Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Reverb írta:
2020.02.18., kedd 22:10
Vélemény:

Új és ismeretlen világba révedtem, egyszerűen hihetetlennek tűnt, ahogy egy velem egyidős avítt, meghaladott világ itt felejtett képviselője visszalopja magát a fülemben, mi több, szívembe. Ez a teljesen valószerűtlen élmény megszerette velem ezt a régi-új ismeretlen világot, ami banális, hiszen itt volt előttem, fiatalkoromban egyszer már átéltem. Azután ezen a vonalon maradva leltem rá egy HPM 300 típusra, amely a Pioneer klasszikus – magasra hangolt - hangtónusát az amerikai feszes sub basszussal ötvözte, parádés összhanggal, ami nem utolsó sorban az akkori kor legnagyobb akusztikai mérnökének, Bart Locanthi kézjegyét viseli és munkáját dicséri (JBL L100).
Egyetértek. Szerintem hangfal építés, tervezés, fejlesztés területén már mindent megalkottak, kitaláltak, kipróbáltak kb a '80-as évek elejéig. Nem véletlen, hogy egyes vintage dobozok ára iszonyúan megnőtt az utóbbi pár évben. Az emberek felfedezték, hogy azok is jók, sőt nagyon sokszor jobbak mint mai társaik. A pioneer HPM szériát én is kifejezetten jónak tartom. Volt Pionner HPM 700, HPM 100 is. A vintage JBL-ek pedig a mai napig szívem csücskei... :smile32:
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 13:22
Yamaha NS10-est
igen, és stúdió, hangmérnők, loudness war és a dinamika kompresszió... Mindig visszatérünk ide, talán nem véletlenül.

Egy-egy élőzenei élmény után az ember hazamegy és rájön, hogy kanyarban sincs a hifi. Minap elcibáltak színházba és az első sorban ültünk a zenekari ároktól 1 méterre. Furcsa kettősség, egyszerre láttam a zenészeken, hogy milyen rohadtul unják és egyszerre hallgattam olyan hangot amit a hifi talán sosem fog tudni otthon. Persze költhetünk a hifire még többet, széttéphetjük egymást a fórumon, hogy melyik gyártó zsebét tömjük, mennyiért vegyünk DAC-ot, stb. De sosem lesz élő zene, csak reszeljük a kocka sarkát, hátha megtanul gurulni mint egy golyó.

Fapaci ezerszer leírta nekünk, hogy kellenek a stúdiós műveletek, vágások, szűrések, kompressziók egyebek - és ezt mindig értettük is, be is láttuk, csak talán sosem fogadtuk/fogadtam el. Azon gondolkodtam, hogy technológia váltásra lesz szüksége a zene visszajátszásnak, ha közelíteni akarunk az élő hanghoz. A jelenlegi irány sokunk szemében csak a végtelen pénzégetés, egy a célnál jóval alacsonyabb hegycsúcs felfelé. És ezt tudat alatt mindenki érzi talán, nem véletlen a hatalmas feszültség.

Érdekes mód mindenki egyetért azzal, hogy a tömörített zene, pl. az mp3 iszonyatos, nem megengedhető veszteség a forrás oldalon. Ahogy a bitráta kérdésben is arra felé haladunk, hogy egyre több kell, hogy közelítsük az élő zenét. Akkor miért ez a könnyed beletörődés pl. a kompresszióba? ahogy egy mp3 tömörítésben elveszett adat sem állítható vissza, úgy a kompresszióban elveszett sem. Talán egyszer előre lép az ipar ebben is, mert a mai erős pc-s technika már on-the-fly könnyedén alkalmas rá, hogy egy album ne a tömörített, lerontott zenét tartalmazza, hanem az eredeti anyagot, teljes dinamika tartományt és majd a lejátszó eszköz a hangerő és akár a háttérzaj alapján kompresszál. Aztán persze lehet, hogy ez csak álom marad, mert gazdasági érdek, hogy egy olcsóbb de jobb technológiájú hifi ne zenélje le a hájendet :)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Reverb
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2019.06.17., hétf. 21:29
Értékelés: 18

