Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: avl2 »

chord írta:
2019.08.23., pén. 09:04
fülelek írta:
2019.08.22., csüt. 20:23
Nekem is van egy kérdésem: gyakran elhangzik/olvasható a "tisztességes hifi" kifejezés. Mit kell ezalatt érteni?
Mekkora kelepce kérdés, de nagyon jó....
Mert ami benne van, az élében, az a nagy adag sértődöttség (nem füleleké nyilván, ő csak nevet szerintem), hogy van 'becsületes' hifi, szépen, technokrata módon megtervezve, jó esetben nagyon jó. Meg vannak a renitens szélhámosok, fittyet hányva minden koncepciónak, és a hang, megint csak, jó esetben nagyon jó. Ez utóbbi azért ritka, de mindegyikőtök tud példát sorolni....
nekem/szerintem egyik értelemben az a "tisztességes", amelyikkel jó otthon zenét hallgatni, aminél kevésszer merül fel zenehallgatás közben az, hogy "hú, azért másik cucc" kellene. ...az más, ha hifis fórumot, fizetett marketinges cikket, bemutatót nézegetve merül fel, hogy ki kellene egy másikat is próbálni.

másik értelemben pedig, hogy ne egy új dobozba tett olcsó termék legyen drágán eladva, az ár és a minöség ne szakadjon nagyon el egymástól

de lehet ez is ismérve a tisztességes rendszernek:
chord írta:
2019.08.23., pén. 10:52
...hogy mennyi időt akarunk zenehallgatással eltölteni előtte, mármint a rendszer előtt ülve, otthon.
...
másik téma:
cables írta:
2019.08.23., pén. 11:38
...A kiadónak tetszett - mit is jelent ez? Van a kiadónál egy pozició, ahova odatettek valakit aki dönt. Jó esetben jóizlésű, kompromisszum kész ember, akit érdekel a zenekar jövője. ...
Félö, hogy nem a fentiek számítanak.
A kiadó kevéssé a zenekarral törödik, mint magával a kiadóval: mekkora haszon lesz azon a terméken, hányan veszik meg.
A kiadónál a pozíciót betöltö embernek nem jó zenei ízlésünek stb. kell lennie, hanem olyannak, aki jól érzi, hogy mire lesz kereslet.
Ha jó a zenei ízlése, de nincs rá kereslet, akkor a kiadó kárára végzi munkáját.
Ha zeneileg, hangzásilag esetleg/netán borzasztó; de rengetegen megveszik, a kiadó haszna nagy lesz, akkor a kiadó számára jól végezte munkáját.
Ezek nem "népmüvelési", nem jótékonysági, nem "emberiseg ízlését gazdagítani szándékozó intézmények".

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 »

dbrnsk írta:
2019.08.23., pén. 12:22
Azért te is kb. ugyanazokat a köröket futod évek óta. Amiben ugyan van igazság, csak nem fog "átmenni" sokaknak.
Javaslat? Inkább maradjak távol a fórumtól? Vagy írjak másról másképpen?

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4879
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »

zz7 írta:
2019.08.23., pén. 12:08
dbrnsk írta:
2019.08.23., pén. 11:59
Nem kell elolvasnom, elég csak beleolvasgatni, mert ez a lemez forog már jó ideje. Tudod, mint az Idétlen időkig című filmben. :D
Szerintem ez a fórum itt a hifi, zene hallgatás hobbiról szól. Így nem kell csodálkozni azon hogy akik ide írnak ezzel kapcsolatban akár sokat is írnak.
Ahogy az se nagy csoda hogy a többség számára ezen hobbi legtöbb kérdésköre nincs megválaszolva, talán a a kérdések se még jól feltéve, de mivel érdekli és szeret róla kommunikálni így ír is róla, akár sokat is. Mi ezzel a probléma?
Amúgy pedig ez nem a hogyan üzemeljem be a számítógéphez a DAC-ot témakor, hanem az "Általában a hifiről". Általában a hifiről pedig kb. végtelen sokat lehet írni, beszélgetni.
Egyébként pedig valószínű hogy vannak akiknek a leírtak után néhány dolog kezd a helyére kerülni. Talán utóbbiakban leginkább a hangfelvételezés, hifi, zene hallgatás kapcsolat területekről. Ezért talán némi haszna is lehet.
Azért te is kb. ugyanazokat a köröket futod évek óta. Amiben ugyan van igazság, csak nem fog "átmenni" sokaknak.

