Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kábelezzünk

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

istvan01 írta:
2019.06.18., kedd 20:44
Tctronic írta:
2019.06.18., kedd 20:12
Tctronic írta:
2019.06.18., kedd 19:54
Olvasásra ajánlott !!!!!

http://vili.pmmf.hu/~gyurcsek/PAT/AudiofilCable.pdf
Idézet a fenti szösszenetből:

"Mivel a kábel kapacitásának nincs hatása a frekvenciaátvitelre a hangfrekvenciás tartományban (és gyakorlatilag az audio jel teljes tartományában), ezérta szigetelőanyag linearitása nem számít. (Linearitás szempontjából teljesen mindegy, hogy a szigetelés PVC, gumi, teflon stb...)"


"Minden kábel, vezeték aluláteresztőszűrőként viselkedik az induktivitás és a szkin hatás miatt. Azonban otthoni körülmények között ezek a hatások jóval a hangfrekvenciás sáv felett (gyakorlatilag csak 100 kHz felett) jelentkeznek."
Ha a kábel szórt kapacitás, induktivitás és szkínhatás ilyen egyszerű lenne, akkor nem működne a CAT7 kábel, 600Mhz/10Gps/100m, CAT8 még ennel is gyorsabb.
Árnyékolt kábelek esetén.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tctronic írta:
2019.06.18., kedd 20:12
Tctronic írta:
2019.06.18., kedd 19:54
Olvasásra ajánlott !!!!!

http://vili.pmmf.hu/~gyurcsek/PAT/AudiofilCable.pdf
Idézet a fenti szösszenetből:

"Mivel a kábel kapacitásának nincs hatása a frekvenciaátvitelre a hangfrekvenciás tartományban (és gyakorlatilag az audio jel teljes tartományában), ezérta szigetelőanyag linearitása nem számít. (Linearitás szempontjából teljesen mindegy, hogy a szigetelés PVC, gumi, teflon stb...)"


"Minden kábel, vezeték aluláteresztőszűrőként viselkedik az induktivitás és a szkin hatás miatt. Azonban otthoni körülmények között ezek a hatások jóval a hangfrekvenciás sáv felett (gyakorlatilag csak 100 kHz felett) jelentkeznek."
Ha a kábel szórt kapacitás, induktivitás és szkínhatás ilyen egyszerű lenne, akkor nem működne a CAT7 kábel, 600Mhz/10Gps/100m, CAT8 még ennel is gyorsabb.
Csatolmányok
cat6-vs-cat7-vs-cat8.png
cat6-vs-cat7-vs-cat8.png (26.32 KiB) Megtekintve 3133 alkalommal

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1932

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: supravox »

Vinkler írta:
2019.06.18., kedd 19:23
cables írta:
2019.06.18., kedd 19:15
Copa América közvetitések idején
nem sok kedvem van itt vitázni. Inkább reagálnék egy alább elhangzott mondatra mely szerint Nem a kábelektől kell várni a megváltást az audióban.

Szerintem igen. Csak meg kell találni a megfelelő kábeleket.
Szerintem meg nem!
Egy jó rendszer gatyamadzaggal is jó! Illő kábelezéssel jobb!
Egy rossz setup, jó kábelekkel csak savanyú citrom.
És kb. ennyire egyszerű.
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Tctronic írta:
2019.06.18., kedd 19:54
Olvasásra ajánlott !!!!!

http://vili.pmmf.hu/~gyurcsek/PAT/AudiofilCable.pdf
Idézet a fenti szösszenetből:

"Mivel a kábel kapacitásának nincs hatása a frekvenciaátvitelre a hangfrekvenciás tartományban (és gyakorlatilag az audio jel teljes tartományában), ezérta szigetelőanyag linearitása nem számít. (Linearitás szempontjából teljesen mindegy, hogy a szigetelés PVC, gumi, teflon stb...)"


