Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kábelezzünk

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5904
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7237
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

istvan01 írta:
2019.12.29., vas. 13:42
Tctronic írta:
2019.12.29., vas. 13:33
Én a kábelezésre úgy tekintenék, ha egy adott árú készülékhez veszek egy adott áru összekötő és tápkábelt, akkor inkább körülnéznék a piacon hogy esetleg egy készülék cserével mit kaphatok.
Pl. az erősítő használt értéke 200E és a tápkábel+ összekötő lenne mondjuk +70E . Nézzünk már körül a piacon hogy esetleg mondjuk 250E-300E Ft környezetében mit kaphatunk. (Használt árakról beszélek)

Lehet egy készülék cserével többet nyerünk mint toldozgatással, foltozgatással.

Hasonló a helyzet pl. hangfalak+hangfal kábel esetében.

Egy Ladából se lesz Mercedes akár meddig tuningolod.
Ebben a logikában az hibádzik, hogy a 270eFt készülék milyen kvalitású kábel környezetben fogja megmutatni 70eFt előnyét, ha van egyáltalán valami előnye. Mert az is benne van a pakliban, hogy 70 ide vagy oda, nincs semmi. Sajnos a kábelek korlátozó, szűk keresztmetszeti tényezőjüket nagyon nehezen lehet kitapasztalni. Az a kábel, ami nem korlátoz, azt piszok drágán kínáljak, ezért marad a hangolgató, meg éppen még nem zavaró összekötések keresése.
És az átlag elektronikákban meg hangsugárzókban milyen kábeleken megy a jel? Meg milyen NYÁK lapon? Azok mennyire szűk keresztmetszetek? És érdekes, hogy műszaki szempontból is milyen különbségek vannak a sok 100e Ft-os, de akár a milliós kábelek közt is.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5869
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

wittao írta:
2019.12.29., vas. 15:15
denesdr írta:
2019.12.29., vas. 14:59
Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 14:45
A tápkábeleket meg sem merem itt nevezni, brutálisan jóárasak voltak :D (azért nem PC kábelek, de csak egy fokkal jobbak)
Honnan tudod, hogy "jobbak"? Tudom, nem kell minden megfogalmazáson fennakadni egy fórumon, de a jobbság már az árából következik? Vagy mire alapozod az állítást? Esetleg csak feltételezed, hogy jobbak, mert drágábbak mint PC-s? Tényleg érdekelne.
Gondolom ha azt irja “rosszabb” azon nem akad fenn a szemed, igy, hogy “jobb” na az mar kifejtesre szorul. :rolleyes:
Kb 20 éve "üldözöm" a "jobb" és "rosszabb" minősítés használatát a hifiben, eszközök szubjektív összehasonlítása esetén.

A "jobban tetszik" vagy a "kevésbé tetszik" kifejezéseket javaslom helyettük. Nem mint nyelvtan náci, hanem mert jobban kifejezik a dolgok természetét.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6142
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5198
Tartózkodási hely: Szár

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

denesdr írta:
2019.12.29., vas. 14:59
Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 14:45
A tápkábeleket meg sem merem itt nevezni, brutálisan jóárasak voltak :D (azért nem PC kábelek, de csak egy fokkal jobbak)
Honnan tudod, hogy "jobbak"? Tudom, nem kell minden megfogalmazáson fennakadni egy fórumon, de a jobbság már az árából következik? Vagy mire alapozod az állítást? Esetleg csak feltételezed, hogy jobbak, mert drágábbak mint PC-s? Tényleg érdekelne.
Tudtam, hogy nem szerencsés a megfogalmazás, ezért át is javítottam. Kicsit túl korán idéztél, nézd meg most :D

Egyébként, hogy a kérdésedre válszoljak: én sehonnan. Picit kellemesebbnek hallom velük a hangot, de annyira csekély az eltérés, hogy bőven lehet placebo. De úgy gondoltam, az a pár ezer plusszt megéri, hogy vastagabb szigetelésű, illetve árnyékolt kábeleket kapjon az a néhány cucc. Hogy miért? Csak. Mert megérdemlik :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 14:45
A tápkábeleket meg sem merem itt nevezni, brutálisan jóárasak voltak :D (azért nem PC kábelek, de csak egy fokkal jobbak)
Honnan tudod, hogy "jobbak"? Tudom, nem kell minden megfogalmazáson fennakadni egy fórumon, de a jobbság már az árából következik? Vagy mire alapozod az állítást? Esetleg csak feltételezed, hogy jobbak, mert drágábbak mint PC-s? Tényleg érdekelne.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6142
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5198
Tartózkodási hely: Szár

