Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kábelezzünk

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Jester írta:
2019.12.29., vas. 18:04
kaef2 írta:
2019.12.29., vas. 17:55
Nekem tök mindegy a fogalmazás, de ha már ilyen magabiztos állításokat teszel, legalább a hazai alakjairól legyen ismeret. Ha nem túl nagy kérés.
Ha elolvasod az előző hozzászólásomat, akkor láthatod, hogy leírtam, hogy egyik magyar kábelgyártót sem ismerem, és kérdést tettem fel azt illetően, hogy vajon milyen know-how állhat mögöttük. Feltételeztem, hogy nem mindegyik mögött van komoly szaktudás, és bizonyos termékek létrejötte nem feltétlenül bír olyan mögöttes műszaki értékkel/tudással mint amire az ára predesztinálja. Az idézett hozzászólásomat is azzal kezdtem, hogy "Gondolom". Nem tettem senkiről semmilyen állítást, főleg nem megnevezve a gyártót. Értem és megértem, hogy zavar a jelenlétem, nem értesz egyet a hozzászólásaimmal, de kérlek ne adj olyat a számba amit nem mondtam ("ilyen magabiztos állításokat teszel").
Ha nem túl nagy kérés.
Mi lenne ha nem csak "gondolnád", hogy mit csinálnak a kisebb kábelgyártók, hanem például utána néznél?
Vagy megkérdeznéd őket? Mielőtt velük kapcsolatos feltételezésekbe bocsátkozol.
(Szivesen megadom Bese Attila telefonszámát, sokat tanulhat tőle az ember)

A "magabiztos állítások" kifejezés, arra a kommunikációra vonatkozik, amit általában folytatsz olyan dolgokban, amiket értelmetlennek látsz.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

wittao írta:
2019.12.29., vas. 18:02
asebestyen írta:
2019.12.29., vas. 17:49
wittao írta:
2019.12.29., vas. 17:39

Ez az Entreq-es dolog kb. 10 eves talan... azota lattal mar altaluk gyartott kabelt? Konkretan honnan veszik az ezustot hozza. Ahogy telik az ido, egy picit valtozik a vilag.
Ezt 2 irányból is meg lehet közelíteni.
1. Kutyából nem lesz szalonna.
2. Rablóból lesz a legjobb pandúr.

Amúgy "A lovat nem teszi jobbá az aranyos kantár."

;peace;

"Egyedül a változás állandó", és "csak két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi butaság".

Biztos van még néhány. :D
Olyan is van, hogy beteszel egy Apollo USB kabeluket a PC-s utan, majd elkezdesz gondolkodni, megis hogy szolhat ez maskepp.

Csak Nektek: “ki mint el, ugy itel” ;)
"A tények makacs dolgok". :D

Nah, kábelezzünk, USB kábel. Jó téma. Rengeteg olyan USB kábelem volt, hazai készítőktől főleg, amik sajnos de nem jók.
Volt olyan, amelyikkel nem is látta a sz.gép a DAC-ot, több is. Ilyen gyári kábellel soha nem volt, de elképzelhetetlen is egy normális világban. Olyan, amelyikkel pattogott a hang még több, több gyártótól is. Aztán gondoltam egy ideje, csinálok magamnak USB kábelt, hátha, Neotech UPOCC rézből, aranyozott csatlakozók, jóféle forraszanyag. Hangra kiválasztott vezető elrendezés. Ez a DIY, magamnak, ha még érti ezt valaki. Nah, amíg max 24/48-ban, de főleg 16/44.1-ben hallgattam, tök jó volt, meg voltam elégedve. Aztán elkezdtem HQPlayerrel felskálázni 32/192-re, pattog, mint a rohadás, ahogy telik az idő, egyre inkább. Bekötöttem egy 300Ft-os nyomtató kábelt, nem pattog. Nem vagyok elég ügyes gyerek. Hiába szólt nekem tetszőbben kis felbontáson, mint a PC-s.
Egyszerűen műszakilag nem jók ezek a kábelek, mert hifis hülyeségek szerinti elgondolás szerint készültek, az enyém is.
Ilyenkor elgondolkozok, hogy bár különbségeket hallani vélek ezek hangja között, akkor most milyet vegyek? Biztos, hogy gyári lesz, valami olyan, amelyik nagy távolságra is képes elvinni a jelet, az műszakilag biztosan korrekt, kellő zavarvédelemmel is rendelkezik. Nem akarok márkát mondani, de Supra lesz :D , az már bizonyított itt többeknél.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

fapaci írta:
2019.12.29., vas. 17:40
wittao írta:
2019.12.29., vas. 17:36
Egyszeruen nem eri meg mellekelni sem tapkabelt.
Ellenben kötelező, de ezt gyártóként biztosan tudod. :rolleyes:
Igy van, a gyártóknak általában csak egy a fontos a tápkábelek kapcsán: az adott eszköz max teljesítményfelvételét üzembiztosan, technikailag és jogilag támadhatatlan módon szolgálják ki.