"Minden kábel, vezeték aluláteresztőszűrőként viselkedik az induktivitás és a szkin hatás miatt. Azonban otthoni körülmények között ezek a hatások jóval a hangfrekvenciás sáv felett (gyakorlatilag csak 100 kHz felett) jelentkeznek."
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
béres-jános
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 836
Csatlakozott: 2011.10.30., vas. 18:46
Értékelés: 284
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: béres-jános »

Vinkler írta:
2019.06.18., kedd 19:23
cables írta:
2019.06.18., kedd 19:15
Copa América közvetitések idején
nem sok kedvem van itt vitázni. Inkább reagálnék egy alább elhangzott mondatra mely szerint Nem a kábelektől kell várni a megváltást az audióban.

Szerintem igen. Csak meg kell találni a megfelelő kábeleket.
Szerintem meg nem!
Egy jó rendszer gatyamadzaggal is jó! Illő kábelezéssel jobb!
Egy rossz setup, jó kábelekkel csak savanyú citrom.
Ebben teljesen igazad van! A saját rendszerem teljesen jól szól még egy gatyamadzaggal is! Persze jobb kábelekkel mégjobban! 36_1_11.gif
Erősítő:Music-Hall A25.2 (mod) ,Godina audio GA15 ,Előerősítő:Audiolab 8000q (mod)Cd:Music-hall cd 35.2 (mod)
Hangsugárzó:T+A Criterion TMR 60 (mod)T+A Tal110 (Mod)
Kábelek:Furutech FS-Alpha hangsugárzó.Összekötő:Siltech sq28 ,Furutech FS-Alpha s22 Tápelosztó:Furutech TP 60E,Tápkábel:IsoTek optimum

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

cables írta:
2019.06.18., kedd 19:15
Copa América közvetitések idején nem sok kedvem van itt vitázni. Inkább reagálnék egy alább elhangzott mondatra mely szerint Nem a kábelektől kell várni a megváltást az audióban.

Szerintem igen. Csak meg kell találni a megfelelő kábeleket.

Mindjárt kezdődik az Argentín meccs, előtte csak egy gondolat arról, hogy miért vesznek el a magas hangok hosszú kábeleken.

vezeték helyettesítő képe.jpg

Gyakorlatilag minden kábel és vezeték egy elosztott paraméterű aluláteresztő szűrő. Ezt a gondolkodást nagyfrekvenciás technikában használják és az audió rendszerek az általános gondolkodás szerint csak 20 kHz alatt működnek. Na itt van a nagy tévedés. Itt kell elkezdeni másképp gondolkozni.
Magic?
missing.jpg
missing.jpg (30.18 KiB) Megtekintve 2811 alkalommal
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: mgus »

cables írta:
2019.06.18., kedd 19:15
Copa América közvetitések idején nem sok kedvem van itt vitázni. Inkább reagálnék egy alább elhangzott mondatra mely szerint Nem a kábelektől kell várni a megváltást az audióban.

Szerintem igen. Csak meg kell találni a megfelelő kábeleket.

Mindjárt kezdődik az Argentín meccs, előtte csak egy gondolat arról, hogy miért vesznek el a magas hangok hosszú kábeleken.

vezeték helyettesítő képe.jpg

Gyakorlatilag minden kábel és vezeték egy elosztott paraméterű aluláteresztő szűrő. Ezt a gondolkodást nagyfrekvenciás technikában használják és az audió rendszerek az általános gondolkodás szerint csak 20 kHz alatt működnek. Na itt van a nagy tévedés. Itt kell elkezdeni másképp gondolkozni.
Még a kondenzátor hatás oké, de hogy jön ide a tekercs hatás. gondolkodik.gif
Megvan, fel kell tekerni. :smile53:
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12670
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7355
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

cables írta:
2019.06.18., kedd 19:15
Copa América közvetitések idején
nem sok kedvem van itt vitázni. Inkább reagálnék egy alább elhangzott mondatra mely szerint Nem a kábelektől kell várni a megváltást az audióban.

Szerintem igen. Csak meg kell találni a megfelelő kábeleket.
Szerintem meg nem!
Egy jó rendszer gatyamadzaggal is jó! Illő kábelezéssel jobb!
Egy rossz setup, jó kábelekkel csak savanyú citrom.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5084
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2057

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: cables »

Copa América közvetitések idején nem sok kedvem van itt vitázni. Inkább reagálnék egy alább elhangzott mondatra mely szerint Nem a kábelektől kell várni a megváltást az audióban.

Szerintem igen. Csak meg kell találni a megfelelő kábeleket.

