A Fórum 2020-09-18-án pénteken frissítésre került.
Ha problémát láttok vagy hiányzik valami, kérjük jelezzétek!
Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Josselin Beaumont
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 33

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Josselin Beaumont »

earforce írta:
2020.09.29., kedd 10:57
Nem voltam híve sosem annak, hogy összegyűjtsek jó sok készüléket és csereberéljem aszerint, hogy mire vágyom.
Igyekeztem mindig apró (hahaha :D ), meggondolt, tudatos előrelépéseket eszközölni és a szignifikáns vagy annak hitt javulás(ok)nak örülni, ízlelgetni, együtt élni vele; értékelve a bekövetkezett változásokat.

Ugye a hobbink alapvetően két részre osztható: van a hifizés mikor készülékeket hallgatsz (legtöbbjük tesztlemezekkel [pfej!]), meg van a zenehallgatás szeretete miatti rendszerépítés. És ezeknek különféle variációi halmazon belül.
Természetesen elfogadom azt is, mikor valakinek a hifizés azt jelenti, hogy legyen tele fullig a pince mindenféle kütyüvel és minden helyiségben legyen legalább egy rendszer, de ez mégiscsak nagyon távol esik attól, amit nyugodt, önfeledt zenehallgatásnak hívunk.

Mikor az ember érzi, hogy megcsömörlött a sok kütyütől, akkor vagy el kell adni mindent és a legjobbat megtartani vagy elindulni egy teljesen más irányba. Nekem a sztatikus, dipól lesugárzási elv hozta meg az áhított hangot. Emelett tudom, hogy ez sem tökéletes, sőt évek után hallom a hibáit is, de elfogadom, együtt tudok vele élni. Amíg hozza a libabőr effektust, míg tudom azt mondani sok felvételre, hogy úba**zeg ez mennyire jól szól már, míg képes mosolyt csalni az arcomra a hallott hang, addig nagy gond nincsen. Tudom el fog múlni :rolleyes:

Lehet rám a köveket dobálni, de mai napig vallom, hogy a hifisták úgy kb. a fele egyáltalán nem hall jól, fogalma sincs mit akar, milyen irányba induljon el. Nincs koncepció vagy van egy torz kép a fejében ami szerinte 'lemos mindent', de távol áll attól amit 'jó hangnak' nevezünk. Nincs egy benne kialakult belső kép (hangkép ideál) hogy mit akar a rendszerétől, mit vár el tőle. Vagy hogy mennyit akar rákölteni, mi az a tartható és pl. önmagát és a családot sem érintő budget, ameddig el lehet, el tud rugaszkodni. Először ezeket kellene tisztáznia magában az őrlődő zene/hifiszerető hobbitársnak.
Végigolvastam a fórumot és alapvetően 2 dolog jutott eszembe, amiről még nem esett szó:
1. A birtoklás élménye. Az az érzés, hogy hazamegyek bemegyek a nappaliba, ránézek a rendszerre és jó érzem magam attól, hogy nekem ilyen van. Szerintem ez fontos.
2. Esztétikai kérdések. Ha egy rendszernek jó hangja van (most mindegy, hogy mit tartunk jó hangnak) akkor sem tudjuk annyira élvezni, ha úgy néz ki, mint amit egy zsibvásáron pakoltak össze.
Szerintem ezek a kérdések azért fontosak, mert részt vesznek a rendszerhez való kötődés/nem kötődés kialakításában.

Én nagyon sok rendszert/készüléket hallgattam meg, mielőtt döntöttem.
Létezik számomra olyan rendszer, ami nagyon-nagyon jól szól, de az ilyen rendszereket nem az én anyagi helyzetemhez találták ki.
Aztán van az a hangzás, amit szeretnék hallani a nappaliban. Ez "lejjebb van" mint a fenti, csak azokat a dolgokat hozza szépen, amik nekem a legfontosabbak, a többi nem kell ahhoz, hogy a zenehallgatás képes legyen mosolyt csalni az arcomra.
Azt hiszem, ez a kulcs számomra ahhoz, hogy ne szálljak el, ne váljon finanszírozhatatlan függőséggé az, aminek a zene élvezete lenne a célja.
Primaluna Prologue 8+3+2*7, Thorens TD 209, Sumiko Blackbird Hi, EAR 834P, Triangle Quartet, Siltech 550i, Siltech 550L, 2 * Isotek MiniSub, 6 * Isotek Elite

tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Értékelés: 3565

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Aszpirin írta:
2020.10.14., szer. 19:26
cables írta:
2020.10.14., szer. 19:01
cannonball írta:
2020.10.14., szer. 14:42

