Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5869
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »



Nos talán ez a megfelelő fórum, hogy leírjam és esetleg vitát indítsak. A kérdés a következő: "Az átlagos magyar háztartásban javult-e az elektroakusztikai készülékek hangminősége az elmúlt fél évszázadban?"


 
Az átlagos (magyar vagy bármilyen) háztartásban egy valami biztosan változott: a zenehallgatás mikéntje.
 
Sokkal többet háttérzenél az átlagos zenefogyasztó, mint bármikor korábban. Ma már aki leül zenét hallgatni, úgy hogy nem csinál közben mást, csak hallgat, az nem átlagos zenehallgató, ő már a kivételek közé tartozik. Ezért a többség (átlag) számára a hordozhatóság és általában a kezelés praktikuma sajnos fontosabb, mint az un hangminőség. Sok hifi gyártó cég felismerte már ezt, és elindult a jó irányba, de talán még mindig nem elegen.

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: AVX »



Hát..
Én a saját példámat vagyis a rendszerfejlődésemet hozhatnám fel tipikus példának.
Annó a fő műsorforrás a rádió meg az LP volt.
A rádióból persze fel is lehetett venni, ennek először az orsós magnók aztán a kazettások voltak az eszközei.
Mi ezzel kezdtük anno
 


 
De jó volt ezt olvasnom.

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Hát..
Én a saját példámat vagyis a rendszerfejlődésemet hozhatnám fel tipikus példának.
Annó a fő műsorforrás a rádió meg az LP volt.
A rádióból persze fel is lehetett venni, ennek először az orsós magnók aztán a kazettások voltak az eszközei.
Mi ezzel kezdtük anno

Az akkori rendszer kereskedelmi politikája (és lehetőségei) a BRG magnók és a Tesla magnók és lemezlejátszók körében mozgott az NDK rft az már mélyen lejjebb volt már az akkori szinten is.
Viszont akkor az orsósok messze jobb minőséget produkáltak mint a kazettások.
pl ez itt

Aztán elindult egyrészt a magánimport és megjelentek a boltokban az első fecsk.. akarom mondani rendes deck-ek a Sony döntött és a Pio CT506. Volt is tolongás noha egy átlagfizu 2-3x-a ára volt
Na a döntött előlapos Sony deckről nem lelek fotót

 
ezekkel már minőségibb szintre lépett a zene visszaadása.
A rádióban voltak kifejezetten magnósoknak szóló műsorok (jogvédők hol voltak akkor szerencsére sehol ) és a fő műsorbeszerzési hely ez volt. Meg a haverok által főleg nyugatról hozott LP-k
Amik persze a sokadik másolatban és kétes minőségben jutottak tovább.
Ebben az időben indult a HiFi magazin is ami jelentős lépés volt annak a pár(ezer) megszállottnak a hifi rögös útján való előbbre jutásban.
Aztán itt ugrok kicsit (nagyot) rendszerváltás lett, fogyasztói társadalom alakult ki, az összes nagy márka képviselettel lett jelen itthon. Mondjuk szinte bármi elérhetővé vált csak pénz legyen rá.
És persze a zene hallgatásnak nem csak a módja de a minősége is átalakult.
Kezdve anno a Sony Walkmannal ami hordozhatóvá tette a zenét és akkor jött a discman és utána a különféle mp3-as lejátszók. Végül a telefonok mint mp3 lejátszók is.
Erre alapulva ugrott a zeneipar a fiatalok felé mivel ezekkel az eszközökkel főleg ők szaladgáltak a felnőttebbeknek meg ott volt az autó, mint zenehallgató tér, itt is először a magnó de később a CD vált fő műsorforrássá, most ugye már itt is dúl a memo-s lejátszás.
Közben persze átmentünk a rendszerfejlődés szakaszain mint már gyémánt tűs rendes MM pick upos Tesla, Orion minihifi, utána NAD3020, NAD 5120 LP játszó. ami kell. ami volt és lehetett.
 
