Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Bécó
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2020.04.22., szer. 10:22
Értékelés: 206

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Bécó »

LIMAR írta:
2020.05.24., vas. 16:40
arzachel írta:
2020.04.26., vas. 23:39
https://www.youtube.com/watch?v=43Ah6em ... wtpBag8bqY

Degrell és Szalai beszélgetés.
Köszönet a beszélgetés résztvevőinek és a szervezőknek!

A bemutatott tesztlemezek mellett a keleti blokk tesztlemezihez ezek még hozzátartoznak.
Az RTB (Jugoton) egy nagyon érdekes darab.

Ami még egy kuriózum a szokásos és gyakori beállító lemezek mellett (Ortofon, Bruel, DIN, DHIFI, DENON, JVC...) egy szintén ősi (1967)-es Deutsche Grammophon mérőlemez, amit a Discogs se ismer, a neten se található gyakorlatilag semmi róla.
Kedves Gábor! Te vagy a második ember aki megköszönte, hogy közzé tettük az Allegro Klub rendezvényeit! Köszönöm! leborulok.gif Üdv: Béla.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2020.05.25., hétf. 10:22
Az egy érdekes kérdés lenne, mit tudnának kezdeni a jelenlegi, az akkor elérhetőnél százszor nagyobb kínálati audio dolgok független tesztelgetésével HFM stílusban persze.
A HFM stílusában és alaposságával elkövetett készülék tesztek a mai világban már nem tudnának működni. Nagyon nehéz lenne a hatalmas piaci kínálatból kiválasztani, melyik példánnyal foglalkozzanak heteken át, melyik kereskedelmi lobbinak engedjenek, melyiknek mondjanak nemet. Amennyiben a lap életben maradása és népszerűsége a fő cél (mi más lehetne?), egyfajta klubbá, kulturális médiummá kellene alakulnia műszaki és művészeti ismeretterjesztő tartalommal, esetleg néhány különleges készülék bemutatásával, de semmiképpen sem lehetne fő csapásirány a vásárlási tanácsadás.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

arzachel írta:
2020.05.24., vas. 15:32
Darvas és Sólymos beszélgetés.

https://www.youtube.com/watch?v=FVrwbzx ... v6LP5581R4
Ami nekem lejött, persze sűrítve, hogy Darvas megrekedt a Belt pöttyök jók vagy nem jók semmire problémáján és lakása-társasház villamos hálózata, azon lógó fogyasztók hangzás befolyásoló anomáliáin. A HFM megszűnési okai azok teljesen egyértelműek.
Az egy érdekes kérdés lenne, mit tudnának kezdeni a jelenlegi, az akkor elérhetőnél százszor nagyobb kínálati audio dolgok független tesztelgetésével HFM stílusban persze.

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3333
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

arzachel írta:
2020.04.26., vas. 23:39
https://www.youtube.com/watch?v=43Ah6em ... wtpBag8bqY

Degrell és Szalai beszélgetés.
Köszönet a beszélgetés résztvevőinek és a szervezőknek!

A bemutatott tesztlemezek mellett a keleti blokk tesztlemezihez ezek még hozzátartoznak.
Az RTB (Jugoton) egy nagyon érdekes darab.

Ami még egy kuriózum a szokásos és gyakori beállító lemezek mellett (Ortofon, Bruel, DIN, DHIFI, DENON, JVC...) egy szintén ősi (1967)-es Deutsche Grammophon mérőlemez, amit a Discogs se ismer, a neten se található gyakorlatilag semmi róla.
Csatolmányok
20200524_161636.jpg
20200524_161636.jpg (1.58 MiB) Megtekintve 4288 alkalommal
20200524_162148.jpg
20200524_162148.jpg (4.55 MiB) Megtekintve 4288 alkalommal
20200524_162003.jpg
20200524_162003.jpg (1.73 MiB) Megtekintve 4288 alkalommal
20200524_162043.jpg
20200524_162043.jpg (1.61 MiB) Megtekintve 4288 alkalommal

Avatar
arzachel
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2052
Csatlakozott: 2006.02.03., pén. 10:49
Értékelés: 681
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: arzachel »