Erősen gondolkozom, hová lehetne megideologizálni az építését egy 5. rendszernek, amit használnék is...
Még szerencse, hogy rajtad nincs ez a kényszerbetegség valami... :) Akkor mi lenne...
Kicsit figyelmesebben meg kellett volna nézd az előzményeket, ott a válasz:
cannonball írta:
2020.10.14., szer. 13:57
Vettem is egy sokadik erősítőt, meg akkor már hangfalakat is, mert elhatalmasodott a kór rajtam :-)
:kapdelm:
Igen, ahogy valaki egy topikban épp a napokban megjegyezte: az olvasni tudó embernek párja nincs...
Jó zenék --> Philips CD600 --> Kenwood KR4200 --> Braun L730
Jó zenék --> Marantz CD16 + Marantz ST72 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus
Jó zenék --> Panasonic SC-PMX70BEB,  Panasonic SA-PM25
Mindezek különféle madzagokkal összekötve állványokon

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Aszpirin
Moderátor
Moderátor
Értékelés: 2001

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

cables írta:
2020.10.14., szer. 19:01
cannonball írta:

Erősen gondolkozom, hová lehetne megideologizálni az építését egy 5. rendszernek, amit használnék is...
Még szerencse, hogy rajtad nincs ez a kényszerbetegség valami... :) Akkor mi lenne...
Kicsit figyelmesebben meg kellett volna nézd az előzményeket, ott a válasz:
cannonball írta:
Vettem is egy sokadik erősítőt, meg akkor már hangfalakat is, mert elhatalmasodott a kór rajtam :-)
:kapdelm:
  • Thorens 206 + Goldring 2200 + Pointe Record TS | Linn Unidisk 1.1 | Mac + Core Audio Karuna + Wadia 121 → PrimaLuna ProLogue Premium → Audio Physic Classic 10
  • Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon 5.0 + Alteco C1 + BKE DoubleGem
  • BlueSound Powernode 2 → Dali Zensor 1

cables
Őslakos
Őslakos
Értékelés: 1207

Hozzászólás Szerző: cables »

cannonball írta:

cannonball
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 140

Hozzászólás Szerző: cannonball »

A dolog úgy kezdődött, hogy hirdettek egy Pioneer sx-3700-ast, ami nagyon megtetszett, hát megvettem, de akkor már 2 receiver állt a polcon munka nélkül, mert nem volt min szólniuk.
Aztán kimentünk a barátomnak venni Bécsbe 2 Tannoy HPD-t, ott meg volt 2 Lorenz Acoustic t1-120, ami nagyon megtetszett a design miatt, hát velem kellett jönniük...
De jól is mutatnak, bár 2 hét múlva meg jön 2 Pioneer HPM, úgyhogy újabb csapda :-)

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1039

Hozzászólás Szerző: avl2 »

cannonball írta:
Behalt a topic. Vettem is egy sokadik erősítőt, meg akkor már hangfalakat is, mert elhatalmasodott a kór rajtam :-)
és miket?

cannonball
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Behalt a topic. Vettem is egy sokadik erősítőt, meg akkor már hangfalakat is, mert elhatalmasodott a kór rajtam :-)

cannonball
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Nem mindig. A 90 literes hangfalaim 18 mm-es pozdorjából vannak, megkopogtatod, és kong. Zenélés közben meg rezeg a 30 cm-es hangszórótól. Még sincs cseppet sem dobozhangja.

NadFan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 132

Hozzászólás Szerző: NadFan »

Másik megfigyelésem, hogy csak relatíve nagy, tömör, furnéros faanyagú, nehéz hangfalak tudtak eddig nekem olyan hangot adni, ami nem szenvedett a "dobozhang" betegségtől, azaz vékonyabb, könnyebb, pozdorja anyagú hangfalak úgy hangzottak a nagy nehéz hangfalak után, mint amikor egy Sennheiser HD600 után felteszek egy 80-as évekbeli narancssárga szivacsos walkman fejhallgatót. Sok faktorból lehet engedni, de a nehéz furnéros valódi fa hangfalból nem tudtam.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

cannonball
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

...És a nagyobb térben a kis dobozok mindig megtáltosodnak tapasztalatom szerint. További bizonytalanságot szítva a "rezidens" hangfalak létjogosultságát illetően :-)

kupecke
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 675

Hozzászólás Szerző: kupecke »

visszatekintéshez csatlakozva, általában én is bekötöm a nagyobb térbe a máshová tervezett hangsugárzót is
két jenki, a kis Scott '71-es, a The Fisher talán '70-es évek közepe, kellemes vintage hang mindkettő 36_3_1.gif
én sem gyűjtögetek, csak egy maradhat :smile50: ( mindenhol egy :D )
kéths.jpg
kéths.jpg (67.55 KiB) Megtekintve 942 alkalommal

earforce
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1897

Hozzászólás Szerző: earforce »

