Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1131

Hozzászólás Szerző: dbrnsk » 2010.01.11., hétf. 13:14

ahol minden fix, csak és kizárólag az erősítők cserélődnek.

Vélemény?

Részemről halott ötlet.

kalmi
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 839

Hozzászólás Szerző: kalmi » 2010.01.11., hétf. 13:13

Ha megszerveznék majd tavasszal egy meghallgatást lenne kedvük az uraknak eljönni?

A terv a következő: Valahol (egy arra alkalmas helyen) összehozunk jópár féle erősítőt: A,AB, és D osztályút félvezetőst és csövest is. Kinevezünk egy viszonylag könnyen hajtható dobozt (hogy a csövesek se vizeljék össze magukat) és tartunk egy jó kis összehasonlítást, ahol minden fix, csak és kizárólag az erősítők cserélődnek.

Vélemény?

Hifis! Esetleg el tudnád hozni a Spectront? Március környékén lehetne.

hifis
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 340

Hozzászólás Szerző: hifis » 2010.01.11., hétf. 13:13

Bízok a tapasztalataimban és sztem egy pár órás meghallgatás elég ahhoz, hogy megállapítsam, kell-e nekem ez az irány, vagy sem.

Nem kell.

Abszolút akceptálható szempont.

Nekem viszont, nyilván más környezetben, más komponensekkel bejött.

Több, jónak tartott csöves után váltottam erre a vonalra.

dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dbrnsk » 2010.01.11., hétf. 13:12

Milyen dobozzal próbáltad?

Az aláírásomban szereplő doboz nem szerette, valamit Triangle Comete, Heliade hangfalakkal sem szerepeltek jól.

Ez nem jelenti azt, hogy más dobozokkal nem szerepelhetnek jól, de inkább lebeszélném Önöket ezekről a dolgokról.

Akkor is, ha történetesen én, a saját rendszeremben meghallgatva (nem fél órán keresztül) tökéletesen megvoltam elégedve a kapott hanggal? Ne jelentsünk ki így valamit, az egy dolog, hogy neked nem tetszett, de másokat nem kellene tévútra vinni ilyen beírásokkal. (jelzem csöves készülékeim is voltak)

Rendszerben kell gondolkodni. Egy csöves láncba hipp-hopp beppatintva elhiszem, hogy nem szerepelt jól a D amp.

hifis
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: hifis » 2010.01.11., hétf. 13:09

Jogos!

De akkor már rögtön egy kérdés (nem vagyok hardveres):

Ha jól sejtem, a Lyngdorf nem impulzusszélesség modulátort használ az erősítésben. Ha így van, más cég erősítője is létezik ugyanilyen megoldással?

Mert pwm-mel sok cég gyártmánya működik.

Öreg motoros
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Értékelés: 0

Hozzászólás Szerző: Öreg motoros » 2010.01.11., hétf. 13:09

De a behurcolom a szobába és szarul szól históriákból következtetéseket levonni szerintem nem nagyon lehet.

Jól kell installálni az erősítőt, együtt élni vele legalább egy hétig, és utána eldönteni, nekem mit ér.

Higyje el, hallottam már egy pár rendszert, és nem bírtam volna egy hétig ezzel a tedhnológiával egy szobában.

Bízok a tapasztalataimban és sztem egy pár órás meghallgatás elég ahhoz, hogy megállapítsam, kell-e nekem ez az irány, vagy sem.

Nem kell.

Ne értse félre nem akarok hosszutávú tapasztalatokat adni vele, de nekem ezek nem tetszenek, kifejletlen és kezdeti technológiának tartom.

Amikor akad egy kis időm, itt fogok majd lenni Önökkel!

Hangfal : Keresés alatt

Erősítő : Jadis Orchestra

Cd játszó : Marantz Sa 11s1

Lemezjátszó : Linn Sondek Lp 12

A hálózati kábeltől az interconnect és hangfalkábelekig Van Den Hul Professon kábelekkel...

Öreg motoros
Újonc fórumos
Újonc fórumos

Hozzászólás Szerző: Öreg motoros » 2010.01.11., hétf. 13:03

Milyen dobozzal próbáltad?

Az aláírásomban szereplő doboz nem szerette, valamit Triangle Comete, Heliade hangfalakkal sem szerepeltek jól.

Ez nem jelenti azt, hogy más dobozokkal nem szerepelhetnek jól, de inkább lebeszélném Önöket ezekről a dolgokról.

A hálózati kábeltől az interconnect és hangfalkábelekig Van Den Hul Professon kábelekkel...

kalmi
Törzsgárda
Törzsgárda

Hozzászólás Szerző: kalmi » 2010.01.11., hétf. 12:58

Nevezzük D osztálynak vagy D class-nak, vagy egyszerűen D-nak, mert a digitális szó használata félrevezető.

hifis
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: hifis » 2010.01.11., hétf. 12:56

Kérem szépen, én maradok a csövesek zenei és érzelemgazdag hangjánál.

A helyes irány a csöves világ!

Kedves Öreg Motoros!

A felvetés jó, mert máris lehet vitatkozni. (Nem veszekedni!)

