A fórumon megszaporodott bot-ok miatt, teszt jelleggel bevezettünk egy "biztonsági kód" rendszert.
Amikor új posztot hoztok létre, be kell írni a téma alá az alatta lévő biztonsági kódot

Kezdő hifi - tanács kéne

dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 991

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: dbrnsk » 2010.05.28., pén. 15:44

Leho, ami középről szól, az azért szól onnan, mert mindkét hangsugárzóból azonos hangerővel szól. Innentől kezdve a jobb-bal felcserélése lényegtelen.

És ha középen elölről, vagy középen hátulról kiabál be az énekesbácsi, azzal mi lesz? :)

Merugye a 3 dimenzió...

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2010.05.28., pén. 15:41

Leho, ami középről szól, az azért szól onnan, mert mindkét hangsugárzóból azonos hangerővel szól. Innentől kezdve a jobb-bal felcserélése lényegtelen.

lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 646

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.05.28., pén. 15:09

Részemről ezzel a mosollyal a témát lezártam, ha tévednék, hagyjatok meg ebben a hitemben  :smile51: . :)  :taps:  :taps:  ;)

Oke, en meghagylak! :smile33:

Oké, köszi :D:D:smile51: . :smile51:

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.05.28., pén. 15:04

A témához, mely szvsz a vicc határait feszegeti...

bocs az OFFért, de erről a következő zseniális Marabu - Dilidodó [D-085] opusza jut eszembe:

:) :taps: :taps:

earforce
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1703

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: earforce » 2010.05.28., pén. 13:47

A témához, mely szvsz a vicc határait feszegeti...

bocs az OFFért, de erről a következő zseniális Marabu - Dilidodó [D-085] opusza jut eszembe:

post-4-1275047234.jpg

SYNOLOGY|DUNE|METRUM|MUSICAL FIDELITY|MAGNEPAN|REL

jott/ment
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 228

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: jott/ment » 2010.05.28., pén. 13:00

Részemről ezzel a mosollyal a témát lezártam, ha tévednék, hagyjatok meg ebben a hitemben :D . :) :taps: :taps: ;)

Oke, en meghagylak! :D

Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 108

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Mathias » 2010.05.28., pén. 12:32

mi lesz a KÖZÉPEN szóló hangszerekkel (amik mindkét hangfalból, rendes oldalú bekötés esetén középen szólnak), ha a megcseréled a két hangfalat? Vajon középen maradnak?)

Igen!

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.05.28., pén. 12:26

Ha fordítva kötöd be a hangfalakat, a sztereó tér közepe PONT kimegy 2 darabban a jobb szélre és a bal szélre, nem fognak összeérni

Hogy mi van? Ezt most komolyan gondolod?

Ezt most komolyan kérdezed? :) :taps: :taps: :smile51:

Halál komolyan!:smile33:

Ez valahogy nagy baromságnak tűnik, hogy a bal csatorna tudja, hogy jobbra kell tenni a közepet és ha jobbra kötjük be, akkor is jobbra rakja. Szerintem nincs és nem is lehet, hogy a hangfal valamelyik irányba rakja a hangot. Az kérlek szól az iránykarakterisztikájának megfelelően mindenhol.

A témához, mely szvsz a vicc határait feszegeti, álljon itt végső kommentemként egy vicc Helmut Kohlról, mely hűen illusztrálja a kérdést.

Eccer megkérdezték a Kancellárt, hogy szerinte mi a világ legkülönlegesebb találmánya. Ő azt válaszolta, hogy az italtermosz. Miért, kérdezte a riporter. Azért-így Helmut-, mert amikor télen kinyitom, frissítő forró teát önthetek belőle a poharamba, nyáron pedig igazán üdítő jeges teát is ihatok belőle. És mi ebben a különleges, kérdezte a riporter. A válasz: Hát, maga szerint honnan tudja a termosz, hogy tél van-e, vagy nyár?

