Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5901
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7234
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

xilop írta:
2021.10.24., vas. 21:11
Az aktív hangváltó nem váltja meg a világot, ez a technika valahogy nem terjedt el széles körben a home hifi területén, talán meg van az oka miért nem.
használja mindenki belátása szerint, de nem kell minden probléma megoldásának tekinteni. angyal :kapdelm:
Nah, ez tök igaz, az aktív hangváltó nem váltja meg a világot, a hifista világot meg pláne nem, tehát akkor biztos jó. ;peace;
Az oka is megvan, persze, hogy home hifiben miért nem terjed(t) el, aminek semmi köze sem műszaki dolgokhoz, sem a minőséghez, de megvan.
Mikor összekötöd a home hifi erősítőt meg a home hifi hangfalat a home hifi dróttal és szar, ez mondjuk az esetek döntő hányada, akkor még nyugtatgathatod magad, hogy de majd bejáratod, kicseréled ezt vagy azt, majd másik dróttal, alátétekkel, kék golyókkal, ráolvasással, átoklevétellel majd jó lesz. Persze - ugyancsak az esetek döntő hányadában - a büdös életben nem lesz az, de a remény megmarad. A hifisták 99%-a nem ért sem a műszaki megoldásokhoz, sem a technikai összefüggésekkel nincs tisztában, se a zenéhez nem ért, de sokszor még a saját elvárásait sem tudja megfogalmazni. Így mekkora az esély? :) A home hifi eszközök hangzásban és műszaki paraméterekben és megoldásokban hatalmas skálán mozognak szinte egyetlen közös pont vagy közös nevező nélkül. A legnagyobb esélyt a komplett rendszer vásárlása adja, ahol megvan az aktív hangsugárzóknál jelenlévő műszaki kompatibilitás, egységes szemlélet, már csak az aktívak egyéb előnyei hiányoznak. Végül sokkal drágábban majdnem utol lehet érni az aktívat passzívban is, nem sokkal marad el. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: fülelek »

juliush írta:
2021.10.24., vas. 20:25
xilop írta:
2021.10.24., vas. 19:08
Nem arra céloztam, hogy ki kell helyettesíteni mással,
ha aktív hangfal mellett döntesz akkor be kell érned (és meg kell szeretned) azzal a végfokkal amit kapsz hozzá.
ez lehet nagyon jó, de lehet akár gyengébb kompromisszum is.
Lehet hogy tévedek, de mintha azt gondolnád, hogy az aktív hangfal szimplán annyit tesz, hogy a végfokot beleépítik a hangfalba! A valóságban a vonalszintű bemenet jelét aktív keresztváltóval dobják szét a közvetlen önálló erősítésekkel bíró, adott frekvenciatartományért felelős hangszóróknak (digitális esetben a keresztváltás DSP-vel történik, amely után önálló D/A-átalakítók hajtják az erősítőket). Ezt nehéz überelni egyetlen, igencsak veszteséges keresztváltón keresztül erőlködő... erősítővel. ;)
Sajnos a nem csúcskategóriás aktív hangsugárzóknál mind a végfokozatok, mind a keresztváltó minősége messze nem optimális, hiszen alapvetően gazdaságossági kérdés. A tápegységen nem tudnak spórolni, mert a beígért teljesítményt tartani kell. A hangszórómotorokon sem, mert a tiszta hangzáshoz elengedhetetlen a jó minőségű hangszóró. A dobozon is csak módjával, mert ha vacak a doboz, akkor az jócskán hallatszik, és ki is kell néznie valahogy, mert az adja el alapvetően a markecingen kívül. Tehát marad az elektronika, amin spórolni lehet, mind az anyaghasználattal, mind a beletolt munka mennyiségével.
Az aktív erősítésnek éppúgy van előnye és hátránya is a gyakorlatban, mint a passzív megoldásnak. Elméletileg sokkal pontosabban lehet összehangolni a hangszórókat aktív váltóval, akár analóg, akár digitális úton, sokkal rövidebb hangszórókábelek (és hosszabb összekötő és hálózati (2x) kábelek), állítási lehetőség a közeltéri/távoltéri hallgatáshoz, ugyanakkor sokkal jobban rezgeti az elektronikát a dobozban belül kialakuló nem kicsi hangnyomás, és a sok apró elektronikai kompromisszum meg tudja bosszulni magát rendesen.
Jó kérdés, melyiket válasszuk, ha azonos pénzmag áll rendelkezésre. Ha a pénzmag kellően vastag, akkor egyértelműen az aktív megoldás a célszerű, ha vékonyabb, akkor inkább a passzív, ott jobban lehet sakkozni az erősítő-hangsugárzó-hangszórókábel ár és minőség arányaival.

