Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Szerintem sokan összekeverték a felbontást azzal amiről Ujházy illetve itt többen írtak. Erről én is írtam már korábban, illetve régebben még Karajan egyik interjújából is idéztem. Egyszerűen arról van szó, hogy felvételen sokszor jobban érvnyesülhetnek olyan szólamok amik élő előadáson nem. Természetesen végtelen féle felvétel és előadás létezik, de az értelmező keverés nagyon sokat hozzáadhat egy zenemű megértéséhez és élvezetéhez. Persze akik olyan szerencsések, hogy hallgatás közben kottából tudják követni a zenét, azoknak nem kell ilyen mankó, de hát sajnos kevesen tehetik ezt meg. Ujházy teljesen egyértelmű amikor az interjúban erről beszél, hogy egyes embereknek (főleg akik zenével foglalkoznak) jobban tetszett a szólamok kiemelése, míg másoknak a régi, homogénebb felvétel. Sőt, még a zenekarok hangzásában is megfigyelhető ez, bár ma sajnos egyre inkább szabványosított zenekari hangzás van már. Egy ismerősömnek aki sajnos már nem él, lehetősége volt, hogy évtizedeken keresztül világszerte a leghíresebb zenekarokat hallhatta élőben saját koncerttermeikben. Azt mondta, az angol és amerikai zenekarok inkább ezt a részletező hangzást képviselik, ami olyan mintha csupa szólista ülne a zenekarban, míg a német zenekarok inkább a hangzás homogenitását hozzák elő. Nekem nagyon kevés tapasztalatom van, de valóban amikor a Londoni Szimfonikus Zenekart hallhattam a müpában, nagyon tetszett, hogy minden belső szólamot szinte külön ki lehetett hallani, míg a Bécsi vagy Berlini Filharmonikusoknál nem, ugyanakkor a bécsieknél a hangzás fénye és hangszíne volt olyan amit senki más nem tudott.
Ezért mondtam, hogy a felvétel és az élő előadás kiegészíti egymást és számomra nincs köztük hierarchia. Az én agyam felvételnél se korrigál, hanem a zenét hallgatja. :-)
Én a magam részéről jobban szeretem azt amikor a belső szólamok jól hallhatóak, nekem nagyobb élvezetet nyújt általában egy ilyen felvétel, de olyan felvételek is lehetnek jók ahol ez nincs meg (pláne ha már jól ismerem a művet és tudom, hogy ott minek kéne még szólnia :-) Régi archív felvételeknél általában más ad élvezetet.)
Az, hogy mi az a hifis "felbontás" ami sokszor szóbakerül azt nem tudom, de gyanítom hogy annak nem sok köze van a zenéhez.

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5086
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2059

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

Én úgy gondolom az élő zene - akár egy üvegpohár játék egy aluljáróban - (nem a hangosított koncert) mindig jobban esik, mint a konzerv és ez terheli az agyat legkevésbé. Itt ugyanis nem kell az agyunknak korrigálni.

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

bitrograde írta:
2019.11.07., csüt. 21:07
Aszpirin írta:
2019.11.07., csüt. 10:48
A múltkor már L5S1 leírta, hogy az nem baj, ha a felvétel egy nagyzenekari mű esetében, jobb, részletezőbb, mint amit a valóságban a helyszínen (bárhol ülve) hallasz.
Szerintem annál "részletezőbb" hang, mint egy koncertteremben - mondjuk a Kodály Központban - van, egyszerűen nem kell. Egy nagyzenekar esetén pedig az az igazi különbség a koncert- és a konzervhang között, hogy az előbbi annyira komplex, hogy agyban kell összerakni. A legtöbb rendszer csak szeretne ezért a komplexitásért a "felbontással" kárpótolni. Amikor azt mondom itt, hogy elég a "hetedik sor közepe" élménye, akkor erre (is) gondolok, meg arra, hogy nem kellene a részletek, a felbontás, meg a lélegzetvétel, meg a tér, meg a mit-tudom-én-még-mi felvételszinten való kidomborításával a zenei komplexitás mutogatását erőltetni.
Szerintem meg az igazi finom felbontás az soha nem 'kárpótol' vagy erőltet.
Vagy, ha igen, akkor az egész hifis létezés a 'komplexitás mutogatásával erőltet', és akkor helyesebb Sokol rádión hallgatni, és az egész hangzáskultúrát meg elfelejteni. A pesszimistább nézőpontok szerint amúgy is ide tart a világ....

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6134
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