Avatar
gyuszmo
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2196
Csatlakozott: 2008.09.20., szomb. 20:42
Értékelés: 852

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyuszmo »

dbrnsk írta:
2019.08.23., pén. 11:43
Hogy nektek mennyi időtök és energiátok van a nagy semmiről beszélgetni... Inkább hallgassatok minél több zenét és örüljetek annak, hogy egyáltalán van módotok hallani ( nem vagytok süketek) és örüljetek annak is, hogy van MIT. Annak, hogy számtalan, ma már halott zenész zsenit hallgathatunk bárhol, bármikor. A minőség másodlagos...
A beszélgetés és a zenehallgatás nem zárja ki egymást. ;)
És azért ahhoz képest kulturált a diskurzus.
"Az orgona egy könnyű hangszer: a megfelelő billentyűt a megfelelő időben kell lenyomni,és a hangszer magától játszik." /Bach/

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 »

dbrnsk írta:
2019.08.23., pén. 11:59
Nem kell elolvasnom, elég csak beleolvasgatni, mert ez a lemez forog már jó ideje. Tudod, mint az Idétlen időkig című filmben. :D
Szerintem ez a fórum itt a hifi, zene hallgatás hobbiról szól. Így nem kell csodálkozni azon hogy akik ide írnak ezzel kapcsolatban akár sokat is írnak.
Ahogy az se nagy csoda hogy a többség számára ezen hobbi legtöbb kérdésköre nincs megválaszolva, talán a a kérdések se még jól feltéve, de mivel érdekli és szeret róla kommunikálni így ír is róla, akár sokat is. Mi ezzel a probléma?
Amúgy pedig ez nem a hogyan üzemeljem be a számítógéphez a DAC-ot témakor, hanem az "Általában a hifiről". Általában a hifiről pedig kb. végtelen sokat lehet írni, beszélgetni.
Egyébként pedig valószínű hogy vannak akiknek a leírtak után néhány dolog kezd a helyére kerülni. Talán utóbbiakban leginkább a hangfelvételezés, hifi, zene hallgatás kapcsolat területekről. Ezért talán némi haszna is lehet.

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4879
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »

Nem kell elolvasnom, elég csak beleolvasgatni, mert ez a lemez forog már jó ideje. Tudod, mint az Idétlen időkig című filmben. :D

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 »

dbrnsk írta:
2019.08.23., pén. 11:43
Hogy nektek mennyi időtök és energiátok van a nagy semmiről beszélgetni... Inkább hallgassatok minél több zenét és örüljetek annak, hogy egyáltalán van módotok hallani ( nem vagytok süketek) és örüljetek annak is, hogy van MIT. Annak, hogy számtalan, ma már halott zenész zsenit hallgathatunk bárhol, bármikor. A minőség másodlagos...
Egyik nem zárja ki a másikat. Zenét hallgatni szoktam és szeretek is. Most éppen nem tudnék.
Ha szerinted ez itt mind a semmi, akkor miért olvasod el? :)

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4879
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »

Hogy nektek mennyi időtök és energiátok van a nagy semmiről beszélgetni... Inkább hallgassatok minél több zenét és örüljetek annak, hogy egyáltalán van módotok hallani ( nem vagytok süketek) és örüljetek annak is, hogy van MIT. Annak, hogy számtalan, ma már halott zenész zsenit hallgathatunk bárhol, bármikor. A minőség másodlagos...

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5086
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2059

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

Shinagawa írta:
2019.08.23., pén. 10:23
A végeredmény nem tetszett a csapatnak, a kiadónak meg igen. Én nem érzek kivetnivalót ebben, ők így érezték, hogy visszajön a befektetett pénzük, max. legközelebb nem szerződik velük a zenekar.
Én meg érzek benne kivetni valót. A kiadónak tetszett - mit is jelent ez? Van a kiadónál egy pozició, ahova odatettek valakit aki dönt. Jó esetben jóizlésű, kompromisszum kész ember, akit érdekel a zenekar jövője. De ez azért ritkság számba menne. A példánál maradva se erről volt szó.

"max. legközelebb nem szerződik velük a zenekar..." - ez nem hozzáállás.

