábelhívő" ismerősöd biztosan adna kölcsön Neked is, meg Jesternek is szívesen. Utána lehet arról menne a diskurzus, hogy "hogy a fenébe bizonyítsuk be az elméletben tapasztaltakat?". Ezt a mostani fejtegetést is nagy kedvvel olvasom, de lehet a másiknak még többen örülnének...
Gondolom azt Te is elfogadod, hogy a vélemény az egy dolog. Ahogy Te, úgy én is és más is leírhatja a sajátját. Te leírod azt, hogy van különbség az USB kábelek között, mert ezt tapasztaltad, én pedig leírom azt amit én tapasztaltam, mégpedig, hogy zenei téren nincs különbség két kábel között. Bármikor tudom demózni, korábban fel is vettem és betettem ide a fórumba a sima nyomtatókábel és a ferritgyűrűs kábel közti különbséget, ami zajban jelenik meg és ezt legjobban (mondhati kizárólag) akkor hallod ha nem szól a zene. A ferrit gyűrűs sokkal jobban szűri a tápzajt. Ez egy jobb minőségű DAC esetén ki van küszöbölve a DAC-ban.

Egy-egy vélemény sosem egy objektív igazság. Onnnatól lesz valami az, ha bizonyítható. Akár méréssel, akár korrekt vakteszteléssel. Ezen fölösleges tovább rugózni szerintem. Egyébként én sajnálom, hogy téged nem érdekel az a téma amiről folyik a beszélgetés, hiszen audio PC-t fejlesztessz. Engem és talán másokat is érdekel, hogy mi hogyan működik.

Én és itteni fórumtárs pár hónapja csináltunk vaktesztet USB kábelekkel. Ő meg volt győződve róla, hogy hallja a különbséget, egy AQ Coffee (70e Ft) és egy másik kábel között. Vakteszten 10 próbából 5x eltalálta hogy melyik van bekötve. Ez pontosan a a totális tippelgetés statsztikai valószínűsége.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”