Vannak persze kivételek.

A Naim gyárban a 2005-ös gyárlátogatásunk során elmondták, hogy amikor egy új szállítmány érkezik az olcsó öntött, gépek mellé adott tápkábelből azt is "behallgatják", és ha úgy érezték, hogy nem olyan mint az elvárás és amit megszoktak, akkor visszaküldték az egész szállítmányt. A jónak talált szállítmány kábeleit pediog a becsomagolás előtt a sima öntött és a gép mellé adott tápkábeleket feltették egy "rázógépre", hogy mechanikusan "járódjanak". Ez látható a fotón, amit a gyárban csináltam anno.
DSC_0302.jpg
DSC_0302.jpg (828.69 KiB) Megtekintve 1825 alkalommal
Szintén megmérték és behallgatták a trafó szállítmányokból vett mintát is és ha nem volt jó azokat is visszaküldték:
DSC_0276.jpg
DSC_0276.jpg (843.05 KiB) Megtekintve 1825 alkalommal
Továbbá a belső szereléshez előkészített kábelezést is ugyanígy minősítették és a minősítést követően hallgatással kiválasztották a kábel irányát és annak megfelelően jelölésekkel látták el, hogy a belső szerelésnél is konzisztensen megtartsák az irányt.
DSC_0277.jpg
DSC_0277.jpg (863.93 KiB) Megtekintve 1825 alkalommal
Az alábbi fotón is jól látható a Supercap tápegység belső kábelein az irány jelölése
DSC_0265.jpg
DSC_0265.jpg (851.17 KiB) Megtekintve 1825 alkalommal
Mindezt 2005-ben, az átlag angol fizetésekből is megvehető eszközeikhez.
Továbbá mindezt úgy, hogy összekötő kábeleknek akkor igen olcsó saját kábeleket adtak (cd játszók esetében gyári tartozékként (SNAIC)) és a gyári hangfalkábeleik (NACA) is adott ismert paraméterekkel mérve és ajánlva az igen olcsó kategóriába tartoztak. A kábelezést (földelést főképpen) és csatlakozóikat (DIN) a rendszereik fontos elemének tartották és beletervezték az eszközök hangjába. Mindegyik esetében jól megjelölve az irányt.
DSC_0259.jpg
DSC_0259.jpg (1.49 MiB) Megtekintve 1825 alkalommal
Amikor elkezdtek CD játszót fejleszteni, akkor nagyon komoly saját RF és EMI mérőrendszert alakítottak ki, amit tovább bővítettek, amikor DAC-ot és streamert is fejleszteni kezdtek. Ezekben a digitális eszközökben már teljesen más típusú és más módon kiválasztott belső kábelezést használtak.

Mindezt úgy, hogy istenigazából nem marketing eszközként használták, nem igazán verték ezeket a dolgokat nagydobra. Hanem meggyőződésből, hogy a kábelezés, az RF és EMI védelem és annak iránya egy határig még az alapárú elektronikák esetében is fontos.

Hogy ma, hogy csinálják azt már nem tudom, de most már vannak nagyon drága kábeleik és elektronikáik is.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

wittao írta:
2019.12.29., vas. 18:02
Olyan is van, hogy beteszel egy Apollo USB kabeluket a PC-s utan, majd elkezdesz gondolkodni, megis hogy szolhat ez maskepp.
Remélem nem sértő amit írok:

Az Apollo-val már csak egy gond lehet (de csak a "magunkfajtáknál"): az ára :rolleyes:

(Igaz, hogy az Entreq USB kábelbotránya már nagyon régi sztori, de azt hiszem, ez őket is nagyon megviselhette, mert a bizalmat nagyon könnyű eljátszani ilyesmivel, és utána jó sok idő és munka kell az újrafelépítéshez - amint látod, sajnos az Entreq USB kábeleiről még mindig nagyon sok embernek nem az jut eszébe, hogy mennyire fantasztiks kábel az Apollo, hanem az a bizonyos botrány - pedig szerintem az Entreq vezetőjének hozzáállása a "botrányhoz" példás volt, emlékeim szerint).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

wittao írta:
2019.12.29., vas. 17:36
A legtobb esetben a vasarlok 45 fokos szogben kihajitjak a mellekelt kabeleket, illetve ki sem bontjak hogy ugy ertekesitsek tovabb ha akarjak.
Hehe, magamra ismerek... a Primalunám doboza félre van téve ugye, ahogy kell, ki tudja mikor adom el, és ott pihen benne a bontatlan gyári tápkábel... amit még ki sem emeltem belőle. A vicc, hogy ezzel nem csak én vagyok így, a pár hónaposan vásárolt erősítő gyári tápkábelét az előző tulaj sem bontotta ki :D