Avatar
xilop
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1163
Csatlakozott: 2008.10.07., kedd 23:20
Értékelés: 108

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: xilop »

Az aktív hangváltó nem váltja meg a világot, ez a technika valahogy nem terjedt el széles körben a home hifi területén, talán meg van az oka miért nem.
használja mindenki belátása szerint, de nem kell minden probléma megoldásának tekinteni. angyal :kapdelm:

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2665
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3344

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: juliush »

xilop írta:
2021.10.24., vas. 19:08
Nem arra céloztam, hogy ki kell helyettesíteni mással,
ha aktív hangfal mellett döntesz akkor be kell érned (és meg kell szeretned) azzal a végfokkal amit kapsz hozzá.
ez lehet nagyon jó, de lehet akár gyengébb kompromisszum is.
Lehet hogy tévedek, de mintha azt gondolnád, hogy az aktív hangfal szimplán annyit tesz, hogy a végfokot beleépítik a hangfalba! A valóságban a vonalszintű bemenet jelét aktív keresztváltóval dobják szét a közvetlen önálló erősítésekkel bíró, adott frekvenciatartományért felelős hangszóróknak (digitális esetben a keresztváltás DSP-vel történik, amely után önálló D/A-átalakítók hajtják az erősítőket). Ezt nehéz überelni egyetlen, igencsak veszteséges keresztváltón keresztül erőlködő... erősítővel. ;)
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4417
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2415

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

supravox írta:
2021.10.24., vas. 13:53

Ugye ez megint nem jelent semmit.
Próba nélkül az alap felvétel is ;) :napsut:

2x45W tudtommal azért sok mindenre elég egy átlag szobában.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
xilop
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1163
Csatlakozott: 2008.10.07., kedd 23:20
Értékelés: 108

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: xilop »

Nem arra céloztam, hogy ki kell helyettesíteni mással,
ha aktív hangfal mellett döntesz akkor be kell érned (és meg kell szeretned) azzal a végfokkal amit kapsz hozzá.
ez lehet nagyon jó, de lehet akár gyengébb kompromisszum is.

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1932

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: supravox »

xilop írta:
2021.10.24., vas. 17:23
Az aktív hangfalba épített végfoknak is megvannak a korlátai, ezt is tudjuk,
nem beszélve arról, hogy egy passzív hangfalnál magad választod meg hozzá a végfokot, olyat amit akarsz, az aktívnál olyan lesz amit kapsz, nem bíztos hogy annyira passzol a hangszórókhoz. 36_1_5.gif
Olyat azèrt mèg nem nagyon làttam,hogy valaki kiberhelte a gyàri aktív dobozàból a vègfokot oszt valami "okossàggal" helyettesítse..
Az pld. tèny,hogy a passzív ATC-k csak őrületesen dràga /Boulder,Solution,etc/ vègfokokkal hozzàk az aktívak szintjèt
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Avatar
xilop
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1163
Csatlakozott: 2008.10.07., kedd 23:20
Értékelés: 108

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: xilop »

Az aktív hangfalba épített végfoknak is megvannak a korlátai, ezt is tudjuk,
nem beszélve arról, hogy egy passzív hangfalnál magad választod meg hozzá a végfokot, olyat amit akarsz, az aktívnál olyan lesz amit kapsz, nem bíztos hogy annyira passzol a hangszórókhoz. 36_1_5.gif