bitrograde írta:
2019.11.07., csüt. 21:07
Aszpirin írta:
2019.11.07., csüt. 10:48
A múltkor már L5S1 leírta, hogy az nem baj, ha a felvétel egy nagyzenekari mű esetében, jobb, részletezőbb, mint amit a valóságban a helyszínen (bárhol ülve) hallasz.
Szerintem annál "részletezőbb" hang, mint egy koncertteremben - mondjuk a Kodály Központban - van, egyszerűen nem kell. Egy nagyzenekar esetén pedig az az igazi különbség a koncert- és a konzervhang között, hogy az előbbi annyira komplex, hogy agyban kell összerakni. A legtöbb rendszer csak szeretne ezért a komplexitásért a "felbontással" kárpótolni. Amikor azt mondom itt, hogy elég a "hetedik sor közepe" élménye, akkor erre (is) gondolok, meg arra, hogy nem kellene a részletek, a felbontás, meg a lélegzetvétel, meg a tér, meg a mit-tudom-én-még-mi felvételszinten való kidomborításával a zenei komplexitás mutogatását erőltetni.
Nézd, végső soron számomra az a fontos, hogy egy konzervzenét hallgatva mi esik jól a fülemnek, és az agyamnak, és mire mondom azt, hogy “hűha”. Az esetek legalább 99,999 százalékában olyan “konzervzenétl hallgatok, amelynek a felvételénél - még ha közönség előtt játszott élő zenéről is van szó - esélyem sem volt ott lenni, tehát az eredeti élmény ismerete nélkül akarja összerakni az agyam. De ezen nem agyalok sokat, mert számomra nem ez a lényeg, hanem a zene maga. Ha te azt várod el egy konzervzenétől, hogy úgy legyen interpretálva, mintha a Kodály Köpontban ülnél a 7. sorban, én azt őszintén el tudom fogadni, sőt még azt is, hogy minden ezen túlmenőt a zene komplexitása művi mutogatásának tartasz. Azt is elfogadom (ki vagyok én, hogy efelett ítélkezzek), hogy szerinted ennél egyszerűen nem kell több. Viszont, ha rám akarnád erőltetni, hogy mi tetsszen nekem, mi okozzon jóérzést vagy éppen zenei orgazmust nekem, egy konzervzene hallgatásánál, akkor alighanem majdnem reménytelen eset lennék számodra. És meggyőződésem, hogy sokan mások is. Mert én pl. az Amandine Beyer-féle Vivaldi lemez hallgatását akkor is az egyik legjobb konzervzenei élménynek tartom, ha pontosan tudom, hogy azt hallom, amit a mikrofonok hallottak a felvételnél, és nem azt, amit ugyanezen mű és ugyanezen előadók Kodály központban való előadásán hallanék a 7. sorban. Hogy miért, abba most kár lenne belemennünk, mert benne van nagyjából az egész előéletem, beleértve a zenei és hangszeres képzésemet is, amiből - ha hiszed, ha nem - egész kicsi gyerekkoromtól nagykamasz koromig bőven több jutott nekem, mint amennyit akkor elégségesnek tartottam volna magamnak - bár messze nem annyi, amennyi itt jónéhány fórumtársunknak. És félre ne értsd, nagyon messze áll tőlem, hogy itt most magamat helyezzem a központba vagy bárkivel szembe vagy fölé - egyszerűen csak a saját indokaimról és a saját személyes izlésem kialakulásáról van szó. Mint ahogyan mindenki másnál is.

A nagyzenekar konzervzenei hangzása, amit felhoztál, a legnehezebb téma szerintem, és valószínűleg nem fog itt a társaság soha teljes egyetértésre jutni. A rengeteg felhasználói vélemény alapján ugyanis, amit pl. az sa-cd.net-en elolvastam egy-egy konzervzene beszerzése előtt, bizton állíthatom, hogy az embereknek nagyon különböző elvárásaik lehetnek, és nagyon különböző szempontjaik is ezen elvárások direkt vagy indirekt megfogalmazásánál, a konzervzenével kapcsolatban.

Hogy robicit idézzem (fejből, a pontosság igénye nélkül), Itt a “mindenkinek igaza van” esete forog fenn.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Shinagawa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 536
Csatlakozott: 2011.12.04., vas. 17:39
Értékelés: 359

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shinagawa »

Shinagawa írta:
2019.11.07., csüt. 23:26
kaef2 írta:
2019.11.07., csüt. 21:41
Csupán a történelmi hűség kedvéért írom le:

Kurtág György előbb hallotta felvételt, mint ahogy egyáltalán felmerült, hogy írjon róla ajánlást.
Kikértük a véleményét az előadásról, hogy mielőtt megkeressük a nativedsd-t és másokat (Qobuzt, Tidalt pld) külföldön, legalább valamiféle szakmailag megkérdőjelezhetetlen véleményt kapjunk arról, hogy érdemes-e külföldön is megpróbálni terjeszteni, eléri-e a felvétel az általuk és az ítészünk által elvárt szintet. Ha már a felvétel producere jól ismeri idősebb Kurtág Györgyöt.

Nagyon őszintén és némi ürességet érezve írom le:
számomra egészen furcsa hogy valaki(k)nek egy ilyen kezdeményezés és egy ilyen hírű és elismertségű művész közreműködése kapcsán az jut az eszébe, hogy megpróbáljon a sorok között olvasni. Nem neheztelek emiatt senkire persze, de elgondolkodtatónak találom.

Azt a pénzt amit eddig beletettem a saját magánpénzemből (a kb másfél évnyi munkáról nem is beszélve) és amit a producerrel közösen beleteszünk a következő pár hónapban csak a technológiába, kicserélve a teljes mikrofon és A/D konverter, szalagos magnó útvonal kábelezését, javítjuk a tápellátást, növeljük a DSD256-ban rögzíthető csatornák számát, veszünk még mikrofonokat, szoftvereket és javítjuk az akusztikát meg általában a körülményeket, soha nem lehet megkeresni azzal hogy évente 10-12 alkalommal odajön max 30 ember és fizet egy életreszóló élményért meg a felvételekért 20e ft-ot fejenként. Még azzal sem hogy, a nativedsd.comon meg lehet venni vagy hogy lehet a Tidalon, meg Qobuzon streamelni majd, hacsak nem milliószámra töltik le és streamelik (nem fogják, ez és a következő egy tucat felvétel nem az a műfaj). Talán inkább az mocorog bennünk a producerrel, hogy valamiféle nyomot hagyjunk magunk után a világban, mintsem a haszon.

