Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3333
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

diagnet írta:
2020.02.17., hétf. 20:15
A dac-al bármit csinálnak -ésszerű határok között- nem lehet a gyártási költséget kiugróan megemelni. A jelenleg forgalomban lévő alkatrészekből összelegózott megoldások anyagköltsége legfeljebb párszáz usd. A dac hangját nem a megmunkálási minőség határozza meg, hanem az áramköri sajátosságai. Az agyonintegrált chipeknek köszönhetően nagy mozgástér nincs és filléres dolgokon múlik a végeredmény, relatív olcsó a fejlesztése.
Pár száz dolláros DAC úgy is szól, mint az ára. Se jobban, se rosszabbul.
Nyomokban sem fog hasonlítani egy pár ezer dollároshoz, az meg egy pár tízezer dollároshoz.
És ettől a pillanattól fogva a dolgok a helyére is kerültek.

Talán erről meg kellene kérdezni az MSB-t, EMM Labs-t, dCS-t, Esoteric-et, Core Audiot....
Gyanítom, nem ez a véleményük a DAC témáról.

Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 972
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 581

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

Aszpirin írta:
2020.02.17., hétf. 20:56
La_Valse írta:
2020.02.17., hétf. 20:46
Ez bit/sec és nem 1/sec.
Á, már értem hol tévedtem leborulok.gif
Köszi a korrigálást.
De a mondandóm lényegén nem változtat, mert úgyis bőven a megahertzes tartományban van. Vagy ez sem igaz?
De, nagyon is igaz, tízmegahertzes akár. Csak hasogattam a szőrszálat, elnézést. :rolleyes:
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

La_Valse írta:
2020.02.17., hétf. 20:46
Ez bit/sec és nem 1/sec.
Á, már értem hol tévedtem leborulok.gif
Köszi a korrigálást.
De a mondandóm lényegén nem változtat, mert úgyis bőven a megahertzes tartományban van. Vagy ez sem igaz?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 972
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 581

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

Ez bit/sec és nem 1/sec.
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

La_Valse írta:
2020.02.17., hétf. 20:35
Aszpirin írta:
2020.02.17., hétf. 18:03
- egyrészt a digitális kábelek bőven hangfrekvencia feletti jelet szállítanak (bocs a pongyola megfogalmazásért), csak példának okáért, egy 24 bit / 192 kHz PCM jel AES/EBU-n vagy S/PDIF-en _minimum_ 24 x 2 x 2 x 1.02 x 192 kHz-es (az első 2-es szorzó két csatorna miatt, a második 2-szeres szorzó az F2F miatt van, az 1,02-es szorzó pedig a státuszbitek körülbelül 2%-os arányát adja hozzá), vagyis ha jól számolok, ez nagyjából 18,8 MHz (ha rosszul számoltam, akkor több :D ), ez tudtommal már eléggé rádiófrekvencia... Igen, valahol egy audio-jelet kódol, de hol van ez már a hangfrekvenciától? Vagy a digitális kábelek nem is kábelek már?
Az már igaz, hogy az s/pdif nem hangfreki, de a BMC jelhez, (biphase mark coding) így nem lehet frekvenciát társítani. Amit kiszámoltál, az inkább bitráta. :D
Miért, a BMC az nem az F2F egy másik megnevezése (vagy fordítva)? Mert emiatt szoroztam 2-vel az egészet, és ezt bele is írtam a szövegbe, ha jobban megnézed. (és nem, pont emiatt a 2-es szorzó miatt nem bitráta)
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 972
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 581

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

Aszpirin írta:
2020.02.17., hétf. 18:03
- egyrészt a digitális kábelek bőven hangfrekvencia feletti jelet szállítanak (bocs a pongyola megfogalmazásért), csak példának okáért, egy 24 bit / 192 kHz PCM jel AES/EBU-n vagy S/PDIF-en _minimum_ 24 x 2 x 2 x 1.02 x 192 kHz-es (az első 2-es szorzó két csatorna miatt, a második 2-szeres szorzó az F2F miatt van, az 1,02-es szorzó pedig a státuszbitek körülbelül 2%-os arányát adja hozzá), vagyis ha jól számolok, ez nagyjából 18,8 MHz (ha rosszul számoltam, akkor több :D ), ez tudtommal már eléggé rádiófrekvencia... Igen, valahol egy audio-jelet kódol, de hol van ez már a hangfrekvenciától? Vagy a digitális kábelek nem is kábelek már?
Az már igaz, hogy az s/pdif nem hangfreki, de a BMC jelhez, (biphase mark coding) így nem lehet frekvenciát társítani. Amit kiszámoltál, az inkább bitráta. :D
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 512
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 574

