Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zeneszoba

Avatar
audiofill
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 133
Csatlakozott: 2010.12.31., pén. 12:18
Értékelés: 37

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: audiofill »

Úgy látom, nem jött át. Nem akusztikai átalakítás a lényeg, ha nem egy bizonyos kérdés. Maga a mérés és az az körüli valós infó, nem igazán érdekel. Mérésre alapozó változás nem opció, mert nem fog megvalósulni.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4413
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2412

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

audiofill írta:
2021.11.01., hétf. 20:37
Természetesen hozzád fordultam, mint aki már sok mindent látott "szakemberhez". A szóban forgó könyvszekrény, jelen állapotában nem létezik. Vásárlás előtt lett volna kérdés. Ha már meglenne és ott lenne ahol a kérdés szerepel, akkor hidd el, tudnám a választ. Nem méretnék, mert ez egy nappali, kompromisszumokkal, és tetszik amit hallok. Együtt tudok vele élni. Te aki ebből "is" élsz, mérni szeretnél, de nincs mit. Ha tudod a választ, akkor köszöntem volna.
Szia!

Nálam is nappali a zeneszoba, mégis megérte mérni. A tanácsokat megfogadtam, amit utána kaptam, és jelentősen javult az akusztika ez alapján, nem kis mértékben. Filléres tétel a mérés, az eredmény pedig bőven megéri.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
audiofill
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 133
Csatlakozott: 2010.12.31., pén. 12:18
Értékelés: 37

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: audiofill »

Természetesen hozzád fordultam, mint aki már sok mindent látott "szakemberhez". A szóban forgó könyvszekrény, jelen állapotában nem létezik. Vásárlás előtt lett volna kérdés. Ha már meglenne és ott lenne ahol a kérdés szerepel, akkor hidd el, tudnám a választ. Nem méretnék, mert ez egy nappali, kompromisszumokkal, és tetszik amit hallok. Együtt tudok vele élni. Te aki ebből "is" élsz, mérni szeretnél, de nincs mit. Ha tudod a választ, akkor köszöntem volna.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

audiofill írta:
2021.11.01., hétf. 19:24
Ha van rá válasz, akkor miért nem tetted meg. Miért írtad, hogy mérni kell?
Helyszíni felmérést javasoltam Neked, mert akusztikával foglalkozó mérnökként ezt tartottam korrekt válasznak. Az általad adott minimális infók alapján szerintem nem lehet mást mondani, hacsak nem a hályogkovács mesterséget űzzük. A helyszínen látva a valós környezetet és esetleg a mért paramétereket, pontosan meg lehet mondani, mi az aktuális helyzet és milyen kezelés szükséges nálad. Én a tanácsaimra garanciát vállalok, ezért sem osztogatom őket ismeretlen helyzetekben.

1. eset: Nálam otthon a zenehallgató kanapé mögött 4 m szabad tér van, majd egy fal polcokkal, panelekkel alaposan kezelve. Semmi értelme sem lenne a kanapé mögé könyvespolcot tennem, ezzel a lépéssel csak rontanék a helyzetemen. (0:1)

2. eset: Barátomnál a fotel mögött egy nagy ablak van, a szoba csak ezen át kap természetes fényt. Nyilván nem teszünk könyvespolcot oda. (0:2)

3. eset: Másik barátomnál a kanapé mögött csupasz téglafal volt, amit tanácsomra néhány, könyvekkel megpakolt falipolccal kezelt, sikeresen. (1:2)

Ebből a három különböző esetből talán érzed, miért nem lehet a szükséges infókat nélkülöző kérdésedre korrekt, felelős választ adni. Pár évvel ezelőtt volt itt egy házimozis fórumtárs, aki moziszobája akusztikai kialakításához kért tanácsokat. Kapott is vagy 8-10 tippet a lelkes pajtásoktól, amiket ő lelkiismeretesen meg is valósított. Majd mivel nem volt igazán elégedett az eredménnyel, elkeveredtem hozzá, felmértük a helyzetet, megnéztük a számokat, aztán 3 napig bontotta a teljesen feleslegesen felszerelt, többnyire káros eszközöket a falakról, mennyezetről. Nagyjából ilyen eredményre lehet számítani az összeollózott, nem személyre szabott, megfontolatlan tanácsoknál. És ha tudnád, hányan próbálják így megoldani, néha egészen komoly rendszerek tulajdonosai is, de még komoly kereskedők is...