Na a hosszú történelmi bevezető után én azt mondom, hogy az összevetés úgy korrekt, ha az akkori lehetőségek és a maiak között a zenét sem felejtjük ki
az akkori zenék az akkori rendszeremen konkrétan nagyon jól szóltak. Ma elborzadok hogy sok 80-as évekbeli kedvenc lemez milyen rettenetes pocsékul tud szólni ma.
Fordítva persze nem mén a dolog, mert azok az eszközök már nemigen léteznek.
Bár CT506-om konkrétan van meg még a B100 is ott figyel a pincében a polcon
Egyszer kipróbáltam még sok évvel ezelött, hogy milyen .
Érdekes volt, az analóg hang a szalagról meleg és barátságos módon szólalt meg de egyrészt a zaj az már nagyon zavaró volt, másrészt állandó hiányérzettel küzdöttem amit kompenzált az analógos hang. Na persze ez még cska nem is AKAI GX az biztos sokkal jobb de egy érdekes próba és végül is én arról zenéltem fiatalon
Ma sokkal jobb a rendszerem, és sokkal kevesebb időm van ezt hallgatni.
 
Nem érdemes ezt olyan konkrét módon összevetni nincs is értelme. Ráadásul egy olyan sokszereplős történet, ahol minden pici változtatás a hangban is változást okoz.
Én szeintem az átlag hifi szint az sokat javult vagy inkábbb úgy mondanám, hogy mivel sokkal olcsóbban lehet hozzájutni azokhoz a dolgokhoz, ami kisújjból hozza a régi rendszer minőségénél jobb hangot, így ez javulás.
Pl a magnók helyett az mp3 játszók is - átlag szinten!!- közel CD minőségű hangot adnak.
És persze a CD mikor elérhető áru lett a nagyközönségnek a CD írás onnan már nem is volt alternatíva a szalagos és a digit rögzítés között.
Csaka z elfogult mogulok (mnt pl bigdewil) hajtanak 200 kilós studió magnókkal és mesterszalagokkal ami kiváló de a nagyközönség részére elérhetetlen.
szóval szép ez a történelmi fejlődés
A drága hifi részen is tartja magát a szint a középátlag ahol - szokás szerint- hiány van szerintem ott sajnos a készülékek is kisebb számban vannak, és ami van az szerintem gyengébb is mint egy 25-30 évvel ezelötti tucathifi pl a NAD3020


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



"Nem tudom, milyen egy átlagember (Ti ismertek ilyent?)"
 
Az átlagember"ség"-ről eszembe jutott egy kifejezés, amit az autisztikus spektrumon élők (ide tartozik az Asperger szindróma is) alkottak meg a nem autista személyek jelölésére, azóta a szakzsargon is ezt használja. Ők neurotipikusnak (NT) nevezték az olyan embereket, akiknek idegrendszeri fejlődése és állapota normális, illetve átlagos képességük van beszéd általi információ begyűjtésére és a szociális szerepkörük meghatározására, szociális kapcsolatok kiépítésére.
Szerintem ez elég alacsony szint, és valljuk be, nagyon sokan berezgetik, illetve le is verik azt a nem túl magasra biggyesztett lécet.


 
Valóban és az eredeti felvetés így szólt: "Az átlagos magyar háztartásban javult-e az elektroakusztikai készülékek hangminősége az elmúlt fél évszázadban?" Lehetséges, én értettem félre, de nem hifistákra vonatkozott a kérdés, márpedig az átlagos háztartásokban nem volt orsós magnó 30-40 évvel ezelőtt.
 
Kedves barátomtól épp a minap kérdeztem meg, hogy ha a mai cuccunk mellé állítanánk a 20 évvel ezelőtti zenehallgató rendszerünket, mekkora lenne a különbség. Szerinte sokat javult a helyzet ilyen téren, én kevésbé vagyok benne biztos, hogy kínszenvedés lenne a régivel zenét hallgatni, de mi nem is vagyunk/voltunk átlagosak ilyen szempontból.
 
Szóba került a zenei kultúra is. Én ebben sem látom olyan rémesnek a helyzetet. A 80-as évek magyar slágerlistáit a Neoton Família, Dolly Roll, Hungária, Záray/Vámosi uralta. Ezeket én semmivel sem tartom magasabb színvonalnak a mai main streamtől. Rémisztgettek itt lakodalmas zenével, meg mindent letöltő torrentezőkkel, pedig szerintem ezek a vadhajtások igen távol esnek az átlagtól.
 
