A fórumon megszaporodott bot-ok miatt, teszt jelleggel bevezettünk egy "biztonsági kód" rendszert.
Amikor új posztot hoztok létre, be kell írni a téma alá az alatta lévő biztonsági kódot

Kábelezzünk

denesdr
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 19

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: denesdr » 2019.08.31., szomb. 19:43

Illetve, ha az olcsóbb kábelek hangolásra vannak, akkor a gyártók ezt miért nem hangoztatják és miért nincs bővebb információ, hogy egy adott kábel merre viszi a hangot vagy milyen rendszerbe való?
Mondjuk az elektronika és hangfalgyártók sem tesznek ilyet, pedig ott aztán tényleg van bőven különbség ami ráadásul könnyen mérhető is általában.

denesdr
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Hozzászólás Szerző: denesdr » 2019.08.31., szomb. 19:23

LIMAR írta:
2019.08.31., szomb. 18:58
MrCollector írta:
2019.08.31., szomb. 18:44
Az ár, sajnos, nem mindig tükrözi a minőséget.
Alapjaiban jó rendszer nem igényel hangolást, oda sajnos csak a gyártók csúcs kábelei illenek.
Egy Klotz csúcskábel métere 1000Ft körül van, akkor ez hová tartozik? Végülis egy neves gyártó csúcskábele, stúdiókban is sokszor ilyen és ehhez hasonlók vannak vagy stúdióba nem kell ettől "jobb"? Miért, nem fontos a jobb hangminőség?

denesdr
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Hozzászólás Szerző: denesdr » 2019.08.31., szomb. 19:14

MrCollector írta:
denesdr írta:
2019.08.31., szomb. 17:11
Egyébként az mitől lehet, hogy a legtöbb kábel között nem lehet mérni semmiféle hangtarománybeli átviteli (és egyéb pl. torzítás, rezonancia stb.) különbséget (mondjuk van amikor lehet mérni), de egyesek mégis óriási különbségeket vélnek felfedezni?!
Nem tudjuk mit kellene mérni? Vagy az emberi hallás pontosabb lenne a műszereknél? Vagy egész egyszerűen a mérőjel az nem zene és kész? De akkor a gyártók vajon tudják mit kell mérni vagy nem is mérnek mert az nem zene? Ha mérnek, akkor miért nem adják közre a mérési eredményeket szokásos marketing maszlag helyett (szakmai titok?) ? Ha nem tudják,akkor ők is csak találgatnak és amelyik kábel jobbnak tűnik NEKIK fülre azt drágábban adják? Vagy az egészet csak beképzeli az ember? Tényleg ilyen gyenge láncszem lenne egy táphálózati dugó (persze valamilyen szinten érthető, hogy az)? Vajon a "jó" hanghoz tényleg kell a drága kábel?
Egy régebbi Nordost kábeldemonstráció körülményeit ismerjük azért, ahol az egyre dráguló kábeleknél egyre hangosabbbak voltak szándékosan a zeneszámok mint kiderült!

Gondolom most majd jól megkapom itt a savat :D , hogy kit érdekel a mérés, meg kell hallgatni és kész! De amikor egy darab kábel áráért akár házat is lehet venni, azért csak tudni szeretné az ember a miértet vagy nem? Mondjuk aki annyiéert vesz kábelt lehet, hogy pont le...ja! Például Rolex sem pontosabb egy Casiónál, mégis sokan megveszik, mondjuk Ők tisztában is vannak vele, hogy nem pontosabb, nem is azért veszik.

