Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kezdő hifi - tanács kéne

NoobyLP120
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2023.03.27., hétf. 13:36
Értékelés: 1
Tartózkodási hely: Budapest

Subwoffer 150-200e forint körül?!

Hozzászólás Szerző: NoobyLP120 »

Sziasztok, szeretnék egy pici segítséget kérni hogy nagyjából olyan a 150-200 000 Ft környékén keresek használt mélynyomót a kis MARANTZ PM6007 erőlködőm mellé. Ötleteket tippeket nagyon szívesen elfogadnék. Köszönöm szépen mindenkinek aki segít!!

Online
Avatar
Voyager
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4219
Csatlakozott: 2009.03.21., szomb. 21:59
Értékelés: 1572
Tartózkodási hely: Interstelláris tér

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Voyager »

Planner007 írta:
2023.06.03., szomb. 23:35
Köszönöm a segítséget!
Story:
1996-tól egy technics torony tette boldoggá a fiatal korom sok évét....
Üdv a fórumon!

Sajnos nehéz lesz elkerülni, hogy ne induljon el óriás lavina a hozzászólásod mentén, és ne legyen belőle felnőtthomokozó cicaharc.

Az már biztos, hogy elve rosszul indulunk el a történetben. Pl. mi az, hogy digitális forrás: Tidal? Milyen eszközöd van a lejátszásra, mert ez kardinális kérdés? Az alaplapi megoldásokat eleve el lehet felejteni, ha digitális "jó" hangot szeretnél.

A kérdéseimet folyatni most nem is szeretném, de kis lépésekben és jól átgondolva fogsz tudni csak előre lépni. Jó lenne meghallgatnod néhány rendszert, beszélgetni személyesen, látni hallani és tapasztalni. (ha már a "hosszú távú megoldás" a cél)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Planner007 írta:
2023.06.03., szomb. 23:35
Bármilyen tanácsot szivesen fogadok! Előre is köszönöm!
Javaslom neked, mielőtt kipróbálsz készülékeket, hangsugárzókat, tedd rendbe a szobád akusztikáját, így magabiztosabb és időtálló döntést tudsz hozni. A rossz akusztika igencsak be tudja csapni az embert, elfedi a készülékek valódi képességeit. Akusztikai felmérésben, tervezésben ...
A végét ki kell vennem, sorry! asebestyen

Avatar
Planner007
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.06.02., pén. 21:58
Értékelés: 0
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Planner007 »

Köszönöm a segítséget!

Story:
1996-tól egy technics torony tette boldoggá a fiatal korom sok évét, de végül szüleimnél maradt (ma is megy még, a deck, a cd, a processzor, az erősítő, szuper kis darab).
kb 6-7 éve baráti dolgozói beszerzéssel HK3770-et és egy pár JBL Studio 280-at tudtam szerezni, CD lejátszó, és PC adja az alapot (Soundblaster Z). Semmi tudományos alapom nincs most pótolom, kicsit értelmesebb audioquest kábeleket használok, de semmi komolyabb Hifi-zést nem kezdtem még el (gyári tápkábel.-t használok, és valami alap passzív biwire megoldással mennek a hangfalak, most még 6 és 10 méterre az erősítőtől.

Cél:
Szeretnék egy hosszabb távú megoldást, amin évekig hallgathatom a zenét.
Olyan 1.3 M lenne ré a keret. (ha kevesebből is megfog valamilyen szett az is teljesen jó.)

Digitális forrás a cél (Tidal master és Flac, és hogy részleteiben és mélységében tudjam hallgatni a zenétket, mindenevő vagyok sajnos: Filmzenék, Hans Zimmer...stb, akkusztikus,kis jazz, funky, 80-90-es évek, Rock, Metal, Sade, de elektronikus is Nora en pure...stb.

Hangfal:
Fyne audio 501, Dali opticon Mk2, B&W 704 S2, Focal Aria 936 és Focal Vestina hallgatása után a Focal 936 jött be eddig legjobban (sajnos a kis naim atom és star ment a Focal-okkal, ami bőven budget feletti)

A Focal 936 hallgatása nem véletlen, külhoni ismerős mondta régebben, hogy eladná nekem ha szeretném, olyan 750-800 e-ért az 1 éves hangfal párját. Ez lenne mondjuk az "A" terv, bár "B" tervként, egy Revel Concerta F35 vagy Fyne Auidio F502 / 501 is jó lehet.

