Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

lehoako írta:
2019.10.29., kedd 08:22
A problémám a vakteszttel, hogy
Ez amit leírtál bármilyen tesztre igaz, független attól, hogy vakteszt-e.
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 08:22
A HiFi-ipart ugyanaz tartja mozgásban, mint a fast-fashiont, hogy az emberek újat vesznek nagy jódolgukban,
Igen, ez valószínűleg így van.
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 08:22
Szavazással dönteni arról, amit ki tudja, hányan és hogyan hallanak egy társaságban... Nonszensz.
Ha valamilyen kérdésben komoly vizsgálatot végez mondjuk az AES (például hogy észlelhető-e különbség a hagyományos és a nagyfelbontású formátumok között) akkor nem szavazással döntenek, hanem statisztikai alapon vizsgálják az eredményt.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

ZolaBA írta:
2019.10.29., kedd 08:42
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 08:22
Szavazással dönteni arról, amit ki tudja, hányan és hogyan hallanak egy társaságban... Nonszensz.
Már pedig szavazással dől el a sport tornától a politikáig sok minden. De kétségtelen, hogy ez sokaknak rosszul esik. Különösen azoknak, akik szerint az ő véleményük többet ér, mint másé, az ő fülük jobb, mint másé, vagy épp az ő márka, hype és árfüggő prekoncepciójuk és kinyilatkoztatásaik többet érnek mint egy őszinte, jó szándékú csapat vaktesztjének szavazat eredménye. Pláne olyan szempontokból, amikor egyszerűen csak az lenne a kérdés, hogy van-e egyáltalán érdemi, kimutatható, hallható különbség A és B komponens között. :D

Bocs.
Ez az, Zola! :smile32:

Most ha belemegyünk ebbe az általad bedobott politikai többségnek igaza van-e-dologba, jófej-e a Cimbalmos meg a Makkmester, úgy fog minket tonee73 kirakni picit gondolkodni, hogy zúgva szállunk, mint a győzelmi zászló, h klasszikust idézzek.

Aki többségben levőnek érzi magát, mert a győztesre szavazott, annak a véleménye így többet ér, meghatározó, ügy- és sorsdöntő. Ahogy írod, és valóban irrealitás, nonszensz.

Senki sem von kétségbe semmilyen jószándékot és/vagy őszinteséget, csak ez hallott hangok megítéléséről és ízlésről szól, nem a 2 általad említett dologról.

És köszönöm, h konkludálhatunk:

Igen, van, amikor jól hallható különbség van A és B komponens között, ez nem bonyolult helyzet. Akkor jön a feketeleves, amikor nem annyira nagy a különbség, meg kezdődik az átverés, h "hehehe, nem is cseréltem erősítőt, pedig az lett volna a protokoll szerint, Ti meg mégis jól behallottátok". Na köszike, ehhez pl túlzottan felnőttnek tartom magam...

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

ZolaBA írta:
2019.10.29., kedd 08:42
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 08:22
Szavazással dönteni arról, amit ki tudja, hányan és hogyan hallanak egy társaságban... Nonszensz.
Már pedig szavazással dől el a sport tornától a politikáig sok minden. De kétségtelen, hogy ez sokaknak rosszul esik. Különösen azoknak, akik szerint az ő véleményük többet ér, mint másé, az ő fülük jobb, mint másé, vagy épp az ő márka, hype és árfüggő prekoncepciójuk és kinyilatkoztatásaik többet érnek mint egy őszinte, jó szándékú csapat vaktesztjének szavazat eredménye. Pláne olyan szempontokból, amikor egyszerűen csak az lenne a kérdés, hogy van-e egyáltalán érdemi, kimutatható, hallható különbség A és B komponens között. :D

Bocs.
A vaktesztnek csak akkor lenne értelme (és szerintem akkor sem sok) ha lenne egy független vakteszt bonyolító szervezet, akihez a vásárolni vágyók odamehetnének és némi vakteszt díj kifizetése után vaktesztelhetnének, tudományosan megalapozott módon és ellenőrizve összerakott rendszerben.

Mert amugy kinek is kellene a vakteszteket összehozni, megszervezni? És hát én például 15 évnyi kiskereskedelmeben eltöltött idő után sem emlékszem egyetlen esetre sem, amikor valaki vakteszt alapján vásárolt volna bármit is... különösen nem olyan esetre, amikor hosszú távra szólt volna a vásárlási folyamat eredménye.

