Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

chord_ írta:
2023.06.16., pén. 11:08
Valahonnan onnan indult a mostani folyam, hogy fapaci eladta az egész rendszerét, 'leépített', és most van egy kicsi egybe-cucc, amin élvezetes a zenehallgatás. Énszerintem nagyon érdekes, hogy ilyenkor mi történik.
Nem akarom már a magam esetével terhelni a topikot, ráadásul kaptam miatta hideget s meleget, ami meglepő is, meg vicces is. Próbáltam a Mu-So-ról írt cikkemben leírni a lépésem hátterét, de aztán a felét kihúztam, mert nagyon hosszú lett a "rizsa" és a műszaki cikkek olvasói inkább a készülékekre kíváncsiak.

Aki nagyon benne van a HiFi-s pörgésben, annak az én lépésem megfutamodás, feladás, szappanopera és még jónéhány más jelző is felmerült, még az is elhangzott, hogy milyen béna vagyok, ha 40 év alatt nem tudtam építeni egy igazán jó rendszert. Tudjuk, hogy az számít jó hifistának, aki folyamatosan fejleszt, cserél, vásárol, sok pénzt költ. Ha sokáig nem veszel semmit, furán néznek rád, ha meg esetleg egyszerűsítesz a rendszereden, azzal ki is kerülsz a körből (ami persze nem feltétlenül baj).

Hajlamos vagyok a reflexeimet figyelni. Zenelejátszó eszközöket is egy ideje már az alapján ítélek meg (a kezdeti hibákból tanulva), mennyire szívesen hallgatok rajtuk muzsikát, mennyire vágyom rá, hogy hazaérve bekapcsoljam őket és mennyire vagyok nyitott használatuk közben új zenékre, vagy mennyire ragadok bele a sok évvel ezelőtti listáimba. Érdekes módon ez nem mindig vágott össze a hangzásukról alkotott tudatos, "tudományos" véleményemmel, amik a szokásos hifista szempontok alapján születtek. Előfordult velem, hogy technikailag nem éppen felsőpolcos berendezések is nagy örömet okoztak, mert lehet, hogy nem volt elég dögös basszusuk, nagy hangterük, vagy kegyetlenül részletező hangzásuk, de valamiért jó volt rajtuk zenét hallgatni. Nem tudom sajnos, ez műszaki nyelvre fordítva mit jelent, milyen magyarázatot lehetne rá adni, pedig micsoda sikersztorit lehetne építeni belőle... És beszélgetni sem lehet róla, még annyira sem, mint a hifista szempontokról, pedig ott is rengeteg félreértés, kommunikációs zavar van.

Szóval kedves Chord, annyi történt szerintem, hogy őszinte voltam magammal. Hifista szempontok szerint nyilván ért veszteség, zenehallgatási szempontok szerint viszont nem. Nekem most utóbbi volt a lényeges, ami kicsit számomra is meglepő, hiszen egész eddigi életem kütyük között zajlott. Ugyanakkor van bennem némi büszkeség is, mert kicsit úgy élem meg a helyzetet, hogy lejöttem a szerről.
tottyi írta:
2023.06.16., pén. 13:21
Ez mind szep es jo de ne felejtsuk el, hogy neki ez egy kenyszermegoldas.
Nem mondanám annak, hiszen saját döntések szülték a helyzetet, de ez már privát téma.

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 558
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 323

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

tottyi írta:
2023.06.16., pén. 13:21

Ez mind szep es jo de ne felejtsuk el, hogy neki ez egy kenyszermegoldas. Egy Suzuikval is el lehet menni A pontbol B pontba de azert egy komolyabb autoval elvezetesebb, es ez igaz barmelyik hobbira.
Nekem a masik hobbim a sörözes es vehetnek olcsobb söröket, de szerintem nem elveznem annyira mint amilyent szoktam magamnak venni. Tovabbi jo sörözest kivanok illetve zenehallgatast. :rolleyes:
Két rendszert tartok fenn, egy otthonit és egy munkahelyit. Az utóbbit gondoltam cserélni egy ilyen megoldásra, mivel egy munkahelyen nem nagyon van helye hifizésnek. Ott már fél éve nem variáltam semmit, de bizony a dual koncentrikus Tannoy hangfalak odafigyelős zenehallgatásra lettek tervezve és nem háttérzenére. Otthon elképzelhetetlen, hogy feladjam a sok év alatt rakott, imádott "nagy" rendszert.

