Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Lemezjátszó

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2763
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Szerintem ez egy IMF gyártmányú lemezjátszó. :fekverohog:
Lehet, hogy még kölcsönt is ad...

Online
Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

A képen látható lemezjátszóval találkozott már valaki, van róla tapasztalata?
Egy filmben láttam, kíváncsi vagyok, ki ismer rá... tudom, hogy erre van topic, de itt a lemezjátszó a lényeg!
imf-transcription-3001-513a9e5.jpeg
imf-transcription-3001-513a9e5.jpeg (44.33 KiB) Megtekintve 1250 alkalommal

Avatar
Pointe
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 831
Csatlakozott: 2012.04.18., szer. 11:21
Értékelés: 437
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Pointe »

Rock60 írta:
2022.07.01., pén. 22:12
Mértél-e már szilikon olajjal csillapított karoknak a rezonancia-változását ? /Olajjal, olaj nélkül /
Nem.

Még a régi 750-es Jelco karomat töltöttem fel a gyári olajjal.

Aztán kétségbeesetten kerestem a módszereket, hogyan lehetne azt onnan kiszedni :-)

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2763
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Igen, pl. a Jelco-ra gondoltam.
Más.
Mértél-e már szilikon olajjal csillapított karoknak a rezonancia-változását ?
/ Olajjal, olaj nélkül /
Gondolok itt a kar tövében elhelyezett kis vályúban lévő olajra, illetve a kar végén a hangszedő előtti nagy vályúra. / Townshend Excalibur /

Avatar
Pointe
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 831
Csatlakozott: 2012.04.18., szer. 11:21
Értékelés: 437
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Pointe »

Rock60 írta:
2022.07.01., pén. 20:50
Az SME és más shell-es rendszerek fölött azért járt el az idő - látszólag - mert a plusz csatlakozás összeségében nem tett jót a karrezonanciának. Ehhez képest, most úgy látom, mintha megint fel-fel bukkannának shell-es karok. Most akkor mégsem olyan rosszak, vagy csak a praktikusságuk okán ? / Könnyebb hangszedő csere /
Minden út Rómába vezet - amiből az is következik, hogy nem csak egy út vezet Rómába :)

Az egyes hangkarok (vagy más lemezjátszó-alkatrészek) minőségét, hangzását rengeteg tényező befolyásolja. Ezekből egyet nem érdemes kiemelni és fetisizálni. Vannak iszonyú jó konyhaszekrény-ajtó alapú (azaz merev vázas) lemezjátszók szíjhajtással, meg függesztett vázú lemezjátszók DD-hajtással, hogy a dörzskerekes legendákról ne is beszéljünk. Mind képes lehet zeneien megszólalni, élményt nyújtani. A kérdés az, mennyire konzekvens a koncepció, mennyire gondos a kivitelezés.

Így van ez a hangkarokkal is.

Tökéletesen értem, hogy elvi alapon miért "nem lehet jó" egy rezonáns headshell a maga plusz egy felesleges csatlakozójával, viszont léteznek olyan megoldások, hogy az a fránya headshell mégis beválik. Magam is egy headshelles Jelco kart használok a saját lemezjátszómon, és egyszerűen tök jól szól, mert rendesen meg van csinálva. (Nem is olcsó.)

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2763
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Hát ez szuper ! Pont arra az írásra hivatkoztunk, amit Te írtál Pointe úr !
Viszont lenne egy szakmai kérdésem : Az SME és más shell-es rendszerek fölött azért járt el az idő - látszólag - mert a plusz csatlakozás összeségében nem tett jót a karrezonanciának.
Ehhez képest, most úgy látom, mintha megint fel-fel bukkannának shell-es karok. Most akkor mégsem olyan rosszak, vagy csak a praktikusságuk okán ? / Könnyebb hangszedő csere /
Kösz,üdv.
Gyuri

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Pointe írta:
2022.07.01., pén. 17:37
valami mégsem klikkol.
Ha az ember olvasás helyett sokat klikkel, akkor az írás során gyakran van úgy, hogy valami nem klappol.