A vaktesztelés egyszerűen testidegen a hifis döntéshozási folyamatok fényében.

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

lehoako írta:
2019.10.29., kedd 08:22
Szavazással dönteni arról, amit ki tudja, hányan és hogyan hallanak egy társaságban... Nonszensz.
Már pedig szavazással dől el a sport tornától a politikáig sok minden. De kétségtelen, hogy ez sokaknak rosszul esik. Különösen azoknak, akik szerint az ő véleményük többet ér, mint másé, az ő fülük jobb, mint másé, vagy épp az ő márka, hype és árfüggő prekoncepciójuk és kinyilatkoztatásaik többet érnek mint egy őszinte, jó szándékú csapat vaktesztjének szavazat eredménye. Pláne olyan szempontokból, amikor egyszerűen csak az lenne a kérdés, hogy van-e egyáltalán érdemi, kimutatható, hallható különbség A és B komponens között. :D

Bocs.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

Elnézést, valahogy nem sikerült jól idéznem, az előző hsz-em asebestyen és audioline-fórumtárs értékes szavait lett volna hivatott kiegészíteni.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

akvapark írta:
2019.10.26., szomb. 06:35
A vakteszt nem a gyártónak meg a kereskedőnek a legrosszabb, hanem a "hallók" egójának, de annak nagyon.
Sokaknak több évtized meló van abban, hogy elhitették magukkal, azt is meghallják, ha az asszony takarítás után háttal kifelé rakta le a díszpárnát a kanapéra. Ki fogja azt megkockáztatni, hogy a saját magáról önmagának megalkotott törékeny kis képét pengeélre állítsa, kockáztatva hogy a kép pofával lefelé végig szántsa a szilánkos padlót? :rolleyes:
Mert hogy mások mit mondanak, az egy dolog, de önmaguk előtt felsülni, na az gáz.
Nagyon igaz. És akkor még nem beszéltünk a "hifiújságírókról" akik nagyon "irányítottan" hallanak. Mivel a cikkeik aljáról sajnos szinte mindig hiányzik a (X) jel, van aki elhiszi az objektivitást.
De ők is félnek, attól a "szégyentől", hogy nem hallanak különbséget. Minél apróbb változtatást illik minél nagyobb különbséggel ábrázolni. Mert különben mitől is lenne az illető "szakértő", HiFiGuru. leborulok.gif
[/quote]

Teljesen egyetértek. Ugyanakkor nincs kizárva, sőőőőt, hogy az ember az otthoni, és szerencsés esetben nem hetente cserélgetett komponensekből álló rendszerrel meghallja, hogy van betéve a díszpárna, mikor centrizik a szomszéd, megy-e a klíma a két alsó lakónál, stb.

Sajnos azonban, ahogy Te is írod, a résztvevők egója sérülhet.

A problémám a vakteszttel, hogy

1.) A pillanatnyi kipihentség, idegi állapot, vérnyomás, stb, idegrendszeri tényezők nagyban torzítják az eredményt. Nem kipihent állapotban vagy pl stressz alatt a látásteljesítmény és a hallásképesség egyértelműen változik, eltér a stressz nélküli, kipihent állapotétól. Mindenkinél, még Chuck Norrisnál is. És végső soron a szubjektív ítélet dönt, noha szubjektív közös nevező nem adódik, lévén, h mindenki csak azt hallja, amit saját maga, úgy, ahogy.

2.) "Döntéshozatal": Ez meg a konklúzió megalkotására vonatkozik, általában szavazással dől el, h x-nek, y-nak mi tetszik jobban. Mert mihez képesti megszokásához és preferenciájához (itt-ott beboruló hallásteljesítményéhez) mi áll közelebb. Bizonyos szinten kb ízlésbeli difik vannak komponensek között, szubjektivitás meg nem lehet abszolút értékítélet alapja. Mert vakteszt sem tud abszolút értékítélő lenni, pont emiatt.

ÉS még számos ok, amit előttem tökjól összeszedett a Társaság.

