Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zeneszoba

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Alex_Aston írta:
2021.02.16., kedd 18:50
fererencz írta:
2021.02.16., kedd 17:14
Ha jól értem, akkor kb. 2m a két hangfal távolsága egymástól. Figyelembe véve a hallgatás távolságot, nem lett túl szűk a színpad?

...

A link meg azt írja, hogy toljuk rá a falra. Miközben elvileg az a nem jó. Most akkor...? gondolkodik.gif
Jól érted.
Néha kicsit hiányzik a benne vagyok a zenében érzés, meg binaural felvételek nem jönnek át olyan profin, de ha a zenei rész olyan, így is kapkodom a fejem, annyira "oldalról" jön a hang. De nem érzem hátrányosnak, hiszen legtöbbször meg inkább természetesebb így. Nem a zenekarban vagyok, hanem a nézőtéren, egy egész jó helyen.

Több helyen is azt írják, mint a linkelt oldalon, sőt, sok gyártó is 5-30cm-t javasol kiindulásnak. Meg persze leírják, hogy a szobától függ. Másfelől nem csak a basszus miatt tologatunk. Kompromisszum. Mindenkinek igaza van, de senkinek sem. Meg hasonló bölcsességek. :rolleyes:
Nem szotkam hibázni.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

fererencz írta:
2021.02.16., kedd 17:14
Sziasztok!

Úgy látom téma a dobozok tologatása. Szerintem a helyzet nem egyszerű, a megoldás nem nyilvánvaló. Ahogy kérdés volt, mi az, ami már nem számít falra tolásnak? Ez attól is függhet, milyen frekvenciáról van szó, mert ha pl. a 30Hz-et elfogadjuk a zene részeként, akkor ~3m-es távolság is falra tolásnak számít.

Egy példa oldal:
http://arqen.com/acoustics-101/speaker- ... erference/

A lényeg:
Good: Flush-mounted or as close to wall as possible (see manufacturer recommendations)
Okay: Up to 1 m (3′-3″)
Avoid: 1-2.2 m (3′-3″ to 7′-3″)
Good: Over 2.2 m (7′-3″)

De, hogy saját tapasztalatot is megosszak:
4,05x4,7x2,8m a nappalim, a 2,8m a magasság. Sokat tologattam, kerestem a nappali-barát elhelyezésen túl a jó helyet. A hallgató pozíciót is, többféle szabály szerint. Végül az egyik legjobb (van bőven kompromisszum) megoldás, ami élvezhetővé tette a mély szekciót is, az az egyik legsz@arabbnak tartott: rövid falnál ~50cm-re a szembe faltól a hangszórók (a dobozok háta 30cm-re van a faltól), oldalsó faltól ~1m, én pedig a majdnem koppig a hátsó falra tolt kanapén ülök. Jó hosszú szárú a háromszög, nem fejhallgatós, inkább természetes a hangzás. A mély-gondjaim is így oldódtak meg. :napsut:
Ha jól értem, akkor kb. 2m a két hangfal távolsága egymástól. Figyelembe véve a hallgatás távolságot, nem lett túl szűk a színpad?

Bár nekem is volt hasonló, de ott a szoba volt 2,6m széles, és 5,4m hosszú. Ott faltól voltak 15cm-re kb. a dobozok, és 5m-ről hallgatva tökéletes volt a basszus.
Másik elrendezésben, 5m szélesen hallgatva, és alig 2m-ről, sokkal jobb volt a színpad kép, de a b@sszus csenevész volt. Igy nálam nyert a mély :D

De persze ez hangfal függő is, mert ugyanott másik hangfal a szélesebb elrendezésben is tök jó basszust adott.