Arzachel IC kábel
eladó 2 x 1 m 10.000.-Ft

LP: Lurné J1 - Air Tangent 2B - Kiseki Agaat , MC PHONO: Twin Servo, VÉGFOK: Twin Servo OTL, CD: Philips T34 level III Silver, HANGFAL: Quad ESL57 tube power ,Jim Rogers JR 149,KÁBELEK: VDH MCS 1000,ÁLLVÁNYOK : Söund Org ZO 28

Avatar
arzachel
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2052
Csatlakozott: 2006.02.03., pén. 10:49
Értékelés: 681
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: arzachel »

Arzachel IC kábel
eladó 2 x 1 m 10.000.-Ft

LP: Lurné J1 - Air Tangent 2B - Kiseki Agaat , MC PHONO: Twin Servo, VÉGFOK: Twin Servo OTL, CD: Philips T34 level III Silver, HANGFAL: Quad ESL57 tube power ,Jim Rogers JR 149,KÁBELEK: VDH MCS 1000,ÁLLVÁNYOK : Söund Org ZO 28

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

juliush írta:
2020.04.01., szer. 18:42
Robici írta:
2020.04.01., szer. 18:21
Jó sokáig tartott neki mire rájött. :-)
Sajnos többen vannak az audiofil közösségben, akik még mindig nem jöttek rá, mint gondolnád!
Mindenkinek megvan a maga keresztje. :-)

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2665
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3344

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

Robici írta:
2020.04.01., szer. 18:21
Jó sokáig tartott neki mire rájött. :-)
Sajnos többen vannak az audiofil közösségben, akik még mindig nem jöttek rá, mint gondolnád!
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

juliush írta:
2020.04.01., szer. 09:49
Ajánlom Mindannyiótok figyelmébe az alábbi videó megtekintését!
Jó sokáig tartott neki mire rájött. :-)

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2665
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3344

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

Ajánlom Mindannyiótok figyelmébe az alábbi videó megtekintését!


youtu.be/x43HQZ1G_Tw
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
kasumi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 948
Csatlakozott: 2012.11.09., pén. 19:01
Értékelés: 368
Tartózkodási hely: Esztergom

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kasumi »

Special_investigation.jpg
Special_investigation.jpg (203.81 KiB) Megtekintve 4687 alkalommal
In this special investigation, David Price looks at the success of global manufacturing over the past decades, and its vulnerability to pandemics like Covid-19…

https://www.stereonet.co.uk/features/in ... lLuVWTb4c4
Újratervezés

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 704
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 290
Tartózkodási hely: Szada

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

Aszpirin írta:
2020.02.25., kedd 20:11
gomolalaci írta:
2020.02.25., kedd 19:38
Köszönöm a válaszokat! Lehet rosszul tettem fel a kérdést. Az érdekelne, hogy a hangosabb digitális felvételeknél hogyan ,,látszik" az erősebb pl. 0 db-s jel? Sűrűbbek a nullák vagy az egyesek?
Az analóg jel mikroszkóp alatt látszik, hol hangosabb, hol halkabb. Digitálisnál nyilván nem látszik, de valamilyen nyomot hagy. Rosszul gondolom?
Az LPCM digitális formátumú jel előállításánál az analóg jel pillanatnyi amplitúdójából egyenlő időközönként másodpercenként meghatározott zámú (pl. CD minőségnél 44100 db) mintát vesznek, és ezeket a pillanatnyi mintavételezett jelszinteket egész (pozitív vagy negatív számok) jelképezik kettes számrendszerben (általában 16 vagy 24 biten), amelyekből összeáll az LPCM bitfolyam. Mivel egy 0db hangerejű zenében is jó eséllyel jóval több a köztes érték, mint a 0db-nek megfelelő jelszintek ismétlődése, ezért ezt így első ránézésre nem lehet megállapítani, ahhoz "vissza kell fejteni" a jelfolyam egy hosszabb részét. Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a készüléksk digitális kimenetein jellemzően nem tiszta LPCM megy, hanem az tovább van "csomagolva" - és további kommunikációs kódoláson is átesnek, a specifikus célokhoz igazítva: S/PDIF-nél pl. F2F (vagy másként BMC vagy DME, ezek szininímák), HDMI-n erősen elrejtve a "képsorok között" és esetleg tömörítve majd újracsomagolva, végül mindez TMDS-kódolásban "kiadva", stb, stb, ezek mind mind tovább "alakítják" vagy éppen "bonyolítják" a jelet. Szkópon (de nem mikroszkópon :D) megnézve egy digitális kimeneti jelet, esélyed nincs látni, hogy mennyire lesz "hangos" az ebből visszaalakított audio jel. Nincs semmilyen nyilvánvaló összefüggésben az 1-ek és 0-k egymáshoz viszonyított sűrűségével.