Erősítő:
Szóval lehet emellé kellene valami...mondjuk egy Arcam SA20 és a egy Silent Angel Bremen B1-el kipróbálnám.
Hétfőn hallgatok Arcam SA 20-at. kiváncsi vagyok milyen. Hegel H95-öt is hallgattam, hát az nem jött be.
Musical Fidelity is jó lehet M3-tól M6si -ig használtan, de azt még nem hallottam.
Fezz Audio Torus, vagy Lyngdorf is éredekes lehet, esetleg használtan Norma ipa 70.

Szoba
Hogy a helyiségből is kihozzak valamit (36 nm nappali, sok fal és kő), átrendezem, megy a jövöbeli erősítő mellé a 2 jövőbeli hangfal 1,5-1,5 méterre, és azon gondolkozom, hogy talán jó lenne egy room correction-ös erősítő használata,vagy esetleg a helyiség bemérése és kezelése, legalább alap szinten, hogy ha már veszek egy jobbat, a szoba ne rontsa el a hangzást.

Kábelezést is újra kell gondolni minőségi darabokkal, értelmes eloszóvaN ,esetleg hálózati táp szűrővel.

Bármilyen tanácsot szivesen fogadok! Előre is köszönöm!

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Planner007 írta:
2023.06.02., pén. 23:26
szeretnék kérni egy kis segítséget, hifi csere ügyben, melyik lenne a megfelelő topic erre?
Ez tökéletes topic. ;)
A kérdésben ne sporolj az információval! mi van most, mi a hiányérzet, mit szeretnél elérni, milyen zenét hallgatsz, mennyi a keret, mit néztél ki, stb...
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Planner007
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.06.02., pén. 21:58
Értékelés: 0
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Planner007 »

Sziasztok,

szeretnék kérni egy kis segítséget, hifi csere ügyben, melyik lenne a megfelelő topic erre?

Online
Avatar
konok
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2017.05.22., hétf. 08:38
Értékelés: 57

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: konok »

denesdr írta:
2023.04.27., csüt. 10:51
lejátszóból bár működhet jól a dolog, de forrásváltáskor meg vagyunk lőve
Roon EQ > Erősítő előfok kimenet > szubsugárzó beépített DSP-vel

Itt is meg vagyok lőve, mert így a szub is a Roon EQ jelet fogja megkapni, így ennek állítgatásába bele is fáradtam, nem tudtam jól megoldani, éppen árulom a szubot, szerencsére a mostani hangsugárzóim már nem igénylik annyira, mint korábban a kisebb dobozok.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: denesdr »

konok írta:
2023.04.27., csüt. 10:09
200Hz alatt
Nálam elég komolyan bele kellett nyúlni a helység akusztikájába, a komplett (ál)mennyezet a 40m2-es helységben széles savú csillapítóként működik, így egész jó lett, 120Hz alatt bedig a Roon EQ-t használom kiegészítésként. A gyerekek néha átkapcsolnak Spotify-ra, ilyenkor nincs EQ, szét is esik a hangzás, zavaróvá válik a mélytartomány.
Ez is jó példa.
Amúgy szerintem elég sajnálatos, hogy 2023-ban még mindig alig akad hifi gyártó, aki szoftver EQ-s sztereó készüléket kínál. Mert a lejátszóból bár működhet jól a dolog, de forrásváltáskor meg vagyunk lőve, ahogy a fenti eset is mutatja.

Online
Avatar
konok
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2017.05.22., hétf. 08:38
Értékelés: 57

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: konok »

200Hz alatt
Nálam elég komolyan bele kellett nyúlni a helység akusztikájába, a komplett (ál)mennyezet a 40m2-es helységben széles savú csillapítóként működik, így egész jó lett, 120Hz alatt bedig a Roon EQ-t használom kiegészítésként. A gyerekek néha átkapcsolnak Spotify-ra, ilyenkor nincs EQ, szét is esik a hangzás, zavaróvá válik a mélytartomány.

Avatar
richiesuk
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2015.11.05., csüt. 13:08
Értékelés: 13

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: richiesuk »

Sziasztok!
Tesom akar egy füles rendszert cd minőségben legalabb.

Van egy teufel streamerem, Chromecast, tidal connect, sd kártya, stb s van digi kimenete (flac vagy tidal lenne a source)
Kellene neki valami fejhallgató erősítő, meg füles.
Rock, pop lenne a genre.