Persze egyszerű háttérzenére egy Vifa Helsinki vagy valami hasonló is tökéletes lenne.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Online
Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3284
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: tottyi »

Retrofuturista írta:
2023.06.16., pén. 11:46
chord_ írta:
2023.06.16., pén. 11:08
Valahonnan onnan indult a mostani folyam, hogy fapaci eladta az egész rendszerét, 'leépített', és most van egy kicsi egybe-cucc, amin élvezetes a zenehallgatás.

Énszerintem nagyon érdekes, hogy ilyenkor mi történik.
Engem is nagyon érdekel, hogy egy ilyen Naim Mu-So 2 mit tud adni egy akár több milliós rendszerhez képest, és bizony amikor a hangminőség mellett belép az életminőség vagy a hordozhatóság fontossága, az jön le a tesztekből, hogy igenis sokat. Egy ilyen cuccal való őszinte elégedettség pedig akár egy volt függő teljes felszabadítását is jelentheti. Nincs több variálás, kábelezés, forrás cserebere, nüanszokra való koncentrálás. Lerakod, élvezed. Komolyan gondolkozom rajta, hogy kipróbálom.
Ez mind szep es jo de ne felejtsuk el, hogy neki ez egy kenyszermegoldas. Egy Suzuikval is el lehet menni A pontbol B pontba de azert egy komolyabb autoval elvezetesebb, es ez igaz barmelyik hobbira.
Nekem a masik hobbim a sörözes es vehetnek olcsobb söröket, de szerintem nem elveznem annyira mint amilyent szoktam magamnak venni. Tovabbi jo sörözest kivanok illetve zenehallgatast. :rolleyes:
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Avatar
chord_
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 405
Csatlakozott: 2020.05.28., csüt. 17:29
Értékelés: 552

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: chord_ »

Rendkívül szerteágazó végeredmények lehetnek hosszabb távon egy ilyen lépéssel. Nálam, így, visszagondolva, valamiféle hangi diszkomfort generálta a cserélgetéseket, és indított el egy olyan szintű rendszerleépítést, hogy hetekig csak a szőnyeg maradt meg a rendszerből.

Aztán, ha létrejön egy olyan hang, amivel szeretünk zenét hallgatni nagyon, sőt, jobban, akkor győzelem.
A vissza-sóvárgás veszélye a jobb, kifinomultabb / 'bonyolultabb' hang után, akár el is múlhat.
Megtörténhet, hogy a régi nagy rendszer hangját a kicsi az szimplán meghaladja, azért.
Vagy egyszerűen nem kell az a plusznak képzelt hangminőség-többlet, amit a bonyolult rendszer produkált.
Az is lehet, hogy x idő múlva, egy új építkezés elindul, valami mással. Vagy valami régi nagy szerelmünkkel. Vagy egy új technológiával.

Az bizonyos, hogy az egybe-rendszer idején pl. a kábelezés őrületéből kimaradni, az jó volt, jó volt szánakozva figyelni messziről másoknál a galaxisnyi különbségek ábrándos örömét egy összekötő / hálózati kábel cseréje után, a vergődést a labirintusban.

Visszakerülni sem volt akkora katasztrófa... :)
Blog: Komoly Zenei Ajánló
Heed Thesis Delta - Gustard A26 - Heed Nexus - Spendor SP1 - Radnai kábelek

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 558
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 323

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

chord_ írta:
2023.06.16., pén. 11:08
Valahonnan onnan indult a mostani folyam, hogy fapaci eladta az egész rendszerét, 'leépített', és most van egy kicsi egybe-cucc, amin élvezetes a zenehallgatás.

Énszerintem nagyon érdekes, hogy ilyenkor mi történik.
Engem is nagyon érdekel, hogy egy ilyen Naim Mu-So 2 mit tud adni egy akár több milliós rendszerhez képest, és bizony amikor a hangminőség mellett belép az életminőség vagy a hordozhatóság fontossága, az jön le a tesztekből, hogy igenis sokat. Egy ilyen cuccal való őszinte elégedettség pedig akár egy volt függő teljes felszabadítását is jelentheti. Nincs több variálás, kábelezés, forrás cserebere, nüanszokra való koncentrálás. Lerakod, élvezed. Komolyan gondolkozom rajta, hogy kipróbálom.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1314
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 791
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: fererencz »

chord_ írta:
2023.06.16., pén. 11:08
Valahonnan onnan indult a mostani folyam, hogy fapaci eladta az egész rendszerét, 'leépített', és most van egy kicsi egybe-cucc, amin élvezetes a zenehallgatás.