A HiFi-ipart ugyanaz tartja mozgásban, mint a fast-fashiont, hogy az emberek újat vesznek nagy jódolgukban, és aztán hallgatható, h van-e különbség azok között a komponensek között, amik árazása szintén nem ad támpontot a hangminőségre, pláne arra, h tetszeni fog-e. Példa: aláírom, hogy a Sabre-chipes DACok nagyon jók, de, mintha folyamatosan tűzijáték minden kicsi petárdáját egyszerre kéne fülben tartani, jól megtápolt, fullezüst kábelezéssel futó rendszerben. Nekem agyrém, fárasztó, nem szórakoztat. Nekem nyugodt zenehallgatás inkább vmelyik PCM 1792essel sikerül, ami meg sokaknak a Sabre-hez képest "uncsi". Nincs "igazság", csak ízlés, de szerencsére ez egy hobbi, senkinek nem kell, hogy "igaza" legyen.

Szavazással dönteni arról, amit ki tudja, hányan és hogyan hallanak egy társaságban... Nonszensz.

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tonya »

Sonny írta:
2019.10.27., vas. 15:50
Nagyon boldog vagyok, hogy csak ilyen ritkán nézek rá a fórumra. Így, már kívülről, vicces. Nekünk már ez munkanap, egy sörrel a kezemben csak ennyit írhatok: לחיינו!
Ismét egy bölcs hozzászólás Tőled, teljesen feleslegesen.
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3332
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

Sonny írta:
2019.10.27., vas. 15:50
Nagyon boldog vagyok, hogy csak ilyen ritkán nézek rá a fórumra.
Akkor ez a boldogság kölcsönös.

Avatar
BLX
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1201
Csatlakozott: 2017.12.11., hétf. 20:17
Értékelés: 935
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: BLX »

Sonny írta:
2019.10.27., vas. 15:50
Nagyon boldog vagyok, hogy csak ilyen ritkán nézek rá a fórumra. Így, már kívülről, vicces. Nekünk már ez munkanap, egy sörrel a kezemben csak ennyit írhatok: לחיינו!
Pedig jó lenne, ha jönnél irogatni néha szvsz. Hangdoboz, váltó, stb. témákban a te inpud-ot is elkél ide.
Én ugyan zöld teával a kezemben, de egi neked is.

Sonny

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Sonny »

Nagyon boldog vagyok, hogy csak ilyen ritkán nézek rá a fórumra. Így, már kívülről, vicces. Nekünk már ez munkanap, egy sörrel a kezemben csak ennyit írhatok: לחיינו!

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

bitrograde írta:
2019.10.14., hétf. 14:45
fapaci írta:
2019.10.14., hétf. 14:20

A (vélt) valósághoz ragaszkodni az akar, aki még nem látta be, hogy az etalonok nélküli szubjektív értékítélet folyamatában a valóság értelmezhetetlen kategória.
Ezt egyenesben állítani pedig a színtiszta relativizmus, ami ugyanolyan tarthatatlan álláspont, mint a csökönyös ragaszkodás a valóság teljes kiismerhetőségéhez.

És látszólag ennek ellentmondva: egy kis adalék meg még egy az AI képességéhez a tanulásra. Angolul nem tudóknak: az egyiknek túlságosan szexista, a másiknak túlságosan liberális az AI.
Bocs, Biti, nem Rád akartam ezt önteni, de itt egy nagyon friss ehhez a témához mindenkinek.

https://index.hu/techtud/2019/10/25/ras ... lgoritmus/

https://www.theverge.com/2019/10/24/209 ... ias-health

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

alapigabor írta:
2019.10.26., szomb. 17:57
Volt kint valaki hifi show-n? Én kifejezetten kíváncsi voltam a Raffai SYZYGY-re, ami kint is volt. Egy ablakban. Egy rohadtnagy üvegfal volt mögötte, minden akusztikai “védelem” nélkül volt tökéletesen hallgathatatlan és tragikus. Talán egyedül a Dunaudio szobájában volt hang, mindenhol tragédia. Puffogó, kongó, kopogó, semmilyen sehogy összerakott szobák voltak. Kicsit csalódtam.
viewtopic.php?t=136375&view=unread#unread
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

alapigabor
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2019.10.09., szer. 12:59
Értékelés: 6
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: alapigabor »