Íme egy korabeli MAHASZ toplista. Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a mienk. Bennem valahogy nem ébredeznek nosztalgikus vágyak ezt látva:
 
 
1990. 44. hét 1990. 10. 29. - 1990. 11. 04. No.: 0
 
No. M H CS Előadó - Album címe Kiadó
1 re 27 1 DÓRA DÓRA Proton
2 re 21 2 HOMONYIK SÁNDOR LÉGY HŰ ÖRÖKRE Proton
3 re 27 3 SZANDI KICSI LÁNY HUNGAROTON-FAVORIT
4 re 14 4 EDDA BEST OF EDDA HUNGAROTON-FAVORIT
5 re 15 5 ÉVA-NEOTON KALAPOT FEL HUNGAROTON-PROFIL
6 re 7 6 DOLLY ROLL ÉBRESZD FEL A SZÍVEMET Proton
7 re 19 4 PHIL COLLINS ...But Seriously HUNGAROTON-GONG
8 re 21 6 HUNGÁRIA Aranyalbum HUNGAROTON-FAVORIT
9 re 8 9 ELSŐ EMELET Kis generáció EMI
10 re 19 8 EXOTIC VADNYUGAT HUNGAROTON-FAVORIT
11 re 35 3 R-GO / MOHO SAPIENS Angyalok bőr nélkül / Áll még a vár Rákóczi
12 re 27 12 CHRIS REA The Road To Hell HUNGAROTON-GONG
13 re 6 13 ALICE COOPER Trash HUNGAROTON-GONG
14 re 25 14 NEW KIDS ON THE BLOCK STEP BY STEP Proton
15 re 11 15 KORDA GYÖRGY ÉS BALÁZS KLÁRI VIVA LA MAMMA HUNGAROTON-FAVORIT
16 re 45 2 PA-DÖ-DŐ KIABÁLJ HUNGAROTON-BRAVO
17 re 8 17 CSUKA MÓNIKA Szédülj el Proton
18 re 13 17 ZÁRAY MÁRTA és VÁMOSI JÁNOS Aranyalbum HUNGAROTON-PEPITA
19 re 6 19 MADONNA I'm Breathless HUNGAROTON-GONG
20 re 6 20 EDDA GYŐZNI FOGUNK Proton

Avatar
Qr Yoda
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1198
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 21:44
Értékelés: 31

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Qr Yoda »


"Nem tudom, milyen egy átlagember (Ti ismertek ilyent?)"
 
Az átlagember"ség"-ről eszembe jutott egy kifejezés, amit az autisztikus spektrumon élők (ide tartozik az Asperger szindróma is) alkottak meg a nem autista személyek jelölésére, azóta a szakzsargon is ezt használja. Ők neurotipikusnak (NT) nevezték az olyan embereket, akiknek idegrendszeri fejlődése és állapota normális, illetve átlagos képességük van beszéd általi információ begyűjtésére és a szociális szerepkörük meghatározására, szociális kapcsolatok kiépítésére.
Szerintem ez elég alacsony szint, és valljuk be, nagyon sokan berezgetik, illetve le is verik azt a nem túl magasra biggyesztett lécet.

Aki nem lép egyszerre

Nem illik a rendszerbe

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »



A szintek közötti távolság ma minden téren nagyobb az életünkben.


Szerintem itt van az eb elhantolva. Ha ma valaki össze szeretne rakni egy "tisztességes" hifit, akkor igen mélyen kellene a zsebébe nyúlnia, és azok a készülékek is lehetnének sokkal jobbak ugyanazért a pénzért. Elég csak belenézni a HiVoxos tuning-témákba, és megnézni Fülelek elrettentő példának szánt képeit. Korábban az alap hifi készülékek is minőségibb megépítettségűek voltak, persze a kor technikai színvonalához mérten.
Így egyet értek fapacival abban, hogy...
 