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 »

gyuszmo írta:
2019.08.23., pén. 11:03
zz7 írta:
2019.08.23., pén. 10:41

Érdekes dolog lenne szerintem ha a hangfelvételek egy részét kiadnák úgymond készre keverve is és a nyers hangsávokat is és aki akarja keverhetne magának otthon olyan hangzást belőle ahogy neki tetszik, ami jobban passzol a cuccához, körülményeihez, ízléséhez. A mai számítógépes forrásokkal ez nem olyan kivitelezhetetlen művelet lenne bárkinek otthon.
Na ilyen is nagyon ritkáén lesz, vagy sose. Ha csak az ember nem szerez hangfelvételeket magának valahonnan.
Na meg az is érdekes történet tud lenni néha, amikor a mai specializált hifi, high-end cuccokon akar valaki hangfelvételt készre csinálni. A többségükön kb. lehetetlen vállalkozás lenne, vagy nagyon erősen egy irányba mutató, csak azon a rendszeren úgy ahogy jól működő hangfelvételek születnének.
El tudod képzelni, hogy az emberek hány százaléka pepecselne otthon a minél "jobb" felvétel elkészítése érdekében? Ja, és valószínű sose jutna a végére, mert mindig alakítgatna, finomítgatna valamit rajta. :rolleyes:
Ez a folyamatosan becsípődött high-end utálat majd minden hozzászólásodban megmosolyogtató. :rolleyes: Mi rosszat tettek neked? :rolleyes:
Ez egy szegmens, úgy, ahogy a több milliós órák, meg a 60 ezer forintos Laag & Hill póló, stb. Lerágott csont...
Nem tudom elképzelni hogy sokan ezt művelnék, csak érdekes lehetne mint lehetőség plusz a hifi hobbisták számára.

Nekem személy szerint a high-end semmit. Viszont szerintem ami kb. a 90-es évek óta elindult és tart ma is bőven, annak nagy része nem annyira a zene hallgatásról szól, sokszor még csak nem is a hangminőségről. Minden másról szól csak ezekről kevésbé. És ezek a törekvések, irányok nagyobb részben inkább távolítanak a valamikori céltól, vagyis a hifivel jó minőségben otthoni zene hallgatástól. Nagyon sokan csalódtak már mindezekben és kanyarodtak vissza a régi hifik és/vagy a stúdiótechnikai eszközök felé. A valamikor régebben még egészséges értékrendek szanaszét borításáról nem is szólva.
És akkor csodálkozik a minőségi felső szintű hifi ipar, kereskedelem hogy egyre kevesebben vagyunk akik még valamennyire a hobbi mellett állunk. A klasszikus hifi régen eltűnőben van ezen törekvéseknek, irányoknak hála, és mint minden más területen is, a világ halad a szélsőségek felé. Sok-sok ember számára a minőségi hifi elveszítette a hitelét.
Hát kb. ennyi bajom van vele. Ha a részletek még jobban érdekelnek magánba is jöhet. Ettől jobban ezen téren ígérem itt nem borzolom a kedélyeket tovább. És természetesen ez csak egy magán vélemény, álláspont azokból a dolgokból amiket látok, hallok.

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 »

chord írta:
2019.08.23., pén. 10:52
Amúgy, olyan vélemény is van, hogy az egész vergődésnek egyetlenegy lényege van. Nem a valósághűség, nem a művészeti tevékenység, nem az élmény intenzitás, nem a zenei belemerülés.
Csak az, hogy mennyi időt akarunk zenehallgatással eltölteni előtte, mármint a rendszer előtt ülve, otthon.
Ha ez növekszik, akkor jó az irány, ha csökken, akkor rossz.

Sok helyről betámadható elv, erős pszichózis csapdákkal, de alapvetően helyesnek tűnik.
Valahol ez kapcsolódik az otthon hifivel zene hallgatás lényegéhez.
Mennyire élmény ahhoz hogy akard még hallgatni és egyben mennyire hallgatható ahhoz hogy tudd hallgatni.
De ez, főleg az első fele jó részben nem csak a technika képességeit takarhatja, pszichológiai vetülete is van bőven. Kinek mit jelent az érdekes, az élmény és miért.

Avatar
gyuszmo
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2196
Csatlakozott: 2008.09.20., szomb. 20:42
Értékelés: 852

