Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zeneszoba

Avatar
béres-jános
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 835
Csatlakozott: 2011.10.30., vas. 18:46
Értékelés: 284
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: béres-jános »

avl2 írta:
2021.09.17., pén. 07:25
béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 20:50
...Nyilván ami halkan jó az hangosan is jó...
Hangerőtől függ az akusztikai gerjesztés, egyre inkább nem -csak- a hangsugárzó zenél, hanem beleszól az akusztika, a környezet (előbb csak a kis csetreszek, aztan ablak, radiator, ajto, szekreny, falak is érzékelhetően rezegnek, ...)
És ez most hogy jön ide?
Erősítő:Music-Hall A25.2 (mod) ,Godina audio GA15 ,Előerősítő:Audiolab 8000q (mod)Cd:Music-hall cd 35.2 (mod)
Hangsugárzó:T+A Criterion TMR 60 (mod)T+A Tal110 (Mod)
Kábelek:Furutech FS-Alpha hangsugárzó.Összekötő:Siltech sq28 ,Furutech FS-Alpha s22 Tápelosztó:Furutech TP 60E,Tápkábel:IsoTek optimum

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 20:50
...Nyilván ami halkan jó az hangosan is jó...
Hangerőtől függ az akusztikai gerjesztés, egyre inkább nem -csak- a hangsugárzó zenél, hanem beleszól az akusztika, a környezet (előbb csak a kis csetreszek, aztan ablak, radiator, ajto, szekreny, falak is érzékelhetően rezegnek, ...)

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Hazavittem a kanapé mögötti paneleket tegnap.
Vasárnap lesz felfúrva, akkor hoz egy barátom lézert, hogy szépen, egy vonalban legyenek.
Persze azért oda támasztottam őket a háttámla fölé.
Igaz, este, kis hangerőn néztem csak filmet, de rögtön éreztem, hogy sokkal jobb a szöveg érthetőség kis hangerőn.
Szóval jó lesz a cucc, úgy látom.

Köszi Fapaci! leborulok.gif
Csak a Marantz! :-D

Avatar
béres-jános
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 835
Csatlakozott: 2011.10.30., vas. 18:46
Értékelés: 284
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: béres-jános »

Vinkler írta:
2021.09.16., csüt. 21:10
béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 20:50
fapaci írta:
2021.09.16., csüt. 20:13


Nem vitázva, de... amelyik rendszer (készülékek + hangsugárzók + akusztika) képes nagy hangerőn klasszul szólni káosz és durva torzítások nélkül, a már tud valamit. A legtöbb lakószobában a rossz akusztika miatt lehetetlen elviselni a nagyobb hangerőt.

Szóval én inkább úgy mondanám, az igazán jó rendszernél önkéntelenül felfelé, a gagyinál lefelé tekered a hangerőt.
Értem ami írsz. Csak nem egyről beszélünk. Nyilván ami halkan jó az hangosan is jó! Ami viszont csak hangosan jó az nem jó😁😁
Én azért fordítva sem értek egyet az egyenlettel.
Kifejtenéd ezt bővebben?
Erősítő:Music-Hall A25.2 (mod) ,Godina audio GA15 ,Előerősítő:Audiolab 8000q (mod)Cd:Music-hall cd 35.2 (mod)
Hangsugárzó:T+A Criterion TMR 60 (mod)T+A Tal110 (Mod)
Kábelek:Furutech FS-Alpha hangsugárzó.Összekötő:Siltech sq28 ,Furutech FS-Alpha s22 Tápelosztó:Furutech TP 60E,Tápkábel:IsoTek optimum

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 20:50
fapaci írta:
2021.09.16., csüt. 20:13
béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 19:08
Az a rendszer ami csak nagyobb hangerőn szól elfogadhatóan az nem jó!
Nem vitázva, de... amelyik rendszer (készülékek + hangsugárzók + akusztika) képes nagy hangerőn klasszul szólni káosz és durva torzítások nélkül, a már tud valamit. A legtöbb lakószobában a rossz akusztika miatt lehetetlen elviselni a nagyobb hangerőt.