Volt kint valaki hifi show-n? Én kifejezetten kíváncsi voltam a Raffai SYZYGY-re, ami kint is volt. Egy ablakban. Egy rohadtnagy üvegfal volt mögötte, minden akusztikai “védelem” nélkül volt tökéletesen hallgathatatlan és tragikus. Talán egyedül a Dunaudio szobájában volt hang, mindenhol tragédia. Puffogó, kongó, kopogó, semmilyen sehogy összerakott szobák voltak. Kicsit csalódtam.
#fleapower #vinyl #cd #vegyelhanglemezt

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

Klaca írta:
2019.10.26., szomb. 13:21
Robici írta:
2019.10.26., szomb. 09:28
Fura, hogy erre ment el a beszélgetés, szerintem itt senki nem állította hogy vakteszt alapján kéne otthonra hifit venni. Ez nem arra való, hogy ilyen döntést ez alapján hozzunk meg. Bár segíthet benne.
A "vaktesztet" úgy értettem persze, hogy a "hifi hangja/hangzása stb alapján" Sztem az ittlévők nagy része azt mondaná, hogy ez alapján venne (és ebben nincs semmi rossz), de lehet, hogy tévedek...
Lehet. Én nem. Nyitott szemmel és füllel :D döntök.
.

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Robici írta:
2019.10.26., szomb. 09:28
Fura, hogy erre ment el a beszélgetés, szerintem itt senki nem állította hogy vakteszt alapján kéne otthonra hifit venni. Ez nem arra való, hogy ilyen döntést ez alapján hozzunk meg. Bár segíthet benne.
A "vaktesztet" úgy értettem persze, hogy a "hifi hangja/hangzása stb alapján" Sztem az ittlévők nagy része azt mondaná, hogy ez alapján venne (és ebben nincs semmi rossz), de lehet, hogy tévedek...

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

A prémium minőségű bort vizespohárból is meg lehet inni és még úgy is jólesik. Mennyivel élvezetesebb viszont egy pincében, igazi borospohárral a kézben. És ott szerencsés esetben nem arról fog szólni a diskurzus hogy ki gyártotta a poharat...
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Robici írta:
2019.10.26., szomb. 09:28
Fura, hogy erre ment el a beszélgetés, szerintem itt senki nem állította hogy vakteszt alapján kéne otthonra hifit venni. Ez nem arra való, hogy ilyen döntést ez alapján hozzunk meg. Bár segíthet benne.
Isten bizony ezt akartam az imént én is leírni (és a PC-s topikba is, ahol ugyanezen a szálon folyik a vita).

Ki mondta bárhol, hogy vakteszt alapján vegyen bárki hifi-komponenseket? Kismillió egyéb szempont is van, amit vaktesztnél kizárunk, de ezek ugyanolyan fontosak is lehetnek adott esetben, egyéni megítélésben, mint a reprodukált hang milyensége.
A vakteszt többek között a mítoszok eloszlatására vagy alátámasztására viszont tökéletes, és lehet, hogy más szemszögbe helyezi a valóságot, mielőtt valaki megvesz pl. egy sokszázezres digitális kábelt, vagy éppen a DSD512-re vágyva egy ilyen lejátszására képes DAC-ot csilliókért (miközben natív DSD512-es anyag még nem is létezik, csak “felkonvertált”).
Én arra lennék teljesen őszintén kíváncsi, hogy hányan ismerik fel vakon egy HiRes PCM és a DSD közötti különbséget úgy, hogy be is tudják azonosítani, melyik melyik, vagy ugyanezt a csilliós kontra olcsó digit kábelekkel, audio PC kontra normál PC, stb. Ha ennek szerintetek nincs értelme, akkor nem értünk egyet ugyan, de nem dől össze a világ.
(A tudatunk nagyon befolyásolja az érzékelésünket. A borokat sem véletlenül kóstotlatják “vakon” az elbírálásnál.)
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Fura, hogy erre ment el a beszélgetés, szerintem itt senki nem állította hogy vakteszt alapján kéne otthonra hifit venni. Ez nem arra való, hogy ilyen döntést ez alapján hozzunk meg. Bár segíthet benne.

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Shinagawa írta:
2019.10.25., pén. 10:28
chord írta:
2019.10.25., pén. 10:21
Klaca írta:
2019.10.25., pén. 09:35

Annyiszor előjőtt itt ez a dolog, most kicsit el is gondolkodtam azon, amit írtok, tulajdonképpen azt hiszem egyet is értek vele...
Ritka egyetértéseink egyike...:)
;peace;
Dátum mentve a naptárba!
Na jó, csak neked, csak most, csak itt bevallom, hogy tulajdonképpen az egészet csak azért írtam, hogy legyen már egy ilyen is....