50-50e ft ért kb.
Miket ajanlanàtok?

Köszönöm
Ricsi
Teufel Connector 2 - Dynaudio Music 7

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2023.04.27., csüt. 09:13
Oké, lehet, hogy pontatlanul fogalmaztam, simán csak a 100 Hz alatti tartományt kellett volna említenem.
Sokféle akusztikai kezelés lehetséges, némelyiknek 100 Hz alatt is van hatása. Folyamatosan jelennek meg új megoldások a piacon, némelyiket volt szerencsém élesben tesztelni és igen jó eredményeket értünk el. Abban igazad van, hogy a szubbasszus sávban nehezebb a feladat, a szokásos elhelyezéssel az 5 cm-es elnyelőknek, pláne a puha szivacsoknak valóban nincs érzékelhető hatásuk 70-80 Hz alatt, de ezen is lehet változtatni némi trükközéssel. A korrekt kezelés nem csak abból áll, hogy paneleket pakolunk a falra.

Tudom, hogy a szoftveres korrekciót preferálod, de az sem ad megoldást minden problémára, ellenben újabb problémákat hozhat létre. Bár mostanában minden témát próbálunk egyszerűsíteni, mert nincs idő a kifejtésre és tájékozódásra, mégsincs sok értelme általánosságban rangsorolni az eszközöket. Mindig az adott problémához kell megfelelő megoldást választani. Ezzel persze csökken a rágcsálható csontok száma, mint pl. a kék, vagy a piros a jobb szín.

Az alábbi ábra egy házimozi rendszer automatikus bemérő és szobakorrekciós rendszerének eredményét mutatja. Manuális beállításokkal és némi hozzáértéssel még lehetne csiszolni az eredményen, de szerintem így is jól megmutatja, az elektronikus korrekció mire jó és mire nem.

Elektr korr.jpg
Elektr korr.jpg (185.97 KiB) Megtekintve 1511 alkalommal

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 773
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: fererencz »

tottyi írta:
2023.04.27., csüt. 09:16

En nem ertek, hozza de azt eleg nehez elhinni, hogy 200Hz alatt nincs rahatassal az akusztikara az akusztiaki elemek. De ha van software-es megoldas akkor ki fogom probalni bar jo lenne elotte ezzel a hangfallal is bemerni. De ez a jovo...
A nincs hatása, az tényleg sarkos megfogalmazás. Valami ilyesmi a helyzet kőzetgyapot esetén:
Absorption+ideal+Flow+Resistivity+different+absorber+depths.png
Absorption+ideal+Flow+Resistivity+different+absorber+depths.png (72.56 KiB) Megtekintve 1493 alkalommal
Egyébként a legjobb, ha mindkét módszert, közös erővel használjuk. Vagyis kezelni kell a szobát, és EQ-val javítani.
Nem szotkam hibázni.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: denesdr »

tottyi írta:
2023.04.27., csüt. 09:16
En nem ertek, hozza de azt eleg nehez elhinni, hogy 200Hz alatt nincs rahatassal az akusztikara az akusztiaki elemek. De ha van software-es megoldas akkor ki fogom probalni bar jo lenne elotte ezzel a hangfallal is bemerni. De ez a jovo...
Legyen inkább 100 Hz alatt, ahogy az előbb már javítottam. Nem mondom, hogy abszolút nincs hatása ez alatt az akusztikai kezelésnek, de az ilyen 50 Hz körüli 10-15 dB kimelésekkel/kioltásokkal nem nagyon fog tudni mit kezdeni. Mondjuk a kioltáson az EQ sem tud érdemben javítani, de a korábbi méréseden nem is látszik durvább beszakadás.

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: tottyi »

denesdr írta:
2023.04.27., csüt. 08:59
tottyi írta:
2023.04.27., csüt. 08:43
fererencz írta:
2023.04.27., csüt. 08:03