Énszerintem nagyon érdekes, hogy ilyenkor mi történik.
Bizony, hogy érdekes! Csak sokan nem is akarnak hallani, tudni arról, hogy ez is egy opció. Ami végül is érthető, mert nem csak a hobbijukat kicsinyítenék le ezzel.
Nem szotkam hibázni.

Avatar
chord_
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 405
Csatlakozott: 2020.05.28., csüt. 17:29
Értékelés: 552

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: chord_ »

Valahonnan onnan indult a mostani folyam, hogy fapaci eladta az egész rendszerét, 'leépített', és most van egy kicsi egybe-cucc, amin élvezetes a zenehallgatás.

Énszerintem nagyon érdekes, hogy ilyenkor mi történik.
Blog: Komoly Zenei Ajánló
Heed Thesis Delta - Gustard A26 - Heed Nexus - Spendor SP1 - Radnai kábelek

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2858
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 681

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Vinkler írta:
2023.06.15., csüt. 21:08
Ráadásul szépen szét is OFF-oltátok ezt a topicot. :kiss:
Zajlik az élet... Legalább.
A többi kedvelt sláger topicban napok, hetek óta nincs egy új kérdés, gondolat.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

pärt írta:
2023.06.15., csüt. 21:21
Ugyan, teljesen on: kontrollt vesztett hifisták próbáljuk mániákusan megfejteni a zene körüli tulajdonviszonyokat. :D
Szerintem itt inkább egymás legyőzése néhányak célja, ennek érdekében bármit képesek leírni. Sokszor sokaknak feltettem már a kérdést, hogy a HiFi mikor vált versennyé, kaptam is érdekes válaszokat, de még szabad a gazda.
Sosztakovics írta:
2023.06.15., csüt. 17:42
Szóval még mindig kötöm az ebet a karóhoz és vallom, a zenéléshez (is) érteni kell, és nagyon nem mindegy, hogy hogyan és kitől tanuljuk meg a hangszerismeret alapjait, hogy a késöbbiekben majd értő módon, odafigyelve tudjunk zenét hallgatni a Relentless erősítőnk segítségével.
Eric Clapton, Bob Marley, Jimi Hendrix, Prince, Frank Zappa, Muddy Waters, Jimmy Page... Az a közös bennük, hogy nagyjából semmilyen hagyományos zenei oktatást nem kaptak és mindannyian teremtettek egy-egy zenei stílust. Lehet, hogy néha le kellene venni a vaskalapot? A zene pont olyan, mint a tánc, vagy a sport, velünk született képességek és reflexek, apró gyerkőcök sem véletlenül énekelnek, táncolnak, mozognak. Bárki bármelyiket élvezheti és művelheti amatőrtől a professzionális szintig. Ez az én ebem és karóm.

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3394
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4356
Tartózkodási hely: Eger

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: pärt »

Vinkler írta:
2023.06.15., csüt. 21:08
Ráadásul szépen szét is OFF-oltátok ezt a topicot. :kiss:
Ugyan, teljesen on: kontrollt vesztett hifisták próbáljuk mániákusan megfejteni a zene körüli tulajdonviszonyokat. :D

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3394
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4356
Tartózkodási hely: Eger

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: pärt »

Sosztakovics írta:
2023.06.15., csüt. 20:28

A zene nem mindenkié. Szeretném, ha az lenne. Kodály is szerette volna. Sajna a zenetanulás lehetősége és a zenei érzék (!) nem mindenki esetén áll rendelkezésre. Nem lesz mindenkiből világjáró muzsikus, ahogyan agysebész sem...
A zene nem mindenkié? Már hogy a gránátba ne?! Hogy jön ide, hogy kiből lesz világjáró muzsikus? Ami amúgy is csak a világjárás szemszögéből jelent bármit is. Egyáltalán: aki "csak" befogadó, az nem vallhatja magáénak?
A gyúkszemes példázatot már végképp nem értem. Valami sűrű keserűség árad ebből a folyamatos ostorozásból, aminek nem tudom okát, de ha meglátom egy újabb bejegyzésed, tudom, hogy megint jól ki lesz osztva minden műkedvelő bugris.

