Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Bécó
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2020.04.22., szer. 10:22
Értékelés: 206

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Bécó »

Robici írta:
2021.01.18., hétf. 17:56
Ujházy László könyvében több fejezet szól csak kizárólag a hangfelvételek szubjektív értékeléséről és azok szempontjairól. (A könyv egyébként a Gramofon magazinban az évek során megjelent sok-sok tanulmány összefoglalása.) Idézek:
"Még a hanglemez kritikáknál is megfigyelhető, hogy az elhangzó műről, a művészekről, az előadásról sok szó esik, ám magáról a felvételről — tehát az akusztikai tálalásról — nagyon kevés, vagy szinte semmi. Olyan ez, mintha egy fotókiállításról beszámolva csak a képek „tartalmáról" szólnánk, ám magát a kompozíciót, hogy a művész a háromdimenziós valóságot milyen egyéni eszközökkel közvetíti, figyelmen kívül hagynánk. Márpedig a hangfelvétel folyamata — ideális esetben — művészi újjáteremtés, amelynek révén a zenei rendező és a hangmérnök a stúdióban elhangzottakat a technikai eszközök segítségével, a mű és az előadás iránti alázattal, saját művészi hitvallásának megfelelően „ülteti át" a hangszórókra. Ezért elengedhetetlen, hogy a hangfelvételekhez ne csak a technika, hanem az esztétika oldaláról is közelítsünk. A következőkben azokat a nemzetközileg is ajánlott szempontokat mutatjuk be, amelyek segítségével közelebb kerülhetünk egy felvétel hangzásvilágához."
Itt csak a fejezetcímeket sorolom fel amiken keresztül tárgyalja hogy milyen szempontok vannak:
- A hangfelvételek teremhatása (teremérzete). (Utózengési idő, mélységi tagozódás, természetes/mesterséges hangtér)
- A hangfelvételek sztereóhatása
- Hangzásegyensúly és dinamika
- Felvételek háttérzaja (elektroakusztikus zajok, akusztikus zajok)
- Hangtisztaság, hangszínezet, összbenyomás (külön kitérve a "szintetikus" zenére)

A hangfelvételek esztétikájával egyébként az irodalom már a múlt század 40-es éveitől kezdve foglalkozik. További idézet a 4. fejezetből:
"A művészi újjáteremtés megjelenése
Az 1950-es évek közepén egy német akusztikai-hangtechnikai tanulmányban jelentek meg a következő gondolatok: „... ha a hangfelvételi technika megszabadul attól, hogy egyes-egyedül az állítólagos természetes hangképet hajszolja, elkerülhetők lesznek a gyenge zenekonzervek. A művészi szempontból optimális hatás érdekében egy bizonyos technikai-művészi átformálási folyamatnak kell megtörténnie, mindehhez nagyfokú művészi felelősségvállalás szükséges, mert a folyamat nem vezethet az eredeti meghamisításához". Tehát a hangfelvételnek nem a hangversenyélményt kell megcéloznia, hanem a rendező és a hangmérnök művészi újjáteremtése nyomán a hangverseny helyett másfajta élményben kell részesítenie a hallgatót Ezt az újjáteremtést a mű és az előadás iránti legnagyobb alázattal szabad végrehajtani. E gondolat teljes mértékben összecseng Gould felfogásával [azt egy korábbi fejezetben ismertette], csupán az egyik az előadóművész, a másik pedig a hangmérnök oldaláról mondja ki ugyanazt E mögött az egyre erősödő felismerés is meghúzódik, hogy nincs az a technikai bravúr, amellyel egy lakószobában teljes egészében felidézhető egy koncert hangulata, ami egy teljességgel reménytelen vállalkozás lenne, ugyanakkor a hangfelvételnek - mint minden művészi alkotásnak - élményben kell részesítenie a hallgatót, úgy, hogy a zenei élményen túl hangzásesztétikai élmény is legyen. Olyan élmény, amely különbözik a hangversenyteremben hallható benyomástól. Miben nyújthat egy hangfelvétel többet az élő hallgatásnál? Többet nem, csupán mást, ám valóban van néhány olyan eszköz a hangmérnök kezében, amelyek hatása túlmutat a koncertélményen. Az alábbiakban röviden ezeket foglaljuk össze. "

Itt a következő szempontok merülnek fel Ujházy szerint:
- felvételi helyszín megválasztása
- hangzásegyensúly beállítása
- hangsíkok beállítása
- hangtér-felépítés

Szóval a felvételek értékelése szép és érdekes téma, ami immár 100 éve foglalkoztatja a hangfelvételek kedvelőit, de én azt gondolom, egy hifis fórumon aligha tart számot szélesebb körű érdeklődésre (mint ezt többen le is írták itt közvetett módon).
Már ha szóba jött Laci bácsi. Nálunk tartotta utolsó előadását, amit rögzítettünk. Megosztom és remélem sokakat érdekel majd!https://www.youtube.com/watch?fbclid=Iw ... e=youtu.be

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2665
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3344