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Reverb »

Vélemény:
Amatőr alkalmi zenerajongóként gondoltam megosztom veletek laikus tapasztalatomat az általam eddig hallgatott és tartósan, vagy átmenetileg birtokolt - főként - vintage hangsugárzókról. Az alsó-közép piaci szegmensből gyűjtöttem véleményt, ezekből sikerült is néhány modellt szenvedélyből beszereznem, hogy azokat egymással összemérve szerezzek elfogultságmentes tapasztalatokat. Érdekes tanulság volt felfedezni,hogy egy-egy márkán belüli típusok között mennyire jellemező áthallások, tipizálható rokon tulajdonságok, mint védjegyek ismerhetők fel. Irigylem azokat, akik életük során egy fejlődési ív csúcsán találják meg a végleges, keresett hangot. Én azt hittem, hogy 40x évesen ez nekem is sikerült, hogy elérkezett ez az állapot, mikor sikerült megtalálni az addig hallott és legjobbnak vélt angol hangsugárzókat a B&W, Mission, MS, Heybrook vonalon. De tévedtem.
A folyton ott mocorgó elégedetlen kíváncsiság (emberiség átka) és korral járó melankolikus zenei stílusok elragadó világa azonban tovább sodort és véltem felfedezni más, az akusztikus műfajokat direktebb módon artikuláló német (Heco, Braun, Canton, MB Quart) vetélytársakat, melyek szintén elbűvöltek. Majd véletlenül hozzám került egy 1972-es évjáratú kopottas furnér dobozos, semmi rendkívülit nem ígérő 2 utas Pioneer CS-E320 típusú kis polc hangsugárzó, ami teljesen összezavart, ledöntve bennem az addig tapasztalati úton szerzett és gondosan felépített – a marketing és PR világ által megtámogatott – előítéleteket, mítoszokat.
Új és ismeretlen világba révedtem, egyszerűen hihetetlennek tűnt, ahogy egy velem egyidős avítt, meghaladott világ itt felejtett képviselője visszalopja magát a fülemben, mi több, szívembe. Ez a teljesen valószerűtlen élmény megszerette velem ezt a régi-új ismeretlen világot, ami banális, hiszen itt volt előttem, fiatalkoromban egyszer már átéltem. Azután ezen a vonalon maradva leltem rá egy HPM 300 típusra, amely a Pioneer klasszikus – magasra hangolt - hangtónusát az amerikai feszes sub basszussal ötvözte, parádés összhanggal, ami nem utolsó sorban az akkori kor legnagyobb akusztikai mérnökének, Bart Locanthi kézjegyét viseli és munkáját dicséri (JBL L100).

Megint azt hittem ennél tovább már nincsen, nem lehet… Pár hete a barátom ismét egy kis Pionner 1981-es sugárzóját kínálta fel nekem megvételre, ami S-x10 típusra hallgat és ami nem nagyobb, mint 35x20 cm méretű dobozka. Ami kijön ebből az apró dobozból az megdöbbentő. Akkora hangszínpadot rajzol egy 20 m2-es szobába, ami lehetetlen, ilyen mérvű jelenlét és térábrázolás fizikailag szinte képtelenség ekkora dobozból. Már-már vetekszik az etalonnak számító – és azóta szintén új iskolát teremtő modifikált – hatalmas hangú Orion HS-400-al…

Azóta már nem tudom, hogy a hangnak mi a titka. Bart Locanthi azt mondta, hogy a tökéletes hang megalkotása egy szimplán mérnöki feladvány. Hallgattam újkori hangfalakat, Canton, Dali, Klipsh stb…van is, volt is néhány. Ezek nekem mások. Kevésbé analógok. A titkot nem tudom, de ezek talán élénkebbek, nyughatatlanok… Más a„rezgés”!?. Vajon egy idegesebb, megváltozott értékrendű világ egzakt leképeződései? Nem tudom… Kíváncsi vagyok a véleményetekre. Köszönöm!

