Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

Egyébként rágjuk a csontot... bravo.gif

:D
.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

Bocsánat, de mielőtt a tettetett értetlenség burjánzó fraktáljai kezdenek hemzsegni e topikban, megráznék egy harangot, hogy "uccsó kör", mindenki írja ki magából, aztán guruljon tovább a téma valami másra...

Nem autoriterkedni akarok, ha valaki még pörögne rajta, akkor nyugodtan, akár tekintsük úgy, h nem is szóltam. leborulok.gif

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

chord írta:
2019.10.29., kedd 16:09
audioline írta:
2019.10.29., kedd 12:04
........Szóval aki csak azért vesz tízezrekért valamit, mert olvasott róla, vagy az 'orákulum' azt mondta az jobb, de igazából ő maga nem hallja, meg is érdemli. hi.gif
Azért az ugye tiszta, hogy ma olyan nincs, hogy veszek valami, de nem olvasok utána?
Te is utánaolvastál. Meg én is. Minden elképzelhető helyen.
És, amúgy, a berendezések, nem csak a levegőből bukkannak fel az életünkben.
(Nálam persze, két fő komponens is kivétel, de a fenti, akkor is áll.)

És olyanok vagyunk néha, mint a gyengeelméjűek. Mert adott XY készülék/kábel, akármi, nosza, nézzük, ki mit mond. Nagyon ritka, amikor neves, elismert nyilatkozatokból/tesztekből 2-3-nál többet találni. Tehát 2-3 ember ízlése dönt sokszor. Akikkel, lehet, egy kávét nem tudnál meginni, annyira másképp gondolkodik mindenről.
Mégis elhisszük. Nem ez a jó szó. Beszopjuk.
Oké, utána néztél, olvastad a himnuszt, nosza fel, csillogó szemekkel hazaviszed és aztán nem olyan, mint amilyet vártál. Vagy nem hallod - más valaki lehet (?) - amiről hozsannáztak... Mit teszel? Erre próbáltam utalni. Nálam nem "vakon" kell bizonyítania egy motyónak, nyugtass meg ugye nem vagyok egyedül.
.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

chord írta:
2019.10.29., kedd 16:09
audioline írta:
2019.10.29., kedd 12:04
........Szóval aki csak azért vesz tízezrekért valamit, mert olvasott róla, vagy az 'orákulum' azt mondta az jobb, de igazából ő maga nem hallja, meg is érdemli. hi.gif
Azért az ugye tiszta, hogy ma olyan nincs, hogy veszek valami, de nem olvasok utána?
Te is utánaolvastál. Meg én is. Minden elképzelhető helyen.
És, amúgy, a berendezések, nem csak a levegőből bukkannak fel az életünkben.
(Nálam persze, két fő komponens is kivétel, de a fenti, akkor is áll.)

És olyanok vagyunk néha, mint a gyengeelméjűek. Mert adott XY készülék/kábel, akármi, nosza, nézzük, ki mit mond. Nagyon ritka, amikor neves, elismert nyilatkozatokból/tesztekből 2-3-nál többet találni. Tehát 2-3 ember ízlése dönt sokszor. Akikkel, lehet, egy kávét nem tudnál meginni, annyira másképp gondolkodik mindenről.
Mégis elhisszük. Nem ez a jó szó. Beszopjuk.

Csak emlékezzetek Darvasékra. A fél ország színes pöttyöket ragasztgatott, meg HB1-et vett.
Ma, a kinyílt világban, szinte ugyanez megy.
Na végre... Köszönöm, h ez kijött. leborulok.gif

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

ZolaBA írta:
2019.10.29., kedd 11:30
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 10:41
kb minimális résztvevő tudott "jól" válaszolni, az átlag (több, mint 50%) nem is tudta, merre áll füllel.
Bár nyelvtanilag helyes kifejezés, hogy "jól" válaszolni, mélyebb logikájában mégsem. Ugyanis ha jól értettem nem volt olyan megelőző kérdés, hogy "csókolom, hall-e különbséget?" és ha igen akkor mit. Ettől még legnagyobb tiszteletem és elismerésem a tesztért, mert még az érdekes eredménye ellenére is remek információ!

Ne sértődjön meg senki, de én azt érzem, hogy iszonyatos teljesítési vágy szövi át a hobbit. Miközben tökéletesen elfogadjuk, hogy emberek öregednek és nem hallanak 17-16-15kHz felett, az egyáltalán nem "elfogadott", hogy mondjuk valaki ne tidal-t hallgasson spotify helyett, pláne, hogy esetleg ne is hallja a különbséget. Ha nem hall, akkor nyomorék ő is és/vagy a rendszere is.

