Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

DAC-olás

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Carmina Burana egyik track-ről csináltam ezt a dinamika spektrumot CoolEditpro szoftverrel, a felvétel 1968-ban készült, akkor még nem volt divatban a dinamika kompresszor, a felvétel zeneileg is kiváló
http://www.amazon.co...37797786&sr=1-1


 
Most átfutottam néhány Aliavox felvételen, nagyon jó zenék, jól kezelik zeneileg a dinamikát, nem találtam (kb 20 tracket néztem) 70dB-nél szélesebb dinamika eloszlást. 65-70dB viszont nagyon gyakori ezek között.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Senki nem tudja statisztikailag értelmezhetően megkülönböztetni a 10khz-es színusz hangját a 10kHz-es négyszög vagy háromszög jeltől!
Tessék szíves lenni olyan zeneszámot mutatni, aminek ténylegesen 70dB-nél nagyobb dinamikája van! (a Csajkovszkij 1812. nyitány elcsépelt példa)


 
Carmina Burana egyik track-ről csináltam ezt a dinamika spektrumot CoolEditpro szoftverrel, a felvétel 1968-ban készült, akkor még nem volt divatban a dinamika kompresszor, a felvétel zeneileg is kiváló
http://www.amazon.co...37797786&sr=1-1


Avatar
contaxg
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2046
Csatlakozott: 2007.01.30., kedd 19:19
Értékelés: 204

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: contaxg »



Mind magyar, mind külföldi tesztek alapján lényegesen rosszabb az usb-s hangja az Essence One-nak mint a optikai meg a coax. Valamilyen C-Media chip vezérli az usb bemenetét és állítólag nem lett az igazi a hangja. Ezért én ki se próbáltam. Baromi jól szól így coaxról, meglepődnék ha ennél USBről még jobb lenne.


 
Szerintem nem olyan gáz az USB-je. Egy Hiface 1.0 szintjét simán tudja, vagy még jobb is...

hARMoNIkUStoRzitÁs.bLog
 
fül-, és fejhallgató blog

Avatar
Medvezsidó
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2010.09.23., csüt. 21:06
Értékelés: 51

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: Medvezsidó »



Először is inkább USB-n kéne használni a dacot, nem tudom milyen digi kimeneted van, de erősen esélyes, hogy a xonar usb bemenete jobb. Foobar 2000 lejátszó Wasapi-val és nem kell aggódnod, hogy Windowsban mire van állítva a mintavételezés. Upsampling-ra nem tudok válaszolni, ha nem hallod a difit akkor szerintem ne kapcsold be.


 
Mind magyar, mind külföldi tesztek alapján lényegesen rosszabb az usb-s hangja az Essence One-nak mint a optikai meg a coax. Valamilyen C-Media chip vezérli az usb bemenetét és állítólag nem lett az igazi a hangja. Ezért én ki se próbáltam. Baromi jól szól így coaxról, meglepődnék ha ennél USBről még jobb lenne.

Avatar
szocsa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 546
Csatlakozott: 2009.09.12., szomb. 11:24
Értékelés: 12

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: szocsa »



Látom itt komoly hozzáértő emberek vannak, ezért lenne egy hozzátok intézett kérdésem:
 
A múlt héten hozzájutottam egy Asus Xonar Essence One dac-hoz. Pc-re van kötve a dac egy coax kábelen keresztül. Lenne pár kérdésem nálam tapasztaltabb emberekhez hogy mit hogyan érdemes beállítani. Az egyik hogy milyen szoftverről kezeljem a coax kimenetet(most az alaplapi realtek szoftver van telepítve). Érdemes lehet esetleg más ASIO-val próbálkozni?(pl Wasapi)
A másik hogy a digit kimenetet milyen mintavételi frekvenciára állítsam.Mindig az aktuálsan szóló zenének megfelelően kell beállítani vagy, elég ha ráteszem a legnagyobbra (192khz/24 bit). A másik a dac-on ki/be kapcsolható Upsampling. Kinek mi a tapasztalta érdemes e használni vagy nem. Igazából egy nem túl kitartó összehasonlítást már eszközöltem és sajnos nem hallottam különbséget a kettő között.
 
