Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kezdő hifi - tanács kéne

Avatar
bencze
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 100
Csatlakozott: 2010.05.25., kedd 15:50
Értékelés: 3

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: bencze »


Ha nekem annyi időm lenne, hogy minden kedves fórumtárssal találkozzak, beszélgessek, aki felajánlotta így vagy úgy a segítségét...
Egyelőre egy kis spoilert tudok mondani, meghallgattam pár dolgot itt-ott, beszélgettem, olvasgattam. Kicsit okosabb lettem, már szemezek a "megfelelő" cuccokkal. Konkrétumot persze nem mondok amíg nincs kézzelfogható "bizonyíték".
Persze túl vagyok még egy ici-pici kötlségvetés-helyreigazításon, de ez már csak ilyen. :taps:
Linux / MPD -> Hivox usb/spdif converter -> Lupus C MK III -> Musical Fidelity X-A1 -> AS Mini

Avatar
mishow
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4392
Csatlakozott: 2007.11.13., kedd 22:13
Értékelés: 2230
Tartózkodási hely: Jászberény

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: mishow »


Szakmai ártalom, de nálam a függvény és Fourier-sora (ha a sor elő is állítja a függvényt) az EGY ÉS UGYANAZ. De én már lassan a "multifunkcionálist" is "multilineáris funkcionálnak" értem...

Ööööö, akkor most végül melyik erősítőt is ajánlod?
:taps:

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


"Egy másik emlékezetes versenyzői kijelentés szerint minden hangszer szinuszos hullámokat állít elő és csupán felharmonikusaik eltérése miatt nem szólnak egyformán. Komoly gyűjteményem van ilyen okoskodásokból." 
Hallottál már a Fourier-sorokról? :taps: 

Én azért különbséget tennék a hangszerek fizikai működése és hangjuk matematikai modellezése között. Az idézett kijelentés az előbbire vonatkozott.

Oks.
 
Szakmai ártalom, de nálam a függvény és Fourier-sora (ha a sor elő is állítja a függvényt) az EGY ÉS UGYANAZ.
De én már lassan a "multifunkcionálist" is "multilineáris funkcionálnak" értem... :taps:
 
Na jó, térjünk vissza a Föld nevű bolygóra!
 
Mondjuk kicsit szétoffoltuk a topicot...

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


"Egy másik emlékezetes versenyzői kijelentés szerint minden hangszer szinuszos hullámokat állít elő és csupán felharmonikusaik eltérése miatt nem szólnak egyformán. Komoly gyűjteményem van ilyen okoskodásokból." 
Hallottál már a Fourier-sorokról? :taps:

Én azért különbséget tennék a hangszerek fizikai működése és hangjuk matematikai modellezése között. Az idézett kijelentés az előbbire vonatkozott.

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


rájöttem én is
 
De sztem adjuk vissza a terepet a kezdő tanácsot kérő hifiknek.

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »

A második mondat visszavonva!

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Hja, én is arra gondoltam, hogy talán nem lenne egészen reménytelen szintetizálni. :taps:
Pfujj egy hifis fórumon ilyet mondani
Ha cd-t hallgatsz akkor máris szintetizáltan élvezheted.

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Hja, én is arra gondoltam, hogy talán nem lenne egészen reménytelen szintetizálni.

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Egyébként 5-6 harmónikusból már ráismernél csak nem lenne eléggé hifi, de még az is lehet hogy a többi harmónikus egy része torzítás eredménye.

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Azért megnézném az adott jelalakhoz tartozó függvényt. 
:taps: A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk. Ezt kár lenne bagatellizálni.

Ez az adott időintervallumot tekintve periodikus függvény és igen, alighanem néhány szinuszos összetevőből előállítható lenne, de legfeljebb 5-6 harmonikusból biztosan.
A Fourier transzformáltja nem is lenne bonyolult.

Végülis nem olyan bonyolult tényleg. :taps:

Na jó, akkor kicsit több összetevő mint ahogy ránézésre tippeltem
De hát gondolhattam volna mivel elvileg emberi hang...

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Némi szabályosság minden jelben található.
Szabályosság, vagy ismétlődés? Mert pl. találtam felvételt, ahol az énekesnő 15 másodperdig tartja ezt a jelalakot (Cserháti Zs.).

Az ismétlődés is szabályosság bizonyos szempontból.
 