Nehéz viszont figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy a beégés az embereknél az, hogy az EQ minden esetben ront a hangminőségen. Pedig lehet jól is csinálni, sőt hozhat meglepően sokat.
Ugy vagyok vele, hogy hamarabb fogom rendbe rakni az akusztikat minthogy EQ-zert hasznaljak. :rolleyes: A minel kevesebb keszul elven haladva. Mar majdnem sikerult de az ut tul "messze" volt.
A 100-200 Hz alatti egyenetlenségre nem sok ráhatása van az akusztikai kezelésnek. Az EQ meg tulajdonképpen ingyen kipróbálható néhány egérkattintással és a legtöbb esetben hatásos.
En nem ertek, hozza de azt eleg nehez elhinni, hogy 200Hz alatt nincs rahatassal az akusztikara az akusztiaki elemek. De ha van software-es megoldas akkor ki fogom probalni bar jo lenne elotte ezzel a hangfallal is bemerni. De ez a jovo...
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2023.04.27., csüt. 09:07
denesdr írta:
2023.04.27., csüt. 08:59
A 100-200 Hz alatti egyenetlenségre nem sok hatása lesz az akusztikai kezelésnek.
Mutatok két, pár héttel ezelőtti esetet, amiknél - meglehetősen egyszerű - akusztikai kezelést alkalmaztunk a basszus tartomány egyes hibáinak kezelésére. Rád bízom a döntést, hogy volt-e hatása.


Boundary SPL 02.jpg


Boundary SPL 01.jpg
Oké, lehet, hogy pontatlanul fogalmaztam, simán csak a 100 Hz alatti tartományt kellett volna említenem.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára denesdr 2023.04.27., csüt. 09:18-kor.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2023.04.27., csüt. 08:59
A 100-200 Hz alatti egyenetlenségre nem sok hatása lesz az akusztikai kezelésnek.
Mutatok két, pár héttel ezelőtti esetet, amiknél - meglehetősen egyszerű - akusztikai kezelést alkalmaztunk a basszus tartomány egyes hibáinak kezelésére. Rád bízom a döntést, hogy volt-e hatása.

Boundary SPL 02.jpg
Boundary SPL 02.jpg (151.78 KiB) Megtekintve 1222 alkalommal
Boundary SPL 01.jpg
Boundary SPL 01.jpg (147.1 KiB) Megtekintve 1222 alkalommal

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: denesdr »

tottyi írta:
2023.04.27., csüt. 08:43
fererencz írta:
2023.04.27., csüt. 08:03
denesdr írta:
2023.04.27., csüt. 06:34

Így van, konkrétan 55 Hz-nél csúcsosodik egy nagy kiemelés/tüske, ami még a grafikon simítása ellenére is 15 dB pluszt mutat mondjuk a 100 Hz környékéhez képest, amit az említett 40 Hz-es EQ még jól meg is tolt, nem csoda, hogy búgás lett a vége. Én is ajánlanám kipróbálni az EQ-t és mivel tudtommal tottyi számítógépet használ forrásnak, így talán még kölöcsönkérnie sem kell ehhez szükséges eszközt, mondjuk egy mikrofon nem ártana a művelethez, de akár egy okosteló is megteheti, esetleg a meglévő mérés alapján is be lehetne nagyjából lőni az EQ paramétereit, ahogy te is írod.
Nehéz viszont figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy a beégés az embereknél az, hogy az EQ minden esetben ront a hangminőségen. Pedig lehet jól is csinálni, sőt hozhat meglepően sokat.
Ugy vagyok vele, hogy hamarabb fogom rendbe rakni az akusztikat minthogy EQ-zert hasznaljak. :rolleyes: A minel kevesebb keszul elven haladva. Mar majdnem sikerult de az ut tul "messze" volt.
A 100-200 Hz alatti egyenetlenségre nem sok ráhatása van az akusztikai kezelésnek. Az EQ meg tulajdonképpen ingyen kipróbálható néhány egérkattintással és a legtöbb esetben hatásos.

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: tottyi »

fererencz írta:
2023.04.27., csüt. 08:03
denesdr írta:
2023.04.27., csüt. 06:34

Így van, konkrétan 55 Hz-nél csúcsosodik egy nagy kiemelés/tüske, ami még a grafikon simítása ellenére is 15 dB pluszt mutat mondjuk a 100 Hz környékéhez képest, amit az említett 40 Hz-es EQ még jól meg is tolt, nem csoda, hogy búgás lett a vége. Én is ajánlanám kipróbálni az EQ-t és mivel tudtommal tottyi számítógépet használ forrásnak, így talán még kölöcsönkérnie sem kell ehhez szükséges eszközt, mondjuk egy mikrofon nem ártana a művelethez, de akár egy okosteló is megteheti, esetleg a meglévő mérés alapján is be lehetne nagyjából lőni az EQ paramétereit, ahogy te is írod.
Nehéz viszont figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy a beégés az embereknél az, hogy az EQ minden esetben ront a hangminőségen. Pedig lehet jól is csinálni, sőt hozhat meglepően sokat.
Ugy vagyok vele, hogy hamarabb fogom rendbe rakni az akusztikat minthogy EQ-zert hasznaljak. :rolleyes: A minel kevesebb keszul elven haladva. Mar majdnem sikerult de az ut tul "messze" volt.
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 773
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: fererencz »