És akkor még azt nem is említettem, hogy egyetlen digitális jelfolyamba két- vagy akár több csatorna (jobb, bal, stb....) jelalakjai vannak "beletuszkolva". Ebből az egyik lehet tök "halk", miközben a másik "ordít".

A DSD-nél hasonló a helyzet, bár ott a "mintavételezés" fogalma teljesen mást jelent, de itt is áll, hogy ránézésre nem fogod megmondani, hogy hány decibel a "hangereje" - egy valós audio (zenei) jel (nem egy egyszerű szinuszjel) sokkal komplexebb annál, hogy a digitális kódolásán - legyen az bármilyen formátumú - "ránézésre" rögtön látszódjon a "hangereje".
Kezdem érteni, köszönöm!
A gondolkodás nem megerőltető...

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6134
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

gomolalaci írta:
2020.02.25., kedd 19:38
Köszönöm a válaszokat! Lehet rosszul tettem fel a kérdést. Az érdekelne, hogy a hangosabb digitális felvételeknél hogyan ,,látszik" az erősebb pl. 0 db-s jel? Sűrűbbek a nullák vagy az egyesek?
Az analóg jel mikroszkóp alatt látszik, hol hangosabb, hol halkabb. Digitálisnál nyilván nem látszik, de valamilyen nyomot hagy. Rosszul gondolom?
Az LPCM digitális formátumú jel előállításánál az analóg jel pillanatnyi amplitúdójából egyenlő időközönként másodpercenként meghatározott zámú (pl. CD minőségnél 44100 db) mintát vesznek, és ezeket a pillanatnyi mintavételezett jelszinteket egész (pozitív vagy negatív számok) jelképezik kettes számrendszerben (általában 16 vagy 24 biten), amelyekből összeáll az LPCM bitfolyam. Mivel egy 0db hangerejű zenében is jó eséllyel jóval több a köztes érték, mint a 0db-nek megfelelő jelszintek ismétlődése, ezért ezt így első ránézésre nem lehet megállapítani, ahhoz "vissza kell fejteni" a jelfolyam egy hosszabb részét. Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a készüléksk digitális kimenetein jellemzően nem tiszta LPCM megy, hanem az tovább van "csomagolva" - és további kommunikációs kódoláson is átesnek, a specifikus célokhoz igazítva: S/PDIF-nél pl. F2F (vagy másként BMC vagy DME, ezek szininímák), HDMI-n erősen elrejtve a "képsorok között" és esetleg tömörítve majd újracsomagolva, végül mindez TMDS-kódolásban "kiadva", stb, stb, ezek mind mind tovább "alakítják" vagy éppen "bonyolítják" a jelet. Szkópon (de nem mikroszkópon :D) megnézve egy digitális kimeneti jelet, esélyed nincs látni, hogy mennyire lesz "hangos" az ebből visszaalakított audio jel. Nincs semmilyen nyilvánvaló összefüggésben az 1-ek és 0-k egymáshoz viszonyított sűrűségével.

És akkor még azt nem is említettem, hogy egyetlen digitális jelfolyamba két- vagy akár több csatorna (jobb, bal, stb....) jelalakjai vannak "beletuszkolva". Ebből az egyik lehet tök "halk", miközben a másik "ordít".

