Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

Érdekes a majdhogynem általánosítás a témában. Pl. a rock zene kedvelői halmazában az ismeretségi körömben elég nagy a szórás - pincétől a padlásig - a szellemi képességeket illetően.
.

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3653
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1880

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »



Ha az egyénben nincs zenei érdeklődés (előfordulhat ilyen?), semmilyen zenét sem hallgatna. A zenei igényesség hiánya már létező probléma, de erről nagyon nehéz sértés/sértődés nélkül beszélgetni.
 
(Bocs, de a médiának nincs többesszáma, hiszen ez maga a médiumok összessége.)

Úgy értettem az érdeklődést,hogy nem keresnek,ha nem megelégednek a tálalttal.
Az igényesség már más tészta,és ez tényleg sokaknál mást és mást jelent(het).

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


Ez játék a szavakkal. Ahogyan színművészetből lehet doktorálni, úgy a zenéből is lehet. Az oktatási rendszer hívta életre ezt a szót. Blaszfémia.
Magam részéről én nem mernék ilyen kategorikusan ítélkezni tudományágakról. Pláne úgy nem, hogy nincs olyan irányú végzettségem, kvázi én nem értek hozzá.

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


hogyhogy meg tud lepni ? ezek komoly dolgok, es szerintem sokan szeretnek / szeretnenek / gondoljak, hiszik, kepzelik magukrol, hogy jol allnak benne.  aztan ha valaki ezt ketsegbe vonja, ha kiderül, hogy megsem, az faj.  
Senki sem áll elég jól műveltség és szaktudás terén, de itt nem is ez merült fel. Néhányan azon akadtak ki (ha jól értettem), hogy a gyakran hallgatott muzsikák és az egyén szellemi képességei között párhuzamok lehetnek. Nem volt ebben semmi ítélkezés, de valakinek mégis bökte a szemét.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A médiákban hallható néphülyítésen kívül az egyéni zenei érdeklődés totális hiánya miatt lehet ez a helyzet.
Ha az egyénben nincs zenei érdeklődés (előfordulhat ilyen?), semmilyen zenét sem hallgatna. A zenei igényesség hiánya már létező probléma, de erről nagyon nehéz sértés/sértődés nélkül beszélgetni.
 
(Bocs, de a médiának nincs többesszáma, hiszen ez maga a médiumok összessége.)

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Azért van olyan is, hogy zenetudomány!
Ez játék a szavakkal. Ahogyan színművészetből lehet doktorálni, úgy a zenéből is lehet. Az oktatási rendszer hívta életre ezt a szót. Blaszfémia.

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »

Azért van olyan is, hogy zenetudomány!

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »



hogyhogy meg tud lepni ?
 
ezek komoly dolgok, es szerintem sokan szeretnek / szeretnenek / gondoljak, hiszik, kepzelik magukrol, hogy jol allnak benne.  aztan ha valaki ezt ketsegbe vonja, ha kiderül, hogy megsem, az faj.  
 
...persze lehetne tanulni is belöle (ha kiedrül, hogy van meg hiany a müveltsegben, szaktudasban - es ugye kinek nincs ?), de kinek sikerül ez mindig (meglevö hianyra tapintas eseten mindig csak tanulni, es nem legalabb egy kicsit önerzeteskedni, hogy de igenis, vagy o ez nem szamit annyira :-)

Ez felhvás keringőre. Látom az fel sem vetődhet, hogy a Nagy Mentor tévedhet. Az volna ám az istenkáromlás. Nézd, a zene nem tudomány. A tudomány deffiniálja vizsgálatának tárgyát, van szakzsargonja, modellekben gondolkodik és állításai bizonyathatók és cáfolhatók. A zene a művészetekhez van sorolva. Igen, művészet. Teljesen mást közvetít és a nyelvezete is eltér a tudományétól. A zenének nincsen tudományos ambíciója. És bár vannak akik a zenében csupán egy terméket látnak, úgy mint egy egy üveg borban vagy egy asztalban attól az még téves elgondolás. Nem vagyok egy Ákos rajongó de még a fülembe cseng az alábbi dalszöveg: " Nyugati a zene de keletre tart, nem állja útját se tenger se part, persze nem biztos, hogy jót tesz neked ha kiszolgálják az ízlésedet ". Ennyit talán elég is lesz a csupán szépen szóló, minden zenei mondanivalótól megfosztott zeneművekről. Látom mentorod is alapvetően beéri ezzel. Lelke rajta. Szerencsére vannak még jó sokan akiknek fontos a zenei anyag minősége és annak előadása. Pl Abbado. Az kis önérzetes, akinek volt pofája azt mondani A. Bocellivel kapcsolatban, hogy ő nem azért dolgozott egész életében, hogy ettől az embertől és ilyen "művészi" előadásban kelljen meghallgatni másoknak az általa oly imádott operákat.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: avl2 »