Részemről ezzel a mosollyal a témát lezártam, ha tévednék, hagyjatok meg ebben a hitemben :smile51: . ;):D:D:smile51:

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.05.28., pén. 12:03

Ha fordítva kötöd be a hangfalakat, a sztereó tér közepe PONT kimegy 2 darabban a jobb szélre és a bal szélre, nem fognak összeérni, nem lesz kóser se a tér, se a dinamika, a szobaakusztikai hozadékokat meg megtippelni se merem, de közeltérizésnél is tépni fogod a hajad és nem fogod érteni, hogy miért sz@r. Rövidtávon olyan "húdeérdekes" élmény, de én nem tudtam megszokni...

Amit leirsz, az nekem az ellenfazisnak tunik. Ha a piros drotot a piros lukba, a feketet meg a feketebe dugod, de felcsereled a ket oldalt, akkor semmi ilyen nem tortenik, csak az addig jobb oldalon szolo gitar atmegy a bal oldalra.

Langyos, langyos! :) :taps: :taps: Picit gondold tovább és meglesz a megfejtés.

(

OFFTOPIC:

Mentőkérdés: mi lesz a KÖZÉPEN szóló hangszerekkel (amik mindkét hangfalból, rendes oldalú bekötés esetén középen szólnak), ha a megcseréled a két hangfalat? Vajon középen maradnak?)

jott/ment
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 228

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: jott/ment » 2010.05.28., pén. 11:26

Ha fordítva kötöd be a hangfalakat, a sztereó tér közepe PONT kimegy 2 darabban a jobb szélre és a bal szélre, nem fognak összeérni, nem lesz kóser se a tér, se a dinamika, a szobaakusztikai hozadékokat meg megtippelni se merem, de közeltérizésnél is tépni fogod a hajad és nem fogod érteni, hogy miért sz@r. Rövidtávon olyan "húdeérdekes" élmény, de én nem tudtam megszokni...

Amit leirsz, az nekem az ellenfazisnak tunik. Ha a piros drotot a piros lukba, a feketet meg a feketebe dugod, de felcsereled a ket oldalt, akkor semmi ilyen nem tortenik, csak az addig jobb oldalon szolo gitar atmegy a bal oldalra.

Mathias
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Mathias » 2010.05.28., pén. 11:23

Ha fordítva kötöd be a hangfalakat, a sztereó tér közepe PONT kimegy 2 darabban a jobb szélre és a bal szélre, nem fognak összeérni

Ezt most komolyan kérdezed? :) :taps: :taps: ;)

Halál komolyan!:D

Ez valahogy nagy baromságnak tűnik, hogy a bal csatorna tudja, hogy jobbra kell tenni a közepet és ha jobbra kötjük be, akkor is jobbra rakja. Szerintem nincs és nem is lehet, hogy a hangfal valamelyik irányba rakja a hangot. Az kérlek szól az iránykarakterisztikájának megfelelően mindenhol.

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.05.28., pén. 11:12

Ezt most komolyan kérdezed? :) :taps: :taps: ;)

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.05.28., pén. 11:10

Ejha, egy ekkora szobába azért kellene teljesítmény is. Szvsz 2*50 wattos erősítő (tranzisztorosban) minimum, persze nem muszáj kihajtani, de jól jöhet a tartalék. Meg ha polcsugárzók, akkor valami nagyobbacskák. Mer' ide nem elég két kockacukor... :)

Állványt én csináltatnék, bár eddig nem kellett.

Itt is veszélyes az általánosítás meg a mértékegységekkel való dobálózás. Alapjában véve igazad van, az erősítőbe kell a sok erő, a nagy táp és a tartalék.

Nálam a hallgatóhelyiség 35nm (4m belmagas, összesen 140 légköbméter), és egy 2x20 wattos (más kérdés, hogy "A" osztályú, csaknem 400 VA-es táppal) erősítő küldi a 7 (hetes) literes dobozoknak, és közepesnél jobban már fáj a hangerő...