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2021.11.01., hétf. 19:19
istvan01 írta:
2021.11.01., hétf. 18:42
Nyitott könyvespolc a létező legjobb természetes akusztika javító eszköz. Minél nagyobb felület, annál jobb. A könyvek sűrűségével lehet alakítani hatását, a teljesen tömött polc nem ideális.
István! Én otthon legtöbbször egy kanapén ülve hallgatok zenét. Érdemes mögé könyvespolcot tennem?
Neked hogy érdemes-e, majd eldöntöd, nagy fiú vagy már ebben.
Mert a kanapé kötelezően falnak simuló kell legyen?
Speciel nálam a ha nem is kanapé, fotel mögött van 3 méter, falig, ablakig, ahol van sok minden, két oldalt nyitott pocok, könyvek, lemezek, CD-k, egyéb fityfrancok nyitottan.

Avatar
audiofill
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 133
Csatlakozott: 2010.12.31., pén. 12:18
Értékelés: 37

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: audiofill »

Ha van rá válasz, akkor miért nem tetted meg. Miért írtad, hogy mérni kell?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2021.11.01., hétf. 18:42
Nyitott könyvespolc a létező legjobb természetes akusztika javító eszköz. Minél nagyobb felület, annál jobb. A könyvek sűrűségével lehet alakítani hatását, a teljesen tömött polc nem ideális.
István! Én otthon legtöbbször egy kanapén ülve hallgatok zenét. Érdemes mögé könyvespolcot tennem?
audiofill írta:
2021.11.01., hétf. 17:31
fapacit kérdeztem, de érdemi választ nem kaptam.
Ha van egy kis szerencsénk, pár percen belül kiderül, miért nem kaptál érdemi választ tőlem.

Avatar
audiofill
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 133
Csatlakozott: 2010.12.31., pén. 12:18
Értékelés: 37

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: audiofill »

Üdv. A kérdés itt az, hogy nem könyves polc, hanem könyves szekrény, ami két oldalt zárt.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

audiofill írta:
2021.11.01., hétf. 17:31
Üdv. Egy kis segítség kellene. Remélem jó a hely. A hallgató hely mögé /ami egy kanapé/ akusztikai szempontból érdemes könyves szekrényt rakni? A kanapétól kb fél méterre lenne, de mivel szekrény így van két oldalala és csak elölről nyitott. Ha valakinek van ebbéli tapasztalata és megosztaná velem, azt megköszönném. fapacit kérdeztem, de érdemi választ nem kaptam. Előre is köszi.
Nyitott könyvespolc a létező legjobb természetes akusztika javító eszköz. Minél nagyobb felület, annál jobb. A könyvek sűrűségével lehet alakítani hatását, a teljesen tömött polc nem ideális.

Avatar
audiofill
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 133
Csatlakozott: 2010.12.31., pén. 12:18
Értékelés: 37

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: audiofill »

Üdv. Egy kis segítség kellene. Remélem jó a hely. A hallgató hely mögé /ami egy kanapé/ akusztikai szempontból érdemes könyves szekrényt rakni? A kanapétól kb fél méterre lenne, de mivel szekrény így van két oldalala és csak elölről nyitott. Ha valakinek van ebbéli tapasztalata és megosztaná velem, azt megköszönném. fapacit kérdeztem, de érdemi választ nem kaptam. Előre is köszi.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fülelek írta:
2021.10.22., pén. 07:56
istvan01 írta:
2021.10.21., csüt. 20:41