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

kaef2 írta:
2019.10.26., szomb. 08:26
A vakteszt ellen még egy dolog szól, amellett hogy a hosszú távú memória fontossága és a rövid mintákkal történő "tesztelés" szerepében teljesen egyetértek az előttem szólóval.

A hangerő kérdése.

Köztudott, hogy akár már 1 dB eltérés is befolyásolhatja a véleményünket, a hangosabbat általában "jobbnak" hallják a tesztelők. Hiába van mondjuk 0,1 dB-en belül beállítva a tesztelendő rendszerek hangereje, ha otthon ettől eltérő hangerőn fogunk zenét hallgatni, akkor minden a tesztelésen begyűjtött tapasztalat mehet a levesbe.

Vettem részt olyan gyártói, termék fejlesztési tesztelésen, ahol minden szabályt betartva az egyik felvételt torzabbra, hangosabbra, processzáltabbra maszterelték, de a normális hangzásúval összességében azonos hangosság érzetet adott és természetesen azonos megszólalási hangerőre volt minden beállítva. Nagy biztonsággal a torzabb felvételt hallották a tesztelők jobbnak az adott rendszerben és körülmények között.

A magam részéről, ahogy ezt más sokszor leírtam, a hosszabb távú, 3-4 hetes együttélés mellett voksolok, csak úgy lehet jó döntést hozni, ami hosszú távon is megfelelő lesz. Sajnos az átlag hifistának a türelemből még kevesebb van, mint pénzből és ezért a döntéseik többsége inkább impulzív, mintsem megfontolt.
Ebben én is teljesen egyetértek, de akkor ennek megfelelően kicsit módosítanám az eredeti beírásomat: 'Soha nem vennék még hosszútávú "vak-együttélés" alapján sem hifit'.

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

bitrograde írta:
2019.10.25., pén. 12:53
chord írta:
2019.10.25., pén. 10:21
Klaca írta:
2019.10.25., pén. 09:35
Azt hiszem én, mivel gyerekkorom óta sokat jártam koncertre, van egy öntudatlan sémám az "élő hangzásról" (mg akkor is, ha ez csak egy séma, és nem realizálódik egyetlen konkrét koncertteremben), és el tudom dönteni, hogy egy hifi közelebb áll-e ehhez, mint egy másik (még akkor is, ha nyilván egyik sem éri azt el). Egy vakteszt során valszeg ez alapján a séma alapján dönteném el, hogy két hifi közül melyik "szól jobban". De el tudom képzelni, hogy aki sokat hifizik, vagy van egy méregdrága rendszere, és annak hangja ül bent a "fülében", (vagy pszichés okokból: annyit ölt bele anyagilag, időben, energiában, "életben" mérve, hogy kénytelen azt jobbnak hallani), az egy vakteszt során is ahhoz mér.
DE, ENNEK ELLENÉRE, soha nem vennék vakteszt alapján hifit, mert számomra is van egy csomó (nyilván részben pszichés) tényező, ami fontosabb, mint az, hogy hogyan szól a hifi, és ezt tudom is. (pl. ne legyen nagy, ne nézzen "valahogyan ki", legyen hozzá valamiféle személyes közöm, esetleg legyen a gyártónak valamiféle filozófiája, ami szimpatikus nekem meg ilyesmik.)
Ritka egyetértéseink egyike...:)
Nem akarom az ördög ügyvédjét játszani és megbontani ezt a nagy, szeretetteljes egyetértést (de, akarom :D ), de az gondolom feltűnt, hogy ezzel chord elismerte a "valósághűség" mint kritérium meglétét, klaca pedig azt, hogy a hifizésben (akadnak olyan szempontok, miszerint) ez mit sem ér.
Nemrég egyébként egy fb-csoportban volt egy ilyen körkérdés, hogy ki milyen hifit venne, ha pénz nem számít, és elég sok "világbéke"-típusú hozzászólás született. Kíváncsi vagyok, ki az, aki szívére tett kézzel azt merné mondani, hogy neki jó, ami van. (Én csak a frontenden pofoznék egy kicsit, meg végfokban monoblokkokra váltanék, és feljebb lépnék a TVC-létrán).
Alapvetően és egymástól függetlenül már mind a két dolgot sokszor leírtam különböző topikokban, itt csak az az újdonság, hogy ez a két véleményem a látszat ellenére miért nem mond ellent egymásnak. (És persze ceteris paribus (ha lenne ilyen) én asszem a természetes hangzáshoz általam közelebbinek hallott hangú hifit választanám.)
(BTW, WTF is TVC? Talán toli vinil clorid? Vagy tán tuverculosis? Bármelyiked is van, közös "kedvencünket" idézném:
"Jónál ne akarj jobbat,
tőnél ne akarj többet,
hónál ne akarj hoztat,
kőnél ne akarj köztet."
(Bocs, a tegnapi összes szabad és pihenőidőmet elfórumoztam, de most megnéztem a Wallace dolgodat, amit küldtél, elég cikinek tűnik ez a fordítósdi, de majd írok PÜ-t.))