Szóval én inkább úgy mondanám, az igazán jó rendszernél önkéntelenül felfelé, a gagyinál lefelé tekered a hangerőt.
Értem ami írsz. Csak nem egyről beszélünk. Nyilván ami halkan jó az hangosan is jó! Ami viszont csak hangosan jó az nem jó😁😁
Én azért fordítva sem értek egyet az egyenlettel.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
béres-jános
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 835
Csatlakozott: 2011.10.30., vas. 18:46
Értékelés: 284
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: béres-jános »

fapaci írta:
2021.09.16., csüt. 20:13
béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 19:08
Az a rendszer ami csak nagyobb hangerőn szól elfogadhatóan az nem jó!
Nem vitázva, de... amelyik rendszer (készülékek + hangsugárzók + akusztika) képes nagy hangerőn klasszul szólni káosz és durva torzítások nélkül, a már tud valamit. A legtöbb lakószobában a rossz akusztika miatt lehetetlen elviselni a nagyobb hangerőt.

Szóval én inkább úgy mondanám, az igazán jó rendszernél önkéntelenül felfelé, a gagyinál lefelé tekered a hangerőt.
Értem ami írsz. Csak nem egyről beszélünk. Nyilván ami halkan jó az hangosan is jó! Ami viszont csak hangosan jó az nem jó😁😁
Erősítő:Music-Hall A25.2 (mod) ,Godina audio GA15 ,Előerősítő:Audiolab 8000q (mod)Cd:Music-hall cd 35.2 (mod)
Hangsugárzó:T+A Criterion TMR 60 (mod)T+A Tal110 (Mod)
Kábelek:Furutech FS-Alpha hangsugárzó.Összekötő:Siltech sq28 ,Furutech FS-Alpha s22 Tápelosztó:Furutech TP 60E,Tápkábel:IsoTek optimum

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Sajnos, hogy érdemben lehessen beszélgetni kinek mi a jó azt számszerűsíteni kellene, mert a kis hangerő/nagy hangerő ezek tényleg tág fogalmak. Mindenesetre talán érdekesebb lenne úgy megközelíteni, hogy mondjuk normál szoba hangerő (tudom ez is tág fogalom, de mondjuk azt tekintsük annak ami mellett még kényelmesen lehet beszélgetni) felett hány százalékban hallgatunk zenét.
Én pl a normál szoba hangerő felett elég ritkán hallgatok zenét. Szinte csak akkor amikor nincs itthon senki. Ez mondjuk a teljes mennyiség 1-2%-a. Igen ilyenkor már elindul ház, amit először élvezek, de ez hosszútávon fárasztó, zavaró. Nem hiszem hogy elsősorban az akusztikai vagy minőségbeli hiányosságok miatt. Egyszerűen zavar.... Vagy csak öregszem. :D
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 19:08
Az a rendszer ami csak nagyobb hangerőn szól elfogadhatóan az nem jó!
Nem vitázva, de... amelyik rendszer (készülékek + hangsugárzók + akusztika) képes nagy hangerőn klasszul szólni káosz és durva torzítások nélkül, a már tud valamit. A legtöbb lakószobában a rossz akusztika miatt lehetetlen elviselni a nagyobb hangerőt.

Szóval én inkább úgy mondanám, az igazán jó rendszernél önkéntelenül felfelé, a gagyinál lefelé tekered a hangerőt.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 19:08

Az a rendszer ami csak nagyobb hangerőn szól elfogadhatóan az nem jó!
Szerintem is, de ahhoz hogy halljuk egyáltalán valamit, nyilván a hangerő valamilyen mértékű növelése kell. Minél kisebb hangerőn nincs hiányérzetünk (vagy hogy is fogalmazzak) , annál könnyebb dolgunk lehet az akusztikával.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
béres-jános
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 835
Csatlakozott: 2011.10.30., vas. 18:46
Értékelés: 284
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: béres-jános »