A Linn tápkábelét meg tényleg csak azért használtam pár napig, mert nem volt itthon "raktáron" más... gondolkodik.gif
wittao írta:
2019.12.29., vas. 17:36
Egyszeruen nem eri meg mellekelni sem tapkabelt. Valami olcsobb “PC tapkabelt” azert mellekelnek, hogy amig nincs mas/jobbnak gondolt kabele a vasarlonak addig is hasznalja valamivel, illetve letesztelje. Ezt a penzt en speciel inkabb elengednem a vetelarbol (plusz kabel, csomagolasa, plusz terfogat, plusz szallitasi suly).
Csak laikusként gondolom, hogy megérné, ha minden más gyártó is komolyan venné a kábeleket - mert ugye rendszerszinergia meg minden - elvileg a gyártók tudhatnák, melyik "komolyabb" tápkábel van szinergiában a cuccukkal (de ez tényleg csak laikus feltételezés). Viszont amíg mindenki csak bedobja a PC-kábeles zacsit, addig tényleg nincs értelme, és nem éri meg - a vásárlók úgyis hozzászoktak ehhez.

Hasonló ez, mint pl. - Te is tudod - a PrimaLuna gyári csövei. Nem szólnak (nagyon) rosszul, de azért a PrimaLunák is meghálálják a "rendes" csöveket - sőt, a felhasználói kézikönyvben külön bekezdést szentel a PrimaLuna is annak, hogy érdemes kipróbálni NOS csövekkel - amire az USA-ban a PrimaLuna forgalmazójának pl. külön cső-ajánló weblapja, és persze saját webshopja van (többek között NOS Tungsramokat is ajánl és árul)... Én ebben nem is látok semmi kivetnivalót, sőt, a tápkábelek esetében is lehetne gyári ajánlás, akár saját opciós "upgrade" tápkábel is, mint a Vincentnél... Mégis, ez valahogy nem "divat" gondolkodik.gif
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Jester »

kaef2 írta:
2019.12.29., vas. 17:55
Nekem tök mindegy a fogalmazás, de ha már ilyen magabiztos állításokat teszel, legalább a hazai alakjairól legyen ismeret. Ha nem túl nagy kérés.
Ha elolvasod az előző hozzászólásomat, akkor láthatod, hogy leírtam, hogy egyik magyar kábelgyártót sem ismerem, és kérdést tettem fel azt illetően, hogy vajon milyen know-how állhat mögöttük. Feltételeztem, hogy nem mindegyik mögött van komoly szaktudás, és bizonyos termékek létrejötte nem feltétlenül bír olyan mögöttes műszaki értékkel/tudással mint amire az ára predesztinálja. Az idézett hozzászólásomat is azzal kezdtem, hogy "Gondolom". Nem tettem senkiről semmilyen állítást, főleg nem megnevezve a gyártót. Értem és megértem, hogy zavar a jelenlétem, nem értesz egyet a hozzászólásaimmal, de kérlek ne adj olyat a számba amit nem mondtam ("ilyen magabiztos állításokat teszel").
Ha nem túl nagy kérés.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Jester írta:
2019.12.29., vas. 17:46
kaef2 írta:
2019.12.29., vas. 17:41
Jester írta:
2019.12.29., vas. 17:29
Gondolom kisebb gyártók nem maguk húzzák a kábelt, nem ők találják ki a szigetelést stb...
Tévedsz, beszélj Bese Attilával, aki Alisca Orange cégnéven kb 2 évtizede csinálja a kiváló kábeleit. Bizony ő találta ki a szigetelést is.

http://www.retroaudio.hu/doc/termekek.php#hangf_kabelek
Elnézést kérek, hogy pontatlanul fogalmaztam, engedj meg egy 4 betűs javítást: "Gondolom kisebb gyártók nem mind maguk húzzák a kábelt, nem ők találják ki a szigetelést stb..."
Nekem tök mindegy a fogalmazás, de ha már ilyen magabiztos állításokat teszel, legalább a hazai alakjairól legyen ismeret. Ha nem túl nagy kérés.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

wittao írta:
2019.12.29., vas. 17:39

Ez az Entreq-es dolog kb. 10 eves talan... azota lattal mar altaluk gyartott kabelt? Konkretan honnan veszik az ezustot hozza. Ahogy telik az ido, egy picit valtozik a vilag.
Ezt 2 irányból is meg lehet közelíteni.
1. Kutyából nem lesz szalonna.
2. Rablóból lesz a legjobb pandúr.