denesdr írta:
2023.04.27., csüt. 06:34

Így van, konkrétan 55 Hz-nél csúcsosodik egy nagy kiemelés/tüske, ami még a grafikon simítása ellenére is 15 dB pluszt mutat mondjuk a 100 Hz környékéhez képest, amit az említett 40 Hz-es EQ még jól meg is tolt, nem csoda, hogy búgás lett a vége. Én is ajánlanám kipróbálni az EQ-t és mivel tudtommal tottyi számítógépet használ forrásnak, így talán még kölöcsönkérnie sem kell ehhez szükséges eszközt, mondjuk egy mikrofon nem ártana a művelethez, de akár egy okosteló is megteheti, esetleg a meglévő mérés alapján is be lehetne nagyjából lőni az EQ paramétereit, ahogy te is írod.
Nehéz viszont figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy a beégés az embereknél az, hogy az EQ minden esetben ront a hangminőségen. Pedig lehet jól is csinálni, sőt hozhat meglepően sokat.
Nem szotkam hibázni.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: denesdr »

rTom írta:
2023.04.26., szer. 21:45
tottyi írta:
2023.04.11., kedd 08:32
viri írta:
2023.04.06., csüt. 16:20


Bocsánat, én félreértettelek, azt hittem ironizálsz, hogy erőltetem itt a subokat... Ha a 150-es ATC-vel nem elég a mélytartomány, akkor nagyon valószínű, hogy egy akusztikai cipőben járunk. Nálam is bármekkora hangfal van, most pl. már egy éve egy monstrum JBL 250ti se, 36cm-es mélyei vannak, az egyik legjobb mélyeket tudja minden szempontból, amit valaha állódobozból hallottam, de még ezekhez is kell két 38cm-es zárt sub. Természetesen már régen be lett mérve a szoba, nem is egyszer, 60Hz-től meredeken esik, minden mélyet elszív, minden más szempontból viszont ideális. Egyébként a 250Ti-hez már majdnem nem kell, sőt, nagy hangerőn nem is kellene, de normál, vagy kis hangerőn már elnyelődik annyira, ami engem már zavar. Ha megszokja az ember, hogy legalul is ott vannak azok az információk, akkor az nagyon tud hiányozni, ha eltűnik. Meg ha egy lábdobnak annyi súlya van, mint egy pergőnek :D

Mérted, vagy méretted már a szobád?
Meg az azelotti hangfalammal volt bemerve de nemhinnem, hogy a szobaakusztikaval lenne gond a melyeket illetoen, aztan kitudja, hogy a mostani hangfal mit produkalna a mereseken. Allitolag a haver mikor hallgatta az elozoket akkor szerinte sok volt a mely de nem olyan 40Hz koruli hianyzik hanem ami alatta van mert a hatuljan van egy potmeter es az kb 40Hz korul kiemel +6 db-elt es az pl mar nemtetszik es bug ha azt feltekerem, onnet gondolom, hogy az alatte levo tartomany lett "kevesebb", vagy ilyennek kell lennie csak az elozohoz voltam hozzaszokva. gondolkodik.gif De meg csak egy eve van ez a hangfal, meg szoknom kell talan. :rolleyes:
Nem a 40 Hz búg, hanem a 60 Hz nálad is! Kérj kölcsön egy eq-t és egy szűk!!! "tüskében" vágd azt meg próba képpen 6-8 dB-t. Teljesen kitisztul majd alatta a basszus tartomány.