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

juliush írta:
2019.12.29., vas. 14:39
Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 14:27
Szóval az aláírásomban szereplő felső sorra (nem számolva a számítógéppel, mert azt elsősorban nem zenehallgatásra vettem) picivel több, mint két és fél millió forintot költöttem, ennek nagyjából 12%-a (308ezer forint) a kábelezés...
Hmmm... ez akkor most jó vagy nem?
Mivel a >10% a számítógéppel való kreatív trükközéssel jön ki, tuti hogy nem jó!!! :D
Egyébként meg honnan tudjuk, hogy nem 288ezret költöttél tápellátásra, a maradék ment összekötőkre, meg hangfalkábelre? ;)
Oké. Akkor bajban vagyok, mert a számítógép nagyon drága volt (tényleg) ☺︎ Inkább veszek egy zenelejátszásra alkalmas olcsó laptopot a statisztikához :D

A tápkábeleket meg sem merem itt nevezni, mert egy-két fórumtársunk brutálisan jóáras DIY kábeleiről van szó :D (azért nem PC kábelek, de csak egy-két fokkal "lehetnek jobbak", ha a tápkábelek minősége azok árával egyenesen arányos :rolleyes: )
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: juliush »

Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 14:27
Szóval az aláírásomban szereplő felső sorra (nem számolva a számítógéppel, mert azt elsősorban nem zenehallgatásra vettem) picivel több, mint két és fél millió forintot költöttem, ennek nagyjából 12%-a (308ezer forint) a kábelezés...
Hmmm... ez akkor most jó vagy nem?
Mivel a >10% a számítógéppel való kreatív trükközéssel jön ki, tuti hogy nem jó!!! :D
Egyébként meg honnan tudjuk, hogy nem 288ezret költöttél tápellátásra, a maradék ment összekötőkre, meg hangfalkábelre? ;)
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

MrCollector
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2618
Csatlakozott: 2018.07.02., hétf. 13:52
Értékelés: 313

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: MrCollector »

Miért él az emberek többségében, hogy ha valami drágább az jobb is??? Talán mert egy normális világban így kellene lennie? De sajnos nem abban élünk és ez nem (minden) esetben van így. Két 30000 Ft-os tápkábel között is lehet (van) nagy különbség, de és ezt saját tapasztalat alapján mondom, egy 130000 Ft-os tápkábel is lehet sokkal jobb, mint egy 210000-es. Természetesen mindent a maga helyén kell kezelni. Viszont úgy látom sokan itt használt termékek használtpiaci értékét veszik alapul és ehhez mérik az új kábelek (vagy új komponensek) árát. Ez szerintem merőben helytelen felfogás, talán nem is kell magyaráznom miért. Persze belefuthat az ember olyan kábelbe is, ami ára és esztétikai mivolta ellenére semmi extrát nem nyújt. Sajnos ilyennel is találkoztam már. Akit ilyen negatív élmény ér, érthető módon hitetlenné válhat. Ezért ajánlott több gyártó (és általában nem a legpopulárisabb) kínálatában is keresgélni azonos kategórián belül.
Aki nem hallott még "drága" rendszert szólni menjen el egy bemutatóterembe és hallgasson meg egyet! Majd ugyan ott egy lényegesen olcsóbbat is. Akár azt is megkísérelheti, hogy elviszi a saját erősítőjét és megkéri kössék be azt is az adott rendszerbe.
Szerintem egy örök érvényű mondás, hogy boldog ember az aki nem hallja a kábelek közti különbséget. Ha sértően akarnék fogalmazni azt mondanám, hogy rossz a hallása. De ezt is tanulni kell (hallani) és ez csak úgy lehetséges, ha kipróbál az ember több kábelt. Az olcsótól a drága rendszerekig több lépcsőben volt alkalmam különféle értékű kábelezést kipróbálni és nyugodt szívvel elmondhatom, hogy mindenhol sikerült javulást elérni a rendszer értékéhez mérhető ésszerű keretek között is.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6142
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5198
Tartózkodási hely: Szár

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Az itt olvasott vita annyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy készítettem ma magamnak egy táblázatot, a "nagy" sztereó rendszeremhez tertozó összes komponenssel, kábelekkel, egyebekkel, és azok bekerülési értékével (nem kis dolog volt kikeresni, hogy mit mennyiért vettem, mert nem mindennek emlékszem az árára).

Szóval az aláírásomban szereplő felső sorra (nem számolva a számítógéppel, mert azt elsősorban nem zenehallgatásra vettem) picivel több, mint két és fél millió forintot költöttem, ennek nagyjából 12%-a (308ezer forint) a kábelezés, és még nagyjából 6% az "egyéb" (156ezer forint elosztók+zavarszűrők, tápregenerátor).