A link meg azt írja, hogy toljuk rá a falra. Miközben elvileg az a nem jó. Most akkor...? gondolkodik.gif
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fererencz írta:
2021.02.16., kedd 17:14
Úgy látom téma a dobozok tologatása. Szerintem a helyzet nem egyszerű, a megoldás nem nyilvánvaló. Ahogy kérdés volt, mi az, ami már nem számít falra tolásnak?
Zárt térben nehéz elkerülni, hogy valamelyik falhoz közel legyen a hangforrás és/vagy a hallgatási pont, de azért lehet törekedni rá. Akár 20 cm, akár 120 cm lesz a hangdoboz és a mögötte lévő fal között, létre fog jönni egy akusztikai kioltás a felsőbasszus tartományban. Ennek erőssége függ a fal visszaverő képességétől, a doboz kialakításától, de a távolságtól is, azonban a hiedelmekkel ellentétben a reflexnyílás elhelyezkedésétől nem.

Ez az ábra mutatja a jelenséget, de az itt feltüntetett ajánlott faltávolságok hangsugárzónként eltérhetnek.


unnamed.png
unnamed.png (66.05 KiB) Megtekintve 1738 alkalommal

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Sziasztok!

Úgy látom téma a dobozok tologatása. Szerintem a helyzet nem egyszerű, a megoldás nem nyilvánvaló. Ahogy kérdés volt, mi az, ami már nem számít falra tolásnak? Ez attól is függhet, milyen frekvenciáról van szó, mert ha pl. a 30Hz-et elfogadjuk a zene részeként, akkor ~3m-es távolság is falra tolásnak számít.

Egy példa oldal:
http://arqen.com/acoustics-101/speaker- ... erference/

A lényeg:
Good: Flush-mounted or as close to wall as possible (see manufacturer recommendations)
Okay: Up to 1 m (3′-3″)
Avoid: 1-2.2 m (3′-3″ to 7′-3″)
Good: Over 2.2 m (7′-3″)

De, hogy saját tapasztalatot is megosszak:
4,05x4,7x2,8m a nappalim, a 2,8m a magasság. Sokat tologattam, kerestem a nappali-barát elhelyezésen túl a jó helyet. A hallgató pozíciót is, többféle szabály szerint. Végül az egyik legjobb (van bőven kompromisszum) megoldás, ami élvezhetővé tette a mély szekciót is, az az egyik legsz@arabbnak tartott: rövid falnál ~50cm-re a szembe faltól a hangszórók (a dobozok háta 30cm-re van a faltól), oldalsó faltól ~1m, én pedig a majdnem koppig a hátsó falra tolt kanapén ülök. Jó hosszú szárú a háromszög, nem fejhallgatós, inkább természetes a hangzás. A mély-gondjaim is így oldódtak meg. :napsut:
Nem szotkam hibázni.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

pärt írta:
2021.02.15., hétf. 20:36
Mivel elismerésre méltóan megingathatatlan a hited a már eldöntőtt elrendezéssel kapcsolatban, azért azt javaslom, hogy miután megszoktad azt a hangot, fizesd be a családot egy mozira, és míg távol vannak, állítsd fel a jószágokat úgy, ahogyan javasolták. Hallgasd meg úgy is, tologass, húzogass, és ha jobban tetszik, talán érdemes továbbgondolni a dolgot. Túl rövid az élet, hogy egy pocsékul elhelyezett hifit hallgass közben.
Az elrendezés egy adottság, amihez igazodni kell. Máshogy nem lehet jól berendezni a nappalit. Ezért kell ehhez igazodni.
Ablak felől, ahogy mondtátok páran, azért nem jó, mert dupla terasz ajtó van ott, így oda a TV nem pálya.

Esetleg egy könnyen csúszó hangfal alátét jöhetne szóba az általam vázolt elrendezés mellé, hogy amikor leülök egyedül, akkor ha kell, jobban el lehet húzni a faltól a dobozokat. Meg egy fotel, vagy valami hasonló ülő alkalmatosság kanapé elé rakása sem lesz gond.

A többi meg majd a puding próbája.