Nem voltam híve sosem annak, hogy összegyűjtsek jó sok készüléket és csereberéljem aszerint, hogy mire vágyom.
Igyekeztem mindig apró (hahaha :D ), meggondolt, tudatos előrelépéseket eszközölni és a szignifikáns vagy annak hitt javulás(ok)nak örülni, ízlelgetni, együtt élni vele; értékelve a bekövetkezett változásokat.

Ugye a hobbink alapvetően két részre osztható: van a hifizés mikor készülékeket hallgatsz (legtöbbjük tesztlemezekkel [pfej!]), meg van a zenehallgatás szeretete miatti rendszerépítés. És ezeknek különféle variációi halmazon belül.
Természetesen elfogadom azt is, mikor valakinek a hifizés azt jelenti, hogy legyen tele fullig a pince mindenféle kütyüvel és minden helyiségben legyen legalább egy rendszer, de ez mégiscsak nagyon távol esik attól, amit nyugodt, önfeledt zenehallgatásnak hívunk.

Mikor az ember érzi, hogy megcsömörlött a sok kütyütől, akkor vagy el kell adni mindent és a legjobbat megtartani vagy elindulni egy teljesen más irányba. Nekem a sztatikus, dipól lesugárzási elv hozta meg az áhított hangot. Emelett tudom, hogy ez sem tökéletes, sőt évek után hallom a hibáit is, de elfogadom, együtt tudok vele élni. Amíg hozza a libabőr effektust, míg tudom azt mondani sok felvételre, hogy úba**zeg ez mennyire jól szól már, míg képes mosolyt csalni az arcomra a hallott hang, addig nagy gond nincsen. Tudom el fog múlni :rolleyes:

Lehet rám a köveket dobálni, de mai napig vallom, hogy a hifisták úgy kb. a fele egyáltalán nem hall jól, fogalma sincs mit akar, milyen irányba induljon el. Nincs koncepció vagy van egy torz kép a fejében ami szerinte 'lemos mindent', de távol áll attól amit 'jó hangnak' nevezünk. Nincs egy benne kialakult belső kép (hangkép ideál) hogy mit akar a rendszerétől, mit vár el tőle. Vagy hogy mennyit akar rákölteni, mi az a tartható és pl. önmagát és a családot sem érintő budget, ameddig el lehet, el tud rugaszkodni. Először ezeket kellene tisztáznia magában az őrlődő zene/hifiszerető hobbitársnak.
SYNOLOGY|DUNE|METRUM|MUSICAL FIDELITY|MAGNEPAN|REL

phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 437

Hozzászólás Szerző: phyton71 »

istvan01 írta:
2020.09.28., hétf. 08:22
ZolaBA írta:
2020.09.28., hétf. 05:21
Érdekes, hogy míg a többség megérti, hogy a mozi nem színház, a színház meg nem a való élet - és ebből ki-ki nézi a neki tetszőt, elfogadva a másik létjogosultságát és korlátait, addig a hifi gittrágásban állandóan az jön szembe, hogy de bezzeg a hangosítatlan élő zene, az élő zene, meg a koncert felvétel az mind csoda de a "kevert" meg digitális zene szar. Hol marad az elfogadás?

El kéne fogadni, hogy sokan szeretjük, hogy bazi nagy a halálcsillag és ezt szeretjük a mozivásznon. Ahogy mi is megérjük, hogy a halálcsillag nem fér el egy színpadon 20 tie fighterrel, sőt - azt nem is várjuk el egy színházban.
El kéne fogadni, hogy sokan szeretjük, mert kereslet van rá? miért is alakul ez?
Egy rossz példa, de mégis hasonló.
Van a guminőgárrtás. Évtizedek alatt sokat fejlődött a gyártástechnológiája, mert úgy tűnt, sokan költenek erre inkább, mint a jóval bonyolultabb hús-vér változatára. Ázsiában és főleg Japánban nagy kereslet alakult erre. Látva az érdeklődést, gyártók egyre kifinomultabb és egyre élethűbb modelleket tudnak ma már gyártani, egyedi konfigot is. Az üzlet az üzlet, reklámmal /erre alkalmas felületen/ tolják az emberek tudatába, ez jó, ezt érdemes venni, fussál, most akciós.