A vaktesztet nem két drasztikusan eltérő hangsugárzó kapcsán szoktuk felhozni. Gondoljunk arra, hogy már olyan VF van, amihez földelt konnektor sem kell, sokszázezres ethernet kábelek, clockolt ssd-k és sorolhatnám. És ezek mind drasztikus javulást okoznak. Mert aki nem hallja az béna. Miközben az átlag azt se hallja, hogy tömörített-e a lejátszott anyag. :D

De nem baj, mert majd a hifiző megveszi a kütyüt és megnyugszik, hiszen X. meg Y is hallja, akkor jobb kell legyen, mégis egyszerűbb, mint az asszonnyal egyeztetni egy falburkolást vagy szőnyeg vásárlást.
Olvass figyelmesen. Fapaci vaktesztjéről szóló beszámolóra reagáltam. Olvass vissza.

"A vaktesztet nem két drasztikusan eltérő hangsugárzó kapcsán szoktuk felhozni. " - írod. Pont kábel meg felbontástesztről van szó. Bonyolult, ja. Meg a mélyebb logika, jaja. Meg olvasni.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

audioline írta:
2019.10.29., kedd 12:04
........Szóval aki csak azért vesz tízezrekért valamit, mert olvasott róla, vagy az 'orákulum' azt mondta az jobb, de igazából ő maga nem hallja, meg is érdemli. hi.gif
Azért az ugye tiszta, hogy ma olyan nincs, hogy veszek valami, de nem olvasok utána?
Te is utánaolvastál. Meg én is. Minden elképzelhető helyen.
És, amúgy, a berendezések, nem csak a levegőből bukkannak fel az életünkben.
(Nálam persze, két fő komponens is kivétel, de a fenti, akkor is áll.)

És olyanok vagyunk néha, mint a gyengeelméjűek. Mert adott XY készülék/kábel, akármi, nosza, nézzük, ki mit mond. Nagyon ritka, amikor neves, elismert nyilatkozatokból/tesztekből 2-3-nál többet találni. Tehát 2-3 ember ízlése dönt sokszor. Akikkel, lehet, egy kávét nem tudnál meginni, annyira másképp gondolkodik mindenről.
Mégis elhisszük. Nem ez a jó szó. Beszopjuk.

Csak emlékezzetek Darvasékra. A fél ország színes pöttyöket ragasztgatott, meg HB1-et vett.
Ma, a kinyílt világban, szinte ugyanez megy.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

Lehet, hogy túl egyszerűen gondolkodom gondolkodik.gif, de amit nem hallok, azzal nem foglalkozom. Pl. teszteltem HDD vs SSD ugyan abban a külső házban/rendszerben. Nem hallottam difit. Nem is foglalkozom az eco HDD-im cseréjével. Ám ugyan ezen teszt folytatásaként a DC és USB kábelek cseréjekor számottevő különbségek voltak. Nem kellett vakság hozzá. Szóval aki csak azért vesz tízezrekért valamit, mert olvasott róla, vagy az 'orákulum' azt mondta az jobb, de igazából ő maga nem hallja, meg is érdemli. hi.gif
.

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1826
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1659
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

lehoako írta:
2019.10.29., kedd 10:41
kb minimális résztvevő tudott "jól" válaszolni, az átlag (több, mint 50%) nem is tudta, merre áll füllel.
Bár nyelvtanilag helyes kifejezés, hogy "jól" válaszolni, mélyebb logikájában mégsem. Ugyanis ha jól értettem nem volt olyan megelőző kérdés, hogy "csókolom, hall-e különbséget?" és ha igen akkor mit. Ettől még legnagyobb tiszteletem és elismerésem a tesztért, mert még az érdekes eredménye ellenére is remek információ!

Ne sértődjön meg senki, de én azt érzem, hogy iszonyatos teljesítési vágy szövi át a hobbit. Miközben tökéletesen elfogadjuk, hogy emberek öregednek és nem hallanak 17-16-15kHz felett, az egyáltalán nem "elfogadott", hogy mondjuk valaki ne tidal-t hallgasson spotify helyett, pláne, hogy esetleg ne is hallja a különbséget. Ha nem hall, akkor nyomorék ő is és/vagy a rendszere is.

A vaktesztet nem két drasztikusan eltérő hangsugárzó kapcsán szoktuk felhozni. Gondoljunk arra, hogy már olyan VF van, amihez földelt konnektor sem kell, sokszázezres ethernet kábelek, clockolt ssd-k és sorolhatnám. És ezek mind drasztikus javulást okoznak. Mert aki nem hallja az béna. Miközben az átlag azt se hallja, hogy tömörített-e a lejátszott anyag. :D

De nem baj, mert majd a hifiző megveszi a kütyüt és megnyugszik, hiszen X. meg Y is hallja, akkor jobb kell legyen, mégis egyszerűbb, mint az asszonnyal egyeztetni egy falburkolást vagy szőnyeg vásárlást.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Online
Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5789
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2804