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12672
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7355
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Ráadásul szépen szét is OFF-oltátok ezt a topicot. :kiss:
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2063
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1631
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: viri »

Sosztakovics írta:
2023.06.15., csüt. 20:28
Retrofuturista írta:
2023.06.15., csüt. 19:13
asebestyen írta:
2023.06.15., csüt. 18:38
A zenei/zenészi szabadsághoz kell a legjobban tudni, a szabadság és tévelygés nem ugyanaz. Aki jól improvizál, az nagyon tud és nagyon sok muzsika van a fejében és a zsigereiben, ha úgy tetszik. Sajnos (vagy se), hogy valami kijöjjön, ahhoz azt először többszörösen be kell táplálni a rendszerbe, aztán hogy valami tényleg jó jöjjön ki, ahhoz nagyon-nagyon sokat kell betáplálni.
Maximálisan egyetértek, csak ne vitassuk el a zenét a hobbistáktól, meg azoktól, akiknek a szülei direkt nem engedték a gyerekeket zenét tanulni, nehogy a gyerek zenész legyen, mondván, hogy a zenészek élete nehéz és csak nagyon keveseknek sikerül. Bármennyire is visszataszító egy ilyen szülői magatartás, van benne igazságmag. Felnőtt fejjel, munka mellett indulva már nem lesz senki Ophélie Gaillard a csellón.

Nekem emiatt nem tetszik ez a virtuóz kultusz, ami azt sugallja, hogy kevés kiválasztottaké a zene, a többiek csak majomkodnak.
A zene nem mindenkié. Szeretném, ha az lenne. Kodály is szerette volna. Sajna a zenetanulás lehetősége és a zenei érzék (!) nem mindenki esetén áll rendelkezésre. Nem lesz mindenkiből világjáró muzsikus, ahogyan agysebész sem. Viszont egy pedikűrös OKJ tanfolyamot még elvégezhetsz, és vághatod szakmányban a tyúkszemet. Az már majdnem ugyanaz. És egy ilyen papír birtokában már bárki ezerrel fikázhatja Banczerowszkit és követelőzhet. Ja.
Jézusom... Szerintem a világjáró agysebész muzsikus, és a botfülű ütemérzék nélküli szerencsétlen között van egy nagyon széles átmenet, nem csak e két szélsőség létezik...
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

Retrofuturista írta:
2023.06.15., csüt. 19:13
asebestyen írta:
2023.06.15., csüt. 18:38
A zenei/zenészi szabadsághoz kell a legjobban tudni, a szabadság és tévelygés nem ugyanaz. Aki jól improvizál, az nagyon tud és nagyon sok muzsika van a fejében és a zsigereiben, ha úgy tetszik. Sajnos (vagy se), hogy valami kijöjjön, ahhoz azt először többszörösen be kell táplálni a rendszerbe, aztán hogy valami tényleg jó jöjjön ki, ahhoz nagyon-nagyon sokat kell betáplálni.
Maximálisan egyetértek, csak ne vitassuk el a zenét a hobbistáktól, meg azoktól, akiknek a szülei direkt nem engedték a gyerekeket zenét tanulni, nehogy a gyerek zenész legyen, mondván, hogy a zenészek élete nehéz és csak nagyon keveseknek sikerül. Bármennyire is visszataszító egy ilyen szülői magatartás, van benne igazságmag. Felnőtt fejjel, munka mellett indulva már nem lesz senki Ophélie Gaillard a csellón.

Nekem emiatt nem tetszik ez a virtuóz kultusz, ami azt sugallja, hogy kevés kiválasztottaké a zene, a többiek csak majomkodnak.
A zene nem mindenkié. Szeretném, ha az lenne. Kodály is szerette volna. Sajna a zenetanulás lehetősége és a zenei érzék (!) nem mindenki esetén áll rendelkezésre. Nem lesz mindenkiből világjáró muzsikus, ahogyan agysebész sem. Viszont egy pedikűrös OKJ tanfolyamot még elvégezhetsz, és vághatod szakmányban a tyúkszemet. Az már majdnem ugyanaz. És egy ilyen papír birtokában már bárki ezerrel fikázhatja Banczerowszkit és követelőzhet. Ja.