Hmmm... ez akkor most jó vagy nem?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: mgus »

Tctronic írta:
2019.12.29., vas. 13:33
Én a kábelezésre úgy tekintenék, ha egy adott árú készülékhez veszek egy adott áru összekötő és tápkábelt, akkor inkább körülnéznék a piacon hogy esetleg egy készülék cserével mit kaphatok.
Pl. az erősítő használt értéke 200E és a tápkábel+ összekötő lenne mondjuk +70E . Nézzünk már körül a piacon hogy esetleg mondjuk 250E-300E Ft környezetében mit kaphatunk. (Használt árakról beszélek)

Lehet egy készülék cserével többet nyerünk mint toldozgatással, foltozgatással.

Hasonló a helyzet pl. hangfalak+hangfal kábel esetében.

Egy Ladából se lesz Mercedes akár meddig tuningolod.
Off:
Az autós dolgot meg is lehet fordítani, veszel egy Ferrárit amivel mehetsz napi 10km mert nincs több pénzed benzinre, vagy veszel egy Alfát amivel körbe autózod a fél világot a Ferrári árából.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6142
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5198
Tartózkodási hely: Szár

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Jester írta:
2019.12.28., szomb. 23:22
Mivel egy olyan kérdéskört boncolgat a topik, amire nincs tudományos magyarázat, ezért mindig felmerül a "hit".
Nono. :rolleyes:

Mivel minden kábelnek vannak olyan elektromos tulajdonságai (fajlagos kapacitás, fajlagos induktivitás, fajlagos ellenállás, hullámimpedancia, stb), amelyek bizonyítottan befolyásolják a rajta áthaladó váltóáram tulajdonságait, ráadásul ezek nagy része frekvenciafüggő tulajdonság, általánosságban nem lehet kijelenteni, hogy a kábelekkel kapcsolatos jelenségekre "nincs tudományos magyarázat".

Szerintem ha "általában kábelekről" beszélünk, akkor tévúton járunk.

Én elektromos áramot vezető kábelekből a célzott felhasználás szempontjából legalább 4 kategóriát különböztetnék meg:

1. Olyan kábelek, amelyeken a hang/zene valamilyen analóg elektronikus modellje "közlekedik" (beleértve a modulált jeleket is). A hifiben messze a leggyakoribbak ezek közül az analóg összekötők és a hangfalkábelek. A különböző kábelek fenti tulajdonságai eltérőek, és emiatt valamint az analóg "modellek" jellege miatt egész egyszerűen "van tudományos magyarázat" az eltérő "hangjukra". De jómagam is egyértelműen hallok különbségeket analóg kábelek között, minél kisebb a rajtuk "átküldött" jel jellemző amplitúdója, annál erőteljesebben hallható a hatás.

2. Olyan kábelek, amelyeken a hang/zene digitális elektronikus modellje "közlekedik", ez jellemzően jóval (tipikusan legalább egy nagyságrenddel) magasabb frekvenciát jelent, mint az analóg modellnél. Na itt már nem olyan egyszerű a kérdés, mert a digitális modellekneknek elvileg nagyon nagy a tűrésük a fenti kábeljellemzők által okozott befolyásolással szemben. Próbálom elkerülni az ebből adódó parttalannak tűnő vitát, egyszerűen maradjunk annyiban, hogy szerintem ezen kábeleknél a hallható különbségek jellege és mértéke nagyban függ az digitális modellezés (kódolás) mibenlététől, a kommunikációs protokolltól, valamint a kábel két végén lévő eszközöktől is.

3. Tápkábelek. Ebben a témában nem merek megnyilvánulni :D , de gondoljunk itt is az áltlános kábeltulajdonságokra. Tudományos magyarázat meglétének valószínűsége itt számomra elég magas...

4. Egyéb, pl. "virtuális földelést" bekötő kábelek - na ez az ezotéria területe, szóval én inkább hagynám.

Részemről (pontosabban: számomra) a leginkább a 2. és 4. kategóriában van szükség a "hitre".

Tegyük fel, hogy a hitnek tényleg nagy a szerepe ebben a kábeltémában. Kérdés, hogy akkor miben érdemes inkább hinni:
- egy világméretű összeesküvésben és átverésben, amelynek elkövetői a kábelgyártók, és az audiofil "hívők" zsebét célozza meg
- vagy abban, hogy tényleg hallható különbségek vannak az egyes kábelek között, a 2-4-es kategóriában is?