átvitel.png
Így van, konkrétan 55 Hz-nél csúcsosodik egy nagy kiemelés/tüske, ami még a grafikon simítása ellenére is 15 dB pluszt mutat mondjuk a 100 Hz környékéhez képest, amit az említett 40 Hz-es EQ még jól meg is tolt, nem csoda, hogy búgás lett a vége. Én is ajánlanám kipróbálni az EQ-t és mivel tudtommal tottyi számítógépet használ forrásnak, így talán még kölöcsönkérnie sem kell ehhez szükséges eszközt, mondjuk egy mikrofon nem ártana a művelethez, de akár egy okosteló is megteheti, esetleg a meglévő mérés alapján is be lehetne nagyjából lőni az EQ paramétereit, ahogy te is írod.

rTom
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2021.03.27., szomb. 07:03
Értékelés: 66
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: rTom »

tottyi írta:
2023.04.11., kedd 08:32
viri írta:
2023.04.06., csüt. 16:20
tottyi írta:
2023.04.06., csüt. 10:33
Teljes mertekben igazatok van. Ti tudjatok nalam hogyan szolnak a hangfalak. :napsut:
Bocsánat, én félreértettelek, azt hittem ironizálsz, hogy erőltetem itt a subokat... Ha a 150-es ATC-vel nem elég a mélytartomány, akkor nagyon valószínű, hogy egy akusztikai cipőben járunk. Nálam is bármekkora hangfal van, most pl. már egy éve egy monstrum JBL 250ti se, 36cm-es mélyei vannak, az egyik legjobb mélyeket tudja minden szempontból, amit valaha állódobozból hallottam, de még ezekhez is kell két 38cm-es zárt sub. Természetesen már régen be lett mérve a szoba, nem is egyszer, 60Hz-től meredeken esik, minden mélyet elszív, minden más szempontból viszont ideális. Egyébként a 250Ti-hez már majdnem nem kell, sőt, nagy hangerőn nem is kellene, de normál, vagy kis hangerőn már elnyelődik annyira, ami engem már zavar. Ha megszokja az ember, hogy legalul is ott vannak azok az információk, akkor az nagyon tud hiányozni, ha eltűnik. Meg ha egy lábdobnak annyi súlya van, mint egy pergőnek :D

Mérted, vagy méretted már a szobád?
Meg az azelotti hangfalammal volt bemerve de nemhinnem, hogy a szobaakusztikaval lenne gond a melyeket illetoen, aztan kitudja, hogy a mostani hangfal mit produkalna a mereseken. Allitolag a haver mikor hallgatta az elozoket akkor szerinte sok volt a mely de nem olyan 40Hz koruli hianyzik hanem ami alatta van mert a hatuljan van egy potmeter es az kb 40Hz korul kiemel +6 db-elt es az pl mar nemtetszik es bug ha azt feltekerem, onnet gondolom, hogy az alatte levo tartomany lett "kevesebb", vagy ilyennek kell lennie csak az elozohoz voltam hozzaszokva. gondolkodik.gif De meg csak egy eve van ez a hangfal, meg szoknom kell talan. :rolleyes:

Nem a 40 Hz búg, hanem a 60 Hz nálad is! Kérj kölcsön egy eq-t és egy szűk!!! "tüskében" vágd azt meg próba képpen 6-8 dB-t. Teljesen kitisztul majd alatta a basszus tartomány.


átvitel.png

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2761
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Na igen.
Gondolom, Te is olvastad ensandorral vívott értelmetlen csatámat, mármint hogy a tápkábelek hatása számára nem bizonyított, stb, stb...
Nem is akarok ebbe újra belemenni, csak azért hozom fel, hogy szerintem a biztosíték hatása annyira minimum megmagyarázható, mint a tápkábelé.
Olvastam a tápkábeled tesztjét, nagyon acélosnak tűnik.
Ha belegondolsz, hogy - látszólag - milyen indokolatlan keresztmetszetű spéci tápkábeleket használnak/használunk, és hozzá hasonlítod ugyanabban az áramkörben a vicces biztosíték vicces áramátengedő képességét, nem is tudom, mit mondhatunk még róla...

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Rock60 írta:
2023.04.25., kedd 21:05
Köszi, Zoli !
Mindenesetre érdekesek ezek az egymásnak tök ellentmondó tapasztalatok... gondolkodik.gif
Kérdeznék valamit : Milyen tápkábelt használsz ?
Szerintem nincs ebben semmi ellentmondás, nem vagyunk egyformák, máshogy hallunk, élünk meg dolgokat, ennyi.
Annyit még hozzátennék ehhez az akusztika vs. biztosíték témához, hogy az akusztika egy eléggé egzakt tudomány. A beavatkozások, az elemek hatása elég jól mérhető, a különbség kimutatható. Ugyanez szerintem két biztosíték között...?
Ennek ellenére azt mondom, hogy számtalan mérhetetlen, sőt megmagyarázhatatlan dolgot hallok/hallunk a hifiben, számomra a biztosítékok közötti különbség pont nem ilyen.
LessLoss DFPC tápkábeleim vannak.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2761
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Köszi, Zoli !
Mindenesetre érdekesek ezek az egymásnak tök ellentmondó tapasztalatok... gondolkodik.gif
Kérdeznék valamit : Milyen tápkábelt használsz ?