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 558
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 323

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

asebestyen írta:
2023.06.15., csüt. 18:38
A zenei/zenészi szabadsághoz kell a legjobban tudni, a szabadság és tévelygés nem ugyanaz. Aki jól improvizál, az nagyon tud és nagyon sok muzsika van a fejében és a zsigereiben, ha úgy tetszik. Sajnos (vagy se), hogy valami kijöjjön, ahhoz azt először többszörösen be kell táplálni a rendszerbe, aztán hogy valami tényleg jó jöjjön ki, ahhoz nagyon-nagyon sokat kell betáplálni.
Maximálisan egyetértek, csak ne vitassuk el a zenét a hobbistáktól, meg azoktól, akiknek a szülei direkt nem engedték a gyerekeket zenét tanulni, nehogy a gyerek zenész legyen, mondván, hogy a zenészek élete nehéz és csak nagyon keveseknek sikerül. Bármennyire is visszataszító egy ilyen szülői magatartás, van benne igazságmag. Felnőtt fejjel, munka mellett indulva már nem lesz senki Ophélie Gaillard a csellón.

Nekem emiatt nem tetszik ez a virtuóz kultusz, ami azt sugallja, hogy kevés kiválasztottaké a zene, a többiek csak majomkodnak.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5899
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7231
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

A zenei/zenészi szabadsághoz kell a legjobban tudni, a szabadság és tévelygés nem ugyanaz. Aki jól improvizál, az nagyon tud és nagyon sok muzsika van a fejében és a zsigereiben, ha úgy tetszik. Sajnos (vagy se), hogy valami kijöjjön, ahhoz azt először többszörösen be kell táplálni a rendszerbe, aztán hogy valami tényleg jó jöjjön ki, ahhoz nagyon-nagyon sokat kell betáplálni.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 558
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 323

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Sosztakovics írta:
2023.06.15., csüt. 17:42

Azt hiszed, hogy a kottát csak egyféleképpen lehet értelmezni és előadni? Az interpretációs különbségek pont ebből a korstílus szigorú szabályait betartó, szabad értelmezhetőségből fakadnak, amelyet még vastagon kiegészíthet az addigi tapasztalaton túlmutató hangszerkezelési tudás, melyet hívhatunk virtuozitásnak is, bár a legtöbben ilyenkor csak a gyors futamokra asszociálnak, miközben egy hangindítás is lehet virtuóz. Chord azt hiszi, az improvizáció a szabad zene, pedig már vagy ezerszer elmondtam neki, hogy a hallott, épp ott születő improvizációt is eljátszották már előtte 500 féleképpen, és amikor valaki improvizál, ezekből a változatokból húz elő egyet és adja úgy elő, mintha éppen akkor találta volna ki. A zenének építőkövei vannak, melyeket skálázásokkal, etüdök segítségével éget be magának a zenész, majd amikor ezek a fordulatok már készség szinten állnak rendelkezésre, indulhat a fantáziálás, a kottától való időnkénti elrugaszkodás. A jazz, heavy metal, rock&roll, népzene is használ kottát, de ha azt játszanád csak el, ami az ötvonalas papírra le van írva, rá sem ismernél a hangzó autentikus eredetire. Mindent ti. nem lehet a kottalapokon rögzíten, bár vannak ilyen törekvések, szóval otthon, saját kútfőből, szakmai irányítás nélkül irgalmatlan nagy baromságokat tud "összemuzsikálni" magának az ember. Nem mondom, lehet ez is szórakoztató, ez a fajta "sz@rok én mindenre és mindenkire" zenélés, ütöm a dobot, mint állat, hadd kapjon agyrázkódást a vakondok is környéken, még a Youtube-ra is feltöltheted a zenei terrorizmusodat, ahogyan ezt tízezrek megteszik nap mint nap, de ettől, amit csinálsz, még csak balfaszkodás marad és nem zene. Szóval még mindig kötöm az ebet a karóhoz és vallom, a zenéléshez (is) érteni kell, és nagyon nem mindegy, hogy hogyan és kitől tanuljuk meg a hangszerismeret alapjait, hogy a késöbbiekben majd értő módon, odafigyelve tudjunk zenét hallgatni a Relentless erősítőnk segítségével. Elég sok zenei ajánlót írtam az elmúlt egy évben, de az ízlés kérdése soha nem volt téma nálam. De tudok olyan blogert, aki csak ízlés alapok képes ráközelíteni a kedvenc lemezeire. Nem is beszélgetünk már. Nincs miről. Ízlésről? Az bárkinek lehet. Szakmai tudása? Ez már kicsit szűkíti a kört.
Két nagyon eltérő példát, utat mutatok a zenéhez. Feleségem 16 évig tanult zongorázni komoly zeneiskolában, majd sok évig játszott zenekarban vadászkürtön. Egy olyan hozzáállással zenél, hogy a kotta neki matek és rengeteg gyakorlás. Nem tud improvizálni, azt mondja, neki nem megy. Világ életében akkor dicsérték meg a tanárai, ha minél kevesebb egyéniséget és minél több "pontosságot" mutatott.

