A Fórum 2020-09-18-án pénteken frissítésre került.
Ha problémát láttok vagy hiányzik valami, kérjük jelezzétek!
Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

turho
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 21

Re: Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: turho »

turho írta:
2010.11.09., kedd 20:14
Látom, egyre többen kezdenek érdeklődni a téma iránt. Aki erősítő vásárláson gondolkodik, vagy váltani akar, az ne hagyja le a listáról a Class-D-t. Egy teljesen más világ. Hallottam már digit, csöves, és félezetős ellenében is, mindkét esetben jobb volt. Van egyfajta hihetetlen nyugodtság a hangjában. Kinyílnak a hangok. A definiáltság, a térleképzés, a hangszerek valósághűek lesznek. Még egy gyengébb dobozon is olyat művel, mintha a szobában játszanának az előadók. Mindegy, hogy egy érzéketlen Dyno-t, vagy egy érzékeny szélessávút köt rá az ember.
Nemcsak az ismert márkák körül érdemes keresgélni (Lyngdorf, NuForce), hanem a PA (Crown, FlyingMole, MC2 Audio) világában is érdemes nézelődni, mert olcsóban is megkapható ez a technika. A Bang&Olufsen ICE Power KIT-ről nem is beszélve, melyet sok nagy gyártó is használ a termékeiben (Jeff Rowland, Rotel, Pioneer, MartinLogan).

Ugyanezt mondhatom csak, az első eszköztelen hangú, könyörtelenül lineáris és dinamikus erősítőm.
Bármilyen zenét könnyedén kitesz a kimenetre. Mintha csak egy ideális hangerőszabályzó lenne.
persze van akinek ez sok(k). Tranziensátvitele is ijesztően jó. Emiatt jó felvételek pofátlanul jól szólnak.
A szarokat meg nem kenegeti
(Én S1NYAudio-s 2x150 w-ig konfigolt, DIY alapút építettem össze, a tápja rezonáns dual kapcsolóüzemű 450 W, az előfoka meg pic-cel vezérelt pga2311. Igazi szentségtörés a kombó )
Ez egy majd' 10 éves topicrészből felhozott idézet ...

Majdnem 10 éve (pár hét híján) hű társam. Most se cserélném le egykönnyen, még talán egy Hypex400, ami szóba jöhetne, mint előrelépés.
Extrém impedanciamenetű dobozokkal is durván jól viselkedik. És az egyik vagyok azok közül, aki elégedetten használ előfokkênt "kínai kijelzős" 3 bemenetes PGA2311 alapú modult. Most is tartom hogy egy drága Alpine potinál is eszköztelenebb a cucc.

Az ok nem csak a jubileum, amiért ezt felhoztam.
Sajnos az alkotó, Dobozi Sanyi 2015 óta már jobb helyen alkot....
Kérdezném, a 2021-2015 közt gyártott D osztályú moduljai közül nincs valakinek elfekvőben egy pár eladó?

Ha lenne, kérnék pm-et :smile53:
S1NY Audio Class D 2x250W erősítő (Bodoraudio alpha), Echotech EX-8 DIY mod(váltó, hangszórók, mérőmikrofonos linearizálás, egyedileg készíttetett közép, Hivi tweeter), ESS9023 mobil Dac, SMSL Sanskrith 10th V2 DAC, T+A T160E ládikák, és nagy zeneszeretet

mocsi24
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 11

Hozzászólás Szerző: mocsi24 »

Jogos, elírtam.. Kezelésre használom. :)

Vinkler
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Értékelés: 3673

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

mocsi24 írta:
2020.04.08., szer. 06:44
Köszönöm! Ezzel szoktam tisztítani.
Ez nem a tisztító, ez a felületkezelő része. Van egy tisztító is, amit előtte kell használni. ;)
Apple / Parasound / Pro-Ject / Diy ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

mocsi24
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Köszönöm! Ezzel szoktam tisztítani.
Csatolmányok
1586320989092.jpg
1586320989092.jpg (3.77 MiB) Megtekintve 771 alkalommal

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 2949

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Tisztítsd meg a biztosítékot és foglalatát, na meg a hálózati csatlakozókat denszesszel (isopropil is jó), és kend be kontaktus javító kencével/spay-jel (Caig, VdH, stb.) Többet hoz és kevesebbet visz, mint egy méregdága biztosíték...

mocsi24
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Sziasztok! Nuforce 9 v3 se monoblokkban cserélt már valaki biztosítékot valami komolyabb darabra? Egyáltalán van értelme?
T5A.

dragonweed
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 3381

Hozzászólás Szerző: dragonweed »

Kedves fórumtársak! Érdeklődnék, hogy nincs-e valakinek projekt-ből, vagy bontásból megmaradt egy darab Tripath TPS1035-ös végfok IC-je? Ha igen, jó áron átvenném. Egy TK2070 chip-set-es erősítőben sikerrel kinyírtam az egyiket.... sad.gif
"A dolgok rendje, hogy az ember nemcsak hazudik, hanem azon felül be is kell bizonyítania, hogy igaza van." H. B.