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyuszmo »

zz7 írta:
2019.08.23., pén. 10:41

Érdekes dolog lenne szerintem ha a hangfelvételek egy részét kiadnák úgymond készre keverve is és a nyers hangsávokat is és aki akarja keverhetne magának otthon olyan hangzást belőle ahogy neki tetszik, ami jobban passzol a cuccához, körülményeihez, ízléséhez. A mai számítógépes forrásokkal ez nem olyan kivitelezhetetlen művelet lenne bárkinek otthon.
Na ilyen is nagyon ritkáén lesz, vagy sose. Ha csak az ember nem szerez hangfelvételeket magának valahonnan.
Na meg az is érdekes történet tud lenni néha, amikor a mai specializált hifi, high-end cuccokon akar valaki hangfelvételt készre csinálni. A többségükön kb. lehetetlen vállalkozás lenne, vagy nagyon erősen egy irányba mutató, csak azon a rendszeren úgy ahogy jól működő hangfelvételek születnének.
El tudod képzelni, hogy az emberek hány százaléka pepecselne otthon a minél "jobb" felvétel elkészítése érdekében? Ja, és valószínű sose jutna a végére, mert mindig alakítgatna, finomítgatna valamit rajta. :rolleyes:
Ez a folyamatosan becsípődött high-end utálat majd minden hozzászólásodban megmosolyogtató. :rolleyes: Mi rosszat tettek neked? :rolleyes:
Ez egy szegmens, úgy, ahogy a több milliós órák, meg a 60 ezer forintos Laag & Hill póló, stb. Lerágott csont...
"Az orgona egy könnyű hangszer: a megfelelő billentyűt a megfelelő időben kell lenyomni,és a hangszer magától játszik." /Bach/

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Amúgy, olyan vélemény is van, hogy az egész vergődésnek egyetlenegy lényege van. Nem a valósághűség, nem a művészeti tevékenység, nem az élmény intenzitás, nem a zenei belemerülés.
Csak az, hogy mennyi időt akarunk zenehallgatással eltölteni előtte, mármint a rendszer előtt ülve, otthon.
Ha ez növekszik, akkor jó az irány, ha csökken, akkor rossz.

Sok helyről betámadható elv, erős pszichózis csapdákkal, de alapvetően helyesnek tűnik.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
vlaca
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 859
Csatlakozott: 2008.02.19., kedd 16:57
Értékelés: 315
Tartózkodási hely: Kaposvár
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: vlaca »

Aszpirin írta:
2019.08.23., pén. 10:42
vlaca írta:
2019.08.23., pén. 10:31
marconi írta:
2019.08.23., pén. 09:19

Mert a végeredmény konkrétan szar lett. Nálam azóta is megvan a felvételük nyers változata meg az úriember által kevert, ég és föld a különbség, konkrétan egy kásás masszát sikerült létrehoznia, elmosta a részleteket a dinamikával együtt, egyszerűen semmilyen hangzási előnyt nem tud felmutatni a nyersebb változathoz képest.
Hi! Az otthoni hifiden hallgattad meg ugye? Mert egy mai felvétel, még ha rétegzene is, nem az otthoni hifire készül.
Ha pl laptop hanszórón, hordozható bluetooth hangszórón, autóban, telefonon iem fülessel stb. hallgatnád, előfordulhat hogy mégiscsak a "mester" munkája szólna jobban. :smile53:
Elvileg talán előfordulhat, de én még nem találtam erre példát. Nagyon sok zenét hallgatok autóban, telefonról repülőótjaim során (az átlagnál picit jobb a használt fülesem, de nem használok spéci DAC-ot, és olykor olykor BT fülessel hallgatom a zenét is).
Nekem az a taoapsztalatom, hogy ami jól szól a hifi cuccon, az relatíve jól fog szólni autóban, telefonon, stb (legfeljebb hangos környezetben /pl. autó/ nem hallod jól a nagyon halk részeket/részleteket), de olyant, hogy valami jobban szóljon az autóban vagy telefonon, mint a hifi berendezésen, én még nem tapasztaltam.
Nem, nem erre gondoltam. Hanem arra hogy a nyers felvétel hifin jobban szól nála mint a kész termék. De ha a nyers verziót és kész terméket nem hifin hasonlítja össze, hanem az "egyéb helyeken" (amire igazából készült), ott valószínűleg a kész termék fog jobban szólni. Illetve árnyaljuk annyival hogy nem jobban fog szólni, hanem inkább elviselhetőbben :smile29:
Linn Majik DS/Mimik/Pekin>Linn Majik Kontrol>
-Stax SRM1MK2PRO>SR-404
-Hypex UCD180HG>Magneplanar SMGb