... Még mindig meg tud lepni, ha valaki önérzeti kérdést csinál a műveltségből és a szaktudásból.
hogyhogy meg tud lepni ?
 
ezek komoly dolgok, es szerintem sokan szeretnek / szeretnenek / gondoljak, hiszik, kepzelik magukrol, hogy jol allnak benne.  aztan ha valaki ezt ketsegbe vonja, ha kiderül, hogy megsem, az faj.  
 
...persze lehetne tanulni is belöle (ha kiedrül, hogy van meg hiany a müveltsegben, szaktudasban - es ugye kinek nincs ?), de kinek sikerül ez mindig (meglevö hianyra tapintas eseten mindig csak tanulni, es nem legalabb egy kicsit önerzeteskedni, hogy de igenis, vagy o ez nem szamit annyira :-)

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3653
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1880

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »



Ahhoz képest, amiről most épp a diskurzus folyik, az én friss tapasztalatom sajnos ez:
 
Kolléga dolgozik, fülében hallgató...
Kérdem én poénból: - Jó a rákkendroll?
Mire ő: - Aha! Kriszrudi! Ismered az új számát?
Mivel nem akartam megbántani, azt válaszoltam, hogy hirtelen nem is tudom...
Erre folytatja:
- Az a címe hogy "..." (nem jegyeztem meg )
Aztán mentem tovább.
De ő legalább jól érezte magát. Én kevésbé...
 
Az a gyanúm, hogy ez a dolog sokkal mélyebbre vezet (társadalom, pénz, politika, stb.), mi meg ehhez képest(!) is magas lovon ülünk sajnos...

A médiákban hallható néphülyítésen kívül az egyéni zenei érdeklődés totális hiánya miatt lehet ez a helyzet.
Sok ember szeretné a jó zenét,de ha nem vesznek lottót,esélyük sincs nyerni.
Általában már fiatalkorban kialakul egyfajta zenei érdeklődés az emberekben,de hogy ez a későbbiekben mitől fokozódik,és mitől nem,az jó kérdés

Avatar
svedmalac
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1234
Csatlakozott: 2012.06.28., csüt. 18:34
Értékelés: 386

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: svedmalac »


Ahhoz képest, amiről most épp a diskurzus folyik, az én friss tapasztalatom sajnos ez:
 
Kolléga dolgozik, fülében hallgató...
Kérdem én poénból: - Jó a rákkendroll?
Mire ő: - Aha! Kriszrudi! Ismered az új számát?
Mivel nem akartam megbántani, azt válaszoltam, hogy hirtelen nem is tudom...
Erre folytatja:
- Az a címe hogy "..." (nem jegyeztem meg )
Aztán mentem tovább.
De ő legalább jól érezte magát. Én kevésbé...
 
Az a gyanúm, hogy ez a dolog sokkal mélyebbre vezet (társadalom, pénz, politika, stb.), mi meg ehhez képest(!) is magas lovon ülünk sajnos... 

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »


jajjj
?

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »


ne haragudj, de a folyamatos énmemmondomságodból ez már igazán böki a szemem> hogy egy konkrét és - bocsánat - egyszerű példát említsek: Vivaldi Négy évszaka szerinted miről szól?
Attól, hogy Vivaldi odaírta a kotta fedlapjára azt a címet a mű még nem felel meg a tudományosság ismérveinek. A meteorológusok nem ebből tanulják meg a nyári vihar mibenlétét és nem ezt dúdolgatják a tanárnak a diákok amikor az a turbulenciáról kérdezi őket. Ha pedig nem írt volna a kottalapra semmit akkor az is lehet, hogy a mű hallgatása közben nem is a természetre fogsz asszociálni, hanem vmi teljesen másra. Mondjuk egy cséplőgépre vagy egy pszichedelikus utazásra ( ősz 2. tétel ). A zene világa nem a tudományos értekezések eszköze. Erre ott vannak a természet- és a társadalom tudományok. Persze lehet társadalmi témában aktuálisnak lenni, zenei aláfestést adni erős szövegeknek de ott meg a szöveg az elsődleges vagy a történet és annak mondanivalója. A zene ott csak támogató jellegű azáltal, hogy felszítja az érzelmeket. Már megint az érzelem, ugye? De működhet ez fordítva is. A társadalmilag aktuális történet ( Pigmalion) lehet apropója egy nagyszerű zenének ( La Traviata ), de azért szociólógiából nem lesz tétel az egyetemen. Szerintem.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