Mindjárt kezdődik az Argentín meccs, előtte csak egy gondolat arról, hogy miért vesznek el a magas hangok hosszú kábeleken.
vezeték helyettesítő képe.jpg
vezeték helyettesítő képe.jpg (37.02 KiB) Megtekintve 2622 alkalommal
Gyakorlatilag minden kábel és vezeték egy elosztott paraméterű aluláteresztő szűrő. Ezt a gondolkodást nagyfrekvenciás technikában használják és az audió rendszerek az általános gondolkodás szerint csak 20 kHz alatt működnek. Na itt van a nagy tévedés. Itt kell elkezdeni másképp gondolkozni.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cables írta:
2019.06.18., kedd 11:16
Alább látható a spektruma, amelyet csak az elméleti hallásküszöbig ábrázoltak, de jól látható, hogy nem megy le ott nullára, a görbe szép lankásan folytatódik a valóságban. ... A baj épp ott van ezekkel a hallásküszöb feletti frekvenciákkal.
Tehát nem is halljuk a veszteséget? Teljesen összezavarsz, mert 2 napja még ezt írtad:
cables írta:
2019.06.16., vas. 20:58
Az élő koncert hangosításhoz mindenképp műanyag vagy gumi borítású kábeleket használnak. Azok pedig tönkreteszik a magas hangokat. Hogy mégis legyen magas hang a keverőpultnál jól kiemelik azokat. Így aztán lesz magas, de zene természetességének annyi.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

kaef2 írta:
2019.06.18., kedd 08:15
pali923 írta:
2019.06.18., kedd 07:49
mgus írta:
2019.06.17., hétf. 21:25
Nem tudom miért mindenki a kábelektől várja a messiást, elárulok valamit nem fog eljönni. :smile51:
Szerintem nem várja tőlük mindenki a messiást, de a sok keresésnek egyszerűen anyagi okai vannak. A tűzálló, Van damme és a többi hasonló esetében néhány ezer Ft kiadásával meg lehetett oldani szinte az összes kábel cseréjét. Sőt, kicsit komolyabb drótokat is lehet szerezni akár 10-20000-ért. Aztán lehet várni a javulást, urambocsá a csodát. Nincs más elem a hifis láncban, amit ilyen olcsón ki lehet cserélni.
Az más kérdés, hogy mindenki felméri-e, hány Ft-ot szórt el x db cserélgetés során, és mekkora eredménnyel. :rolleyes: :D
Sokadjára említem meg, hogy a hifi rendszerben a legolcsóbban és ehhez képest a legköltséghatékonyabban variálható elem a hangfal pozíciója, befordítási szöge és a hallgató ülés pozíciója. Nagyjából 0 forintból abszolúte csodákat lehet tenni egy-két milliméter változtatásával is. leborulok.gif
És még egy dologgal kiegészíteném: hátrafelé döntési szöge. (Ahangfal alsó első éle alá tegyünk egy könyvet vagy többet, a hangfal hátrafelé megdől.) Álló hangfalaknál könnyebb és hatékonyabb. Előnye a hangszórók közel egy függőleges akusztikus síkba kerülnek+ a hangvisszaverődés a hangafal és a falak párhuzamos síkja miatt szóródik. Érdemes ezzel kísérletezni. Ingyé van ez is. ;) OFF
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6944
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: fülelek »

cables írta:
2019.06.18., kedd 11:16
kaef2 írta:
2019.06.18., kedd 10:34

Az ellenben, hogy a gumi szigetelésű kábelnek kevesebb a magasa egy konkrétan méréssel indokolható egyértelműen objektívnak szánt kijelentés (különösen olyan valakitől aki saját összeszerelésű kábelt értékesít (majdnem azt írtam hogy gyárt, de észbe kaptam))
A műanyag és gumi köpenyű kábelek nagyon sokat ártanak a hangzásnak. A hangjel nem színusz jel, hanem egy nagyon "ideges" víbráló, éles átmeneteket tartalmazó, nem ismétlődő elektromos jelalak, az ábrán egy erősen kinagyított, időben széthúzott részlet látható.


hangjel2.png


Alább látható a spektruma, amelyet csak az elméleti hallásküszöbig ábrázoltak, de jól látható, hogy nem megy le ott nullára, a görbe szép lankásan folytatódik a valóságban.