Többször leírtam, de legyen még egyszer: ezek a felvételek azok élményét próbálják meg (egyfajta faximileként) visszaadni, akik ott voltak. Akik nem voltak ott, nem fogják ugyanazt az "immerzív" élményt kapni, mint azok, akiknek az emlékeiben ott rezegnek a húrok másfél, két méterről, de ettől még igyekszünk a tőlünk tellő legjobb felvételt megcsinálni technikai értelemben és az előadók is ugyanerre törekszenek művészileg.

Lehet azon is filozofálni, hogy mennyire "objektív" egy ilyen élmény vagy felvétel, csak nem tudom érdemes-e.
Nem célja "objektívnek" lenni, mi is egyáltalán az objektivitás ebben az esetben?

A célja a maradandó élmény. Az emlék.
Ami szerintem sokkal fontosabb, mint azt esetleg itt többen gondolják.
Le a kalappal, nagyszerű kezdeményezés, kívánom, hogy sokáig bírjátok (minden tekintetben)!
Ajánlásokra, mecénásokra mindig szükség volt, a művészet már csak ilyen. Ezt lehet innen is, meg onnan is nézni, de majd az utókor dönti el, hogy mennyire volt jó(?) döntés a "támogatók" részéről részt venni az alkotói folyamatban, vagy adott esetben kiállni mellette.

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5869
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Csupán a történelmi hűség kedvéért írom le:

Kurtág György előbb hallotta felvételt, mint ahogy egyáltalán felmerült, hogy írjon róla ajánlást.
Kikértük a véleményét az előadásról, hogy mielőtt megkeressük a nativedsd-t és másokat (Qobuzt, Tidalt pld) külföldön, legalább valamiféle szakmailag megkérdőjelezhetetlen véleményt kapjunk arról, hogy érdemes-e külföldön is megpróbálni terjeszteni, eléri-e a felvétel az általuk és az ítészünk által elvárt szintet. Ha már a felvétel producere jól ismeri idősebb Kurtág Györgyöt.

Nagyon őszintén és némi ürességet érezve írom le:
számomra egészen furcsa hogy valaki(k)nek egy ilyen kezdeményezés és egy ilyen hírű és elismertségű művész közreműködése kapcsán az jut az eszébe, hogy megpróbáljon a sorok között olvasni. Nem neheztelek emiatt senkire persze, de elgondolkodtatónak találom.

Azt a pénzt amit eddig beletettem a saját magánpénzemből (a kb másfél évnyi munkáról nem is beszélve) és amit a producerrel közösen beleteszünk a következő pár hónapban csak a technológiába, kicserélve a teljes mikrofon és A/D konverter, szalagos magnó útvonal kábelezését, javítjuk a tápellátást, növeljük a DSD256-ban rögzíthető csatornák számát, veszünk még mikrofonokat, szoftvereket és javítjuk az akusztikát meg általában a körülményeket, soha nem lehet megkeresni azzal hogy évente 10-12 alkalommal odajön max 30 ember és fizet egy életreszóló élményért meg a felvételekért 20e ft-ot fejenként. Még azzal sem hogy, a nativedsd.comon meg lehet venni vagy hogy lehet a Tidalon, meg Qobuzon streamelni majd, hacsak nem milliószámra töltik le és streamelik (nem fogják, ez és a következő egy tucat felvétel nem az a műfaj). Talán inkább az mocorog bennünk a producerrel, hogy valamiféle nyomot hagyjunk magunk után a világban, mintsem a haszon.

Többször leírtam, de legyen még egyszer: ezek a felvételek azok élményét próbálják meg (egyfajta faximileként) visszaadni, akik ott voltak. Akik nem voltak ott, nem fogják ugyanazt az "immerzív" élményt kapni, mint azok, akiknek az emlékeiben ott rezegnek a húrok másfél, két méterről, de ettől még igyekszünk a tőlünk tellő legjobb felvételt megcsinálni technikai értelemben és az előadók is ugyanerre törekszenek művészileg.

Lehet azon is filozofálni, hogy mennyire "objektív" egy ilyen élmény vagy felvétel, csak nem tudom érdemes-e.
Nem célja "objektívnek" lenni, mi is egyáltalán az objektivitás ebben az esetben?

A célja a maradandó élmény. Az emlék.
Ami szerintem sokkal fontosabb, mint azt esetleg itt többen gondolják.