Tctronic írta:
2021.09.16., csüt. 18:40
Nem védeni akarom Alaxet, de azért kíváncsi lennék kinek milyen elrendezése van,kinek milyen a "zeneszobája". ;) Más ha valaki olyan szerencsés, hogy van egy csak erre a célra rendszeresített, berendezett, ne adj Isten épített szobája, de szerintem a legtöbbünknél azért nyugtassatok meg nem így van :D . Sajnos nekem sem, pedig jó lenne. Tényleg az adott helyzetből kell kihozni általában a legjobbat. Ez azért idővel (és pénzzel,= akusztikán túl, akár megfelelő hangfal, erősítő stb csere) azért szokott alakulni.
Amit én pl észrevettem, hogy a hangfalak egymás közötti távolsága, falhoz képesti szögük, pontos beállítása hozta nekem a legtöbbet. A hátsó fal távolsága már kevesebbet, az oldal fal távolsága meg a legkevesebbet. Én a problémát abban vélem a legtöbbször, hogy mivel több részletet (nagyobb felbontást) szeretnénk, ezért hangosabban kell hogy hallgassuk a rendszert. Magasabb hangerőn több információt kapunk, de lényegesen több akusztikai gond is adódik. Azok a rendszerek, amik kis hangerőn is képesek részletesek, dinamikusak lenni/maradni a teljes tartományban, azok kevésbé érzékenyek az akusztikai problémákra is. A fentiekből adódóan szerintem minden szobának/lehallgató helyiségnek van egy optimális hangereje amin a "legjobban szól". Továbbá ha valami nem tetszik, nem biztos hogy az akusztikában van a hiba.
Az a rendszer ami csak nagyobb hangerőn szól elfogadhatóan az nem jó!
Erősítő:Music-Hall A25.2 (mod) ,Godina audio GA15 ,Előerősítő:Audiolab 8000q (mod)Cd:Music-hall cd 35.2 (mod)
Hangsugárzó:T+A Criterion TMR 60 (mod)T+A Tal110 (Mod)
Kábelek:Furutech FS-Alpha hangsugárzó.Összekötő:Siltech sq28 ,Furutech FS-Alpha s22 Tápelosztó:Furutech TP 60E,Tápkábel:IsoTek optimum

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Nem védeni akarom Alaxet, de azért kíváncsi lennék kinek milyen elrendezése van,kinek milyen a "zeneszobája". ;) Más ha valaki olyan szerencsés, hogy van egy csak erre a célra rendszeresített, berendezett, ne adj Isten épített szobája, de szerintem a legtöbbünknél azért nyugtassatok meg nem így van :D . Sajnos nekem sem, pedig jó lenne. Tényleg az adott helyzetből kell kihozni általában a legjobbat. Ez azért idővel (és pénzzel,= akusztikán túl, akár megfelelő hangfal, erősítő stb csere) azért szokott alakulni.
Amit én pl észrevettem, hogy a hangfalak egymás közötti távolsága, falhoz képesti szögük, pontos beállítása hozta nekem a legtöbbet. A hátsó fal távolsága már kevesebbet, az oldal fal távolsága meg a legkevesebbet. Én a problémát abban vélem a legtöbbször, hogy mivel több részletet (nagyobb felbontást) szeretnénk, ezért hangosabban kell hogy hallgassuk a rendszert. Magasabb hangerőn több információt kapunk, de lényegesen több akusztikai gond is adódik. Azok a rendszerek, amik kis hangerőn is képesek részletesek, dinamikusak lenni/maradni a teljes tartományban, azok kevésbé érzékenyek az akusztikai problémákra is. A fentiekből adódóan szerintem minden szobának/lehallgató helyiségnek van egy optimális hangereje amin a "legjobban szól". Továbbá ha valami nem tetszik, nem biztos hogy az akusztikában van a hiba.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2061
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1625
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: viri »

béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 12:32
Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 12:04
Válasz mindenkinek.
A hangszórók elhelyezése fix, hátsó faltól a hátuljuk most 40cm-re vannak. Ettől jobban elhúzni nemigen lehet. Max alkalmanként, de tologatni mindig nincs kedvem. A bal oldali meg ennyire van a faltól, ez van.