Bocsi a hosszú brainstormért, de tényleg kiváncsi lennék szóval ne kövezzetek meg! :smile53:
A kérdés teljesen jogos. A rendszer meghatározza milyen kábeleket érdemes venni. Az ár, sajnos, nem mindig tükrözi a minőséget. És itt nem a vastagságra, szépségre stb. gondolok. Hanem a rendszer hangjára gyakorolt hatásáról. Egyébként ténylegesen igaz a megállapítás, meg kell hallgatni. Sokáig én is szkeptikus voltam ezzel a témával kapcsolatban. De sajnos megtapasztaltam és azóta a kereteim és a józan ész szabályai szerint próbálom kiválasztani a kábeleimet. Szerencsés esetben ez hamar sikerül és megnyugszol. Persze ezzel a legtöbben nem így vannak. Ha pedig nem hallod a különbséget boldog lehetsz, nem kell költened rá.
Köszi a választ! Azt hiszem végülis szerencsém van, mivel amúgy sem szívesen adnék ki például 20-30-ezer forintot 1db Furutech villásdugért meg ugyanennyit a hozzá való kábel méteréért, tehát a kör viszonylag szűk innentől kezdve. Szerintem a személyes hifista ismerősem kicsit "lenéznek" ezért mégha nem is nagyon hangoztatják, nekik általában Nordost és társaik vannak :D

LIMAR
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 1196
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: LIMAR » 2019.08.31., szomb. 18:58

MrCollector írta:
Az ár, sajnos, nem mindig tükrözi a minőséget.
Azonos gyártó drágább kábele biztosan magasabb minőségű, mint az olcsóbb.
Ha egy rendszer erőteljesen érzékeny a kábelezésre és abban egy olcsóbb (gyengébb) kábellel jobb hangot érünk el, az nem a kábelt minősíti.
Egy kábel funkciója, hogy kihozza a rendszerből a maximumot. Sok rendszernél ez erőteljes korrigálással érhető el. Oda valók az olcsóbb és sokkal jobban hangolásra tervezett kábelek.
Alapjaiban jó rendszer nem igényel hangolást, oda sajnos csak a gyártók csúcs kábelei illenek. És majdnem mindegy, hogy ez melyik gyártó kábele. A legtöbb gyártó csúcs kábelei ki tudják szolgálni a legjobb rendszereket. De ezekbe olcsó, hangolásra tervezett kábelekkel nem kellene kísérletezni. Garantáltan lerontják a hangminőséget, elviszik valamilyen irányba. Persze, ha ez valakinek tetszik, lelke rajta.

MrCollector
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 53

Hozzászólás Szerző: MrCollector » 2019.08.31., szomb. 18:44

denesdr írta:
2019.08.31., szomb. 17:11
Egyébként az mitől lehet, hogy a legtöbb kábel között nem lehet mérni semmiféle hangtarománybeli átviteli (és egyéb pl. torzítás, rezonancia stb.) különbséget (mondjuk van amikor lehet mérni), de egyesek mégis óriási különbségeket vélnek felfedezni?!
Nem tudjuk mit kellene mérni? Vagy az emberi hallás pontosabb lenne a műszereknél? Vagy egész egyszerűen a mérőjel az nem zene és kész? De akkor a gyártók vajon tudják mit kell mérni vagy nem is mérnek mert az nem zene? Ha mérnek, akkor miért nem adják közre a mérési eredményeket szokásos marketing maszlag helyett (szakmai titok?) ? Ha nem tudják,akkor ők is csak találgatnak és amelyik kábel jobbnak tűnik NEKIK fülre azt drágábban adják? Vagy az egészet csak beképzeli az ember? Tényleg ilyen gyenge láncszem lenne egy táphálózati dugó (persze valamilyen szinten érthető, hogy az)? Vajon a "jó" hanghoz tényleg kell a drága kábel?
Egy régebbi Nordost kábeldemonstráció körülményeit ismerjük azért, ahol az egyre dráguló kábeleknél egyre hangosabbbak voltak szándékosan a zeneszámok mint kiderült!

Gondolom most majd jól megkapom itt a savat :D , hogy kit érdekel a mérés, meg kell hallgatni és kész! De amikor egy darab kábel áráért akár házat is lehet venni, azért csak tudni szeretné az ember a miértet vagy nem? Mondjuk aki annyiéert vesz kábelt lehet, hogy pont le...ja! Például Rolex sem pontosabb egy Casiónál, mégis sokan megveszik, mondjuk Ők tisztában is vannak vele, hogy nem pontosabb, nem is azért veszik.