Nézegettem ezt a memória szivacs dekoráció honlapot. Valóban érdekes újdonság. Egy teljes fal felület zárt borítása jó sokba van. Akusztikai hatása fajlagosan talán jobb mint a szokásos nyitott cellás szivacsoké, habár 1-3,6cm vastagságban, nem tudom.
A vágása szikével nagy gyakorlat kell, de mivel a szövet-műbőr burkolatot is vágni, ez valami spéci készüléket kíván.
Amíg nem látok egy korrekt mérést, addig nem hiszem, hogy fajlagosan jobb lenne az elnyelése, mint egy 40-50kg/m3 habszivacsé. A kis mélység méret pedig alapvetően meghatározó az elnyelés határfrekvenciáját illetően.
Persze, a puszta falhoz képest sokkal jobb meg szebb, az ára elég durvának tűnik...
Mint fedő-dísz borító anyagként jónak és szépnek tűnik. Visszatérve Hat Te megoldására, abban a második lyuggatott kartont fedi be vele, amivel éppen lezárja a lyukakon lég és hangátjárás szerepét, hatékonyságát. Tapogatva az itthoni memória szivacs anyagot, ennek légáteresztés-elnyelése nekem nem világos. Nagyon apró, talán nyitott/félig nyitott cellaszerkezete van, lassú-lágy műanyagból. Ettől még lehet jó akusztikusan is megfelelő vastagságban.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6944
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

istvan01 írta:
2021.10.21., csüt. 20:41


Nézegettem ezt a memória szivacs dekoráció honlapot. Valóban érdekes újdonság. Egy teljes fal felület zárt borítása jó sokba van. Akusztikai hatása fajlagosan talán jobb mint a szokásos nyitott cellás szivacsoké, habár 1-3,6cm vastagságban, nem tudom.
A vágása szikével nagy gyakorlat kell, de mivel a szövet-műbőr burkolatot is vágni, ez valami spéci készüléket kíván.
Amíg nem látok egy korrekt mérést, addig nem hiszem, hogy fajlagosan jobb lenne az elnyelése, mint egy 40-50kg/m3 habszivacsé. A kis mélység méret pedig alapvetően meghatározó az elnyelés határfrekvenciáját illetően.
Persze, a puszta falhoz képest sokkal jobb meg szebb, az ára elég durvának tűnik...

Online
Avatar
peterson
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1099
Csatlakozott: 2010.01.04., hétf. 17:33
Értékelés: 532
Tartózkodási hely: Győr

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: peterson »

Úgy látszik ez divat lett most! Én kb egy éve, egy másik termékbe "botlottam". Szintén magyar fejlesztés, gyártás, ha jól emlékszem... https://mopadekor.hu/
Mivel idejekorán elterveztem és megvettem, úgy alakítottam ki a helyét, hogy egészre jöjjön ki.
Ez egy katalógus kép:
mopa.jpg
mopa.jpg (101.96 KiB) Megtekintve 1520 alkalommal

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Hat Te írta:
2021.10.21., csüt. 19:18

Igen, a szőnyeg padló alátét könnyen vágható.
A külső felület memória hab: https://innowall.hu/hu/content/11-3d-falpanel
vágható majd teszek a vágási felületről fotót.
Nézegettem ezt a memória szivacs dekoráció honlapot. Valóban érdekes újdonság. Egy teljes fal felület zárt borítása jó sokba van. Akusztikai hatása fajlagosan talán jobb mint a szokásos nyitott cellás szivacsoké, habár 1-3,6cm vastagságban, nem tudom.
A vágása szikével nagy gyakorlat kell, de mivel a szövet-műbőr burkolatot is vágni, ez valami spéci készüléket kíván.

Hat Te
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 586
Csatlakozott: 2010.12.23., csüt. 22:20
Értékelés: 455
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Hat Te »

Hat Te írta:
2021.10.21., csüt. 16:06
istvan01 írta:
2021.10.21., csüt. 14:09
Hat Te írta:
2021.10.21., csüt. 13:52

Szia,
Adott volt egy gipsz-kartonfal, ami mögött volt 8cm levegő. A kartont több helyen megbontottam nemcsak a képeken láthatóan a sorrend a következő lett: gumi, kőzet gyapot, megbontott karton (ennek igazából egy megtartó rögzítő szerepe maradt legalább a felét kivágtam) erre jött rá a szőnyeg alátét (kiporzás elkerülése) majd jött a 3-4-5 cm- ként rendszertelenül kifúrt, átlyuggatott karton. Ezek után kapta a szivacsos 2-4 cm vastag panelt. Remélem érthetően írtam.
Tehát ha jól értem, gumi, kőzetgyapot, régi gipszkarton 50%-a, szőnyeg, újabb karton (gipszkarton?) lyukakkal, 2-4cm vastag szivacs. Tehát a látható külső felület az szivacs? A szőnyeg gondolom méretre szabható szőnyegpadló anyag.
Igen, a szőnyeg padló alátét könnyen vágható.
A külső felület memória hab: https://innowall.hu/hu/content/11-3d-falpanel
vágható majd teszek a vágási felületről fotót.
4515785D-A05A-46E1-8493-BAA71225120C.jpeg
4515785D-A05A-46E1-8493-BAA71225120C.jpeg (3.9 MiB) Megtekintve 1600 alkalommal