Mennyezeti panel nem lógatva lenne, hanem közvetlenül felszerelve, így a felső rész porosodása nem lenne gond, mert nincs.

A bal sarok, a hangszóró mögött gyakorlatilag szabad préda, oda kis túlzással bármi elfér, mert nincs szem előtt. Köszönöm a tippet a teljes magasságú kialakításra, megfontolom, hogy lehetne megoldani. Ha normálisan kinéz, akkor meg díszítő funkciója is lehet, ami külön öröm.

Szemközti oldal két sarkában, az oldalfalon lesz 1-1db, 2 soros könyvespolc, picivel több, mint 1m hosszan. Csak könyvek lesznek rajta, elvileg az is segít valamit. A visszhangban biztos.
Vasárnap pedig felfúrom a 4db nagy méretű panelt, ami elkészült a kanapé mögé.

Azt tudom, hogy a 33Hz kiemelés nem fog teljesen megszűnni. De ha a 12dB helyett 6dB összejön, már elégedetlen dőlök hátra.
A legkisebb gondod a hátsó fal! Leginkább a sarokba berakott hangsugárzó a gond,valamint a zizegő radiátor és a vitrin mindenféle zizegő tárgyakkal megpakolva. Mindenféle rossz indulat nélkül írom a véleményem! De a lényeg hogy te legyél elégedett a többi nem számít.
Ez a kör már le lett futva egyszer. A hangfal helye fix. Ez egy nappali. A méretes üveg membránok direkt a hangfalak mellé lettek tervezve, hogy együtt rezonáljon minden, ezt próbáljuk panelekkel ellensúlyozni. Viszont színben jól megy a hangfal színéhez. :smile28:
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

istvan01 írta:
2021.09.16., csüt. 15:25

Ez így van, membrános basszus nyelő és az ennél is pontosabb hangolást igénylő Helmholtz rezonátor méretezés, gyártás nem hobbi amatőrnek ajánlott tevékenység.
Viszont nekem nem világos, te voltál Alexnél, mértél és talán eszközöket is jelöltél, mit hova, mennyit. Ellenben a posztolgatásból nem látom, hogy valami rendszer szerint alakulna zenére és persze nappalira is használatos szoba akusztikája.
Igen, ő volt nálam.
A panelek most készültek el hátra. Pontosan az ő javaslata alapján. Ez át is ment csont nélkül a feleség teszten a fotó nyomtatás miatt.
A mennyezet már más tészta, ott lesz kompromisszum, mert olyan mennyiség nem lesz fent, mint ami az ideális lenne.
Vastag függöny sem lesz, mert van redőny. Pedig tudom, hogy jót tenne a hangnak. Ezért csak egy fényáteresztő függöny került a nappaliba a mérés óta (amikor mérés volt, még elég csupasz volt minden).
A nappali bútor sem lesz száműzve, hiába javasolta fapaci, lévén egyedileg nekünk készült. Mondhatni, a világon egy van belőle :D
Szőnyegből vastagabbat javasolt a mostaninál, és vékonyabb lesz, mert van poratka allergiás a családban. De itt segíthet majd a gumilap alá rakva.