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: diagnet »

LIMAR írta:
2020.02.17., hétf. 13:12


Amúgy annak is kicsi a valószínűsége, hogy valaki egy 250000 dolláros hangfalon 300 dolláros DAC-ot fog hallgatni.
Még 3000 dollárost sem.
Az első kábulatból felocsúdva azért korrektül leírta, hogy igen jelentős a különbség a két DAC között.
Egészséges lelkületű embert nem szabadna, hogy frusztráljon a DAC-ja, vagy bármelyik komponense fogyasztói árának aránytalansága.
A cikkre adott reakciók tökéletesen rávilágítanak a hifihez való hibás viszonyuláshoz.
Az ipar 4.0 korában a műszaki érdeklődésű kütyüző célközönségnek illene már olyan ismeretek birtokában lenni, amivel fel tudják becsülni, hogy miért nem kell az alacsony szériás, 300kg-os, óriási nyersanyag és szerszámozottság igényű termékeknek egy ársávban mozogni a pl. holland egyetemisták által tervezett, kínában tömeggyártatott DAC-okkal.
A dac-al bármit csinálnak -ésszerű határok között- nem lehet a gyártási költséget kiugróan megemelni. A jelenleg forgalomban lévő alkatrészekből összelegózott megoldások anyagköltsége legfeljebb párszáz usd. A dac hangját nem a megmunkálási minőség határozza meg, hanem az áramköri sajátosságai. Az agyonintegrált chipeknek köszönhetően nagy mozgástér nincs és filléres dolgokon múlik a végeredmény, relatív olcsó a fejlesztése.

Ezzel szemben egy legyártott hangszórót, kasztnit már nem lehet utólag hangolni, tuningolni. Ha ott valami nem jó, akkor az örökre olyan marad, vagy lehet újra tervezni/gyártani. Tökéletesre kell törekedni, mert a fizikai térben mechanikus munkát végez és ez az amit a legnehezebb pontosan reprodukálni.
Ezért drága és meghatározó a hangsugárzó választás.

Avatar
ecdhkex
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2020.02.15., szomb. 01:41
Értékelés: 18

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ecdhkex »

Aszpirin írta:
2020.02.17., hétf. 20:02
Pedig elég érdekes annak a diskurzusnak az "anatómiája". Fölmerült a kérdés, hogy kell-e árnyékolás a digit kábelekhez. A kérdés jogos, ilyesmiről kellene szóljon a kábelezzünk topik. Erre én betettem, hogy nekem épp egy nem árnyékolt digit kábelem van, és utaltam rá, hogy nagyon elégedett vagyok vele.
Szerintem sokunk elégedett az árnyékolatlan LAN kábelével is.
Bár... ha megtudnák hogy árnyékolatlan... :)

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

kupecke írta:
2020.02.17., hétf. 19:42
Ezt a milliós kábelekről folytatott eszmecsere kapcsán citálom ide, de nem offolom szét a másik topikot, adok munkát az új modiknak :D
Pedig elég érdekes annak a diskurzusnak az "anatómiája". Fölmerült a kérdés, hogy kell-e árnyékolás a digit kábelekhez. A kérdés jogos, ilyesmiről kellene szóljon a kábelezzünk topik. Erre én betettem, hogy nekem épp egy nem árnyékolt digit kábelem van, és utaltam rá, hogy nagyon elégedett vagyok vele. Mellesleg betettem egy keresztmetszeti képet a szerkezetéről. Erre egy harmadik megkérdezte, hogy ez a kábel az? ... és belinkelt egy az enyémre hasonlító milliós kábelt egy webshopból. A negyedik pedig fölháborodott, hogy ez mekkora átverés, és innentől jött a szokásos csimbum. Én meg már alig bírtam megmagyarázni, hogy nem, nem milliós volt, amit vettem, hanem annak a töredéke. Kellett nekem hozzászólni az árnyékolás-kérdéshez :rolleyes:, ami valahogyan el is vesztődött az éterben.