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6944
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Én is kíváncsi vagyok egy mérésre... gondolkodik.gif

Hat Te
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 586
Csatlakozott: 2010.12.23., csüt. 22:20
Értékelés: 455
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Hat Te »

istvan01 írta:
2021.10.21., csüt. 14:09
Hat Te írta:
2021.10.21., csüt. 13:52

Szia,
Adott volt egy gipsz-kartonfal, ami mögött volt 8cm levegő. A kartont több helyen megbontottam nemcsak a képeken láthatóan a sorrend a következő lett: gumi, kőzet gyapot, megbontott karton (ennek igazából egy megtartó rögzítő szerepe maradt legalább a felét kivágtam) erre jött rá a szőnyeg alátét (kiporzás elkerülése) majd jött a 3-4-5 cm- ként rendszertelenül kifúrt, átlyuggatott karton. Ezek után kapta a szivacsos 2-4 cm vastag panelt. Remélem érthetően írtam.
Tehát ha jól értem, gumi, kőzetgyapot, régi gipszkarton 50%-a, szőnyeg, újabb karton (gipszkarton?) lyukakkal, 2-4cm vastag szivacs. Tehát a látható külső felület az szivacs? A szőnyeg gondolom méretre szabható szőnyegpadló anyag.
Igen, a szőnyeg padló alátét könnyen vágható.
A külső felület memória hab: https://innowall.hu/hu/content/11-3d-falpanel
vágható majd teszek a vágási felületről fotót.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Hat Te írta:
2021.10.21., csüt. 13:52

Szia,
Adott volt egy gipsz-kartonfal, ami mögött volt 8cm levegő. A kartont több helyen megbontottam nemcsak a képeken láthatóan a sorrend a következő lett: gumi, kőzet gyapot, megbontott karton (ennek igazából egy megtartó rögzítő szerepe maradt legalább a felét kivágtam) erre jött rá a szőnyeg alátét (kiporzás elkerülése) majd jött a 3-4-5 cm- ként rendszertelenül kifúrt, átlyuggatott karton. Ezek után kapta a szivacsos 2-4 cm vastag panelt. Remélem érthetően írtam.
Tehát ha jól értem, gumi, kőzetgyapot, régi gipszkarton 50%-a, szőnyeg, újabb karton (gipszkarton?) lyukakkal, 2-4cm vastag szivacs. Tehát a látható külső felület az szivacs? A szőnyeg gondolom méretre szabható szőnyegpadló anyag.

Hat Te
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 586
Csatlakozott: 2010.12.23., csüt. 22:20
Értékelés: 455
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Hat Te »

