Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zeneszoba

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2020.11.30., hétf. 16:54
Ha néha megengedjük magunknak az a huncutságot, hogy nem csak a hangnyomás görbét szuggeráljuk, észrevehetjük, hogy a kis membrános hangsugárzók 40 Hz alatt jellemzően 10-30 % torzítást produkálnak. Ezen mégis miként lehet EQ-val javítani? Itt butaság lenne EQ-val emelni a szubtartományt, csak kínoznánk vele a hangszórót és a fülünket.
Nem is olyan vészes az a torzítási görbe, a reflexhangolás alatt majd' minden doboznak jelentősen megnő a torzítása, a hangszóró szinte kontrollálatlanul lengedezik ott, nincs az az erősítő ami önmagában megfogná, szóval a 30Hz körüli értékek nem meglepőek.
Itt EQ-val annyit lehetne segíteni, hogy a hangolás alá egy felüláteresztő szűrő beiktatásával kordában tarthatnánk a lengedező membránt, mindjárt csökkenne a torzítás (nyilván a hangnyomás is) és nőne a doboz terhelhetősége is valamelyest. Ilyen high-passt minden reflexdoboznál érdemes lenne használni a fentebb említett okok miatt. Az ábrán szereplő doboznak tippem szerint 45Hz körül van a reflexhangolása az, jól látszik, hogy mennyire visszaesik ott a torzítás, a membrán szinte nem is mozdul azon a ponton.
De amúgy igen, nyilván vannak korlátok, főleg kis membránoknál amiket sehogy sem tudunk átlépni. Nem a kis membránokat akartam dicsőíteni amúgy. Nagyobb szobába én sem nem raknék kis dobozt, amúgy kis szobába sem, de ott még azért esetenként szódával talán elmegy.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2020.11.30., hétf. 15:31
Egy nagyobb doboz nem feltétlenül megy mélyebbre mint egy kisebb, és amelyik nem megy olyan mélyre vagy lankásan esik a mélyátvitele az jobban passzol kisebb szobába vagy falközeli pozícióhoz. De ha van kéznél EQ akkor ez az egész meg is fordítható.
Ha néha megengedjük magunknak az a huncutságot, hogy nem csak a hangnyomás görbét szuggeráljuk, észrevehetjük, hogy a kis membrános hangsugárzók 40 Hz alatt jellemzően 10-30 % torzítást produkálnak. Ezen mégis miként lehet EQ-val javítani? Az alábbi ábrán egy nagyon divatos, bassreflex kisdoboz harmonikus torzítási görbéje látható. (Saját mérés)

Dist.jpg
Dist.jpg (80.62 KiB) Megtekintve 1409 alkalommal

Itt butaság lenne EQ-val emelni a szubtartományt, csak kínoznánk vele a hangszórót és a fülünket.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Aszpirin írta:
2020.11.30., hétf. 15:33
Bocs a tudatlanságomért, de mi számít kis szobának?
Jelenleg a kb 20-21 nm alapterületű dolgozószobámban van a "nagy" rendszer, a "kicsi" pedig a hálószobában, ami nagyjából ugyanekkora. Ezek még kicsinek számítanak, vagy nem?
(egyébként én inkább az arányaikat érzem problémásnak, mindkettő majdnem négyzet, nagy ablakkal egyik oldalán és ajtóval a szemközti oldalán).
üsse kö, meg van bocsátva ! :napsut:

nyilvan - legalabbis ahogy en ertem - nincs definialt határ, a méretek határozzák meg a "sajátfrekvenciákat", minél nagyobb a méret, annál kevésbé esnek a nehezen kezelhetö frek.tartomanyba

az arány tutti súlyos befolyásoló, hogy ne ugyanott/nagyon közel legyen a sajatfrek.juk (es többszöröseik)