Köszönöm a tippeket tanácsokat!


 
Először is inkább USB-n kéne használni a dacot, nem tudom milyen digi kimeneted van, de erősen esélyes, hogy a xonar usb bemenete jobb. Foobar 2000 lejátszó Wasapi-val és nem kell aggódnod, hogy Windowsban mire van állítva a mintavételezés. Upsampling-ra nem tudok válaszolni, ha nem hallod a difit akkor szerintem ne kapcsold be.
r2r 11 - Hypex UcD180HG - ASE Gleden

Vendég

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Tessék szíves lenni olyan zeneszámot mutatni, aminek ténylegesen 70dB-nél nagyobb dinamikája van!
Ennek így általánosságban semmi értelme. Egy zongora hangossága (pár méter távolságról hallgatva) fortéban, ha pillanatokra is, de simán 100 phon fölé mehet, 30-40 phon között ingadozó alapzajnál pedig nyilván akkor járunk közelebb a valósághoz, ha az alacsonyabbal számolnunk. Vagy még annyival se, mert az emberi fül képes "zaj alá hallani", vagyis az alapzaj nem fedi el tökéletesen a hangokat. Akár egy zongoránál is bőven lehet 70-80dB dinamika. Természetesen sokat nyom a latban, hogy ki, mit, és hogyan játszik rajta;)

Avatar
Medvezsidó
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2010.09.23., csüt. 21:06
Értékelés: 51

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: Medvezsidó »


Látom itt komoly hozzáértő emberek vannak, ezért lenne egy hozzátok intézett kérdésem:
 
A múlt héten hozzájutottam egy Asus Xonar Essence One dac-hoz. Pc-re van kötve a dac egy coax kábelen keresztül. Lenne pár kérdésem nálam tapasztaltabb emberekhez hogy mit hogyan érdemes beállítani. Az egyik hogy milyen szoftverről kezeljem a coax kimenetet(most az alaplapi realtek szoftver van telepítve). Érdemes lehet esetleg más ASIO-val próbálkozni?(pl Wasapi)
A másik hogy a digit kimenetet milyen mintavételi frekvenciára állítsam.Mindig az aktuálsan szóló zenének megfelelően kell beállítani vagy, elég ha ráteszem a legnagyobbra (192khz/24 bit). A másik a dac-on ki/be kapcsolható Upsampling. Kinek mi a tapasztalta érdemes e használni vagy nem. Igazából egy nem túl kitartó összehasonlítást már eszközöltem és sajnos nem hallottam különbséget a kettő között.
 
Köszönöm a tippeket tanácsokat!

Vendég

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


talán ott hogy a a valos szürök nem tudjak jol megvalositani a "Nyquist elméletet" (bocs a fogalmazasert) ? azaz ha pl. red book CD eseten 44.1 kHz fele közel esik a hallhato es felvehetö (!! erre terjeszteném ki a gondolkodást es nem az elöbbin csámcsognék) tartomanyhoz ez zavar, de igazabol mar 88 kHz-nel is a fele 44 kHz, az meg - szerintem - igen messze van a hallhato es jol felvehetö hangoktol.  
Ehhez vélemények ? vagy netan szerintetek keverek valamit ?


A Nyquist-Shannon mintavételezési tétel valós, véges meredekségű szűrőkkel is tökéletesen működik. 44.1kHz mintavétellel a 22.05kHz-es szinusz átvihető, persze a meredek szűrő miatt relatíve igencsak alacsony amplítúdóval:-)
 
Már csak az a kérdés, mi köze mindennek a hangminőséghez... szerintem borzasztóan kevés.

