Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kezdő hifi - tanács kéne

Online
Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Mathias »


Ha azonban a hangfalak oldalcseréje nagyon fontos, vannak progik, amelyek "megcsinálják" ezt, gondolom ezek képesek "tükrözni" az elképzelt középvonalra a színpadképet.
Te még mindig nem érted szerintem. Nincsenek ilyen progik(nem tudok róla legalábbis)...

Ezt bármelyik normális audo szoftverben kb 4 kattintás.

Igen? Azt hogy ne csak felcseréljék a két oldalt(mert azt oké csinálják), hanem még az egyes csatornákkal manipuláljanak valamit, hogy rendes legyen a sztereó tér? Mert erről volt szó.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Ha azonban a hangfalak oldalcseréje nagyon fontos, vannak progik, amelyek "megcsinálják" ezt, gondolom ezek képesek "tükrözni" az elképzelt középvonalra a színpadképet.
Te még mindig nem érted szerintem. Nincsenek ilyen progik(nem tudok róla legalábbis)...

Ezt bármelyik normális audo szoftverben kb 4 kattintás.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


...
Egyébként egy egyszerű gondolatkísérlettel magad is rájöhetsz, hogy miért nincs úgy ahogy te mondod.
Vegyünk például egy pár fős zenekart. Pont középen az énekes, balra mondjuk egy gitáros(akusztikus mondjuk), jobbra meg egy bőgő. A színpaddal szembe, a színpad középvonalától egyelő távolságra jobbra és balra egy-egy mikrofon. Játszik a zenekar és felvesszük. Az énekes mivel egyenlő távolságra van mind a két mikrofontól, ezért mind a két mikrofonhoz(mondjuk A és :taps: azonos időben és azonos hangerővel érkezik a hang. A bőgő meg közelebb van a jobboldali(A) mikrofonhoz, ezért előbb is ér oda a hang és hangosabb, is, mint amit a másik mikrofon érzékel. A gitárosnál ugyanez a helyzet csak fordítva. Oké, most a színpadot a középvonalra tükrözzük. Minden más marad. A bőgő átkerül balra, a gitár jobbra, énekes marad. Ismét játszanak ugyanúgy, ugyanazt. Most a bőgő a baloldali mikrofonhoz van közelebb, stb. Ha összehasonlítjuk a Az első esetben felvett és a másodikként felvett anyagot, akkor Az első körben "A" mikrofonnal felvett anyag megegyezne a második körben felvett "B" mikrofon anyagával. Mert mond a kettőhöz közelebb volt a bőgő pont ugyanannyira. Az első körben felvett "B" mikrofon anyaga megegyezne a második körben felvett "A" mikrofon anyagával. Ezért ha felcseréljük az első felvétel A és B mikrofon anyagát, akkor megkapjuk a másodikként felvett anyagot. Ergo, ha felcseréljük az oldalakat akkor annyi történik, hogy a színpad a középvonalra tükröződik. Nem kerül ki középről az énekes jobbra és balra, ahogy magyaráztad.

No és mi van akkor, ha megkérjük a zenészeket, fordítsanak hátat a mikrofonoknak?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Leho, ami középről szól, az azért szól onnan, mert mindkét hangsugárzóból azonos hangerővel szól. Innentől kezdve a jobb-bal felcserélése lényegtelen.
ez így van.

Nem, ez nem így van. Ismét a fázishelyzetre mutogatok. Szólhat ugyanolyan hangerővel mindkét oldalról úgy valami (pl. kórus), mégsem középről fogod hallani, ha nem azonos fázisban vannak.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Ha fordítva kötöd be a hangfalakat, a sztereó tér közepe PONT kimegy 2 darabban a jobb szélre és a bal szélre...
Ez a fázishiba. A kérdező a két oldalt szerette volna felcserélni, nem a fázisviszonyokat tönkrevágni.