Semmi gond a csövessel, sőt!

De a behurcolom a szobába és szarul szól históriákból következtetéseket levonni szerintem nem nagyon lehet.

Jól kell installálni az erősítőt, együtt élni vele legalább egy hétig, és utána eldönteni, nekem mit ér.

Sokan meg tudják ezt csinálni, és ez alapján mondják, hogy nagyon is van fantázia a digitális technikában.

dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dbrnsk » 2010.01.11., hétf. 12:54

Egyre több olyan sztorit halani, hogy sokan áttérnek akár a csövesekről, ezekre a berendezésekre.

Vannak viszont, akik tagadják létjogosultságukat az audiofil területen, mondván, élettelen a hangjuk.

Kedves Uraim!

Nem értek egyet a legelső megállapítással, csak a másik mondatban foglaltakkal.

Én nem hiszem, hogy a jó kis csövesem lecserélném egy ilyen készülékre.

Nemrégiben kiváncsiságból áthoztuk egyik barátom ilyen ill. hasonló Flying Mole digitális erősítőjét, mondhatom egyetértek a technicista, művi hangzással.

A hangfalam valósággal megvadult töle, érzéketlen és durva hangzást tapasztaltunk a rendszeremen.

Hallottam már Nuforce monoblokkokat is a második generációból, azok is csapni valóak voltam szerintem.

Nem minden a kis fogyasztás és nagy hatásfok!

Én nem így hallottam. gondolkodik.gif

kalmi
Törzsgárda
Törzsgárda

Hozzászólás Szerző: kalmi » 2010.01.11., hétf. 12:54

Egyre több olyan sztorit halani, hogy sokan áttérnek akár a csövesekről, ezekre a berendezésekre.

Vannak viszont, akik tagadják létjogosultságukat az audiofil területen, mondván, élettelen a hangjuk.

Kedves Uraim!

Nemrégiben kiváncsiságból áthoztuk egyik barátom ilyen ill. hasonló Flying Mole digitális erősítőjét, mondhatom egyetértek a technicista, művi hangzással.

A hangfalam valósággal megvadult töle, érzéketlen és durva hangzást tapasztaltunk a rendszeremen.

Hallottam már Nuforce monoblokkokat is a második generációból, azok is csapni valóak voltam szerintem.

Kedves öreg motoros!

Magam is PP csövest nyúzok. (EL34 PP TK157-es kimenőkkel)

Szeretem is nagyon, de nyitott vagyok az újra. A fűtőtest A osztályúak a hőleadásuk ellenére hidegen hagynak, a nagy teljesítményű AB osztályúak szintén. Sosem csinálnék hagyományos AB erősítőt 40-50 W felett.

Én azt hallottam, hogy a D osztályúak (hasonlóan a csövesekhez) nagyon érzékenyekek a hangdobozok impedanciamenetére és az abban alkalmazott keresztváltóra. Ez a D osztályú kapcsolásban alkalmazott kimeneti szűrő induktivitások és kapacitások miatt van. Milyen dobozzal próbáltad?

frankie
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 48

Hozzászólás Szerző: frankie » 2010.01.11., hétf. 12:54

Tudtommal nem.

DYNAUDIO Forever!

keccsa
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 17

Hozzászólás Szerző: keccsa » 2010.01.11., hétf. 12:51

Sokan csinálnak házilag is...

Ahogy elnézem, a Bay Audio erősítői is ilyesmik... gondolkodik.gif

Mindenki magának hülye...

frankie
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: frankie » 2010.01.11., hétf. 12:51

Hát üdvözlet a jövőben!

Ha rámszakad az OTP, és/vagy valami baja lesz az "A"-osztályúmnak, én is rágyúrok egy Lyngire, vagy valami másra a szegmensből.

Ki tudja, mi lehet a különbség Lyngdorf és Nuforce között? Kb, mint Dyno és Cerwin-Vega? Tudom, böszme a különbség, de aki már hallott ilyet, ne fogja vissza magát.

Ez akkor nem DIY-topik, mert ilyen D-osztályúakat viszonylag nehéz otthon köszörült alkatrészekből megszögelni, nem?

Sokan csinálnak házilag is, de nehézkes, mivel az elektronika nagy része SMD kivitelű, és azt nehéz megcsinálni. A másik baj a meghajtó IC-k beszerzése, ami itthon nehézkes.

Nálam is járt DIY digi erősítő, és fantasztikus hangja van. gondolkodik.gifgondolkodik.gif Én is úgy vagyok, mint Leho koma, ha rámszakadna az OTP, biztosan vennék egy digi erősítőt.

DYNAUDIO Forever!

frankie
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: frankie » 2010.01.11., hétf. 12:47

Látom, egyre többen kezdenek érdeklődni a téma iránt. gondolkodik.gif Aki erősítő vásárláson gondolkodik, vagy váltani akar, az ne hagyja le a listáról a Class-D-t. Egy teljesen más világ. Hallottam már digit, csöves, és félezetős ellenében is, mindkét esetben jobb volt. Van egyfajta hihetetlen nyugodtság a hangjában. Kinyílnak a hangok. A definiáltság, a térleképzés, a hangszerek valósághűek lesznek. Még egy gyengébb dobozon is olyat művel, mintha a szobában játszanának az előadók. Mindegy, hogy egy érzéketlen Dyno-t, vagy egy érzékeny szélessávút köt rá az ember.