Az én véleményem: sarlatánok minden területen akadnak, de egy egész iparágat sarlatanizmussal vádolni már az a konteó ktegória, amelytől én mindig távol tartom magam (pusztán csak mert a józan eszem nem szeret a konteókban hinni).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: mgus »

Egy egyszerű tesztel el lehet dönteni a kábeleket, kell két egyforma rendszer az egyiket mezei kábelekkel kell bekábelezni a másikat meg amit meg tudsz venni maxi kábelekkel és akkor hallgatni kell mind a kettőt napi egy órát. Mindjárt eldőlne melyik tetszik jobban, melyiket hallgatnád tovább mint egy óra. Az én fülemmel úgy mondanám a mezei kábelezést hogy unalmas, fárasztó semmilyen hangzású a másik meg nyomulós izgága figyelem felkeltő vagy esetleg hangosabb. Kinek mi a jobb és milyen műfajra izgul jobban a ütősebb rock vagy metál a jobb vagy a dobozból éneklő operaénekes a nyerő.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2523
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2323
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

istvan01 írta:
2019.12.29., vas. 13:42
Tctronic írta:
2019.12.29., vas. 13:33
Én a kábelezésre úgy tekintenék, ha egy adott árú készülékhez veszek egy adott áru összekötő és tápkábelt, akkor inkább körülnéznék a piacon hogy esetleg egy készülék cserével mit kaphatok.
Pl. az erősítő használt értéke 200E és a tápkábel+ összekötő lenne mondjuk +70E . Nézzünk már körül a piacon hogy esetleg mondjuk 250E-300E Ft környezetében mit kaphatunk. (Használt árakról beszélek)

Lehet egy készülék cserével többet nyerünk mint toldozgatással, foltozgatással.

Hasonló a helyzet pl. hangfalak+hangfal kábel esetében.

Egy Ladából se lesz Mercedes akár meddig tuningolod.
Ebben a logikában az hibádzik, hogy a 270eFt készülék milyen kvalitású kábel környezetben fogja megmutatni 70eFt előnyét, ha van egyáltalán valami előnye. Mert az is benne van a pakliban, hogy 70 ide vagy oda, nincs semmi. Sajnos a kábelek korlátozó, szűk keresztmetszeti tényezőjüket nagyon nehezen lehet kitapasztalni. Az a kábel, ami nem korlátoz, azt piszok drágán kínáljak, ezért marad a hangolgató, meg éppen még nem zavaró összekötések keresése.
Én abban hiszek, hogy a készülék fontosabb mint a kábel. Egy jó készülék egy olcsóbb (szándékosan nem mondom hogy gyengébb) kábellel is jobban muzsikál, mint egy gyengébb készülék egy drága (szándékosan nem mondom hogy jobb) kábellel.
És lehet mindkét szett ára megegyezik. Én nem minden áron kábelcseréket erőltetném ha nem tetszik valami erre akartam célozni.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Tctronic 2019.12.29., vas. 14:05-kor.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tctronic írta:
2019.12.29., vas. 13:33
Én a kábelezésre úgy tekintenék, ha egy adott árú készülékhez veszek egy adott áru összekötő és tápkábelt, akkor inkább körülnéznék a piacon hogy esetleg egy készülék cserével mit kaphatok.
Pl. az erősítő használt értéke 200E és a tápkábel+ összekötő lenne mondjuk +70E . Nézzünk már körül a piacon hogy esetleg mondjuk 250E-300E Ft környezetében mit kaphatunk. (Használt árakról beszélek)

Lehet egy készülék cserével többet nyerünk mint toldozgatással, foltozgatással.

Hasonló a helyzet pl. hangfalak+hangfal kábel esetében.

Egy Ladából se lesz Mercedes akár meddig tuningolod.
Ebben a logikában az hibádzik, hogy a 270eFt készülék milyen kvalitású kábel környezetben fogja megmutatni 70eFt előnyét, ha van egyáltalán valami előnye. Mert az is benne van a pakliban, hogy 70 ide vagy oda, nincs semmi. Sajnos a kábelek korlátozó, szűk keresztmetszeti tényezőjüket nagyon nehezen lehet kitapasztalni. Az a kábel, ami nem korlátoz, azt piszok drágán kínáljak, ezért marad a hangolgató, meg éppen még nem zavaró összekötések keresése.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2523
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2323
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Én a kábelezésre úgy tekintenék, ha egy adott árú készülékhez veszek egy adott áru összekötő és tápkábelt, akkor inkább körülnéznék a piacon hogy esetleg egy készülék cserével mit kaphatok.
Pl. az erősítő használt értéke 200E és a tápkábel+ összekötő lenne mondjuk +70E . Nézzünk már körül a piacon hogy esetleg mondjuk 250E-300E Ft környezetében mit kaphatunk. (Használt árakról beszélek)

Lehet egy készülék cserével többet nyerünk mint toldozgatással, foltozgatással.

Hasonló a helyzet pl. hangfalak+hangfal kábel esetében.