"ha átlaghifiről szól a kérdés, akkor már nem vagyok biztos benne, hogy előre léptünk az olcsó A/V erősítőkkel, gagyi hangfalszettekkel egy régi Aiwa kazettás magnó, Marantz erősítőhöz és HB1 dobozhoz képest".


 
Ami a "néphülyítést" illeti: egy másik téma kapcsán írtam már, hogy változott a zene funkciója az elmúlt 50-60 évben, és ez a zeneipari változás nyomot hagyott bizony magán a zenén, a zenehallgatási szokásokon, a zene terjesztésének módjain, a hanghordozókon, stb., s ezt a technikai "fejlődés" is követte. A popzene a fősodorban nem feltétlenül olyan igényes, mint amilyen akár harminc éve volt; albumok ritkán készülnek ma már, inkább néhány slágert gyártanak le, és teletömik a lemezt hulladékkal, ami már csak azért is fájdalmas, mert egy CD-re több fér, mint egy bakelitre (az LP-nek két oldala volt, meg kellett fordítani a lemezt, és külön művészet volt egy tökéletes A és egy ahhoz tökéletesen illeszkedő B oldal elkészítése); a zenét legtöbbször már nem a lemezboltban vesszük, vagy ha igen, biztosan nem ott választjuk ki, a koncert(turné) sem feltétlenül a zenéről szól már, hanem a promócióról és a látványról, és a zenei rádiókban is ritkán hallani számot elejétől a végéig. Ehhez a zeneipari folyamathoz illeszkedett a gyártás is: bizonyos zenékhez egyszerűen nem érdemes jobb készüléket venni, aki pedig igényes zenét hallgat, az fizesse is meg a hozzá való láncot. Az igényességnek (vagy annak látszatának) pedig meg kell fizetni az árát, így a különbség az "átlaghifi" és a "highend" között egyrészt létrejött, másrészt radikálisan megnőtt. Szerintem a technika (történetének) szeretete mellett ez is motiválja a "régi idők hifijének" rajongóit, így engem is: akkor valahogy máshoz és másképp fértünk hozzá - többen. Igen, az az Aiwa kazettás magnó, a Marantz erősitő és a HB1 doboz valahogy nem tűnt olyan elérhetetlennek sokak számára, és nem csak itthon, hanem mondjuk olyan hagyományosan hifis országokban, mint Nagy Britannia.
 
Itt van, hogy szerintük melyik tíz készülék változtatta meg alapvetően a hifi világát náluk:
1. Linn Sondek LP12
2. NAD 3020
3. Quad Electrostatic
4. Rega Planar 3
5. Pioneer A400
6. B&W Nautilus 801
7. BBC LS3/5a
8. Marantz CD-63 MkII KI Signature
9. Garrard 301
10. Wharfedale Diamond
 
Szerintem elég érdekes a lista. Én ma is elégedett lennék akár egy Rega Planar 3/Marantz CD-63 Mk II KI/BBC LS3/5 lánccal, legfeljebb a NAD vagy a Pioneer helyett választanék mást, meg talán bekötnék egy DAC-ot.

Avatar
dörmögi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2638
Csatlakozott: 2006.08.17., csüt. 09:26
Értékelés: 394

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dörmögi »



A forrás adott: laptop vagy PC, USB: kimenete mindegyiknek van, ehhez már csak egy konverter kell és máris otthon a csodás hang.
Analog fanok nyilván most nyelnek egy nagyot, mert ők másban nőttek fel, nekik mást jelent az 'élő, zenei' hang.