A DSD-nél hasonló a helyzet, bár ott a "mintavételezés" fogalma teljesen mást jelent, de itt is áll, hogy ránézésre nem fogod megmondani, hogy hány decibel a "hangereje" - egy valós audio (zenei) jel (nem egy egyszerű szinuszjel) sokkal komplexebb annál, hogy a digitális kódolásán - legyen az bármilyen formátumú - "ránézésre" rögtön látszódjon a "hangereje".
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5903
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7235
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

gomolalaci írta:
2020.02.25., kedd 19:38
Köszönöm a válaszokat! Lehet rosszul tettem fel a kérdést. Az érdekelne, hogy a hangosabb digitális felvételeknél hogyan ,,látszik" az erősebb pl. 0 db-s jel? Sűrűbbek a nullák vagy az egyesek?
Az analóg jel mikroszkóp alatt látszik, hol hangosabb, hol halkabb. Digitálisnál nyilván nem látszik, de valamilyen nyomot hagy. Rosszul gondolom?
Javaslom tanulmányozni: https://audiophile-szalon.hu/2018/09/19 ... -es-a-dsd/
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 704
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 290
Tartózkodási hely: Szada

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

Köszönöm a válaszokat! Lehet rosszul tettem fel a kérdést. Az érdekelne, hogy a hangosabb digitális felvételeknél hogyan ,,látszik" az erősebb pl. 0 db-s jel? Sűrűbbek a nullák vagy az egyesek?
Az analóg jel mikroszkóp alatt látszik, hol hangosabb, hol halkabb. Digitálisnál nyilván nem látszik, de valamilyen nyomot hagy. Rosszul gondolom?
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
ecdhkex
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2020.02.15., szomb. 01:41
Értékelés: 18

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ecdhkex »

LIMAR írta:
2020.02.24., hétf. 22:44
ecdhkex írta:
2020.02.24., hétf. 22:35
Persze, lehet túlvezérelni a digit jelet is.
Nem lehet.
Analógot lehet. Ott maximum a torzítás fog nőni. De zömmel +10-15dB túlvezérlést egy analóg átviteli lánc elvisel.
A digitális NEM. 0 dB fölé NEM tudsz menni.
Köszönöm a pontosítást, valószínűleg hibásan gondolom a túlvezérlés fogalmát analóg eszközöknél.

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 982
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 303
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hollohazi »

asebestyen írta:
2020.02.25., kedd 11:19
gyongyhalas írta:
2020.02.25., kedd 11:14
denesdr írta:
2020.02.25., kedd 09:44
.
Baszus törölgettem a képernyőt.... azt hittem piszok az a pont :D
Én meg azt hittem, az örvényáramok égették bele azt a pixelhibát. Már épp SAL chipeket akartam rendelni, de görgettem és elmozdult a pont. Huhh, ezt a megkönnyebbülést. :D
Potenciális örvényt akartál írni...
Nem kell a SAL-tól rendelni, ne siesd el...
Most rendeltem máshonnan, másmilyet, összeeresztem őket, amelyik győz, abból küldök, hogy legyen mindig hova nyúlnod...csak ne kapkodj.
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5903
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7235
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

gyongyhalas írta:
2020.02.25., kedd 11:14
denesdr írta:
2020.02.25., kedd 09:44
.
Baszus törölgettem a képernyőt.... azt hittem piszok az a pont :D
Én meg azt hittem, az örvényáramok égették bele azt a pixelhibát. Már épp SAL chipeket akartam rendelni, de görgettem és elmozdult a pont. Huhh, ezt a megkönnyebbülést. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 660
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 319
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

denesdr írta:
2020.02.25., kedd 09:44
.
Baszus törölgettem a képernyőt.... azt hittem piszok az a pont :D

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: denesdr »

La_Valse írta:
2020.02.25., kedd 08:24
denesdr írta:
2020.02.24., hétf. 23:44
... a digitális 0 fölé is lehet menni, de csak torzítás árán.
És melyik lenne, mondjuk az a hexadecimális számtartomány, ami leírja az
úgymond digitális 0 fölötti értékeket?
Lehet, sületlenséget írtam, meg összekevertem dolgokat. Egy felvételnél vagy tárolásnál nyilván nem lehet 0 fölé menni, mert az a maximum, de mondjuk DSP-vel ez a maximum kitolható később, de ttől még a jel-zaj arány nem lesz jobb. Bocs nem vágom a matematikáját, asszem inkább csöndbe maradok :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára denesdr 2020.02.25., kedd 09:45-kor.