Jómagam gyerekként gitárra vágytam, de zeneiskolába soha nem jártam (fel sem merült a lehetőség otthon erre). Amikor összegyűlt a zsebpénzem rá, 15 évesen elmentem egy hangszerboltba és egy olcsóbb fémhúros westren gitárral állítottam haza. Elkezdtem pengetni úgy, ahogy az érzéseim diktálták. 17 év után már egészen egyedi és furcsa dallamokat alkottam, amikor először elmentem gitártanárhoz. Addig szinte csak internetes tabulatúrákat játszottam le saját kreálmányok mellett. 1 évig tanultam zeneelméletet és skáláztam orrba-szájba. A tanárom próbálta kijavítani a hibáinat, de azt mondta, hogy van abban érték, hogy ösztönösen kezdtem magamtól játszani és így képeztem magam. Ez olyan dallamvilágot inspirál, ami rendkívül egyedi és sokaknak tetszik. Számomra nem léteznek szabályok a gitár nyakán. Ha valami élvezetet okoz, elkap, érzéseket kavar, az jó dolog. 4 fellépésen vagyok túl és jók voltak a visszajelzések. Írtam egy lemeznyi dalt, amit, ha időm engedi, rögzíteni fogok.

Fenti mindkét zenei életút szigorúan hobbista, csak azért csináljuk, mert élvezetet okoz.

Szabad zene számomra minden, ahol a zenélő a saját egyéniségét juttatja érvényre. Kötött zene, ahol ezt szándékosan hátterbe akarja szorítani egy személytelenebb koncepció vagy egy karmester kedvéért.

Ahol a kotta is szigorúan van véve és az interpretációban is megjelenik az egyéniség, az nekem Glenn Gould világa, a virtuóz zsenik birodalma. Ők a maguk módján már a kötöttben is szabadok.

A zene azonban mindenkié. Minden szinten szinte minden lehetséges. Az igényesség vagy profizmus iránti vágy alulról és belülről kell, hogy építkezzen, de nem feltétlenül ez tesz boldoggá mindenkit.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

Retrofuturista írta:
2023.06.15., csüt. 16:12
Rock60 írta:
2023.06.15., csüt. 14:39
A sütire reagáltam - ország tortájára - nem a zenére.
Ízlés, ízlelés kapcsán nekem az jutott eszembe, hogy van két gyerekem. A kislányom imád néhány fajta gyümölcsöt és zöldséget, míg a kisfiam teljesen másfajta gyümölcsöket, zöldségeket szeret.

Ugyanazt az ételt, ízt kóstolják meg, az egyik kellemes érzést él át, a másik kellemetlent. Az, hogy egy íz(világ) jobb vagy rosszabb innentől kezdve számomra értemetlen kérdés, vagy minden értékelés elé tegyük oda, hogy "szerintem" vagy "xy összetételű zsűri szerint".