Durva, de nekem a villany-mesterkélt-elektronika szét maszterezett zenékről ez jut eszembe.
Tudtam, hogy neked is volt guminőd, vagy valamilyen kapcsolatod vele. Én 3-4 hónapig éltem eggyel, míg az egyik ismerősőm féltékenységből, vagy aljas előre megfontolt szándékkal meg nem ölte, azóta már nincs az ismeretségi körömben. :angry:
Amúgy ajándékba kaptam szülinapomra két válás után, hogy kicsit felvidítson, de vannak aljas emberek, és nem bírják más örömét nézni.
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

NadFan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Egy kis visszatekintés az időben, hogy miből lett a régóta stabil Marantz rendszer. A képek 2015-ben készültek.

Nagyon sokáig voltam a magas hangokban erős Vifás Arcus és egyéb hangfalak rabja. 1-2 év után elkezdtek ezek a hangfalak fárasztani. Később jöttem rá, hogy valami puhábbra, lágyabbra vágyom. Ebből lett a Magnat 10P II, majd a mai Marantz model 900. Ez utóbbit már bármeddig örömmel elhallgatom.

Amikor az Avx-en regisztráltam, épp a két NAD receiver-ért rajongtam. Az a rajongás elmúlt, a név rajtam maradt. Kellett az az intenzív kísérletezős 4-5 év ahhoz, hogy ma azt mondjam, elvagyok azzal, amit választottam. Már akkor tudtam, hogy nem érdekel a high end, a hifi kategória felsőbb rétege érdekelt csak, mert szórakoztató zenehallgatásra ezt a kategóriát alkalmasnak találtam.

Az irányzatot elneveztem deep end-nek, ahol csak a zenei élvezet érzelmi tömegközéppontját kerestem őszintén. Hamar kiderült, hogy a Yamaha és a Marantz képes kommunikálni a deep end érzéssel.
Csatolmányok
C8DEAA57-0D83-4C4A-81C6-4324C5843757.png
C8DEAA57-0D83-4C4A-81C6-4324C5843757.png (3.82 MiB) Megtekintve 1063 alkalommal
A2C29D31-7D14-4D71-ACB6-CA2706EF5CBF.png
A2C29D31-7D14-4D71-ACB6-CA2706EF5CBF.png (1.97 MiB) Megtekintve 1063 alkalommal
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

kupecke
Fórumlakó
Fórumlakó

asebestyen írta:
2020.09.28., hétf. 20:04

Ha minden kábelcsere után, ezo bigyó után, alátét után azt érzed előre léptél, pláne ha ez sűrűn megtörténik, akkor fogalmad sincs, mit csinálsz, merre van az előre, akkor hát honnan tudnád, előre léptél-e. :D
Nekem már legalább szóltak, hogy körbejárok :fekverohog:

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2642

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Előrelépés... az, 100Ft-os tuning és tsai.
Valódi előrelépést 3 módon lehet szerintem elérni:
1. Rengeteg pénz + rengeteg szerencse ~5%
2. Rengeteg pénz elköltése és pofára zuhanásos tapasztalatszerzés után ~90%
3. Hozzáértéssel ~5%

Ha minden kábelcsere után, ezo bigyó után, alátét után azt érzed előre léptél, pláne ha ez sűrűn megtörténik, akkor fogalmad sincs, mit csinálsz, merre van az előre, akkor hát honnan tudnád, előre léptél-e. :D
Supra MD-06 mk3 | LuXor PC V1 - Daphile | Audio-gd di2014 USB-SPdif konverter | Audio-gd Reference 10.32 dac/előfok | APS Aeon aktív monitorok | Supra kábelezés