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

Jómagam szomorúnak tartom azt a "hifis" körökben sajnos nagyon gyakori tendenciát, hogy különösen klasszikus zene esetén az audiofilek ízlésvilágát, a bennük élő elképzelést illetve preferenciákat az élő hangzást illetően adott matricaszámú, szent ereklyeként tisztelt néhány LP rendszeres hallgatása alakítja, holott kis hazánkban is pezseg az élőzenei élet (legalábbis a COVID-on kívül), remek hazai zenekaraink, együtteseink, szólistáink csodálatos akusztikájú helyszíneken hallgathatók élőben, majd az ugyanott felvett előadásaik otthon. Sokszor emlegettem már, milyen szerencsések is vagyunk a Fischer Iván dirigálta Fesztiválzenekarral, a világ egyik legjobbnak tartott együttesével, melynek előadásait korábban a Philips, manapság a Channel Classics kiadó számára Jared Sacks rögzíti a legmodernebb technikával a Müpában, az Olasz Intézetben vagy a Zeneakadémián. De hasonló élményekkel gazdagodhattunk, igaz más műfajokban a My Reel Club rendezvényein is.
Meggyőződésem, hogy csak megfelelő rendszerességgel szerzett ilyen élmények birtokában lehet hitelesen értékítéletet alkotni a felvételeken hallható előadói gárda és az őket rögzítő műszaki csapat teljesítményéről és nem a demók és tesztelések során újra meg újra meghallgatott egy-két tucat (ha egyáltalán van annyi) "referencia lemezhez" viszonyítva.
A Fesztiválzenekar felvételeit itthon hallgatva nekem gyakorlatilag sohasem az jár a fejemben, hogy mi hiányzik az élő élményből, hanem épp ellenkezőleg, hogy milyen sokat ad vissza belőle! Ennek a felismerésnek és a valódi koncertélmények sok-sok bennem élő emlékének a birtokában tanultam meg igazán értékelni a sokezer felvételemet olyan nagyszerű kiadók, mint BIS, Reference Recordings, Decca, Philips, DG, Harmonia Mundi, Alpha, ACT, Blue Note, folytathatnám napestig.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4879
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »

cables írta:
2021.01.19., kedd 08:36
Robici írta:
2021.01.18., hétf. 23:09
tunerman írta:
2021.01.18., hétf. 21:45
Részemről az a döntés született, hogy demonstrációra, tesztelésekre élő koncertfelvételeket, esetleg olyan stúdió felvételeket használok, amin "egyidőben" játszottak/énekeltek a művészek :smile53:
TJ.
Jellemző, hogy valakinek a zenéről/hangfelvételekről egyből a demonstráció és a tesztelés jut eszébe. Ez sok mindent megmagyaráz. :D
Igen, mert ez audio fórum. Csak, hogy tudd hova írogatsz.
Neked is illene tisztában lenni vele... :rolleyes:

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5086
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2059

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

Robici írta:
2021.01.18., hétf. 23:09
tunerman írta:
2021.01.18., hétf. 21:45
Részemről az a döntés született, hogy demonstrációra, tesztelésekre élő koncertfelvételeket, esetleg olyan stúdió felvételeket használok, amin "egyidőben" játszottak/énekeltek a művészek :smile53:
TJ.
Jellemző, hogy valakinek a zenéről/hangfelvételekről egyből a demonstráció és a tesztelés jut eszébe. Ez sok mindent megmagyaráz. :D
Igen, mert ez audio fórum. Csak, hogy tudd hova írogatsz.

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2398
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1930
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Robici írta:
2021.01.18., hétf. 23:09
tunerman írta:
2021.01.18., hétf. 21:45
Részemről az a döntés született, hogy demonstrációra, tesztelésekre élő koncertfelvételeket, esetleg olyan stúdió felvételeket használok, amin "egyidőben" játszottak/énekeltek a művészek :smile53:
TJ.
Jellemző, hogy valakinek a zenéről/hangfelvételekről egyből a demonstráció és a tesztelés jut eszébe. Ez sok mindent megmagyaráz. :D
Igen, sok mindent megmagyaráz arról, hogy mit kell tudni a zenéről, ha a hallgatóság egyértelmű tetszését el szeretném nyerni. Nem a saját ízlésvilágomat kell "ráerőltetni" az érdeklődőkre, hanem a lehetőségek határáig megmutatni a visszajátszott zene teljes spektrumát.
Például klasszikus művek esetén a következő szempontok jöhetnek szóba:
- zenekar
- karmester
- a felvétel helyszíne, időpontja
- a kiadó neve (lehetőség szerint az első!)
- a hordozó (mesterszalag másolat, LP, CD)
- a hordozó kiadási sora (nyomatszáma)
- a hordozó fizikai állapota
Szóval ne gondolja senki, hogy nem maga a zene lenne a legfontosabb egy demonstrációnál, főleg akkor, ha azt szeretnénk, hogy a bemutatott készülékekkel minél több hallgató legyen elégedett a demonstráció után.
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

LIMAR írta:
2021.01.18., hétf. 22:17
Feje tetejére állt világban élünk, ahol az értékrend totálisan eltorzult.
Nyilván igazad van sok szempontból, de az ugye megvan, hogy az idézett sorokat 7 évtizeddel ezelőtt írták? Ide lehetne citálni József Attila sok versét is száz évvel ezelőttről, vagy akár Platón művészeti eszmefuttatásait is kicsit régebbről, azokban is rendre visszaköszönnek az ide vágó, ma is érvényes gondolatok, de ez már nyilván bizarr lépés lenne ezen a fórumon. Az előadások, sztárok, sikerlisták tökéletesen tükrözik a társadalom aktuális állapotát, kulturális és morális helyzetét. Ez minden korban így volt, bármennyire is szépítjük utólag, a tömeget soha nem Wagner érdekelte, hanem a pop. Nem Sosztakovicsból lett világsztár, hanem a Beach Boysból, idehaza meg Mary Zsuzsiból a múlt század derekán, amire ma kövér pátosszal mutogatsz vissza.