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Aszpirin írta:
2019.11.07., csüt. 10:48
A múltkor már L5S1 leírta, hogy az nem baj, ha a felvétel egy nagyzenekari mű esetében, jobb, részletezőbb, mint amit a valóságban a helyszínen (bárhol ülve) hallasz.
Szerintem annál "részletezőbb" hang, mint egy koncertteremben - mondjuk a Kodály Központban - van, egyszerűen nem kell. Egy nagyzenekar esetén pedig az az igazi különbség a koncert- és a konzervhang között, hogy az előbbi annyira komplex, hogy agyban kell összerakni. A legtöbb rendszer csak szeretne ezért a komplexitásért a "felbontással" kárpótolni. Amikor azt mondom itt, hogy elég a "hetedik sor közepe" élménye, akkor erre (is) gondolok, meg arra, hogy nem kellene a részletek, a felbontás, meg a lélegzetvétel, meg a tér, meg a mit-tudom-én-még-mi felvételszinten való kidomborításával a zenei komplexitás mutogatását erőltetni.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Aszpirin írta:
2019.11.07., csüt. 10:00
Na ez jó... :smile51:

Tisztelettel kérdem én a felvételen és Kurtág ajánlóján élcelődőket,

kaef2 védelmében: a My Reel Club egy nagyszerű és egyedülálló kezdeményezés leborulok.gif ,
Miután többen is megkerestek e miatt csak gyorsan szertnék tisztázni egy-két dolgot, mert valszeg félreérthetően fogalmaztam, feleslegesen írtam be dolgokat, de ezen már nem tudok változtatni.

1) NEM Kurtág Györgyre írtam az ajánlója miatt, hogy képmutató. (Róla azt írtam, hogy egyszerűen és tulajdonképpen zseniálisan leírta, amit tényleg gondol. Ebben nem volt semmi hazugság, csak finom udvariasság).

2) Azt sem gondolom, hogy Kaef képmutató lenne. Azt próbáltam írni, hogy a kultúránkban eluralkodott bizonyos fajta kényszeres képmutatás miatt, vagyis a miatt, hogy mindenhonnan ehhez hasonló 'reklámozás' folyik, valszeg észrevétlenül és akaratlanul belecsúszott egy 'kicsit képmutató' manőverbe. Egy nagyon érdekes, ötletes és jó dolog (Reel klub) e miatt egy másik dolognak tűnt fel (nagy jelentőségű zenei eseménynek, amire még maga Kurtág György is felfigyelt), és EZ A DOLOG tűnt nekem kicsit képmutatónak. Ezért írtam, hogy jobb, ha egy jó és hasznos dolog az marad, ami, és nem akar több vagy más lenni, többnek látszani. (Ez most ráadásul, mivel éppen Kurtágot keverték bele, visszájára is sült el, Ő csak látszatra ment bele a játékba, de nekem nyilvánvalónak tűnt, hogy valójában nem. Ha az maradt volna a dolog, ami, akkor ez nem fordul elő.)
Ez most már biztosan nem hangzik hitelesnek, de Kaef nekem abszolút szimpatikusnak és jó szakembernek tűnt a fórum alapján, egyáltalán nem akartam a dolgait cikizni, a kezdeményezése is nagyszerű, drukkolok is neki, hogy beinduljon, részben éppen ezért is írtam, amit írtam, és el is fogok menni a Heed-es bulira, amit Zsolttal beharangoztak.

3) TRANE: ne haragudj, igazad van, el is felejtettem, hogy már nem szoktunk összeakadni, lehúztalak a listáról (mint medve a nyuszikát)

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

gyt írta:
2019.11.07., csüt. 14:32
26 Petrucciani cd-m van. Kedvenceim a szóló lemezei. Hallgatni, nézni őt, nincsenek rá jelzők.

gyt
:napsut: :napsut: :napsut: :napsut: :napsut:

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Mathias »

chord írta:
2019.11.07., csüt. 10:27
Tovább lehet szőni,
ha ott ültünk a bemutatóteremben, vagy esetleg a kereskedő elhozta, elcipelte hozzánk a cuccot, és kedves volt, és nem nagyképű, és nem erőltetett semmit, és lazán beismerte, hogy persze, neki is lenne ebből pénze, de szerinte tényleg jól szól, stb., akkor lőttek-e az objektivitásunknak, ami pl. a hangminőség megítélését jelenti?
Valószínűleg. Mint ahogy sok mástól is változik a megítélésünk. Pl mit olvastunk a fórumon róla, mire számítunk pl az ára, felépítése, alapján, stb, stb, stb... De szerintem nem baj ez.

Online
Avatar
gyt
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 266
Csatlakozott: 2016.02.05., pén. 13:15
Értékelés: 219
Tartózkodási hely: Pomáz

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyt »

26 Petrucciani cd-m van. Kedvenceim a szóló lemezei. Hallgatni, nézni őt, nincsenek rá jelzők.

gyt
Heed, Soulines, Power-R

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

tamagaba írta:
2019.11.07., csüt. 13:38
lehoako írta:
2019.11.07., csüt. 13:25
Imádom, egy ANGYAL hagyott itt minket, amikor Ő a felhők közé költözött.
Egy száma most is megvan a fülemben, pedig ritkán hallgatom - szerintem kitalálod melyik az
Hazamegyek berakom. Neked melyik a leg-leg tőle?
Sok CDm van tőle, de kb 1 éve srácommal néztük a youtube-on, mikor kitalálta, hogy érdekli a zeneiskola és néztünk Kissint, Gavrilovot, Rubinsteint, stb. Gyerekem akkor értette meg, hogy mit jelent érezni és megélni a zenét, mikor feltűnt neki, h Michel gyakorlatilag nem billentyűket üt, hanem előhozza a zenét a semmiből. Meg is kérdezte, hogy hogy lehet úgy zongorázni, hogy az ember nem nézi a billentyűket... Mondtam neki, hogy nagyon-nagyon kell érezni és legalább annyit gyakorolni, hogy már Jedi legyen az ember.

Michel a szememben egy örökké élő Jedi, aki a kedvemért akármikor eldurrantja a visszatérés-varázslatot.