Btw.: zenehallgatás közben Szókratészt kellene olvasnom. Meg is teszem, mert most szégyellem magam a műveletlenségem miatt.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Nem tudom kinek mit jelet a "High-end" mind kifejezés, de én személy szerint nem szeretem, általában kerülöm is. Kicsit túlzó, felsőbbrendűséget sugárzó, megosztó és mintha kicsit visszataszító is lenne. Másrészről mikortól az meddig nem az? Szerintem akik itt vagyunk azokat inkább a minőségi zenehallgatás vezérel. Ez pedig számtalan úton módon elérhető.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5899
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7231
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

ecdhkex írta:
2020.02.17., hétf. 19:40
asebestyen írta:
2020.02.17., hétf. 19:37
Az érdekes itt számomra az, hogy miként tudnak egyesek low end-ből is marha jó hangot csinálni, míg más a high endből se. De lehet ez tök más terület is, nem kell hifi legyen, pl kert. Na jó, az audiofil zene tiszta rezgéseire (jelentsen ez bármit) még a gazok is jobban nőnek. :D
Kezdjük, ott, hogy mi a low-end és mi a high-end definíciója? Szerintem már ebben sem lenne túl nagy egyetértés.
Nem szabad világosan meghatározni semmit, mert így bármire rá lehet fogni akármelyiket. És ez rendszerint meg is történik. :rolleyes: :)
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1362
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1275

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kupecke »

ecdhkex írta:
2020.02.17., hétf. 19:40
asebestyen írta:
2020.02.17., hétf. 19:37
Az érdekes itt számomra az, hogy miként tudnak egyesek low end-ből is marha jó hangot csinálni, míg más a high endből se. De lehet ez tök más terület is, nem kell hifi legyen, pl kert. Na jó, az audiofil zene tiszta rezgéseire (jelentsen ez bármit) még a gazok is jobban nőnek. :D
Kezdjük, ott, hogy mi a low-end és mi a high-end definíciója? Szerintem már ebben sem lenne túl nagy egyetértés.
A ruppótlan senkitől indulhatunk felfelé :rolleyes:

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

asebestyen írta:
2020.02.17., hétf. 19:37
Az érdekes itt számomra az, hogy miként tudnak egyesek low end-ből is marha jó hangot csinálni, míg más a high endből se. De lehet ez tök más terület is, nem kell hifi legyen, pl kert. Na jó, az audiofil zene tiszta rezgéseire (jelentsen ez bármit) még a gazok is jobban nőnek. :D
Akkor valami nem stimmel a szomszédban, mert nálam túl jól nőnek a gazok :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1362
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1275

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kupecke »

Többen leírták már e fórumon is, ha jobban belegondolunk, ez a hifizés nem a készülékekről szól. Rólunk. Bepillantottam ide, meg a kábeles részbe, teljesen mást kerestem, de bizonyára nem véletlenül akadtam az idézetre. Ha már előtte is Szókrátész volt, ez is ide illik
"Aki nem elégedett azzal, amije van, nem lenne elégedett azzal sem, amire vágyakozik."
Ezt a milliós kábelekről folytatott eszmecsere kapcsán citálom ide, de nem offolom szét a másik topikot, adok munkát az új modiknak :D

Avatar
ecdhkex
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2020.02.15., szomb. 01:41
Értékelés: 18

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ecdhkex »

asebestyen írta:
2020.02.17., hétf. 19:37
Az érdekes itt számomra az, hogy miként tudnak egyesek low end-ből is marha jó hangot csinálni, míg más a high endből se. De lehet ez tök más terület is, nem kell hifi legyen, pl kert. Na jó, az audiofil zene tiszta rezgéseire (jelentsen ez bármit) még a gazok is jobban nőnek. :D
Kezdjük, ott, hogy mi a low-end és mi a high-end definíciója? Szerintem már ebben sem lenne túl nagy egyetértés.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5899
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7231
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Az érdekes itt számomra az, hogy miként tudnak egyesek low end-ből is marha jó hangot csinálni, míg más a high endből se. De lehet ez tök más terület is, nem kell hifi legyen, pl kert. Na jó, az audiofil zene tiszta rezgéseire (jelentsen ez bármit) még a gazok is jobban nőnek. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

kupecke írta:
2020.02.17., hétf. 19:04
Miért is járunk ide a low end területéről?
Én személyesen kifejezetten örülök, hogy a "low-end" álláspontot is képviseli valaki, és emlékeztet arra, hogy a drága audiofil eszközök nélkül is lehet boldog életet élni (mit több, talán épp anélkül lehet boldogabbat).
Szóval részemről megy a LÁJK :rolleyes:
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
ecdhkex
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2020.02.15., szomb. 01:41
Értékelés: 18