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: earforce »

lehoako írta:
2019.10.29., kedd 09:31

Egyetértéses jó reggelt! :napsut: :smile32:
Vakteszt. :tutiok:
Ugye nem kell emlékeztetnem arra a bizonyos ezüsttápkábeles / átverős "vaktesztre"? :rolleyes:
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

fapaci írta:
2019.10.29., kedd 10:19
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 10:05
Sztem gyártóknak bazi nagy pofáraesés lenne a vakteszt (pl DIY-produktumok ellenében), ahogy ez el is hangzott bizonyos szempontból. Meg kb kiderülne, hogy bizonyos cégek reklámszlogenjei konkrét kamu hülyeségek, reklámköltségvetésük pedig corporate responsibility-szinten többet érne, ha valamelyik állatmenhelynek adnák. :rolleyes:
Nem lenne semmilyen pofára esés, mert a vásárlók többsége eddig sem a fülével döntött és a jövőben sem az alapján fog. Szerintem téged is kötnek érzelmek egyes márkanevekhez, technikai megoldásokhoz, amiket akkor is előnyben részesítesz, ha esetleg egy vaktesztben alulmaradnak. Nem is gondolom, hogy sterilizálni kellene a döntéshozatalt és a véleményalkotást.
Pont abban konkludáltunk ugyanoda, hogy a vakteszt nem alkalmas hangminőség megítélésére, le is írtad, h kb minimális résztvevő tudott "jól" válaszolni, az átlag (több, mint 50%) nem is tudta, merre áll füllel. Ezek után sztem zsákutca az érvelés, hogy ha valami vaktesztben alulmarad, akkor ahhoz érzelmi kötődés kell, h megtartsd (vagy megtartsam).

Tudod és tudom, h kb. ugyanígy a delikvensek fele nem tudna különbséget tenni egy Kondo meg egy Klotz kábel között, picit emiatt is parttalanabb és magasabb alapzajjal folyó ez a topik is.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

fapaci írta:
2019.10.29., kedd 10:13
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 09:31
Amit írsz, az számomra is világos és érhető, köszönöm. Némi pontosítást azért kérnék szépen, mert ez a "statisztikailag nincs hallható különbség két technikai megoldás produktuma között" nem tudom, hogy hogyan áll elő az eredmény, mit jelent a statisztikai hallhatóság. Most _nem_ cinkelés, csaknem értem. Mesterséges intelligencia hallgatja és kivonja egymásból a két hallott nóta auditív élményét és akkor van pl "döntetlen", ha a kivonás eredménye 0? És van ilyen? Lehet ilyen?
Nem tartom magam kompetensnek a kérdésben, biztosan megvan a tudományos feltételrendszere egy ilyen eljárásnak. Én a magam favágó módján azt a módszert alkalmaztam néhány évvel ezelőtt, hogy találomra berángattam egy hangstúdióba félszáz mindenféle embert (hifistákat, hangászokat, de leginkább laikusokat) és lejátszottam nekik egy pár perces zenei részletet MP3 és Wave formátumban, majd harmadikként ezek közül valamelyiket. Csupán annyit kellett tenniük, hogy megmondják, a harmadikként lejátszott anyag melyik korábbival egyezett meg. Ez kb 60 %-os arányban sikerült. Egy másik alkalommal szintén lejátszottam egy anyagot MP3 és Wave formátumban 2x-2x random sorrendben, majd feltettem a kérdést, hogy melyik volt az MP3. Itt is igen gyenge eredmény született a találati arányokat tekintve, gyakorlatilag statisztikai hibahatáron belül maradtunk. Ezek alapján némi egyszerűsítéssel élve talán kijelenthető lenne, hogy az átlagember számára nincs detektálható különbség a két formátum között, ám voltak olyan résztvevők, akik mindkét alkalommal magabiztosan helyesen válaszoltak.

Személyre is szűkíthető a kérdés, ha valaki segédkezik neked a vakteszt lefolytatásában. Milyen biztonsággal mondanád meg, éppen melyik, általad ismertnek gondolt kábel van bekötve a rendszerbe? Lehet ezt csűrni, csavarni, szerintem sokan meg is buknának, de tudjuk, hogy a HiFi nem így működik, a vásárlás előtti véleményalkotás és döntési mechanizmus sokkal komplexebb annál, mintsem kizárólag a hallásunkra korlátozódna.
Kezd érdekes lenni, csak nehogy elkapkodják a Kreténemet... :-)

1.) Igen, vannak, akik jobban hallanak/jobban ikszelnek, mint a többiek, és, ahogy kiveszem soraidból, ők voltak jóval kevesebben, mint a fősodor-hallásképesség/helytelen ítélet.