Tctronic
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 793

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Számomra a zenehallgatás és a "Hifizés" nem ugyanazt jelenti. A hifizés a tudomány, technika, kultúra, érzelmek csodálatos egyvelege. Ne mondja senki, hogy nem maga a csoda ahogy az elektronok és megannyi apró alkatrész meghatározott sorrendbe történő illesztésével egy hatalmas érzelmi impulzust, feltöltődést, megnyugvást, örömöt tudunk adni magunknak és akár másoknak is.
Közben pedig egy nagyon-nagy utazás is. Utazás, útkeresés, megtapasztalás. Csalódás, kiábrándulás. Tanulás. Feladás, majd újra kezdés. Mint az életben.
Nem tudom kinek volt már, (nekem igen), hogy néha besokalltam. Megfordult a fejemben, hogy eladom az összes cuccot, és veszek egy minimum rendszert. Mert minden felesleges... A zene az zene marad.De eddig még mindig jött valami, vagy valaki aki azt mondta ezt érdemes kipróbálni, megpróbálni.
Szerintem a Hifizésben a megtapasztalás, átélés, megélés, tapasztalatszerzés ugyanolyan fontos mint maga a zene.
Lehet a vége ugyanaz lesz, mint ahol minden elkezdődött. Vagy mint NAdFan kollégánál...Még nem tudom, de eddig mindig jött valami....
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tctronic 2020.09.28., hétf. 20:10-kor.
Analóg: Technics 1210MKII, Ortofon Blue, Palotás féle phono
Digitál:   Pioneer BDP 450, Holo Audio Spring 2 DAC
Erősítés: Mark Levinson 38 + Nakamichi IA3(Átmenetileg)
Hangfal: DIY (Onken doboz, JBL D130, TAD4002+JBL2343, JBL077)
Kábelek: Fapaci, AQ, Kimber, Cambridge Audio             

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 156

Hozzászólás Szerző: denesdr »

NadFan írta:
2020.09.28., hétf. 17:02
Személyes végállomás. Itt nincs tovább. Hova, minek.
Egy kis szobaakusztika kezelés? ;)
Bár ha így is elégedett vagy...

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2385

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2020.09.28., hétf. 19:03
cables írta:
2020.09.28., hétf. 17:21
...én úgy tapasztaltam, hogy ami örömet szerez ebben a hobbiban az a jobb hangzás egy sikeres előrelépés után.
Ilyenkor érzem azt, hogy más-más hobbit űzünk. A jobb permanens hajkurászása magával hozza a folyamatos elégedetlenséget, amiből csak néhány napra kap felmentést a mókus.
jobb hang illúziója, eufória tart egy napig, aztán jön a letargia, mert több hét is lehet egy következő kütyü, bigyó tesztelgetése utáni siker (valós?) élménye. Ha ezt csak súlyos forint befektetéssel gondolja elérni, ott a költségteher vastagon torzítja megítélés balanszát.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 6524
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci »

cables írta:
2020.09.28., hétf. 17:21
...én úgy tapasztaltam, hogy ami örömet szerez ebben a hobbiban az a jobb hangzás egy sikeres előrelépés után.
Ilyenkor érzem azt, hogy más-más hobbit űzünk. A jobb permanens hajkurászása magával hozza a folyamatos elégedetlenséget, amiből csak néhány napra kap felmentést a mókus.

cannonball
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

A túl drága, és kifinomult rendszereken már nem a zenét, hanem a rendszer hangját élvezzük, bár ezt többen megfogalmazták már.
A hétvégén visszakötöttem egy régi barátomat a rendszerbe egy 77-es olcsó kis Technics sb-x3-at. Semmi extra. De élvezetes volt rajta a zenét hallani. Mert Nem azt figyeltem, mennyire megy mélyre, meg mennyire simák a magasai, mert nem azok.
Őkelme amúgy a konyhai szett része, étkezések trubadúrja. De néha bejöhet a szobába is az angolok elé:-)
Talán ez is egyfajta kontroll: nem újabbat, és drágábbat veszel, hanem házon belül variálsz a rendszerrel.
Csatolmányok
20200925_211036[1].jpg
20200925_211036[1].jpg (1.73 MiB) Megtekintve 1099 alkalommal

cables
Őslakos
Őslakos
Értékelés: 1207

Hozzászólás Szerző: cables »

Ha százan, vagy ezren gondolják és mondják, hogy nekik ez - a maguk által korlátosnak érzett hangzás a végső és nem kell jobb, én úgy tapasztaltam, hogy ami örömet szerez ebben a hobbiban az a jobb hangzás egy sikeres előrelépés után. És az a jó, hogy ez bármilyen színvonalon működik, mert a jobb hang a lényeg, az előzőnél jobb hang ami jobban hat ránk.

NadFan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Hosszú út megtétele után tudom már legbelül: vége van. Sok-sok irányzat és készülék után minden tapasztalat és vágy ide csapódott le: 1970-es évek és Marantz. Annak minden szépségével és hibájával. Amit nem hallok, már nem kérem.