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

bitrograde írta:
2020.02.18., kedd 13:54
Hát, ha arról vitatkoztok, hogy minden DAC egyformán szól-e, akkor én majd egy kicsit később visszanézek.
Naugye :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 657
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 318
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 13:53
gyongyhalas írta:
2020.02.18., kedd 13:37
Na elérkeztünk a nagy igazsághoz !!!!
Azért nagyon remélem, hogy lejött a szarkazmus az idézett hozzászólásomból gondolkodik.gif
Ez most nagyon átjött... :smile53:

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 13:47
Nem az a kérdés, hogy mit tud (gond nélkül elhiszem, hogy nagyon jó DAC, bár nem emlékszem, hogy ez-e az, ami rendesen meg is van moddolva a hoer-wege által, vagy az egy másik DAC-od), még csak az ára sem, hanem hogy szerinted azt minden más DAC is tudja-e? Pontosítok: szerinted is minden DAC egyformán szól? Mert erről megy itt a vita, Mr.Aczel ex-katedra kijelentése folyományaként.
Hát, ha arról vitatkoztok, hogy minden DAC egyformán szól-e, akkor én majd egy kicsit később visszanézek.
Egyébként ez nem a Yulong, az egy kicsit drágább DAC (1200 USD + 300 EUR a mod), és arról léptem "vissza" erre. És nem bántam meg, bár annak egy kicsit jobb/más hangja volt.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

gyongyhalas írta:
2020.02.18., kedd 13:37
Na elérkeztünk a nagy igazsághoz !!!!
Azért nagyon remélem, hogy (mindenkinek) lejött a szarkazmus az idézett hozzászólásomból gondolkodik.gif
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

bitrograde írta:
2020.02.18., kedd 13:40
Pécsen is meg tudom mutatni, mit tud, ha valakinek közelebb lenne, mint Jersey. A körítést hozni kell a DAC köré. ;)
Nem az a kérdés, hogy mit tud (gond nélkül elhiszem, hogy nagyon jó DAC, bár nem emlékszem, hogy ez-e az, ami rendesen meg is van moddolva a hoer-wege által, vagy az egy másik DAC-od), még csak az ára sem, hanem hogy szerinted azt minden más DAC is tudja-e? Pontosítok: szerinted is minden DAC egyformán szól? Mert erről megy itt a vita, Mr.Aczel ex-katedra kijelentése folyományaként.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 12:14
juliush írta:
2020.02.18., kedd 11:20
Csak a state-of-the-art bemutató rendszerbe illesztett DAC miatt citálom ide. :rolleyes:
http://www.dhaudioandhometheater.com/ev ... art-audio/
Azért a 850 dollárosnál van olcsóbb DAC, miért nem olyant kerestél, hisz' egy 300 dolláros is ugyanúgy szól, nem? :D
Na meg a recklockingra (400 dollár) miért van szükség he? Talán nem elég jó a 850 dolláros DAC USB-portja? :D

Ami jó benne: bárki kipróbálhat ebben a rendszerben egyebet is, ezhhez csak New Jersey-ig kell elröppennie. Na, ki jön még? :napsut:
Pécsen is meg tudom mutatni, mit tud, ha valakinek közelebb lenne, mint Jersey. A körítést hozni kell a DAC köré. ;)
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Online
Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 657
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 318
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 10:33
Összegezzük egy kicsit az eddigieket:
- a "kábelbiznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a kábelek "hangja" között.
- a "DAC-biznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a DAC-ok "hangja" között.

Mi lesz a következő nagy leleplezés? Médialejátszó-biznisz? Előerősítő-biznisz? Erősítő-biznisz?

(imádom a konteókat, tényleg, nagyon szórakoztatóak. Szoktam néha-néha nézni a netflixen vagy youtube-on az épp aktuálisat. Szórakoztató.)
Na elérkeztünk a nagy igazsághoz !!!!
Ellenkezők és nincs különbség hívőknek ,, szakértőknek üzenem.....
Minden Nő egyforma nincs különbség ! Folytassátok ezzel.... gondolkodik.gif
Számomra mégis az az egy az igazi ...többi valahogy nem fog meg.....Talán nem valahol itt kereshető a zene élvezhetősége is??,
Na Mindegy Tudom blődség amit írtam.. ;peace;
Üdv.