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


Arra senki sem válaszolt, hogy az olcsó rendszer nagyon drága kábelekkel az mondjuk tud-e annyit, mint a nagyon drága kábelek árából összerakott rendszer az olcsó rendszer árában lévő kábelekkel.
Egyik se jó. Egyensúly kell.
 
Ha én választhatok, akkor a drágább kábelek árát inkább a rendszer komponenseire költeném. Egy jobb komponenst nem lehet kábelekkel pótolni. Ami ott elveszik, a kábel vissza nem hozza.
 
Hg

Egyetértek! Nagyjából egyforma erős láncszemekből célszerű építkezni. Nekem pl nem vmi szofisztikált rendszerem van, egyszerű Hi-Fi lánc, semmi extra, így fel se merült bennem a drága vezeték.
 
Persze az arányok egyéni ízlést és hozzáállást is tükröznek és egy szint után kár vitatni, mert mindenkinek más tetszik.

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Egyik se jó. Egyensúly kell. 
Ha én választhatok, akkor a drágább kábelek árát inkább a rendszer komponenseire költeném. Egy jobb komponenst nem lehet kábelekkel pótolni. Ami ott elveszik, a kábel vissza nem hozza.
 
Hg

Na én is ezt mondom az eleje óta

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Arra senki sem válaszolt, hogy az olcsó rendszer nagyon drága kábelekkel az mondjuk tud-e annyit, mint a nagyon drága kábelek árából összerakott rendszer az olcsó rendszer árában lévő kábelekkel.
Egyik se jó. Egyensúly kell.
 
Ha én választhatok, akkor a drágább kábelek árát inkább a rendszer komponenseire költeném. Egy jobb komponenst nem lehet kábelekkel pótolni. Ami ott elveszik, a kábel vissza nem hozza.
 
Hg

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Köszönöm, magam is megejtettem a nagyon drága kábel, nagyon olcsó rendszer dolgot, és bizony működik.

El vagytok tévedve szerintem
 
Arra senki sem válaszolt, hogy az olcsó rendszer nagyon drága kábelekkel az mondjuk tud-e annyit, mint a nagyon drága kábelek árából összerakott rendszer az olcsó rendszer árában lévő kábelekkel.

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


A topic új címére pedig tennék egy javaslatot: "Segíccség háttal ülök a moziba'!

plusz még:
és közben sört iszok

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5798
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2796

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: earforce »


vannak progik, amelyek "megcsinálják" ezt, gondolom ezek képesek "tükrözni" az elképzelt középvonalra a színpadképet. 


igen, úgy híjják, hogy:
 
reverse stereo
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Online
Avatar
mishow
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4398
Csatlakozott: 2007.11.13., kedd 22:13
Értékelés: 2231
Tartózkodási hely: Jászberény

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: mishow »


Ja, és az ON kedvéérét egy tanács bencének: kerülje ezt a topikot
Ahogy látom, meg is fogadta! :taps:
 
Még szerencse, hogy az elején tényleg kapott néhány jó tanácsot, amivel el tudott indulni. :taps:
 
A topic új címére pedig tennék egy javaslatot:
"Segíccség háttal ülök a moziba'!

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


Leglényegessebb, hogy mindig maradjon pénz a zenére.Hiába van jó rendszere az embernek, ha nincs mit hallgatnia. :taps:
Naon egyetértek!! Sajnos még mindig él a szemlélet: "Ilyet az vesz, akinek van péze!" (Lásd HFM: Mennyit mutat a torony? című cikke)
 
Én nagy hangsúlyt fektetek rá, hogy minél kevesebb pénzt tudjanak kibűvölni a zsebemből:)
Pl lemezjátszó szíjt akartam venni egy bizonyos audiofil boltban: volt, 1500 ért, mire mondtam, h köszönöm, akkor egyelőre nem kérek, erre majdhogynem meg lettem fenyítve, meg "ilyet már nem gyártanak sehol" stb szövegekkel jöttek.
Mire én vigyázba vágtam magam és elmentem. Fatornyos falumban a híradástechnikai üzletben: természetesen gyártanak nagyon sok méretben, 500-600 Ft -ért...
 