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 2949

Hozzászólás Szerző: fülelek »

D osztályú erősítőknél gyakori a hídkapcsolás, ahol a földhöz képest mind a minusz mind a plusz kimenet fél tápfeszültség közelében van, a hangszóróra nem jut egyenáramú komponens, mert a + és - kimenet szinte azonos egyen potenciálon van. Viszont ha ezt a kimenetet elvezetjük egy aszimmetrikus bemenetű aktív mélyládára, akkor b+ van, erre figyelmeztet a REL brossúra.
Hagyományos erősítők is működnek ilyen felállásban, pl a Heed egyes erősítői, vagy a Hivox Castor erősítők, itt nem célszerű a hangszóró kimenetről szedni a jelet a szubláda erősítőjéhez...

Vinkler
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor

juliush írta:
2019.12.28., szomb. 15:42
Vinkler írta:
2019.12.28., szomb. 15:02
Ez csak nekem újdonság?! gondolkodik.gif
A D osztályú erősítők miért +10-15V-al magasabb jelet bocsájtanak ki, mint a többi?
https://rel.net/how-to-connect-a-rel-to-a-class-d-amp/
Az úgy nem teljesen helyes műszakilag, hogy "+10-15V-al magasabb jelet bocsájtanak ki"! A jelszint, amellyel a hangfalakat meghajtja valójában a két csatlakozó közötti feszültség, a D-osztályú erősítők túlnyomó többsége esetén azonban a fekete hangfal csatlakozó 10-15V-tal magasabb potenciálon van, mint a referencia föld 0V-ja, amelyet a REL is használ. A fekete kábel bekötésével megpróbálod lehúzni 0V-ra az erőlködőt, amire a többségük a protected mode-ba menekül. Ezért javasolják azt, hogy ezt a csatit hagyjuk "lebegve" és ha földhurok alakul ki, akkor azt orvosoljuk az erösítő egy használaton kívüli RCA-aljzatának és a mélynyomó LFE/.1 bemenetének összekötését kizárólag földelési célból.
Ok, de miért? Úgy értem, hogy a D osztályú erősítőknél miért van a 10-15V-tal magasabb potenciál, mint más erősítőknél?

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1736

Hozzászólás Szerző: juliush »

Vinkler írta:
2019.12.28., szomb. 15:02
A D osztályú erősítők miért +10-15V-al magasabb jelet bocsájtanak ki, mint a többi?
Az úgy nem teljesen helyes műszakilag, hogy "+10-15V-al magasabb jelet bocsájtanak ki"! A jelszint, amellyel a hangfalakat meghajtja valójában a két csatlakozó közötti feszültség, a D-osztályú erősítők túlnyomó többsége esetén azonban a fekete hangfal csatlakozó 10-15V-tal magasabb potenciálon van, mint a referencia föld 0V-ja, amelyet a REL is használ. A fekete kábel bekötésével megpróbálod lehúzni 0V-ra az erőlködőt, amire a többségük a protected mode-ba menekül. Ezért javasolják azt, hogy ezt a csatit hagyjuk "lebegve" és ha földhurok alakul ki, akkor azt orvosoljuk az erösítő egy használaton kívüli RCA-aljzatának és a mélynyomó LFE/.1 bemenetének összekötését kizárólag földelési célból.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene

Vinkler
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1736

Hozzászólás Szerző: juliush »