istvan01 írta:
2021.10.21., csüt. 08:37
Hat Te írta:
2021.10.20., szer. 21:43
Megújult a nappali, végre kezd helyére kerülni, aminek helyén kell lenni.
Nekem nem világos a réteg sorrend. Leírnád még egyszer anyag fajtára, vastagság szerint fal felülettől díszburkolatig.
Ha ez a dekoratív burkolat ragasztott gipszkarton(?) ez nem túlzottan kemény-zárt felület ahhoz, hogy az alatta hangelnyelők a helység felé vissza fele is dolgozzanak? Másképpen, ez a kialakítás a fal túl felére ad kiváló hangszigetelést. Erről kérdezem a fapacit is.
Szia,
Adott volt egy gipsz-kartonfal, ami mögött volt 8cm levegő. A kartont több helyen megbontottam nemcsak a képeken láthatóan a sorrend a következő lett: gumi, kőzet gyapot, megbontott karton (ennek igazából egy megtartó rögzítő szerepe maradt legalább a felét kivágtam) erre jött rá a szőnyeg alátét (kiporzás elkerülése) majd jött a 3-4-5 cm- ként rendszertelenül kifúrt, átlyuggatott karton. Ezek után kapta a szivacsos 2-4 cm vastag panelt. Remélem érthetően írtam.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2021.10.21., csüt. 10:12
istvan01 írta:
2021.10.21., csüt. 08:37
Nekem nem világos a réteg sorrend. Leírnád még egyszer anyag fajtára, vastagság szerint fal felülettől díszburkolatig. Ha ez a dekoratív burkolat ragasztott gipszkarton(?) ez nem túlzottan kemény-zárt felület ahhoz, hogy az alatta hangelnyelők a helység felé vissza fele is dolgozzanak? Másképpen, ez a kialakítás a fal túl felére ad kiváló hangszigetelést. Erről kérdezem a fapacit is.
Igazad van, hanggátlásra is alkalmas a szerkezet, de ez ugye nem új építés, hanem egy problémás állapot utólagos átalakítása. A gipszkarton változóan viselkedik a hanghullámok frekvenciájától függően. Az egészen magas hangokat elnyeli, a középső tartományt leginkább visszaveri, a basszus hullámokat pedig részben átengedi. A bemutatott módon alkalmazva, akusztikailag puha felülettel és porózus elnyelő réteggel kombinálva szélessávú elnyelésre is alkalmas.

Jártam ebben a szobában, eddig nem volt az igazi, de most nagyszerű lett, no és nagyon mutatós is ezekkel a szépséges, számomra ismerős hangdobozokkal.
Ha mégegyszer arra jársz, vigyél magaddal mikrofont, érdekes lehet egy mérés így. Nekem még mindig soknak tűnik a nagy síkfelület, fal, padló. A látszó mennyezet gerendák az rendben van.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2021.10.21., csüt. 08:37
Nekem nem világos a réteg sorrend. Leírnád még egyszer anyag fajtára, vastagság szerint fal felülettől díszburkolatig. Ha ez a dekoratív burkolat ragasztott gipszkarton(?) ez nem túlzottan kemény-zárt felület ahhoz, hogy az alatta hangelnyelők a helység felé vissza fele is dolgozzanak? Másképpen, ez a kialakítás a fal túl felére ad kiváló hangszigetelést. Erről kérdezem a fapacit is.
Igazad van, hanggátlásra is alkalmas a szerkezet, de ez ugye nem új építés, hanem egy problémás állapot utólagos átalakítása. A gipszkarton változóan viselkedik a hanghullámok frekvenciájától függően. Az egészen magas hangokat elnyeli, a középső tartományt leginkább visszaveri, a basszus hullámokat pedig részben átengedi. A bemutatott módon alkalmazva, akusztikailag puha felülettel és porózus elnyelő réteggel kombinálva szélessávú elnyelésre is alkalmas.

Jártam ebben a szobában, eddig nem volt az igazi, de most nagyszerű lett, no és nagyon mutatós is ezekkel a szépséges, számomra ismerős hangdobozokkal.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Hat Te írta:
2021.10.20., szer. 21:43
Megújult a nappali, végre kezd helyére kerülni, aminek helyén kell lenni.
Nekem nem világos a réteg sorrend. Leírnád még egyszer anyag fajtára, vastagság szerint fal felülettől díszburkolatig.
Ha ez a dekoratív burkolat ragasztott gipszkarton(?) ez nem túlzottan kemény-zárt felület ahhoz, hogy az alatta hangelnyelők a helység felé vissza fele is dolgozzanak? Másképpen, ez a kialakítás a fal túl felére ad kiváló hangszigetelést. Erről kérdezem a fapacit is.