akvapark
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5689
Csatlakozott: 2007.01.12., pén. 13:38
Értékelés: 1171

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: akvapark »

Egyébként már egyszer írtam a hifizés 22-es csapdájáról. Ebből az egyik hogy az elsőre (pl. egy vaktesztben) jobbnak ítélt hang ami, frissebb, dinamikusabb, elsőre elvarázsol, az hosszú távon idegesítővé, fárasztóvá válhat. És az elsőre kicsit visszafogottabb hang lehet hosszabb távon sokkal tetszetősebb lesz. Belefutottam már sajnos ebbe....
Teljesen másként halljuk egy kvázi megszokott hosszabban hallgatott rendszer hangját, mint ugyanazt elsőre.
[/quote]

idézném magam e témában, a PC-s topikból:
A vakteszt ellen még egy dolog szól, amellett hogy a hosszú távú memória fontossága és a rövid mintákkal történő "tesztelés" szerepében teljesen egyetértek az előttem szólóval.

A hangerő kérdése.

Köztudott, hogy akár már 1 dB eltérés is befolyásolhatja a véleményünket, a hangosabbat általában "jobbnak" hallják a tesztelők. Hiába van mondjuk 0,1 dB-en belül beállítva a tesztelendő rendszerek hangereje, ha otthon ettől eltérő hangerőn fogunk zenét hallgatni, akkor minden a tesztelésen begyűjtött tapasztalat mehet a levesbe.

Vettem részt olyan gyártói, termék fejlesztési tesztelésen, ahol minden szabályt betartva az egyik felvételt torzabbra, hangosabbra, processzáltabbra maszterelték, de a normális hangzásúval összességében azonos hangosság érzetet adott és természetesen azonos megszólalási hangerőre volt minden beállítva. Nagy biztonsággal a torzabb felvételt hallották a tesztelők jobbnak az adott rendszerben és körülmények között.

A magam részéről, ahogy ezt más sokszor leírtam, a hosszabb távú, 3-4 hetes együttélés mellett voksolok, csak úgy lehet jó döntést hozni, ami hosszú távon is megfelelő lesz. Sajnos az átlag hifistának a türelemből még kevesebb van, mint pénzből és ezért a döntéseik többsége inkább impulzív, mintsem megfontolt.
[/quote]
Számomra az EGYETLEN mérce: Hosszú távon tudom-e nyugodtan hallgatni.
Ha hazafelé már azon gondolkodom, hogy mit kéne feltenni - LP-t, CD-t mindegy - akkor tudom nincs értelme változtatni a rendszeren. Hacsak nem "márkán" belül, de ez sem jelent előrelépést a rendszerszinergia esetlegesen fellépő hiánya miatt.
A prompt A-B tesztek nem jönnek be nekem. :tutiok:
>>Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók<

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Tctronic írta:
2019.10.26., szomb. 08:18
asebestyen írta:
2019.10.25., pén. 23:02
Tctronic írta:
2019.10.25., pén. 22:26