Micromega WM-10>Theta Progeny>Linn Classik Music>Akg K340

"I see the sound waves" Planar Speaker Asylum
http://vlaca.blogspot.com

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6142
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5198
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

vlaca írta:
2019.08.23., pén. 10:31
marconi írta:
2019.08.23., pén. 09:19

Mert a végeredmény konkrétan szar lett. Nálam azóta is megvan a felvételük nyers változata meg az úriember által kevert, ég és föld a különbség, konkrétan egy kásás masszát sikerült létrehoznia, elmosta a részleteket a dinamikával együtt, egyszerűen semmilyen hangzási előnyt nem tud felmutatni a nyersebb változathoz képest.
Hi! Az otthoni hifiden hallgattad meg ugye? Mert egy mai felvétel, még ha rétegzene is, nem az otthoni hifire készül.
Ha pl laptop hanszórón, hordozható bluetooth hangszórón, autóban, telefonon iem fülessel stb. hallgatnád, előfordulhat hogy mégiscsak a "mester" munkája szólna jobban. :smile53:
Elvileg talán előfordulhat, de én még nem találtam erre példát. Nagyon sok zenét hallgatok autóban, telefonról repülőótjaim során (az átlagnál picit jobb a használt fülesem, de nem használok spéci DAC-ot, és olykor olykor BT fülessel hallgatom a zenét is).
Nekem az a taoapsztalatom, hogy ami jól szól a hifi cuccon, az relatíve jól fog szólni autóban, telefonon, stb (legfeljebb hangos környezetben /pl. autó/ nem hallod jól a nagyon halk részeket/részleteket), de olyant, hogy valami jobban szóljon az autóban vagy telefonon, mint a hifi berendezésen, én még nem tapasztaltam.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 »

vlaca írta:
2019.08.23., pén. 10:31
marconi írta:
2019.08.23., pén. 09:19

Mert a végeredmény konkrétan szar lett. Nálam azóta is megvan a felvételük nyers változata meg az úriember által kevert, ég és föld a különbség, konkrétan egy kásás masszát sikerült létrehoznia, elmosta a részleteket a dinamikával együtt, egyszerűen semmilyen hangzási előnyt nem tud felmutatni a nyersebb változathoz képest.
Hi! Az otthoni hifiden hallgattad meg ugye? Mert egy mai felvétel, még ha rétegzene is, nem az otthoni hifire készül.
Ha pl laptop hanszórón, hordozható bluetooth hangszórón, autóban, telefonon iem fülessel stb. hallgatnád, előfordulhat hogy mégiscsak a "mester" munkája szólna jobban. :smile53:
A hangfelvételek megítélése és készítése is elég erősen kontroll rendszer és környezet függő lehet.
Az biztos hogy a mai kicsi, vékony hangú aktív kis dobozokon halk hangerők mellett készített, beállított hangfelvételek ritkán fognak optimálisan megszólalni nagy teljesítményű cuccokon, jelentősen hangosabb szinteken hallgatva. A műanyag hangszórókon, mobil füleseken valószínű túl sok baj nem lesz velük.
Érdekes dolog lenne szerintem ha a hangfelvételek egy részét kiadnák úgymond készre keverve is és a nyers hangsávokat is és aki akarja keverhetne magának otthon olyan hangzást belőle ahogy neki tetszik, ami jobban passzol a cuccához, körülményeihez, ízléséhez. A mai számítógépes forrásokkal ez nem olyan kivitelezhetetlen művelet lenne bárkinek otthon.
Na ilyen is nagyon ritkáén lesz, vagy sose. Ha csak az ember nem szerez hangfelvételeket magának valahonnan.
Na meg az is érdekes történet tud lenni néha, amikor a mai specializált hifi, high-end cuccokon akar valaki hangfelvételt készre csinálni. A többségükön kb. lehetetlen vállalkozás lenne, vagy nagyon erősen egy irányba mutató, csak azon a rendszeren úgy ahogy jól működő hangfelvételek születnének.

Avatar
vlaca
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 859
Csatlakozott: 2008.02.19., kedd 16:57
Értékelés: 315
Tartózkodási hely: Kaposvár
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: vlaca »

marconi írta:
2019.08.23., pén. 09:19

Mert a végeredmény konkrétan szar lett. Nálam azóta is megvan a felvételük nyers változata meg az úriember által kevert, ég és föld a különbség, konkrétan egy kásás masszát sikerült létrehoznia, elmosta a részleteket a dinamikával együtt, egyszerűen semmilyen hangzási előnyt nem tud felmutatni a nyersebb változathoz képest.
Hi! Az otthoni hifiden hallgattad meg ugye? Mert egy mai felvétel, még ha rétegzene is, nem az otthoni hifire készül.
Ha pl laptop hanszórón, hordozható bluetooth hangszórón, autóban, telefonon iem fülessel stb. hallgatnád, előfordulhat hogy mégiscsak a "mester" munkája szólna jobban. :smile53:
Linn Majik DS/Mimik/Pekin>Linn Majik Kontrol>
-Stax SRM1MK2PRO>SR-404
-Hypex UCD180HG>Magneplanar SMGb