Bocsi a hosszú brainstormért, de tényleg kiváncsi lennék szóval ne kövezzetek meg! :smile53:
A kérdés teljesen jogos. A rendszer meghatározza milyen kábeleket érdemes venni. Az ár, sajnos, nem mindig tükrözi a minőséget. És itt nem a vastagságra, szépségre stb. gondolok. Hanem a rendszer hangjára gyakorolt hatásáról. Egyébként ténylegesen igaz a megállapítás, meg kell hallgatni. Sokáig én is szkeptikus voltam ezzel a témával kapcsolatban. De sajnos megtapasztaltam és azóta a kereteim és a józan ész szabályai szerint próbálom kiválasztani a kábeleimet. Szerencsés esetben ez hamar sikerül és megnyugszol. Persze ezzel a legtöbben nem így vannak. Ha pedig nem hallod a különbséget boldog lehetsz, nem kell költened rá.

denesdr
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Hozzászólás Szerző: denesdr » 2019.08.31., szomb. 17:11

zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 285

Hozzászólás Szerző: zoli73 » 2019.08.31., szomb. 11:44

denesdr írta:
2019.08.31., szomb. 11:09
zoli73 írta:
2019.08.31., szomb. 10:58
denesdr írta:
2019.08.31., szomb. 09:53
Sziasztok!

Valaki használt már itt Mogami 2549-et ic-nek?
A színek közt nem tudom van-e künbség? Láttam már fekete és zöld szigeteléssel is. Zöld szigetelésűből készült phono karkábel járt nálam kölcsönben. Több hétig vendégeskedett nálam, és jó benyomást tett rám.
Az ár/minőség mutatója szerintem nagyon jó. A jelenlegi karkábelem jobb hangú, de nem drámaian, viszont 3-szoros áron.
Meglátásom szerint, az árkategóriájában nagyon jó kábel, csak kevesen ismerik.
Kapható méterben is, és ha magad szereled, mégolcsobban kijön.
Mindenképpen érdemes próbát tenni vele.
Köszönöm! Külföldi oldalakon is jókat írnak róla, gondoltam rákérdezek itt is. Méterre venném, de sajnos nem látok itthon forgalmazót hozzá. Kintről lesz beszerezve úgy néz ki.
Hazai forgalmazóról én sem tudok, aki nekem kölcsönadta Ő is külföldről szerezte be.
Azért furcsa, hogy itthon nincs képviselete a márkának, pedig a stúdió és hangosítás technikában elég nagy névnek számítanak.
Sok sikert hozzá!
Analóg: Alphason solo, Linn Akito, Benz-Micro ACE L, Silver Cord Plus, Hiraga headamp, ARC(diy)"By fpalotás"
Digitális: Marantz CD-10
Rádió: Philips FT-950
Erősítő: Etalon elő-végerősítő, Heed Canamp
Hangsugárzó: Martin Logan Purity, AKG Q701
Kábelek: Kimber Hero, Kimber Monocle X

denesdr
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Hozzászólás Szerző: denesdr » 2019.08.31., szomb. 11:09

zoli73 írta:
2019.08.31., szomb. 10:58
denesdr írta:
Sziasztok!

A színek közt nem tudom van-e künbség? Láttam már fekete és zöld szigeteléssel is. Zöld szigetelésűből készült phono karkábel járt nálam kölcsönben. Több hétig vendégeskedett nálam, és jó benyomást tett rám.
Az ár/minőség mutatója szerintem nagyon jó. A jelenlegi karkábelem jobb hangú, de nem drámaian, viszont 3-szoros áron.
Köszönöm! Külföldi oldalakon is jókat írnak róla, gondoltam rákérdezek itt is. Méterre venném, de sajnos nem látok itthon forgalmazót hozzá. Kintről lesz beszerezve úgy néz ki.

zoli73
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: zoli73 » 2019.08.31., szomb. 10:58

denesdr írta:
Sziasztok!