[youtube]https://youtu.be/SPeXVzn-UcI[/youtube]

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

lehoako írta:
2019.11.07., csüt. 13:25
janesz írta:
2019.11.07., csüt. 12:13
tamagaba írta:
2019.11.07., csüt. 10:52
Zongorában a törpe Petrucciani-nál leragadtam, de tisztázzuk itt most az ifjabbik Kurtágról van szó?
Vagy az idős 93 éves müvészről
Remélem nem lesz összeveszés ebből, tény, hogy vannak néha erős fogalmazások
Mindkét oldalon vannak jó gondolatmenetek, a MyReelClub-nak meg tobábbi jó felvételeket (írtam privátot)

... ha az idős mester írta, annyi zongorajátékot hallott már, hogy lehet hogy más nem jutott az eszébe (sokszor vannak ilyen egyszerü okok)
Helyesen, Michel Petrucciani a neve.
Imádom, egy ANGYAL hagyott itt minket, amikor Ő a felhők közé költözött. Franciás nyitottsága, optimizmusa és, ahogy minden ellenére sugározta a feelinget, pótolhatatlanná és utánozhatatlanná teszi őt. Csak a legnagyobb tisztelet és nagyrabecsülés nyelvén szabad róla beszélni.

"Törpének" nevezni őt kb annyi, mint háttal ülni a moziban, mikor az élet filmje megy.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

janesz írta:
2019.11.07., csüt. 12:13
tamagaba írta:
2019.11.07., csüt. 10:52
Zongorában a törpe Petrucciani-nál leragadtam, de tisztázzuk itt most az ifjabbik Kurtágról van szó?
Vagy az idős 93 éves müvészről
Remélem nem lesz összeveszés ebből, tény, hogy vannak néha erős fogalmazások
Mindkét oldalon vannak jó gondolatmenetek, a MyReelClub-nak meg tobábbi jó felvételeket (írtam privátot)

... ha az idős mester írta, annyi zongorajátékot hallott már, hogy lehet hogy más nem jutott az eszébe (sokszor vannak ilyen egyszerü okok)
Helyesen, Michel Petrucciani a neve.
Imádom, egy ANGYAL hagyott itt minket, amikor Ő a felhők közé költözött. Franciás nyitottsága, optimizmusa és, ahogy minden ellenére sugározta a feelinget, pótolhatatlanná és utánozhatatlanná teszi őt. Csak a legnagyobb tisztelet és nagyrabecsülés nyelvén szabad róla beszélni.

"Törpének" nevezni őt kb annyi, mint háttal ülni a moziban.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5309
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: lehoako »

kaef2 írta:
2019.11.07., csüt. 09:16
lehoako írta:
2019.11.07., csüt. 08:43
kaef2 írta:
2019.11.07., csüt. 08:32


Wav.... és nem tudom min játszotta le.

Látom sikerült a szarva közt a tőgyét eltalálni.
Minden kötözködés nélkül, ez egy hifiről szóló topik általában.

Szerinted mindegy, min játszotta le? Lehet, hogy csak a zene számít? Ezt sugallod, jól értem? :smile53:
Érteni vélem az iróniát - egy világhírű zeneszerző esetében talán igen....
Na akkor most Te is a szarva közt a tőgyét, de nem baj, kenyerem az irónia, de ez most nem az volt, nehari. :smile53:

Komolyan kérdeztem, hogy min játszotta le, úgyis, mint ottani hangszer, úgyis, mint otthoni lejátszórendszer.
Az otthoni lejátszórendszer tekintetében nem biztos, hogy belső hallásommal reprodukálni fogom tudni a hangélményt, de hogy hogy hallatszik egy Bözsi, egy Steinway vagy egy Yamaha, ha milyen és mekkora, azt pl sejtem. Ahogy mindenki, én is meg tudok különböztetni egy Harley Fat Boyt meg egy V-Maxot, mikor full kihúzatott egyes után bedugják kettesbe, és csukva van az ablak, meg még megy a zene is. És fülben van az 500as Lucky Strike Suzuki, amivel Kevin Schwantz (kedvenc motorversenyzőm) nyerte a vb-t 1993-ban, pedig azóta határozottam romlott a hallásom.

Mert OLYAN HANGJA VAN. Nem kábel, meg basszuscsapda, meg hallgatási hely... meg vetítés meg humbug meg porhintés...

Ha szeretném a Forma-1-et, tuttibiztos az 1.4-en hallgatnám full A-osztályú vassal és szétmennék. Az audiofil Forma-1 rajongókhoz szól a kérdés: a Forma-1-ben is van akkora különbség a verdák hangja között, mint mondjuk egy 650es Transalp meg egy 650es Africa Twin között? Vagy sajnos a sok uniformizáló szabály miatt már a Forma-1-es autók hangja is alig megkülönböztethető?