Egy Ladából se lesz Mercedes akár meddig tuningolod.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Mathias írta:
2019.12.29., vas. 12:48
kimber írta:
2019.12.29., vas. 12:11
Az is egy út amit te képviselsz, csak az a baj vele szerintem, hogy az adott rendszer hangját, valós képességeit sem fogod soha teljes fényében megismerni az olcsóbb, de inkább úgy fogalmaznék, hogy nem oda illő kábelezéssel.
...
Csak ne utasítsunk el semmit zsigerből. ;)
Én mondjuk nem preferálom ezt a maximum hajhászást. Én nem vagyok olyan hogy a maradék ezred százalékot is kicsikarjam a rendszerből mindenáron(idő/pénz), főleg hogy ha lehet előre lépni hatékonyabban is. Legalábbis már nem, ugyanis hifis pályafutásom elején, hifis fórumokat olvasgatva a kábel jelentőségéről, mindenféle Nordost, meg VdH kábelt hoztam el otthoni zenehallgatásra és persze volt hűű, meg ha. Egy darabig, aztán oké, oké de hosszútávon mégiscsak nem ez a meghatározó. Valahogy azokhoz a különbségekhez amit a kábel hoz hozzá tudok szokni. Hozzáteszem a rendszeremben legutóbb kábel fejlesztés történt, szóval nem vagyok én ellene.
A hatékonyságáról és a maradék "ezred százalék kicsikarásáról" annyit , hogy ezt sokféleképpen el lehet érni. Kérdés kinek mi jelenti az előbbieket. Pl lásd Hollóházi megoldásait. Ő máshogy áll a hangzáseszmény kérdéséhez... Én is hallottam már az enyémnél "jobb" rendszert, mégis azt mondom nem kellene, mert nagyon nem volt összehangolva és nem találtam előtte a helyem. Szóval ezzel csak azt mondanám, hogy lehet, hogy az ezred %-nyi szint elérése fontosabb mint a hatékonyságnak gondolt magasabb szintű/színvonalú készülék vásárlása.
Legalábbis nekem ez hatásosabb ahhoz, hogy a történéseket és érzelmeket halljam meg a lemezekről, mint a hangokat, vagy a "zenét", vagy netán csak jó hifit. És ehhez eddig úgy látom, fontosak a nagyon jó kábelek.

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1826
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1660
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Picit elúszott, hogy honnan indultunk a mostani 10%-on felháborodással. Érdemes újra elolvasni, idézem:
diagnet írta:
2019.12.28., szomb. 14:34
Azt láttam, hogy most már a legalapabb hifi kategóriában is egyre nagyobb teret nyer a kábelezés. A sejtésem sajnos beigazolódott. Szépen le is vezetted. Kihasználjátok, hogy a cikkek, blogok, vlogok, fórumok hatására elsőre mindenki a kábelekhez kapkod tüneti kezelés céljából. A kis pénzű kezdő hifisek körében a 10%-os "szabály" már 20-30%-ot tesz ki. Mert ahogy írtad, ebben az ársávban nincs az üzletekben aktív komponens. Itt mondhatnátok azt, hogy várjanak még, nem kell elkapkodni, gyűjtsenek pénzt és közben tájékozódjanak, tapasztalódjanak.
De nem ez történik. Mindegy mennyivel, de a kasszához kell fáradni. 300 Ft-tól végtelen összegig be van skálázva a megváltás reménye. Megveszik az új gombokat a kinőtt kabátra.
Tehát a mostani felvetés az volt, hogy már kezdésre, és már az olcsóbb rendszerekben is nő a kábelezésre égetett pénz, illetve, hogy divat lett kábelezéssel eszközhibát javítani, próbálni javítani. - Erre jöttök itt a bevált, problémamentes rendszereitek fejlesztésére betett kábelekkel. Szerintem a kettő más. Elsőként kell egy rendszer amit szeretsz akár PC tápkábellel is, aztán fejlesztheted ha akarod.
Nálam pl. sokáig ment a mostani rendszer gyári/alap kábelekkel, és akkor kezdtem el kábelre költeni amikor eldöntöttem, hogy az alap kábelezéssel is szeretem és marad a rendszer. Ez így fejlesztés. Ha viszont problémám lett volna és arra próbálok kábelezni, az meg baromság. Ahogy az is baromság lett volna, hogy vásárláskor a rendszer árát még egyszer kábelre költsem, anélkül, hogy együtt éltem volna vele - mert akkor vehettem volna 2x olyan drága rendszert. Szerintem ezek más-más dolgok és más-más helyzetek.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Hores írta:
2019.12.29., vas. 11:45
Sziasztok!

Szép lassan azért egyszerűsödhet is ez a dolog, ahogy jönnek az új fejlesztések, új erősítők, ahol integrálnak mindent, "elfogadható" minőségben.