Analóg: Alphason solo, Linn Akito, Benz-Micro ACE L, Silver Cord Plus, Hiraga headamp, ARC(diy)"By fpalotás"

denesdr
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Hozzászólás Szerző: denesdr » 2019.08.31., szomb. 09:53

Sziasztok!

zoli73
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: zoli73 » 2019.08.05., hétf. 18:22

cat7505 írta:
2019.08.04., vas. 17:01
SoundMania írta:
2019.08.04., vas. 16:11
Úgy hallottam , kapható olyan vezeték már villanyszerelős boltban ami úgy néz ki mint a réz , de ha elvágja az ember, kiderül hogy alu.
Esetleg ennek nézz utána.
Ezt CCA-nak hívják (Copper Coated Aluminum) és már rég megjelent az audiós technikában is...
PL: egyes Sennheiser fejhallgatók tekercse kb. 25éve...újabban autó Hi-Fi táp és hangfal kábelek
és néhány olcsó hangfalkábelből is csak ilyet létezik már (SAL)
Vannak hangszórógyártók, akik a lengőtekercset is CCA-ból tekerik, az alacsony súly és jó hőelvezetés miatt, és már ez sem újkeletű.

lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 646

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2019.08.05., hétf. 10:03

sutemenyx írta:
2019.08.04., vas. 15:49
Csak a kíváncsiság.
A felvetés jogos, emiatt nem rendeltem még belőle. Virágkötészetben nemigen izgulnak arra, hogy hány N-es aluminiumbol van, így aztán sajnos specifikálva sincsen.
Nehogy hulladékért fizess, Süti!!!

VAn nekem kb 8-10méter, konténerből mentett Andrew cnt 400 fr-kábelem. Rezezett alu középső érrel. Írj privit telefonszámmal és odaadom az egészet ajiba.
cnt-400-andrew-cable-ga304-175.jpg
cnt-400-andrew-cable-ga304-175.jpg (26.09 KiB) Megtekintve 1044 alkalommal

cat7505
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 39

Hozzászólás Szerző: cat7505 » 2019.08.04., vas. 17:01

SoundMania írta:
2019.08.04., vas. 16:11
Úgy hallottam , kapható olyan vezeték már villanyszerelős boltban ami úgy néz ki mint a réz , de ha elvágja az ember, kiderül hogy alu.
Ezt CCA-nak hívják (Copper Coated Aluminum) és már rég megjelent az audiós technikában is...
PL: egyes Sennheiser fejhallgatók tekercse kb. 25éve...újabban autó Hi-Fi táp és hangfal kábelek
és néhány olcsó hangfalkábelből is csak ilyet létezik már (SAL)
Intuitív és autodidakta alkotó (DIY-er), középsúlyú pákaforgató,
holisztikus szemléletű gondolkodó, spirituális anyag suttogó…
mellesleg nem vagyok százas, sosem voltam olyan gyenge IQ-ra

SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 475

Hozzászólás Szerző: SoundMania » 2019.08.04., vas. 16:11

sutemenyx írta:
2019.08.04., vas. 15:57
Tudok mondani egyébként további beteg ötleteket is. Pl vajon milyen hangja lehet interconnectnek használva, ha valamilyen elektrolittal feltoltott csovet hasznalunk. Pl sósvíz. Ugyan sok reménnyel nem kecsegtet, mert egy darab drot jobban szokott szolni, mint egy kondenzator, viszont a kondenzatorban azert vannak egyebek is, nemcsak az elektrolit.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 169

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.08.04., vas. 15:57

Tudok mondani egyébként további beteg ötleteket is. Pl vajon milyen hangja lehet interconnectnek használva, ha valamilyen elektrolittal feltoltott csovet hasznalunk. Pl sósvíz. Ugyan sok reménnyel nem kecsegtet, mert egy darab drot jobban szokott szolni, mint egy kondenzator, viszont a kondenzatorban azert vannak egyebek is, nemcsak az elektrolit.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.08.04., vas. 15:49

Csak a kíváncsiság.
A felvetés jogos, emiatt nem rendeltem még belőle. Virágkötészetben nemigen izgulnak arra, hogy hány N-es aluminiumbol van, így aztán sajnos specifikálva sincsen.