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: zz7 »

A legszebb pedig az az egészben, hogy a 10kHz-es 44,1kHz mintavételű a weboldalról négyszögként lementett mintát felkonvertálom 96kHz-re, elmentem, majd vissza nyitom és szabályos szinusz lesz belőle.

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: zz7 »


És a 100Hz, ahol komoly hallható különbségek is vannak, nem csak a képen látszik hogy tényleg az ami.


Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: zz7 »



Ahelyett, hogy megkérdőjelezed finoman az állításomat, inkább próbáld ki magad pl. ITT!


Letöltöttem 10mp-es 10kHz-es szinusz, négyszög, fűrész, háromszög mintákat és betettem őket egymás alá.
Tényleg nem hallottam különbséget.
A harmadik csak azért más mert hiába állítom be ugyanazt a dBFS szintet, az elkészített mintát alacsonyabb szinten kapom meg mint a többi.
Kár hogy nincs 192kHz lehetőség is. Akkor talán hallanánk és láthatnánk különbséget is.


Online
Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5789
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2804

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: earforce »



A stúdióban szerintem ott van a nagy előnye a 192/24-nek hogy egy a digitális editálásnál sokkal kevésbé lesz hallható a digitális vágások, dinamika szabályzások hatása a 44,1/16-os végeredményben.
A 24 bit azért biztos jelentős dinamika felbontás növekedést hozhat szubjektív is a 16 bithez képest. Ez talán fontosabb lehet mint a felső határfrekvencia kitolása, amit úgyse tud a legtöbb stúdió mikrofon.


Ezek jó meglátások
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Erre én is kíváncsi lennék a gyakorlatban, de mondjuk nem csak 10kHz-el, lejjebb és feljebb is.
Hogy valahol valaki állított ilyet az egy dolog. Ki csinált ilyen teszteket és mikor?
 
 
Zenét lehet mutatni ilyet élőben. Az már más kérdés hogy a lemezekre mit tesznek, sajnos.


Ahelyett, hogy megkérdőjelezed finoman az állításomat, inkább próbáld ki magad pl. ITT!
Egyébként meg a 10khz második felharmonikusa már kívül esik az emberi hallástartományon. 7khz-en ugyanezen okból már jócskán hallani, 10khz felett meg -na de ezt már könnyű kitalálni, nem?
 
A zene dinamikájánál nem szabad elfeledkezni az alapzaj nagyságáról, jellegéről, és fedőképességéről. 30-40dB alapzaj simán van egy nappaliban vagy a koncertteremben is. Hangosított zene esetében meg akár 50-55dB is, ilyen értékeket magam is mértem nem egyszer.

Online
Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5789
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2804

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: earforce »



Amúgy részben jogos az észrevétel. Ezek a programok azt mutatják meg ahogy a digitális jel tárolva van.
Az már más kérdés hogy a DAC a végén mit csinál belőle a szűrések után.
Az Adobe Audition mutatja meg úgy ahogy kb. az kinéz majd egy DAC kimenetén. De lehet hogy már az újabb SoundForge verziók is tartalmaznak ilyen opciót.


SF 7-el megnéztem én is, 10kHz szinusz, 44,96, ill. 192kHz, 16bit-en minden esetben, íme:



SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: zz7 »



Nagyon nem mindegy, hogy milyen programmal csináltad, tapasztalatból mondom.
Mi ez Audition?
 
Próbálkozz SoundForge-al, vagy Ableton-nal.


Amúgy részben jogos az észrevétel. Ezek a programok azt mutatják meg ahogy a digitális jel tárolva van.
Az már más kérdés hogy a DAC a végén mit csinál belőle a szűrések után.
Az Adobe Audition mutatja meg úgy ahogy kb. az kinéz majd egy DAC kimenetén. De lehet hogy már az újabb SoundForge verziók is tartalmaznak ilyen opciót.