Ez azért szerintem így leegyszerűsítve a csodás hangtól meglehetősen messze áll. És ennek semmi köze az analógrajongáshoz. A modern világ már igen régóta a minőség mennyiséggel történő, természetesen abszurd és teljesen hibás helyettesítésének a rabja, amibe tökéletesen beleillik a "mindentletőtökmerazingyérvan" ámítógépes mentalitás. Nem a hifihez kapcsolódva, de ezzel mégis kapcsolatban érdemes elolvasni René Guénon Le Règne de la Quantité et les Signes des Temps (Tradition Gallimard) című művét, vagy ha valaki angolul szeretné, akkor a Reign of Quantity and the Signs of Times (Sophia Perennis) ajánlható. Sőt, ha valaki arra vetemedik, hogy magyarul szeretné elolvasni, akkor A mennyiség uralma és a idők jelei címmel, a Kvintesszencia Kiadó gondozásában magyarul is elérhető.
http://www.tradicio.org/kvintesszencia/regnequant.htm

LP futómű: SME Model 10; Hangkar: SME V; Hangszedő: Benz Micro LP-S MR; CD futómű: Audio Research CD2; DAC: Audiomat Tango 2.5; Kazettás deck: Pioneer CT-95; Phono előfok: Audiomat Phono 2; Erősítő: Audiomat Récital MKIII; Hangfal: Coincident Super Victory; Equation 25; Hálózati kondícionáló: 2 x PS Audio Duet Power Center; Hangkarkábel: Stealth Audio Hyperphono; Digitális kábel: Heaven's Gate Audio Silver Signature; Interconnect kábelek: Stealth Audio Metacarbon és Heaven's Gate Audio Ultra Silence; Hangfalkábel: ValhallA AgPt-R, Heaven's Gate Audio Silver Signature; Hálózati kábelek: ValhallA AgPt-R, Elrod, Electraglide és PS Audio

Heed Thesis rendszer

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5789
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2804

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: earforce »



Provokatív, a válaszom NEM. Ezt szomorúnak tartom, hiába fél évszázad technikai fejlődés, azt gondolom, hogy az átlagos felhasználó, az átlagember bizony megelégszik nívótlan hangminőséggel.
Pl a 70-es években...


Részben igazat adok.
Nem tudom Te mennyi idős vagy, de én ezalatt az idő alatt konstans minőséget véltem felfedezni; ingyen lossless, agybafőbe torrent-stb. ide, vagy oda. Az 5.1-es néphülyítés is globális szinten kellően rossz irányba vitte a hallgatóságot.
A fentiek ellenére mégis úgy gondolom, hogy egy orsós magnó akkori ára, és egy mostani átlagos DAC ára közel sem korrelál egymással.
A forrás adott: laptop vagy PC, USB: kimenete mindegyiknek van, ehhez már csak egy konverter kell és máris otthon a csodás hang.
Analog fanok nyilván most nyelnek egy nagyot, mert ők másban nőttek fel, nekik mást jelent az 'élő, zenei' hang. Az új generáció ilyen, hozzá kell szokni, én személy szerint nem feltétlenül tartom ezt rossz iránynak.
 
Visszatérve a néphülyítésre:
Az embereknek az kell, amit adnak nekik. Ami folyik a csapból, nomeg a könyökből. Tömeges szinten erre van igény. Csoda hogy a nívó a béka segge alatt? Nem. - ez a hifire is igaz.
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: AVX »



Ez az elemmel, Ohm mérővel való ellenőrzés hogyan is történik? Milyen elem jó erre? Egyébként a hangfalak szinte újak, nagyon bánom hogy én hülye hazavágtam:(


 
Laposelemmel a legegyszerűbb.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nem tudom, milyen egy átlagember (Ti ismertek ilyent?) és azt sem tudom, milyen zenecucca van, de szerintem a helyzet nem romlott az elmúlt évtizedekben. Emlékeim szerint a 70-80-es években a Videoton/Orion színes TV-k, Sokol rádió, MK-27 kazettás magnó uralta a mezőnyt, a családomban, szomszédoknál, ismeretségi körben legalábbis ez volt a jellemző, ha az átlagról beszélünk. Akkor is voltak hifisták, de szerintem jóval kevesebben és az átlagtól kevésbé elrugaszkodva, mint manapság. A szintek közötti távolság ma minden téren nagyobb az életünkben.
 
Kétlem, hogy a nyávogó kazettához, szalagzabáló magnóhoz képest visszalépés lenne a CD, vagy MP3 lejátszó hangminőség terén, de nem is a hanghordozó a lényeges itt, ha jól értem a felvetést, hanem a lejátszó lánc. Régebben kompakt készülékeket használtak jellemzően, mivel fontos volt a mobilitás (a legtöbb készüléknek füle volt ). Ma azért a legtöbb háztartásban van egy asztali DVD lejátszó valamilyen alap hangrendszerrel, rosszabb esetben LCD TV hangszóróval. Ez miért rosszabb egy MK-27 hangjánál?
 