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1504

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2019.08.04., vas. 15:33

sutemenyx írta:
2019.08.04., vas. 15:10

Megtettem, rakerestem, hogy “aluminium”. Csak ez ezustozott koaxos hozzaszolast talaltam meg egy masikat, amiben valaki megemlitette, hogy barmivel lehet probalkozni, az aluminium szaritokotel is vezet. De ennyi.
A damping factorra visszaterve: azert az alu/rez miatti netto ellenallas kulonbsegbol nagyon keves damping factor csokkenes adodik. Jellemzoen a hangvaltokban levo mely elotti soros tekercs jellemzoen siman 1-2 nagysagrenddel nagyobb dc ellenallassal rendelkezik, mint a hangszorokabelben maga a vezetek. Na jo persze ez ugy igaz, hogy egy normalisabb, viszonylag izmos kabelrol beszelunk. Meghat ha csak ez az akadaly, akkor duplan kell rakni aztan kesz.
Najo, akkor azt kerdezem, hogy van-e valakinek folos aluminium kabele olyan, ami vagy szigeteletlen, vagy -teflont tulzas lenne feltetelezni- vmilyen organikus szalbol font/szőtt harisnyaban van?
Ennek kiprobalasara az is megfordult a fejemben, hogy viragkötészeti bare aluhuzalt arulnak 1mm es 2mm atmeroben is. Meg arulnak pamutharisnyat is kabelhez. Persze azt nemtudom, hogy a kabel vegere mit kene rapreselni, hogy forrasztani tudjam pl RCA dugoba.
Virágkötészeti alumínium drót, nem tudom nem tartalmaz-e valamilyen ötvöző anyagot...? Gyanítom, hogy teflonszigetelésű alumínium kábelt nem igazán fogsz találni, azt Neked kell majd utólag ráhúznod. Ha mindenképp forrasztani szeretnéd, akkor érvéghüvelyt kéne a végére krimpelni (alatta a megtisztított alumíniumot talán bekenni oxidáció gátló, csatlakozó tisztító/kezelő folyadékkal), vagy szorítós dugókat veszel, RCA-ból is létezik emlékeim szerint, de hangfalvilla, banándugó biztosan.
Csak a kíváncsiság hajt vagy ért valamilyen impulzus ezzel kapcsolatban, ami miatt erre mennél?
Furutech e-TP60E | Auralic Aries LE + Sbooster PSU | Heed Obelisk DT | Heed Obelisk DA | Heed Obelisk Si3 + X2 | Heed Enigma 5 | SOL Kolibri Tribalstorm állványokon | DIY kábelezés

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.08.04., vas. 15:22

Ja es persze az impedancia minden frekin mas. Egyreszt az erek kozti esetleges kapacitiv komponens miatt, masreszt a geometriabol es hosszbol adodo induktiv komponens miatt, harmadreszt meg talan a skinhatas miatt is esetleg, de ez utobbi eseteben hozzateszem hogy szerintem meg hogy talan. Nade mindez az egesz még mindig kispista a köbgyökön a hangvaltokomponensekhez kepest.
Szoval ez az amit logikusan muszaki szemlelettel gondolok rola. Viszont eleg sokszor bizonyosodott már be, hogy hifiben eleg sokszor kukaba lehet dobni a muszaki szemleletet ( vagy a nem elég mély ismeretanyagból taplalkozo muszaki szemleletet )

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.08.04., vas. 15:10

lehoako írta:
2019.08.04., vas. 12:35
lehoako írta:
2019.08.04., vas. 12:33
sutemenyx írta:
2019.08.04., vas. 12:11

Ok, az első rész nem kétséges, eddig sem volt az. Nyilvan jo, hogy könnyü es olcso. Ezert csinaljak ebbol, mert igy megéri.

Masodik resz maximalisan zavaros. A magasra nem megy dc, mert van elotte kondi. Az erősítő meg nem fog nagyobb terhelest kapni es ezaltal megpusztulni attol, hogy nagyobb impedanciaju kabel van rakotve. Ha lenne ilyen összefugges, akkor max az ellenkezoje igaz. Masreszt arrol beszelgetünk, hogy egy hangfalkabel vezetoje teljes hosszban 0,03 vagy 0,05ohm-e amiatt, hogy alu. Tökmindegy! Damping factorban esetleg számít, de több megy el az erintkezesi pontokon.