Tényleg érdekel, ha csak a hang miatt is, szívesen rászoknék a Forma-1-re. Menne szépen a háttérben, amíg főzök. :D

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

janesz írta:
2019.11.07., csüt. 12:13
tamagaba írta:
2019.11.07., csüt. 10:52
Zongorában a törpe Petrucciani-nál leragadtam, de tisztázzuk itt most az ifjabbik Kurtágról van szó?
Vagy az idős 93 éves müvészről
Remélem nem lesz összeveszés ebből, tény, hogy vannak néha erős fogalmazások
Mindkét oldalon vannak jó gondolatmenetek, a MyReelClub-nak meg tobábbi jó felvételeket (írtam privátot)

... ha az idős mester írta, annyi zongorajátékot hallott már, hogy lehet hogy más nem jutott az eszébe (sokszor vannak ilyen egyszerü okok)
Helyesen, Michel Petrucciani a neve.
Szerinted hányan vették az adást?
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
janesz
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 676
Csatlakozott: 2010.11.24., szer. 11:45
Értékelés: 406
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: janesz »

tamagaba írta:
2019.11.07., csüt. 10:52
Zongorában a törpe Petrucciani-nál leragadtam, de tisztázzuk itt most az ifjabbik Kurtágról van szó?
Vagy az idős 93 éves müvészről
Remélem nem lesz összeveszés ebből, tény, hogy vannak néha erős fogalmazások
Mindkét oldalon vannak jó gondolatmenetek, a MyReelClub-nak meg tobábbi jó felvételeket (írtam privátot)

... ha az idős mester írta, annyi zongorajátékot hallott már, hogy lehet hogy más nem jutott az eszébe (sokszor vannak ilyen egyszerü okok)
Helyesen, Michel Petrucciani a neve.
EAD UD2000, Lavardin IT, Verity Audio Finn, Acoustic Zen, Shunyata R. Hydra, Finite Elemente Spider

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

chord írta:
2019.11.07., csüt. 10:27
A lentiek kapcsán pl. kijön egy igazán fontos dolog a hifizésben.
Ezek jó kérdések de szerintem pont hogy ezek azok amik között nem kell mert nem is lehet sorrendet felállítani. Mert mindenki teljesen más úton érkezik a zenéhez.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Szerintem itt most a "mindenkinek igaza van" eset áll fenn. :-)

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: avl2 »

chord írta:
2019.11.07., csüt. 10:27
...Ha ott ültünk a koncerten/felvételkészítéskor, és volt személyes kontakt pl. az előadóval, a hangmérnökkel, megfogtuk a hangszert, stb., akkor lőttek-e az objektivitásunknak

...ha ott ültünk a bemutatóteremben, vagy esetleg a kereskedő elhozta, elcipelte hozzánk a cuccot, és kedves volt, és nem nagyképű, és nem erőltetett semmit, és lazán beismerte, hogy persze, neki is lenne ebből pénze, de szerinte tényleg jól szól, stb., akkor lőttek-e az objektivitásunknak, ami pl. a hangminőség megítélését jelenti?
szerintem feltetlenül löttek az objektivitasnak (nem csak a fentiek miatt), egyikönk sem objektiv 100%-osan, mindenki befolyasolt szubjektiven
ez nem baj, de erdemes tisztaban lenni vele, plane a lenyegtelen, rövid tavu stb. befolyasolo dolgokkal résen lenni

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6134
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

chord írta:
2019.11.07., csüt. 10:27
A lentiek kapcsán pl. kijön egy igazán fontos dolog a hifizésben.
Nevezetesen.
Ha ott ültünk a koncerten/felvételkészítéskor, és volt személyes kontakt pl. az előadóval, a hangmérnökkel, megfogtuk a hangszert, stb., akkor lőttek-e az objektivitásunknak, ami pl. a hangminőség megítélését jelenti? Mondjuk, amikor más zongoralemezeket is hallgatunk, otthon, és saját magunk számára lesz egy 'hangminőségi besorolás', és azok közé, amikor behelyezzük ezt a felvételt, arra gondolok.
Aki nem volt ott, és csak letöltötte, meghallgatja, annak tisztább véleménye lesz-e? vagy pont, hogy nem, mivel a híres, általa preferált zongorafelvételeit az életben nem hallotta élőben, de még csak azt a hangszert, vagy a helyszínt sem?
A kérdés teljesen jogos és korrekt.
Valószínűleg az a kérdés, hogy hogyan definiáljuk a HiFi-t illetve hogyan a hangminőséget.
A múltkor már L5S1 leírta, hogy az nem baj, ha a felvétel egy nagyzenekari műesetében, jobb, részletezőbb, mint amit a valóságban a helyszínen (bárhol ülve) hallasz.
Egy egyhangszeres felvételen ez a részletgazdagabb hangzás már nehezebben megfogható, de ha valaki pl. a hangminőséget úgy definiálja, hogy hallani szeretné a zongoraművész lélegzetvételét és ahogy az ujjai hozzáérnek a billentyűkhöz, akkor az is biztosan "több" lesz, mint amit a helyszínen lehet hallani, mert bizony egy zongora hangja még másfél méter távolságban is teljesen elnyomja a lélegzetvételt, vagyis ha ilyent mégis hallasz, az nem lehet valósághű. És itt jön képbe, hogy kell-e valósághű legyen? Legyen valósághű, vagy halld a lélegzetvételt? Mert a kettő kizárja egymást. Azt hiszem, ebben nem fog egykönnyen egyetértésre jutni a társaság, de szerintem nem feltétlenül.

És itt jutunk el ahhoz a kérdéshez, ill. megállapításhoz, hogy a "hangminőség" tartalmaz ugyan objektíven mérhető elemeket bőven, de megítélésében vannak hangsúlyosan szubjektív elemek is (ld. részletező-e, "zeneiség", "légiesség", stb.), és olyant is, amit véleményem szerint még a szubjektív kategóriában is nagyon nehéz definiálni, és végső soron csak intuitíven lehet megfogni (ld. természetesség - minél jobban elgondolkodunk azon, és minél pontosabban akarjuk meghatározni, hogy ez mit jelent a számunkra, annál nehezebb lesz a dolgunk...)