Szóval ilyen sz@rból kell(ene) nálam várat építeni. Ami persze nem lesz tökéletes, ezt tudom.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2021.09.16., csüt. 14:58
istvan01 írta:
2021.09.16., csüt. 08:02
Basszus nyelőnek nem ismérve, hogy hangsugárzó közelében legyen. Az a helység bármelyik sarkában, hármas sarok (padló-plafon) még hatékonyabb. A legjobb ha sarokban padlótól-plafonig ér. A hangsugárzó közelében a diffúzorokat kell jól pozicionálni. Nálad az a sarok mégis adja magát, teljes magasságú négyzetes basszus nyelő oszlop legyen. Pofás? ha kidekorálod valamivel. Ha csak basszus tartományban, nem szélessávban akarod, akkor membrán borítású a jobb. De, egy basszusnyelő oszlop csekély hatású, abból is több kell, kellene, többi sarokban is.
Basszushangokat hatékonyan elnyelni a sarkokban, a felületek találkozásánál tudunk, ahogy Te is írtad. A porózus anyaggal töltött panelek frontlapja lehet akusztikailag félig, vagy teljesen áttetsző attól függően, milyen sávban akarunk elnyelést elérni. A membrános rezonátorokkal kapcsolatban visszafogottságot javaslok, mert ezeket a porózus panelekkel ellentétben mechanikailag pontosan kell méretezni és precízen kell elkészíteni is, különben nem sok hasznuk lesz, csak a helyet foglalják a szobában. Érdemi csillapítást egy szűk frekvenciasávban produkálnak és ezt nem könnyű eltalálni, főleg házilagos kivitelezésnél. A Neten rengeteg tervezési segédlet lelhető fel, amik néha erősen eltérő eredményt adnak ki. Az építésnél nagyon nem mindegy, milyen merevségű, tömegű a membrán és miként rögzítjük a kerethez. Tipikus mélyvíz csak haladóknak.
Ez így van, membrános basszus nyelő és az ennél is pontosabb hangolást igénylő Helmholtz rezonátor méretezés, gyártás nem hobbi amatőrnek ajánlott tevékenység.
Viszont nekem nem világos, te voltál Alexnél, mértél és talán eszközöket is jelöltél, mit hova, mennyit. Ellenben a posztolgatásból nem látom, hogy valami rendszer szerint alakulna zenére és persze nappalira is használatos szoba akusztikája.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2021.09.16., csüt. 08:02
Basszus nyelőnek nem ismérve, hogy hangsugárzó közelében legyen. Az a helység bármelyik sarkában, hármas sarok (padló-plafon) még hatékonyabb. A legjobb ha sarokban padlótól-plafonig ér. A hangsugárzó közelében a diffúzorokat kell jól pozicionálni. Nálad az a sarok mégis adja magát, teljes magasságú négyzetes basszus nyelő oszlop legyen. Pofás? ha kidekorálod valamivel. Ha csak basszus tartományban, nem szélessávban akarod, akkor membrán borítású a jobb. De, egy basszusnyelő oszlop csekély hatású, abból is több kell, kellene, többi sarokban is.
Basszushangokat hatékonyan elnyelni a sarkokban, a felületek találkozásánál tudunk, ahogy Te is írtad. A porózus anyaggal töltött panelek frontlapja lehet akusztikailag félig, vagy teljesen áttetsző attól függően, milyen sávban akarunk elnyelést elérni. A membrános rezonátorokkal kapcsolatban visszafogottságot javaslok, mert ezeket a porózus panelekkel ellentétben mechanikailag pontosan kell méretezni és precízen kell elkészíteni is, különben nem sok hasznuk lesz, csak a helyet foglalják a szobában. Érdemi csillapítást egy szűk frekvenciasávban produkálnak és ezt nem könnyű eltalálni, főleg házilagos kivitelezésnél. A Neten rengeteg tervezési segédlet lelhető fel, amik néha erősen eltérő eredményt adnak ki. Az építésnél nagyon nem mindegy, milyen merevségű, tömegű a membrán és miként rögzítjük a kerethez. Tipikus mélyvíz csak haladóknak.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 14:15
denesdr írta:
2021.09.16., csüt. 13:52
Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 12:04
Azt tudom, hogy a 33Hz kiemelés nem fog teljesen megszűnni. De ha a 12dB helyett 6dB összejön, már elégedetlen dőlök hátra.
A dobozaid (nem a szoba) méréséből látszik, hogy a reflex hangolás kb ott van ahol a szobai kiemelés, úgyhogy ha lezárod mindkét hangfalnál a nyílásokat, akkor kb meglesz a 6dB csökkenés a problémás freki körül.
De ez eléggé befolyásolja a hangfal egyéb hangját is, nem?
Lezárt nyilás esetén az eredeti hangolási frekvencia körül nagyobb lesz a hangszórók kitérése, viszont alatta kisebb lesz (mert nem lesz hangszóró unload). Ha nem hajtod agyon a dobozokat, akkor annyit fogsz tapasztalni, hogy kevesebb lesz a mély az említett 30-35Hz körül és mivel a legtöbb reflexcső átvitel magas Q értékű (a Quadralodé ilyen), ezért a lezárás viszonylag jól ellen fogja súlyozni a szobai kiemelésedet. Egy próbát szerintem megér, már csak kíváncsiságból is. Akár telefonnal és egy hangnyomás appal is le tudod ellenőrizni az előtte-utána állapotot, ha lejátszol egy 33hz-es tesztjelet.