Amúgy "A lovat nem teszi jobbá az aranyos kantár."

;peace;

"Egyedül a változás állandó", és "csak két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi butaság".

Biztos van még néhány. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Jester »

kaef2 írta:
2019.12.29., vas. 17:41
Jester írta:
2019.12.29., vas. 17:29
Gondolom kisebb gyártók nem maguk húzzák a kábelt, nem ők találják ki a szigetelést stb...
Tévedsz, beszélj Bese Attilával, aki Alisca Orange cégnéven kb 2 évtizede csinálja a kiváló kábeleit. Bizony ő találta ki a szigetelést is.

http://www.retroaudio.hu/doc/termekek.php#hangf_kabelek
Elnézést kérek, hogy pontatlanul fogalmaztam, engedj meg egy 4 betűs javítást: "Gondolom kisebb gyártók nem mind maguk húzzák a kábelt, nem ők találják ki a szigetelést stb..."
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Jester »

wittao írta:
2019.12.29., vas. 17:39
Ez az Entreq-es dolog kb. 10 eves talan... azota lattal mar altaluk gyartott kabelt? Konkretan honnan veszik az ezustot hozza. Ahogy telik az ido, egy picit valtozik a vilag.
A lényeg az volt, hogy az Entreq is így kezdte. Gondolom nem lenne egyedülálló eset a világban, hogy egy random kábelt betesznek igényes és vastag szigetelésbe, rádobnak szép csatlakozókat, majd eladják 10-1000x áron.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Jester írta:
2019.12.29., vas. 17:29
fapaci írta:
2019.12.29., vas. 17:14
No de mi más dolga lenne egy gazdasági társaságnak, vállalatnak vállalkozásnak? Az ipar melyik területe az, amelyik nem a piaci igények kielégítését végzi? Miért emelnénk ki ebből a körből a HiFi-t, vagy a kábelkészítőket? Mert közel vagyunk a fennkölt zeneművészethez? Ez kicsit sovány érvnek tűnik.
Nem mondtam, hogy lenne más dolga. Mire volt ez érv szerinted?
Én csak azt mondom, hogy attól, hogy van az 1 milliós digit kábelre kereslet, nem azt jelenti, hogy bármilyen műszaki vagy auditív szempontból értelme is van. Szubjektív érzelmi szinten biztosan van értelme, hiszen megveszik az emberek és boldogok is vele.
Azért emeltem ki a kis szériás kábelkészítőket, mert kíváncsi lennék az ő hozzáadott tudásukra egy átlagos kábelhez képest. Hogy mást ne mondjak, az Entreqnél is előfordult ugye, hogy a nem éppen olcsó USB kábel alatt egy átlagos szigetelt USB kábel lapult. Gondolom kisebb gyártók nem maguk húzzák a kábelt, nem ők találják ki a szigetelést stb...
Tévedsz, beszélj Bese Attilával, aki Alisca Orange cégnéven kb 2 évtizede csinálja a kiváló kábeleit. Bizony ő találta ki a szigetelést is.

http://www.retroaudio.hu/doc/termekek.php#hangf_kabelek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

wittao írta:
2019.12.29., vas. 17:36
Egyszeruen nem eri meg mellekelni sem tapkabelt.
Ellenben kötelező, de ezt gyártóként biztosan tudod. :rolleyes:

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Jester »

