Megkérünk mindenkit, hogy a topikokkal kapcsolatos kéréseiteket, mint hirdetés újbóli megnyitása, cím javítás, stb... NE privát üzenet formájában jelezzétek, hanem a jelentés gomb használatával!
Köszi!

(A jelenetéseket minden moderátor és adminisztrátor látja, így a kéréseitek hamarabb teljesítésre kerülnek)

Tunerek

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 102
Kapcsolat:

Re: Tunerek

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.10.18., pén. 18:44

avl2 írta:
2019.10.18., pén. 08:35
szerintem nagy értéket teszek most közze:

fmtunerek yahoo csoport a yahoo csoportok "megszüntetese"* miatt költözesben van, igy 2 alforuma eddigi összes anyaga dropbox-ra is került, most onnan letölthetöek, ime:
Leszedtem, köszi
Csak zenegépeknek hívom őket. Bedobom a bélást, nyomom a gombot és szól a zene

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 639

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.10.18., pén. 08:35

szerintem nagy értéket teszek most közze:

fmtunerek yahoo csoport a yahoo csoportok "megszüntetese"* miatt költözesben van, igy 2 alforuma eddigi összes anyaga dropbox-ra is került, most onnan letölthetöek, ime:

FMTuners Files & Photos:
https://www.dropbox.com/s/k4rk9q68yzu1y ... s.zip?dl=0
https://www.dropbox.com/s/qekfop05njuyx ... s.zip?dl=0

*: Attention: Starting December 14, 2019 Yahoo Groups will no longer host user created content on its sites. New content can no longer be uploaded after October 28, 2019. Sending/Receiving email functionality is not going away, you can continue to communicate via any email client with your group members.

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.10.03., csüt. 08:32

B760 power izzólámpa csere mennyire bonyolult? Szét kell bontani az előlapot, ebayről vegyek izzót vagy lehet kapni itthon is?
Csatolmányok
2019-04-02 001b.jpg
2019-04-02 001b.jpg (80.31 KiB) Megtekintve 236 alkalommal

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 140

Hozzászólás Szerző: greenbio » 2019.09.30., hétf. 16:37

Műsorajánló mára:
matyas.jpg
matyas.jpg (17.12 KiB) Megtekintve 304 alkalommal
és a jazz koncert is ígéretesnek tűnik bár sajnos 23:00-tól...

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.09.23., hétf. 14:02

tamagaba írta:
2019.09.23., hétf. 12:00
Amekkora munkát beleölt az összehasonlitásba (81 tuner), jó lett volna közös nevezőre hozni az elkókat pl. :)
Komoly javító gárdával vannak kapcsolatban olvasom a 2010-es frissitésben
Akkor ezek szerint rozsdaboglya bontószökevényekkel nem foglalkoznak :)

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.09.23., hétf. 12:00

avl2 írta:
2019.09.20., pén. 08:49
for fun
Az a baj, hogy így csak formális jellege van az egész procedurának
Amekkora munkát beleölt az összehasonlitásba (81 tuner), jó lett volna közös nevezőre hozni az elkókat pl. :)
Mást nem változtat, nem méricskél. Csak szimplán alkatrész csere új ugyanolyan paraméterüre.
Némelyik öreg panelon olyan áram szivárgások lehetnek a kifolyt elektrolit miatt, ha észrevesz ilyet - annak már tárgytalan az audió teszt. Nem is kell annyira öreg gépnek lenni. 90-es évek Denon erősitőmön volt ilyen. Repedt pcb. Egyébként működött
Repedt tht forrasztások miatt kialakuló kontakthibák ...