Félreértésnek tartom kizárólag az alkotókra haragudni, de azzal is tisztában vagyok, hogy sokaknak erős ellenségképre van szükségük és meg is találják. Nekem sem tetszik sok mai (meg régi) alkotás, bár inkább úgy lenne helyes írni, hogy nem érdekelnek. Ha valami érdektelen számomra, nem követem, tehát véleményem sem igazán lehet róla. De amíg teltházzal mennek és tódul rájuk a nép, fura lenne bármivel is vádolni az alkotókat, hiszen ők kulturális kereskedők, vagy ha így kifejezőbb: nepperek. Hogy nekem nem tetszik, az egy dolog, nem megyek oda és kész, a kérdés részemről lezárva. Hogy rájuk szabadítsam a szent inkvizíciót, eszembe nem jutna. A gagyi celebeknél és az igénytelen előadóknál jobban félek az önjelölt vezetőktől, akik megmondják a népnek a nép helyett, mi jó nekik. Ha mázlijuk és kellően erős hangjuk van, sok követőre lelnek a birkák között, de idővel mindet eltiporják.

Ellenpontozásként pedig egy idézet Hobotól: "Ne szidd a sznobokat, hisz' belőlük élsz!"

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

tunerman írta:
2021.01.18., hétf. 21:45
Részemről az a döntés született, hogy demonstrációra, tesztelésekre élő koncertfelvételeket, esetleg olyan stúdió felvételeket használok, amin "egyidőben" játszottak/énekeltek a művészek :smile53:
TJ.
Jellemző, hogy valakinek a zenéről/hangfelvételekről egyből a demonstráció és a tesztelés jut eszébe. Ez sok mindent megmagyaráz. :D

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

LIMAR írta:
2021.01.18., hétf. 22:17
Na, pont ez hiányzik a legtöbb esetben. Főleg a ma oly "népszerű" opera előadások esetében, amikor a rendező náci katonákat, kurvákat, hivatalnokokat rak egy Wagner mű előadásába, vagy meztelenül táncoló balett kart. Az ilyen előadások első felvonása után ürül ki a fél nézőtér. Wagner meg forog a sírjában. Szégyen, hogy ma mit művelnek "modern művészet" címszó alatt a jobb sorsra érdemes művekből. A sznob közönség persze örjöng örömében, aki meg tisztában van a mű eredeti gondolataival, menekül.
Van sok minden amiben hasonlóan gondolom. A modern operarendezésekről nekem sincs túl jó véleményem (de vannak kivételek, például épp a Budapesti Wagner Napok), de ennek semmi köze az itt felvetett témához (ráadásul az "átértelmezések" már az 50-es években elkezdődtek, az sem mai divat). A kortárs komolyzene problematikája megintcsak érdekes, de ide végképp nem kapcsolódó kérdéskör. A celebek meg pláne. Be lehet borítani ide a személyes elkeseredettség kifejezését és még ha van is amiben egyetértünk, ez szerintem sehová se fog itt vezetni.

A hangfelvétel témakörében beírtam egy pár sort de aztán kitöröltem. Szerintem te teljesen máshogy látod az egész kérdéskört, szándékosan kihagysz olyan tényeket amik a "régen minden jobb volt ma meg minden rossz" véleményedet cáfolnák és soha nem fog nemhogy megváltozni de még árnyalódni se az álláspontod. Minden tiszteletem mellett: szerintem ebben a kérdésben teljesen értelmetlen veled bármiről is beszélgetni. (Hacsak valaki nincs ugyanilyen végletes állásponton.)

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

trane írta:
2021.01.18., hétf. 21:51
bitrograde írta:
2021.01.18., hétf. 20:36
Házi feladat (esszé):
A hangművész/hangmérnök
Fejtse ki kétezer szóban a hangmérnöki tevékenység potenciális művészi értékteremtő tevékenységének hatásait a klasszikus, a pop- és a kortárs zene történetére. Tézise bizonyításához használjon zenei illusztrációkat, mondanivalóját a közérthetőség mindenkori igényének megfelelően fogalmazza. Kerülje az intézményes gyakorlatokra való autoriter hivatkozásokat, gondolatmenete során esztétikai érvekre támaszkodjon.
az előzmények után egy egyenesvonalú és naiv kérdés: ezt a ('hagyományos') képzőművészek közül ki(k) tette(-ék) meg saját művészeti águkra vonatkozóan 'csak úgy' :rolleyes: ?
Colreridge a költészetről, Bartók a népzenéről, Truffaut Hitchcockról, Jarman Caravaggióról, stb....
És én nem keverném az újrateremtést az át- és újraértelmezéssel, melyek éppen a művészi szabadság megnyilvánulásai, éppen a legélőbb közegben, a (zenés) színházban. Ízlések, ugye....
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3333
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