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

juliush írta:
2020.02.18., kedd 12:33
Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 12:14
Azért a 850 dollárosnál van olcsóbb DAC, miért nem olyant kerestél, hisz' egy 300 dolláros is ugyanúgy szól, nem? :D
Na meg a recklockingra (400 dollár) miért van szükség he? Talán nem elég jó a 850 dolláros DAC USB-portja? :D

Ami jó benne: bárki kipróbálhat ebben a rendszerben egyebet is, ezhhez csak New Jersey-ig kell elröppennie. Na, ki jön még? :napsut:
Hmmm...talán nem ment át az üzenet, melyet ezzel illusztrálni akartam! A lényeg szerintem (és itt most eltekinthetünk a konkrét típusoktól, vagy épp a KEF vélt vagy valós kvalitásaitól, vagy hogy NJ-ben van), hogy ez a kereskedő soktízezer dolláros "state-of-the-art" hangzást prezentálandó demórendszerébe megfelelőnek talált egy szinte elhanyagolható árú DAC-ot, holott nyilvánvalóan megengedhetett volna jóval magasabb ligában mozgó játékosokat is.
De, hidd el, átjött. Csak játsszunk el a gondolattal, hogy a kereskedő az általa forglmazott termék(ek) valós kvalitásait akarja bemutatni. Szerinted ebben korrekt stratégia lenne, ha a demórendszerébe betenne egy általa nem forgalmazott 30ezer dolláros DAC-ot? Remélem Te is érted.

Mindenesetre, kifejezetten kiemeli, hogy hozott komponensekkel is hallgatható. Talán nem véletlenül.

(Én konkrét hazai termékkészítőtől hallottam személyesen, hogy a termékét mindig átlagos rendszerben teszteli, mert csak úgy tudja megmondani, hogy valóban az ő terméke jó-e - név privátban, ha érdekel. Valószínűleg nem mindenki így csinálja, de ő igen - és megértem a hozzáállását. Ja, egyébként a termékét itt a fórumon sokan istenítik.

De egy másik fontos analógia - ilyeneket együtt már stúdióban is hallottunk pár napja - ahol fontos szempont, hogy egy bizonyos keverés teljesen átlagos, sőt átlag alatti hangfalakon is a lehetőségekhez mérten "jól szóljon" - gondolom emlékszel, hogy miért használják a nagy és jól láthatóan méregdrága Dynók mellett a Yamaha NS10-est, és az alatt azt a bizonyos, egyhangszórós kis "kockát" is, aminek a nevére már nem emlékszem).

Szóval, szerintem a linkelt felállás nem erős érv amellett, hogy minden DAC ugyanúgy szól. (érdekes, még Diagnet is nagyon óvatosan fogalmazott, "ugyanolyan topológiájú és alkatrészellátottságú" - bocs ha nem pontosan idézek tőle fejben, de ez a lényeg, és ja, úgy már persze teljesen más a szitu.)
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