2.) Nem cserélgetek kábeleket, ha teljesen össze van rakva a rendszer, akkor ismerem a hangját, hallom, ha rossz a villany, mert beindult alul a 2 klíma, stb. Hozzászoktam egy sztenderd hanghoz nálam, az ebben fellépő változásokat tudom érzékelni, mint sztem kb mindenki.

3.) Totál adom, írtam is korábban, h sajnos a "hogyan szól" nem mindig fér bele az első 10-be. Sokan márkát vesznek, villogni. Nagyon jól nyomon követhető ez pl Kondo-san halála után, amikor 3 hongkongi ügyvéd folytatta Kondo-san életművének lerablását, a korábbi Peter mocskostolvaj Quortruphoz hasonlóan, és a hangzása az új Kondo-cuccoknak a fasorban sincs a a régiekéhez képest.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

lehoako írta:
2019.10.29., kedd 10:05
Sztem gyártóknak bazi nagy pofáraesés lenne a vakteszt (pl DIY-produktumok ellenében), ahogy ez el is hangzott bizonyos szempontból. Meg kb kiderülne, hogy bizonyos cégek reklámszlogenjei konkrét kamu hülyeségek, reklámköltségvetésük pedig corporate responsibility-szinten többet érne, ha valamelyik állatmenhelynek adnák. :rolleyes:
Nem lenne semmilyen pofára esés, mert a vásárlók többsége eddig sem a fülével döntött és a jövőben sem az alapján fog. Szerintem téged is kötnek érzelmek egyes márkanevekhez, technikai megoldásokhoz, amiket akkor is előnyben részesítesz, ha esetleg egy vaktesztben alulmaradnak. Nem is gondolom, hogy sterilizálni kellene a döntéshozatalt és a véleményalkotást.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

lehoako írta:
2019.10.29., kedd 09:31
Amit írsz, az számomra is világos és érhető, köszönöm. Némi pontosítást azért kérnék szépen, mert ez a "statisztikailag nincs hallható különbség két technikai megoldás produktuma között" nem tudom, hogy hogyan áll elő az eredmény, mit jelent a statisztikai hallhatóság. Most _nem_ cinkelés, csaknem értem. Mesterséges intelligencia hallgatja és kivonja egymásból a két hallott nóta auditív élményét és akkor van pl "döntetlen", ha a kivonás eredménye 0? És van ilyen? Lehet ilyen?
Nem tartom magam kompetensnek a kérdésben, biztosan megvan a tudományos feltételrendszere egy ilyen eljárásnak. Én a magam favágó módján azt a módszert alkalmaztam néhány évvel ezelőtt, hogy találomra berángattam egy hangstúdióba félszáz mindenféle embert (hifistákat, hangászokat, de leginkább laikusokat) és lejátszottam nekik egy pár perces zenei részletet MP3 és Wave formátumban, majd harmadikként ezek közül valamelyiket. Csupán annyit kellett tenniük, hogy megmondják, a harmadikként lejátszott anyag melyik korábbival egyezett meg. Ez kb 60 %-os arányban sikerült. Egy másik alkalommal szintén lejátszottam egy anyagot MP3 és Wave formátumban 2x-2x random sorrendben, majd feltettem a kérdést, hogy melyik volt az MP3. Itt is igen gyenge eredmény született a találati arányokat tekintve, gyakorlatilag statisztikai hibahatáron belül maradtunk. Ezek alapján némi egyszerűsítéssel élve talán kijelenthető lenne, hogy az átlagember számára nincs detektálható különbség a két formátum között, ám voltak olyan résztvevők, akik mindkét alkalommal magabiztosan helyesen válaszoltak.

Személyre is szűkíthető a kérdés, ha valaki segédkezik neked a vakteszt lefolytatásában. Milyen biztonsággal mondanád meg, éppen melyik, általad ismertnek gondolt kábel van bekötve a rendszerbe? Lehet ezt csűrni, csavarni, szerintem sokan meg is buknának, de tudjuk, hogy a HiFi nem így működik, a vásárlás előtti véleményalkotás és döntési mechanizmus sokkal komplexebb annál, mintsem kizárólag a hallásunkra korlátozódna.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

Robici írta:
2019.10.29., kedd 09:52
Azért az ironikus, hogy miközben a fórumokon folyamatosan az a verdikt, hogy "csak a hang számít", a gyártók olyan szlogenekkel reklámoznak, hogy "csak a füledre hallgass" meg hasonlók, akkor amikor szóbakerül a vakteszt ami az egyetlen ismert módszer ennek a biztosítására, akkor meg kézzel-lábbal megy a tiltakozás. :-)
Sztem gyártóknak bazi nagy pofáraesés lenne a vakteszt (pl DIY-produktumok ellenében), ahogy ez el is hangzott bizonyos szempontból. Meg kb kiderülne, hogy bizonyos cégek reklámszlogenjei konkrét kamu hülyeségek, reklámköltségvetésük pedig corporate responsibility-szinten többet érne, ha valamelyik állatmenhelynek adnák. :rolleyes:

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5869
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Robici írta:
2019.10.29., kedd 09:52
Azért az ironikus, hogy miközben a fórumokon folyamatosan az a verdikt, hogy "csak a hang számít", a gyártók olyan szlogenekkel reklámoznak, hogy "csak a füledre hallgass" meg hasonlók, akkor amikor szóbakerül a vakteszt ami az egyetlen ismert módszer ennek a biztosítására, akkor meg kézzel-lábbal megy a tiltakozás. :-)
Mert ugye a (hang) vakteszten sajnos nem a hang számít...Hanem a különbség felismerési képesség...

A hifiben a vakteszt nem az egyetlen ismert módszer a hangminőség megitélésre. Szerintem egyáltalán nincs semmilyen ismert módszer erre, azon felül, hogy szubjektive mi magunk eldöntjük mi nekünk az adott körülmények között a jó. Miközben gyakorlati okokból ahogy ezt próbáltam leírni, lehetetlen rendszeresen úgy megcsinálni, hogy a tesztelt eszközök mindegyike egyformán kifuthassa magát. Csak lebutítani lehet őket.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

eddig nem akartam ehhez a vakon tesztelés diszkurzusba .. de most mégis. Ez a vakteszt, pláne a kettős vakteszt a hifis közönség szent gráljaként van kezelve, mert ez aztán tényleg oda adja az ítéletet, ahova való. :quetionmark:
Tessék már tudomásul venni, hogy ez nagyon félre vezető és csak a málnásba vezetéshez jó.

Az egyik tényező a kisebbik torzító elem ebben, vagyis a résztvevők szubjektív hangolódása egy-egy eltérő hangzáshoz. Ezt a szubjektivitást ugye minden hifis értékelésben ismerjük és elfogadjuk ma már.

A másik szorosabban a vakon hallgatás tényezője, mégpedig az, hogy a durva és jelentős hangzás eltérésekhez teljesen felesleges a szembekötősdi, azt az anyós is meg tudja állapítani a konyhából.

A finomabb, nüansznyi differenciák, amik általában sokfélék egymás mellett egy rendszerhangban, a tesztelés másik szereplőjénél meg más számossággal és tulajdonság pontokban jelenhet meg, ezt a vakon tesztelésnél végletesen szükséges memorizálás feszültsége egyszerűen elnyomja. Másképpen, a vakon tesztelés felbontó képessége egy-egy jellemzőre, de a hangzásban mindig több jellemző van jelen, tehát a jellemzők összességére sokkal kisebb mint a nyilt összehallgatásra. Ez akkor is igaz, ha a nyílt hallgatásnál valamennyi prekoncepció-előítélet jelen van.

Aztán van még egy a másik tényező a vakon tesztelés korlátosságára, még pedig az, hogy egy csak és kizárólag rövid tesztelésre működik, hosszan, napokig egy rendszert nem lehet szem letakarva hallgatni, aztán másik két hétig egy másikat. A rövid tesztben meg tudjuk, a kitüremkedő dolgok észlelhetők, a zene élvezeti faktora egyáltalán nem.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

fapaci írta:
2019.10.29., kedd 09:21
AES tagként állíthatom, hogy a szövetség semmilyen vizsgálatot nem végez, inkább szakmai rendezvényeket, konferenciákat, oktatásokat szervez, érdekképviseletet lát el. A tagok önállóan indíthatnak kutatásokat, írhatnak tanulmányokat, amit az AES szakmai ellenőrzés után publikál saját felületein, jellemzően a havi rendszerességgel jelentkező AES Journal lapjain.
Oké, akkor rossz volt a szóhasználatom, köszönöm a pontosítást. Én nem vagyok AES tag, csak olvasok néha a tagok által publikált kutatásokról.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Azért az ironikus, hogy miközben a fórumokon folyamatosan az a verdikt, hogy "csak a hang számít", a gyártók olyan szlogenekkel reklámoznak, hogy "csak a füledre hallgass" meg hasonlók, akkor amikor szóbakerül a vakteszt ami az egyetlen ismert módszer ennek a biztosítására, akkor meg kézzel-lábbal megy a tiltakozás. :-)

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

ZolaBA írta:
2019.10.29., kedd 09:32
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 09:05
Most ha belemegyünk ebbe az általad bedobott politikai többségnek igaza van-e-dologba
Természetesen szó sem lehet konkrét politikáról, de a felháborodásodból is látszik, hogy jó példa volt :D
Amúgy tegyem hozzá, hogy egy vaktesztelő csoport véleményének hifis szempontból sokkal jobban hinnék ha pl. itteni hozzászólásairól, gondolatairól ismert fórumozókból áll, mint az utcámban lakók politikai véleményének.