Ellenben ha átlaghifiről szól a kérdés, akkor már nem vagyok biztos benne, hogy előre léptünk az olcsó A/V erősítőkkel, gagyi hangfalszettekkel egy régi Aiwa kazettás magnó, Marantz erősítőhöz és HB1 dobozhoz képest.

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Igénytelen embereket könnyebb kiszolgálni, nincs velük sok macera, bevesznek minden dumát, könnyen jön a lóvé nagy tömegben... Szerintem ez az élet más területein is így van, erre megy ki a játék.
A színvonalat nem az emberek igényeihez igazítják, hanem az emberek színvonalát, igényeit tartják alacsony szinten. Könnyebb a nagy birkatömeget irányítani, mint egyedi igényeket kielégíteni... és működik! Úgy gondolom, és ismétlem: erre megy ki a játék.


Hülyítik az embereket, a többség meg hagyja..

Avatar
Qr Yoda
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1198
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 21:44
Értékelés: 31

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Qr Yoda »

Sajnos, a többség igénytelen zenét hallgat (lakodalmas, buta techno...), tök mindegy, milyen szerkezeten szólalnak meg ezek.

Aki nem lép egyszerre

Nem illik a rendszerbe

Avatar
Qr Yoda
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1198
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 21:44
Értékelés: 31

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Qr Yoda »


Igénytelen embereket könnyebb kiszolgálni, nincs velük sok macera, bevesznek minden dumát, könnyen jön a lóvé nagy tömegben... Szerintem ez az élet más területein is így van, erre megy ki a játék.
A színvonalat nem az emberek igényeihez igazítják, hanem az emberek színvonalát, igényeit tartják alacsony szinten. Könnyebb a nagy birkatömeget irányítani, mint egyedi igényeket kielégíteni... és működik! Úgy gondolom, és ismétlem: erre megy ki a játék.

Aki nem lép egyszerre

Nem illik a rendszerbe

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


Nos talán ez a megfelelő fórum, hogy leírjam és esetleg vitát indítsak. A kérdés a következő: "Az átlagos magyar háztartásban javult-e az elektroakusztikai készülékek hangminősége az elmúlt fél évszázadban?"
Provokatív, a válaszom NEM. Ezt szomorúnak tartom, hiába fél évszázad technikai fejlődés, azt gondolom, hogy az átlagos felhasználó, az átlagember bizony megelégszik nívótlan hangminőséggel.
Pl a 70-es években, aki komolyan gondolta és nem volt különösebben tehetős, de mégis valami színvonalat akart a hangminőség tekintetében, vehetett orsós magnót kazettás helyett, asztali rádió vevőt, és többutas zárt dobozt, egyet és monoban már meg is haladta egy mai mobiltelefon+hangszóró, vagy CD- magnós-rádiós hordozható készülék 8 cm-es hangszórók, műanyag ház.. hangminőségét, messzemenőkig...
Hiába a digitális csoda, hiába jött el a CD (amit én üdvözölök), jött az MP3 és tulképpen nem javult semmi.
Azt gondolom, hogy az átlagos hangtechnikai színvonalat nem a technikai színvonal, hanem az emberek --alacsony-- igényei határozzák meg. Lap-top hangszórók, mobil hangszórók, hordozható MP3 lejátszó, olcsó HM, holott két hangsugárzót sem könnyű helyesen elhelyezni egy szobában, ahol laknak is, nemhogy 5-öt, 7-et+1et...