juliush írta:
2020.02.18., kedd 12:21
Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 10:33
Összegezzük egy kicsit az eddigieket:
- a "kábelbiznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a kábelek "hangja" között.
- a "DAC-biznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a DAC-ok "hangja" között.
Valójában igen, átverés, de nem olyan feketén-fehéren, mint gondolod (vagy legalábbis megfogalmazod).
Az átverés nem abban rejlik, hogy egyáltalán nincs különbség, hanem abban, hogy bármennyire is szeretnék a gyártók, kereskedők és fizetett bértollnokaik elhitetni velünk az ellenkezőjét, ahhoz hogy a reprodukció során azt a részletességet, "transzparenciát", ha úgy tetszik, elérjük, ahol a különbségek az emberi érzékelés számára megkülönböztethetetlenné válnak, racionálisan értelmetlen bizonyos költség-/értékhatár fölé mennünk.
Óriási szerencséjükre a kvázi végtelenül fenntartható hangminőség fejlesztésben hinni akaró és annak lehetőségéről meggyőzőtt igazi audiofil lelkekben megfelelő alanyokra találnak.
Oké de mi az az értékhatár? Hol húznád meg? Mindenkinek ugyanott van? Szóval értem mire célzol, de ez így ugyanolyan ugrás a sötétbe mintha azt mondanánk mindenki vegye meg a legdrágább DAC-ot. Többször írtam, hogy mindenki az anyag viszonyainak megfelelően költ hifire, megint más hogy kinek hol van az optimális pont ahol megáll . (Elégetett pénz/ kapott hang hányados) Az előre lépést, javulást, "jobb hangot" kutatja mindenki aki itt van vagy olvassa ezeket a sorokat. Más kérdés hogy előbb utóbb eljön a pont amikor azt mondja eddig és ne tovább.... Szerintem.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 12:14
Azért a 850 dollárosnál van olcsóbb DAC, miért nem olyant kerestél, hisz' egy 300 dolláros is ugyanúgy szól, nem? :D
Na meg a recklockingra (400 dollár) miért van szükség he? Talán nem elég jó a 850 dolláros DAC USB-portja? :D

Ami jó benne: bárki kipróbálhat ebben a rendszerben egyebet is, ezhhez csak New Jersey-ig kell elröppennie. Na, ki jön még? :napsut:
Hmmm...talán nem ment át az üzenet, melyet ezzel illusztrálni akartam! A lényeg szerintem (és itt most eltekinthetünk a konkrét típusoktól, vagy épp a KEF vélt vagy valós kvalitásaitól, vagy hogy NJ-ben van), hogy ez a kereskedő soktízezer dolláros "state-of-the-art" hangzást prezentálandó demórendszerébe megfelelőnek talált egy szinte elhanyagolható árú DAC-ot, holott nyilvánvalóan megengedhetett volna jóval magasabb ligában mozgó játékosokat is.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

wittao írta:
2020.02.18., kedd 10:43
Ha ennyire egyszeruen menne, reg nem lenne ez a rengeteg valtozat es marka jelen.
Ez jól hangzik, de az okok szerintem ennél sokkal prózaibbak. Azért van ennyi változat és márka mert ennyien szeretnének ezzel a dologgal pénzt keresni.

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 10:33
Összegezzük egy kicsit az eddigieket:
- a "kábelbiznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a kábelek "hangja" között.
- a "DAC-biznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a DAC-ok "hangja" között.
Valójában igen, átverés, de nem olyan feketén-fehéren, mint gondolod (vagy legalábbis megfogalmazod).
Az átverés nem abban rejlik, hogy egyáltalán nincs különbség, hanem abban, hogy bármennyire is szeretnék a gyártók, kereskedők és fizetett bértollnokaik elhitetni velünk az ellenkezőjét, ahhoz hogy a reprodukció során azt a részletességet, "transzparenciát", ha úgy tetszik, elérjük, ahol a különbségek az emberi érzékelés számára megkülönböztethetetlenné válnak, racionálisan értelmetlen bizonyos költség-/értékhatár fölé mennünk.
Óriási szerencséjükre a kvázi végtelenül fenntartható hangminőség fejlesztésben hinni akaró és annak lehetőségéről meggyőzőtt igazi audiofil lelkekben megfelelő alanyokra találnak.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

juliush írta:
2020.02.18., kedd 11:20
Csak a state-of-the-art bemutató rendszerbe illesztett DAC miatt citálom ide. :rolleyes:
http://www.dhaudioandhometheater.com/ev ... art-audio/
Nekem eleve a KEF Blade nem jött be. Csalódás volt anno mikor meghallgattam.... Formailag akár még szép is lehet, érdekes műszaki megoldásokkal de hangra nem jött be....
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 510
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 569