LIMAR írta:
2019.12.25., szer. 14:57
Vinkler írta:
2019.12.25., szer. 14:16
A Linn-nek is vannak d osztályú erősítői, nem? gondolkodik.gif
Nincsenek.
A Linn a kapcsoló üzemű tápok egyik legnagyobb apostola már egy jó ideje, de a klasszikus erősítői ettől még nem nem Class D-k. Viszont az új Selekt DSM streamerek közül az erősítővel ellátott már az, ha jól tudom. Meg talán már a Sneaky DS is az lehetett.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene

zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 559

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

vargazooo írta:
2019.12.25., szer. 14:44
Lehet akkor nem jól értelmezem a martin logan működését. Csak az egyszerű logika szerint értelmeztem. Ezek szerint bonyolultabb.
Nem, azt hiszem én vittelek kicsit félre a Purity-vele.
Ez egy kivétel a Martin Logan-ek között, azzal, hogy full aktív.
A legtöbb(talán minden más) Martin Logan félaktív. A panel részét az erősítőnk hajtja, a mélyszekció aktív.
Analóg: Alphason solo, Linn Akito, Benz-Micro ACE L, Silver Cord Plus, Hiraga headamp, ARC"By fpalotás", Heed Orbit 2
Digitális: Marantz CD-10, Benchmark dac 1
Rádió: Philips FT-950
Erősítő: Etalon elő-végerősítő,
Hangsugárzó: JBL Ti 5000, AKG Q701
Kábelek: Kimber Hero, DIY

Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Értékelés: 747

Hozzászólás Szerző: Hifilala »

zoli73 írta:
2019.12.25., szer. 15:08
vargazooo írta:
2019.12.25., szer. 14:31
zoli73 írta:
2019.12.25., szer. 14:07

Nincs vagy-vagy lehetőség, nincs két erősítő amit párhuzamosan hallgatnék.
A sorrend ahogy összeáll a rendszer: források- előfok- végfok- hangsugárzók.
Talán nem fogalmaztam elég világosan, de sebaj, fussunk neki mégegyszer.
A hangsugárzó(ML Purity) kétféle bemenettel rendelkezik, van egy pár hangsugárzó csatlakozó csavaros-szorítós banánhüvelye, és 1db rca bemenete. A csavaros-szorítós banánhüvelyre lehet kötni az erősítő hangsugárzó kimenetét(én így használom), az rca bemenetre, előfok kimenettel lehet csatlakozni. Mindegy melyiket használom, a bemenő jel először a beépített aktív hangváltóra jut, onnak az utanként peépített class D erősítőkre, utanként 200-200Watt. Ezt megkerülni nem lehet, mindkét bemenetről full aktívan működik.
Az, hogy az Etalon elő- végfokkal(sl701, sl801) hajtom őket, az egy állapot, ezek vannak már évek óta, nagyon szeretem őket.
Felmerült a gondolat bennem, hogy mivel full aktív sugárzók, ezért elég volna egy előfok is hozzá, gondolkodtam is egy másik előfokon, egy valóban csúcs előfokon, mert hát nagyon jó az Etalon, de hát mindennél van feljebb/jobb.
Sőt, nem is feltétlen a hangminőség miatt váltanék, hanem a komfort. Az Etalon előfokon csak 4 bemenet van, és nem távirányítható. Hogy ezek mind meglegyenek és még hangminőségben is előrelépjek, ahhoz nagyon zsebbe kellene nyúlni, ami, most házfelújítás közben nagyon nem megy.
Ez utóbbi miatt egyébként is szétszedve, elcsomagolva, van a rendszerem már két hónapja, és sajnos még nem látszik az alagút vége.
Én megértettem hogy a martin logan lehet aktív is. De ezek szerint az Etalon rendszerrel jobban szól passzívként. A jövő kutatást hagyjuk.
Nem, ezek szerint nem értetted meg. A legtőbb Martin Logan-al ellentétben, a Purity full aktív, nincs passzív, vagy fél aktív mód. A beépített erősítői nem megkerülhetőek/ kiiktathatóak.Minden bemenetről használva full aktív, kb. úgy, mint az aktív subwooferek.
Ennek a full aktív módnak az a nagy előnye, hogy bármilyen erősítő könnyedén meghajtja, nem kellenek nagy teljesítményű erősítők a meghajtásához, mint a félaktív Martin Loganekhez. Bár ahogy hallom, az újabb modellek már nem annyira problémásak ebből a szempontból.
A Purity-nél a panel(ami hajlamos nagyon alacson impedanciákra lemenni, ezért nem egyszerű a meghajtása), és az aktív sub meghajtását is kiválóan elvégzi egy-egy class D erősítő.
Ha jól tudom, a mai Martin Logan-ek aktív mélyszekciójának meghajtását is class D erősítők végzik, és ezek azért messze nem a gagyi kategória, ugye?
Aktív subokhoz ideális a D osztály,semmi gond velük.És kb arra jó a legtöbb.

zoli73
V.I.P.
V.I.P.

vargazooo írta:
2019.12.25., szer. 14:31
zoli73 írta:
vargazooo írta:
2019.12.25., szer. 11:20