Szerintem.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2019.11.07., csüt. 10:52-kor.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

Az előadói teljesítmény, na, az nagyon-nagyon rázós dolog.
A múltkor már megírtam, hogy bátor dolog olyanok elé kiállni egy ráadásul túl-ismert darabbal, akik a világ legjobb felvételeit hallgatják.

És az ajánlás valóban lehetett egy 'Levelek egy fiatal költőhöz', de ez azért nem annyira biztos, de valóban van egy pici olyan árnyalat, amely óvatosságra int bárkit, aki ezzel a darabbal, mint előadó foglalkozik.

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
chord
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2009.04.15., szer. 14:42
Értékelés: 2223

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: chord »

A lentiek kapcsán pl. kijön egy igazán fontos dolog a hifizésben.
Nevezetesen.
Ha ott ültünk a koncerten/felvételkészítéskor, és volt személyes kontakt pl. az előadóval, a hangmérnökkel, megfogtuk a hangszert, stb., akkor lőttek-e az objektivitásunknak, ami pl. a hangminőség megítélését jelenti? Mondjuk, amikor más zongoralemezeket is hallgatunk, otthon, és saját magunk számára lesz egy 'hangminőségi besorolás', és azok közé, amikor behelyezzük ezt a felvételt, arra gondolok.
Aki nem volt ott, és csak letöltötte, meghallgatja, annak tisztább véleménye lesz-e? vagy pont, hogy nem, mivel a híres, általa preferált zongorafelvételeit az életben nem hallotta élőben, de még csak azt a hangszert, vagy a helyszínt sem?

Tovább lehet szőni,
ha ott ültünk a bemutatóteremben, vagy esetleg a kereskedő elhozta, elcipelte hozzánk a cuccot, és kedves volt, és nem nagyképű, és nem erőltetett semmit, és lazán beismerte, hogy persze, neki is lenne ebből pénze, de szerinte tényleg jól szól, stb., akkor lőttek-e az objektivitásunknak, ami pl. a hangminőség megítélését jelenti?

ML 512 - Heed Nexus - Spendor SP1
blog: Komolyzenei ajánló
                      
 

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Klaca »

kaef2 írta:
2019.11.07., csüt. 08:29
Klaca írta:
2019.11.07., csüt. 07:56
kaef2 írta:
2019.11.07., csüt. 07:47


Ha bármiféle fentartása lenne a felvétellel, az előadással kapcsolatban Kurtág Györgynek, akkor nem írna ajánlást....
Nincs semmi lóláb, de persze mindenki arra gondol, amire csak akar.
Bocs, nem akartam senkit megbántani. Ilyesmit amúgy is csak az "hall", aki már volt olyan helyzetben, hogy valamiért "kellett" ilyen ajánlásokat írnia. Ha Kurtágnak nem "kellett", és tényleg csak úgy önszántából, minden kérés nélkül, puszta lelkesedésből írta, akkor nem jól "hallottam". Hülyeség volt beírni, tényleg szép, kedves ajánlás.
Aki ismeri Kurtág életét, munkásságát vagy neadjisten személyesen is beszélt már vele az tudja, hogy lehetetlen befolyásolni a véleményét.

Nem rám nézve, meg a My Reel Clubra, vagy a kiadó Hunnia Recordsra, hanem rá nézve sértő a feltételezés, azt sugallmazva, hogy nem azt írta ami a valós véleménye. Nincs ilyesmire szükség szerintem.

((( Nem Neked szól a meglepődésem, és nem is Neked írom, hanem úgy általában, ezért is írom sokszoros zárójelben, de mi lenne ha egyszer nem a "dögöljön meg a másik tehene" elv alapján közelítenénk meg egy újdonságot? )))
Három dolog miatt válaszolok
- Ha napok óta nem éppen egy ilyen jellegű "ajánláson" kínlódnék, és nem azért nézegetném a netet, mert nem vagyok képes megcsinálni, akkor tényleg nem reagálnék.
- Ha nem értetted volna félre az előző beírásomat (nem a "dögöljön meg a másik tehene" típusú volt) és észrevetted volna, hogy mutattam egy pontot, ahol még mindketten fájdalom- és sérülésmentesen elhagyhattuk volna a 'sportpályát', akkor sem reagálnék.
- Már csak azért sem a "dögöljön meg a másik tehene" típusú volt, mert azt gondolom, hogy éppen az általad kezdeményezett stúdiózás stb klubhoz hasonló érdekes és jó kezdeményezéseknek tesz jót, ha "azok maradnak, amik", nem mennek bele még olyan egészen kicsiny és a kultúránkat teljesen átjáró ártalmatlan hazugságokba és képmutatásokba sem, amilyen szerintem ez az ajánlás dolog volt. Ugyanis:

Én 99.99999... százalékig biztos vagyok benne (bár nem ismerem személyesen), hogy Kurtág György nem azért írta ezt az ajánlást, mert véletlenül belebotlott a felvételbe és az iszonyúan megtetszett neki, hanem vagy azért, mert olyasvalaki kérte meg az ajánlásra, akit nem akart megbántani (pl. az előadó vagy más ismerőse) vagy "éppen nem volt pénze ebédelni" és fizettek neki az ajánlásért.