A legutolsoval egyetertek, csak mégmielott nekiallnek gondoltam megkerdezem, hogy valaki melyrehatoan foglalkozott-e a dologgal.
Igen, mégpedig ebben a topikban, de most arra kérnélek, hogy olvass vissza :-)))

Tolod neki a kakaót, és még mindig nem elég hangos és kipukkad. Minden frekin más az impedancia, nem? Dampingban nagyon számít, öröm, h így egymásra találtunk :-)
Megtettem, rakerestem, hogy “aluminium”. Csak ez ezustozott koaxos hozzaszolast talaltam meg egy masikat, amiben valaki megemlitette, hogy barmivel lehet probalkozni, az aluminium szaritokotel is vezet. De ennyi.
A damping factorra visszaterve: azert az alu/rez miatti netto ellenallas kulonbsegbol nagyon keves damping factor csokkenes adodik. Jellemzoen a hangvaltokban levo mely elotti soros tekercs jellemzoen siman 1-2 nagysagrenddel nagyobb dc ellenallassal rendelkezik, mint a hangszorokabelben maga a vezetek. Na jo persze ez ugy igaz, hogy egy normalisabb, viszonylag izmos kabelrol beszelunk. Meghat ha csak ez az akadaly, akkor duplan kell rakni aztan kesz.
Najo, akkor azt kerdezem, hogy van-e valakinek folos aluminium kabele olyan, ami vagy szigeteletlen, vagy -teflont tulzas lenne feltetelezni- vmilyen organikus szalbol font/szőtt harisnyaban van?
Ennek kiprobalasara az is megfordult a fejemben, hogy viragkötészeti bare aluhuzalt arulnak 1mm es 2mm atmeroben is. Meg arulnak pamutharisnyat is kabelhez. Persze azt nemtudom, hogy a kabel vegere mit kene rapreselni, hogy forrasztani tudjam pl RCA dugoba.

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2019.08.04., vas. 12:35

lehoako írta:
2019.08.04., vas. 12:33
sutemenyx írta:
lehoako írta:
2019.08.04., vas. 11:59

Süti!

Azért van alu az utcán, mert

1.) könnyebb, mint a réz
2.) sokkal, de sokkal olcsóbb, mint a réz (viszonyítási alapnak: https://mugu.hu/szinesfem-hulladek-arlista/)

Nem azért, mert Neked, jó, hanem, mert a szolgáltatónak "jó". Mert pl. xarabb a cucc és nem lopják annyira. Szted ha vörösrézből lenne, hány perc alatt lopnák le Hazánk komplett hálózatát? :rolleyes:

Amúgy csinálj egy jó vastag alu-kábelt, csak, ha a vasad megpusztul, mert nem tudja kezelni rendesen, beklippel és a dobozkád magasán kiugrik a DC, akkor sajnos túlérdekesítetted a kalandot. (Úgyhogy NE!!! ).

Baromira számít az anyag MINŐSÉGE. Jó cuccon minden hallatszik. Csak a fülednek higgy. :smile32:
Ok, az első rész nem kétséges, eddig sem volt az. Nyilvan jo, hogy könnyü es olcso. Ezert csinaljak ebbol, mert igy megéri.

Masodik resz maximalisan zavaros. A magasra nem megy dc, mert van elotte kondi. Az erősítő meg nem fog nagyobb terhelest kapni es ezaltal megpusztulni attol, hogy nagyobb impedanciaju kabel van rakotve. Ha lenne ilyen összefugges, akkor max az ellenkezoje igaz. Masreszt arrol beszelgetünk, hogy egy hangfalkabel vezetoje teljes hosszban 0,03 vagy 0,05ohm-e amiatt, hogy alu. Tökmindegy! Damping factorban esetleg számít, de több megy el az erintkezesi pontokon.