fapaci írta:
2019.12.29., vas. 17:14
No de mi más dolga lenne egy gazdasági társaságnak, vállalatnak vállalkozásnak? Az ipar melyik területe az, amelyik nem a piaci igények kielégítését végzi? Miért emelnénk ki ebből a körből a HiFi-t, vagy a kábelkészítőket? Mert közel vagyunk a fennkölt zeneművészethez? Ez kicsit sovány érvnek tűnik.
Nem mondtam, hogy lenne más dolga. Mire volt ez érv szerinted?
Én csak azt mondom, hogy attól, hogy van az 1 milliós digit kábelre kereslet, nem azt jelenti, hogy bármilyen műszaki vagy auditív szempontból értelme is van. Szubjektív érzelmi szinten biztosan van értelme, hiszen megveszik az emberek és boldogok is vele.
Azért emeltem ki a kis szériás kábelkészítőket, mert kíváncsi lennék az ő hozzáadott tudásukra egy átlagos kábelhez képest. Hogy mást ne mondjak, az Entreqnél is előfordult ugye, hogy a nem éppen olcsó USB kábel alatt egy átlagos szigetelt USB kábel lapult. Gondolom kisebb gyártók nem maguk húzzák a kábelt, nem ők találják ki a szigetelést stb...
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Jester írta:
2019.12.29., vas. 16:53
Bécó írta:
2019.12.29., vas. 16:36
Ha csak az itthoni készülék gyártókat nézzük sokuk készít kábeleket is.Pl:Ethosz,Human,Etalon,Hivox,Soner,Alisca,TMP...stb.Szerintetek ők nem hallják a különbséget a villanydrót konra speckábel között? Csak kérdezem?
Nézd, szerintem nem az a kérdés, hogy hallják-e a különbséget, hanem az, hogy van-e különbség. Ha kétszer egymás után lejátszod ugyanazt a zenét, vagy akár zenerészletet, sosem fog ugyanúgy szólni. Ez lehet azért, mert pl. kicsit megváltoznak a környezeti változók: nagyobb/alacsonyabb alapzaj, picit máshogy tartja az ember a fejét. Tehát lesz különbség, főleg ha a tesztelő tudja, hogy változott a kábel. Akkor is mást hall ha nem változik a kábel, de akkor nyilván tudatosan tudja, hogy nem kellett változást hallania, így nem is számol be változásról, pedig sokszor lehet, hogy kellene...

Kontrakérdésként feltenném azt, hogy az említett gyártóknak vajon milyen know-how-ja van kábelgyártással kapcsolatban? Nem ismerem egyiket sem, így nem tudom, a kérdésem nem kötekedő szándékú hanem komoly. Én el tudom képzelni, hogy van köztük mondjuk anyagmérnök akinek komoly tudása van a vezetők összetételével kapcsolatban, de azt is el tudom képzelni, hogy egyszerűen próbálgatásos alapon fejlesztenek, vagy azt is el tudom képzelni, hogy vannak prekoncepcióik, korábbi tapasztalataik, stb... De nem lennék annyira naív, hogy azt gondoljam, hogy egy ennyire vegyes megítélésű iparban, egy olyan piacon ahol a vevőkkel azért rengeteg dolgot el lehet hitetni, minden egyes gyártó valamilyen speciális és valódi know-how birtokában legyen. Sokkal reálisabbnak tűnik számomra, hogy bizonyos gyártók egyszerűen a piaci keresletet elégítik ki.
Talán a Human Audionak, Dunaudionak, Alisca-nak vannak ilyen irányú ismeretei/ismerősei. Néhányan még legalább rendelkeznek komolyabb tapasztalatokkal, a többség meg csak csinál valamit és lesz amilyen lesz
És igen, a kábelgyártók, amennyire megszaporodtak, biztos, hogy egy komoly piaci keresletet akarnak kiszolgálni.
Bár én nem szeretem azokat a cégeket akiknek hatalmas sortimentjük van és ezt nagyon gyakran cserélik is.
Szimpatikusabbak azok a cégek akik kevés dolgot kínálnak, azt hosszú időn át és mégis az élmezőnyben tudnak velük maradni nagyon sokáig.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Jester írta:
2019.12.29., vas. 16:53
De nem lennék annyira naív, hogy azt gondoljam, hogy egy ennyire vegyes megítélésű iparban, egy olyan piacon ahol a vevőkkel azért rengeteg dolgot el lehet hitetni, minden egyes gyártó valamilyen speciális és valódi know-how birtokában legyen. Sokkal reálisabbnak tűnik számomra, hogy bizonyos gyártók egyszerűen a piaci keresletet elégítik ki.
No de mi más dolga lenne egy gazdasági társaságnak, vállalatnak vállalkozásnak? Az ipar melyik területe az, amelyik nem a piaci igények kielégítését végzi? Miért emelnénk ki ebből a körből a HiFi-t, vagy a kábelkészítőket? Mert közel vagyunk a fennkölt zeneművészethez? Ez kicsit sovány érvnek tűnik.