És ez nem azt jelenti, hogy "ne azt írta volna, amit gondol", hanem éppen azt hogy egészen hajszálpontosan azt írta le, amit gondol. Ugyanis, ha egy művész ember nagyon jónak tart egy előadást, akkor nem olyanokat ír, hogy "megharcolt" , "megszerezte az eszközöket" és "alázatosan tiszteli" ezt az "emberfelettien nehéz művet". És nem azért nem ezeket írja, mert ezeket ne gondolná, ne lennének igazak és szükségesek is pl. egy kimagaslóan jó előadáshoz is, hanem azért mert ezek nem elegendőek ahhoz. Akkor ír ilyeneket (őszintén), ha nem talál az előadásban mást, de nem akar senkit megbántani. Hogy értsd: Ha valaki egy Walesi bárdok előadásra azt mondja, hogy az előadó szépen megtanulta a szöveget, és egy hibát sem vétett ebben a hosszú versben, akkor az pistikének az iskolában dícséret a tanítónéni szájából, de kitérés egy kritikus szájából egy színész számára. (Latinovitsnak egyetlen méltatója sem emeli ki ezeket az erényeit)

De persze nem csak a kimagaslóan jó előadások a fontosak. Kurtág György azonban "magától" csak egy kimagaslóan jó eladást fog méltatni (de azt nem egy sajtpapírra odafirkantott pár mondattal fogja megtenni), ahogyan Reinhold Messner sem fog megnyilatkozni, amikor Erőss Zsolt megmássza az Everestet, még akkor sem, ha az is szép teljesítmény.
(Persze lehet, hogy tévedek, majd a szívedre teszed a kezed, és megmondod, hogy tényleg mindenfajta kérés nélkül írta e Kurtág az ajánlást, de mint szellemi dolgokkal foglalkozó ember nagyon csodálkoznék...)

Szóval szerintem egy jó kezdeményezést (Reel Klub) még az ilyen kis részleteket illetően is érdemes távol tartani a kultúránkban szokásos kis képmutatásoktól. (bár ezzel valszeg személyedben is sikerült -- NJ, Trane, Chord, R2D2, 33PO, Lehoako és biztos még sok más fórumtárs mellett -- egy újabb embert szereznem, aki "ősellenségének" fog tartani, de hát 'amicus Plato".)

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6134
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Na ez jó... :smile51:

Tisztelettel kérdem én a felvételen és Kurtág ajánlóján élcelődőket, hogy hallották-e már az ominózus felvételt?
Mert ha nem, segítek, én ugyanis eddig pont 6-szor hallgattam végig, egyszer a helyszínen a felvétel során, kb másfél méterre ülve a zongorától és max 2,5 méternyire a művésztől; és ötször otthon, elejétől végéig, különböző formátumokban, többek között 16/44.1 FLAC-ban is (hang szempontjából ez nem különbözik a WAV-től). Ezzel egyébként rövid idő alatt bekerült az általam húsz leghalgatottabb komolyzenei felvétel közé, és jelenleg egyik nagy kedvencem.

Ha a hifit úgy definiáljuk, hogy a rögzítésről reprodukált mű mindenben a lehető legjobban megközelítse a helyszínen hallható "valódi, természetes" hangszerhangot, akkor ez a felvétel - nagyjából mindegy, hogy milyen formátumban CD-től felfelé - biztosan nagyon hi-fi, mert nagyon jól hozza a helyszanen tapasztalt hangot. (Rudibácsinak: igen, ez maga a "természetes" zongorahang a digitális felvételen is, és tudom, hogy Te a "természetességért" rajongsz; többieknek: nem véletlen, hogy ezt ajánlottam egy formátum-felismerő vakteszthez, mert CD formátumban is annyira jó, hogy képzett/gyakorlott fül és nagyon jó rendszer kell a 16/44.1 és mondjuk 24/192 közötti különbség kihallásához.). Amióta ezt a felvételt a helyszíni ottlét után otthon saját rendszeren hallottam, azóta sokkal nyugodtabb vagyok, hogy már valódi, a fenti definíciónak megfelelő hi-fi rendszerem van (persze mindennél van jobb, tehát hifiből is van "hifibb", természetesen, tehát nem áltatom magam azzal, hogy a rendszerem a legjobb, de biztosan eléggé hi-fi...), és lesz@rom, mások hogy gondolják.

kaef2 védelmében: a My Reel Club egy nagyszerű és egyedülálló kezdeményezés leborulok.gif , és amiatt, hogy ez itt nálunk, Magyarországon történik, a hifis közösség tagjainak inkább szerencsésnek kellene érezzék magukat, ahelyett, hogy látatlanban/hallatlanban mindenféle élcelődéssel és az ajánlatíró motivációit firtató támadásokkal reagáljanak. A - kaef2-t plagizálva - "dögöljön mehg a szomszéd tehene"- hozzáállás helyett büszkék kellene legyünk, hogy egy ilyen nagyszerű dolog nálunk zajlik, és lehetőségünk van részeseinek lenni.

Nem mellesleg: Kurtág György ajánlójának minden szavával egyetértek, és nagyon nagy valószínűséggel a túlnyomó többség egyet fog érteni, aki meghallgatja a felvételt.

Just my two pence, és bocsánat az indulatos hangvételért.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2019.11.07., csüt. 10:05-kor.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”