A legutolsoval egyetertek, csak mégmielott nekiallnek gondoltam megkerdezem, hogy valaki melyrehatoan foglalkozott-e a dologgal.
Igen, mégpedig ebben a topikban, de most arra kérnélek, hogy olvass vissza :-)))

Tolod neki a kakaót, és még mindig nem elég hangos és kipukkad. Minden frekin más az impedancia, nem? Dampingban nagyon számít, öröm, h így egymásra találtunk :-)

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2019.08.04., vas. 12:33

sutemenyx írta:
lehoako írta:
sutemenyx írta:
2019.08.04., vas. 11:39

Hát kb másfélszer akkora, mint a rézé. Legalabbis DC-n. Ez még önmagában nem elég erős indok. Ha csak ennyi különbség lenne, akkor 3m alu úgy szolna, mint 4.6m réz. A skinhatásrol viszont már a távvezetékes wikipedia cikknel is azt irjak, hogy nem erdemes a tavvezetekeknel sem egy bizonyos szint föle növelni a keresztmetszetet, mert ugysem szeretnek belul haladni az elektronok es nincs elegendő haszna a növelesnek. Hangfrekvencianal ez nyilvan fokozottan igaz. Így a felület vagy a felulet közeli rész finomságában, koherenciajaban(tömör/sodort), oxidreteg milyenségében gondolnám keresni az indokokat. Egyébként az eddigi tapasztalatom az az, hogy a basszusátvitelt pl érdemesebb felülethez arányosítva saccolni és nem keresztmetszethez. Ezért jobb abban ugyanolyan keresztmetszetben a sodort, mint a tömör, mert nagyobb az effektiv felület. Mint ahogy a hutobordakat is recézik, hogy nőjön a felület. Az az érzésem, hogy áramfolyáskor lényegében körülveszi a vezetőt egy elektronfelhő, ami annál dúsabb minél nagyobb felület köré tud felépülni. A közép/magas finomságát meg marhára meghatározza az anyag is és a felület folytonossága is és persze a szigetelő meg az elrendezés meg minden.

Süti!

1.) könnyebb, mint a réz
2.) sokkal, de sokkal olcsóbb, mint a réz (viszonyítási alapnak: https://mugu.hu/szinesfem-hulladek-arlista/)

Nem azért, mert Neked, jó, hanem, mert a szolgáltatónak "jó". Mert pl. xarabb a cucc és nem lopják annyira. Szted ha vörösrézből lenne, hány perc alatt lopnák le Hazánk komplett hálózatát? :rolleyes:

Amúgy csinálj egy jó vastag alu-kábelt, csak, ha a vasad megpusztul, mert nem tudja kezelni rendesen, beklippel és a dobozkád magasán kiugrik a DC, akkor sajnos túlérdekesítetted a kalandot. (Úgyhogy NE!!! ).

Baromira számít az anyag MINŐSÉGE. Jó cuccon minden hallatszik. Csak a fülednek higgy. :smile32:

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.08.04., vas. 12:11

lehoako írta:
sutemenyx írta:
lehoako írta:
2019.08.04., vas. 09:49

Túl nagy az impedanciája az alunak. (Utcán azért látod, mert a súlya 2.7 g köbcentinként a réz 8.96jával szemben.)

Egyenáramnál ez az ellenállás. Eccerűen kábé elvész benne a villany. Én mindent próbáltam, alut is, és nagyon-nagyon-nagyon nem jó.
Hát kb másfélszer akkora, mint a rézé. Legalabbis DC-n. Ez még önmagában nem elég erős indok. Ha csak ennyi különbség lenne, akkor 3m alu úgy szolna, mint 4.6m réz. A skinhatásrol viszont már a távvezetékes wikipedia cikknel is azt irjak, hogy nem erdemes a tavvezetekeknel sem egy bizonyos szint föle növelni a keresztmetszetet, mert ugysem szeretnek belul haladni az elektronok es nincs elegendő haszna a növelesnek. Hangfrekvencianal ez nyilvan fokozottan igaz. Így a felület vagy a felulet közeli rész finomságában, koherenciajaban(tömör/sodort), oxidreteg milyenségében gondolnám keresni az indokokat. Egyébként az eddigi tapasztalatom az az, hogy a basszusátvitelt pl érdemesebb felülethez arányosítva saccolni és nem keresztmetszethez. Ezért jobb abban ugyanolyan keresztmetszetben a sodort, mint a tömör, mert nagyobb az effektiv felület. Mint ahogy a hutobordakat is recézik, hogy nőjön a felület. Az az érzésem, hogy áramfolyáskor lényegében körülveszi a vezetőt egy elektronfelhő, ami annál dúsabb minél nagyobb felület köré tud felépülni. A közép/magas finomságát meg marhára meghatározza az anyag is és a felület folytonossága is és persze a szigetelő meg az elrendezés meg minden.