Avatar
Pointe
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 831
Csatlakozott: 2012.04.18., szer. 11:21
Értékelés: 437
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Pointe »

zoli73 írta:
2022.06.30., csüt. 22:48
Hallottam beszámolókat, hogy számolás alapján a karnak, és a hangszedőnek nagyon nem kellett volna működnie együtt, de a meghallgatás rácáfolt az elméletre. A képlet a legtöbb esetben működik, de vannak kivételes esetek.
A "képlet" ezer sebtől vérzik, igazából sok az ellenpélda arra is, hogy egy hangszedő tök jól szól egy elvileg nem passzoló hangkarban is, illetve a fordítottjára is, hogy hiába a 10 Hz, valami mégsem klikkol.

https://lemezjatszok.blog.hu/2018/01/04 ... gyen_hertz

Avatar
Pointe
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 831
Csatlakozott: 2012.04.18., szer. 11:21
Értékelés: 437
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Pointe »

Rock60 írta:
2022.07.01., pén. 08:38
Ha azt mondjuk, hogy a modern karok 9-12 grammosak átlagosan, én nem mondanám, hogy a 6 gr. ne lenne rendkívűl könnyű. Szerény számításaim szerint - most ellenőriztem harmadjára - a 12 kb. a duplája a 6 - nak.
Hát igen, az exponenciális függvények a sima osztás után jönnek csak a suliban :smile29:

Egy táblázatban kiszámoltam egy csomó hangszedő viselkedését mindenféle karokban:

https://lemezjatszok.blog.hu/2019/09/01 ... unk_egyutt

A 6 grammos Project karbon kar melletti oszlop a 12 grammos Rega. Ha megnézed, az effektív tömeg duplázása 1-2 Hz-et változtat csak a közös rezonancián. Ami hangszedő a zöld mezőben van a 6 grammos karban, az majdnem minden esetben a zöldben van a 12 grammossal is.

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2763
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Jó reggelt !
Én is olvastam azt a fejtegetést a kar - hangszedő egymásra hatásáról, tudniillik, hogy a matek nagyon nem minden...
Viszont, van ahol igen. Ha azt mondjuk, hogy a modern karok 9-12 grammosak átlagosan, én nem mondanám, hogy a 6 gr. ne lenne rendkívűl könnyű.
Szerény számításaim szerint - most ellenőriztem harmadjára -
a 12 kb. a duplája a 6 - nak.
A tévedés jogát fenntartom !.... :smile52:
Üdv.
Gyuri

Online
akvapark
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5689
Csatlakozott: 2007.01.12., pén. 13:38
Értékelés: 1171

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: akvapark »

Például:
"Nekem komoly minőségi problémáim voltak egy 2018 körüli, új Edwards Audio TT2SE-vel:

- a szállítást nem bírta ki a motor ragasztása, a "plinth"-től elvált és lógott a motor
- az akril tányért alig lehetett rárakni/levenni a "subplatter"-ről, mert szorult a közepén
- jó nagy imbolygása volt a "subplatter"-nek
- az RCA aljzatok kivezetésénél volt egy kis forrasztási probléma (búgott az egyik oldal)"

Jó ötletek, trehány megcsinálás.
[/quote]

Akkor én még szerencsés is voltam.
De remélem, hogy az új széria minősége lényegesen javult. leborulok.gif
>>Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók<

Avatar
Pointe
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 831
Csatlakozott: 2012.04.18., szer. 11:21
Értékelés: 437
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Pointe »

Ear írta:
2022.06.15., szer. 09:02
Edwards köszönöm nem, majd ha azt látom, hogy egyvégtében 3-4 éven át azonos színvonalon és kivitelben készülnek, akkor majd beszélgessünk róluk.
A Covid alatt Kevinék teljesen megújultak, részben a nemzetközi forgalmazóik visszacsatolása alapján. Nemcsak egy rakás új termékük lett, de mindent át is szerveztek, a gyártási folyamatoktól a minőségellenőrzésen át a csomagolásig és a logisztikáig. Ez utóbbi azért lehet lényeges, mert a topikban említett konkrét lemezjátszót, aminek kidobozolva többféle hibája is volt, egyszerűen leejthették szállítás közben.