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Ez az elemmel, Ohm mérővel való ellenőrzés hogyan is történik? Milyen elem jó erre? Egyébként a hangfalak szinte újak, nagyon bánom hogy én hülye hazavágtam:(


 
fogsz egy elemet, és rácsatlakoztatod a hsz pólusaira egy pillanatra, elég egy ceruza elem bőven. Ha a hsz tekercse jó, akkor meg fog mozdulni polaritásától függően ki vagy befelé.
Ohmmérővel meg .. aki ilyet kérdz, az inkább ne csinálja rákötöd és megméri az egyenáramú ellenállását, 4 ohmnál kb 3-3,5 között lesz, 8 ohmnál meg 6-7 között lesz ha ettől jelentősen eltér, akkor rossz a hsz.

Avatar
Temptress
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2009.07.28., kedd 16:35
Értékelés: 0

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Temptress »

Ez az elemmel, Ohm mérővel való ellenőrzés hogyan is történik? Milyen elem jó erre? Egyébként a hangfalak szinte újak, nagyon bánom hogy én hülye hazavágtam:(

Avatar
ozeviktor
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2006.11.04., szomb. 18:46
Értékelés: 8

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ozeviktor »



Sziasztok!
 
Nem találtam jobb helyet a kérdésemnek, úgyhogy ide írom. A gondom, hogy a hangfalamon elszállt a mindkét középsugárzó egyszerre. Túlságosan meg lett hajtva szegény. Nekem gyanús hogy egyszerre némultak el. Azt nem tudom hogy maga a hangszóró ment tönkre, vagy az az egység(gondolom hangváltó)ami a hangfal hátulján található belülről. Mert ha ott a hiba, akkor azt hogyan lehet megcsinálni? Eleve hozzáférni sem lehet. mivel a doboz zárt ugye. Esetleg ha kiszedem a mélynyomót azon a lyukon valahogy, de nem mernék akkor sem hozzányúlni. Csináltam képet a középsugárzókról. Ha azokkal van a gond, akkor is a pótlásuk nem egyszerű mert pont ilyen középsugárzókat, vagy hasonlót ami beilleszkedne a helyükre nem találok a neten. A Hangfal tipusa Cat Disco Berlin 2007. A középsugárzók pedig Cat Type 30408. Ha ez miatt ki kell cserélni a hangfalaimat nagyon rosz lenne, mert kiváló hangú dobozok. Valaki tudna valamit erre javasolni? Néhány kép a hangszórókról:


 
Váltó igen ritkán megy tönkre azért, viszont nem lehetetlen. Elemmel nézd meg, hogy jók-e a hangszórók egyenként.

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Sziasztok!
 
Nem találtam jobb helyet a kérdésemnek, úgyhogy ide írom. A gondom, hogy a hangfalamon elszállt a mindkét középsugárzó egyszerre. Túlságosan meg lett hajtva szegény.


 
Nem biztos hogy mindkettő, szoktak olyan trükköt csinálni, hogy a két hsz sorba van kötve így ha az egyik meghal, akkor a másik is néma lesz.
Ohm mérővel le kéne mérni őket először is.
A tipus számomra vadul ismeretlen maga a hsz képről már ismerősebb, de érdemes lenne egy hangszóró javítással foglalkozónak odaadni hátha megoldja és akkor nem kell új.

Avatar
Temptress
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2009.07.28., kedd 16:35
Értékelés: 0

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Temptress »


Sziasztok!
 
Nem találtam jobb helyet a kérdésemnek, úgyhogy ide írom. A gondom, hogy a hangfalamon elszállt a mindkét középsugárzó egyszerre. Túlságosan meg lett hajtva szegény. Nekem gyanús hogy egyszerre némultak el. Azt nem tudom hogy maga a hangszóró ment tönkre, vagy az az egység(gondolom hangváltó)ami a hangfal hátulján található belülről. Mert ha ott a hiba, akkor azt hogyan lehet megcsinálni? Eleve hozzáférni sem lehet. mivel a doboz zárt ugye. Esetleg ha kiszedem a mélynyomót azon a lyukon valahogy, de nem mernék akkor sem hozzányúlni. Csináltam képet a középsugárzókról. Ha azokkal van a gond, akkor is a pótlásuk nem egyszerű mert pont ilyen középsugárzókat, vagy hasonlót ami beilleszkedne a helyükre nem találok a neten. A Hangfal tipusa Cat Disco Berlin 2007. A középsugárzók pedig Cat Type 30408. Ha ez miatt ki kell cserélni a hangfalaimat nagyon rosz lenne, mert kiváló hangú dobozok. Valaki tudna valamit erre javasolni? Néhány kép a hangszórókról:
 





Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 »



Megmagyarázni nem tudom, de tapasztalatom szerint a korábban bejáratott készülékekből összeállított láncnak is szüksége van néhány órára, hogy feléledjen. Pontosan ez teszi értelmetlenné a gyorsteszteket.