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

denesdr írta:
2020.11.30., hétf. 15:31
avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 13:55
...ahogy értem: kisebb hangsugárzók kevésbé "gerjesztenek" (gondolom ez hallgatási hangerö kérdése is) adott problémás legyen ahogy írtad: 40-60 Hz-es sáv táján.
A gerjesztés nem hangerőfüggő, egy X dB szoba+hangsugárzó kombinációjából eredő kiemelés ugyanúgy X dB lesz kis hangerőn és nagy hangerőn is, legfeljebb az érzékelésünk változik különböző hangerőkön.
Egyébként ez a kis hangsugárzó kevesebb mély, nagy sugárzó sok mély eléggé általánosítás...
igen, a kevesbe gerjeszteneket arra ertettem, hogy kevesbe erzekelhetöen vannak jelen, mind fizikailag-objektiven, mind hallasmechanizmusunk erzekelese, frekv.függö erzekelesi görbek miatt.

illetve esetleg felmerül bennem valamifajta elnyeles (ami kisebb hangerön inkabb a fentihez vezet = mar nem hallani), illetve nem tudom a falak viselkedese a szokasos tartomanyban teljesen ugyanaz (igen szeles intenzitas=amplitudotartomanyban el tudom kepzelni, hogy egy darabig full merev, aztan mar rugalmassa kezdd válni, mert maga is beleng, ...aztan meg összeomlik :-)
vagy ezek marhasagok, elmeletileg lehet hogy van, de valosagban nulla a hatásuk ?

denesdr írta:
2020.11.30., hétf. 15:31
...Egyébként ez a kis hangsugárzó kevesebb mély, nagy sugárzó sok mély eléggé általánosítás...
persze, teljesen egyetértek :-)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 13:55
elöny - lehet, de sokmindentöl függ - hogy sub esetén mégiscsak (geometriailag) másutt gerjesztjük a dominánsan sub altali frekv.sávban a szobát illetve a frekv. sávban ?
A szubsugárzó használata kicsi és nagy szobában egyaránt opció lehet. Előnye, hogy jobb (azaz kevésbé rossz) pontra tudjuk elhelyezni a hangforrást. Hátránya, hogy nem egyszerű megfelelő példányt találni és beilleszteni egy sztereó rendszerbe.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6142
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5198
Tartózkodási hely: Szár

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 12:21
nnnnna tessék: 3-ból 3 hsz. említi, hogy a kis szoba ...nem előnyös
pedig felvetésben írtam/kértem: azon túl, hogy egyáltalán kis szobában "halmozódó" problémák vannak ;peace;

:-) persze no problem
Bocs a tudatlanságomért, de mi számít kis szobának?
Jelenleg a kb 20-21 nm alapterületű dolgozószobámban van a "nagy" rendszer, a "kicsi" pedig a hálószobában, ami nagyjából ugyanekkora. Ezek még kicsinek számítanak, vagy nem?
(egyébként én inkább az arányaikat érzem problémásnak, mindkettő majdnem négyzet, nagy ablakkal egyik oldalán és ajtóval a szemközti oldalán).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 13:55
fapaci írta:
2020.11.30., hétf. 12:36
avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 12:21
nnnnna tessék: 3-ból 3 hsz. említi, hogy a kis szoba ...nem előnyös
pedig felvetésben írtam/kértem: azon túl, hogy egyáltalán kis szobában "halmozódó" problémák vannak ;peace;
Tehát úgy beszéljünk a problémákról, hogy közben ne beszéljünk a problémákról? Nehéz ügynek tűnik.
feltéve, hogy gyakorlatilag teljesen szabad az elhelyezés egy adott - mondjuk általad megírt méretü - kisebb szobában.