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5901
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7234
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

supravox írta:
2021.10.24., vas. 13:52
Vinkler írta:
2021.10.24., vas. 11:22
supravox írta:
2021.10.24., vas. 10:49


Ez az Accu 2x45W
A TAD 86dB..
Biztos jó lehet bocs.gif
A TAD saját végfoka 2x250W ha jól emlékszem. Nem hallottam ezt a rendszert, de hallottam A osztályú Pass integráltat, ami meglepő dolgokra volt képes, szóval akár ezzel az Accuphassel is jó lehet ám! :rolleyes:
Neked ugye nem kell magyaràzni mikoor egy erősítő meghajt valamit vagy csak hangosan ordít. szia.gif
Ha valaki, Te tudod, hogy az aktív dobozoknak nincs párja ilyen szempontból (sem). Minél nagyobb a teljesítmény, a dinamika, annál inkább igaz.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1932

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: supravox »

Alex_Aston írta:
2021.10.24., vas. 11:56
supravox írta:
2021.10.24., vas. 10:49
Vinkler írta:
2021.10.23., szomb. 18:57
Pfffffff… Fincsi! :P

8AD58473-54ED-4056-B04D-6B6DD8841282.jpeg
Ez az Accu 2x45W
A TAD 86dB..
Biztos jó lehet bocs.gif
Ha nem 50nm-es a szoba, hanem mondjuk a fele, vagy még annyi sem, miért nem lehet elég? Már, ha nem házibuli hangerő a cél persze.
A 87dB-es Orkanokat kis teljesítménnyel hajtva is már néha rám szól az asszony, hogy sok lesz. Mindez 34nm-es nappaliban.
Persze nem mértem, hogy mennyi, de a 4 ohm mellett csatornánkenti 150W rendelkezésre álló teljesítménynek kb. a tizedénél még nem nagyon jártam feljebb.
Ugye ez megint nem jelent semmit.
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1932

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: supravox »

Vinkler írta:
2021.10.24., vas. 11:22
supravox írta:
2021.10.24., vas. 10:49
Vinkler írta:
2021.10.23., szomb. 18:57
Pfffffff… Fincsi! :P

8AD58473-54ED-4056-B04D-6B6DD8841282.jpeg
Ez az Accu 2x45W
A TAD 86dB..
Biztos jó lehet bocs.gif
A TAD saját végfoka 2x250W ha jól emlékszem. Nem hallottam ezt a rendszert, de hallottam A osztályú Pass integráltat, ami meglepő dolgokra volt képes, szóval akár ezzel az Accuphassel is jó lehet ám! :rolleyes:
Neked ugye nem kell magyaràzni mikoor egy erősítő meghajt valamit vagy csak hangosan ordít. szia.gif
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4417
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2415

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

supravox írta:
2021.10.24., vas. 10:49
Vinkler írta:
2021.10.23., szomb. 18:57
Pfffffff… Fincsi! :P

8AD58473-54ED-4056-B04D-6B6DD8841282.jpeg
Ez az Accu 2x45W
A TAD 86dB..
Biztos jó lehet bocs.gif
Ha nem 50nm-es a szoba, hanem mondjuk a fele, vagy még annyi sem, miért nem lehet elég? Már, ha nem házibuli hangerő a cél persze.
A 87dB-es Orkanokat kis teljesítménnyel hajtva is már néha rám szól az asszony, hogy sok lesz. Mindez 34nm-es nappaliban.
Persze nem mértem, hogy mennyi, de a 4 ohm mellett csatornánkenti 150W rendelkezésre álló teljesítménynek kb. a tizedénél még nem nagyon jártam feljebb.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12680
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7369
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

supravox írta:
2021.10.24., vas. 10:49
Vinkler írta:
2021.10.23., szomb. 18:57
Pfffffff… Fincsi! :P

8AD58473-54ED-4056-B04D-6B6DD8841282.jpeg
Ez az Accu 2x45W
A TAD 86dB..
Biztos jó lehet bocs.gif
A TAD saját végfoka 2x250W ha jól emlékszem. Nem hallottam ezt a rendszert, de hallottam A osztályú Pass integráltat, ami meglepő dolgokra volt képes, szóval akár ezzel az Accuphassel is jó lehet ám! :rolleyes:
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1932