3-4 év ugyan nem telt el, de az elmúlt egy évben mindenben szintet léptek.

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Pointe írta:
2022.06.30., csüt. 17:15
TomLeftiger írta:
2022.06.18., szomb. 13:21
A leginkább kritikus pontjuk a hangkar. A legtöbbször ultra könnyű karbon karokba, nagyon nehezen található olyan hangszedő, ami megfelelően működik együtt velük. Az említett Ortofon 2M red kifejezetten rossz választás hozzájuk.
A mai, sorozatban gyártott lemezjátszók karja 9 és 12 gramm közötti effektív tömegű (tisztelet a kivételnek), és a mai modern hangszedők is ilyenekben érzik jól magukat. Ezekhez képest a 8.6" hosszú Project karbonkarok már nem annyira ultra könnyűek a maguk 6 grammjával, ráadásul ezek mellett megjelentek az alu+karbon karjaik, amik 9-11 grammosak.

Az Ortofon 2M sorozat teljesen jól passzol akár a könnyű karokba is, a Red-nek a 6 grammos Projecttel éppen 10 Hz lesz a közös rezonanciája.
Bátorkodom beleszólni, mert ezt én írtam, és nem Tom Leftiger. Valahogy félre ment az idézés.
Tisztában vagyok a közös rezonancia frekvencia "szabájjal", és igen, általában be is igazolódik, de szerintem ez kivétel(van több is). Saját tapasztalatom alapján a Pro-ject full carbon kar(a típusára már nem emlékszem, rég volt), és az Ortofon 2M red, nem volt jó együtt. Ebbe a karba sok minden más sem.
Hallottam beszámolókat, hogy számolás alapján a karnak, és a hangszedőnek nagyon nem kellett volna működnie együtt, de a meghallgatás rácáfolt az elméletre.
A képlet a legtöbb esetben működik, de vannak kivételes esetek.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
Pointe
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 831
Csatlakozott: 2012.04.18., szer. 11:21
Értékelés: 437
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Pointe »

TomLeftiger írta:
2022.06.18., szomb. 13:21
A leginkább kritikus pontjuk a hangkar. A legtöbbször ultra könnyű karbon karokba, nagyon nehezen található olyan hangszedő, ami megfelelően működik együtt velük. Az említett Ortofon 2M red kifejezetten rossz választás hozzájuk.
A mai, sorozatban gyártott lemezjátszók karja 9 és 12 gramm közötti effektív tömegű (tisztelet a kivételnek), és a mai modern hangszedők is ilyenekben érzik jól magukat. Ezekhez képest a 8.6" hosszú Project karbonkarok már nem annyira ultra könnyűek a maguk 6 grammjával, ráadásul ezek mellett megjelentek az alu+karbon karjaik, amik 9-11 grammosak.

Az Ortofon 2M sorozat teljesen jól passzol akár a könnyű karokba is, a Red-nek a 6 grammos Projecttel éppen 10 Hz lesz a közös rezonanciája.

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2763
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Jó astét !
Én azt gondolom, hogy ha megmozgatva a tengelyt, nem érződik lógás - tekintettel arra, hogy új korától így viselkedik - nem gondolom hogy kopott lenne a csapágy.
Én szerintem rezonanciák szerencsétlen egymásra hatása okozza a zajt, ami a rendszerbe belépő új hatás - szíj oldalhúzása - kioltja, elhangolja a rezonanciapontot.
Ja, a tévedés jogát fenntartom ! :party:
Üdv.
Gyuri

Avatar
antizigün
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2017.02.23., csüt. 21:05
Értékelés: 23

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: antizigün »

PgSpa írta:
2022.06.28., kedd 07:45
A motortémához annyit tennék hozzá, hogy emlékem szerint terhelés és szíj nélkül ezeknek ilyen hangjuk van. ha a fordulatszám jó, és feltett szíjjal nem zajos, ne foglalkozz vele.
ezen én is gondolkodtam, főleg mert mindig ilyen volt a hangja, újonnan is. hasonló lehet mint a régebbi bicikli kerekeknél, a csapágyat úgy kellett beállítani hogy legyen egy minima holtjátéka, mert a gyors-zár úgyis összeszorította amennyi még hiányzott