Micromega WM-10>Theta Progeny>Linn Classik Music>Akg K340

"I see the sound waves" Planar Speaker Asylum
http://vlaca.blogspot.com

Avatar
Shinagawa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 536
Csatlakozott: 2011.12.04., vas. 17:39
Értékelés: 359

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shinagawa »

marconi írta:
2019.08.23., pén. 09:19
Amennyi szó esik mostanában a hangmérnöki munkáról eszembe jutott egy érdekesség. Egy barátom, a JÜ nevű jazz zenekar dobosa hozott el nekem hangfelvételeket egy albumukról. (Dob basszusgitár gitár szaxofon felállásban rögzített)
Náluk az volt a nagy szó hogy egy nevesebb ilyen rétegzenékkel foglalkozó kiadóhoz kerültek és ennek kapcsán volt a még nagyobb szám a történetben hogy egy még nevesebb producer/hangmérnök ember keverte a hanganyagot a kiadásra kerülő hanghordozókra. Ez elsősorban kiadói nyomásra történt, a zenekarnak nem sok beleszólása volt ebbe. Sajnos.
Mert a végeredmény konkrétan szar lett. Nálam azóta is megvan a felvételük nyers változata meg az úriember által kevert, ég és föld a különbség, konkrétan egy kásás masszát sikerült létrehoznia, elmosta a részleteket a dinamikával együtt, egyszerűen semmilyen hangzási előnyt nem tud felmutatni a nyersebb változathoz képest.
A zenekarnak is feltűnt hogy valami nem kóser de nem szólhattak vagy nem mertek mert az ember akkora név a szakmában (világsztárokkal dolgozik etc..)
És persze ez került fel a cd re meg a vinylre is, taps...
Szóval így is tudnak működni ezek a dolgok.
Ez a történet is alátámasztja azt a tényt, amit itt sokan nem akarnak megérteni!
A megrendelő diktál.
A Jü zenekar leszerződött egy kiadóval, ettől a ponttól a kiadó fizet, ők felkérték a hangmérnököt, ő pedig a saját, vagy a kiadó elképzelése alapján keverte az anyagot. Az, hogy a zenekarnak mennyi beleszólása volt a későbbi munkafolyamatba, azt a szerződésben kellett rögzíteniük. Ebben az esetben a hangmérnök szabad kezet kapott a kiadótól.
A végeredmény nem tetszett a csapatnak, a kiadónak meg igen. Én nem érzek kivetnivalót ebben, ők így érezték, hogy visszajön a befektetett pénzük, max. legközelebb nem szerződik velük a zenekar.

Ha a zenekar fizette volna a lemezük teljes költségét, és bíztak meg egy általuk választott szakembert, akkor saját maguk feleltek volna a végeredményért.
Azért nagy nevű előadóknál, zenészeknél, művészeknél másképp működik a dolog. Nem tudom elképzelni, hogy pl. egy neves szimfonikus zenekar lemezénél, vagy egy világsztár hangszeres, énekes zenei anyagánál a hangmérnök mondaná ki, vagy döntené el, hogy mi kerüljön a lemezre végső a verzióban. Ott a karmesternél, zenei/művészeti vezetőnél, vagy magánál a művésznél van az utolsó szó joga.

Faló évek óta erről ír, ezek a tendenciák vannak, és régen sem volt másként.
Tetszik vagy nem, ez van.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