De biztos, hogy a két falra hangszigetelés kelleni fog.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: pärt »

Mivel elismerésre méltóan megingathatatlan a hited a már eldöntőtt elrendezéssel kapcsolatban, azért azt javaslom, hogy miután megszoktad azt a hangot, fizesd be a családot egy mozira, és míg távol vannak, állítsd fel a jószágokat úgy, ahogyan javasolták. Hallgasd meg úgy is, tologass, húzogass, és ha jobban tetszik, talán érdemes továbbgondolni a dolgot. Túl rövid az élet, hogy egy pocsékul elhelyezett hifit hallgass közben.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Dorian írta:
2021.02.15., hétf. 09:43
Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 22:19
Eleve nem akarom a falra rátolni a hangfalakat, oldalt is lesz 30-40cm, mögötte meg 30cm simán lehet úgy, hogy ne legyen majd útban.
De hiszen pont ezt hívják falra rátolásnak. 100-150 Hz körül lesz a jó nagy beszakadásod és torzítás sokszorosára növekedésed, + az oldalfal miatt fésűszűrős hang. Az aszimmetrikus elhelyezés miatt instabil színpadkép, a kanapé falközeli elhelyezés miatt pedig mélykiemelés, torzítás növekedés, közeli visszaverődések miatt zavaros hangkép.
A nagyobb tér akkor pozitív, ha az jól van kihasználva.

Világos, és tiszteletben is kell tartani, hogy neked ez elsősorban élettér, viszont jobb, ha az ember tisztában van a realitásokkal és annak tudatában teszi azt, amit. Én azt látom, hogy te mindenáron magadat akarod meggyőzni, hogy márpedig jó lesz. Lehet, hogy jobb, lesz, mint az előző, még kevésbé szerencsés helyen, de az első bekezdés akkor is él.

Én is éltem sokáig hasonló elhelyezéssel ez van, ezt kell szeretni - alapon. Megfelelő (és alapos) akusztikai kezeléssel egyébként így is egészen kellemes, és hallgatható hangot lehet csinálni ha más megoldás nincs, a problémák nagy része határozottan csökken (de messze nem tűnik el). Anélkül viszont...
Ha ez a falra tolás, milyen az, amikor 10-20cm-re van a doboz...? gondolkodik.gif
Ha meg elhozom 1m-re a faltól, hogy férünk el, mekkora lesz a színpadkép...?

Azt azért lássuk be, (NAGYON) keveseknek adatik meg, hogy legyen egy 25+ nm-es zeneszobája, ami CSAK a zenehallgatásra van, vagy 50+ nm-es nappali, ahol nincs útban két hangfal, meg a kanapé, stb.
Na, én nem ezek közé tartozom :D

Nem magamat akarom meggyőzni, nincs miről, hisz ez a helyzet, ez van.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 22:19
Eleve nem akarom a falra rátolni a hangfalakat, oldalt is lesz 30-40cm, mögötte meg 30cm simán lehet úgy, hogy ne legyen majd útban.
De hiszen pont ezt hívják falra rátolásnak. 100-150 Hz körül lesz a jó nagy beszakadásod és torzítás sokszorosára növekedésed, + az oldalfal miatt fésűszűrős hang. Az aszimmetrikus elhelyezés miatt instabil színpadkép, a kanapé falközeli elhelyezés miatt pedig mélykiemelés, torzítás növekedés, közeli visszaverődések miatt zavaros hangkép.
A nagyobb tér akkor pozitív, ha az jól van kihasználva.

Világos, és tiszteletben is kell tartani, hogy neked ez elsősorban élettér, viszont jobb, ha az ember tisztában van a realitásokkal és annak tudatában teszi azt, amit. Én azt látom, hogy te mindenáron magadat akarod meggyőzni, hogy márpedig jó lesz. Lehet, hogy jobb, lesz, mint az előző, még kevésbé szerencsés helyen, de az első bekezdés akkor is él.