Avatar
csandazoltan
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.05.22., kedd 07:32
Értékelés: 1

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: csandazoltan »

.

Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 972
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 581

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

denesdr írta:
2020.02.24., hétf. 23:44
... a digitális 0 fölé is lehet menni, de csak torzítás árán.
És melyik lenne, mondjuk az a hexadecimális számtartomány, ami leírja az
úgymond digitális 0 fölötti értékeket?
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Avatar
csandaz
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 465
Csatlakozott: 2018.05.15., kedd 09:50
Értékelés: 181
Tartózkodási hely: Hold
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: csandaz »

Aposztrófba kellett volna tennem a "minden" szót. A leképezés a beállításoktól függ, mintavételezés gyakorisága, meg bit mélység, hogy hány értéket vehet fel a "digitális hullámforma" (közelítés)

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5903
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7235
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

gomolalaci írta:
2020.02.24., hétf. 20:51
Sziasztok!
Visszaolvastam 100 hsz.-t, de utalást sem találtam kérdésemre: miért van a digitális felvételek között jelentős hangerő különbség? Flac, vaw, DSD, vagy akár Cd is....
Analógnál érthető. Ha felvevő magnó felvételi szintjét 0 db. alatt tartom akkor halkabb, ha fölé emelem hangosabb lesz a felvétel. Visszajátszáskor a lejátszott hang ereje arányosan halkabb vagy hangosabb lesz.
Digitálisnál is lehet túlvezérelni? Ha igen, akkor mit? A 0-ák, 1-ek csak jelek. Vagy nem?
Köszönettel várom a válaszokat!
Lehet az előző 100hszben nem, de rengetegszer volt már erről szó, de szerintem jellemzően nem ebben a topicban.
Kicsit árnyalnám a dolgokat.
Először is a digitális jelfolyam az analóg jel matematikai modellje, mint ilyen, függ az analóg jel összes tulajdonságától.
Továbbá elkülöníteném a felvételi és lejátszási oldalt.
Felvételi oldalon a végeredmény sosem lépheti át a 0dBfs értéket, mert azt a technológia nem képes értelmezni. Nem torz lesz a visszalakított hang analóg értelemben, hanem egyszerűen azok az infók nem lesznek meg. Persze ez a gyakorlatban sosem jönnek létre, ezekre kínosan vigyáznak a mérnökök és az eszközök együtt.
Itt még bele lehetne menni az analóg hangszerek felvételi sávjának digitális rögzítési, a mixing és a masztering headroomjába, de most tekintsünk el ettől. A lényeg, ahogy már írtuk, hogy a masztering végén a digit anyag kivezérlése nem lehet 0dBfs-nél több, de nyilván jellemzően "bőven" ez alatt van.
Namost, mivel van egy ilyen határ, amit nem lehet túllépni, ez alá kell bepaszírozni mindent. Értve ez alatt, hogy ugyanolyan hangos lehet a "kikerázott" kínai kislány 1 szál gitárral, mint egy 50-100 tagú zenekar együtt.
Hangosság a visszahallgatásnál: Feltételezve, hogy 2 tesztfelvételünk max kivezérlése egyforma, pl -1dBfs, de az egyik 20dB dinimát tartalmaz, a másik 50dB dinamikát tartalmaz, azaz ennyi a leghalkabb és a leghangosabb hang közti különbség, jól látható (némi egyszerűsítéssel persze) hogy a 20dB dinamikát tartalmazó átlag kivezérlése -10,5dBfs, míg az 50dB dinamikát tartalmazóé -25,5dBfs.
Régebben, mikor folyt a "hangossági háború", merthogy ilyen is volt, a felvételeket agyonkompresszálták azért, hogy az átlag kivezérlés magasabb legyen, azaz a hallgató hangosnak érezze a felvételt, mert a hangosat általában jobbnak érzik az emberek. Azonban ennek nyilván megvannak a maga baja, pláne egy sűrű zenénél, a zene belső mozgásiat megöli teljesen, azaz a tzenei információból elvesz.
Lejátszási oldalon, azaz a felvétel adatfolyamát - mely ugye max 0dBfs lehet - még alá lehet vetni különböző digitális processzállásoknak, melynek következtében az így létrejött adatfolyam már átléphetné a 0dBfs-t, ez kerülne a dac feldolgozó rendszerébe. Namost egy normális dsp eljárás során az átlag hangerőt annyival visszavesszük, amennyivel a max kivezérlés átlépné a 0dBfs értéket. Ha nem is lépi át, de pl a basszus tartományban rátettünk egy nagy lapáttal a dolgokra, akkor bizony a dac sokszor elmegy analóg torzításba. Érdemes tehát mindent mértékkel használni.
Persze ez egy nagyon leegyszerűsített magyarázata a dolgoknak, nagyon sokmindent ki lehetne még bontogatni, más kérdés hogy itt van-e értelme.
A problémádra részleges megoldást kínál a legtöbb lejátszó program, képesek ezek 1 szintre hozni a felvételek max kivezérlési szintjét, természetesen ilyenkor nem az eredti adatfolyam megy ki a programból, hanem átmegy ezen a processzálási eljáráson, azaz nem lesz bitperfekt, ami sok hifisnél rontja az alvása minőségét. :D Ez persze a fent említett hangosság érzet különbséget nem tudja megoldani csak picit enyhíti.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