fapaci írta:
2021.01.18., hétf. 18:30
Robici írta:
2021.01.18., hétf. 17:56
"Tehát a hangfelvételnek nem a hangversenyélményt kell megcéloznia, hanem a rendező és a hangmérnök művészi újjáteremtése nyomán a hangverseny helyett másfajta élményben kell részesítenie a hallgatót"
Ezt pont így is tanítják, én magam is leírtam sokszor ezen a fórumon, de úgy tűnik, a hifisták nagy részének 70 év sem volt elegendő az elfogadásához. Nem baj, van időnk bőven, főleg este 8 után. A festészetben is szükség volt pár száz évre, hogy a (vélt) valóság hű ábrázolásán túlmutató alkotások is elfogadottá váljanak.
Akkor folytatni kellett volna az idézetet:
Ezt az újjáteremtést a mű és az előadás iránti legnagyobb alázattal szabad végrehajtani.
.
Na, pont ez hiányzik a legtöbb esetben. Főleg a ma oly "népszerű" opera előadások esetében, amikor a rendező náci katonákat, kurvákat, hivatalnokokat rak egy Wagner mű előadásába, vagy meztelenül táncoló balett kart. Az ilyen előadások első felvonása után ürül ki a fél nézőtér. Wagner meg forog a sírjában. Szégyen, hogy ma mit művelnek "modern művészet" címszó alatt a jobb sorsra érdemes művekből. A sznob közönség persze örjöng örömében, aki meg tisztában van a mű eredeti gondolataival, menekül.
Az egy más kérdés, hogy hangfelvételek esetében én nem vagyok kíváncsi egy zeneileg másod-harmadsorban lévő "hangmérnök" művészi elképzeléseire. Ne egy olyan ember művészieskedjen a felvételeken, aki nem volt képes még másodrangú zenésznek se válni, pláne nem zeneszerzőnek. Az ő "művészi alkotására" nem vagyok kíváncsi. Neki egy dolga van: a maximális alázat a művel és az előadókkal szemben.
Feje tetejére állt világban élünk, ahol az értékrend totálisan eltorzult.
Az írni, beszélni se tudó celebekből lesznek a sztárok. A közösségi és kereskedelmi média bárkiből világsztárt kreál. A valódi érték ma már senkit nem érdekel. A modern képzőművészet is elszakadt a közönségtől, a természetes emberi esztétikai élménytől. Csupán befektetési értékkel bírnak a felkapott alkotások. Esztétikai értékük egyenlő a nullával.

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2398
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1930
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Részemről az a döntés született, hogy demonstrációra, tesztelésekre élő koncertfelvételeket, esetleg olyan stúdió felvételeket használok, amin "egyidőben" játszottak/énekeltek a művészek :smile53:
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Házi feladat (esszé):
A hangművész/hangmérnök
Fejtse ki kétezer szóban a hangmérnöki tevékenység potenciális művészi értékteremtő tevékenységének hatásait a klasszikus, a pop- és a kortárs zene történetére. Tézise bizonyításához használjon zenei illusztrációkat, mondanivalóját a közérthetőség mindenkori igényének megfelelően fogalmazza. Kerülje az intézményes gyakorlatokra való autoriter hivatkozásokat, gondolatmenete során esztétikai érvekre támaszkodjon.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Robici írta:
2021.01.18., hétf. 17:56
"Tehát a hangfelvételnek nem a hangversenyélményt kell megcéloznia, hanem a rendező és a hangmérnök művészi újjáteremtése nyomán a hangverseny helyett másfajta élményben kell részesítenie a hallgatót"
Ezt pont így is tanítják, én magam is leírtam sokszor ezen a fórumon, de úgy tűnik, a hifisták nagy részének 70 év sem volt elegendő az elfogadásához. Nem baj, van időnk bőven, főleg este 8 után. A festészetben is szükség volt pár száz évre, hogy a (vélt) valóság hű ábrázolásán túlmutató alkotások is elfogadottá váljanak.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Ujházy László könyvében több fejezet szól csak kizárólag a hangfelvételek szubjektív értékeléséről és azok szempontjairól. (A könyv egyébként a Gramofon magazinban az évek során megjelent sok-sok tanulmány összefoglalása.) Idézek:
"Még a hanglemez kritikáknál is megfigyelhető, hogy az elhangzó műről, a művészekről, az előadásról sok szó esik, ám magáról a felvételről — tehát az akusztikai tálalásról — nagyon kevés, vagy szinte semmi. Olyan ez, mintha egy fotókiállításról beszámolva csak a képek „tartalmáról" szólnánk, ám magát a kompozíciót, hogy a művész a háromdimenziós valóságot milyen egyéni eszközökkel közvetíti, figyelmen kívül hagynánk. Márpedig a hangfelvétel folyamata — ideális esetben — művészi újjáteremtés, amelynek révén a zenei rendező és a hangmérnök a stúdióban elhangzottakat a technikai eszközök segítségével, a mű és az előadás iránti alázattal, saját művészi hitvallásának megfelelően „ülteti át" a hangszórókra. Ezért elengedhetetlen, hogy a hangfelvételekhez ne csak a technika, hanem az esztétika oldaláról is közelítsünk. A következőkben azokat a nemzetközileg is ajánlott szempontokat mutatjuk be, amelyek segítségével közelebb kerülhetünk egy felvétel hangzásvilágához."
Itt csak a fejezetcímeket sorolom fel amiken keresztül tárgyalja hogy milyen szempontok vannak:
- A hangfelvételek teremhatása (teremérzete). (Utózengési idő, mélységi tagozódás, természetes/mesterséges hangtér)
- A hangfelvételek sztereóhatása
- Hangzásegyensúly és dinamika
- Felvételek háttérzaja (elektroakusztikus zajok, akusztikus zajok)
- Hangtisztaság, hangszínezet, összbenyomás (külön kitérve a "szintetikus" zenére)