Ebben nem biztos, hogy egyetértünk. Egy vakteszten mindig vannak vesztesek. Ez pedig egyik gyártónak sem jó dolog. Ez olyan mint a politikusoknak pl. polgármester választás előtt a nyílt vita. Még az esetleg erősebb is kerüli, mert soha nem lehet tudni..... Egy potenciális vevőnek miért lenne rossz? Ha befogadó akkor elgondolkodik. Ha nem, akkor úgyis más szempontok motiváljak. (Ez a név mégis csak menőbb, nehogy már ne legyen jobb pl)
Az ár minőség kérdése megint más. Majdnem ugyanolyan hangot pl. fele annyiért megkapni esete. De ez már nem csak a a hangról szól. Minden gyártó azt hangsúlyozza amiben jó, vagy jobb mint a többi, vagy másabb mint a többi. Ezt pusztán vak teszten (ahol csak a hang a lényeg) nem lehet megmutatni....
Hogy néz ki, milyen anyagokat, alkatrészeket, gyártástechnológát, fejlesztéseket stb használnak. Ami már egy kicsit pszichológia, és marketing keveréke is lehet.
A vakteszt nem a gyártónak meg a kereskedőnek a legrosszabb, hanem a "hallók" egójának, de annak nagyon.
Sokaknak több évtized meló van abban, hogy elhitették magukkal, azt is meghallják, ha az asszony takarítás után háttal kifelé rakta le a díszpárnát a kanapéra. Ki fogja azt megkockáztatni, hogy a saját magáról önmagának megalkotott törékeny kis képét pengeélre állítsa, kockáztatva hogy a kép pofával lefelé végig szántsa a szilánkos padlót? :rolleyes:
Mert hogy mások mit mondanak, az egy dolog, de önmaguk előtt felsülni, na az gáz.
Bocs többször elolvastam, de nem teljesen világos gondolkodik.gif Mit értesz hallók egóján? Egyáltalán hallókon? Akik azt hiszik magukról milyen kifinomult hallásuk van?

Nem tudom, soha nem gondolkodtam ilyen fajta megközelítésen.... Vagy tetszik valami vagy nem. Nincsenek előítéleteim. Münchenben a High-End show-n a számomra ismeretlen gyártók hangjai tetszettek a legjobban. A nagy nevek közül, pedig sokban csalódtam. (Szándékosan nem írok neveket :rolleyes: ) De itt is külön külön voltak meghallgatva, nem összehallgatva.

Egyébként már egyszer írtam a hifizés 22-es csapdájáról. Ebből az egyik hogy az elsőre (pl. egy vaktesztben) jobbnak ítélt hang ami, frissebb, dinamikusabb, elsőre elvarázsol, az hosszú távon idegesítővé, fárasztóvá válhat. És az elsőre kicsit visszafogottabb hang lehet hosszabb távon sokkal tetszetősebb lesz. Belefutottam már sajnos ebbe....
Teljesen másként halljuk egy kvázi megszokott hosszabban hallgatott rendszer hangját, mint ugyanazt elsőre.
idézném magam e témában, a PC-s topikból:
A vakteszt ellen még egy dolog szól, amellett hogy a hosszú távú memória fontossága és a rövid mintákkal történő "tesztelés" szerepében teljesen egyetértek az előttem szólóval.

A hangerő kérdése.

Köztudott, hogy akár már 1 dB eltérés is befolyásolhatja a véleményünket, a hangosabbat általában "jobbnak" hallják a tesztelők. Hiába van mondjuk 0,1 dB-en belül beállítva a tesztelendő rendszerek hangereje, ha otthon ettől eltérő hangerőn fogunk zenét hallgatni, akkor minden a tesztelésen begyűjtött tapasztalat mehet a levesbe.

Vettem részt olyan gyártói, termék fejlesztési tesztelésen, ahol minden szabályt betartva az egyik felvételt torzabbra, hangosabbra, processzáltabbra maszterelték, de a normális hangzásúval összességében azonos hangosság érzetet adott és természetesen azonos megszólalási hangerőre volt minden beállítva. Nagy biztonsággal a torzabb felvételt hallották a tesztelők jobbnak az adott rendszerben és körülmények között.