szerk.: sok dobozhoz gyárilag is adnak záródugókat, ez igazából a gyártón múlik.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 06:51
Hangfal mögé valami pofásabb basszus csapda is jó lenne. Kérdés, hogy van e szub basszus kivitelű? Meg van e értelme? A bal oldali az igazi kiemelő doboz, így oda kellene valami komolyabb cucc, és mivel sarok, így talán valami "rondább", de hatásosabb is eltérne ott.
Ezeket egyszer már átbeszéltük, le is írtam, most csak röviden:

Szubbasszus sávban hatékony, hagyományos szerkezetű, porózus anyaggal töltött elnyelő panel minimális vastagsága kb másfél méter lenne. Biztosan szeretnél ilyent? A hangdobozaid mögé javasoltam elnyelő panelt, ami az elsődleges visszaverődést csökkentené. Ennek nincs köze a 33 Hz-es állóhullámhoz, ami nem egy ponton jön létre, hanem a teljes falfelületen. Ezen nem fog változtatni egyetlen panel, pláne nem ott, ahova tenni akarod.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

denesdr írta:
2021.09.16., csüt. 13:52
Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 12:04
Azt tudom, hogy a 33Hz kiemelés nem fog teljesen megszűnni. De ha a 12dB helyett 6dB összejön, már elégedetlen dőlök hátra.
A dobozaid (nem a szoba) méréséből látszik, hogy a reflex hangolás kb ott van ahol a szobai kiemelés, úgyhogy ha lezárod mindkét hangfalnál a nyílásokat, akkor kb meglesz a 6dB csökkenés a problémás freki körül.
De ez eléggé befolyásolja a hangfal egyéb hangját is, nem?
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 12:04
Azt tudom, hogy a 33Hz kiemelés nem fog teljesen megszűnni. De ha a 12dB helyett 6dB összejön, már elégedetlen dőlök hátra.
A dobozaid (nem a szoba) méréséből látszik, hogy a reflex hangolás kb ott van ahol a szobai kiemelés, úgyhogy ha lezárod mindkét hangfalnál a nyílásokat, akkor kb meglesz a 6dB csökkenés a problémás freki körül.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

istvan01 írta:
2021.09.16., csüt. 13:27
Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 12:04

Mennyezeti panel nem lógatva lenne, hanem közvetlenül felszerelve, így a felső rész porosodása nem lenne gond, mert nincs.
..
Azt tudom, hogy a 33Hz kiemelés nem fog teljesen megszűnni. De ha a 12dB helyett 6dB összejön, már elégedetlen dőlök hátra.
Porózus elnyelő, jellemzően kőzetgyapot 50mm és 100mm, légrés nélkül és 100mm légréssel számított elnyelési görbéi. Ez csak a panel felületén megjelenő hatás, a szoba egészére kb a falfelületek arányában tud befolyásolni. De a megcélzott 33Hz csillapítására nagyon, nagyon keveset dolgozik, légrés nélkül reménytelen. Magasabb frekin agyon fojtott lehet, ha marad a széles-sávú felülete.
Én plafonon légrés nélkül csak diffuzort raknék.
Mennyezeti panel az a visszhang miatt kell, nem a 33Hz miatt. Lehet félreérthetően írtam.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

istvan01 írta:
2021.09.16., csüt. 13:27
Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 12:04