Van már egy 2.0-ás változatuk
itt már valamit csináltak: "As far as audio mods go, the output IC can be replaced with an OPA2134AP. There are only a few capacitors in the audio circuit"

McIntosh MR500
Modified Sony XDR-F1HD and Onkyo T-9090
Yamaha T-85

Lehet, hogy a McIntosh cuccokat egyedileg forrasztják alkatrészenként, nem tht forrasztó kemencén? Azért olyan tartósak, meg drágák

Mindegy, tájékozódni jó - infót gyűjteni, nem panaszkodok :)
Aztán a lényeg úgy is az, hogy az én lakóhelyemen, az asztalomon hogy muzsikál

Továbbra is benne lennék ilyen mini "lövöldözésbe" - már amíg lesz FM adás

avl2
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.09.20., pén. 08:49

tamagaba írta:
2019.09.20., pén. 08:29
Természetesnek gondolom, hogy egy ilyen összehasonlító tesztre átnézett-rendberakott készülékeket visznek...
attól függ mi a cél és mi a rendelkezésre álló eröforrás.

ök tisztán, korrektül leírják: "Remember, the shootouts are for fun and involve only one "as found" sample of each tuner. In order to semi-conclusively rank one tuner above another, you'd need to test at least three fully aligned and measured samples of every tuner."
és: "All of us at TIC understand the limitations of the Shootouts format, but it seems as though people don't always read or understand the above disclaimer. ...We might add, "And please, no paying a ridiculous amount of money for a tuner on eBay based on one guy's opinion of one sample"!" azaz ráadásul 1 ember véleménye, az ízlések, különbözö aspektusok fontosságának érzete más-más

ugye van másik emberé is: http://fmtunerinfo.com/ricochets.html

rengeteg dologba "bele lehetne kötni", pl. Jim (RIP, tavaly meghalt) szobája: 10 x 12 x 8 feet (USA !!!! és mégiscsak khmm nem nagy szoba) itt már sokan mondanák: nem lehet ekkora szobában rendesen "hifizni"

egyetértek, ha más, "technikaibb" jellegü, hivhatjuk korrektnek is ;) a cél, akkor ahogy Te írod érdemes kezdeni. (gondolom óriási társadalmi igény nincs erre, így eröforrás sem ...engem valamennyire érdekelne)

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.09.20., pén. 08:29

avl2 írta:
2019.09.20., pén. 07:57
tamagaba írta:
2019.09.19., csüt. 20:12
...Az igaz lehet, hogy a világ legjobb hangú tunerje a Kenwood L-02T?
Az FM tuner infó rikosetje szerint mindig az jött ki győztesnek gondolkodik.gif
Kicsit fura. Hallgatta már valaki?
tul azon, amit Jenö írt nagyon sokszor emlitik fmtunerinfo-n es csoportban ezt is, ami szerintem teljesen korrekt és megszívlelendö (technikai orientációjú :-) magyarázat) :
"Remember, the shootouts are for fun and involve only one "as found" sample of each tuner. In order to semi-conclusively rank one tuner above another, you'd need to test at least three fully aligned and measured samples of every tuner."

nyilvánvaló, hogy példányok között, pláne be nem állított példányok között van különbség, szórás; azaz itt is lehet és elképzelhetö, hogy több abban a shootout-ban szereplö komoly gép kicsit kevésbé jo (elhangoltabb) allapotban volt, de behangolva "jobb" lenne (kinek ez, kinek az), mint az L-02T.
gondolom a toppon kevés dönt, inkább ízlés

akár azt is lehetne mondani: ahogy talalták, abban az allapotban tesztelni: az a tuner kepessegeiröl igen keveset mond el, nem is fair (..persze ha az ertekelesbe az is bele lenne véve, hogy mennyire "atomstabil" alkatreszek vannak benne, azok valtozasara erzekenyseg stb., akkor megint rendben, csak ez a meglevö 1 ["tunerbolondoknak" több :smile29: ] példányunk esetében, ami be lett allitva, szükseges alkatreszek kicserelve, kevesbe jatszik, hogy 20 ev alatt "elmászott")

kíváncsi lennék pl. Jenö sorrendjére ezek között: Philips AH6731 Yamaha CT-7000 Aiwa AT-9700, "nagy Sansui" - persze itt is igaz: különbözö preferenciák vannak, gondolom ezek mindegyike "kielégítö" :D
Természetesnek gondolom, hogy egy ilyen összehasonlító tesztre átnézett-rendberakott készülékeket visznek
30-40 éves gépek kicsit nyikorgósak már. A legjobb tervezésnél is előfordulhat ennyi év után alkatrész öregedés, paraméter eltolódás - persze komoly szaktudás szükséges a felújításhoz. Kérdés, hogy megvan-e nekik + műszerpark