Hang jel spekrtruma.jpg


A baj épp ott van ezekkel a hallásküszöb feletti frekvenciákkal.

Aki sokat kisérletezett kábel alkatrészekkel, huzalokkal, köpenyekkel az rájön arra, hogy a műanyag köpenyek sokat rontanak a a hangon és főleg a magas tartományban. Persze a kábel gyárak is rájöttek erre és többféle költséges eljárással igyekeznek csökkenteni a műanyag szigetelés vagy köpeny hatását, pl. habosított teflon szigetelés, vagy távtartók a köpenyen belül. De vannak ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldások is.

Nem mennék további részletekbe, mert rámsütik, hogy amit írok nem általános Hi-Fi, pedig az.
De csak menjél bele a részletekbe, ez nem az általános hifi, hanem a kábelezzünk topik (oké, meleg van, elnézted). De mi az a "rontás"? torzítás? milyen? milyen frekvencia tartományban? mérted? olvastad? vagy csak úgy szoptad az ujjadból? Miért pont a hallásküszöb feletti frekvenciákkal van baj? Amit úgy sem hall senki.
Amennyiben nem magyarázod meg tisztességesen (műszaki akusztikai szempontból elfogadhatóan) állításaidat, akkor ne csodálkozz, ha valaki hirtelen felindulásból csúnya dolgokat vág majd a fejedhez... :D
Csak egy gyártót mutass, aki habosított teflont használ (foamed teflon insulation), mert én ilyenről nem tudok. Tudom, hogy létezik már habosított teflon,csak épp az audioban még nem használják. Egyébként a dielektromos tulajdonsága minimálisan jobb csak, mint a nem habosított verziónak -audio szempontból lényegtelen.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: chord »

Quetz írta:
2019.06.18., kedd 11:45
cables írta:
2019.06.18., kedd 11:16
Aki sokat kisérletezett kábel alkatrészekkel, huzalokkal, köpenyekkel az rájön arra, hogy a műanyag köpenyek sokat rontanak a a hangon és főleg a magas tartományban. Persze a kábel gyárak is rájöttek erre és többféle költséges eljárással igyekeznek csökkenteni a műanyag szigetelés vagy köpeny hatását, pl. habosított teflon szigetelés, vagy távtartók a köpenyen belül. De vannak ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldások is.
Akkor ezek szerint ezt valaki nagyon benézte? Van Damme Blue OFC-vel kábelezett hangfal:

Kép
Ne kövessünk már el logikai hibát.
A Harbeth dobozt próbáljuk már úgy elképzelni, ahogyan van. A csatitól befelé már egy hangolt rendszer, nem kevés 'fülre-tervezéssel'. Igen, az a kék egy x kábel. A hangváltóban meg egy y kondi van, meg egy Z ellenállás.
Lehet mást beletenni? Lehet, próbáljátok csak meg. Valami lesz, de az nem az, amit A. S. elképzelt.

Én a Spendorban megpróbáltam nagyon óvatosan a csatlakozó és a hangváltó közti kábelt variálni. Finoman. Mert az a hangszóróvezetékem folytatása. (a fenti Harbethnél meg általában az újabb dobozoknál ez a szakasz nem létezik, mert a csatira van szerelve a hangváltó; a régi Spendornál viszont nem, így van 55 cm plusz drót belül)
Tehát, tiszta, ugye?, a 800e árú kábel folytatódik egy krumpli szakasszal, belül.

A folytatás? Katasztrofális.
Kibillent a hang. Nem tetszett. A 4. próba után feladtam, és rájöttem a logikai hibára.
Ezt nagyon sokan nem így gondolják. Mert a 'tuningot' alapjaiban kérdőjelezi meg.
De ez így volt, nem tudok másról beszámolni.

Tehát, összegezve, az a kék kábel akkor milyen?
Nincs válasz.
Mert rossz a kérdés.
Mint a nullával való osztás...

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2019.06.18., kedd 17:24
Nem látok ellentmondást amit én írtam és amit most te. A jelenség két oldaláról beszélünk, te mint a gyártó egyik szereplője, én és még pár elfajult zene érdeklődő a fogyasztói oldalról.