Én is éltem sokáig hasonló elhelyezéssel ez van, ezt kell szeretni - alapon. Megfelelő (és alapos) akusztikai kezeléssel egyébként így is egészen kellemes, és hallgatható hangot lehet csinálni ha más megoldás nincs, a problémák nagy része határozottan csökken (de messze nem tűnik el). Anélkül viszont...
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

trane írta:
2021.02.14., vas. 22:28
Red75 írta:
2021.02.14., vas. 10:22
Sziasztok!

Az alábbit én már több helyen kérdeztem, de érdemben senki sem tudott tanácsot adni...
Viszont, ha a gyerkőcök kergetik egymást, akkor iszonyatosan dübörög a földszint födémje. :smile51:...
íme a megoldás :rolleyes: > https://www.hogyankell.hu/Kangoo_cip%C5 ... C3%A1rolni :smile32: ;peace; :smile29: :smile53:
Jó, de így viszont lefejelik a csillárt :D
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

zoli73 írta:
2021.02.14., vas. 21:37
Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 19:00
Dorian írta:
2021.02.14., vas. 17:51
Pedig ha a mèlyátvitel (minősège) a fontos, akkor a te általad tervezett elhelyezèssel az jòl sggbe is krod. Persze sok lesz majd a mèly (pont, h több is, mint kène) csak olyan hullámos, mint a Himalája, bizonyos frekvenciákon baromi kiemelèsek, másokon kioltások, meg mindenhol jò nagy torzìtások.
De te dolgod, láthatòan mindegy mit beszèl bárki.
Ez nem zeneszoba, hanem egy nappali, ahol élünk.
Szűk és tágabb család, vendégek, barátok is sokat lesznek ott.
A zene, ezután következik.

De mondom újfent, szivesen látok majd bárkit tesztelni, hallgatni.
Ahogy már korábban is írtam, nálam is ugyanez a helyzet. Sajnos az ilyen "öszvér" megoldásoktól csodákat nem várhatunk, erősen kompromisszumos. Ha már egy picit is jobb lesz, mint a jelenlegi helyen, akkor azt már sikernek kell tekinteni.
Persze, csodát nem várok. De korábbi tapasztalatból tudom, hogy a nagyobb tér jót tesz ezeknek a Missionoknak. A mostani 4x4-es, eléggé bútorozott szobához képest ez az 5x5, plusz oldalsó légtér jót fog tenni. Vagy rontani... :D

De több barátomnál is hasonló a nappali, hogy oldalt szélesebb, és ugyanígy van a cucc, ahogy nálam is lesz. Számomra nem volt semmi zavaró a hangjukban, sőt, ahol a B&W 702-esek muzsikálnak a faltól 30-40cm-re elhúzva kb., meg oldalt is van terük, az már úgy szólt, aminél én többet nem is kívánok.

Egyébként Süti kartárs nappali-hangfal elrendezése is ugyanilyen, és ott aztán nem volt semmi gubanc az én fülemnek, sőt.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

hifitibi írta:
2021.02.14., vas. 21:36
Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 19:00
Dorian írta:
2021.02.14., vas. 17:51
Pedig ha a mèlyátvitel (minősège) a fontos, akkor a te általad tervezett elhelyezèssel az jòl sggbe is krod. Persze sok lesz majd a mèly (pont, h több is, mint kène) csak olyan hullámos, mint a Himalája, bizonyos frekvenciákon baromi kiemelèsek, másokon kioltások, meg mindenhol jò nagy torzìtások.
De te dolgod, láthatòan mindegy mit beszèl bárki.
Ez nem zeneszoba, hanem egy nappali, ahol élünk.
Szűk és tágabb család, vendégek, barátok is sokat lesznek ott.
A zene, ezután következik.