Én még az Onkyo 909-hez nem nyúltam (nem én, a mester). A másik kettő átesett egy megújításon Revo és a 650-es Teknő
Ha csináltok egy ricót én vinnék 3 "hangolót"

avl2
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.09.20., pén. 07:57

tamagaba írta:
2019.09.19., csüt. 20:12
...Az igaz lehet, hogy a világ legjobb hangú tunerje a Kenwood L-02T?
tul azon, amit Jenö írt nagyon sokszor emlitik fmtunerinfo-n es csoportban ezt is, ami szerintem teljesen korrekt és megszívlelendö (technikai orientációjú :-) magyarázat) :
"Remember, the shootouts are for fun and involve only one "as found" sample of each tuner. In order to semi-conclusively rank one tuner above another, you'd need to test at least three fully aligned and measured samples of every tuner."

nyilvánvaló, hogy példányok között, pláne be nem állított példányok között van különbség, szórás; azaz itt is lehet és elképzelhetö, hogy több abban a shootout-ban szereplö komoly gép kicsit kevésbé jo (elhangoltabb) allapotban volt, de behangolva "jobb" lenne (kinek ez, kinek az), mint az L-02T.
gondolom a toppon kevés dönt, inkább ízlés

akár azt is lehetne mondani: ahogy talalták, abban az allapotban tesztelni: az a tuner kepessegeiröl igen keveset mond el, nem is fair (..persze ha az ertekelesbe az is bele lenne véve, hogy mennyire "atomstabil" alkatreszek vannak benne, azok valtozasara erzekenyseg stb., akkor megint rendben, csak ez a meglevö 1 ["tunerbolondoknak" több :smile29: ] példányunk esetében, ami be lett allitva, szükseges alkatreszek kicserelve, kevesbe jatszik, hogy 20 ev alatt "elmászott")

kíváncsi lennék pl. Jenö sorrendjére ezek között: Philips AH6731 Yamaha CT-7000 Aiwa AT-9700, "nagy Sansui" - persze itt is igaz: különbözö preferenciák vannak, gondolom ezek mindegyike "kielégítö" :D

tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 499

Hozzászólás Szerző: tunerman » 2019.09.19., csüt. 20:33

Hallgattam Kenwood L-02T tunert, de nem egyezik az álláspontom az FM tuner info füleseivel :D Persze tudni kell az észrevehetően szubjektív véleményalkotásukról és erősen technikai orientációjukról...
Én leginkább a zenei megjelenítésben és a valóságérzetben éreztem kevésbé jónak, természetesen elismerve abszolút perfekt kivitelezését.
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat Ruby, MC PHONO: Twin Servo MCRIAA, VÉGFOK: 6528 tube PP, CD: Philips CD100 JFET mod, TUNER: SAE Mark Six, DECK: Nakamichi 1000/II, REEL: Stellavox SP-8, HANGFAL: Sansui/JBL2115+Raven 2.1

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.09.19., csüt. 20:12

Köszi a hozzászólásokat!
Én örülnék szakmai kifejezéseknek és leírásoknak (még ha nem is értem, majd utánna nézek vagy nem fogom érteni :)

Az igaz lehet, hogy a világ legjobb hangú tunerje a Kenwood L-02T?

tunerman
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: tunerman » 2019.09.19., csüt. 11:55

Nem akartam a topikot részletes műszaki kifejezésekkel teleírni, de a ReVox B760 tuner FM demodulátora késleltetető művonalas (delay line) kivitelű.
A Kenwood cég használta a számláló detektorokat (pulse counter demodulator) több tunerjében - pl. model 600T, KT1100.
TJ.
Csatolmányok
ReVox_B760_demodulator.jpg
ReVox_B760_demodulator.jpg (3.63 MiB) Megtekintve 601 alkalommal
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat Ruby, MC PHONO: Twin Servo MCRIAA, VÉGFOK: 6528 tube PP, CD: Philips CD100 JFET mod, TUNER: SAE Mark Six, DECK: Nakamichi 1000/II, REEL: Stellavox SP-8, HANGFAL: Sansui/JBL2115+Raven 2.1