Re: Interneten talált képek

Hozzászólás Szerző: supravox »

Vinkler írta:
2021.10.23., szomb. 18:57
Pfffffff… Fincsi! :P

8AD58473-54ED-4056-B04D-6B6DD8841282.jpeg
Ez az Accu 2x45W
A TAD 86dB..
Biztos jó lehet bocs.gif
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Avatar
mishow
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4409
Csatlakozott: 2007.11.13., kedd 22:13
Értékelés: 2239
Tartózkodási hely: Jászberény

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: mishow »

s4tch írta:
2021.10.21., csüt. 10:50
mishow írta:
2021.10.21., csüt. 09:26
Ps: Szívesen elmesélném, hogyan változott az évekkel (örgedéssel, éréssel, tapasztalásokkal?) a tárgyakhoz való viszonyom, hogyan jutottam el a mindenféle tárgyakat (óra, LP, CD, könyv, autómodell, stb) gyűjtő emberkéből egyre tudatosabb vásárlóvá és nagy selejtezővé, de ez már tényleg egy másik - bár hallatlanul izgalmas, és szerintem ma egyre aktuálisabb - sztori!
Légy szíves. Mindegy, melyik topikban, csak kérlek, linkeld ide is. Előre is köszönöm.
Figyi, ez nagggyon hosszú történet, és gondolkodtam már azon, hogy egyszer össze kellene szedni, leírni, vagy csinálni belőle standupot. Mindenesetre van pár olyan kanyar benne, amitől Coelho besírna :yingyang:

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4417
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2415

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

wittao írta:
2021.10.21., csüt. 12:34
arzachel írta:
2021.10.21., csüt. 12:32
Azért az érdekes lesz ,amikor egyszer csak lekapcsolják az Internetet egy mozdulattal....
5 ora szabadido / fo es 1.000.000 uj munkanelkuli. Amugy jo buli lesz.
Nemrég volt a kb. 6? órás FB leállás. Én nem is észleltem, mert nem ott élek. Mégis napokig ment a téma, hogy micsoda gond, és katasztrófa. Mégis mi? Hogy leállt egy oldal? És? Nekem az a gondom, hogy probléma ez sokaknak, ha nem megy pár órát a FB. És egyre jobban függő lesz mindenki, ezt látom sajna.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4417
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2415

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Ear írta:
2021.10.21., csüt. 12:38


Élószóban nálam? A fiatalabb pedig segít felhurcolni és JÓÓÓL elpakolni a CD-ket egy szekrénybe az emeleten?
Ha van felesleges CDd, átveszem, ne foglalja feleslegesen a szekrényben sem a helyet :smile29:

Én amolyan hagyományos ember vagyok ebben (is). Szeretem a CD-ket hallgatni. Ahogy a könyveket is kézben tartani, és nem pedig tablet, vagy egyéb módon olvasni. Mivé lesz (lett?) a világ, ha nem lesz semminek látszólag, minden valami felhőben csak?

De persze most már én sem úszom meg a netes lejátszó beszerzését, ezt én is látom.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1760
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: -CB- »

Ear írta:
2021.10.21., csüt. 12:38
s4tch írta:
2021.10.21., csüt. 10:50
mishow írta:
2021.10.21., csüt. 09:26
Ps: Szívesen elmesélném, hogyan változott az évekkel (örgedéssel, éréssel, tapasztalásokkal?) a tárgyakhoz való viszonyom, hogyan jutottam el a mindenféle tárgyakat (óra, LP, CD, könyv, autómodell, stb) gyűjtő emberkéből egyre tudatosabb vásárlóvá és nagy selejtezővé, de ez már tényleg egy másik - bár hallatlanul izgalmas, és szerintem ma egyre aktuálisabb - sztori!
Légy szíves. Mindegy, melyik topikban, csak kérlek, linkeld ide is. Előre is köszönöm.
Élószóban nálam? A fiatalabb pedig segít felhurcolni és JÓÓÓL elpakolni a CD-ket egy szekrénybe az emeleten?
Egy öregedésessel járó megváltozott szokásokról szóló (zenében is) beszélgetés engem is érdekelne, esetleg egy moderátor kijelölhetne rá helyet, illetve lesz nov.5.-én fórum(os) találkozó, akár ott is lehet altopic.

Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5901
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7234
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

arzachel írta:
2021.10.21., csüt. 12:32
Azért az érdekes lesz ,amikor egyszer csak lekapcsolják az Internetet egy mozdulattal....
Ekkor nem az lenne a legnagyobb gondja senkinek, hogy miként fogja kielégíteni kielégíthetetlen audiofil/hígend vágyait. :rolleyes:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
arzachel
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2052
Csatlakozott: 2006.02.03., pén. 10:49
Értékelés: 681
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: arzachel »

Azért az érdekes lesz ,amikor egyszer csak lekapcsolják az Internetet egy mozdulattal....
Arzachel IC kábel
eladó 2 x 1 m 10.000.-Ft

LP: Lurné J1 - Air Tangent 2B - Kiseki Agaat , MC PHONO: Twin Servo, VÉGFOK: Twin Servo OTL, CD: Philips T34 level III Silver, HANGFAL: Quad ESL57 tube power ,Jim Rogers JR 149,KÁBELEK: VDH MCS 1000,ÁLLVÁNYOK : Söund Org ZO 28

Avatar
s4tch
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 761
Csatlakozott: 2008.07.30., szer. 18:02
Értékelés: 281

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: s4tch »

mishow írta:
2021.10.21., csüt. 09:26
Ps: Szívesen elmesélném, hogyan változott az évekkel (örgedéssel, éréssel, tapasztalásokkal?) a tárgyakhoz való viszonyom, hogyan jutottam el a mindenféle tárgyakat (óra, LP, CD, könyv, autómodell, stb) gyűjtő emberkéből egyre tudatosabb vásárlóvá és nagy selejtezővé, de ez már tényleg egy másik - bár hallatlanul izgalmas, és szerintem ma egyre aktuálisabb - sztori!
Légy szíves. Mindegy, melyik topikban, csak kérlek, linkeld ide is. Előre is köszönöm.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6131
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

fapaci írta:
2021.10.21., csüt. 08:28
Aszpirin írta:
2021.10.20., szer. 21:37
Az 5 évvel ezelőtti költözésemkor összepakolt könyvek nagy része a mai napig nem lett kipakolva...
Ismerős helyzet, pedig a költözés nagyszerű lehetőség, hogy megszabaduljunk a tárgyaktól.
[...]
Nálam ez meg is történt, de nem mindenre. Tudod, az a "gyűjtögető" típus voltam, aki sajnál kidobni olyan dolgokat, amelyeknek később még vélten hasznát vehetem. Ez kisebb mértékben, de ma is igaz, egyszerűen nem tudom levetkőzni, hogy dolgokat "túlhasználok", és utána is komoly szellemi erőfeszítésbe kerül kidobni kidobni őket. Ennek mellékhatására a költözéskor ébredtem rá. Egy kis 43 négyzetméteres lakásom volt Budapesten, és ne gondoljátok, hogy zsúfolt volt. De az mindenki tudja, hogy a beépített szekrények, gardróbok milyen irdatlan mennyiségű holmit tudnak szinte látatlanban elnyelni. A kipakolás/dobozolás folyamatában, amikor már harmadszor mentem el költöztetődobozokért a közeli OBI-ba (mert folyton alulbecsültem a mennyiséget, amire szükségem lesz), és már mozdulni sem lehetett a lakásban a dobozoktól, akkor döbbentem rá, hogy ennyi, amit használni szoktam, az úgyis az elsők között került bedobozolásra, ami hátra van, azzal nagyon szőrösszívű leszek. Szó szerint több zsák ruha, cipő, és mindenféle kacat ment újrafelhasznosításra, többek között pl. az egyetemi jegyzeteim, amikről nem is értem, hogy miért gondoltam, hogfy valamikor még életemben szükségem lesz rájuk).