De mondom újfent, szivesen látok majd bárkit tesztelni, hallgatni.
Ebben az esetben érdemes lehet úgy gondolkozni, hogy a napi élet során a dobozok az egyik falhoz közel vannak téve, kanapé a másik falnál (háttérzenélésre, főzéshez jó). Viszont zenehallgatós időben a dobozok egy könnyű mozdulattal előrehoz (itt 200 kilós dobozok hátrányban), a kanapé elé egy könnyű fotel bedob, és kész a zenehallgatásra már jóval megfelelőbb (1/3-1/3-1/3, vagy ahhoz közeli) elrendezés.
Eleve nem akarom a falra rátolni a hangfalakat, oldalt is lesz 30-40cm, mögötte meg 30cm simán lehet úgy, hogy ne legyen majd útban.
Igen, jó ötlet, a könnyű fotel. Valami úgy is lesz még.
Aztán meg majd amennyire engedi a terület, meg a családi béke, majd tologatom őket, ha kell... :napsut:
Csak a Marantz! :-D

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 19:00
Dorian írta:
2021.02.14., vas. 17:51
Pedig ha a mèlyátvitel (minősège) a fontos, akkor a te általad tervezett elhelyezèssel az jòl sggbe is krod. Persze sok lesz majd a mèly (pont, h több is, mint kène) csak olyan hullámos, mint a Himalája, bizonyos frekvenciákon baromi kiemelèsek, másokon kioltások, meg mindenhol jò nagy torzìtások.
De te dolgod, láthatòan mindegy mit beszèl bárki.
Ez nem zeneszoba, hanem egy nappali, ahol élünk.
Szűk és tágabb család, vendégek, barátok is sokat lesznek ott.
A zene, ezután következik.

De mondom újfent, szivesen látok majd bárkit tesztelni, hallgatni.
Ahogy már korábban is írtam, nálam is ugyanez a helyzet. Sajnos az ilyen "öszvér" megoldásoktól csodákat nem várhatunk, erősen kompromisszumos. Ha már egy picit is jobb lesz, mint a jelenlegi helyen, akkor azt már sikernek kell tekinteni.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2012.12.23., vas. 17:17
Értékelés: 94

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 19:00
Dorian írta:
2021.02.14., vas. 17:51
Pedig ha a mèlyátvitel (minősège) a fontos, akkor a te általad tervezett elhelyezèssel az jòl sggbe is krod. Persze sok lesz majd a mèly (pont, h több is, mint kène) csak olyan hullámos, mint a Himalája, bizonyos frekvenciákon baromi kiemelèsek, másokon kioltások, meg mindenhol jò nagy torzìtások.
De te dolgod, láthatòan mindegy mit beszèl bárki.
Ez nem zeneszoba, hanem egy nappali, ahol élünk.
Szűk és tágabb család, vendégek, barátok is sokat lesznek ott.
A zene, ezután következik.

De mondom újfent, szivesen látok majd bárkit tesztelni, hallgatni.
Ebben az esetben érdemes lehet úgy gondolkozni, hogy a napi élet során a dobozok az egyik falhoz közel vannak téve, kanapé a másik falnál (háttérzenélésre, főzéshez jó). Viszont zenehallgatós időben a dobozok egy könnyű mozdulattal előrehoz (itt 200 kilós dobozok hátrányban), a kanapé elé egy könnyű fotel bedob, és kész a zenehallgatásra már jóval megfelelőbb (1/3-1/3-1/3, vagy ahhoz közeli) elrendezés.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Dorian írta:
2021.02.14., vas. 17:51
Pedig ha a mèlyátvitel (minősège) a fontos, akkor a te általad tervezett elhelyezèssel az jòl sggbe is krod. Persze sok lesz majd a mèly (pont, h több is, mint kène) csak olyan hullámos, mint a Himalája, bizonyos frekvenciákon baromi kiemelèsek, másokon kioltások, meg mindenhol jò nagy torzìtások.
De te dolgod, láthatòan mindegy mit beszèl bárki.
Ez nem zeneszoba, hanem egy nappali, ahol élünk.
Szűk és tágabb család, vendégek, barátok is sokat lesznek ott.
A zene, ezután következik.