A hangfelvételek esztétikájával egyébként az irodalom már a múlt század 40-es éveitől kezdve foglalkozik. További idézet a 4. fejezetből:
"A művészi újjáteremtés megjelenése
Az 1950-es évek közepén egy német akusztikai-hangtechnikai tanulmányban jelentek meg a következő gondolatok: „... ha a hangfelvételi technika megszabadul attól, hogy egyes-egyedül az állítólagos természetes hangképet hajszolja, elkerülhetők lesznek a gyenge zenekonzervek. A művészi szempontból optimális hatás érdekében egy bizonyos technikai-művészi átformálási folyamatnak kell megtörténnie, mindehhez nagyfokú művészi felelősségvállalás szükséges, mert a folyamat nem vezethet az eredeti meghamisításához". Tehát a hangfelvételnek nem a hangversenyélményt kell megcéloznia, hanem a rendező és a hangmérnök művészi újjáteremtése nyomán a hangverseny helyett másfajta élményben kell részesítenie a hallgatót Ezt az újjáteremtést a mű és az előadás iránti legnagyobb alázattal szabad végrehajtani. E gondolat teljes mértékben összecseng Gould felfogásával [azt egy korábbi fejezetben ismertette], csupán az egyik az előadóművész, a másik pedig a hangmérnök oldaláról mondja ki ugyanazt E mögött az egyre erősödő felismerés is meghúzódik, hogy nincs az a technikai bravúr, amellyel egy lakószobában teljes egészében felidézhető egy koncert hangulata, ami egy teljességgel reménytelen vállalkozás lenne, ugyanakkor a hangfelvételnek - mint minden művészi alkotásnak - élményben kell részesítenie a hallgatót, úgy, hogy a zenei élményen túl hangzásesztétikai élmény is legyen. Olyan élmény, amely különbözik a hangversenyteremben hallható benyomástól. Miben nyújthat egy hangfelvétel többet az élő hallgatásnál? Többet nem, csupán mást, ám valóban van néhány olyan eszköz a hangmérnök kezében, amelyek hatása túlmutat a koncertélményen. Az alábbiakban röviden ezeket foglaljuk össze. "

Itt a következő szempontok merülnek fel Ujházy szerint:
- felvételi helyszín megválasztása
- hangzásegyensúly beállítása
- hangsíkok beállítása
- hangtér-felépítés

Szóval a felvételek értékelése szép és érdekes téma, ami immár 100 éve foglalkoztatja a hangfelvételek kedvelőit, de én azt gondolom, egy hifis fórumon aligha tart számot szélesebb körű érdeklődésre (mint ezt többen le is írták itt közvetett módon).

Avatar
jott/ment
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1550
Csatlakozott: 2007.03.12., hétf. 01:15
Értékelés: 303

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: jott/ment »

fapaci írta:
2021.01.10., vas. 16:40
avl2 írta:
2021.01.10., vas. 14:56
Jó lenne egy (élő, nem halott ill. másképp értelmezett) top felvételek topic.
Ennek 2 évente nekifutunk, aztán elhal pár nap alatt, mert minden esetben kiderül, mindenkinek mást jelent a jó felvétel. Ezért (is) nem tudnak fejlődni a hangmérnökök, mert nem kapnak egyértelmű iránymutatást. ;)

youtu.be/QtrpBOq-yIU

Ez elég jól szól, a zene meg 10/10.

Online
Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 660
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 319
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

avl2 írta:
2021.01.11., hétf. 07:23
hifitibi írta:
2021.01.10., vas. 23:19
...Én pedig a jövőben nem fogok referálni az eredeti felvetés írójának bejegyzéseire, bármit ír ...
evvel csak magadat szegényíted (persze lehet hogy alig-alig, lehet hogy nem is oly kicsit), nem érdemes így (ignorálásra lehetne megfelelöbbeket találni - akár engem is)

egyetértek: juliush forumtars beirasai (számomra, és nem vagyok egyedül) az ertekesebbek, a forum szinvonalat, gazdagodast segitöek

...az is igaz: majdnem irtam ra en is, hogy ezt felre is erthetik (es tudjuk: amit félre lehet érteni, azt félre is értik)

illetve: termikus allapotok es valtozasi sebessegek objektiv müszakiban is erdekes dolgok (milyen valtozasi sebesseg az optimális [még nem káros, de igyekezzünk stabilizálodni] milyen hamar ér el "állandósult" allapotot)
piros szín...
Na ,hogy csináld meg magad ..ezt kétszer kellett elolvasnom,hogy egyszer se értsem :fekverohog:

Avatar
hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2012.12.23., vas. 17:17
Értékelés: 94

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

avl2 írta:
2021.01.11., hétf. 07:23
hifitibi írta:
2021.01.10., vas. 23:19
...Én pedig a jövőben nem fogok referálni az eredeti felvetés írójának bejegyzéseire, bármit ír ...
evvel csak magadat szegényíted (persze lehet hogy alig-alig, lehet hogy nem is oly kicsit), nem érdemes így (ignorálásra lehetne megfelelöbbeket találni - akár engem is)

egyetértek: juliush forumtars beirasai (számomra, és nem vagyok egyedül) az ertekesebbek, a forum szinvonalat, gazdagodast segitöek

...az is igaz: majdnem irtam ra en is, hogy ezt felre is erthetik (es tudjuk: amit félre lehet érteni, azt félre is értik)

illetve: termikus allapotok es valtozasi sebessegek objektiv müszakiban is erdekes dolgok (milyen valtozasi sebesseg az optimális [még nem káros, de igyekezzünk stabilizálodni] milyen hamar ér el "állandósult" allapotot)
Igen, amit félre lehet érteni, azt félre is értik. Te is félreértettél engem.
Második alkalommal futottam bele olyanba, hogy juliush leír valami komplett -hááát, mondjuk úgy- nem úgy van típusú dolgot, és a végén tesz egy szmájlit, vagy kancsikát. Csak ahogy én tudom, hogy az nem úgy van, többen nem tudhatják. Ezért javítottam ki.

14 évesen építettem meg az első erősítőmet. Azóta (35+ éve) eletronikai fejlesztés, építés, ezzel való foglalatosság a mindennapjaim részét képezi. Ezért is végeztem villamosmérnökként, mert ezt szeretem. Mindezekkel együtt, nagyon hálás vagyok az AVX közösségének, mert rengeteget tanultam és tanulok itt. Sok ember, sokféle megközelítés, sok ötlet, és az ember ki tudja választani magának a megfelelőt. A lehetőségeimhez képest én is megpróbálok segítő szándékú hozzászólásokkal segíteni másoknak. Mivel én az abszolút DIY vonalat képviselem -mindent magamnak építek, még a hangszórót is (50 cm-es ribbon)- viszont az ezen a fórumon többségében gyári készülékekről szóló diskurzusokhoz nem tudok hozzászólni, mert azok az érdeklődésemen kívül vannak, ezért nem is ismerem azokat.

Visszatérve az elejére: károsnak gondolom azt, hogy ha valaki leír egy komplett hülyeséget, a és végén elintézi egy szmáljival, mert sokakat félrevezethet. És ha ezzel a véleményemmel egyedül maradok, akkor is így gondolom. Nem azért írtam, hogy juliush felvetéseire nem fogok reagálni, mert haragszom rá, vagy bármilyen szinten is megsértve érezném magam. Nem haragszom sem rá, sem senki másra egyetlen fórumon sem. Azért írtam, mert nem tudom, hogy azt komolyan gondolja, vagy nem. Nekem a humornak ez a fajtája (ha lehet ezt humornak nevezni) nem jön be. Ennyi van ebben a sztoriban, nem több.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2021.01.11., hétf. 07:17
eddig hárman írtatok most rá, mind a hárman egyik irányba (problémát, feleslegességet, nehézséget hangsúlyozva); ezt tudomásul kell vennem / tudnom venni :-)
Nem neveztem problémának, sem feleslegesnek, sőt kimondottan hasznos lenne. Csupán a tényt közöltem, hogy ezek a beszélgetések minimális konszenzust sem tudtak eddig kitermelni, tehát úgy tűnik, mindenkinek mást jelent egy hangfelvétel minősége. Hogy ez probléma, vagy sem... szabad a gazda.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

hifitibi írta:
2021.01.10., vas. 21:36
... a fórumot nemcsak több tíz éves szakmai tapasztalattal rendelkező szakemberek olvassák...
De ők vannak többségben. Van köztük tanár, szociológus, villamos-, gépész- és építészmérnök, vegyész, muzsikus, patikus, közgazdász, sofőr, autószerelő, kereskedő, szakács... szóval van itt bőven szakmai tapasztalat.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Alex_Aston írta:
2021.01.11., hétf. 08:44
avl2 írta:
2021.01.11., hétf. 07:17

az altalunk hallgatott zeneknel "csak" a zene kap szerepet, a minöség igen ritkan
Én pont fordítva vagyok vele. Ha már kedvenc, legyen jó minőség is.
Van sok zene, ami nincs meg CD-n, és néha Youtube-ról hallgatom, vagy munka közben bent meló helyen fejhallgatóval. A legnagyobb nézettségű felvételek a legtöbb esetben a "botrányos" minőségben feltöltött dalok. Pedig beírja az ember a címe mögé, hogy HQ, vagy ilyesmi, és sokszor megtalálni lemezről digitalizált változatban, vagy csak simán jó (amennyire a TY jó lehet) minőségben. Persze, ha az ember telefonról, valami BT hangszóróval hallgatja, mondhatjuk, hogy mindegy. De ettől én még úgy vagyok vele, hogy a lehető legjobbat megkeresem, és utána már szerencsére azt dobja fel, ha újra akarom hallgatni, vagy azt rakom a listába. De sajnos, a többség a nézettségi számok alapján nem így csinálja.