ahogy értem: kisebb hangsugárzók kevésbé "gerjesztenek" (gondolom ez hallgatási hangerö kérdése is) adott problémás legyen ahogy írtad: 40-60 Hz-es sáv táján.
A gerjesztés nem hangerőfüggő, egy X dB szoba+hangsugárzó kombinációjából eredő kiemelés ugyanúgy X dB lesz kis hangerőn és nagy hangerőn is, legfeljebb az érzékelésünk változik különböző hangerőkön.
Egyébként ez a kis hangsugárzó kevesebb mély, nagy sugárzó sok mély eléggé általánosítás, amennyi példát, annyi ellenpéldát is lehet erre találni. Egy nagyobb doboz nem feltétlenül megy mélyebbre mint egy kisebb, és amelyik nem megy olyan mélyre vagy lankásan esik a mélyátvitele az jobban passzol kisebb szobába vagy falközeli pozícióhoz. De ha van kéznél EQ akkor ez az egész meg is fordítható.

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 526
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: shany »

avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 13:55
...
illetve elöny, hogy ahol sub + kisebb membránú hangsugárzópár kis különbséggel hasonló intenzitással sugároz ott 2 több helyen gerjesztjük (mint 2 nagy membránúval) ? vagy ?...
Vagy 2-nél jóval több pontból, minél nagyobb geometriai átfogással sugározni a mélyeket... akár nagy membránokkal is

Persze ez sem tudja szükségtelenné tenni a jelentős akusztikus ( hangolt ) mélyenergia csillapítást.
Bár a képen egy nagy helység látható, de talán átjön a szub-sugárzás lényege, a függőlegesen széthúzott sugárzó felület.
82346320cd78fe1818c5ecb8473d55ec.jpg
82346320cd78fe1818c5ecb8473d55ec.jpg (39.86 KiB) Megtekintve 1403 alkalommal

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2020.11.30., hétf. 12:36
avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 12:21
nnnnna tessék: 3-ból 3 hsz. említi, hogy a kis szoba ...nem előnyös
pedig felvetésben írtam/kértem: azon túl, hogy egyáltalán kis szobában "halmozódó" problémák vannak ;peace;
Tehát úgy beszéljünk a problémákról, hogy közben ne beszéljünk a problémákról? Nehéz ügynek tűnik.
feltéve, hogy gyakorlatilag teljesen szabad az elhelyezés egy adott - mondjuk általad megírt méretü - kisebb szobában.

ahogy értem: kisebb hangsugárzók kevésbé "gerjesztenek" (gondolom ez hallgatási hangerö kérdése is) adott problémás legyen ahogy írtad: 40-60 Hz-es sáv táján.

ugyanazon hangerö, minden hangsugárzó teljesen szabad elhelyezése (!) esetén kis membranú hangsugárzópár + sub(ok) vs. nagyobb membránú hangsugárzópár hogyan néz ki ? lényegében nincs különbség ?
elöny - lehet, de sokmindentöl függ - hogy sub esetén mégiscsak (geometriailag) másutt gerjesztjük a dominánsan sub altali frekv.sávban a szobát illetve a frekv. sávban ? illetve elöny, hogy ahol sub + kisebb membránú hangsugárzópár kis különbséggel hasonló intenzitással sugároz ott 2 több helyen gerjesztjük (mint 2 nagy membránúval) ? vagy ?

egyszerüen feltéve a kérdést: a szoba adott es hangsugarzos zenehallgatas (nem más hobbi, másik szoba :-) a feladat (gyakorlatilag teljesen szabad az elhelyezés mellett), ott inkabb kis membránú + sub(ok) vagy nagy membránú az ajánlott, melyik miben jobb, rosszabb ? bocs hogy nem 3 szoban 12.4 masodperc alatt megvalaszolhato kerdest teszek fel :smile53:

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Robici »