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: zz7 »



Senki nem tudja statisztikailag értelmezhetően megkülönböztetni a 10khz-es színusz hangját a 10kHz-es négyszög vagy háromszög jeltől!


Erre én is kíváncsi lennék a gyakorlatban, de mondjuk nem csak 10kHz-el, lejjebb és feljebb is.
Hogy valahol valaki állított ilyet az egy dolog. Ki csinált ilyen teszteket és mikor?
 

Tessék szíves lenni olyan zeneszámot mutatni, aminek ténylegesen 70dB-nél nagyobb dinamikája van! (a Csajkovszkij 1812. nyitány elcsépelt példa)


Zenét lehet mutatni ilyet élőben. Az már más kérdés hogy a lemezekre mit tesznek, sajnos.

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: zz7 »



Nagyon nem mindegy, hogy milyen programmal csináltad, tapasztalatból mondom.
Mi ez Audition?
 
Próbálkozz SoundForge-al, vagy Ableton-nal.


Ez éppen most Audacity volt, de csináltam már ilyet SoundForga-al is. Ugyanilyen.
44,1 kHz mintavételezéssel egy 10kHz szinusz teljes hullám leképezésére 4,41 db minta van.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Senki nem tudja statisztikailag értelmezhetően megkülönböztetni a 10khz-es színusz hangját a 10kHz-es négyszög vagy háromszög jeltől!
Tessék szíves lenni olyan zeneszámot mutatni, aminek ténylegesen 70dB-nél nagyobb dinamikája van! (a Csajkovszkij 1812. nyitány elcsépelt példa)

Online
Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5789
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2804

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: earforce »



Ez meg számítógépen kreált 10Khz szinusz egyszer 44,1, egyszer 96kHz mintavételezéssel.


Nagyon nem mindegy, hogy milyen programmal csináltad, tapasztalatból mondom.
Mi ez Audition?
 
Próbálkozz SoundForge-al, vagy Ableton-nal.
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: zz7 »



Nem csak 20kHz-en jelentkezik ám a probléma!
A 16bit/44.1kHz technikánál már 1kHz sem emlékeztet a szinuszra alacsony jelszinteken.
Érdemes megnézni a 16 bites és a 24 bites -90dB-es jelalakokat.


Ez meg számítógépen kreált 10Khz szinusz egyszer 44,1, egyszer 96kHz mintavételezéssel.



Vendég

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: Vendég »



A nagyobb mintavételi frekvencia esetén gondolom a 20kHz-ig húzódó magas tartomány hullámalakjai is hűségesebbek lehetnek mint egy 44,1kHz-es mintavétel esetében, ahol pl. egy 20kHz-re már csak 2db minta jut amivel le kellene képezni egy hullám hosszt.


Nem csak 20kHz-en jelentkezik ám a probléma!
A 16bit/44.1kHz technikánál már 1kHz sem emlékeztet a szinuszra alacsony jelszinteken.
Érdemes megnézni a 16 bites és a 24 bites -90dB-es jelalakokat.



Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: zz7 »


A stúdiókban alkalmazott stúdió mikrofonok nagy részének szerintem 20kHz környékén megáll a tudománya. Persze nem konyul meredeken, felette is van valami, de kevés stúdió mikrofon van ami tényleg tudja a 40kHz-et. Főleg még hogy nem csak tengely irányból mérve tudja azt. A nagy membrános típusok biztos hogy erre nem képesek.
A stúdióban szerintem ott van a nagy előnye a 192/24-nek hogy egy a digitális editálásnál sokkal kevésbé lesz hallható a digitális vágások, dinamika szabályzások hatása a 44,1/16-os végeredményben.
A 24 bit azért biztos jelentős dinamika felbontás növekedést hozhat szubjektív is a 16 bithez képest. Ez talán fontosabb lehet mint a felső határfrekvencia kitolása, amit úgyse tud a legtöbb stúdió mikrofon.
Aztán meg érdemes megnézni mi is marad egy szinuszból magasabb frekvencián. Erősen kockásodnak azok a hullámok már 10kHz-nél is. A nagyobb mintavételi frekvencia esetén gondolom a 20kHz-ig húzódó magas tartomány hullámalakjai is hűségesebbek lehetnek mint egy 44,1kHz-es mintavétel esetében, ahol pl. egy 20kHz-re már csak 2db minta jut amivel le kellene képezni egy hullám hosszt.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Angolul értőknek érdemes EZT elolvasni, sok igazság van benne, bár nem értek egyet mindennel. A cikk alaptémája a 16bit/24 bit és a 44,1Khz/192kHz vitája, sok hivatkozással, teszt metódusokkal -igen érdekes cikk. Aki nem ért angolul, az nehogy a gugli fordítón keresztül olvassa, mert az használhatatlan szakszövegekre, inkább kérjen meg olyasvalakit, aki ért angolul.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: avl2 »