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: diagnet »

istvan01 írta:
2020.02.18., kedd 06:30

Nem DAC, de mégis kompakt elektronika, okos telefon. Hogy lehet az, hogy ezt a maroknyi elektronikát, ami élettartama ötöde-tizede mint egy nagyobb fajsúlyú DAC-nak, továbbá milliószor nagyobb tömegszámban gyártják, el lehet adni, van rá piaci kereslet 500eFt tartományban? Ebben a széria nagyságban anyag és munkadíj költsége lehet 30eFt? /de ki tudja, lehet még ennél is kevesebb?/
Az apple-ra gondolsz? Köztudottan túláraz. De még így is "csak" a duplájába kerül mint a versenytársak azonos tudású modelljei. Nem 10x vagy 100x annyiba. Lehet 30E Ft az előállítási költség, de az infrastruktura oldalon ott ketyeg több száz milliárd dollár befektetett tőke ami nélkül nem lehetett volna létrehozni. Olyan technologiai színvonalat képvisel amit egy dac soha nem fog. "Saját", egyedi chipkészlet. Kereskedelmi forgalomban nem kapható alkatrészek. Nem lehet klónozni és már nagyon javítani sem.(ez igaz a többi márkára is)

Ellenben egy dac-ot bármelyik itteni műszerész/villamosmérnök el tud készíteni. Azonos topológia és alkatrész ellátás mellett senki nem venne észre a hangzásbeli különbséget. A legtöbb kínai dac valaminek a klónja. Amelyik vállalhatóbbra sikerül adnak neki egy fantázianevet és elkezdik globálisan forgalmazni.
Hangsugárzókkal is elkövették, a DIY topikokban vissza lehet keresni mekkora sikerrel. Még azok is nevetségesen szóltak, ahol az eredeti beszállítótól lopott kabinetet használták fel. Nagy részét inkább visszabontva értékesítették.
Kína egy-két kivételtől eltekintve bele sem kezdett, mert egyszerűen nem éri meg.

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

juliush írta:
2020.02.18., kedd 11:20
Csak a state-of-the-art bemutató rendszerbe illesztett DAC miatt citálom ide. :rolleyes:
http://www.dhaudioandhometheater.com/ev ... art-audio/
Azért a 850 dollárosnál van olcsóbb DAC, miért nem olyant kerestél, hisz' egy 300 dolláros is ugyanúgy szól, nem? :D
Na meg a recklockingra (400 dollár) miért van szükség he? Talán nem elég jó a 850 dolláros DAC USB-portja? :D

Ami jó benne: bárki kipróbálhat ebben a rendszerben egyebet is, ezhhez csak New Jersey-ig kell elröppennie. Na, ki jön még? :napsut:
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

Csak a state-of-the-art bemutató rendszerbe illesztett DAC miatt citálom ide. :rolleyes:
http://www.dhaudioandhometheater.com/ev ... art-audio/
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
ecdhkex
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2020.02.15., szomb. 01:41
Értékelés: 18

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ecdhkex »

Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 10:33
Összegezzük egy kicsit az eddigieket:
- a "kábelbiznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a kábelek "hangja" között.
- a "DAC-biznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a DAC-ok "hangja" között.

Mi lesz a következő nagy leleplezés? Médialejátszó-biznisz? Előerősítő-biznisz? Erősítő-biznisz?

(imádom a konteókat, tényleg, nagyon szórakoztatóak. Szoktam néha-néha nézni a netflixen vagy youtube-on az épp aktuálisat. Szórakoztató.)
Szerintem túl romantikusan közelítik meg sokan ezt a kérdést. A gyártók marketingje és kommunikációja szintén rátesz erre egy lapáttal. A legtöbbször ez csak üzlet és kész. Ha van igény a drága a kábelre, akkor az igény ki lesz elégítve. Drága DAC kell? Vegyék vigyék... Bizonyos szempontból a divatiparra emlékeztet engem ez.