Azért mert kedvenc, nem jelenti nálam azt, hogy akkor bárhogy jöhet. Sütiben is az isler a kedvencem, mégis kevés helyen csinálják jól. És csak azért nem veszek akárhol, hiába árulják. Mert ha sz@r, akkor minek?

Én így gondolom, csinálom.
lehet nem fogalmaztam eleg pontosan: az altalunk hallgatott zeneknel Vinkler forumtars altal valasznak szant es ezen topicra gondoltam: viewforum.php?f=99 nem pedig arra, hogy mindegy, hogy az általam hallgatott zene milyen minöségben szól.
..persze ez utóbbi erdekes kerdes, nekem informativ volt reakciod - köszi!

A) persze nekem sem mindegy
B) neha/nehany/több zenenel viszont a zene elragad, ha akarhol, akarmilyen minösegben 3 taktust meghallok belöle es megy utana odabent (fejben) tovabb
C) nekem zenefüggö is, van, amelyik taskaradion sokkkkal kisebb elvezet, mint jo minösegben

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4417
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2416

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

avl2 írta:
2021.01.11., hétf. 07:17

az altalunk hallgatott zeneknel "csak" a zene kap szerepet, a minöség igen ritkan
Én pont fordítva vagyok vele. Ha már kedvenc, legyen jó minőség is.
Van sok zene, ami nincs meg CD-n, és néha Youtube-ról hallgatom, vagy munka közben bent meló helyen fejhallgatóval. A legnagyobb nézettségű felvételek a legtöbb esetben a "botrányos" minőségben feltöltött dalok. Pedig beírja az ember a címe mögé, hogy HQ, vagy ilyesmi, és sokszor megtalálni lemezről digitalizált változatban, vagy csak simán jó (amennyire a TY jó lehet) minőségben. Persze, ha az ember telefonról, valami BT hangszóróval hallgatja, mondhatjuk, hogy mindegy. De ettől én még úgy vagyok vele, hogy a lehető legjobbat megkeresem, és utána már szerencsére azt dobja fel, ha újra akarom hallgatni, vagy azt rakom a listába. De sajnos, a többség a nézettségi számok alapján nem így csinálja.

Azért mert kedvenc, nem jelenti nálam azt, hogy akkor bárhogy jöhet. Sütiben is az isler a kedvencem, mégis kevés helyen csinálják jól. És csak azért nem veszek akárhol, hiába árulják. Mert ha sz@r, akkor minek?

Én így gondolom, csinálom.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2398
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1930
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tunerman »

avl2 írta:
2021.01.11., hétf. 07:23
hifitibi írta:
2021.01.10., vas. 23:19
...Én pedig a jövőben nem fogok referálni az eredeti felvetés írójának bejegyzéseire, bármit ír ...

illetve: termikus allapotok es valtozasi sebessegek objektiv müszakiban is erdekes dolgok (milyen valtozasi sebesseg az optimális [még nem káros, de igyekezzünk stabilizálodni] milyen hamar ér el "állandósult" allapotot)
A legszebb az egészben az, hogy a javasolt "aláfűtést" a korai félvezetős berendezéseknél az át nem gondolt tervezés jelentette - pl. az alul, vagy közel lévő lévő, hőt termelő egység megfőzte a készülék elektrolit kondenzátorait. A mai elavulást tervező világban ez az "eredmény" a mérnöki munka/filozófia egyik, vagy talán legfontosabb eleme lett.
Lehet jónak tűnő vicces, pillanatnyi ötlet volt korábban belökni ezt a felmelegítős témát, de akaratán kivül igazat írt...
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: avl2 »

hifitibi írta:
2021.01.10., vas. 23:19
...Én pedig a jövőben nem fogok referálni az eredeti felvetés írójának bejegyzéseire, bármit ír ...
evvel csak magadat szegényíted (persze lehet hogy alig-alig, lehet hogy nem is oly kicsit), nem érdemes így (ignorálásra lehetne megfelelöbbeket találni - akár engem is)

egyetértek: juliush forumtars beirasai (számomra, és nem vagyok egyedül) az ertekesebbek, a forum szinvonalat, gazdagodast segitöek

...az is igaz: majdnem irtam ra en is, hogy ezt felre is erthetik (es tudjuk: amit félre lehet érteni, azt félre is értik)

illetve: termikus allapotok es valtozasi sebessegek objektiv müszakiban is erdekes dolgok (milyen valtozasi sebesseg az optimális [még nem káros, de igyekezzünk stabilizálodni] milyen hamar ér el "állandósult" allapotot)

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Vinkler írta:
2021.01.10., vas. 17:54
avl2 írta:
2021.01.10., vas. 14:56
juliush írta:
2021.01.10., vas. 13:32
... a TIDAL-ben ott van a nagyon jó hangminőség lehetősége...
a tegnap (?) beírtad (fejvakarva a gyűjtemény előtt) kapcsán is majdnem kezdtem ezt; amit nehany hete-hónapja próbáltam:
Jó lenne egy (élő, nem halott ill. másképp értelmezett) top felvételek topic.
Tidal és társai egyik nagy előnyét ebben látom: rengetegféle interpreta+ felvétel elérhetősége (extraköltség nélkül).
Azt gondolom, felvételek minőségkülönbségét legtöbben átéltük már; és annak hatalmas befolyását az élményre (es akkor hányan állapíthatjuk/hatnánk meg: a rendszerünk jó, képes rá, ha olyan az alapanyag).
Jó lenne egy ilyen topic, ahol a tényleg kiemelkedő felvételek lennének (nem “orrba-szájba”,hanem felső 5%, évi max. 5/fő, stb.), és persze a felvétel, hordozó pontos megadásával.
Sok régi magazinban is volt lemezkritika, records to die for, vagy csak %, pontozás,...