Szerinem a legfontosabb dolog, hogy a rendszer semmilyen hangerőn ne torzítson. Ezeket a komponenseket kell megtalálni és akkor semmi baj nem lesz. Az emberi hallás ugyanis nagyon könnyen átejthető (mint minden érzékszerv), alapvetően a torzítás mértékéből von le következtetést a hangerőre vonatkozólag. Ha nincs torzítás, csak tekered még feljebb és feljebb, és jó azért, ha néha ránézel az előlapra is, ha a távkapcson csak egy + meg egy - jel van...

Mathias
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Mathias » 2010.05.28., pén. 10:51

lehoako
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako » 2010.05.28., pén. 10:45

ha zavar, hogy fordítva állnak/ülnek a zenekarban a zenészek, nyugodtan cserélj

Pusztán logikai megközelítésből én valszeg megfordítanám a bekötést, DE: négy csatlakozót átdugni nem sok idő, cseréld meg, hallgasd ugyanazokat a zenéket egy-egy napig így is - úgy is, és akkor Te magad fogod eldönteni, kell-e / érdemes-e fordítani vagy sem. Ennyi!

Amúgy pedig a :) szmájli ellenére Te magad mondtad ki: ha dolgozol, ráadásul nem is az ideális hallgatói pozícióban ülsz, akkor ennek szvsz azért nem olyan nagy a jelentősége!

Mondjuk a Te esetben a "háttérzene" ezúttal szó szerint értendő! :taps:

A zrí az, hogy nem ennyire egyszerű a dolog.

A sztereó tér úgy lett rögzítve a felvételeken, hogy a (feléd néző hangfalak esetén) a sztereó hangzásspektrum KÖZEPE, vagyis, ahol elvileg összeér a két hangfal tere, a jobb oldali hangfaltól balra, a bal oldalitól jobbra van.

Én párszor már megtapasztalatam ezt, ha akarod, nyugodtan próbáld ki, mishownak igaza van, csak másodpercek kérdése visszaalakítani a mutatványt!

mishow
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 762

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: mishow » 2010.05.28., pén. 07:31

ha zavar, hogy fordítva állnak/ülnek a zenekarban a zenészek, nyugodtan cserélj

Pusztán logikai megközelítésből én valszeg megfordítanám a bekötést, DE: négy csatlakozót átdugni nem sok idő, cseréld meg, hallgasd ugyanazokat a zenéket egy-egy napig így is - úgy is, és akkor Te magad fogod eldönteni, kell-e / érdemes-e fordítani vagy sem. Ennyi!

Amúgy pedig a :) szmájli ellenére Te magad mondtad ki: ha dolgozol, ráadásul nem is az ideális hallgatói pozícióban ülsz, akkor ennek szvsz azért nem olyan nagy a jelentősége!

Mondjuk a Te esetben a "háttérzene" ezúttal szó szerint értendő! :taps:

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2010.05.28., pén. 07:02

Hülye kérdésem lenne, de nem tudom magamnak értelmesen megválaszolni.

Van egy "második" hifi "rendszerem", amit számítógépes munka közben hallgatok otthon.

A dolog érdekessége, hogy HÁTTAL ülök a cuccnak.

A kérdésem: vajon érdemes-e fordítva bekötni ez esetben a hangfalakat (bal - jobb "keresztbe") az erősítőbe, mivel a füleim pont fordítva vannak háttal ülve, mintha szemben ülve élvezném a zenét?

Bocs az idétlen kérdésért. A "ha nem a zenére figyelsz, akkor tök mindegy" válaszokat kérem mellőzni :taps:

Köszi Jana

Szerintem ne a hangszórókat kösd be fordítva, hanem a füleidet cseréltesd fel műtéttel. :) Viccet félretéve: ha zavar, hogy fordítva állnak/ülnek a zenekarban a zenészek, nyugodtan cserélj. Bosszantó lehet, ha az első hegedűs jobbról szól. Vannak olyanok, akiket ez tényleg zavar(na). Asszem engem is.

orionr
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 40

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: orionr » 2010.05.27., csüt. 23:29

:taps: Ezek komoly broblémák. :)

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2010.05.27., csüt. 21:59

Van egy "második" hifi "rendszerem", amit számítógépes munka közben hallgatok otthon.