Természetesen egy gazdasági tevékenységet lehet olyan magas szinten űzni, hogy az már-már művészetnek nevezhető, de ezt a szintet a HiFi gyártók nagyon szűk hányada üti meg, a többiek egyszerűen csak kérnek egy szeletet a nagy tortából. Hogy ezt milyen eszközökkel érik el, az elég jól jellemzi az egész HiFi-t. Lehet ellenük tiltakozni, de ez változást nem fog hozni, mert jól bevált módszerekről van szó.

(Korábban kábeliparról beszéltél, de azt inkább hagyjuk, mert abban a HiFi részleg részesedése kimutathatatlanul alacsony.)

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 16:17
Egy érdekes kérdés, saját tapasztalat alapján:

Akinek csöves az előerősítője/erősítője, és próbálgatott már különféle csöveket benne, az valószínűleg egyértelműen tapasztalta már, hogy ugyanolyan típusú, de másmilyen gyártmányú és/vagy gyártási idejű csövek igen komoly hangbéli különbségeket tudnak okozni.

Az én történetem: miután részt vettem egy csöves teszten, ahol az enyémmel azonos gyártmányú csöves erősítőkben próbálgattunk ki különféle NOS csöveket, lett egy elképzelésem, hogy mi dobhat nagyot az erősítőm hangján az én tetszési skálámon. Hála két topiktársnak és egy jó kifogott ebay-es üzletnek is, beszereztem az elképzelésem szerinti csöveket, és beraktam. Az elképzelésem - ami, mint mondtam, konkrét csőteszten való részvételen alapult - bejött: túlzás nélkül állítom, hogy akkora a különbség, mintha teljesen más erősítőt hallgatnék. És számomra nagyon pozitív irányba változott. Értsd: így nekem sokkal jobban tetszik az erősítőm hangja (oké, kaef2? :D).

És hogy miért írom le ezt a kábeles topikban? Egyszerű. Mert a műveletre 83ezer forintot költöttem, és még az eredeti csövek is megmaradtak. Kérdem én: lehetséges lett volna ilyen mértékű (mégegyszer: mintha más erősítő szólna) pozitív változást elérnem, ha a 83 ezer forintot a (durván 40ezer forintos :rolleyes:) hangfalkábeleim cseréjére fordítom? A kérdés tényleg nyitott, nem provokatívnak szánom, én magam nem tudom a választ. Tehát: Ti mit gondoltok?
Szerintem van esély rá.
Másrészt amikor már kiaknáztál minden csőcserét meg egyebet, akkor nem nagyon marad más csak a kábelcsere, vagy a készülékeké. De amikor egy rendszerrel úgy vagy, hogy jó már hallgatni, akkor is érdemes megpróbálni igazán jó kábelekkel, mert lehet hogy a "de jó hallgatni" érzés helyett végig zokogod a lemezt olyan érzelmi hatást kapsz.
Ha szerencséd van olcsón is megúszhatod, de szerintem egyszer érdemes megpróbálni a legfelső kategóriásakból, valami igazán jót, legalább azért, hogy tudd és örökké emlékezz rá! ( Megjegyzem ez igaz a csövekre is! Amikor darabjáért adsz ennyit vagy többet.... A régiekért! )

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Jester »

Bécó írta:
2019.12.29., vas. 16:36
Ha csak az itthoni készülék gyártókat nézzük sokuk készít kábeleket is.Pl:Ethosz,Human,Etalon,Hivox,Soner,Alisca,TMP...stb.Szerintetek ők nem hallják a különbséget a villanydrót konra speckábel között? Csak kérdezem?
Nézd, szerintem nem az a kérdés, hogy hallják-e a különbséget, hanem az, hogy van-e különbség. Ha kétszer egymás után lejátszod ugyanazt a zenét, vagy akár zenerészletet, sosem fog ugyanúgy szólni. Ez lehet azért, mert pl. kicsit megváltoznak a környezeti változók: nagyobb/alacsonyabb alapzaj, picit máshogy tartja az ember a fejét. Tehát lesz különbség, főleg ha a tesztelő tudja, hogy változott a kábel. Akkor is mást hall ha nem változik a kábel, de akkor nyilván tudatosan tudja, hogy nem kellett változást hallania, így nem is számol be változásról, pedig sokszor lehet, hogy kellene...