Egy másik emlékezetes versenyzői kijelentés szerint minden hangszer szinuszos hullámokat állít elő és csupán felharmonikusaik eltérése miatt nem szólnak egyformán. Komoly gyűjteményem van ilyen okoskodásokból.

"Egy másik emlékezetes versenyzői kijelentés szerint minden hangszer szinuszos hullámokat állít elő és csupán felharmonikusaik eltérése miatt nem szólnak egyformán. Komoly gyűjteményem van ilyen okoskodásokból."
 
Hallottál már a Fourier-sorokról? :taps: :taps:

Hallott, tanusíthatom, de ő a tranzienssel van meglőve, ami mint tudjuk folytonos színképet jelent a periódikus függvény vonalasához képest.
Ez persze nem jelenthetne problémát, egyrészt azért mert az is frekvencia összetevőkre bontható, igaz végtelen sokra, másrészt azért mert végtelen időben minden periódikus függvény aperiódikus, illetve minden aperiódikus függvény megismétlődhet, azaz periódikussá tehető, lásd. fourier transzformáció.
Tehát az sem jelent elvi akadályt ha nem Fourier sorba fejthető.
Mint tudjuk
De tényleg hagyjuk, inkább igyunk

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Azért megnézném az adott jelalakhoz tartozó függvényt. 
A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk. Ezt kár lenne bagatellizálni.

Ez az adott időintervallumot tekintve periodikus függvény és igen, alighanem néhány szinuszos összetevőből előállítható lenne, de legfeljebb 5-6 harmonikusból biztosan.
A Fourier transzformáltja nem is lenne bonyolult.

Végülis nem olyan bonyolult tényleg. :taps:


Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


Némi szabályosság minden jelben található.
Szabályosság, vagy ismétlődés? Mert pl. találtam felvételt, ahol az énekesnő 15 másodperdig tartja ezt a jelalakot (Cserháti Zs.).

Az ismétlődés is szabályosság bizonyos szempontból.
 
Egy másik emlékezetes versenyzői kijelentés szerint minden hangszer szinuszos hullámokat állít elő és csupán felharmonikusaik eltérése miatt nem szólnak egyformán. Komoly gyűjteményem van ilyen okoskodásokból. :taps:

"Egy másik emlékezetes versenyzői kijelentés szerint minden hangszer szinuszos hullámokat állít elő és csupán felharmonikusaik eltérése miatt nem szólnak egyformán. Komoly gyűjteményem van ilyen okoskodásokból."
 
Hallottál már a Fourier-sorokról? :taps:

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


"A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk." -Nem ezt nevezik hangszínnek?
Hm, de, valami olyasmi lesz belőle. :taps:

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk. Ezt kár lenne bagatellizálni.
Valóban, de csak erre fogni a hangszerhangok különbözőségét durva egyszerüsítés.

Ha akarod előlről kezdhetjük a teljes matematikai és egyéb repertoár bevetésével :taps:

Másra sem vágyom az idei első nyári hétvégén. Inkább elmegyek a Balatonra napozni, palacsintát enni, sört inni... bocs!

Ok, igazad van egy sör komolyabb problémák megoldására is alkalmas, de legalábbis jól esik :taps:

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk. Ezt kár lenne bagatellizálni.
Valóban, de csak erre fogni a hangszerhangok különbözőségét durva egyszerüsítés.

Ha akarod előlről kezdhetjük a teljes matematikai és egyéb repertoár bevetésével :taps:

Másra sem vágyom az idei első nyári hétvégén. Inkább elmegyek a Balatonra napozni, palacsintát enni, sört inni... bocs!

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »

"A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk." -Nem ezt nevezik hangszínnek?

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk. Ezt kár lenne bagatellizálni.
Valóban, de csak erre fogni a hangszerhangok különbözőségét durva egyszerüsítés.

Ha akarod előlről kezdhetjük a teljes matematikai és egyéb repertoár bevetésével

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Azért megnézném az adott jelalakhoz tartozó függvényt. 
A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk. Ezt kár lenne bagatellizálni.

Ez az adott időintervallumot tekintve periodikus függvény és igen, alighanem néhány szinuszos összetevőből előállítható lenne, de legfeljebb 5-6 harmonikusból biztosan.
A Fourier transzformáltja nem is lenne bonyolult.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk. Ezt kár lenne bagatellizálni.
Valóban, de csak erre fogni a hangszerhangok különbözőségét durva egyszerüsítés.