De mondom újfent, szivesen látok majd bárkit tesztelni, hallgatni.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Red75 írta:
2021.02.14., vas. 10:22
Milyen megoldás jöhet szóba, ami lényeges javulást hozna?
gyereknevelés? :D
Bocs ;)

A laikus és amatőr véleményem, hogy nem a rohangálást hallod, hanem a födém rugalmas mozgását/rezgését a dinamikus terheléstől. Pár centi plusz ezen szerintem nem segít. Esetleg pár tatami ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Pedig ha a mèlyátvitel (minősège) a fontos, akkor a te általad tervezett elhelyezèssel az jòl sggbe is krod. Persze sok lesz majd a mèly (pont, h több is, mint kène) csak olyan hullámos, mint a Himalája, bizonyos frekvenciákon baromi kiemelèsek, másokon kioltások, meg mindenhol jò nagy torzìtások.
De te dolgod, láthatòan mindegy mit beszèl bárki.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Robici írta:
2021.02.14., vas. 13:57
Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 00:14
Már próbáltam az eladónak mondani, hogy két dobozt hozok ide, és milyenek a falak, de nem egészen értette. Programozó :D
Elmondanám, hogy programozók itt a fórumon is vannak. :rolleyes:
Én két éve voltam házvásárlási korszakban, nálam elsődleges szempont volt, hogy normális hangerőn lehessen zenét hallgatni illetve hogy saját zeneszobám lesz. Ami ennek a két szempontnak nem felelt meg az azonnal kiesett a szűrőn. Viszont bevállaltam, hogy cserébe messzebbről kell dolgozni járnom (bár a home office ezt megoldotta...) illetve hogy a zeneszoba csak 14 négyzetméter (nagy szobában az egészséges hangerő ráadásul még nagyob...). Az én szempontjaim szerint a legfontosabb a kellemes hangerő és az, hogy a zeneszobában azt csinálok amit akarok. Ha ez a kettő nem teljesül, akkor szólhat az a cucc akármilyen jól, lehet az akármilyen high-end, megette a fene az egészet. De nyilván ez csak az én szempontom volt, másoknak más elgondolásaik vannak.
Ez érthető is.

Nálam is hasonló, csak a nappali méretet akartam nagynak, a korábban említett miatt, hogy a Missionok mélye igazán érvényesülni tudjon.
Csak mellé ott a szomszéd tényező, ha ez nem önálló házban teljesül. És itt most az van//lesz.
Mivel hosszabb távra tervezünk, ezt semmiképpen nem akarom lebecsülni, sőt. Ezért is akarok megoldást rá.

Külön szoba meg túlmutatott volna az anyagi korlátainkon, így is a nappali + 3 háló szoba méret eléggé le fogja nullázni a kasszát, de legalább hitel nélkül maradunk, mint eddig is voltunk. Az is fontos tényező volt, mert engem kiráz tőle a hideg hogy x évig ha törik, ha szakad, fizessek valakinek ilyet.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Robici írta:
2021.02.14., vas. 13:40
Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 09:46
De lehet fél süket a szomszéd, és nincs semmi baj 31_1_21.gif
Addig míg el nem kezdi bömböltetni a tévét, hogy a végén ti nem tudtok nyugodtan lenni. :D
Na, ezért IS kéne a hangszigetelés :smile53:
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Robici »

Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 00:14
Már próbáltam az eladónak mondani, hogy két dobozt hozok ide, és milyenek a falak, de nem egészen értette. Programozó :D
Elmondanám, hogy programozók itt a fórumon is vannak. :rolleyes:
Én két éve voltam házvásárlási korszakban, nálam elsődleges szempont volt, hogy normális hangerőn lehessen zenét hallgatni illetve hogy saját zeneszobám lesz. Ami ennek a két szempontnak nem felelt meg az azonnal kiesett a szűrőn. Viszont bevállaltam, hogy cserébe messzebbről kell dolgozni járnom (bár a home office ezt megoldotta...) illetve hogy a zeneszoba csak 14 négyzetméter (nagy szobában az egészséges hangerő ráadásul még nagyob...). Az én szempontjaim szerint a legfontosabb a kellemes hangerő és az, hogy a zeneszobában azt csinálok amit akarok. Ha ez a kettő nem teljesül, akkor szólhat az a cucc akármilyen jól, lehet az akármilyen high-end, megette a fene az egészet. De nyilván ez csak az én szempontom volt, másoknak más elgondolásaik vannak.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Robici »

Alex_Aston írta:
2021.02.14., vas. 09:46
De lehet fél süket a szomszéd, és nincs semmi baj 31_1_21.gif
Addig míg el nem kezdi bömböltetni a tévét, hogy a végén ti nem tudtok nyugodtan lenni. :D

Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Red75 »

Sziasztok!