La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 188

Hozzászólás Szerző: La_Valse » 2019.09.19., csüt. 10:58

A B760 tunernél a hangolás kijelzésére egy különálló frekvencia diszkriminátort építettek.
Az áramkör feszültség - frekvencia karakterisztikája S alakú. Ennek hibafeszültségét indikálja
a középmutatós műszer. A demodulálásra egy elég komoly, számláló rendszerű áramkört használnak.
Mindezt azért írtam, mert előfordulhat az a szerencsétlen eset, hogy a tuner minden áramköre jó,
csak a diszkriminátor hangolódik el, az S görbe nem teljesen szimmetrikus. Ekkor helytelenül
indikál.

"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

avl2
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.09.19., csüt. 10:34

tunerman írta:
2019.09.19., csüt. 10:19
A középállású deprez műszerek az FM KF demodulátor fokozat (ez többféle elven is működhet), kimeneti egyenfeszültségét használják fel a hangoláshoz. Elvileg ha pontosan az adó frekvenciáján állunk, akkor nincs hibafeszültség, a műszer mutatója középen áll.
Az egy más kérdés, hogy nem csak az adóra hangolást látjuk, hanem magának a tuner áramköreinek a beállítási pontatlanságait is...főleg a korai tekercses kivitelű középfrekvenciás fokozatok lehetnek elhangolódva. Ilyenkor antenna jel nélkül (kábel kihúzva a csatlakozóból) a műszer mutatója nem középen lesz.
TJ.
köszi !! hát még az utolsó egyszerüeknek segítö tippet !13

tunerman
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: tunerman » 2019.09.19., csüt. 10:19

A középállású deprez műszerek az FM KF demodulátor fokozat (ez többféle elven is működhet), kimeneti egyenfeszültségét használják fel a hangoláshoz. Elvileg ha pontosan az adó frekvenciáján állunk, akkor nincs hibafeszültség, a műszer mutatója középen áll.
Az egy más kérdés, hogy nem csak az adóra hangolást látjuk, hanem magának a tuner áramköreinek a beállítási pontatlanságait is...főleg a korai tekercses kivitelű középfrekvenciás fokozatok lehetnek elhangolódva. Ilyenkor antenna jel nélkül (kábel kihúzva a csatlakozóból) a műszer mutatója nem középen lesz.
TJ.

avl2
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.09.19., csüt. 09:52

szerintem a kerdes nem arra iranyult, hogy mit mutat, hanem hogyan mér, honnan "tudja", milyen jelekböl adja, hogy merre és mennyire van az adó pontosan

..ha nem erre iranyult volna (csodálkoznék), akkor én kérdezem ezt :-)

tunerman
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: tunerman » 2019.09.19., csüt. 09:00

A "tuned" középállású műszer az adó pontos frekvenciájára hangoláshoz nyújt segítséget. Komolyabb tunereknél kalibrálva van, mondjuk 50 vagy 100 kHz-es osztásokkal.
A "signal" deprez műszer a bemenetre érkező jelszintet mutatja meg, általában csak tájékoztató jelleggel - nem egyformák a tunerek térerő mérései. Az újabb ReVoxok azért kicsit jobbak ezeknél, mert decibel skálás a térerő kijelzésük - a neten nézz utána, hogy ezt mit jelent :D
TJ.

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.09.18., szer. 20:15

Közben két láma kérdés:
hogy is mér a "tuned" közép állású műszer?
A "signal" egyszerü antenna jelszintet mér mV-ban?