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ecdhkex »

Aszpirin írta:
2020.02.17., hétf. 18:50
A digitális jelátvitellel kapcsolatban amit írtál, azt nem vitatom (bár van benne egy icipici csúsztatás, de az teljesen lényegtelen a kérdésben). Ebben a topikban viszont most nem mennék bele, hogy mi hallható és mi nem a digitális audio átvitelnél (különösen az általam említett módozatoknál), mert ez tapasztalatom szerint never ending story, és a kábel áránál jóval komolyabb (szakmai) érvek sorakoznak mindkét oldalon pro és kontra is. Ha gondolod, tárgyaljuk ki (n-edszer) a kábeles topikban, de ha új vagy itt, készülj fel rá, hogy nagyon heves indulatokat vált ki egy ilyen vita (sajnos).
Vannak dolgok amikbe szerintem kár belemenni, főleg egy online felületen. Baráti körben is heves indulatokat váltanak ki ezek a témák általában. Nekem nem célom meggyőzni senkit arról, hogy ugyanazt gondolja mint én. Az emberi érzékelés egy annyira ingoványos és nehezen feltérképezhető terület, hogy pl. tapasztalásról beszélni, pláne vitatkozni, valóban never ending story. Annyi időm meg nincs erre :)

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1362
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1275

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kupecke »

Miért is járunk ide a low end területéről?
"Igazi filozófus lévén, Szókratész szentül meg volt győződve arról, hogy a bölcs ember ösztönszerűleg igénytelen életet él. Ő maga még cipőt sem hordott; de ugyanakkor a piac szelleme sokszor rabul ejtette, és kiment, hogy az árukban gyönyörködjék. Amikor egy barátja aziránt érdeklődött, hogy miért teszi ezt, Szókratész ezt válaszolta:
- Azért szeretek odamenni, mert ott fedezem fel, hogy annyi minden nélkül is tökéletesen boldog vagyok.
A lelkiség nem annak a tudása, hogy mit akarsz, hanem annak a megértése, hogy mire nincs szükséged."
Anthony de Mello

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Aszpirin írta:
2020.02.17., hétf. 18:57
tamagaba írta:
2020.02.17., hétf. 18:47
rakjuk elé a 300 dollárs DAC-ot a 200 ezer dolláros szuperdoboz elé - csak úgy heccből - had boruljon az a bili
Ki hozza a 200ezer dolláros szuperdobozt? :D Én rögtön benevezek hallgatónak :D
Az enyém annyi volt, de a feléért vihető. ;) :D
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

tamagaba írta:
2020.02.17., hétf. 18:47
rakjuk elé a 300 dollárs DAC-ot a 200 ezer dolláros szuperdoboz elé - csak úgy heccből - had boruljon az a bili
Ki hozza a 200ezer dolláros szuperdobozt? :D Én rögtön benevezek hallgatónak :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5084
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2057

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

Robici írta:
2020.02.17., hétf. 15:06

Valószínűleg azért mert a hifis hobbi csak részben (sok esetben meg egyáltalán nem - de ez már cinizmus részemről) szól a zenéről. Van akit egyszerűen érdekel a technikai része mint más technikai hobbi esetén.
Ez igaz, amit írsz, de azért az audiózás nemcsak technikai hobbi. Több annál. Az élet, a természet hihetetlenül komplex valami. A zene élvezete például nemcsak szellemi hatásként érvényesül, hanem a testünket érő fizikai hatásként. És itt van értelme annak a sok erőfeszítésnek, amit az audiofil hangzás eléréséért teszünk. Mert az audiofil, természeteshez közelebb álló zene jobban hat a testünkre, mert tisztább rezgésekből áll. Ezért törekszünk állandóan a minél jobb hangzás felé, mert tudat alatt hiányoljuk a természetes rezgéseket. Állítólag a mély hangok, a dobok hangja a gyökér csakrát hozza rendbe, életerőt ad a testnek, energizál. Ezért vágyunk annyira jó mély hangokat hallani.
A saját életemből egy példa. Minden évben eltöltünk egy hetet Balatonfüreden. Imádom a helyet, nagyon jó ott lenni. De a hét vége felé már azt érzem, hogy hiányzik a rendszer hangja, alig várom, hogy hazaérve bekapcsoljam és feltegyek valami jó lemezt.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