Központi órajel sem a világ megváltó megoldása, csupán segít nem elcsúszni, ettől még csökkent mértékben marad jitter és még más probléma is.

Többszáz méter kábel, igen elhiszem, lehet kevesebbel is ha átnézünk a kézművesek műhelyeibe, és persze hogy nem minden kábel alapsávi analóg, de ettől még valamilyen mértékben ott hagyják a lábnyomukat. Úgy egyébként amit Feri is felsorolt, milyen sok ismert lemez kiadó használ hifis-high-end kategóriás kábeleket, annak ellenére, hogy most állítod, stúdió környezetben te nem hallod --> de ezzel egyidejűleg igazolod a túl komplikált stúdió rendszer kábelhatás elfedését.
Igen, máshonnan közelítünk, de szerintem Te is elfogadod, hogy igen fura egy olyan vita, amiben csak az egyik félnek vannak saját tapasztalatai, a másik fél pedig kizárólag bizonytalan feltevésekre épít.

A központi órajel nem váltja meg a világot (bár szerintem elég komoly vívmány), csak tényként közöltem, hogy állításoddal ellentétben erősen elterjedt. Bár egyre kevésbé lesz létjogosultsága, mert míg 10-20 évvel ezelőtt több tucatnyi készüléken futott át a szerencsétlen információ realtime digitális jelként, mire megérkezett úticéljához, manapság már szinte kizárólag digitális adatcsomagként közlekedik számítógépek között. Szóval a jittertől való félelmet is lassan el kell engedni.

Nem igazoltam semmit, csak közzétettem a tapasztalatom. Vérmérséklettől és szándéktól függően bárki azt olvas ki belőle, amit akar, erre nekem már nincs ráhatásom, de az klassz lenne, ha nem csak két pólus létezne egy fekete/fehér világban.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2019.06.18., kedd 16:30
istvan01 írta:
2019.06.18., kedd 14:30
A hangmérnök tényleg nem süket, nagyon is képes érzékelni a soklépcsős (lépcsőszám mennyi is?) sokcsatornás, sok-mikrofonos, sok-elektronikus hangszeres, időosztásos, masterclock nélküli digitális hangrendszerben már semmit nem hoz egy spéci audióminőségű kábel, akármilyen szuper processzáló rendszer nem tudja pótolni, ami a sok száz méternyi kiegyensúlyozott(?) hangú PA kábelerdőben elveszett.

Ha meg mi túlfűtött hifi amatőrök észrevételezzük néhány, akár nagy nevű zenei kiadvány nem természetes hangzását, akkor le vagyunk amatőrözve, mit érthetünk a nagyok dolgaihoz.
Minden valamirevaló stúdióban van központi órajel generátor, ami minden digitális készülék ütemezését maga alá rendeli. Nem az XLR csatlakozóktól lesz egy készülék "stúdiós", sokkal inkább az órajel bemenettől.

A sokmikrofonos felvételekkel és az elektronikus hangszerekkel kapcsolatos viszolygásoddal nem tudok mit kezdeni, nyilván nem is kell. Én magam és mások is sokszor és szerintem érthetően leírták már az okokat. Lehet dacolni az idő szavával és az ipar változásaival, de esélyünk sincs megváltoztatni.

Az is sokszor leíródott már, hogy a mai hangstúdiókban nincsenek sok száz méternyi analóg jelutak. Az a 6-8-10 méteres mikrofonkábel, ami a mikrofon és az A/D konverter között üzemel, lehet vita tárgya, de onnan már végig digitális adatcsomagként, erre a célra fejlesztett Pro Audio hálózati protokollok hátán utazik a muzsika a munkaállomásokat kiszolgáló számítógépek között. És hogy ezekbe a (nem éppen Home PC szintű) ipari masinákba milyen tápkábelt dugunk a szintén nem feltétlenül otthoni szintű betáp rendszer kimenetére, az szerintem totálisan mindegy, nem lesz hallható különbség, ellenben az otthoni készülékekkel.