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Rock60 írta:
2023.04.18., kedd 12:22
Ne haragudjatok, nem is értem ezeket a megközelítéseket.
Szobaakusztika ?
Nagyságrenddel nagyobb kihívás azt rendberakni, mint kicserélni egy biztit, azonkívül az egyik nem zárja ki a másikat.
És hogy a gyárak tudják, mit tesznek bele ? Persze, hogy tudják, a legolcsóbbat, a lényeg, hogy megszólaljon a készülék, ahogy a filléres tápkábellel is ez a helyzet.
Azt sem értem, mi az, hogy " nincs vele gond "? Addig nincs vele gond, míg meg nem hallod, milyen egy jó biztosítékkal. Gondolom, azért ez a hobbink, hogy felfedezzük, hol lehet még javítani rajta egy kicsit.
Szerintem a biztosítékcsere a legrentábilisebb és legkönnyebben végrehajtható up - grade.
És igen, érdemes egy lépcsővel erősebbet beletenni.
Ha már ebben a topicban kezdőknek, tapasztalatlanabbaknak próbálunk tanácsokkal szolgálni, akkor álljon itt egy ellenvéleményként az én tapasztalatom is, csak hogy ne legyen annyira fekete és fehér ez a biztosíték kérdés.
Ahogy ezek a hifi célra dedikált biztosítékok kezdtek teret nyerni, és is bepróbálkoztam velük. A tapasztalatom mindössze kettő darabra szorítkozik, az egyik egy kék Furutech, a másik a Kácsa Audio által forgalmazott, "hifi tuning" névre keresztelt típus volt. A Furutech a végerősítőmben, a "hifi tuning" a cd játszómban landolt.
Nos az és tapasztalatom az, hogy semmi sem történt tőlük, semmiféle hatásukat nem hallottam! Sem pozitívat, és szerencsére negatívat sem.
Sem külön-külön, sem együtt, sem első próbálkozásra, sem több honap használat után! Természetesen végeztem oda-vissza próbákat is, a gyári, prosztó üvegbiztosíték ellenében, de nálam semmi!
Így ezek után nálam ez a biztosíték kérdés végérvényesen eldőlt. Ha műkődne az a sokak által rendszeresen emlegetett placebo, akkor ha mást nem is, a vételárat igazolandóan, a tuning biztosítékokat jobbnak kellett volna hallanom, de nem voltak sem jobbak sem rosszabbak, sem másabbak.
Ennek ellenére én elhiszem, ha valaki hall különbséget, javulást a tuning biztosítékok hatására. Nem vagyunk egyformák, talán én nem vagyok ehhez elég vájtfülű, elég szenzitív.
Ha már az akusztika, és akusztikai elemek szembe lettek állítva a biztosítékokkal, akkor ezekről is írnék pár gondolatot.
Bő egy éve Fapaci végzett nálunk egy akusztikai mérést, amiből kiderült, hogy szerencsésnek mondhatom magam, mert a nappalink már "kezeletlenűl" is alkalmas a minőségi zenehallgatásra. Fapaci mindössze néhány egyszerűen kivitelezhető változtatást, kiegészítést javasolt, amiket én végre is hajtottam.
Ami a leginkább hallható változást hozta, az a hangsugárzók mögé helyezett, 1-1 saját készítésű akusztikai panel, és a szőnyeg "megvastagítására" szolgáló, alá terített 8mm-es gumi lap.
Ez a két(3) kiegészítő hatása A-B teszten is jól tetten érhető volt, a bekerülési költségük pedig nem mérhető a tuning biztosítékok árához.
Azt mondom, az akusztika szerepét soha nem szabad lebecsülni, figyelmen kívül hagyni, mert a hobbink, a minőségi zenehallgatás egyik alap pillére!

Ui.: Az említett két biztosíték már nincs meg, elajándékoztam őket.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”