Süti!

1.) könnyebb, mint a réz

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2019.08.04., vas. 11:59

sutemenyx írta:
lehoako írta:
sutemenyx írta:
2019.08.02., pén. 00:12
Probalt mar valaki aluminium kabelt jel/hangszoro/tapkabelnek? Vegulis a nagyja utcai vezetekezes abbol van. Megvan az a jo tulajdonsaga, hogy egy vekony oxidreteg utan nem oxidalodik tovabb. A hangra gyakorolt hatasa ketseges.
Túl nagy az impedanciája az alunak. (Utcán azért látod, mert a súlya 2.7 g köbcentinként a réz 8.96jával szemben.)

Egyenáramnál ez az ellenállás. Eccerűen kábé elvész benne a villany. Én mindent próbáltam, alut is, és nagyon-nagyon-nagyon nem jó.

Süti!

1.) könnyebb, mint a réz

Skin-hatásnál persze, gigahertzes frekiken már csak csöveket használnak vezetőnek, a közepén úgyse megy semmi. De a hangnál még azért nem ilyen extrém a helyzet. Lehet játxadozni a vezetőkeresztmetszettel, méretezéssel, formával, szigeteléssel, hosszal, stb, ezek szerencsés kombinációja esetén kijön a legjobb hang.

Az ezüstnek pl kisebb az ellenállása, impedanciája, mint a réznek (kb 7%kal, ha jól tudom), és ezoterikus képességű rendszerekben aranyat adnak érte a szerencsés és vájtfülű hifisták. A villany nem csak úgy "hatol előre", hanem a "vezetőben hatol előre". Ezáltal hatnak egymásra. Ha ezt nem tudod tényként elfogadni, mert jelenlegi műszerparkunkkal nem mérhető markánsan semmilyen különbség, ami megmagyarázná a különbséget, akkor sztem hiába filózol tovább. Ez a kiindulási pont. Hogy anyag és áramlás hatnak egymásra.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.08.04., vas. 11:39

lehoako írta:
sutemenyx írta:
Probalt mar valaki aluminium kabelt jel/hangszoro/tapkabelnek? Vegulis a nagyja utcai vezetekezes abbol van. Megvan az a jo tulajdonsaga, hogy egy vekony oxidreteg utan nem oxidalodik tovabb. A hangra gyakorolt hatasa ketseges.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.08.04., vas. 11:22

MGMART írta:
2019.08.04., vas. 09:35
sutemenyx írta:
Ez most komoly?Aluminium? gondolkodik.gif Lehet a vas is jó lenne, próbáljátok ki.A betonacéloknak elég nagy az átmérője :D Komolyan mondom nem ma kezdtem ezt a hobbit, de mindig meg tudtok lepni.
Igen. Az ötlet onnan jön, hogy a villanyóráig nagyjából végig aluminiumon jön a dzsúz sok-sok kilóméteren át. Ha csak a szakaszoló trafótól nézzük, akkor is soktíz vagy sokszáz méter, mire eljut a villanyóránkig. És hát közmegegyezés szerint marhára számít a tápkábel is. Ebből kiindulva az aluminiumnak minimum “megfelelő” hangúnak kéne lennie, különben mindenhol mindennek szarul kéne szólni, ami nem háztartási atomerőműről, vagy valami durva tápregenerátorrol megy. Ha viszont minimum megfelelő hangú, akkor talán érdemes lehet kiserletezni a felületi finomsaggal, elrendezessel, szigetelessel. Ezert kerdeztem van-e tapasztalat.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”