Mennyezeti panel nem lógatva lenne, hanem közvetlenül felszerelve, így a felső rész porosodása nem lenne gond, mert nincs.
..
Azt tudom, hogy a 33Hz kiemelés nem fog teljesen megszűnni. De ha a 12dB helyett 6dB összejön, már elégedetlen dőlök hátra.
Porózus elnyelő, jellemzően kőzetgyapot 50mm és 100mm, légrés nélkül és 100mm légréssel számított elnyelési görbéi. Ez csak a panel felületén megjelenő hatás, a szoba egészére kb a falfelületek arányában tud befolyásolni. De a megcélzott 33Hz csillapítására nagyon, nagyon keveset dolgozik, légrés nélkül reménytelen.
Ráadásul egy magas Q értékű (pont emiatt nagyon zavaró) kiemelésről beszélünk, leginkább, a problémás frekvenciára hangolt Helmholtz rezonátor lenne jó megoldás. Amennyiben nem akarunk EQ-hoz nyúlni.
http://www.muzines.co.uk/articles/sound-absorbers/4158

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 06:51
Hangfal mögé valami pofásabb basszus csapda is jó lenne. Kérdés, hogy van e szub basszus kivitelű? Meg van e értelme?
Hangfal mögé nem basszuscsapdát kell tenni, hanem olyan panelt, ami a hangfal eleje és fal közti távolságból adódó - tipikusan 100-150 Hz közti - kioltást és torzítás növekedést csökkenti.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dorian 2021.09.16., csüt. 13:48-kor.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Alex_Aston írta:
2021.09.16., csüt. 12:04

Mennyezeti panel nem lógatva lenne, hanem közvetlenül felszerelve, így a felső rész porosodása nem lenne gond, mert nincs.
..
Azt tudom, hogy a 33Hz kiemelés nem fog teljesen megszűnni. De ha a 12dB helyett 6dB összejön, már elégedetlen dőlök hátra.
Porózus elnyelő, jellemzően kőzetgyapot 50mm és 100mm, légrés nélkül és 100mm légréssel számított elnyelési görbéi. Ez csak a panel felületén megjelenő hatás, a szoba egészére kb a falfelületek arányában tud befolyásolni. De a megcélzott 33Hz csillapítására nagyon, nagyon keveset dolgozik, légrés nélkül reménytelen. Magasabb frekin agyon fojtott lehet, ha marad a széles-sávú felülete.
Én plafonon légrés nélkül csak diffuzort raknék.
Csatolmányok
100mm porosus.jpg
100mm porosus.jpg (119.21 KiB) Megtekintve 966 alkalommal
50mm porosus.jpg
50mm porosus.jpg (122.48 KiB) Megtekintve 966 alkalommal

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

béres-jános írta:
2021.09.16., csüt. 12:32


A legkisebb gondod a hátsó fal! Leginkább a sarokba berakott hangsugárzó a gond,valamint a zizegő radiátor és a vitrin mindenféle zizegő tárgyakkal megpakolva. Mindenféle rossz indulat nélkül írom a véleményem! De a lényeg hogy te legyél elégedett a többi nem számít.
Ez ugye nappali, es itt hallgatok zenét. Ezért olyan, amilyen. Gyerekek is rohangálnak, szóval több tényezős.

A vitrin és radiátor engem nem zavar. Vagy nem hallom. A kiemelés a fő gond (visszhang meg fog oldódik s sok cuccal). Viszont hangfal áthelyezés nem jöhet szóba.

Csodákban persze nem hiszek, de minden kis javulás nekem már öröm lenne.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Alex_Aston 2021.09.16., csüt. 13:18-kor.
Csak a Marantz! :-D

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”