A zenében addig lehet játékosokat versenyeztetni, ameddig kottáról beszélünk és van egy olyan szakmai zsűri, amelyik értékeli a minél pontosabb kottahűséget. Ha ebből kiszabadultunk a szabad zene terébe, onnantól ízlésbeli értékelések vannak.
Azt hiszed, hogy a kottát csak egyféleképpen lehet értelmezni és előadni? Az interpretációs különbségek pont ebből a korstílus szigorú szabályait betartó, szabad értelmezhetőségből fakadnak, amelyet még vastagon kiegészíthet az addigi tapasztalaton túlmutató hangszerkezelési tudás, melyet hívhatunk virtuozitásnak is, bár a legtöbben ilyenkor csak a gyors futamokra asszociálnak, miközben egy hangindítás is lehet virtuóz. Chord azt hiszi, az improvizáció a szabad zene, pedig már vagy ezerszer elmondtam neki, hogy a hallott, épp ott születő improvizációt is eljátszották már előtte 500 féleképpen, és amikor valaki improvizál, ezekből a változatokból húz elő egyet és adja úgy elő, mintha éppen akkor találta volna ki. A zenének építőkövei vannak, melyeket skálázásokkal, etüdök segítségével éget be magának a zenész, majd amikor ezek a fordulatok már készség szinten állnak rendelkezésre, indulhat a fantáziálás, a kottától való időnkénti elrugaszkodás. A jazz, heavy metal, rock&roll, népzene is használ kottát, de ha azt játszanád csak el, ami az ötvonalas papírra le van írva, rá sem ismernél a hangzó autentikus eredetire. Mindent ti. nem lehet a kottalapokon rögzíten, bár vannak ilyen törekvések, szóval otthon, saját kútfőből, szakmai irányítás nélkül irgalmatlan nagy baromságokat tud "összemuzsikálni" magának az ember. Nem mondom, lehet ez is szórakoztató, ez a fajta "sz@rok én mindenre és mindenkire" zenélés, ütöm a dobot, mint állat, hadd kapjon agyrázkódást a vakondok is a környéken, még a Youtube-ra is feltöltheted a zenei terrorizmusodat, ahogyan ezt tízezrek megteszik nap mint nap, de ettől, amit csinálsz, még csak balfaszkodás marad és nem zene. Szóval még mindig kötöm az ebet a karóhoz és vallom, a zenéléshez (is) érteni kell, és nagyon nem mindegy, hogy hogyan és kitől tanuljuk meg a hangszerismeret alapjait, hogy a késöbbiekben majd értő módon, odafigyelve tudjunk zenét hallgatni a Relentless erősítőnk segítségével. Elég sok zenei ajánlót írtam az elmúlt egy évben, de az ízlés kérdése soha nem volt téma nálam. De tudok olyan blogert, aki csak ízlés alapon képes ráközelíteni a kedvenc lemezeire. Nem is beszélgetünk már. Nincs miről. Ízlésről? Az bárkinek lehet. Szakmai tudása? Ez már kicsit szűkíti a kört.

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2063
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1631
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: viri »

Érdekes, hogy ez a kényszerbetegség, hogy át tud gyűrűzni más hobbiba is. Illetve valójában az élet más területéről gyűrűzik a hobbiba, de ebbe most ne menjünk bele. :rolleyes:
Szóval amikor pár éve elkezdtem ráfeküdni komolyabban a hangszeres gyakorlásra, napi 1-1.5 óra, közben persze a régi gitárerősítőmet lecseréltem egy full csövesre, ami rendben is van, az ember legyen igényes a soundra :D Viszont elkezdtem csöveket cserélgetni, próbálgatni, (meg persze olvasgatni utána) és már több napja csak a hangzást figyeltem, kikapcs-bekapcs, nem volt sem normális gyakorlás, vagy önfeledt játék, csak a fülelés. A tököm tele lett, hála Istennek hamar kapcsoltam, hogy ez most pontosan olyan utca, mint amit a hifiben is megjártam. Persze átmentem ezen még a gitárkábel esetében is, pedig bármelyik effektem legkisebb pótméter tekerésére is nagyobbat változik a hang, mint a két féle kábellel. Szóval tudatosan ezt akkor le is zártam, megvan a végleges cuccom, 3 gitárom, a többi rajtam múlik, nem az eszközökön. Hifivel még nem jutottam el idáig, de igyekszem :D :smile53:
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1314
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 791
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: fererencz »

IMG_20230615_170907.jpg
IMG_20230615_170907.jpg (97.07 KiB) Megtekintve 1288 alkalommal
Persze csak poén... :D
Nem szotkam hibázni.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5899
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7231
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Retrofuturista írta:
2023.06.15., csüt. 16:12
A zenében addig lehet játékosokat versenyeztetni, ameddig kottáról beszélünk és van egy olyan szakmai zsűri, amelyik értékeli a minél pontosabb kottahűséget. Ha ebből kiszabadultunk a szabad zene terébe, onnantól ízlésbeli értékelések vannak.
Attól, hogy a zenész nem kottából játszik, az a kotta még létezik, ha nincs is papíron. :)
A szabad zene nem tudom, Nálad mit jelent, segítesz?
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 558
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 323

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Rock60 írta:
2023.06.15., csüt. 14:39
A sütire reagáltam - ország tortájára - nem a zenére.
Ízlés, ízlelés kapcsán nekem az jutott eszembe, hogy van két gyerekem. A kislányom imád néhány fajta gyümölcsöt és zöldséget, míg a kisfiam teljesen másfajta gyümölcsöket, zöldségeket szeret.