lehoako írta:
2019.10.29., kedd 09:05
Akkor jön a feketeleves, amikor nem annyira nagy a különbség, meg kezdődik az átverés, h "hehehe, nem is cseréltem erősítőt, pedig az lett volna a protokoll szerint, Ti meg mégis jól behallottátok". Na köszike, ehhez pl túlzottan felnőttnek tartom magam...
Én meg boldogan állnék bele egy ilyen tréfába :D Szerintem nem ciki bevallani ha illúzió áldozatai vagyunk, hacsak nem tűztük előtte véres zászlóra az ellenkezőjét. Amúgy, értelmes emberek között egy teszt feltételit meg lehet beszélni, akkor elkerülhetőek a kínos helyzetek. Legalább ott. Szerintem. ;)
Hogy lennék felháborodva? Temessük el a politikát, örüljünk annak, h mostantól 5 évig minden nap Karácsony. :D

Csak arra szeretnék kilyukadni, hogy minőségi színvonalat nem tudsz szavazással eldönteni, mert nem arra való módszer. Ugyanakkor valóban idetartozó kérdés, hogy az adott hifi komponens megvásárlásához vezető fogyasztói döntés meghozatalában hánymillió szempontot tart szem előtt a vevő, és ezek között adott esetben mennyivel nagyobb prioritás, h "Asszony mit szól hozzá a nappaliban?", vagy, hogy "Kapok-e rá 24 hónap 0%-os THMes hitelt?".

És ezek között a szempontok között kb 10. helyen van, hogy hogyan szól.

Nyilván lehet prioritás, hogy NEKED mennyire tetszik és akkor leinted Asszonyt és kiéhezed a cucc árát, de akkor már minek vakteszt? Társaságba kell járni és millió rendszert meghallgatni. Hifizni. 36_3_1.gif

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5869
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

ZolaBA írta:
2019.10.29., kedd 09:13
kaef2 írta:
2019.10.29., kedd 08:44
Mert amugy kinek is kellene a vakteszteket összehozni, megszervezni? És hát én például 15 évnyi kiskereskedelmeben eltöltött idő után sem emlékszem egyetlen esetre sem, amikor valaki vakteszt alapján vásárolt volna bármit is... különösen nem olyan esetre, amikor hosszú távra szólt volna a vásárlási folyamat eredménye.

A vaktesztelés egyszerűen testidegen a hifis döntéshozási folyamatok fényében.

Természetesen ahogy az egyéni vélemény szent, ugyanúgy az egyéni vásárlási döntés is az! Egyáltalán nem kell vakteszt alapján egyéni vásárlásról dönteni, különösen nem olyan készülékek esetén, ahol valljuk be a vakteszten hallható tartományom kívül eső, de érzéseinket jelentősen befolyásoló elemek is vannak, pl. a kinézet, a márka, és a praktikumok, értékállóság, eladhatóság, stb.

Viszont. Jelentős mennyiségű vásárlási szemponttal tömi tele a fejünket a marketing gépezet. Egy csomó plusz eszközről halljuk, hogy szükséges, és egy csomó részegységről halljuk, hogy annak minősége mennyire kritikus. Így lesz vásárlási szempont olyan dolgokból amiket az egyén talán nem is hall. Szinte mindenkinek korlátozottak az anyagi lehetőségei, ha valaki egy rendszer árába a marketing nyomásra olyan elemeket épít be, amik számára elenyésző hatásúak akkor oda fog jutni, hogy a valóban fontos komponensek, részletek árából fog engedni.

Szóval miért kell vakteszt? hogy tompítsa a marketing nyomást. Hogy vissza billenjen a realitás felé a vásárlási döntés.

Az is nagyon jó a kérdés, hogy kinek kellene a vakteszteket összehozni, megszervezni. A vaktesztek számából látszik, hogy ez bizony nem is érdeke sokaknak, akik a zavarosban halásznak és a marketing paraméterekből élnek. Szóval maradna a közösség, ami viszont erősen korlátozott lehetőségekkel bír, és ha kezdeményezne is, a saját, belső hitvitáiba fullad. Milyen jó lenne annyi kontrázást látni a fizetett marketing tesztek ellen is, mint a vaktesztek ellen...
A magam csekély értelmű medvebocs módján, miután résztvettem olyan vakteszten ahol komoly, évtizedes hangfelvételi gyakorlattal rendelkező szakemberek statisztikai módon értékelt vaktesztelt véleménye alapján a 256 kb/s tömörített lejátszást egyenértékűnek hallották egy 10 milliós stúdió monitor rendszeren a cd hanggal, úgy döntöttem, hogy köszönöm szépen, számomra semmilyen értékkel nem bír ez a metódus és mások számára sem ajánlom.