marconi írta:
2019.08.23., pén. 09:19
Amennyi szó esik mostanában a hangmérnöki munkáról eszembe jutott egy érdekesség. Egy barátom, a JÜ nevű jazz zenekar dobosa hozott el nekem hangfelvételeket egy albumukról. (Dob basszusgitár gitár szaxofon felállásban rögzített)
Náluk az volt a nagy szó hogy egy nevesebb ilyen rétegzenékkel foglalkozó kiadóhoz kerültek és ennek kapcsán volt a még nagyobb szám a történetben hogy egy még nevesebb producer/hangmérnök ember keverte a hanganyagot a kiadásra kerülő hanghordozókra. Ez elsősorban kiadói nyomásra történt, a zenekarnak nem sok beleszólása volt ebbe. Sajnos.
Mert a végeredmény konkrétan szar lett. Nálam azóta is megvan a felvételük nyers változata meg az úriember által kevert, ég és föld a különbség, konkrétan egy kásás masszát sikerült létrehoznia, elmosta a részleteket a dinamikával együtt, egyszerűen semmilyen hangzási előnyt nem tud felmutatni a nyersebb változathoz képest.
A zenekarnak is feltűnt hogy valami nem kóser de nem szólhattak vagy nem mertek mert az ember akkora név a szakmában (világsztárokkal dolgozik etc..)
És persze ez került fel a cd re meg a vinylre is, taps...
Szóval így is tudnak működni ezek a dolgok.
Ékes bizonyíték, mennyit tud változtatni, fennkölten mondva alkotni a hangkeverő ember, bocs, néhány esetben hangkeverő művész. Nem győzöm ismét hangoztatni, 60-as évek felvételeiben alig volt keverési művészet, mert még akkor alig volt néhány eszköz erre. Talán többsávos keverő, többsávos magnó és potméter a sávokhoz. Korábbi csöves stúdió időkben még többsávos magnózás se nagyon volt.

Aki ezen időkből származó felvételekben, amik fennmaradtak, nem érzi az ÍZT, amiről most is folyik az elmélkedés, az szerintem sötétben tapogatózik. Igen, azok felvétek is több sebből véreznek, de mégis, az élvezeti értéke sokkal másabb mint a mostani jónak mondott, szépre kevert felvételek.

/A hangosítást kezeljük már más lapon. Az még veszélyesebb és nehezebb műfaj./

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2523
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2323
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

zz7 írta:
2019.08.23., pén. 07:56
kaef2 írta:
2019.08.23., pén. 07:45
Azért mert valaki nem hallott még jó hangosítást, ne gondoljuk már azt, hogy az nem létezik.
Nem kicsi meglepetésemre én még komplett szimfonikus zenekart is hallottam nagyon jó hangon hangosítani, néhány éve Prágában. A több pocsék és hallgathatatlan után egészen addig azt hittem nagy zenekart nem is lehet jól. Aztán egyszer csak ott volt a jóra egy működő példa.
Szóval ezt is lehet, csak kb. annyira nem egyszerű történet mint jó hifit csinálni.
Tudom youtube, de csak össze lehet hasonlítani

https://www.youtube.com/watch?v=_lmXi1y1fzs
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zz7 »

marconi írta:
2019.08.23., pén. 09:19
Amennyi szó esik mostanában a hangmérnöki munkáról eszembe jutott egy érdekesség. Egy barátom, a JÜ nevű jazz zenekar dobosa hozott el nekem hangfelvételeket egy albumukról. (Dob basszusgitár gitár szaxofon felállásban rögzített)
Náluk az volt a nagy szó hogy egy nevesebb ilyen rétegzenékkel foglalkozó kiadóhoz kerültek és ennek kapcsán volt a még nagyobb szám a történetben hogy egy még nevesebb producer/hangmérnök ember keverte a hanganyagot a kiadásra kerülő hanghordozókra. Ez elsősorban kiadói nyomásra történt, a zenekarnak nem sok beleszólása volt ebbe. Sajnos.
Mert a végeredmény konkrétan szar lett. Nálam azóta is megvan a felvételük nyers változata meg az úriember által kevert, ég és föld a különbség, konkrétan egy kásás masszát sikerült létrehoznia, elmosta a részleteket a dinamikával együtt, egyszerűen semmilyen hangzási előnyt nem tud felmutatni a nyersebb változathoz képest.
A zenekarnak is feltűnt hogy valami nem kóser de nem szólhattak vagy nem mertek mert az ember akkora név a szakmában (világsztárokkal dolgozik etc..)
És persze ez került fel a cd re meg a vinylre is, taps...
Szóval így is tudnak működni ezek a dolgok.
Na ez nagyon ismerős. Igen, sajnos ez van sok esetben. A média szakma is hihetetlen mértékben tekintélyelvű. A pénz mindent visz ott is, még a minőség se számít igazán. Valahogy ismerős a történet a hifi bizonyos felső szintjeiről is.
De azért szerencsére mindig vannak kivételek. Csak van kétféle ember, az egyiknek csak hobbi, nem függ a megélhetése a törtnettől és ezért teljesen kötetlen, szabad választása és véleménye lehet. A másik fele, akinek bármilyen érdeke fűződik a területhez, ezt nem teheti meg, vagy legalább is sok esetben nem.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6142
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5198
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

chord írta:
2019.08.23., pén. 09:04
Emlékeztek, egy régi HifiMagazinban, egy kép, egy belső kép egy nagy nevű előerősítőről, egy db. potméter, egy db. választó, meg egy gombolyag drót, jó nagy kasztni, q.vanagy betűkkel WHY COSTS 800 POUNDS??? (vagy valami ilyesmi, az akkori, kb. 1990-es áron)

youtu.be/czsNY3qtLKI
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
marconi
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 466
Csatlakozott: 2011.03.30., szer. 08:42
Értékelés: 287