Példaként az Arcam SA30-at említeném, - https://www.arcam.co.uk/products,HDA,In ... r,SA30.htm - ahol egy csúcs DAC chip (Sabre ESS9038K2M), egy nagy teljesítményű, jó erősítő, és egy teljesértékű hálózati lejátszót kap az ember, ahol ha úgy tetszik, még UTP kábelt sem kell beledugni, kizárólag egy hangfalkábel és egy tápkábel szükségeltetik a zenehallgatáshoz. Persze a kábelcserélgetés élménye így oda lesz, de sok pénzköltéstől, és bosszúságtól szabadíthat meg a "jövő" technológiája.

Hogy legyen egy érdekes "kábelezzünk" tapasztalat is, ami a rendszer érzékeny egyensúlyára példa, a napokban próbáltam más tápkábelt a DAC-omban (Aune S6), mivel az ünnepek alatt nagyon ráértem. Ebben egy 1,5mm2 -es Pointe Power Cord volt, ezt cseréltem egy HPOCC-s 4mm2-es kábelre. Elsőre a mély hangok tűntek fel, hogy több lett, de nem több lett, hanem torz, "brummogni" kezdett minden, ami elég meglepő volt. Ami viszont ennél is érdekesebb, hogy a DAC-ba a "zene-pc"-ről egy Y USB kábelen megy a jel, és az USB külső tápjában is cseréltem eztán tápkábelt, amiben egy PC-s kábel volt(ez tán 0,75mm2-es), és ide került a DAC-ból kivett Pointe kábel. Ismét jól szólt a "gitár", helyreállt az egyensúly. Azt hogy jobb lett-e, mint a kiindulási állapot, azt nem tudom megmondani (nem cseréltem vissza azóta), de a lényeg most az egyensúly megbomlásán van, és annak a helyreállításán.

Hasonlatként én ez egy folyadékkal telt, csőhálózathoz hasonlítanám, amiben a csövek átmérője, egyéb áramlást gátló tulajdonságai befolyásolják az áramlást, és mikor egy aktív eszközbe több helyről folyik be "áram", amiből a végén kijön a "jel", ez változhat akkor is, ha a beáramló "áramok" aránya(milyensége) megváltozik. Természetesen mérésekkel nem tudom alátámasztani a tapasztaltakat, de ehhez nem kell "vájtfül", hogy halljuk, hogy valami szar, vagy jó. (ez esetben ekkora volt a különbség)

Visszakanyarodnék az integrált erősítőkhöz, ahol nincs szükség USB kábelre sem, külön tápolt kártyákra, vagy ilyen megoldásra, mint amit én használok, mivel eszközön belül továbbítódik a jel, történik a D/A konverzió, stb., igen rövid jelutakon.


Kellemes Ünnepeket Kívánok Mindenkinek!

Üdv!
HZ
Hm.... Szerintem ez nem megoldás, max csak egy szűk réteg számára. Inkább korlát, mert még esélyed sincs , hogy változtass a kábelezésen, vagy bármin, ha nem értesz hozzá. Mindenesetre én messze elkerülném az ilyet, de elfogadom , ha valakinek ez a megoldás.

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Mathias »

kimber írta:
2019.12.29., vas. 12:11
Az is egy út amit te képviselsz, csak az a baj vele szerintem, hogy az adott rendszer hangját, valós képességeit sem fogod soha teljes fényében megismerni az olcsóbb, de inkább úgy fogalmaznék, hogy nem oda illő kábelezéssel.
...
Csak ne utasítsunk el semmit zsigerből. ;)
Én mondjuk nem preferálom ezt a maximum hajhászást. Én nem vagyok olyan hogy a maradék ezred százalékot is kicsikarjam a rendszerből mindenáron(idő/pénz), főleg hogy ha lehet előre lépni hatékonyabban is. Legalábbis már nem, ugyanis hifis pályafutásom elején, hifis fórumokat olvasgatva a kábel jelentőségéről, mindenféle Nordost, meg VdH kábelt hoztam el otthoni zenehallgatásra és persze volt hűű, meg ha. Egy darabig, aztán oké, oké de hosszútávon mégiscsak nem ez a meghatározó. Valahogy azokhoz a különbségekhez amit a kábel hoz hozzá tudok szokni. Hozzáteszem a rendszeremben legutóbb kábel fejlesztés történt, szóval nem vagyok én ellene.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Robici »

Ahogy elnézem, itt (is) alapvető dogmaként kezeli sok mindenki, hogy az ár és a minőség között egyenes összefüggés áll fenn. Vicces, hogy már nem is típusokról, nem is márkákról, hanem már csak árkategóriákról van szó. Az én eddigi megfigyelésem szerint az ár és a hangminőség valamint műszaki tartalom között semmiféle összefüggés nincs a hifi semmilyen területén. (Nyilván egy korrekt megoldáshoz kell egy minimális ár.) Nem hiszem, hogy ez a kábelek terén máshogy lenne, sőt!