Online
akvapark
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5689
Csatlakozott: 2007.01.12., pén. 13:38
Értékelés: 1171

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: akvapark »

József1960 írta:
2022.06.27., hétf. 07:54
akvapark írta:
2022.06.27., hétf. 07:48
József1960 írta:
2022.06.25., szomb. 11:46
Látott már valaki Rega lemezjátszóról készült akusztikus-visszahatás mérési diagramot?
http://www.hifimagazin.hu/HFMCD/HFM/CIKKEK/HFM1713.HTM
Valahogy elkerülte a figyelmem,pedig az összes szám megvan.
Érdemes az azt követő "HiFI Adatbank"-ban elolvasni a teszt saját, szerkesztői kommentárját.
>>Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók<

Online
Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

A motortémához annyit tennék hozzá, hogy emlékem szerint terhelés és szíj nélkül ezeknek ilyen hangjuk van. ha a fordulatszám jó, és feltett szíjjal nem zajos, ne foglalkozz vele.

Avatar
antizigün
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2017.02.23., csüt. 21:05
Értékelés: 23

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: antizigün »

trane írta:
2022.06.27., hétf. 08:24
antizigün írta:
2022.06.27., hétf. 07:46
értem. hát ehhez előbb rá kell jönnöm hogy szedhető le a pulley a tengelyről
nem kell :ohnoohnoohno: , rendesen rá van szorítva az a tengelyre> erőse(bbe)n fogd meg és mozgasd meg, és ha kottyanást érzel jobbra-balra, akkor a motort szét kell szedni és rendberakni :rolleyes:
belenéztem a motorházba. de tényleg csak kíváncsiságból. túl nagy extra látvány nincs, ott a motor, a felfüggesztésén nincs csavar, szóval gondolom kétoldalas ragasztóval van rögzítve, amit semmi kedvem feltépni. a motor tengelyének nincs játéka, a pulleynek sincs, kivéve persze a föl-le mozgást

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2763
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Érdekes ez a Rega vs. Nad teszt, és meglepő.

Online
József1960
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 919
Csatlakozott: 2022.02.01., kedd 20:29
Értékelés: 104

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: József1960 »

akvapark írta:
2022.06.27., hétf. 07:48
József1960 írta:
2022.06.25., szomb. 11:46
Látott már valaki Rega lemezjátszóról készült akusztikus-visszahatás mérési diagramot?
http://www.hifimagazin.hu/HFMCD/HFM/CIKKEK/HFM1713.HTM
Valahogy elkerülte a figyelmem,pedig az összes szám megvan.
Musical Fidelity,Monitor Audio ,Thorens,Cambridge

Online
akvapark
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5689
Csatlakozott: 2007.01.12., pén. 13:38
Értékelés: 1171

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: akvapark »

Artika írta:
2022.06.25., szomb. 10:43
Üdv Fórumtársak!

Rega Planar 3 upgradehez keresnék jó tanácsokat és tuning alkatrészeket. Akinek esetleg lenne elfekvőben azt szívesen venném..

Köszi.
Arti
White belt
>>Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók<

Online
akvapark
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5689
Csatlakozott: 2007.01.12., pén. 13:38
Értékelés: 1171

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: akvapark »

József1960 írta:
2022.06.25., szomb. 11:46
Látott már valaki Rega lemezjátszóról készült akusztikus-visszahatás mérési diagramot?
http://www.hifimagazin.hu/HFMCD/HFM/CIKKEK/HFM1713.HTM
>>Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók<

Avatar
antizigün
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2017.02.23., csüt. 21:05
Értékelés: 23

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: antizigün »

értem. hát ehhez előbb rá kell jönnöm hogy szedhető le a pulley a tengelyről

Avatar
antizigün
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2017.02.23., csüt. 21:05
Értékelés: 23

Re: Lemezjátszó

Hozzászólás Szerző: antizigün »

Ha arra gondolsz hogy a pulley kotyog e, nem.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”