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: marconi »

Amennyi szó esik mostanában a hangmérnöki munkáról eszembe jutott egy érdekesség. Egy barátom, a JÜ nevű jazz zenekar dobosa hozott el nekem hangfelvételeket egy albumukról. (Dob basszusgitár gitár szaxofon felállásban rögzített)
Náluk az volt a nagy szó hogy egy nevesebb ilyen rétegzenékkel foglalkozó kiadóhoz kerültek és ennek kapcsán volt a még nagyobb szám a történetben hogy egy még nevesebb producer/hangmérnök ember keverte a hanganyagot a kiadásra kerülő hanghordozókra. Ez elsősorban kiadói nyomásra történt, a zenekarnak nem sok beleszólása volt ebbe. Sajnos.
Mert a végeredmény konkrétan szar lett. Nálam azóta is megvan a felvételük nyers változata meg az úriember által kevert, ég és föld a különbség, konkrétan egy kásás masszát sikerült létrehoznia, elmosta a részleteket a dinamikával együtt, egyszerűen semmilyen hangzási előnyt nem tud felmutatni a nyersebb változathoz képest.
A zenekarnak is feltűnt hogy valami nem kóser de nem szólhattak vagy nem mertek mert az ember akkora név a szakmában (világsztárokkal dolgozik etc..)
És persze ez került fel a cd re meg a vinylre is, taps...
Szóval így is tudnak működni ezek a dolgok.
Audiomeca J1,Airtangent2b,SupexSD900SuperII,Krell KSP-7B(Kaisei recap), AudioPC, KarunaUltimateUSB/SPDIF, Philips cd304mkII fullBGrecap, Marantz CDA94 Vfet mod/BG recap), Philips CD100 Demo Vfet mod/BG recap, Townshend Allegri+, Tunerman OTL twin servo, vFET srpp, Lowther Acousta (P6M square)

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1826
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1660
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

cables írta:
2019.08.23., pén. 07:00
Még egy megjegyzés. Fapaci és kaef2 valamilyen inditatásból felvállalják itt a vitában a hangmérnök szerepet. De gyakorlatilag mi akik itt olvasunk és írunk nem az ő felvételeiket hallgatjuk, legalább is én nem találkoztam a nevükkel lemez borítókon.
Nem a vitáBAN hanem a vitáHOZ, érdemi segítséget, tájékoztatást. Mindezt, önzetlenül, átlag feletti tudással, stb. - amiért téged leszámítva mind hálásak vagyunk.
De a te indíttatásodat is elég jól kiismertük, bekavarás, homályosítás, zavar lebegtetés, kábelre terelés, kábel értékesítés... :D
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Robici írta:
2019.08.22., csüt. 22:54
fülelek írta:
2019.08.22., csüt. 20:23
Nekem is van egy kérdésem: gyakran elhangzik/olvasható a "tisztességes hifi" kifejezés. Mit kell ezalatt érteni?
Büntetlen előéletű. :smile29:
Mekkora kelepce kérdés, de nagyon jó....
Mert ami benne van, az élében, az a nagy adag sértődöttség (nem füleleké nyilván, ő csak nevet szerintem), hogy van 'becsületes' hifi, szépen, technokrata módon megtervezve, jó esetben nagyon jó. Meg vannak a renitens szélhámosok, fittyet hányva minden koncepciónak, és a hang, megint csak, jó esetben nagyon jó. Ez utóbbi azért ritka, de mindegyikőtök tud példát sorolni.

Emlékeztek, egy régi HifiMagazinban, egy kép, egy belső kép egy nagy nevű előerősítőről, egy db. potméter, egy db. választó, meg egy gombolyag drót, jó nagy kasztni, q.vanagy betűkkel WHY COSTS 800 POUNDS??? (vagy valami ilyesmi, az akkori, kb. 1990-es áron)

Az, hogy ez 'tisztességes hifi', ha esetleg nagyon jól szól?
Nem tudom, komolyan...

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”