Egyszer egy felvétel lemondása miatti ráérős időmben eljátszottam kábelcserélgetéssel stúdiós környezetben, konkrétan a Yamaha PM5D hangpult analóg kontroll kimenetei és az aktív Genelec 1037 monitorok között cserélgettem háromféle XLR kábelt. A különbségből, amit otthon elég magabiztosan tudtam detektálni, a stúdióban szinte semmit nem hallottam, vakteszten tutira megbuktam volna vele, pedig istenbizony nem cseréltem közben sem fület, sem agyat.

Nagyon töröm a fejem, de nem emlékszem olyan esetre, hogy itt le lett volna egy hifista amatőrözve azért, mert nem ért a hangfelvétel készítéshez, szóval ez inkább valami fóbiának tűnik. Az viszont elég sokszor elhangzott, hogy a hangmérnökök nem értik a dolgukat. ;) Amikor egy téves kijelentést olvasok, megpróbálom helyesbíteni. Ha erre válaszként valami hisztérikus tiltakozás és vádaskodás érkezik, amiből árad az ellenszenv és a hozzá nem értés, akkor nyilván elengedem a történetet. Csak nehéz megérteni, hogy ha valakit nem érdekelnek a válaszok, miért kérdez.
Nem látok ellentmondást amit én írtam és amit most te. A jelenség két oldaláról beszélünk, te mint a gyártó egyik szereplője, én és még pár elfajult zene érdeklődő a fogyasztói oldalról.
Központi órajel sem a világ megváltó megoldása, csupán segít nem elcsúszni, ettől még csökkent mértékben marad jitter és még más probléma is.
Többszáz méter kábel, igen elhiszem, lehet kevesebbel is ha átnézünk a kézművesek műhelyeibe, és persze hogy nem minden kábel alapsávi analóg, de ettől még valamilyen mértékben ott hagyják a lábnyomukat. Úgy egyébként amit Feri is felsorolt, milyen sok ismert lemez kiadó használ hifis-high-end kategóriás kábeleket, annak ellenére, hogy most állítod, stúdió környezetben te nem hallod --> de ezzel egyidejűleg igazolod a túl komplikált stúdió rendszer kábelhatás elfedését.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2019.06.18., kedd 14:30
A hangmérnök tényleg nem süket, nagyon is képes érzékelni a soklépcsős (lépcsőszám mennyi is?) sokcsatornás, sok-mikrofonos, sok-elektronikus hangszeres, időosztásos, masterclock nélküli digitális hangrendszerben már semmit nem hoz egy spéci audióminőségű kábel, akármilyen szuper processzáló rendszer nem tudja pótolni, ami a sok száz méternyi kiegyensúlyozott(?) hangú PA kábelerdőben elveszett.

Ha meg mi túlfűtött hifi amatőrök észrevételezzük néhány, akár nagy nevű zenei kiadvány nem természetes hangzását, akkor le vagyunk amatőrözve, mit érthetünk a nagyok dolgaihoz.
Minden valamirevaló stúdióban van központi órajel generátor, ami minden digitális készülék ütemezését maga alá rendeli. Nem az XLR csatlakozóktól lesz egy készülék "stúdiós", sokkal inkább az órajel bemenettől.

A sokmikrofonos felvételekkel és az elektronikus hangszerekkel kapcsolatos viszolygásoddal nem tudok mit kezdeni, nyilván nem is kell. Én magam és mások is sokszor és szerintem érthetően leírták már az okokat. Lehet dacolni az idő szavával és az ipar változásaival, de esélyünk sincs megváltoztatni.

Az is sokszor leíródott már, hogy a mai hangstúdiókban nincsenek sok száz méternyi analóg jelutak. Az a 6-8-10 méteres mikrofonkábel, ami a mikrofon és az A/D konverter között üzemel, lehet vita tárgya, de onnan már végig digitális adatcsomagként, erre a célra fejlesztett Pro Audio hálózati protokollok hátán utazik a muzsika a munkaállomásokat kiszolgáló számítógépek között. És hogy ezekbe a (nem éppen Home PC szintű) ipari masinákba milyen tápkábelt dugunk a szintén nem feltétlenül otthoni szintű betáp rendszer kimenetére, az szerintem totálisan mindegy, nem lesz hallható különbség, ellenben az otthoni készülékekkel.