csandaz írta:
2020.02.25., kedd 07:19
gomolalaci írta:
2020.02.24., hétf. 20:51
Sziasztok!
Visszaolvastam 100 hsz.-t, de utalást sem találtam kérdésemre: miért van a digitális felvételek között jelentős hangerő különbség? Flac, vaw, DSD, vagy akár Cd is....
Analógnál érthető. Ha felvevő magnó felvételi szintjét 0 db. alatt tartom akkor halkabb, ha fölé emelem hangosabb lesz a felvétel. Visszajátszáskor a lejátszott hang ereje arányosan halkabb vagy hangosabb lesz.
Digitálisnál is lehet túlvezérelni? Ha igen, akkor mit? A 0-ák, 1-ek csak jelek. Vagy nem?
Köszönettel várom a válaszokat!
Hozzászólok én is, adattárolás miatt értek ehez valamennyire.

A digitális zene/jel az lényegében nem "digitális zene/jel", hanem analóg jel, digitálisan tárolva. Analóg jel megy be és analóg jelet veszünk ki amikor lejátszuk. A mintavétel, bitráta, "bitmélység" az a konvertálás minőségét befolyásolja, nem pedig a tartalmat.

Amikor digitalizálsz egy hanghullámot akkor minden aspektusát leképezed digitálisan, hogy később ugyanazt visszajátszhasd, ebbe beletartozik a "hangerő" is. Ezért fér meg egymás mellett a suttogás és a nagy szimfonikus zenekar.

A digitális felvétel hangereje, ha nem nyúlsz hozzá a később, az a bemenet hangerejétől függ, azt próbálja utánozni.
Digitális felvételen lehet hangosítani, ha elég részletes, de erősen torzulhat a hang.

Ez a technikai oldal, javítsatok ki ha tévednék.
Ebben van több és jelentős pontatlanság.
".. Amikor digitalizálsz egy hanghullámot akkor minden aspektusát leképezed digitálisan ..."
Ettől még nagyon messze van a technológia

".. Digitális felvételen lehet hangosítani, ha elég részletes, de erősen torzulhat a hang.."
igen lehet hangosítani digitális tartományban, mint ahogy halkítani is. A hangosítást szokták normalizálásnak nevezni, ahol egy szinteltolás történik max kivezérlés impulzus csúcsai a 0dB alá-közelébe emeléssel. Ezt a hangerő módosítást 32bit fix vagy lebegőpontos matematikával jó megoldani, hang torzulása szinte alig észlelhető. Torzítás növekedés is a mérhetőség küszöbe közelében lehet.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”