Az alábbit én már több helyen kérdeztem, de érdemben senki sem tudott tanácsot adni. Kettőt kaptam, de teljesen ellentmond egymásnak. Lásd,dőltbetűk.

Kertes ház emeleti padlója a képen látható módon lett kivitelezve a tervezőmérnök ajánlására. Fontos volt a hangszigetelés, lépéshang gátlás. Az előbbi hibátlan, semmi gond nincs a zajokkal, zenehallgatással. :drum:
Viszont, ha a gyerkőcök kergetik egymást, akkor iszonyatosan dübörög a földszint födémje. :smile51:
Betonozni nem lehet, mivel a statikus szerint nem bírná el a betontálca. A 2-4cm szigetelő anyagok helyett gondoltam 3cm (1cm-rel feljebb került a nappali, mint kellene, ezt visszahoznám az előszoba szintjére) játszótéri gumilapot, vagy gumiőrleményes szivacsot+20mm OSB, de igazából nem tudom. :smile53:

Milyen megoldás jöhet szóba, ami lényeges javulást hozna?

Rétegrend alulról-felfelé:
Gipszkarton álmennyezet,
5cm szálas hőszigetelés, (kőzetgyapot).
"I" gerenda, betontálcás, benne salak, Kb. 20cm.
Perlitbeton kb. 5cm
***********************
Lépésálló nikecel, 2cm.
Lépésálló kőzetgyapot, 2cm.
2 réteg (12+10mm) OSB.
3mm XPS, Laminált parketta.
Szőnyeg, de nem segít. :rolleyes:

A rétegrenddel a perlitbeton feletti résszel lehet foglalkozni.
Eddigi ajánlások:
a:
20mm lépésálló kőzetgyapot
30mm csendlap
Parketta

b:
50mm Halltex kompozit panel
Parketta

padló.jpg
padló.jpg (54.47 KiB) Megtekintve 2116 alkalommal
padló 1.jpg
padló 1.jpg (37.97 KiB) Megtekintve 2116 alkalommal
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

fapaci írta:
2021.02.14., vas. 09:28
Alex_Aston írta:
2021.02.13., szomb. 19:40
Meg hangszigetelés szomszédok miatt eléggé foglakoztat. Pl. ez a 22dB tök jól hangzik, de a 200-2200Hz tartomány meg pont karcsú...

Ingyen meg semmi sincs, ha más nem, ott a feleség haragja
A Halltex némelyik terméke hatékonyan alkalmazható álmennyezeti elemként, ha az utózengési idő csökkentése a cél. Hangszigetelésre gyakorlatilag alkalmatlan.

Milyen feleség az, aki a férje hobbiját gátolja? Talán ez a leggyakoribb akusztikai kérdés a praxisomban. :napsut:
Feleséget a szoba átrendezés miatt írtam, mert napközbeni lent fogunk élni, és akkor jó, ha egy tér minden. Hangszigetelést már felvetettem, és nincs ellenvetés, tudja ő azért ezt a részét már :D

Tehát nagyjából egy 5m-es fal, meg egy 7m-es közös fal szakaszról van szó. De az is lehet, hogy 30-as lakás elválasztó fal van, ami már önmagában sem rossz. A legjobb talán egy próba lenne költözés előtt, ezt tervezem megbeszélni velük, hogy átviszem valamikor a cuccomat, aztán lássuk mit szól ott. Terv nincs róla, így max. manuálisan lehetne valahogy méricskélni fal vastagságot, ami kb. értek lenne amúgy is.
De lehet fél süket a szomszéd, és nincs semmi baj 31_1_21.gif
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Alex_Aston írta:
2021.02.13., szomb. 19:40
Meg hangszigetelés szomszédok miatt eléggé foglakoztat. Pl. ez a 22dB tök jól hangzik, de a 200-2200Hz tartomány meg pont karcsú...