ecdhkex írta:
2020.02.17., hétf. 18:27
Aszpirin írta:
2020.02.17., hétf. 18:03

Azt írja a 4-es pontban, hogy csak az induktivitás, a fajlagos kapacitás, és a rezisztencia számít a kábelnél. A kábelgeometria hangfrekvenciás átvitelnél nem - azt azért megjegyzi, hogy rádiófrekvenciánál azért már "kezd számítani". Csakhogy:

- egyrészt a digitális kábelek bőven hangfrekvencia feletti jelet szállítanak (bocs a pongyola megfogalmazásért), csak példának okáért, egy 24 bit / 192 kHz PCM jel AES/EBU-n vagy S/PDIF-en _minimum_ 24 x 2 x 2 x 1.02 x 192 kHz-es (az első 2-es szorzó két csatorna miatt, a második 2-szeres szorzó az F2F miatt van, az 1,02-es szorzó pedig a státuszbitek körülbelül 2%-os arányát adja hozzá), vagyis ha jól számolok, ez nagyjából 18,8 MHz (ha rosszul számoltam, akkor több :D ), ez tudtommal már eléggé rádiófrekvencia... Igen, valahol egy audio-jelet kódol, de hol van ez már a hangfrekvenciától? Vagy a digitális kábelek nem is kábelek már?

- másrészt, ha jól tévedek, a kábelgeometria igencsak befolyásol(hat)ja a fenti három paramétert, illetve azt is, hogy minél kevesebb "crazy RLC characteristics" legyen a kábelben ugye.

Tehát a kábelgeometria mégiscsak számítana? Hmmm. Lehet, hogy tévedek, de szerintem TALÁN igen.
(tul. képpen ez már a "kábelezzünk" topikba illene, de az itteni vitához tartozik)

(erről valahogy a világ egyik legtöbb példányban eladott és legnagyobb bevételt hozó, több kiadást is megért, (digitális) fotózási "recepteket" megmondó stílusban felsoroló fotós könyve jut eszembe, amelynek a szerzője nem fotós, hanem újságíró. De mivel "jól megmondta", rendkívül sikeres lett a könyv. Képzett fotósok vagy felhergelik magukat, vagy cak legyintenek egyet rajta).
Nem biztos, hogy értem a mondandód lényegét. Ha jól értem a linkelt cikk lényegét, akkor ő a "hallható" hatásokról ír. Szerintem arról semmilyen vita nincs, hogy a kábel, mint a jeltovábbításban résztvevő fizikai közeg nagyon is számít a jelátvitel szempontjából. És most kábel alatt talán a kábelt mint egységet kellene érteni, csatlakozókkal együtt. Hiszen nem véletlen az, hogy pl. a digitális HDMI kábelek duplán szigeteltek (ha jól tudom). Az is tény viszont, hogy a digitális jelátvitel pontosan azt hivatott megakadályozni, hogy a jelátvitel lényegesen jobban tűrje a fizikai közeget érő külső behatásokat. Gondoljunk csak a földi sugárzású analóg tv adásra és az azt leváltó digitális adásra. A fizikai közeg ugyanaz, az adótorony helyzete ugyanaz, mégsem lehet összehasonlítani a kapott minőséget.
Pedig csak arra adtam választ amit Mr.Aczel írt, sem többre, sem kevesebbre. Azt mondja, hogy nem számít a kábel, mert... és itt már nem ismétlem, legfeljebb az olyan demagóg kijelentések érdemelnek még figyelmet, hogy az audio jel nem tudja, hogy a kábel drága-e vagy olcsó (önmagában igaz, de mégis mire érv ez?).