Lehet komolyabb dacot kötni az öreglányra, de nem érdemes. A meglévő hálózati játékos és dac kitolja belőle amire kb. fizikailag képes. Sokak számára pontatlan, maszatolós karakter. Számomra az élvezet netovábbja. Az analóg tuner és bakelit játékos szívet melengetően élvezetes. Személyes végállomás. Itt nincs tovább. Hova, minek.
Csatolmányok
9F38485F-F871-4E8F-AC0C-DF635842899F.jpeg
9F38485F-F871-4E8F-AC0C-DF635842899F.jpeg (2.48 MiB) Megtekintve 1031 alkalommal
E364A64F-F426-4677-9920-9CFE2F2D2D76.jpeg
E364A64F-F426-4677-9920-9CFE2F2D2D76.jpeg (3.03 MiB) Megtekintve 1031 alkalommal

pärt
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 678

Hozzászólás Szerző: pärt »

istvan01 írta:
2020.09.28., hétf. 08:22

El kéne fogadni, hogy sokan szeretjük, mert kereslet van rá? miért is alakul ez?
Egy rossz példa, de mégis hasonló.
Van a guminőgárrtás. Évtizedek alatt sokat fejlődött a gyártástechnológiája, mert úgy tűnt, sokan költenek erre inkább, mint a jóval bonyolultabb hús-vér változatára. Ázsiában és főleg Japánban nagy kereslet alakult erre. Látva az érdeklődést, gyártók egyre kifinomultabb és egyre élethűbb modelleket tudnak ma már gyártani, egyedi konfigot is. Az üzlet az üzlet, reklámmal /erre alkalmas felületen/ tolják az emberek tudatába, ez jó, ezt érdemes venni, fussál, most akciós.

Durva, de nekem a villany-mesterkélt-elektronika szét maszterezett zenékről ez jut eszembe.
Ez jópofa analógia (bár, magad is írod, lehet hogy rossz- de persze, értem). Az ok-okozat, kereslet-kínálat összefüggést nem biztos hogy kibogozzuk, jó lenne hallani egy aktív felhasználó véleményét (valaki? :D ), hogy próbált-e sikertelenül udvarolni valódi nőnek, vagy már eleve, kiskamaszként is a gumiváltozatról fantáziált, mert a marketig gőzhenger kíméletlenül maga alá gyűrte. Messzire vezetne, hogy az említett társadalmakban miért van rá nagyobb igény Néhány, nem minden alap nélküli, csúnya előítéletem van a dologról- mindenesetre ott elég mélyen gyökerező bajok vannak, ami nem állítható párhuzamba a zenei, felvételi ízléssel.

Azért kell elfogadni, mert mást nem is lehet tenni. A zene is üzleti tevékenység, még egy jótékonysági koncert is az. Szabad piac van, mindenki olyan terméket árul, amilyet eladhatónak gondol. Adott esetben mehet egyszerűen az igény után, de akár aktívan alakíthatja is azt, ha az nagyobb haszonnal kecsegtet, esetleg a lekörözéstől való félelemtől hajtva, rálicititál a korábbi normákra, idióta spirálba pörögve (pl. loudness war a felvételeknél, koncertek agyatlan túlhangosítása), netán technikai fejlesztésekhez gyárttat tartalmat (sokpontegyes hm. effekt baromkodások, CGI túltengés). Ezek ellen nem lehet ízlésrendőrséggel fellépni, csak a bevételek szintjén jelentkező visszacsatolás bírja rá a tartalmat előállítót/közvetítőt/árusítót, hogy valami mással (is) kéne próbálkozni.

De ez is elég off. Ami viszont a témába visszavezet: a hifit nem reális elvárásokkal megterhelve- egy ideális, illuzórikus eszményképet hajszolva máris megérkeztünk a topik témához, amennyiben mindez egyenes út a garantált sikertelenséghez és boldogtalansághoz. A ZolaBA féle hasonlatot alapul véve a zene a festmény, a hifizés egy színes, sokszorosított nyomat: jobb-rosszabb, de semmiképp sem több annál. Hogy bonyolódjon a kép: az eredeti műalkotás is lehet egy színes, sokszorosított nyomat, mert nem az olajfesték, vászon, pasztell, merített papír teszi műalkotássá.

kupecke
Fórumlakó
Fórumlakó

Kicsit korábbról:
"A ritmus és a harmónia hatol be legjobban a lélek belsejébe."
Platón

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”