Egyszer egy felvétel lemondása miatti ráérős időmben eljátszottam kábelcserélgetéssel stúdiós környezetben, konkrétan a Yamaha PM5D hangpult analóg kontroll kimenetei és az aktív Genelec 1037 monitorok között cserélgettem háromféle XLR kábelt. A különbségből, amit otthon elég magabiztosan tudtam detektálni, a stúdióban szinte semmit nem hallottam, vakteszten tutira megbuktam volna vele, pedig istenbizony nem cseréltem közben sem fület, sem agyat.

Nagyon töröm a fejem, de nem emlékszem olyan esetre, hogy itt le lett volna egy hifista amatőrözve azért, mert nem ért a hangfelvétel készítéshez, szóval ez inkább valami fóbiának tűnik. Az viszont elég sokszor elhangzott, hogy a hangmérnökök nem értik a dolgukat. ;) Amikor egy téves kijelentést olvasok, megpróbálom helyesbíteni. Ha erre válaszként valami hisztérikus tiltakozás és vádaskodás érkezik, amiből árad az ellenszenv és a hozzá nem értés, akkor nyilván elengedem a történetet. Csak nehéz megérteni, hogy ha valakit nem érdekelnek a válaszok, miért kérdez.

Avatar
Kellnerművek
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 493
Csatlakozott: 2014.01.19., vas. 13:50
Értékelés: 500
Tartózkodási hely: Fejér megye

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Kellnerművek »

Huha, lehet, hogy itt a verandán meleg van, de nem látom én sem az ok-okozati összefüggést a bemutatott ábrák és a kábel szígetelés magas hangra gyakorolt hatásában. Ha azt a zöld ábrát időben még jobban széthúzzuk, négyszögjel lesz belőle, de ez mit sem változtat a hang hullámjellegén. Az utolsó mondat túlzó és kissé szakasztikus !

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3342

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: juliush »

cables írta:
2019.06.18., kedd 11:16
... A hangjel nem színusz jel, hanem egy nagyon "ideges" víbráló, éles átmeneteket tartalmazó, nem ismétlődő elektromos jelalak, az ábrán egy erősen kinagyított, időben széthúzott részlet látható.

hangjel2.png

Alább látható a spektruma, amelyet csak az elméleti hallásküszöbig ábrázoltak, de jól látható, hogy nem megy le ott nullára, a görbe szép lankásan folytatódik a valóságban.

Hang jel spekrtruma.jpg

A baj épp ott van ezekkel a hallásküszöb feletti frekvenciákkal...
Ez most komoly? gondolkodik.gif
Mi is a tézised? Hogyan illusztrálja, támasztja alá a két ábra?
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
dixie-chicken
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4486
Csatlakozott: 2007.03.16., pén. 20:56
Értékelés: 2179
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: dixie-chicken »

ami a sok száz méternyi kiegyensúlyozott(?) hangú PA kábelerdőben elveszett.
ne legyünk naivak,a PA kábeleknél és vannak hangzásbeli eltérések,annak ellenére hogy azok "semlegesek",vagy annak hiszik egy páran,mert ilyeneket irkálnak a neten..Mogami,Klotz,Evidence,Van Damme,Gotham amiket én használtam/használok,ott is van hangzásbeli eltérés/eltérések,márkák szerint,igaz nem olyan "markánsak" mint a hifitársaiknál,de van(nak)....
 Thorens/SME 3009/Shure,Marantz,Tannoy
...az igazán jó zene,az Sokol rádión is jó.... :)

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

kaef2 írta:
2019.06.18., kedd 09:29

És habár úgy tűnik, divat lett a "hangmérnököket" süketnek és gonosznak gondolni, de nem azok, ha úgy észlelnék ilyen esetben is hogy a drágább kábel hoz a minőségben valamit pluszba akkor azért áldoznának rá, de úgy tűnik minél bonyolultabb, sok lépcsősebb a felvételi eljárás, annál kevésbé lesz érzékelhető hatása, ezért nem áldoznak.
Ezzel tényleg összefoglaltad a lényeget. A hangmérnök tényleg nem süket, nagyon is képes érzékelni a soklépcsős (lépcsőszám mennyi is?) sokcsatornás, sok-mikrofonos, sok-elektronikus hangszeres, időosztásos, masterclock nélküli digitális hangrendszerben már semmit nem hoz egy spéci audióminőségű kábel, akármilyen szuper processzáló rendszer nem tudja pótolni, ami a sok száz méternyi kiegyensúlyozott(?) hangú PA kábelerdőben elveszett.