Na meg az hogy egy teszten az ember mást csinál, mint otthon egyedül zenét hallgatva. A két dolog egészen más fajta cselekvést jelent.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Megmagyarázni nem tudom, de tapasztalatom szerint a korábban bejáratott készülékekből összeállított láncnak is szüksége van néhány órára, hogy feléledjen. Pontosan ez teszi értelmetlenné a gyorsteszteket.

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12088
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5728
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Ez kb. az a kategória,mint a kábelek irányhelyes bekötése,vagy a hálózati kábel csere.Van aki meghallja van aki csakcsak akusztikai placebo szintjén kezeli a dolgot,és belemagyarázásnak mondja.Sokak szerint ugyanúgy érzékenyek a rendszerek a megbontásra,és ha utána újra összerakjuk őket akkor meg kell nyugodni a cuccosnak,hogy a bontás előtti állapotot megközelítő hangot kapjuk.Nálam ez nem volt tettenérhető,(a kábel cserék sokkal hallhatóbbak voltak)de valószínűleg ez is csak egy bizonyos szint felett tapasztalható.Valószínűleg nálad ilyen szempontból érzékenyebb a rendszer erre.Az ellenszerét ne kérdezd (én nem tudok rá magyarázatot adni,biztos lesznek itt nálam tapsztaltabbak akik talán segíteni tudnak ebben a kérdésben).Üdv
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5789
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2804

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: earforce »


samugy63,
 
azt hadd kérdezzem meg, hogy mik a láncod elemei?
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
natilla
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2008.12.30., kedd 20:06
Értékelés: 26

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: natilla »


Érdekes téma.
Ez kb olyasmi lehet mint hogy reggel jobban szól a cucc mint délután, késő este meg még annál is jobban.
Vajon a kevésbé megterhelt elektromos hálózat, a zenehallgató kedv, vagy a belemagyarázás az oka?
Linn
Pierre Lurne Audiomeca
Naim CDX2
Naim Nac 202
Naim Nap 200
Optoma HD
Cambridge Audio BD
Arcam AVR
Focal Aria 926

Avatar
samugy63
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2011.07.04., hétf. 19:51
Értékelés: 19

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: samugy63 »


Sziasztok!
Eddig csak olvasó voltam a fórumon de mióta észrevettem egy problémát a rendszeremben azóta egyre jobban rág az ideg. Segítség kellene! Arról van szó, hogy hosszú idő után szétbontottam a rendszeremet mert festés volt a lakásban. Aztán amikor visszapakoltunk és összedugtam megint akkor valami penetra rosszul szólt. Eddig még nem is lennék nagyon meglepve de néhány hét után zavart már nagyon a dolog és megint szétszedtem mindent majd újra össze. És akkor meg megint máshogy szólt a cucc! Na ezen felajzva újra szét meg újra össze. És wazze megint más! Még vagy 3x nekiestem most meg nem merek hozzányúlni mert nagyon tetszik! De mindig más volt amikor szétszedtem!
Ti tapasztaltatok hasonlót? A kötelező köröket hagyhatjátok, mindig figyeltem a fázisra, a csatlakozókat denaturált szesszel letakarítottam.
Lehet, hogy van ekkora nagy különbség az összeszerelés meg szétszerelés miatt? Azóta ráadásul azért is esz a fene, hogy akkor hogyan lehet korrektül bármi hangját rendesen meghallgatni? Ennek előtte én vagy 3 évig hozzá sem nyúltam semmihez és szerettem úgy ahogy volt. Most meg erősen tanácstalan vagyok igaz megint jó és tetszik. Minden véleméynt szívesen fogadnék.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”