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Azért megnézném az adott jelalakhoz tartozó függvényt.
 
A felharmonikusok aránya nagyon sokat számít mondjuk. Ezt kár lenne bagatellizálni.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Némi szabályosság minden jelben található. :taps:
Szabályosság, vagy ismétlődés? :taps: Mert pl. találtam felvételt, ahol az énekesnő 15 másodperdig tartja ezt a jelalakot (Cserháti Zs.).

Az ismétlődés is szabályosság bizonyos szempontból.
 
Egy másik emlékezetes versenyzői kijelentés szerint minden hangszer szinuszos hullámokat állít elő és csupán felharmonikusaik eltérése miatt nem szólnak egyformán. Komoly gyűjteményem van ilyen okoskodásokból.

Avatar
endeavourSE
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2010.03.12., pén. 19:06
Értékelés: 1

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: endeavourSE »


"OFF"
 
Kedves Bence!
 
Azt hiszem a lehető legjobban akkor jársz a kezdő hifi rendszerrel, ha az adott pénzösszeget a lehető leggyorsabban elköltöd egy MM-ben! És nem kérsz új tanácsot sőt elfelejted az eddigieket! A sűrű sötét erdő ehhez képest napsütötte tisztás!
 

 
"ON"

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Némi szabályosság minden jelben található.
Szabályosság, vagy ismétlődés? :taps: Mert pl. találtam felvételt, ahol az énekesnő 15 másodpercig tartja ezt a jelalakot (Cserháti Zs.).
 
De én inkább azon gondolkodtam, hogy melyik hangszernél nem számítanak a rezonanciák, és az alaphoz hozzáadott felharmonikusok, de ilyet nem nagyon találtam. Bár rég léteznek oszcillátoron alapuló hangszerek is... :taps:


Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


A zarojelben levo megjegyzes erdekes kerdest vet fel. Frekvenciat ugyan nem valtoztat a szoba de a levegonek is van nemlinearis tulajdnsaga tehat elvileg van harmonikus es (tobb hang eseten) intermodulacios torzitasa is ami olyan hangokat termel amik az eredeti felvetelen nem voltak ott. Sot a fulunk bizonyos reszenek is nemlinearis a viselkedese ezert a fulunk is torzit!. De ezek velemenyem szerint az erzekeles termeszetes reszei hisz levego minden koncertteremben/helyisegben/terben van es kell hogy legyen :taps: (ha a foldi korulmenyeket vesszuk alapul), a fulunk pedig mindenhol hasonlokepp torzit. Az viszont nagyon nem mindegy, hogy milyen akusztikus kornyezetben szolal meg ugyanaz a hang, vagy inkabb hangok osszessege. Gondoljunk csak bele, hogy szolna ugyanaz a szimfonikus zenekar a Mupa Bartok B. hangversenytermeben es egy nagy belso meretekkel rendelkezo (erosen visszhangzo) templomban. Az eros visszhang ertelmezheto torzitaskent is. Bizonyos esetekben ez a torzitas nagyon nemkivanatos mert pl. a beszederthetoseget rontja vagy egy tobbszolamu, sokhangszeres eloadast erosen osszekuszal. Maskor viszont nagyon kellemes, jo hatassal van az adott zenere/hangra es szukseges is a visszhang 1-1 kellemes hanghatas elerese erdekeben. Hasonlo modon lehet ertelmezni pl. a SE csoves erositok relative magas torzitasat is. Bizonyos helyzetekben nagyon kellemetlen lehet ez a torzitas (pl. ha az erositot pontos torzitas meresekre szeretnenk hasznalni), azonban mas helyzetben (zenehallgatas) mar teljesen elfogadhato (sot egyeseknek kivanatos is), hogy ez a torzitas jelen legyen. Ezek persze szelsoseges peldak, mert nem minden erosito tipus torzitasa kellemes, nem mindenfele visszhang kivanatos, vagy megfelelo az adott hanghoz, stb. De ez mar egy masik tortenet, messzire visz az eredeti tematol ....
Igen, én csak arra reagáltam, hogy a gyári mérések jelentősen "csalnak". Ez szerintem nem feltétlen igaz:
 
 
Arról nem beszélve amikor egy hangszoró, hangdoboz bekerül egy hallgató helységbe (átlagos szoba, zene szoba, nappali+étkezö) már jóval több torzitás van a megszolalásában mint amit mérnek rajta a gyárban vagy süketszobában.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”