Bár ez már nem akusztikai kérdés, de szerintem a zeneszobához mint témához tartozik. A hifiben sok minden kompromisszum de a legnagyobb kompromisszum a szoba. :-) Én a magam részéről inkább elfogadom a kisebb szobát (bizonyos mértékig) ahol viszont szabadon garázdálkodhatok a bútorokkal és a hangerővel (az akusztikát meg lehet többé-kevésbé kezelni) mint egy nagy nappalit ahol átrendezésre alig van lehetőség, a hangerővel meg csínján kell bánni a család/barátnő/szomszédok miatt. Persze nyilván vannak akiknek megvan a nagy nappali meg a szabadság is, az a legjobb ebből a szempontból. :-)
Mondjuk az utóbbi időben nálam a dizájn is sokszor felülírja a hifit. Régebben nem így volt, de ma már nem vagyok hajlandó házibarkács meg ócska kinézetű cuccokat nézni a szobában meg telekapolni mindenféle (amúgy is kétes hatékonyságú) hifis hókuszpókusszal. Az akusztikára hajlandó vagyok költeni de van amit ott se tennék meg. Persze itt is aztán kinek-kinek mások az igényei de nekem már letisztult az, hogy a praktikumot meg a számomra kellemes környezetet nem vagyok hajlandó feláldozni a mindenáron való jobb hangzás oltárán.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

asebestyen írta:
2020.11.30., hétf. 12:39
A másik nagy probléma a mai terekkel, a berendezetlen, minimalista, kemény burkolatos, nagy üveg portálos határoló felületek. Zenehallgatásra, de még nyugodt beszélgetésre is alkalmatlanok.
Szokták mondogatni, hogy túl van hangsúlyozva manapság az akusztika szerepe, bezzeg régen nem kellett ennyit agyalni rajta... Hát persze, hiszen régen a lakószobák tele voltak vaskos bútorokkal, könyvekkel, lemezekkel, nehéz textíliákkal és nem is feltétlenül voltak téglatest formájúak. Manapság a minimal design dívik, minél kevesebb bútor, minél egyszerűbb formák. Elfogadom, hogy látványra ez sokaknak bejön, de a zenehallgatást megkeseríti.

A nyáron volt egy olyan megbízásom, ahol egy frissen épült lakóház nappaliját kellett (volna) rendbe tennem. A falak és a mennyezet látszó vasbetonból, vakolat nélkül készültek, a padlón mázas kerámia, meg egy jókora üvegasztal. No és persze kikötötték, hogy az akusztikai beavatkozás lehetőleg ne látszódjon, mert ők ragaszkodnák a látványhoz. Visszaadtam a megbízást és megpendítettem, hogy a HiFi-n túl nagyon sok érdekes hobbi létezik.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6142
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5198
Tartózkodási hely: Szár

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

asebestyen írta:
2020.11.30., hétf. 12:39
A másik nagy probléma a mai terekkel, a berendezetlen, minimalista, kemény burkolatos, nagy üveg portálos határoló felületek. Zenehallgatásra, de még nyugodt beszélgetésre is alkalmatlanok.
Viszont a robotporszívók számára tökéletesek :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5904
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7237
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

A másik nagy probléma a mai terekkel, a berendezetlen, minimalista, kemény burkolatos, nagy üveg portálos határoló felületek. Zenehallgatásra, de még nyugodt beszélgetésre is alkalmatlanok.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 12:21
nnnnna tessék: 3-ból 3 hsz. említi, hogy a kis szoba ...nem előnyös
pedig felvetésben írtam/kértem: azon túl, hogy egyáltalán kis szobában "halmozódó" problémák vannak ;peace;
Tehát úgy beszéljünk a problémákról, hogy közben ne beszéljünk a problémákról? Nehéz ügynek tűnik.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 12:24
az építészeti derékszög :-)))
Akusztikai szempontokból 1-2 fokos eltérésnek nincs igazán jelentősége. A lényeg az, hogy nálunk jellemzően merev falú, téglatest formájú helyiségekben hallgatnak zenét az emberek, ami a lehető legrosszabb helyzet.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2020.11.30., hétf. 10:57
...a falak tökéletesen merőlegesek, vagy párhuzamosak egymásra...
a “mesterek” és megrendelőik könnyeiket törölgetve nevetnek (különböző okokból) :smile29:

az építészeti derékszög :-)))