A CD-k viszont más kategória. Nem ragaszkodom én sem hozzájuk, de egyik (kisebbik) részüket még hallgatom, a túlnyomó részük viszont fáradtságosan és elég drágán "összevadászott" darab. A számítógépes lejátszásra már hamarabb rá kelett volna állnom, de akkor még nem volt az a technikám, ami akár egy alsó-középkategóriás CD-lejátszó hangminőségét megközelítette volna, ráadásul vannak elveim, aminek következtében a zenéért mindig fizettem, SOHA nem torrenteztem zenei tartalmat, és a CD-k túlnyomó része még akkor lett beszerezve, amikor a nagykapacitású tárolók épp az optikai korongok voltak, ergo CD-minőségben berippelni valamit (FLAC híján akkor ez még WAV-ot jelentett) egyenlő volt nagymennyiségű háttértár beszerzésével, ami akkoriban még igen komoly és gyorsan értéktelenedő "befektetésnek" számított. Hogy úgy mondjam, a CD-k értéktelenedése messze nem volt annyira nyilvánvaló (ebből is lehet tanulni, és le is vontam a következtetést). 256 kbps MP3-ba berippeltem a könyűzenei cd-im nagy részét (iszonyat mennyiségű munkával), autóbeli és útközbeni (repülőgép, vonat, BKV, stb) használatra. Bár az MP3 ezekben a környezetekben kielégítő (és számomra kihagyhatatlan) élményt nyújtott, otthon továbbra is a CD-ket hallgattam. Komolyzenét MP3-ban csak elvétve, egész egyszerűen azokban a környezetekben/eszközökön, amelyekben MP3 ment (és bevallom: megy ma is sokszor, pedig már a Tidalt is tudom használni) nem volt élvezetes a komolyzene.

Ha előrelátó lettem volna, akkor sem lett volna elég időm minden megvásárolt CD-ről CD-ROM másolatot készítenem, hogy utána rögtön megváljak tőlük.

Így maradtam a CD-hallgatásnál, és ez bár jelentősen alábbhagyott az utóbbi években a számítógépes lejátszási láncomon megejtett relatíve igen komoly fejlesztések és a Tidal és tsai elérhetővé válása nyomán, de kiemelném, hogy nem maradt teljesen abba, mert a számítógépes lejátszás nálam gyakorlatilag kizárólag internet-streamingen alapul, local streaming csak nagyon elvétve, és az is teljesen legális anyagról (ezért nincs pl. NAS-om, és belátható időn belül nem is lesz: egy egyterás 10 éves Apple Time Capsule, amit újan vettem anno, még mindig elég arra, ami van).

De nagyon gondolkodom azon, hogy kész, véget vetek a CD-s korszakomnak. Nem minden van meg a streaming szolgáltatóknál, amit szívesen hallgatok, de emiatt már nem biztos, hogy érdemes tartani a CD-gyűjteményt. Márpedig ha valamin "nagyon gondolkodok", az nálam általában tettekbe torkollik. Most úgy vagyok vele, hogy amíg húzza a lejátszó. A jelek mostanában egyre inkább azt mutatják, hogy ez már nem sok idő, sajnos (LIMAR, ha olvasod: hamarosan ismét kereslek... megint döglődik a Linn mechanikája). És ha vége a lejátszónak, akkor mennek a CD-k.

Na, jó hosszú lett :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

mishow írta:
2021.10.21., csüt. 09:26
Nem annyira romantikus, mint inkább ésszerű, józan, és egyben a világ túlélésének egyik elkerülhetetlen módja - lenne, ha a fogyasztási lobby és belénk kódolt bitroklási ösztön nem dolgozna folyton ellene. Mivel lassan átmegyünk buddhista topicba, ezért - bár a magam részéről szívesen folytatnám ezt a témát, mivel egyre inkább szívügyem -, de itt kezd erősen OFF lenni, úgyhogy a továbbiakat skippelem.
Sokak szemében nyilván offtopic a téma, de szerintem igenis van köze a hifizéshez, ami nem ritkán a birtoklásról és tárgyak halmozásáról szól, ám ilyen formában szerintem nem képes igazi örömet okozni. No de én sem feszegetem a témát, mert szándéktalanul is megbántunk vele néhányakat.