csupán 2 példa volt: Vivaldi - a konkrétan a mű leírásában szereplőek kapcsán - mint a természeti folyamatok, a Floyd pedig - a dalok szövegei és azok tartalma okán - mint a társadalmi folyamatok leírását megvalósító zenékre
Akkor nem vita, hanem félreértés alakult ki köztünk.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


vagy - egy hasonlóan 'banális' példával, bár a progrock világából - a Pink Floyd The Wall-ját > re : "Nem lehet vele társadalmi és természeti folyamatokat leírni"
Ebben vita alakulhat ki köztünk. A Fal számomra "beszédesebb", mint Vivaldi összese, de mindet szívesen hallgatom, hiszen nem keresem bennük a fene nagy mondandót.

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4879
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »



Persze tolom ezt is, de csak ha egyedül vagyok itthon, és már ritkábban bevallom.
Arra jó egy ilyen album, hogy meghalljam ahogy szétesik a rendszerem hangja.

 
Fiatalon csak ezeket hallgattam. Mára már nem, de még mindig meg szoktam tekerni vele az agyamat néha...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


ne haragudj, de a folyamatos énmemmondomságodból ez már igazán böki a szemem> hogy egy konkrét és - bocsánat - egyszerű példát említsek: Vivaldi Négy évszaka szerinted miről szól?
Ezt most kevesen fogják elhinni, de pont ezt akartam megkérdezni, csak még azon filóztam, Vivaldit, vagy Mozart néhány röpke szimfóniáját vessem fel. Azt hiszem, erős túlmisztifikálása a zenei tevékenységnek, ha azt próbáljuk sulykolni, hogy minden műben ott van a világegyetem megfejtésének kulcsa, vagy akárcsak valami hangsúlyos mondandó. Sokszor inkább arról van szó, hogy egyszerűen csak "jól szól", főleg ha kilépünk a pátoszos, vagy annak gondolt műfajokból.

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4879
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »


Nekem semmi, csak van akinek nem virtuóz.
 
 
Semmivel sem rosszabb, mint egy vonósnégyes. Csak ehhez gyorsabb agy kell...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nekem semmi, csak van akinek nem virtuóz.
Az előadás virtuózitása (mert ugye eddig a játékmódra használtuk e kifejezést) független a zenei műfajoktól. Mindent lehet élvezetesen és dögunalmasan is játszani. A hörgős metállal sem ez a baj, már ha egyáltalán van vele bármilyen objektív probléma. Engem egyszerűen csak nem érdekel és nem értem, de ez most teljesen mindegy.
 
Más: Még mindig meg tud lepni, ha valaki önérzeti kérdést csinál a műveltségből és a szaktudásból.

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nem lettünk okosabbak...
Heuréka! Megtaláltam. Itt van az ótvar:
 
https://www.youtube.com/watch?v=mQMwc59XFcg
 
Itt van az aminek van értelme:
 
https://www.youtube.com/watch?v=Qt87bLX7m_o

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4879
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »


Keress rá, hogy Death Metal
 
 
Mi vele a baj?

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nem lettünk okosabbak...
Ne haragudj, de most tényleg nem tudok belinkelni ide semmit. Majd túrok vmit a youtube-on.

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4879
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »


Akkor hallgassa.
 
 
Nem lettünk okosabbak...

Vendég

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nem vagyok szefós, értem mire gondolsz, de példákat is említhetnél, mert ami neked monoton és hallgathatatlan, az másnak lehet nem az...
Akkor hallgassa.

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4879
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »


Bármire ami unalmas és nem tartja fent a figyelmet. Hallottál már olyan tanárt aki csak mondja és mondja a magáét ugyanazon a hangerőn és hangszínen szünetet sem tartva tök érdektelenül? Na az ilyenekre gondolok. Mert a zenei előadás bizony színes és lebilincselő tud lenni ha jól csinálják.
 
 
Nem vagyok szefós, értem mire gondolsz, de példákat is említhetnél, mert ami neked monoton és hallgathatatlan, az másnak lehet nem az...

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”