Jó de de most akkor a saját két szóban forgó erősítőből neked melyik az amit szívesebben hallgatsz? Nyilván nem az Etalont amit meg is jelölsz.
A hangsugárzó(ML Purity) kétféle bemenettel rendelkezik, van egy pár hangsugárzó csatlakozó csavaros-szorítós banánhüvelye, és 1db rca bemenete. A csavaros-szorítós banánhüvelyre lehet kötni az erősítő hangsugárzó kimenetét(én így használom), az rca bemenetre, előfok kimenettel lehet csatlakozni. Mindegy melyiket használom, a bemenő jel először a beépített aktív hangváltóra jut, onnak az utanként peépített class D erősítőkre, utanként 200-200Watt. Ezt megkerülni nem lehet, mindkét bemenetről full aktívan működik.
Az, hogy az Etalon elő- végfokkal(sl701, sl801) hajtom őket, az egy állapot, ezek vannak már évek óta, nagyon szeretem őket.
Felmerült a gondolat bennem, hogy mivel full aktív sugárzók, ezért elég volna egy előfok is hozzá, gondolkodtam is egy másik előfokon, egy valóban csúcs előfokon, mert hát nagyon jó az Etalon, de hát mindennél van feljebb/jobb.
Sőt, nem is feltétlen a hangminőség miatt váltanék, hanem a komfort. Az Etalon előfokon csak 4 bemenet van, és nem távirányítható. Hogy ezek mind meglegyenek és még hangminőségben is előrelépjek, ahhoz nagyon zsebbe kellene nyúlni, ami, most házfelújítás közben nagyon nem megy.
Ez utóbbi miatt egyébként is szétszedve, elcsomagolva, van a rendszerem már két hónapja, és sajnos még nem látszik az alagút vége.
Én megértettem hogy a martin logan lehet aktív is. De ezek szerint az Etalon rendszerrel jobban szól passzívként. A jövő kutatást hagyjuk.
Nem, ezek szerint nem értetted meg. A legtőbb Martin Logan-al ellentétben, a Purity full aktív, nincs passzív, vagy fél aktív mód. A beépített erősítői nem megkerülhetőek/ kiiktathatóak.Minden bemenetről használva full aktív, kb. úgy, mint az aktív subwooferek.
Ennek a full aktív módnak az a nagy előnye, hogy bármilyen erősítő könnyedén meghajtja, nem kellenek nagy teljesítményű erősítők a meghajtásához, mint a félaktív Martin Loganekhez. Bár ahogy hallom, az újabb modellek már nem annyira problémásak ebből a szempontból.
A Purity-nél a panel(ami hajlamos nagyon alacson impedanciákra lemenni, ezért nem egyszerű a meghajtása), és az aktív sub meghajtását is kiválóan elvégzi egy-egy class D erősítő.
Ha jól tudom, a mai Martin Logan-ek aktív mélyszekciójának meghajtását is class D erősítők végzik, és ezek azért messze nem a gagyi kategória, ugye?
Analóg: Alphason solo, Linn Akito, Benz-Micro ACE L, Silver Cord Plus, Hiraga headamp, ARC"By fpalotás", Heed Orbit 2

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 2145
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

Vinkler írta:
Nincsenek.

vargazooo
Isten Hozott! :)
Értékelés: 2

Hozzászólás Szerző: vargazooo »

giotto14 írta:
2019.12.25., szer. 14:40
Primare, BelCanto, Flying Mole, Wadia, Spectron, Roksan, stb...
Nekem flying mole volt. Na most nyilván tetszett vmennyire mert megvettem. De egy idő után annyira fárasztó volt hogy vettem mellé párhuzamban Nad erősítőt összehasonlításként. De aki megvette tőlem a flying molet viszonylag rövidebb idő után eladta.Na most többet nem tudok róla hogy a negyedik tulaj megtartotta vagy sem. Mondjuk a Nad sincs már meg.

vargazooo

Lehet akkor nem jól értelmezem a martin logan működését. Csak az egyszerű logika szerint értelmeztem. Ezek szerint bonyolultabb.

giotto14
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 269

Hozzászólás Szerző: giotto14 »

Primare, BelCanto, Flying Mole, Wadia, Spectron, Roksan, stb...

hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 43

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

Vinkler írta:
Meg a csöves technológiájáról ismert Audio Researchnek is.
https://www.absolutesounds.com/pdf/main ... 010web.pdf

vargazooo

zoli73 írta:
vargazooo írta:
zoli73 írta:
2019.12.25., szer. 10:23

Az, hogy az Etalonnál jobb-e, azt ezzel a felállásnál nem lehet megítélni.
A Martin Logan Purity egész pontosan úgy működik, hogy két bemete van. Az egyik egy nagyfrekvenciás hangsugárzó bemenet, amin át integrált erősítővel/vékfokkal hajtható, a másik egy rca vonal bemenet, amin át előfokkal, dac-al, stb. lehet hajtani. Viszont mindegy melyik bemenetről hajtjuk, akkor is a saját beépített erősítői hajtják meg a hangszórókat. Így nem nagyon lehet összehasonlítani más erősítőkkel. A hangminőség szempontjából mindegy melyik bemenetrő hajtjuk, ugyanazt kapjuk.
Én a nagyfrekvenciás bemenetén keresztül használom, de ennek prózai oka van, hosszú rca összekötőm nincs, amivel az előfokkal össze tudnám kötni, viszont hangsugárzó kábelem van, ezért végfokkal hajtom. Csak előfokkal még ki sem próbáltam, nem is volt lehetőségem. Igaz nem is nagyon izgat, elégedetten hallgatom így is.
Azért azt meghallani milyen elektronika van előtte. Mint minden más hangsugárzó ez is meghálálja, ha jobb elektronika van előtte.
Az a lényeg, hogy D osztályú erősítökkel a "gyomrában" is kiváló hangot produkál.
Jó de de most akkor a saját két szóban forgó erősítőből neked melyik az amit szívesebben hallgatsz? Nyilván nem az Etalont amit meg is jelölsz.

Vinkler
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor

zoli73
V.I.P.
V.I.P.

vargazooo írta:
2019.12.25., szer. 11:48
zoli73 írta:
2019.12.25., szer. 10:39
Még egy gondolat. Sajnos vagy nem a class D kapcsolásé a jövő. Szerintem a gyártók is ennek a fejlesztésébe fektetik a legtöbb energiát, pénzt. Úgy gondolom a nem is olyan távoli jövőben, készülnek majd(de talán már ma is) olyan D osztályú erősítők amik a legmagasabb igényeket is kielégítik.
Lehet. Mármint a jövőben bármi megtörténhet. Akkor ezek szerint most még az Etalon. Nekem is az Etalon amúgy.
Ez így van, a jövőben bármi megtörténhet. Ezért én megtanultam, "soha ne mond, hogy soha"!

zoli73
V.I.P.
V.I.P.

vargazooo írta:
zoli73 írta:
2019.12.25., szer. 10:23
vargazooo írta:
2019.12.25., szer. 09:31

Ok, a kérdés konkrét volt. De a válasz nem.
Az, hogy az Etalonnál jobb-e, azt ezzel a felállásnál nem lehet megítélni.
A Martin Logan Purity egész pontosan úgy működik, hogy két bemete van. Az egyik egy nagyfrekvenciás hangsugárzó bemenet, amin át integrált erősítővel/vékfokkal hajtható, a másik egy rca vonal bemenet, amin át előfokkal, dac-al, stb. lehet hajtani. Viszont mindegy melyik bemenetről hajtjuk, akkor is a saját beépített erősítői hajtják meg a hangszórókat. Így nem nagyon lehet összehasonlítani más erősítőkkel. A hangminőség szempontjából mindegy melyik bemenetrő hajtjuk, ugyanazt kapjuk.
Én a nagyfrekvenciás bemenetén keresztül használom, de ennek prózai oka van, hosszú rca összekötőm nincs, amivel az előfokkal össze tudnám kötni, viszont hangsugárzó kábelem van, ezért végfokkal hajtom. Csak előfokkal még ki sem próbáltam, nem is volt lehetőségem. Igaz nem is nagyon izgat, elégedetten hallgatom így is.
Azért azt meghallani milyen elektronika van előtte. Mint minden más hangsugárzó ez is meghálálja, ha jobb elektronika van előtte.
Az a lényeg, hogy D osztályú erősítökkel a "gyomrában" is kiváló hangot produkál.

vargazooo

zoli73 írta:
2019.12.25., szer. 10:39
Még egy gondolat. Sajnos vagy nem a class D kapcsolásé a jövő. Szerintem a gyártók is ennek a fejlesztésébe fektetik a legtöbb energiát, pénzt. Úgy gondolom a nem is olyan távoli jövőben, készülnek majd(de talán már ma is) olyan D osztályú erősítők amik a legmagasabb igényeket is kielégítik.
Lehet. Mármint a jövőben bármi megtörténhet. Akkor ezek szerint most még az Etalon. Nekem is az Etalon amúgy.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”