A digitális jelátvitellel kapcsolatban amit írtál, azt nem vitatom (bár van benne egy icipici csúsztatás, de az teljesen lényegtelen a kérdésben). Ebben a topikban viszont most nem mennék bele, hogy mi hallható és mi nem a digitális audio átvitelnél (különösen az általam említett módozatoknál), mert ez tapasztalatom szerint never ending story, és a kábel áránál jóval komolyabb (szakmai) érvek sorakoznak mindkét oldalon pro és kontra is. Ha gondolod, tárgyaljuk ki (n-edszer) a kábeles topikban, de ha új vagy itt, készülj fel rá, hogy nagyon heves indulatokat vált ki egy ilyen vita (sajnos).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2321
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Én azt furcsállom, hogy a feltételezés szerint két teljesen különböző felépítésű gyártójú kábel amennyiben R-L-C értékekben megegyezik akkor ugyanúgy kellene szólni? gondolkodik.gif Sajnos se igazolni se cáfolni nem tudom....
De a kábel geometria, az anyag szerkezete azért ugyanolyan jelentőséggel bír. Én inkább úgy érzem, hogy a szerző nem tulajdonít neki jelentőséget (?) Egyébként sok mindennel egyetértek, a 3. pont a kedvencem (Hangfal fontossága, szerintem is)
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
ecdhkex
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2020.02.15., szomb. 01:41
Értékelés: 18

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ecdhkex »

Aszpirin írta:
2020.02.17., hétf. 18:03

Azt írja a 4-es pontban, hogy csak az induktivitás, a fajlagos kapacitás, és a rezisztencia számít a kábelnél. A kábelgeometria hangfrekvenciás átvitelnél nem - azt azért megjegyzi, hogy rádiófrekvenciánál azért már "kezd számítani". Csakhogy:

- egyrészt a digitális kábelek bőven hangfrekvencia feletti jelet szállítanak (bocs a pongyola megfogalmazásért), csak példának okáért, egy 24 bit / 192 kHz PCM jel AES/EBU-n vagy S/PDIF-en _minimum_ 24 x 2 x 2 x 1.02 x 192 kHz-es (az első 2-es szorzó két csatorna miatt, a második 2-szeres szorzó az F2F miatt van, az 1,02-es szorzó pedig a státuszbitek körülbelül 2%-os arányát adja hozzá), vagyis ha jól számolok, ez nagyjából 18,8 MHz (ha rosszul számoltam, akkor több :D ), ez tudtommal már eléggé rádiófrekvencia... Igen, valahol egy audio-jelet kódol, de hol van ez már a hangfrekvenciától? Vagy a digitális kábelek nem is kábelek már?

- másrészt, ha jól tévedek, a kábelgeometria igencsak befolyásol(hat)ja a fenti három paramétert, illetve azt is, hogy minél kevesebb "crazy RLC characteristics" legyen a kábelben ugye.

Tehát a kábelgeometria mégiscsak számítana? Hmmm. Lehet, hogy tévedek, de szerintem TALÁN igen.
(tul. képpen ez már a "kábelezzünk" topikba illene, de az itteni vitához tartozik)

(erről valahogy a világ egyik legtöbb példányban eladott és legnagyobb bevételt hozó, több kiadást is megért, (digitális) fotózási "recepteket" megmondó stílusban felsoroló fotós könyve jut eszembe, amelynek a szerzője nem fotós, hanem újságíró. De mivel "jól megmondta", rendkívül sikeres lett a könyv. Képzett fotósok vagy felhergelik magukat, vagy cak legyintenek egyet rajta).
Nem biztos, hogy értem a mondandód lényegét. Ha jól értem a linkelt cikk lényegét, akkor ő a "hallható" hatásokról ír. Szerintem arról semmilyen vita nincs, hogy a kábel, mint a jeltovábbításban résztvevő fizikai közeg nagyon is számít a jelátvitel szempontjából. És most kábel alatt talán a kábelt mint egységet kellene érteni, csatlakozókkal együtt. Hiszen nem véletlen az, hogy pl. a digitális HDMI kábelek duplán szigeteltek (ha jól tudom). Az is tény viszont, hogy a digitális jelátvitel pontosan azt hivatott megakadályozni, hogy a jelátvitel lényegesen jobban tűrje a fizikai közeget érő külső behatásokat. Gondoljunk csak a földi sugárzású analóg tv adásra és az azt leváltó digitális adásra. A fizikai közeg ugyanaz, az adótorony helyzete ugyanaz, mégsem lehet összehasonlítani a kapott minőséget.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”