És a rendszer is ésszerű költségvetésnél megállott, persze audiofilről szó nincs nálam, de azért sok örömömet lelem benne. Sztem célszerű előre eldönteni, hogy mennyit szánunk rá!

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


OFFTOPIC:


Ma este barna sör (mégpedig Soproni Démon) járt a vacsorához (mezei virslis-sajtos-fűszeres lángos), háttérzenének meg Dave Grusin koptatta a billentyűket. A Démonnak a  Staropramen Černý-re hasonlít az íze, csak sokkal olcsóbb...
Tegnap ittam ilyet, 300 forint alatt volt üveggel (Kaisers). Ennél hol jóval olcsóbb a Soproni? :] Amúgy ha már le kell tenni a voksot emberi árú barna sörök közt, akkor Gösser Bock. És a félbarna Ászok is kellemes.
 


[OFFTOPIC]
 
Ááá a Dreher bak az smafu?? Eddig csak egy bizonyos ír sör volt, ami megverte nálam, de az aránytalanul drágább. Különben meg az igazi hallgatózás csak szín józanul megy sztem. Minimális alkohol és oda a whitefül...

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Avatar
orionr
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1094
Csatlakozott: 2008.08.06., szer. 22:30
Értékelés: 41
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: orionr »


Avatar
entrylevel
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 150
Csatlakozott: 2009.07.25., szomb. 16:20
Értékelés: 10

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: entrylevel »


Leglényegessebb, hogy mindig maradjon pénz a zenére.Hiába van jó rendszere az embernek, ha nincs mit hallgatnia. :taps:
Két csatornás sztereó rendszer.
Néha be is kapcsolom
 

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


OFFTOPIC:


Ma este barna sör (mégpedig Soproni Démon) járt a vacsorához (mezei virslis-sajtos-fűszeres lángos), háttérzenének meg Dave Grusin koptatta a billentyűket. A Démonnak a  Staropramen Černý-re hasonlít az íze, csak sokkal olcsóbb...
Tegnap ittam ilyet, 300 forint alatt volt üveggel (Kaisers). Ennél hol jóval olcsóbb a Soproni? :] Amúgy ha már le kell tenni a voksot emberi árú barna sörök közt, akkor Gösser Bock. És a félbarna Ászok is kellemes.

Avatar
Glider
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 245
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:27
Értékelés: 51

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Glider »



Oldalhelyesen hallgatom a zenét. Minden fasza. A jobb oldal jobbról, a bal oldal pedig balról szól.  Aztán gondolok egyet és tótágast állok, így  az oldalak felcserélődnek. Na, ilyenkor mi a helyzet?
Mármint, ugye, szlovák-ágast, ugye? Így szeretted volna mondani? :taps: :taps:
 
Az oldalak nem cserélődnek fel, Te fordulsz el. Amúgy jó kézen/fejenállva zenét hallgatni? Én nem tudom, mi lesz, még sose próbáltam így.

Értem, tehát így is minden OK. Nomost akkor kiigazítom a hangfalak helyzetét, így a jobb és a bal oldalak a helyükre kerülnek. Ebben nem lehet hiba, ugye? És a végén ( mivel már az összes vér a fejembe szállt ) befejezem a cseszlovákállást és a seggemre ülök. A helyzet ugyanaz, mint amikor fejre álltam -és a hangfalak maradtak a helyükön ,vagyis nincs hiba- csak most a hangfalak váltottak oldalt. Most mi a helyzet?
Ja, és az ON kedvéérét egy tanács bencének: kerülje ezt a topikot
A jó Hi-Fi...az varázslat.