Köszi.
Ki dönti el a minőségi szintet?
Mit jelent, hogy egy felvétel kiemelkedő?
Kinek kiemelkedő?
Stb...

Most is van 2 téma. A kedvenc felvételeim topicba ez simán megoldható, leírod, hogy melyik album, miért, stb.
Valamit van egy másik, ahol az általad hallgatott zenéket lehet közzé tenni.
Szerintem mindkettő alkalmas az általad hiányolt űr betöltésére.
Aszpirin írta:
2021.01.10., vas. 16:37
De ez csak így is működik szvsz, adott vagy választott zsürivel, nenm úgy, hogy mindenki beírja, amit épp a legjobbnak hall.
zeneajánló topikok amúgy vannak, csak nagyságrandekkel kisebb az érdeklődés irántuk, mint a kütyüzős topikok iránt.
fapaci írta:
2021.01.10., vas. 16:40
...minden esetben kiderül, mindenkinek mást jelent a jó felvétel....
eddig hárman írtatok most rá, mind a hárman egyik irányba (problémát, feleslegességet, nehézséget hangsúlyozva); ezt tudomásul kell vennem / tudnom venni :-)

szerintem nincs ennek megfelelö topic, de nyilván nem is élne (pláne nem jól), ha nincs mögötte "tömeges" szándék, érdek

a kedvenc felvételeim-be - ahogy én értem (persze simán másképp érthetem, mint a "tömegek") - egyrészt a zene, a zenei anyag kedvelése sokkkkkal nagyobb szerepet játszott, mint a "felvétel jósága" (igen ritka/nincs jelen a felvételre, kiadvanyra valo pontos utalas, azonosito megadasa), másrészt ahogy én értem a szavakat: a "kedvenc" az sokkal nagyobb szerepet ad a szubjektumnak (én szeretem), a kiváló felvétel kisebb szerepet ad a szubjektumnak (sok területröl lehetne hasonlatot hozni: szeretem az X kajat, ettermet, autot, bicikli, de tudom, hogy az Y kaja, etterem, auto, bicikli (objektiven?) jobb

Az általunk hallgatott zenéknél pláne szó sincs felvetel, hanghordozo minösegeröl. Pedig ez a 2 elválhat, elválik, igen gyenge korrelacióban van (mert gondolom mulatósból kevesebb, mint ...-böl); az altalunk hallgatott zeneknel "csak" a zene kap szerepet, a minöség igen ritkan (klasszikusnal leginkabb, köszönöm is az arra utalasokat !!)
sok nyomtatott magazin is tud(ott) különbseget tenni, külön ertekeles a zenei anyagra es a felvetel milyensegere.

nyilván a felvetel minöségén lehet vitatkozni, vannak különbségek; de talan jobb (lenne) arrol is diszkutalni (mint mindig csak a drotokrol, cuccokrol, ...); illetve az irott magazinokban is meg lehetett oldani, lehet szelektalni (XY ajanladai kevesbe, YZ ajanlasai jobban "bejöttek", hasonlo ill. kevesbe mas az izlesünk)

De, ahogy kezdtem, be tudom látni; de egyértelmüen sajnálom. Mindenkinek sok jo zenet, felvételt !

Avatar
hifitibi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2012.12.23., vas. 17:17
Értékelés: 94

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: hifitibi »

Shimano írta:
2021.01.10., vas. 22:55
hifitibi írta:
2021.01.10., vas. 20:36
Már kevésbé "komolyabb" audiofil körökben is közismert tény, hogy készülékeket egymásra nem rakunk, hanem mindegyiket külön polcra, ami rezgéscsillapítás szempontjából a lehető legjobban el vannak választva egymástól - legyen az mozgó alkatrésszel rendelkező, vagy azzal nem rendelkező eszköz.
Nálam egymás mellett van mindegyik vas egy polcon.A rezgéscsillapításból is csak kb annyit kapnak,hogy engedélyezett az együtt rezgés. :D Ezek szerint én még csak a kevésbé audiofil körökbe sem tartozom. sad.gif
De az érzésem szerint zenét ez nem érdekli,az csak szól,én meg élvezem. :smile29:
Ne vedd magadra kérem azt, ami nem neked szól! Vannak olyan elrendezések, ahol egy polcon vannak a cuccok, és nagyon jó.

Én pedig a jövőben nem fogok referálni az eredeti felvetés írójának bejegyzéseire, bármit ír szmájlival, vagy anélkül, függetlenül attól, hogy viccnek szánta, vagy nem. Ha a fórumra betéved egy kezdő hifista, találkozik majd értelmes, és nem értelmes hozzászólással is. Majd kihámozza....

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”