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

nnnnna tessék: 3-ból 3 hsz. említi, hogy a kis szoba ...nem előnyös
pedig felvetésben írtam/kértem: azon túl, hogy egyáltalán kis szobában "halmozódó" problémák vannak ;peace;

:-) persze no problem

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5904
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7237
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Maga a kis méretű szoba a legrandább EQ, ami létezik.
A jó zenehallgató szoba nagy, sok benne a levegő. :) Persze csak attól nem lesz jó, de a nagy lég m3 sose baj. :)
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Robici »

avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 09:13
ennek kapcsán érdekelne gondolat (azon túl, hogy egyáltalán kis szobában "halmozódó" problémák vannak):
miért nem való kisebb szobába nagyobb membránfelületü hangfal ? ha el van húzva a falaktól stb. vagy nincs elönye ?
Bruno Putzeys szerint a kis szobába kis hangfal vásárlása a room eq legdurvább formája:
https://youtu.be/WcMsfSvgYEo?t=514

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2020.11.30., hétf. 09:13
Többször elökerül, hogy kis szobába kisebb hangfal, nagyba nagyobb való.
Sok olvasata van a témának, én most csak néhányat emelnék ki, de rögtön hozzá is teszem, hogy ez is egy olyan hifista hiedelem, aminek bár van valós alapja, eléggé félre van magyarázva, túl van értékelve (mint pl. a reflexnyílás elhelyezkedése a dobozon).

Egy szokványos, magyar kisszoba mérete nagyjából 3 x 4 x 2,7 m, a falak tökéletesen merőlegesek, vagy párhuzamosak egymásra. Egy ilyen helyiségben biztosan több probléma is kialakul 40-60 Hz között, mivel a módusok frekvenciái ide esnek a szoba méreteiből következően. Ezt a tartományt a kisebb méretű polcsugárzók kevésbé mozgatják meg, mint a nagyobb membránok. Most ne merüljünk el abban a vitában, hogy miben más a kicsi és nagy membránok basszus lesugárzása, inkább törődjünk bele, hogy más! A nagyobb méretű hangsugárzók 40-60 Hz között még teljes erőbedobással dolgoznak, így szépen felgerjesztik a kisebb szobák akusztikai problémáit.

Egy nagyobb méretű szobában a problémás frekvenciák lejjebb tolódnak a szubbasszus tartományba, ahol egyrészt jóval kevesebb zenei történés van, másrészt 30 Hz környékén, vagy alatta kevés hangsugárzó sugároz nagy erővel. Következésként a nagyobb szobák basszus problémáival könnyebb együtt élni, kevésbé bosszantanak minket. Persze az alapmódusok felharmonikusai is megszületnek, de ezek általában erőtlenebbek az alaphullámnál és könnyebb is őket csillapítani.

No meg van itt egy praktikus szempont is, miszerint egy kicsi szobában sokkal nehezebb ideális elrendezést megvalósítani, a hangsugárzókat és/vagy a hallgatási pontot is a visszaverő falfelületekhez közel tudjuk csak elhelyezni, ami újabb akusztikai problémákat okoz.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Többször elökerül, hogy kis szobába kisebb hangfal, nagyba nagyobb való.

Ugyanakkor látunk pl. Japánban hatalmas hangfalakat kis szobában is (valószínü a kiindulás - de nem csak ott !! - az elérhetö kis méretü szoba).