Kontrakérdésként feltenném azt, hogy az említett gyártóknak vajon milyen know-how-ja van kábelgyártással kapcsolatban? Nem ismerem egyiket sem, így nem tudom, a kérdésem nem kötekedő szándékú hanem komoly. Én el tudom képzelni, hogy van köztük mondjuk anyagmérnök akinek komoly tudása van a vezetők összetételével kapcsolatban, de azt is el tudom képzelni, hogy egyszerűen próbálgatásos alapon fejlesztenek, vagy azt is el tudom képzelni, hogy vannak prekoncepcióik, korábbi tapasztalataik, stb... De nem lennék annyira naív, hogy azt gondoljam, hogy egy ennyire vegyes megítélésű iparban, egy olyan piacon ahol a vevőkkel azért rengeteg dolgot el lehet hitetni, minden egyes gyártó valamilyen speciális és valódi know-how birtokában legyen. Sokkal reálisabbnak tűnik számomra, hogy bizonyos gyártók egyszerűen a piaci keresletet elégítik ki.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Bécó írta:
2019.12.29., vas. 16:36
Ha csak az itthoni készülék gyártókat nézzük sokuk készít kábeleket is.Pl:Ethosz,Human,Etalon,Hivox,Soner,Alisca,TMP...stb.Szerintetek ők nem hallják a különbséget a villanydrót konra speckábel között? Csak kérdezem?
Hallják vagy nem hallják, nem lényeges, (nagyrészben) nem ezért gyártják. Meg ugye mit jelent itt az, hogy gyártják? A vezető anyagot szigetelésestül (ami, különbséget feltételezve talán a legfontosabb lehet) nem hiszem, hogy ők állítják elő.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára denesdr 2019.12.29., vas. 16:49-kor.

Avatar
Jester
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1015
Csatlakozott: 2009.03.17., kedd 22:41
Értékelés: 328

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Jester »

Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 14:17
Tegyük fel, hogy a hitnek tényleg nagy a szerepe ebben a kábeltémában. Kérdés, hogy akkor miben érdemes inkább hinni:
- egy világméretű összeesküvésben és átverésben, amelynek elkövetői a kábelgyártók, és az audiofil "hívők" zsebét célozza meg

....

Az én véleményem: sarlatánok minden területen akadnak, de egy egész iparágat sarlatanizmussal vádolni már az a konteó ktegória, amelytől én mindig távol tartom magam (pusztán csak mert a józan eszem nem szeret a konteókban hinni).
Nono 2 :)

Ezt a felét egy kicsit érdemes lenne nem fekete vagy fehér alapon megközelíteni. A kábeliparban lévők is csak emberek, sőt nagyobb részük valószínűleg általában hifi iránt nagyon komolyan érdeklődő/elkötelezett ember. Részben szerintem arról van szó, hogy a gyártók, főleg a kisebb "one-man-show" vagy manufakturális gyártók, a felhasználóikhoz hasonlóan abszolút hisznek abban amit csinálnak. A nagyobb gyártók pedig egészen egyszerűen azért kínálnak ennyiféle és árban ilyen szórású kábeleket, mert van rá kereslet. Ők pedig kielégítik a keresletet. Akár arról van szó, hogy a készülékre hat, akár az emberi tudatra hat a kábel, kereslet van rá, így bolond lenne az aki ekkora piaci rést hagy. Ez nem világméretű összeesküvés, se nem konteo, simán csak üzlet.
Because great sound fills the room, shakes the house, breaks the heart, stirs the soul, and always always will

Avatar
Hores
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018.10.18., csüt. 18:38
Értékelés: 62

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Hores »

Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 16:17
Egy érdekes kérdés, saját tapasztalat alapján:

hangfalkábeleim cseréjére fordítom? A kérdés tényleg nyitott, nem provokatívnak szánom, én magam nem tudom a választ. Tehát: Ti mit gondoltok?
Szerintem a hangfalkábel cseréje olyan hatással bír leginkább, mint a "treble"/ "bass" tekerentyű az erősítőn.

A hangképet az analóg átjátszó kábellel lényegesen jobban lehet befolyásolni, hogy pl. az énekes mennyire "elöl", "hátul", és mennyire "harsányan" szólaljon meg, mennyire legyen lágy a dob, stb.

A tápkábel a hangok leválásában játszik nagy szerepet, hogy ne a "dobozból", hanem a szobában szóljon a zene.

Ha a tápot és az átjátszót is cserélgeted, együttesen egész "látványos" hatást lehet elérni.

Ezt most eléggé leegyszerűsítettem, de az én tapasztalatom ezt mondatja velem.