Nemcsak az ismert márkák körül érdemes keresgélni (Lyngdorf, NuForce), hanem a PA (Crown, FlyingMole, MC2 Audio) világában is érdemes nézelődni, mert olcsóban is megkapható ez a technika. A Bang&Olufsen ICE Power KIT-ről nem is beszélve, melyet sok nagy gyártó is használ a termékeiben (Jeff Rowland, Rotel, Pioneer, MartinLogan).

DYNAUDIO Forever!

kalmi
Törzsgárda
Törzsgárda

Hozzászólás Szerző: kalmi » 2010.01.11., hétf. 12:45

Hát üdvözlet a jövőben!

Ha rámszakad az OTP, és/vagy valami baja lesz az "A"-osztályúmnak, én is rágyúrok egy Lyngire, vagy valami másra a szegmensből.

Ki tudja, mi lehet a különbség Lyngdorf és Nuforce között? Kb, mint Dyno és Cerwin-Vega? Tudom, böszme a különbség, de aki már hallott ilyet, ne fogja vissza magát.

Ez akkor nem DIY-topik, mert ilyen D-osztályúakat viszonylag nehéz otthon köszörült alkatrészekből megszögelni, nem?

Sokan csinálnak házilag is, de nehézkes, mivel az elektronika nagy része SMD kivitelű, és azt nehéz megcsinálni. A másik baj a meghajtó IC-k beszerzése, ami itthon nehézkes.

keccsa
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 17

Hozzászólás Szerző: keccsa » 2010.01.11., hétf. 12:45

Én eccer hallottam egy ilyet (CA-S3), és teccett! gondolkodik.gif

post-4-1263502119.jpg

Mindenki magának hülye...

Öreg motoros
Újonc fórumos
Újonc fórumos

Hozzászólás Szerző: Öreg motoros » 2010.01.11., hétf. 12:44

Kedves Uraim!

lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 862

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.01.11., hétf. 12:33

Hát üdvözlet a jövőben!

hifis
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: hifis » 2010.01.11., hétf. 12:31

Örülök ennek a topik indításnak, nyilván azért (is), mert magam is ilyen erősítővel "küzdök":

Spectron Musician III. Mk2

post-4-1263209501.jpg

dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dbrnsk » 2010.01.11., hétf. 12:27

Én is nyitottam a másik fórumon erről egy topicot, ugyanis nekem is felkeltették az érdeklődésemet ezek az erősítők. Amiket eddig hallottam mindegyik meggyőzött hangilag. Olyannyira, hogy a következő erősítőm ilyen lesz.

A kiszemeltem:

2400186237_4ab5b869e6.jpggondolkodik.gif

kalmi
Törzsgárda
Törzsgárda

Hozzászólás Szerző: kalmi » 2010.01.11., hétf. 12:19

A technika fejlődésével egyre jobb D osztályú erősítők születnek. Sokan digitális erősítőként említik őket, pedig nem azok. Inkább kapcsolóüzemű analóg erősítőkről van szó. Óriási előnyük, a borzasztóan nagy (gyakran 90 % feletti) hatásfokuk, tehát keveset fűtenek, és nagyon jól hasznosítják a tápból nyert energiát.

Elsősorban kisméretű, de ahhoz képest nagy teljesítményű erősítőként (T-amp) illetve brutális teljesítményű PA (hangosítás) erősítőként terjedtek el, de manapság a hifi világába is kezdenek betörni. Egyre több olyan sztorit halani, hogy sokan áttérnek akár a csövesekről, akár a hagyományos félvezetősökről ezekre a berendezésekre.

Kiváncsi lennék véleményekre, tapasztalatokra ezekkel az erősítőkkel kapcsolatban. gondolkodik.gif

Wiki: „D” osztályú erősítő

A D-osztályú erősítők kapcsoló üzemben működnek, aminek következtében jellemzőjük a nagy hatásfok, jellemzően 90% feletti a korszerű konstrukciókban. Mivel a kimenete mindig teljesen ki vagy teljesen be van kapcsolva, a veszteségek minimálisak. Egy egyszerű módszer, az impulzusszélesség-moduláció (PWM) is használatos; a nagy teljesítményű kapcsoló üzemű erősítők digitális technikát használnak, mint a sigma-delta moduláció, hogy nagy teljesítmény érjenek el. Régebben hangtechnikai eszközökben csak mélysugárzókhoz használtak a korlátozott sávszélesség, és a viszonylag nagy torzítás miatt, a félvezetős eszközök fejlődése azonban lehetővé tette a hifi minőségű, a teljes hallható frekvenciasávot lefedő D-osztályú erősítők kifejlesztését, a hagyományos erősítőkhöz hasonló jel/zaj aránnyal, és torzítással.

Itt egy Lyngdorf erősítő belseje:

lyngdorf-millennium-mk-iv-inside.jpg

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”