A marketinggel pedig szintén a magam csekély értelmű medvebocs módján majd csak megküzdök valahogy.
Akármerről is nézem a vaktesztelést, a napi gyakorlatban teljesen kivitelezhetetlennek tartom és az eredménye pedig szintén megbízhatatlan. Még ideális esetben is. Szerintem.

A tapasztalat az eszközök installálása és kiválasztása során pontosan arról szól, hogy hogyan optimalizáljam a rendszert, mint rendszert és ezen belül a komponensek működését az izlésem és a környezet szerint. Türelemmel, megismeréssel.

A vakteszt pedig erre semmilyen módot nem ad. Nem hozza ki belőlük a nekik legjobbat, inkább csak egy átlagos közös szintre butitja őket.

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1826
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1659
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

lehoako írta:
2019.10.29., kedd 09:05
Most ha belemegyünk ebbe az általad bedobott politikai többségnek igaza van-e-dologba
Természetesen szó sem lehet konkrét politikáról, de a felháborodásodból is látszik, hogy jó példa volt :D
Amúgy tegyem hozzá, hogy egy vaktesztelő csoport véleményének hifis szempontból sokkal jobban hinnék ha pl. itteni hozzászólásairól, gondolatairól ismert fórumozókból áll, mint az utcámban lakók politikai véleményének.

lehoako írta:
2019.10.29., kedd 09:05
Akkor jön a feketeleves, amikor nem annyira nagy a különbség, meg kezdődik az átverés, h "hehehe, nem is cseréltem erősítőt, pedig az lett volna a protokoll szerint, Ti meg mégis jól behallottátok". Na köszike, ehhez pl túlzottan felnőttnek tartom magam...
Én meg boldogan állnék bele egy ilyen tréfába :D Szerintem nem ciki bevallani ha illúzió áldozatai vagyunk, hacsak nem tűztük előtte véres zászlóra az ellenkezőjét. Amúgy, értelmes emberek között egy teszt feltételit meg lehet beszélni, akkor elkerülhetőek a kínos helyzetek. Legalább ott. Szerintem. ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

fapaci írta:
2019.10.29., kedd 09:21
Robici írta:
2019.10.29., kedd 09:09
Ha valamilyen kérdésben komoly vizsgálatot végez mondjuk az AES (például hogy észlelhető-e különbség a hagyományos és a nagyfelbontású formátumok között) akkor nem szavazással döntenek, hanem statisztikai alapon vizsgálják az eredményt.
AES tagként állíthatom, hogy a szövetség semmilyen vizsgálatot nem végez, inkább szakmai rendezvényeket, konferenciákat, oktatásokat szervez, érdekképviseletet lát el. A tagok önállóan indíthatnak kutatásokat, írhatnak tanulmányokat, amit az AES szakmai ellenőrzés után publikál saját felületein, jellemzően a havi rendszerességgel jelentkező AES Journal lapjain.

Ettől függetlenül nem sok értelmét látom ilyen szubjektív témákban kutatni. Ha egy tudományos értekezés ki is hozná, hogy esetleg statisztikailag nincs hallható különbség két technikai megoldás produktuma között, az nem jelenthetné azt, hogy senki nem hallhatja a differenciát. A kék gyöngyökről is hiába bizonyítja be valaki, hogy nincs hatása a hanghullámokra, attól a hívők tábora nem fog megcsappanni. Az MP3 hangminőségéről számos kutatás bizonyította, hogy az emberek többsége számára nem jelent visszalépést, de vélhetően erről egyetlen hifistát sem lehetne meggyőzni.
Egyetértéses jó reggelt! :napsut: :smile32:

Amit írsz, az számomra is világos és érhető, köszönöm. Némi pontosítást azért kérnék szépen, mert ez a "statisztikailag nincs hallható különbség két technikai megoldás produktuma között" nem tudom, hogy hogyan áll elő az eredmény, mit jelent a statisztikai hallhatóság. Most _nem_ cinkelés, csaknem értem. Mesterséges intelligencia hallgatja és kivonja egymásból a két hallott nóta auditív élményét és akkor van pl "döntetlen", ha a kivonás eredménye 0? És van ilyen? Lehet ilyen?