Az viszont kísérletekkel igazolt, hogy az árcédula, a márka és a kinézet jobban befolyásolja a hangzásélményt mint hinnénk. A kábelekre ez talán még fokozottabban igaz lehet...

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: mgus »

Mathias írta:
2019.12.29., vas. 11:52
wittao írta:
2019.12.29., vas. 10:53
Mathias írta:
2019.12.29., vas. 10:36

Szerintem hibás a számítás.
Ha van 800e Ft-od akkor lehet 200e ft/forrás/erősítő hangfal/kábel felosztás is, amit preferálsz. De ennek a "10%-os változata" nem a 600e + 60e kábel, hanem 80e kábel és mondjuk 200e forrás, 200e erősítő, 320e hangfal.
Én kérdés nélkül utóbbi szerint osztanám fel az összeget. Én úgy vagyok vele hogy jelen konkrét esetben 120e Ft jobban elfér a hangfalban, mint kábelben.
En pedig teljesen egyetertek Kimberrel.
Megis milyen kabeleket akarsz venni 80.000-ert? Ha jol szamolom 2-3 tapkabel, eloszto, hangfalkabel, osszekoto.
Jelen példában, ahol 800e a keret, én nem vennék tápkábeleket meg elosztót, mert egész egyszerűen minden megspórolható forint az én személyes véleményem szerint ezen a szinten hangfalban, és/vagy erősítőben "többet ér". Persze ott ahol már nincs ésszerű előrelépés készülékek terén, mondjuk nem tud valaki az 1 milliós hangfal helyett 1,5 milliósat venni, mert mondjuk nincs olyan ami tetszene neki, vagy nem férne el mondjuk az persze nyugodtan vegyen 500e-ért kábelt.
Egy 20e -ért vettem a dobozomat milyen szar lehet a hangja, :D az elosztóba 100e fektettem, az elosztót meg 200e táplálja. És mindez bemegy a PC kapcsoló üzemű tápjába. A minap jártak nálam vendégek az kérdezték milyen dobozok hogy ilyen jól szólnak ők is ilyet akarnak venni. :D
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
mercury
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016.12.28., szer. 21:51
Értékelés: 1

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: mercury »

Sziasztok,

hangfal összekötőnek egy QED Silver Anniversary XT SPOFC kábelt használok, viszont a rajta lévő jelöletlen (noname?) banándugók elég rossz állapotban vannak, így gondoltam lecserélem őket.

Lenne tanácsotok, hogy mit lenne érdemes vennem? Valami a kábel minőségével/árával harmonizáló banándugót vennék rá.

Avatar
Hores
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018.10.18., csüt. 18:38
Értékelés: 62

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Hores »

Mathias írta:
2019.12.29., vas. 11:52
wittao írta:
2019.12.29., vas. 10:53
Mathias írta:
2019.12.29., vas. 10:36

Szerintem hibás a számítás.
Ha van 800e Ft-od akkor lehet 200e ft/forrás/erősítő hangfal/kábel felosztás is, amit preferálsz. De ennek a "10%-os változata" nem a 600e + 60e kábel, hanem 80e kábel és mondjuk 200e forrás, 200e erősítő, 320e hangfal.
Én kérdés nélkül utóbbi szerint osztanám fel az összeget. Én úgy vagyok vele hogy jelen konkrét esetben 120e Ft jobban elfér a hangfalban, mint kábelben.
En pedig teljesen egyetertek Kimberrel.
Megis milyen kabeleket akarsz venni 80.000-ert? Ha jol szamolom 2-3 tapkabel, eloszto, hangfalkabel, osszekoto.
Jelen példában, ahol 800e a keret, én nem vennék tápkábeleket meg elosztót, mert egész egyszerűen minden megspórolható forint az én személyes véleményem szerint ezen a szinten hangfalban, és/vagy erősítőben "többet ér". Persze ott ahol már nincs ésszerű előrelépés készülékek terén, mondjuk nem tud valaki az 1 milliós hangfal helyett 1,5 milliósat venni, mert mondjuk nincs olyan ami tetszene neki, vagy nem férne el mondjuk az persze nyugodtan vegyen 500e-ért kábelt.
Ezek az arányok szerintem úgy változnak az idővel, ahogy az ember halad a tapasztalás útján. Utólag nekem is rémlik, ahogy "Sonny" öcsém mondta, hogy a hangfalra költsek legtöbbet, az éri el a fülem, utólag mondhatom, hogy picit bánom, hogy nem hallgattam rá, ha újrakezdeném, én is "dobozra" spórolnék első körben. Ha egy hangszórónak (középnek, magasnak) szar hangja van, az soha nem fog szépen énekelni ...
A tér, a lecsengések, az arányok változni fognak a kábelek cseréjével, de a hang, ami a hangszóróból jön, az nem!