Avatar
ecdhkex
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2020.02.15., szomb. 01:41
Értékelés: 18

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ecdhkex »

wittao írta:
2020.02.18., kedd 10:43
Ha ennyire egyszeruen menne, reg nem lenne ez a rengeteg valtozat es marka jelen. A legjobb meresi eredmenyt produkalo egyenlo lenne a legjobban szoloval is, nekem ugyan nincs annyi tapasztalatom, de aszerint a keves szerint sajnos tobb csalodas erne ha igy gondolkodnek. De engem nem zavar ha valaki igy gondolkozik.
Nem is kell igazán elmélyülni a DAC chipek felprogramozásában, elég ha arra gondolunk, hogy mennyien szeretik a mai napig az analóg lemezeket.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Aszpirin írta:
2020.02.18., kedd 10:33
Összegezzük egy kicsit az eddigieket:
- a "kábelbiznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a kábelek "hangja" között.
- a "DAC-biznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a DAC-ok "hangja" között.

Mi lesz a következő nagy leleplezés? Médialejátszó-biznisz? Előerősítő-biznisz? Erősítő-biznisz?

(imádom a konteókat, tényleg, nagyon szórakoztatóak. Szoktam néha-néha nézni a netflixen az épp aktuálisat)
A "Hi-fi- biznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a Hi-fi szettek között. :D (Nagyon nagy túlzással ha akarjuk ez is helytálló lehet... :rolleyes: Egy kedvelt zene egy rossz rendszeren nagyobb élvezetet jelent mint egy nem szeretett zene egy jó rendszeren ;) )
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tctronic 2020.02.18., kedd 10:43-kor.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
ecdhkex
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2020.02.15., szomb. 01:41
Értékelés: 18

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ecdhkex »

Robici írta:
2020.02.18., kedd 10:24
Ki az a tesztelő vagy otthoni kipróbáló, aki mérőmikrofonnal és ilyen eszközökkel felszerelkezve tesztel DAC-ot (vagy bármit)? Mert ha nem, akkor mint ez a teszt is kimutatta, már minimális hangerőkülönbség is félrevezető eredményt fog adni. Innentől kezdve szerintem a sok teszt meg anekdota nagy része mehet a kukába.
A magam részéről, évek óta így tesztelek otthon. Egy kalibrált SPL mérő olcsónak mondható a hifi komponensek mellett. Szerintem itt a fórumon is sokan tesznek így, illetve autóhifis körökben is "alaptartozék" egy SPL mérő.

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Összegezzük egy kicsit az eddigieket:
- a "kábelbiznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a kábelek "hangja" között.
- a "DAC-biznisz" egy nagy globális átverés. Valójában nincs különbség a DAC-ok "hangja" között.

Mi lesz a következő nagy leleplezés? Médialejátszó-biznisz? Előerősítő-biznisz? Erősítő-biznisz?

(imádom a konteókat, tényleg, nagyon szórakoztatóak. Szoktam néha-néha nézni a netflixen vagy youtube-on az épp aktuálisat. Szórakoztató.)
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

DAC és DAC közötti különbség tekintetében pont idevág Archimago új blogbejegyzése, bár nem ő írta ezúttal, hanem egy olvasó. Persze ott két olcsóbb DAC volt a tesztalany, de a meghallgatásos tesztnél ügyelt arra, hogy azonos hangerőn szóljanak. Ha jól emlékszem, ezt ráadásul hangerőszabályzóval nem is tudta megcsinálni elég pontosra, mert a két DAC jelszintje nem volt azonos, külön "attenuator" (nem tudom mi ez magyarul) beiktatása kellett. És mikor a hangerő azonos volt, nem tudott különbséget tenni a két DAC között fülre, de már 0,5 dB különbségnél a hangosabb szólt "jobban". Úgy, hogy nem lehetett észlelni, hogy hangosabb, csak máshogy szólt. Ki az a tesztelő vagy otthoni kipróbáló, aki mérőmikrofonnal és ilyen eszközökkel felszerelkezve tesztel DAC-ot (vagy bármit)? Mert ha nem, akkor mint ez a teszt is kimutatta, már minimális hangerőkülönbség is félrevezető eredményt fog adni. Innentől kezdve szerintem a sok teszt meg anekdota nagy része mehet a kukába.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”