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Mathias »

kimber írta:
2019.12.29., vas. 16:02
Kevés készülék gyártónak vannak saját kábelei, (pl. Vincent), de azok sem járnak automatikusan a készülékek mellé.
Jó, de saját tranzisztoruk sincs, meg saját kondenzátoruk sincs, beszállítóktól veszik. A "PC-s" tápkábelt, amit adnak azt se maguk gyártják, hanem beszállítótól veszik, vehetnének ilyen alapon más tápkábelt is, logisztikailag ugyanaz lenne mint most.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Egy érdekes kérdés, saját tapasztalat alapján:

Akinek csöves az előerősítője/erősítője, és próbálgatott már különféle csöveket benne, az valószínűleg egyértelműen tapasztalta már, hogy ugyanolyan típusú, de másmilyen gyártmányú és/vagy gyártási idejű csövek igen komoly hangbéli különbségeket tudnak okozni.

Az én történetem: miután részt vettem egy csöves teszten, ahol az enyémmel azonos gyártmányú csöves erősítőkben próbálgattunk ki különféle NOS csöveket, lett egy elképzelésem, hogy mi dobhat nagyot az erősítőm hangján az én tetszési skálámon. Hála két topiktársnak és egy jó kifogott ebay-es üzletnek is, beszereztem az elképzelésem szerinti csöveket, és beraktam. Az elképzelésem - ami, mint mondtam, konkrét csőteszten való részvételen alapult - bejött: túlzás nélkül állítom, hogy akkora a különbség, mintha teljesen más erősítőt hallgatnék. És számomra nagyon pozitív irányba változott. Értsd: így nekem sokkal jobban tetszik az erősítőm hangja (oké, kaef2? :D).

És hogy miért írom le ezt a kábeles topikban? Egyszerű. Mert a műveletre 83ezer forintot költöttem, és még az eredeti csövek is megmaradtak. Kérdem én: lehetséges lett volna ilyen mértékű (mégegyszer: mintha más erősítő szólna) pozitív változást elérnem, ha a 83 ezer forintot a (durván 40ezer forintos :rolleyes:) hangfalkábeleim cseréjére fordítom? A kérdés tényleg nyitott, nem provokatívnak szánom, én magam nem tudom a választ. Tehát: Ti mit gondoltok?
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2019.12.29., vas. 16:22-kor.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Mathias »

Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 15:32
a gyárilag mellékelt tápkábel még egy ilyen kategóriájú cuccnál sem más semmivel, mint egy mezei PC kábel (ez azért elgondolkodtató).
Ezen én is elgondolkoztam már.
És nem nagyon látok más megoldást, minthogy a készülékgyártók szerint nem lesz a vevőknek annyival "jobban tetsző hangú", mint amennyibe kerülne nekik az extra tápkábel. Pedig lehetne piaci előny ebből, ha a fórumokon elhangzottaknak megfelelően "kategóriát" is dob a készüléken. És gondolom ha vásárolnának egy kábelgyártótól valamilyen szerződés keretében nem az általunk ismert kiskereskedelmi kábel árral lenne több a készülék ára.

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

kimber írta:
2019.12.29., vas. 15:37
Aszpirin írta:
2019.12.29., vas. 15:32
kimber írta:
2019.12.29., vas. 14:52
Azért is csalóka ez a számolgatás a százalékokkal, mert a készülékek abszolút értékét elég nehéz meghatározni...
A Linn Unidisk 1.1-em ..
Tőlem bizony nem kapott ezerdolláros kábeleket, szarul érezheti magát :D
Sic transit gloria mundi.. :D
A forrásokra rájár a rúd, de az erősítők, vagy hangsugárzók, vagy akár a kábelek kevésbé avulnak meglátásom szerint.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Bécó írta:
2019.12.29., vas. 11:42
Shimano fórumtárs te milyen rendszeren hallgatsz otthon zenét?
Egyszerűn,de nagyszerűn. :D
Konkrétabban egy heed dt a forrás,egy heed si2+x2 az erősítő,és egy enigma 5 a hangsugárzó.A hangsugárzókábel egy linn k20,a digitkábel meg egy vdh triaxiál.A hálózati meg ami a dobozban volt.Ezek a drótok már tizenéve ugyanazok,és a rendszer is kisebb nagyobb kitérőkkel,kivéve a hangsugárzót ami kb öt éve van meg,és így jött össze egy olyan kerek egész,ami úgy jó ahogy van.
Még egy heed da-t bepróbálok mellé ha lesz valahol még ennek az istennek az idejében,mert kíváncsi vagyok hogy a nagyobb felbontás miképp is hatna rám és a rendszerre,de jó így is.
Még mielött ezt olvasva valaki azzal jönne,hogy ha tudnám hogy milyen is lehetne ez ilyen meg olyan drótokkal,annak most mondom hogy nem érdekel,mert kb huszadrangú kérdésként merülhet ez fel bennem.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”