Ha meg mi túlfűtött hifi amatőrök észrevételezzük néhány, akár nagy nevű zenei kiadvány nem természetes hangzását, akkor le vagyunk amatőrözve, mit érthetünk a nagyok dolgaihoz.

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1923
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 700
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Quetz »

wittao írta:
2019.06.18., kedd 12:26
SHL5-nek tűnik inkább.
Harbeth Super HL5plus
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5745
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1551
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: -KP- »

Quetz írta:
2019.06.18., kedd 11:45
cables írta:
2019.06.18., kedd 11:16
Aki sokat kisérletezett kábel alkatrészekkel, huzalokkal, köpenyekkel az rájön arra, hogy a műanyag köpenyek sokat rontanak a a hangon és főleg a magas tartományban. Persze a kábel gyárak is rájöttek erre és többféle költséges eljárással igyekeznek csökkenteni a műanyag szigetelés vagy köpeny hatását, pl. habosított teflon szigetelés, vagy távtartók a köpenyen belül. De vannak ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldások is.
Akkor ezek szerint ezt valaki nagyon benézte? Van Damme Blue OFC-vel kábelezett hangfal:

Kép
Csak nem egy harbeth? Tudtommal azok is azt használnak az M40-ben pl. Vagy ez pont az lenne?

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1923
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 700
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Quetz »

cables írta:
2019.06.18., kedd 11:16
Aki sokat kisérletezett kábel alkatrészekkel, huzalokkal, köpenyekkel az rájön arra, hogy a műanyag köpenyek sokat rontanak a a hangon és főleg a magas tartományban. Persze a kábel gyárak is rájöttek erre és többféle költséges eljárással igyekeznek csökkenteni a műanyag szigetelés vagy köpeny hatását, pl. habosított teflon szigetelés, vagy távtartók a köpenyen belül. De vannak ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldások is.
Akkor ezek szerint ezt valaki nagyon benézte? Van Damme Blue OFC-vel kábelezett hangfal:

Kép
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5084
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2057

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: cables »

kaef2 írta:
2019.06.18., kedd 10:34

Az ellenben, hogy a gumi szigetelésű kábelnek kevesebb a magasa egy konkrétan méréssel indokolható egyértelműen objektívnak szánt kijelentés (különösen olyan valakitől aki saját összeszerelésű kábelt értékesít (majdnem azt írtam hogy gyárt, de észbe kaptam))
A műanyag és gumi köpenyű kábelek nagyon sokat ártanak a hangzásnak. A hangjel nem színusz jel, hanem egy nagyon "ideges" víbráló, éles átmeneteket tartalmazó, nem ismétlődő elektromos jelalak, az ábrán egy erősen kinagyított, időben széthúzott részlet látható.

hangjel2.png
hangjel2.png (9.74 KiB) Megtekintve 2268 alkalommal

Alább látható a spektruma, amelyet csak az elméleti hallásküszöbig ábrázoltak, de jól látható, hogy nem megy le ott nullára, a görbe szép lankásan folytatódik a valóságban.
Hang jel spekrtruma.jpg
Hang jel spekrtruma.jpg (19.72 KiB) Megtekintve 2268 alkalommal

A baj épp ott van ezekkel a hallásküszöb feletti frekvenciákkal.

Aki sokat kisérletezett kábel alkatrészekkel, huzalokkal, köpenyekkel az rájön arra, hogy a műanyag köpenyek sokat rontanak a a hangon és főleg a magas tartományban. Persze a kábel gyárak is rájöttek erre és többféle költséges eljárással igyekeznek csökkenteni a műanyag szigetelés vagy köpeny hatását, pl. habosított teflon szigetelés, vagy távtartók a köpenyen belül. De vannak ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldások is.

Nem mennék további részletekbe, mert rámsütik, hogy amit írok nem általános Hi-Fi, pedig az.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”