A vadászatban az optikára mondták, hogy abból kell a legdrágább, mert azzal látsz, itt most én is azt vallom, hogy a "dobozból" kell először jót venni, a többi utána következik.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: lehoako »

Hores írta:
2019.12.29., vas. 11:45
Sziasztok!

...

Hasonlatként én ez egy folyadékkal telt, csőhálózathoz hasonlítanám, amiben a csövek átmérője, egyéb áramlást gátló tulajdonságai befolyásolják az áramlást, és mikor egy aktív eszközbe több helyről folyik be "áram", amiből a végén kijön a "jel", ez változhat akkor is, ha a beáramló "áramok" aránya(milyensége) megváltozik. Természetesen mérésekkel nem tudom alátámasztani a tapasztaltakat, de ehhez nem kell "vájtfül", hogy halljuk, hogy valami szar, vagy jó. (ez esetben ekkora volt a különbség)

...


Kellemes Ünnepeket Kívánok Mindenkinek!

Üdv!
HZ
Hali! Neked is kellemes ünnepeket!

Jó a hasonlat, én meg ahhoz hasonlítanám, hogy pléhedényben főz valaki margarinnal, vagy rézben vajjal. Ugyanazt a csirkehúst (persze, mielőtt betámadódnék Herakleitosszal, nem UGYANAZT) az egyikben ehetőnek, a másikban connoisseur-szintűnek fogod érezni.

Ha valakit győzködni kell vmiről, az azt jelenti, h nem neki való. SZVSZ.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Utólag is elnézést kérek, ha ez valakit bántana, de egy játékot folytattam le magamban. A topik utolsó oldalának hozzászólásait úgy olvastam el, hogy kitakartam a szerző nevét és megpróbáltam kitalálni. 80 %-ban sikerült (a ritkábban hozzászólóknál nem ment). Ebből nekem úgy tűnik, mindenki kifejtette már az egyértelmű álláspontját és állóháború alakult ki, amiben senki nem tud győzni, csak újabb és újabb energiát tol egy értelmetlen csatába. Bár szerintem ez a vita már az elején is értelmetlen volt.

No de én sem vagyok elég bölcs, így hát dobok én is egy kavicsot. Jelenleg a rendszerem a készülékek összértékének másfélszeresét érő kábelezéssel van összekötve. Pazarul szól, jobban, mint valaha. Adnék-e kábelekért 4 millió forintot? Nem, nekem ennyit nem ér.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: lehoako »

wittao írta:
2019.12.29., vas. 10:53
Mathias írta:
2019.12.29., vas. 10:36
kimber írta:
2019.12.29., vas. 08:45
Számítás kedvéért ha a rendszerben van egy erősítő 200.000,-ért, egy hangfal és egy forráskészülék ugyanennyiért, akkor a kábelezésnek (2 db tápkábel, 1 pár IC és 1 pár hangfalkábel) simán lehet az értéke ugyanígy 200.000,-Ft, és ez még egyáltalán nem drága négy kábelért, igencsak körül kell nézni, hogy mi fér bele ennyibe normális minőségben. Megnézném azt, hogy a három készülék 600.000,-Ft-os árának 10 %-ért, azaz 60.000,-Ft-ért ki és hogyan jön ki a fent említett négy kábel beszerzésében, jöhetnek a javaslatok. ;)
Szerintem hibás a számítás.
Ha van 800e Ft-od akkor lehet 200e ft/forrás/erősítő hangfal/kábel felosztás is, amit preferálsz. De ennek a "10%-os változata" nem a 600e + 60e kábel, hanem 80e kábel és mondjuk 200e forrás, 200e erősítő, 320e hangfal.
Én kérdés nélkül utóbbi szerint osztanám fel az összeget. Én úgy vagyok vele hogy jelen konkrét esetben 120e Ft jobban elfér a hangfalban, mint kábelben.
En pedig teljesen egyetertek Kimberrel.
Megis milyen kabeleket akarsz venni 80.000-ert? Ha jol szamolom 2-3 tapkabel, eloszto, hangfalkabel, osszekoto.
Wittao, ingyen PC-kábellel simán meg lehet úszni, hogy a többire is költeni kelljen, mert olyan lesz a hang, h inkább be se kapcsolja senki :D :D :D

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”