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

Robici írta:
2019.10.29., kedd 09:09
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 08:22
A problémám a vakteszttel, hogy
Ez amit leírtál bármilyen tesztre igaz, független attól, hogy vakteszt-e.
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 08:22
A HiFi-ipart ugyanaz tartja mozgásban, mint a fast-fashiont, hogy az emberek újat vesznek nagy jódolgukban,
Igen, ez valószínűleg így van.
lehoako írta:
2019.10.29., kedd 08:22
Szavazással dönteni arról, amit ki tudja, hányan és hogyan hallanak egy társaságban... Nonszensz.
Ha valamilyen kérdésben komoly vizsgálatot végez mondjuk az AES (például hogy észlelhető-e különbség a hagyományos és a nagyfelbontású formátumok között) akkor nem szavazással döntenek, hanem statisztikai alapon vizsgálják az eredményt.
Köszönöm, ebben a statisztikai dologban most kicsit bizonytalan vagyok, mi és mi között hasonlítják össze a statisztikákat? És milyen statisztikákat?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Robici írta:
2019.10.29., kedd 09:09
Ha valamilyen kérdésben komoly vizsgálatot végez mondjuk az AES (például hogy észlelhető-e különbség a hagyományos és a nagyfelbontású formátumok között) akkor nem szavazással döntenek, hanem statisztikai alapon vizsgálják az eredményt.
AES tagként állíthatom, hogy a szövetség semmilyen vizsgálatot nem végez, inkább szakmai rendezvényeket, konferenciákat, oktatásokat szervez, érdekképviseletet lát el. A tagok önállóan indíthatnak kutatásokat, írhatnak tanulmányokat, amit az AES szakmai ellenőrzés után publikál saját felületein, jellemzően a havi rendszerességgel jelentkező AES Journal lapjain.

Ettől függetlenül nem sok értelmét látom ilyen szubjektív témákban kutatni. Ha egy tudományos értekezés ki is hozná, hogy esetleg statisztikailag nincs hallható különbség két technikai megoldás produktuma között, az nem jelenthetné azt, hogy senki nem hallhatja a differenciát. A kék gyöngyökről is hiába bizonyítja be valaki, hogy nincs hatása a hanghullámokra, attól a hívők tábora nem fog megcsappanni. Az MP3 hangminőségéről számos kutatás bizonyította, hogy az emberek többsége számára nem jelent visszalépést, de vélhetően erről egyetlen hifistát sem lehetne meggyőzni.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

ZolaBA írta:
2019.10.29., kedd 09:13
kaef2 írta:
2019.10.29., kedd 08:44
Mert amugy kinek is kellene a vakteszteket összehozni, megszervezni? És hát én például 15 évnyi kiskereskedelmeben eltöltött idő után sem emlékszem egyetlen esetre sem, amikor valaki vakteszt alapján vásárolt volna bármit is... különösen nem olyan esetre, amikor hosszú távra szólt volna a vásárlási folyamat eredménye.

A vaktesztelés egyszerűen testidegen a hifis döntéshozási folyamatok fényében.

Természetesen ahogy az egyéni vélemény szent, ugyanúgy az egyéni vásárlási döntés is az! Egyáltalán nem kell vakteszt alapján egyéni vásárlásról dönteni, különösen nem olyan készülékek esetén, ahol valljuk be a vakteszten hallható tartományom kívül eső, de érzéseinket jelentősen befolyásoló elemek is vannak, pl. a kinézet, a márka, és a praktikumok, értékállóság, eladhatóság, stb.

Viszont. Jelentős mennyiségű vásárlási szemponttal tömi tele a fejünket a marketing gépezet. Egy csomó plusz eszközről halljuk, hogy szükséges, és egy csomó részegységről halljuk, hogy annak minősége mennyire kritikus. Így lesz vásárlási szempont olyan dolgokból amiket az egyén talán nem is hall. Szinte mindenkinek korlátozottak az anyagi lehetőségei, ha valaki egy rendszer árába a marketing nyomásra olyan elemeket épít be, amik számára elenyésző hatásúak akkor oda fog jutni, hogy a valóban fontos komponensek, részletek árából fog engedni.

Szóval miért kell vakteszt? hogy tompítsa a marketing nyomást. Hogy vissza billenjen a realitás felé a vásárlási döntés.

Az is nagyon jó a kérdés, hogy kinek kellene a vakteszteket összehozni, megszervezni. A vaktesztek számából látszik, hogy ez bizony nem is érdeke sokaknak, akik a zavarosban halásznak és a marketing paraméterekből élnek. Szóval maradna a közösség, ami viszont erősen korlátozott lehetőségekkel bír, és ha kezdeményezne is, a saját, belső hitvitáiba fullad. Milyen jó lenne annyi kontrázást látni a fizetett marketing tesztek ellen is, mint a vaktesztek ellen...
Szerinted miért kell vakteszt ahhoz, h két pl hangfal hangján különbséget hallj? Állítom, h a konyhából megmondja MINDENKI kb 5 perc füledzés után, hogy egy B&W vagy egy Dynaudio szól. Vagy egy Cabasse. Te is simán. :smile32:

Szerintem nagyon fontos a tanulás a véleményalkotás hitelességéhez, és ehhez pont, h nem eldugni kell a komponensek nevét, hanem azzal együtt, h tetszik-e a hangja és mennyire, jól megnézni és jól megjegyezni.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”