Avatar
mishow
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4409
Csatlakozott: 2007.11.13., kedd 22:13
Értékelés: 2239
Tartózkodási hely: Jászberény

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: mishow »

fapaci írta:
2021.10.21., csüt. 08:28
Mikor világjáró barátom 3 éves körútjáról hazatért, a reptéren csodálkozva kérdeztük tőle, hol van a poggyásza. Erre ő a fényképezőgépére, majd a fejére mutatott és mondta, hogy ezekben van minden, ami fontos. Tudom, romantikus hozzáállás, de számomra iránymutató.
Nem annyira romantikus, mint inkább ésszerű, józan, és egyben a világ túlélésének egyik elkerülhetetlen módja - lenne, ha a fogyasztási lobby és belénk kódolt bitroklási ösztön nem dolgozna folyton ellene.
Mivel lassan átmegyünk buddhista topicba, ezért - bár a magam részéről szívesen folytatnám ezt a témát, mivel egyre inkább szívügyem -, de itt kezd erősen OFF lenni, úgyhogy a továbbiakat skippelem.



Ps: Szívesen elmesélném, hogyan változott az évekkel (örgedéssel, éréssel, tapasztalásokkal?) a tárgyakhoz való viszonyom, hogyan jutottam el a mindenféle tárgyakat (óra, LP, CD, könyv, autómodell, stb) gyűjtő emberkéből egyre tudatosabb vásárlóvá és nagy selejtezővé, de ez már tényleg egy másik - bár hallatlanul izgalmas, és szerintem ma egyre aktuálisabb - sztori!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Aszpirin írta:
2021.10.20., szer. 21:37
Az 5 évvel ezelőtti költözésemkor összepakolt könyvek nagy része a mai napig nem lett kipakolva...
Ismerős helyzet, pedig a költözés nagyszerű lehetőség, hogy megszabaduljunk a tárgyaktól. Az elmúlt két évtizedben többször is költöznöm kellett, minden alkalommal szigorúan feleztem a dobozok számát. Míg az elsőnél egy jókora teherautót is megtöltöttek, utolsó esetben már egy kis buszban is elfértek azok a tárgyak, amiktől nem volt szívem megválni, de még ez is nyomasztóan nagy mennyiség. A magamnak kialakított szabály szerint mindentől megválok, amit nem használok egy évig és nem kötődik hozzá valami különleges emlék. Nem vagyok hajlandó egy raktárban élni, a kacatokat mániákusan kidobálom, a ruháimat is rendszeresen odaadom rászorulóknak, a már nem használt készülékeket sem vagyok hajlandó tárolni.

Megértem azokat, akik ragaszkodnak a CD, lemez, DVD gyűjteményükhöz, de nálam valamiért soha nem alakult ki kötődés a fizikai adathordozókhoz, az értéket a rajtuk található műsorban látom, azt pedig le lehet menteni, onnan kezdve a korongoknak nincs haszna, számomra csak csomagolás. Mivel igen korán, már a 90-es években áttértem a PC-s lejátszásra, nem kicsi kazetta és CD gyűjteményemet még idejében elajándékoztam, akkor még örültek neki sokan. LP-im nagy részét is elkapkodták ismerőseim, csak kb félszáz különleges példányt tartottam meg, hogy ha majd egyszer... de persze ez a pillanat valószínűleg soha nem jön el.

Mikor világjáró barátom 3 éves körútjáról hazatért, a reptéren csodálkozva kérdeztük tőle, hol van a poggyásza. Erre ő a fényképezőgépére, majd a fejére mutatott és mondta, hogy ezekben van minden, ami fontos. Tudom, romantikus hozzáállás, de számomra iránymutató.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”