Igen, szezont a fazonnal. Az egyik hangfrekvencia a másik meg mintavételezési és semmi közük egymáshoz.


 
 
ebben biztos vagy ? mert szerintem: persze az egyik "hangfrekvencia" masik meg "mintavetelezési", de:
epp a kettö viszonyrol szolnak bizonyos dolgok, pl. hogy utobbi legyen az elöbbi legalabb 2szerese (Nyquist), azaz szoros kapcsolatban allnak.
ugyi valosagban van a "tökéletlenseg" (vegtelen meredeksegü szürö illetve szürö fazishatasa), ezert nem csak 2szeres, hanem valamivel nagyobb mintaveteli frekvencia a szokasos/hasznalatos. pl. ezert (is) CD-nel 44.1 kHz, hogy 20 kHz-nel ne nagyon kavarjon be a szürö, de felette gyorsan tudjon vagni.
 
Szoval szerintem van közük egymáshoz (tanultam "szabalyozastechnikat" BME-n :-)
 
A kérdés inkabb arra iranyult: itt most szamszerüsitve: van-e ertelme / mi ertelme van 192 kHz-es mintaveteli frekv.nak, ami elvileg 96kHz-ig, szürömeredekseggel mondjuk 90 kHz-ig jo atvitelt tesz lehetövé, HA a mikrofonok messze nem "müködnek" (jo atvitelü elektromechanikus atalakitokent) 90 kHz-ig, inkabb csak 30 kHz-ig.
Mikrofonokat nem ismerem annyira, ezert erdekelne, hogy mit mondanak ehhez a szakemberek ill. akik ismernek mai jo mikrofonok atvitelet, ha betennenek ide egy görbet.
Mert ha a mikrofon 30 kHz felett nem jo jelet szolgaltat, akkor ennek visszaadasa nem biztos, hogy celszerü.

Avatar
Medvezsidó
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2010.09.23., csüt. 21:06
Értékelés: 51

DAC-olás

Hozzászólás Szerző: Medvezsidó »



Egy újabb siker...?
Cambridge Audio DacMagic Plus
Ára: 120eFt. körül
 
Twin Wolfson WM8740 24bit DACs used in dual differential configuration
New Anagram Technologies ATF2™ 24-bit/384kHz audio up-sampling / jitter reduction
Optional Digital Preamp mode allowing connection directly to power amp or active speakers
24-bit/96kHz driverless USB Audio 1.0
24-bit/192kHz USB Audio 2.0 with ASIO or kernel streaming modes.
USB class 2 driver for Win
Asynchronous USB transfer
Selectable digital filters - linear phase, minimum phase and steep
Balanced XLR audio output and RCA phono output
Two 24 bit digital inputs (with optical or coaxial for each)
External input for optional BT100 Bluetooth receiver - allows audio to be streamed and up-sampled from any paired Bluetooth device


 
 
Kíváncsi lennék az Asus Essence One-hoz képest mit muzsikál, árba és szolgáltatások terén azonos kalibernek tűnik.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”