Ingyen meg semmi sincs, ha más nem, ott a feleség haragja
A Halltex némelyik terméke hatékonyan alkalmazható álmennyezeti elemként, ha az utózengési idő csökkentése a cél. Hangszigetelésre gyakorlatilag alkalmatlan.

Milyen feleség az, aki a férje hobbiját gátolja? Talán ez a leggyakoribb akusztikai kérdés a praxisomban. :napsut:

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Robici írta:
2021.02.13., szomb. 22:33
Alex_Aston írta:
2021.02.13., szomb. 19:40
Meg hangszigetelés szomszédok miatt eléggé foglakoztat.
Pl. ez a 22dB tök jól hangzik, de a 200-2200Hz tartomány meg pont karcsú...
Szerintem a 22 dB se túl jó, rápillantva erre a cuccra szerintem ezt igazából beszédhangokra tervezték, zenéhez alkalmatlan.
Hol vannak szomszédok? Nekem eddig nem derült ki hogy ez családi ház, ikerház, vagy micsoda?
Igen, beszéd hangos cucc. Ezt csak úgy néztem, hogy mi ez. Meg vannak olyan panelek, amik olyanok, mint a tojásos doboz. Tudom, hogy az a legjobb, de asszony meg akkor beadja a válási papírokat 31_1_21.gif

Sorház. És mindkét oldalt van szomszéd. Körbe fűtenek, ami jó, de hallgatóznak is közben, ami meg nem. Állítólag vastagok a falak, és sosem volt senkinek gondja egymással, de nem is volt eddig a nappaliban semmi zaj forrás a gyerekeken kívül, ahogy láttam.ehet, oda kéne vinni előre a cuccot, és csinálni egy próbát, mennyire hallatszik át? gondolkodik.gif

Már próbáltam az eladónak mondani, hogy két dobozt hozok ide, és milyenek a falak, de nem egészen értette. Programozó :D
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

fülelek írta:
2021.02.13., szomb. 22:13
A halltex enyhe mókusvakítás. Ha szükséges a hanggátlás javítása a szomszéd felé, akkor annak 50Hz-en is tudnia kell legalább 14dB-t. Ezt 12mm vastagságban semmivel nem lehet megvalósítani a tudomány jelenlegi állása szerint. Ha belefér a 62mm vastagságú burkolat (még jobb a 112mm), akkor nem lesz problémád a szomszéddal, csak nyáron, ha ki vannak nyitva az ablakok, erkélyajtó.
De malaccal úgy se szól jól hangosan, legfeljebb folyékony katalizátorral( :D ), tehát mindegy is :smile29:
Tudom, hendikeppel indulok a sz@r cuccokkal, de ahogy mondtam, abból kell kihozni, amit lehet, ami van :napsut:

De azért szívesen látlak majd, ha összeáll a szett. Már, ha akarod, hogy felálljon a szoe a hátadon. Tudom majd adni fájdalom csillapító pálinkát mellé ;)

Igen, nekem is kétségeim vannak, mert írja is az Old, hogy 200 és 220pHz között tudja a 22dB-t. Én meg nem telefon kihangosítót használok, mégha a hangja a malacoknak nem is sokkal jobb annál. :smile29:

De a vastag szigetelés meg sok teret vesz el, meg utána 20cm-es tipli kell egy kép felfúráshoz is... gondolkodik.gif

Ejj, nem egyszerű ez. Inkább viszek mindig egy üveg pálinkát a szomszédoknak :smile49:
Csak a Marantz! :-D

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”