Hat Te
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 586
Csatlakozott: 2010.12.23., csüt. 22:20
Értékelés: 455
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Hat Te »

Megújult a nappali, végre kezd helyére kerülni, aminek helyén kell lenni.
Össze nyílt egy tér, igy most már ideális a helyzet: 7x4,4m 2,9 a belmagasság, még pár bútor kell majd bele.
A gipszkarton falat megvágtam kapott egy gumi csillapítást utána, kőzetgyapot réteg:
unnamed (1).jpg
unnamed (1).jpg (990.06 KiB) Megtekintve 1632 alkalommal
unnamed (2).jpg
unnamed (2).jpg (856.74 KiB) Megtekintve 1632 alkalommal
unnamed (4).jpg
unnamed (4).jpg (867.11 KiB) Megtekintve 1632 alkalommal
a régi kivágott "lyukas" kartonra egy réteg: https://www.diego.hu/padloszonyeg/padlo ... yeghez-8mm

unnamed (3).jpg
unnamed (3).jpg (855.33 KiB) Megtekintve 1632 alkalommal

majd egy új gipszkarton fal került, amit több féle méretű fúróval nagyon sok helyen rendszertelenül megfúrtam.
Ezek után egy "szivacs" alapú dekorpanelt ragasztottam fel.

unnamed (5).jpg
unnamed (5).jpg (781.64 KiB) Megtekintve 1632 alkalommal

és ez lett a végeredmény:
RL8A5459-2.JPG
RL8A5459-2.JPG (27.15 MiB) Megtekintve 1632 alkalommal
RL8A5449-2.JPG
RL8A5449-2.JPG (27.13 MiB) Megtekintve 1632 alkalommal
RL8A5455-2.JPG
RL8A5455-2.JPG (35.8 MiB) Megtekintve 1632 alkalommal
RL8A5445-2.JPG
RL8A5445-2.JPG (27.01 MiB) Megtekintve 1632 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2021.10.12., kedd 12:21
Mindazonáltal ezt közelítő mérést valódi nyelő-reflektáló anyaggal nagyon is körülményes mérni. Mert a mérési környezetben minden más felületnek süket szobai semlegességnek kellene lenni, ráadásul mindkét oldalán. Egy-egy ilyen táblát berakva egy helységbe kritikus pontokra, ott annak hatása a helység teljes fal felülete és térfogata arányában fog valamit csinálni, vagy nem, mert ez is könnyen lehet.
Bizony nem egyszerű korrekt méréseket végezni az elnyelő anyagok viselkedéséről. Kevés alkalmas laboratórium létezik, már méretük miatt is. Általában nagy padló-, vagy falfelületet borítanak be a vizsgálandó anyaggal és mérik a változásokat a csupasz visszaverő felülethez képest. Komoly műszerezettség szükségeltetik hozzá, már csak ezért sem olcsó mulattság, kevés gyártó engedi meg magának.

Kép

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4641
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2021.10.12., kedd 11:58
istvan01 írta:
2021.10.12., kedd 11:30
5cm XD(90kg) és 30cm XD(90kg) panel elnyelési szimulációs görbéje, úgy hogy az 5cm mögött 5cm légrés, a 30cm mögött 15cm légrés (sarokban átlag) van. Továbbá, a 30cm (3db 10cm tábla) gyári vékony fólia csomagolás rajta hagyva, ami ezzel magas tartományban kevésbé csillapít, nincs rá szükség.
Ezek elvi csillapítások, csak a panelre vonatkozik.
Sokan nézegetik ezt a szimulációt, vitákban is hivatkoznak rá, de óvatosságra intek, mert a valós mérések gyakran mást mutatnak. Én inkább a saját magam által végzett mérésekre támaszkodom, nem egy kétséges eredetű matematikai képlet eredményére. Az általam tegnap mutatott valós mérési eredmény az általad mutatott szimulátor szerint nem is valósulhatna meg, márpedig létezik, többen is saját szemünkkel láttuk, ami erősen kétségbe vonja a számítás korrektségét. De az imént közzétett ábra is valós méréseken alapul. Természetesen léteznek megbízható szimulátorok, komplex akusztikai tervező szoftverek, de ezeket nem szokták ingyen közzétenni.
Senki nem gondolja, hogy egy szimuláció az azonos a valósággal, csupán közelít, tendenciát mutat.

Mindazonáltal ezt közelítő mérést valódi nyelő-reflektáló anyaggal nagyon is körülményes mérni. Mert a mérési környezetben minden más felületnek süket szobai semlegességnek kellene lenni, ráadásul mindkét oldalán.
Egy-egy ilyen táblát berakva egy helységbe kritikus pontokra, ott annak hatása a helység teljes fal felülete és térfogata arányában fog valamit csinálni, vagy nem, mert ez is könnyen lehet.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”