Online
Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Mathias »


Ha azonban a hangfalak oldalcseréje nagyon fontos, vannak progik, amelyek "megcsinálják" ezt, gondolom ezek képesek "tükrözni" az elképzelt középvonalra a színpadképet.
Te még mindig nem érted szerintem.
Nincsenek ilyen progik(nem tudok róla legalábbis) és nem is kell hogy legyenek, mert egy csatorna jelében nincsen tér információ. (a mikrofon hangnyomásváltozást vesz fel, nincs más információ) A tér attól lesz, hogy a két csatornát bizonyos távolságra megszólaltatod egymástól és a fejedben ebből a két (oldali) információból áll össze a tér. A színpad tükrözése abban a pillanatban megy végbe ahogy megcseréled a két csatornát. Nincs semmi szétesés, stb, csak ami jobbról szólt az most balról fog. Egyébként meggyőződésem, hogy kb mindenkinél van olyan hanganyag, aminél fel van cserélve a két csatorna, csak nem tud róla. Töltöttem le már olyan 2cd-s koncert anyagot, ahol a második cd-n fel voltak cserélve a csatornák a koncerthez képest.

Online
Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Mathias »


mindket hangsugarzobol ugyanaz a hang ugyanakkor ugyanolyan intenzitassal szol. Pedig csak ez az egyetlen oka, hogy kozeprol hallunk valamit, mas oka nincs, ezert a kozeprol szolo hangok mindig kozeprol fognak szolni annak ellenere, hogy a sztereo ter felborul ha a ket oldalt felcsereljuk.
A sztereó tér felborulását ugye úgy érted, hogy ami balról szólt, az most jobbról fog, ami kicsit balról, az most kicsit jobbról fog, stb.

Online
Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4882
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »


Hát igen, hogy lesz meg így szegény Benczének élete első rendes hifije? :taps:

Lassan sehogy!

Online
Avatar
mishow
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4398
Csatlakozott: 2007.11.13., kedd 22:13
Értékelés: 2231
Tartózkodási hely: Jászberény

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: mishow »


Most már épp ideje lenne az utolsó két oldalt áthelyezni valami alkalmasabb topicba
.. csak száraz szakmaiság lenne és semmi vidmáság ..

Jah csak ezt is sikerült túlzásba vinni

Hát igen, hogy lesz meg így szegény Benczének élete első rendes hifije?

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: AVX »


Sajnos ha csak száraz szakmaiság lenne és semmi vidmáság az összes fórum olyan lenne mint az AudioDIY.(nem minősítés).
Ami persze nem rossz csak nagyon leredukálódna a látogatottsági szint.

Lacyval értek egyet.
lehet jópofizni,de nem kell túlzásokba esni,mert jelen esetben azt a többséget büntetik ezzel,akik csak olvasni járnak ide.
Én pont ezért szoktam a felesleges csevegéseket kiszedni az ATC topicokból.
Valamitől fura,de szinte a legolvasottabb topicok.Lehet,hogy ez is az egyik oka.

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Most már épp ideje lenne az utolsó két oldalt áthelyezni valami alkalmasabb topicba, vagy ezt átnevezni, mert az eredeti témától sikerült elég távolra kerülni. Persze ezen nincs is mit csodálkozni a jopofizás sokkal többet ér mint a szakmaiság
Sajnos ha csak száraz szakmaiság lenne és semmi vidmáság az összes fórum olyan lenne mint az AudioDIY.(nem minősítés).
Ami persze nem rossz csak nagyon leredukálódna a látogatottsági szint.

Jah csak ezt is (mint sokminden mást) sikerült túlzásba vinni...

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Most már épp ideje lenne az utolsó két oldalt áthelyezni valami alkalmasabb topicba, vagy ezt átnevezni, mert az eredeti témától sikerült elég távolra kerülni. Persze ezen nincs is mit csodálkozni a jopofizás sokkal többet ér mint a szakmaiság
Sajnos ha csak száraz szakmaiság lenne és semmi vidmáság az összes fórum olyan lenne mint az AudioDIY.(nem minősítés).
Ami persze nem rossz csak nagyon leredukálódna a látogatottsági szint.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”