A magam részéről, ahogy ezt más sokszor leírtam, a hosszabb távú, 3-4 hetes együttélés mellett voksolok, csak úgy lehet jó döntést hozni, ami hosszú távon is megfelelő lesz. Sajnos az átlag hifistának a türelemből még kevesebb van, mint pénzből és ezért a döntéseik többsége inkább impulzív, mintsem megfontolt.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

asebestyen írta:
2019.10.25., pén. 23:02
Tctronic írta:
2019.10.25., pén. 22:26

Ebben nem biztos, hogy egyetértünk. Egy vakteszten mindig vannak vesztesek. Ez pedig egyik gyártónak sem jó dolog. Ez olyan mint a politikusoknak pl. polgármester választás előtt a nyílt vita. Még az esetleg erősebb is kerüli, mert soha nem lehet tudni..... Egy potenciális vevőnek miért lenne rossz? Ha befogadó akkor elgondolkodik. Ha nem, akkor úgyis más szempontok motiváljak. (Ez a név mégis csak menőbb, nehogy már ne legyen jobb pl)
Az ár minőség kérdése megint más. Majdnem ugyanolyan hangot pl. fele annyiért megkapni esete. De ez már nem csak a a hangról szól. Minden gyártó azt hangsúlyozza amiben jó, vagy jobb mint a többi, vagy másabb mint a többi. Ezt pusztán vak teszten (ahol csak a hang a lényeg) nem lehet megmutatni....
Hogy néz ki, milyen anyagokat, alkatrészeket, gyártástechnológát, fejlesztéseket stb használnak. Ami már egy kicsit pszichológia, és marketing keveréke is lehet.
A vakteszt nem a gyártónak meg a kereskedőnek a legrosszabb, hanem a "hallók" egójának, de annak nagyon.
Sokaknak több évtized meló van abban, hogy elhitették magukkal, azt is meghallják, ha az asszony takarítás után háttal kifelé rakta le a díszpárnát a kanapéra. Ki fogja azt megkockáztatni, hogy a saját magáról önmagának megalkotott törékeny kis képét pengeélre állítsa, kockáztatva hogy a kép pofával lefelé végig szántsa a szilánkos padlót? :rolleyes:
Mert hogy mások mit mondanak, az egy dolog, de önmaguk előtt felsülni, na az gáz.
Bocs többször elolvastam, de nem teljesen világos gondolkodik.gif Mit értesz hallók egóján? Egyáltalán hallókon? Akik azt hiszik magukról milyen kifinomult hallásuk van?

Nem tudom, soha nem gondolkodtam ilyen fajta megközelítésen.... Vagy tetszik valami vagy nem. Nincsenek előítéleteim. Münchenben a High-End show-n a számomra ismeretlen gyártók hangjai tetszettek a legjobban. A nagy nevek közül, pedig sokban csalódtam. (Szándékosan nem írok neveket :rolleyes: ) De itt is külön külön voltak meghallgatva, nem összehallgatva.

Egyébként már egyszer írtam a hifizés 22-es csapdájáról. Ebből az egyik hogy az elsőre (pl. egy vaktesztben) jobbnak ítélt hang ami, frissebb, dinamikusabb, elsőre elvarázsol, az hosszú távon idegesítővé, fárasztóvá válhat. És az elsőre kicsit visszafogottabb hang lehet hosszabb távon sokkal tetszetősebb lesz. Belefutottam már sajnos ebbe....
Teljesen másként halljuk egy kvázi megszokott hosszabban hallgatott rendszer hangját, mint ugyanazt elsőre.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

akvapark
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5689
Csatlakozott: 2007.01.12., pén. 13:38
Értékelés: 1171

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: akvapark »

A vakteszt nem a gyártónak meg a kereskedőnek a legrosszabb, hanem a "hallók" egójának, de annak nagyon.
Sokaknak több évtized meló van abban, hogy elhitették magukkal, azt is meghallják, ha az asszony takarítás után háttal kifelé rakta le a díszpárnát a kanapéra. Ki fogja azt megkockáztatni, hogy a saját magáról önmagának megalkotott törékeny kis képét pengeélre állítsa, kockáztatva hogy a kép pofával lefelé végig szántsa a szilánkos padlót? :rolleyes:
Mert hogy mások mit mondanak, az egy dolog, de önmaguk előtt felsülni, na az gáz.
[/quote]
Nagyon igaz. És akkor még nem beszéltünk a "hifiújságírókról" akik nagyon "irányítottan" hallanak. Mivel a cikkeik aljáról sajnos szinte mindig hiányzik a (X) jel, van aki elhiszi az objektivitást.
De ők is félnek, attól a "szégyentől", hogy nem hallanak különbséget. Minél apróbb változtatást illik minél nagyobb különbséggel ábrázolni. Mert különben mitől is lenne az illető "szakértő", HiFiGuru. leborulok.gif
>>Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók<

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”