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: greenbio » 2019.09.18., szer. 11:29

ez volt az:
m.jpg
m.jpg (36.68 KiB) Megtekintve 721 alkalommal

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.09.18., szer. 10:30

greenbio írta:
2019.09.17., kedd 20:59
Hallgatja most valaki a Bartókot? Megdöbbentő minőségű az adás, pedig nem vagyok opera rajongó 😀
Én is meglepődtem, nem csak a felújított tuner miatt, hanem hogy egyáltalán milyen jól szólt
Ennél rosszabbat sose halljak
Szerintem Mahler volt 21.30 körül lehetett
Calouste Sarkis Gulbenkian - egy török üzletember művészeti alapítványa
érdekes lehet a 19/20-as programja
https://gulbenkian.pt/musica/en/season-19-20/
https://gulbenkian.pt/musica/en/discographies/
Csatolmányok
Képkivágás.PNG
Képkivágás.PNG (40.23 KiB) Megtekintve 731 alkalommal

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: greenbio » 2019.09.17., kedd 20:59

Hallgatja most valaki a Bartókot? Megdöbbentő minőségű az adás, pedig nem vagyok opera rajongó 😀

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.09.16., hétf. 09:41

Mégegy kép:
Csatolmányok
2019-04-02 004b.jpg
2019-04-02 004b.jpg (473.56 KiB) Megtekintve 828 alkalommal

tamagaba
Fórumlakó
Fórumlakó
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tamagaba » 2019.09.16., hétf. 08:51

B760 upgrade
Volt egy pillanat, amikor a Mester a pokolba kívánt engem is meg a tunert, meg Studer bá-t
A világ talán legbonyolultabb tunerje
Stereo dekóder, audió szekció és táp felújitás
A hangolás és a procesz funkciók jók voltak rajta
Péntek este kipróbáltam, volt a Bartókon egy koncert közvetítés
Nagyon kellemes a hangja. A Pio F70-nél határozottan jobb (az volt a helyettesítő, amíg műhelyben volt)
Ki akartam menni sörért emlékszem és inkább ücsörögtem a nagyszoba asztal szélén - kell egy pár perc, amíg bemelegszik
Kicsit nekem mélyhiányos, de nagyon jó közép és magas hangzás - lehet, hogy a mélyhiány érzet csak bennem van a sok kereskedelmi trutyihoz hozzászokva

Az igaz, hogy csak az árnyékoló fedelek anyagából ma egy komplett készüléket csinálnak.
Teljes ember súlyával pattintottuk vissza a helyére, pontosan megmunkált rögzitő fülek
A moduláris elrendezés még ma is (nekem) nagyon kellemes látvány

Az elején a kapcsolók ahogy kinéznek és kattannak, a hangológomb és a kijelző látványáról nekem az jut eszembe:
... ez is tanknak indult, de rádió lett belőle :)
Csatolmányok
IMG_20190913_182814.jpg
IMG_20190913_182814.jpg (1.05 MiB) Megtekintve 844 alkalommal
IMG_20190913_182413.jpg
IMG_20190913_182413.jpg (1.35 MiB) Megtekintve 844 alkalommal
IMG_20190913_182401.jpg
IMG_20190913_182401.jpg (1 MiB) Megtekintve 844 alkalommal
IMG_20190914_153122.jpg
IMG_20190914_153122.jpg (997.44 KiB) Megtekintve 844 alkalommal

avl2
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.08.24., szomb. 18:49

fmtuners yahoo csoportban irta (olyan, aki igen sok tunert latott mar belülröl es dolgozott rajtuk):

Very few tuners from the 70's with op-amps had local proper decoupling caps. It is simple to add the underneath from the op-amp + and - power pins. Usually a 0.1uf monolithic in parallel with 100 uf/35V can be fitted and works fine. This is highly recommended. You can get more elaborate for ones with both + and - power rails, and take each decoupling cap for those power rails to ground. But usually there is no local ground plane either. Back then, the engineers had not figured out they needed to do that yet.

But decoupling caps will likely not stop oscillation if you replace a 4558 with a higher speed op-amp, like the 2132, and that creates an oscillation problem. This is well known to happen with one op-amp location on the KT-8300.

tunerman
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: tunerman » 2019.08.14., szer. 09:26

A QUAD FM3 tápegységében kicseréltem az éltes korú elektrolit kondenzátorokat...Elna For Audio + Cerafine + Duorex II kerültek a gépezetbe ;)
TJ.
Csatolmányok
QUAD_FM3_supply_recap.jpg
QUAD_FM3_supply_recap.jpg (487.09 KiB) Megtekintve 1141 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”