Ugyanazt az ételt, ízt kóstolják meg, az egyik kellemes érzést él át, a másik kellemetlent. Az, hogy egy íz(világ) jobb vagy rosszabb innentől kezdve számomra értemetlen kérdés, vagy minden értékelés elé tegyük oda, hogy "szerintem" vagy "xy összetételű zsűri szerint".

A zenében addig lehet játékosokat versenyeztetni, ameddig kottáról beszélünk és van egy olyan szakmai zsűri, amelyik értékeli a minél pontosabb kottahűséget. Ha ebből kiszabadultunk a szabad zene terébe, onnantól ízlésbeli értékelések vannak.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
Lada
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2004.09.07., kedd 08:21
Értékelés: 8

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Lada »

Amúgy itt másokkal még nem fordult elő olyan, hogy egy szakma által agyondíjazott zene vagy rendszer nem fogta meg? :D
Nehéz elképzelni, hogy valaki azt mondja: "hallottam már jobbat, de attól még ez a legjobb, mert xy így döntött/ezt publikálta. "
Így könnyen kényszerbetegsége lehet az embernek.
Mozi - Megjelenítő: Sony VPL-HW55ES Vászon: Elite Screens Electric125H
Proci: Emotiva UMC-1, Végfok: DIY 5 ch, FHangfalak: B&W CM8 S1+B&W LCR60 S3+B&W DM601 S3+Polk Audio PSW10, Lejátszó: HTPC
Hifi - DIY 2ch erősítő, DIY DAC, hangfalátváltó, Gigabyte Brix mini PC DIY-táppal (Daphile)

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2858
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 681

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Lada írta:
2023.06.15., csüt. 13:11
Rock60 írta:
2023.06.15., csüt. 12:31
Mégis, kinek kellene eldönteni ?
Kóstóltassuk meg a 10 millió magyarral és roppant demokratikusan szavaztassuk meg ?
Nem jó a példa. A zene, és annak élvezete szerintem nem egy verseny.
A sütire reagáltam - ország tortájára - nem a zenére.

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

Lada írta:
2023.06.15., csüt. 13:53
Sosztakovics írta:
2023.06.15., csüt. 12:45
Na és, ha annak tartom. Na és, ha nem tartom annak. Kérdeztél, válaszoltam. Próbáld meg helyén kezelni! Minden szakmának és művészeti ágnak vannak nagyon magasan képzett szakemberei, akikre a többiek felnéznek, és véleményüket - ha nem is mindig mosolyogva - de elfogadják. Ez a cukrászokra is igaz. Amúgy meg az ország tortája címmel nem a legjobbat jutalmazzák. De nézzük a hifit! Neked fontos, hogy Nelson Pass mit mond? Vagy Dan D' Agostino? Ők is csak megmondó emberek a szemedben? Amúgy meg van, amiből van legjobb, bármennyire is hihetetlen.
Persze vannak abszolút igazságok, csakhogy a zene nem ezeknek a táptalaja. A vélemény az jó, én nem is ezért írtam, helyén kezelem. Ha azt mondják nekem, hogy kóstold meg ezt a sütit, érdemes, mert egy szakmai zsűri elismerte, akkor ez meghozhatja a kedvet, nagyobb figyelmet nyerhet a süti.
De ha azt mondják, hogy "ez a világ legjobb" ("És könnyen meglehet, hogy már a világ legfinomabb és legautentikusabb sütije is járt a szádban")... oké, köszi, majd eldöntöm.
A zenészek országos és nemzetközi versenyeken tudják magukat megmérettetni. Ezek egy része betelefonálós szavazással dől el, a normálisabb esetén már a világ színpadain bizonyított zsűri hozza meg az ítéletet, a közönség max a közönségdíj odaítélésére jogosult, amely nagyjából a qtyát sem érdekli kategória. Hát nézzük, hol tudsz te beavatkozni a döntési folyamatba! Vagy elindulsz a versenyen és bebizonyítod a zsűrinek, hogy te vagy a legjobb zenész és nincs pardon, vagy te vagy a zsűri elnöke.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”