Most épp egy Canton LE 900 hirdetése kapcsán akadt meg ezen a "tézisen" a szemem illetve az akkori kiadványuk: https://www.hifi-wiki.de/index.php/Canton_LE_900 , ahol a fotózott oldalon látszik az ajánlott szobaméret típusonként.

ennek kapcsán érdekelne gondolat (azon túl, hogy egyáltalán kis szobában "halmozódó" problémák vannak):
miért nem való kisebb szobába nagyobb membránfelületü hangfal ? ha el van húzva a falaktól stb. vagy nincs elönye ?

miért lehet az, hogy többek mégis így találják jónak, jobbnak, mint ugyanoda a kisebb membránfelületü modernebb hangsugárzókat (nem az egyéni ízlésre utalás érdekel)

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

ATC SCM12 off-axis:
SCM12 new Black H 0-90.png
SCM12 new Black H 0-90.png (161.86 KiB) Megtekintve 1360 alkalommal

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

A kész hangsugárzó on- és off-axis átvitele:
disco_m_deg_hor.png
disco_m_deg_hor.png (73.35 KiB) Megtekintve 1392 alkalommal
https://heissmann-acoustics.de/disco-m/

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Itt egy mintaszerű off-axis átvitel egy hagyományos dómtól, hozzá jól passzoló waveguide-al:
noferro900_w148r_winkel2.png
noferro900_w148r_winkel2.png (32.91 KiB) Megtekintve 1385 alkalommal

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fülelek írta:
2020.11.24., kedd 17:22
denesdr írta:
2020.11.24., kedd 14:31
fülelek írta:
2020.11.23., hétf. 17:09
És mielőtt valaki megemlítené, hogy biztos nem elég jó a hangsugárzóm off axis átvitele, elmondom, hogy nem véletlenül van jóval 2kHz alatt (1,7kHz) a váltási frekvencia, ahol a mélyközépsugárzó iránykarakterisztikája még kitűnő.
A relatív alacsony váltási ponttal csak a keresztváltás okozta off-axis problémákat lehet enyhíteni, a diffrakció okozta átviteli problémák ettől még fennállhatnak, sőt alacsony váltásnál akár mégjobban előtérbe kerülhetnek a magassugárzó nagyon széles lesugárzási szöge miatt.
Persze nem ismerem egyik hangsugárzód átvitelét sem, csak általánosságként mondom.
A "sőt" nem állja meg a helyét. 4kHz alatt mindegyik magassugárzó iránykarakterisztikája elenyészően változik.
Ellenben még egy spéci 12cm-es középsugárzónak is elromlik az iránykarakterisztikája 4kHz felett.
Nem önmagában a lesugárzási karakterisztikára céloztam, hanem arra, hogy egy csupasz magassugárzó gyakorlatilag 180 fokos lesugárzással rendelkezik mondjuk az említett 4kHz alatt, ami azért káros mert ezt egyrészt egy hozzá kapcsolódó mélysugárzóval nem lehet kivitelezni (tehát a váltási ponton mindenképp lesz direktivitási eltérés, másrészt a nagyon nagy lesugárzási szög miatt a hangsugárzódoboz (vagy lap) élei, formái hullámvezetőként fognak funkcionálni és diffrakciót okoznak a magassugárzó átvitelében, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül on-axis lesz a legnagyobb a hangnyomás bizonyos frekvenciákon, míg más frekvenciákon igen.
Egyébként az, hogy frekvenciaspektrumban felfelé haladva csökken a hangszóró lesugárzási szöge az nem feltétlenül rossz dolog, a probléma az, hogy viszonylag hirtelen vált omnidirekcionálisból irányítottá, magyarán egy mély omnidirekcionális pontot off-axisban nem egy képzeletbeli fog összekötni a hallható legmagasabb frekvenciával (ami ugye a legirányítottabb a legkisebb hullámhossz miatt). Ezzel felborítva az off-axis átvitel spektrumát.
Ha megfelelő hullámvezetővel látjuk el a magasunkat, akkor kevessebb off-axis anomáliát és jobb spektrumú szobai visszaverődéseket fogunk tapasztalni, de akár még a legutolsó oktáv off-axis lesugárzásán is lehet javítani.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”