A kérdésem: vajon érdemes-e fordítva bekötni ez esetben a hangfalakat (bal - jobb "keresztbe") az erősítőbe, mivel a füleim pont fordítva vannak háttal ülve, mintha szemben ülve élvezném a zenét?

Bocs az idétlen kérdésért. A "ha  nem a zenére figyelsz, akkor tök mindegy" válaszokat kérem mellőzni :)

Köszi Jana

"füleim pont fordítva vannak háttal ülve"

Nahát ez nekem geometriailag így este nem tiszta. :taps: Azért a bala füled marad balról, nem? :taps: ;)

Én nem cserélném föl a két oldalt, de sztem igen mindegy.

Ja, értem. A bal füled felől a bal csatornát hangosítsd ki... Persze ajánlott nem háttal hallgatni a zenét, tehát a frogószéket, vagy vmi átrendezés megfontolnék.

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)

"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2010.05.27., csüt. 21:53

Bocs az idétlen kérdésért. A "ha nem a zenére figyelsz, akkor tök mindegy" válaszokat kérem mellőzni :)

Köszi Jana

"füleim pont fordítva vannak háttal ülve"

Nahát ez nekem geometriailag így este nem tiszta. :taps: Azért a bala füled marad balról, nem? :taps: ;)

Én nem cserélném föl a két oldalt, de sztem igen mindegy.

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)

"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2010.05.27., csüt. 21:50

Bocs az idétlen kérdésért. A "ha nem a zenére figyelsz, akkor tök mindegy" válaszokat kérem mellőzni :)

Köszi Jana

Szerintem fordulj meg. Egy forgószéket ajánlok, így első körben.

charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian » 2010.05.27., csüt. 21:49

Ejha, egy ekkora szobába azért kellene teljesítmény is. Szvsz 2*50 wattos erősítő (tranzisztorosban) minimum, persze nem muszáj kihajtani, de jól jöhet a tartalék. Meg ha polcsugárzók, akkor valami nagyobbacskák. Mer' ide nem elég két kockacukor... :)

Állványt én csináltatnék, bár eddig nem kellett.

sz.jana
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Értékelés: -1

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: sz.jana » 2010.05.27., csüt. 21:34

Köszi Jana

lp: Thorens TD160S; cd: H/K HD730; deck: Nikko ND-390II
amp: Bodor Audio BA-50 MK-II, Arcam Alpha3; preamp: Heed Audio Questar MM
hangfal: AR Status S20; kábel: Klotz adat, CAT8 hang; állvány: Söund Arts

szabo_pitty
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 85

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: szabo_pitty » 2010.05.27., csüt. 20:48

viccen kívül HF állványnak provizorikusan ez is megteszi:  ;)

A bor jöhet,a doboz maradhat. :) :taps:

Ez nagyon komoly. :taps:

Erősítő: Yamaha AX-492, DSP-A5, Hangfal: Front: Jamo S606, Center: Jamo S60CEN, Háttér: Jamo S60SUR, Sub: Jamo SW505E, Magnódeck: Yamaha KX-390, K-560, CD: Marantz CD5000, Tuner: Yamaha TX-492, LP: Technics SL-BD2, DVD: Pioneer DV-300, VHS: Thomson VPH 6950, TV: LG42LF652V, Hangfal kábel: Monitor Atmos Air 309 Cu, IC: Neotech KHS-154

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2010.05.27., csüt. 19:57

viccen kívül HF állványnak provizorikusan ez is megteszi: :taps:

A bor jöhet,a doboz maradhat. :) :taps:

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”